Politie kent leiders van Geheim leger RESERVE-KAPITEIN CENTRALE FIGUUR Vredesverdrag op korte termijn" LEVENSLANG VOOR FENAROLI EN ZIJN HUURMOORDENAAR een Nog Fransen voor strohalm Algerijnen en Pater beticht drie broeders van inrichting Lord Home en Gromyko: nog geen akkoord ILFORD TERUG IN OPEN ARMEN NEUTRALE LANDEN EENS OVER NIEUWE DEFINITIE \NA ARRESTATIE MOORDENAARS GAVOURYI Huisvrouwen eisen terugnemen van gemerkt goed Verontrusting over Delfzijlse haven PERSONEEL VAN APOTHEKEN WIL KORTER WERKEN Maandag 12 juni 1961 ZEELHK 'f I DAGBLAD Pag. 5 Intellect en kapitaal Ondergedoken Amsterdam en Piet Hein lieten Kitty en Lola zonder smart achter Achtervolging Verbindingsman In de S.S. GESCHIL VOOR RECHTER Geen toegang Ontmoetingen Uitspraak in „proces van de perfecte misdaad" HET PLAN Kremlin: Dit jaar oplossing Duits vraagstuk 's werelds beste film Overstromingen in Oost-Duitsland Aanval op besneeuwde top in Nieuw-Guinea Evian kan nog tien dagen duren HEVIGE AARDBEVING TEISTERT ZUIDEN VAN PERZIË Onbekende onderzeeboot MENIGTE „BIETENTEELT NIET TE VLUG BEPERKEN" MOEILIJK IN PROCENTEN Regenworm van 1.70 m uit Andesgebergte Politie Amsterdam DEZE MAAND VIJF DAGEN WERKEN Van onze correspondent PARIJS. De arrestatie van de gewezen parachutisten die com missaris Gavoury hebben vermoord en de ontdekking van hun schuilplaats zijn voor de Franse politie een veel groter succes ge weest dan men aanvankelijk dacht. Na een verhoor van 96 uur is zij aan de weet gekomen wie de leiders zijn van de drie organisaties van het Geheime leger van de ultra's. Gearresteerd is echter nog niemand van deze leiders. De leiding van het geheel was in handen, zo is nu gebleken, van Jac ques Capeau, een reserve-kapitein van de parachutisten, zoon van de oud-voorzitter van de departemen tale raad van Algiers en een intiem vriend van Lagaillarde. Hoewel de politie weigert te ver tellen wat de ware afmetingen van haar laatste ontdekkingen zijn, is het wel bekend geworden dat zij bij en kele huiszoekingen een hoeveelheid explosieven heeft gevonden die vol doende zou zijn om half Parijs de lucht in te doen vliegen. Van de veertien mensen die werden gearresteerd bij de inval van vorige week in de villa te Bouzarea, behoorden er zeven tot de ondergrondse strijd groep van het Geheime leger. Het wa ren allen oud-parachutisten. Onder hen bevonden zich ook de moordenaars van Gavoury. De zeven anderen vertegenwoordigen het intellect en het kapitaal van de or ganisatie. Zij waren een oogarts met zijn zoon en stokoude moeder, een tand arts, een schatrijke wijnboer, diens vrouw en diens zoon. De eigenaar van de villa schijnt van niets te hebben ge weten en de ultra's onder bedreiging met de dood in huis genomen te heb ben. Gewapend met de wetenschap die deze arrestaties hadden opgeleverd heeft de politie in het afgelopen week einde huiszoekingen verricht bij Euro pese intellectuelen in en rondom Al giers, ook bij mensen die bekend ston den als regeringsgezind. Zij vond er grote hoeveelheden explosieven en ver richtte dus nog een reeks arrestaties. Het verhoor van deze arrestanten leg de tenslotte de organisatie van de Al gerijnse afdeling van het Geheime leger bloot. Aan het hoofd stond de 32-jarige kapitein Capeau die ambtenaar was bij de gas- en elektriciteitsbedrijven van Algiers. Hij trad op de voorgrond bij de opstand van de barricaden, organi seerde de relletjes tijdens de reis van president de Gaulle waarvoor hij naar de Sahara werd verbannen reed rond in een militaire jeep tijdens de dagen van de putsch, bekleedde een hoge post bij de activistische jeugdorga nisatie Jeune Nation, en dook na de putsch onder. Zijn adjudant was de 28-jarige jour nalist Jean-Yves Casalonga, die zijn on- Van onze correspondent DEN HELDER De onderzee bootjager Amsterdam en het fregat Piet Hein zijn zaterdagmorgen uit Nieuw-Guinea op de rede van Den Helder aangekomen. De Piet Hein is drie jaar en de Amsterdam an derhalf jaar weg geweest. Op de thuisreis hebben de opvaren den kennis gemaakt met Kitty en Lola, maar die waren niet zo lief als de meisjes, die in groten getale op de Helderse kade stonden te wachten, want dat waren orkanen geweest. De thuis reis via Goeam, Midway, Honoloe- loe, San Diego, Panama, Curacao, Sint Maarten en de Azoren is overigens vlot verlopen. Alleen al op de Amsterdam zijn in anderhalf jaar 61.000 door kolonis ten te Manokwari geleverde eieren gegeten. Ter voorkoming van malaria zijn 55.555 pillen geslikt. Hoewel er geen ernstige ongelukken zijn voorge vallen heeft de ziekenverpleger aan boord van de Amsterdam toch nog vierhonderd meter pleister geplakt. In de wateren van Nieuw-Guinea is gepatrouilleerd en geoefend, veelal in samenwerking met de Marinelucht vaartdienst en de landmacht. Zo is ook deelgenomen aan de ach tervolging van de negentien infiltran ten, onder leiding van Anteribaba, die zich later aan de Geelvinkbaai aan de politie hebben overgegeven. Bij de achtervolging van de infil tranten heeft de bevolking loyaal mee- holpen Enkele malen hebben schepe lingen van de twee schepen echter ook vertegenwoordigers van de plaatselijke bevolking als tegenstander tegenover zich: bij de voetbalwedstrijden, die hier en daar werden gespeeld. dergrondse opleiding kreeg in Tunis als lid van de organisatie De rode hand. Hij keerde in 1958 in Algiers terug, waar hij zich ter beschikking stelde van Capeau. Jean-Pierre Piegts, een 27 jaar oude parachutist, was hoofd van de organi satie voor het doen onderduiken van deserterende parachutisten. Hij was de belangrijkste verbindingsman in de organisatie. Brice, oud-SS'er, ter dood veroor deeld kort na de bevrijding, maakte deel uit van het Vreemdelingenlegioen. In Indochina klom hij op tot sergeant en keerde daarna terug naar Algiers. Hij was de bommenspecialist en heeft de leiding gehad bij de aanslag op de woning van Coup de Fréjac, de voor lichtingsambtenaar van de Franse rege ringsdelegatie in Algiers. Roger Geguelder, een 35-jarige Bel gische officier van het Vreemdelingen legioen, maakte carrière tijdens de laat ste oorlog in de SS. Hij was voor de putsch al uit het legioen gedeserteerd en maakte toen al deel uit van de on dergrondse van de activisten. Hij was het hoofd van de stoottroe pen van het Geheime leger. De aan wezigheid van zoveel SS'ers verklaart de aanwezigheid van hakenkruisen en hakenkruisvlaggen in de villa waarin de parachutisten gearresteerd werden. In Algiers zelf verwacht men op zienbarende onthullingen, zodra de po litie verslag zal uitbrengen van de ope ratie, die op het ogenblik nog aan de gang is. Van onze rechtbankverslaggever MAASTRICHT. Vandaag dient voor de rechtbank te Maastricht een strafzaak, waarvan de inzet heel wat beroering in het zuiden teweeg heeft gebracht. Terecht zullen staan drie broeders van de psychiatrische inrich ting Huize Padua in Boekei, die er van worden beschuldigd dat zij in ok tober 1957 een pater wederrechtelijk van zijn vrijheid hebben beroofd. De pater, de 33-jarige F. van der Zee, heeft zestien dagen in de inrich ting opgesloten gezeten. Daarna is hij met hulp van zijn moeder en een broer ontsnapt. Hij behoorde tot de orde van de pa ters der Afrikaanse missiën en stu deerde in het klooster van Aalbeek. Daar schijnt hij in conflict te zijn ge komen met de prior. Het liep zo hoog dat de pater-provinciaal van de orde er in moest worden gemengd. Inplaats van de pater-provinciaal, aldus pater Van de Zee, verschenen echter drie broeders van de inrichting. Zij zouden hem met een injectiespuit hebben overmeesterd. Rome heeft pater Van de Zee uit zijn orde gestoten: hij mag geen pries terlijke taken meer vervullen, tenzij hij zich onder gezag van een bisschop stelt. In kerkelijke kringen is het hem bijzonder kwalijk genomen dat hij zijn klacht tegenover de buitenwereld heeft geuit. Bij de r.k. orden worden dergelijke zaken gewoonlijk binnens kamers geregeld. Er bestaat zelfs een verbod om bij de wereldlijke rechter gelijk te zoe ken tegen een superieur. Vandaar dat niet pater Van de Zee zelf, maar zijn moeder de klacht wegens vrijheidsbe roving heeft ingediend. GENEVE (Reuter). Lord Ho me en Gromyko, de ministers van buitenlandse zaken van Engeland en Rusland, hebben gisteren ge sproken over de moeilijkheden waarin de conferentie over Laos verzeild is geraakt. Zij zijn er ech ter niet in geslaagd deze weer op gang te brengen. De moeilijkheden zijn ontstaan toen de Pathet Lao weigerde zich bij de bestandsovereenkomst neer te leggen en een offensief ontketende. De communisten beschuldigen op hun beurt de Amerikanen ervan, door het afwerpen van voorraden, munitie en versterkingen het bestand te schenden. Geheel duidelijk is de situatie niet; de communisten hebben de internatio nale controle-commissie namelijk de toegang tot het door hen bezette ge bied ontzegd. Toen Lord Home zijn Russische col lega van buitenlandse zaken een be zoek bracht leefde de hoop in het Wes telijke kamp op een hervatting van de besprekingen weer op. Maar na afloop van het onderhoud bleek uit de verklaringen van Lord Home dat er geen overeenstemming was bereikt. Voor zijn bezoek aan Gromyko heeft Lord Home nog een onderhoud gehad met de afgevaardigde van de Verenig de Staten Harriman en met de Franse gedelegeerde Chauvel. De besprekin gen zouden na het "bezoek van Lord Home aan Gromyko worden voortge zet. Vandaag zal Lord Home een ontmoe ting hebben met prins Norodom Siha nouk, het staatshoofd van Cambod ja en met prins Soevanna Phoema, de neutralistische Laotiaanse leider. Daarna zal Gromyko opnieuw een on derhoud hebben met Lord Home. ROME (Reuter) Een racewagen, een vliegtuig en een exprestrein kwamen er aan te pas om Italië's meest geraffineerde misdaad van de naoorlogse jaren te vervolmaken, maar als in elke detectiveroman was ook in het geval-Fenaroli de perfectie nèt geen honderd procent. Het alibi van de gehuurde moordenaar Ghiani, die uit Milaan naar Rome snelde om Fenaroli's vrouw te wurgen, was té volmaakt, té verdacht en daardoor té naïef voor deze aanvankelijk zo raadselachtig perfecte moord. Als de praal zieke Fenaroli zijn mond echter niet had voorbijgepraat zou men de beide hoofddaders vermoedelijk echter nog moeilijker hebben kunnen grijpen en tot levenslang veroordelen, zoals zaterdag in een geruchtmakende rechtszitting te Rome is geschied. Het was omtrent de jaarwisseling 19571958 en Fenaroli's zaken gingen zonder slecht. De zaak stond op de rand van een bankroet. Fenaroli, wie het in zijn privéleven ook al niet zo best ging, dacht over zelfmoord in zijn snelle racewagen, maar werd zoals hij eens aan een vriend verklaarde van de gedachte weerhouden door het „akelige vooruitzicht dat mijn vrouw dan ruim anderhalf miljoen gulden aan verzekeringsuitkeringen zou ont vangen" Die verzekeringsuitkering bracht hem echter op een idee, een misdadig idee overigens. Hij verzekerde zijn vrouw Maria voor bijna acht ton en nam een bevriend arts in Milaan in vertrouwen over zijn moordplannen. Deze verklaarde hem echter voor gek en nam Fenaroli's plannen niet ern stig op. In arren moede de schuldeisers werden steeds talrijker en ongeduldi ger trachtte Fenaroli zijn doel langs andere wegen te bereiken. Zijn Mi lanese vriendin had een broer, Inzolia, die wel relaties in de onderwereld had. Korte tijd later kwam Inzolia met Ghiani, een electromonteur die „graag wat wilde bijverdienen", bij Fenaroli. 5? Advertentie Van onze correspondent ALMELO. Voor de president van de Almelose rechtbank, mr. I. Dufour, is zaterdag het kort geding gevoerd, dat de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen had aangespannen tegen Van Heek Co Koninklijke Textiel fabrieken N.V. De Enschedese fabriek hechtte zonder toestemming het groene (toestemming verlopen) en gouden keur merk van de vereniging aan haar la kens en slopen, zoals wij reeds eerder meldden. Mr Plantenga uit Den Haag vroeg de president van de rechtbank de gedaagde te verbieden de keurmerken te voeren, en deze te gelasten de reeds bij gros siers en detaillisten in omloop zijnde goederen met beide merken terug te ne men. De textielfabrikant zou tevens de kosten moeten dragen voor een publika- tie, waarin vermeld werd dat de keur merken ten onrechte waren gevoerd. Mr. Plantenga wenste een veroordeling en wilde niet ingaan op het aanbod van mr. J. H. Schmidt, pleiter voor Van Heek Co, om aan alle voorwaarden van de Nederlandse Vereniging van Huisvrou wen te voldoen. De uitspraak in het ge ding volgt over enkele dagen. BERLIJN (Reuter). Het grootste deel van de zuidwestelijke hoek van Oost-Duitsland heeft zondag te lijden gehad van grote overstromingen als ge volg van een stortbui die een week lan» aanhield. Honderden vierkante ki lometers landerijen staan blank en het water in ie rivieren is onrustbarend gestegen zodat men nog meer overstro mingen verwacht. In de buurt van Leipzig, Karl Marx- stadt (Chemnitz) en Halie zijn enkele mijnen ondergelopen. In Thüringen zijn arbo'ders, noiitie en ook Russische mi litairen bezig dammen op te werpen en dijken te versterken. HOLLANDIA (ANP). Een groep bergbeklimmers uit Australië en Nieuw Zeeland gaat een poging doen een van de met eeuwige sneeuw bedekte toppen in het Carsi,-, z-ebergte in Nederlands Nieuw-Guine: e bek';mmen. De groc - vijfduizend r-" het doro T - wordt de eer:-, het Carstensz'. de wordt benaderd. oo de ruim - too doen vanuit I - -nva'iei. Het maal dat een top van gte van de noordzij- De marinemannen die met Hr. Ms. jager Amsterdam en Hr. Ms. fregat Plet Hein zaterdag uit Neder lands Nieuw-Guinea terugkeerden, werden letterlijk en figuurlijk met open armen (of armpjes, zoals op deze foto) ontvangen. MOSKOU (Reuter) De Sowjet- unie heeft voorgesteld zonder uitstel een vredesverdrag met Duitsland te sluiten en op basis daarvan de toe komstige status van West-Berlijn te regelen. Dat is de voornaamste in houd van het memorandum dat Kroesjtsjef in Wenen aan president Kennedy heeft overhandigd. Het Kremlin heeft de tekst ervan bekend laten maken omdat „er in het Wes ten onnauwkeurige en zelfs ver draaide versies van het memoran dum zijn verschenen". Het Kremlin wenst dat de vier bond genoten uit de oorlog (de Söwjetunie, Frankrijk, Groot-Britannië en de Ver enigde Staten) een beroep doen op de Oostduitse en de Westduitse regering om binnen zes maanden onderhande lingen te beginnen over herstel van de Duitse eenheid. Er zou dan met dat herenigde Duitsland een vredes verdrag kunnen worden gesloten. Zouden Oost- en West-Duitsland het niet eens kunnen worden, zo gaat het memorandum voort, dan zal de Söw jetunie stappen doen om te komen tot een afzonderlijk vredesverdrag met de twee delen van Duitsland of met slechts één van die delen. De Söwjetunie is er niet op uit de belangen van de Westelijken te scha den. Zij zal akkoord gaan met de le gering van symbolische contingenten van de Grote Vier in West-Berlijn als garantie voor de status als „vrije stad". Ook heeft zij geen bezwaar te gen legering van neutrale troepen onder toezicht van de Uno in West- Berlijn. Mocht het Westen niet bereid zijn een vredesverdrag met Duitsland te sluiten, dan kan er „voor een zekere periode" een „tussentijdse regeling" worden getroffen. Een vredesverdrag, zo zegt het memorandum, zal het ein de betekenen van het bezettingsre giem in West-Berlijn. Over de verbin dingen met West-Berlijn zal er dan al leen te praten zijn met de regering van Oost-Duitsland. Er staat in dit memorandum eigen lijk weinig nieuws. Alleen blijkt er uit dat de Söwjetunie van plan is nog dit jaar een oplossing van het Duitse vraagstuk te forceren. De Westduitse regering heeft de in- Van onze correspondent PARIJS. Dinsdag komen de Franse en de Algerijnse delegatie weer te Evian bijeen, maar er is niet de minste hoop meer dat er spoedig een oplossing zal worden gevonden. „De Fransen en de Al gerijnen zijn het tot nu toe maar over één punt eens geworden", zei een lid van de Franse delegatie, „en dat is dat de conferentie moet worden voortgezet." Dat zou dan het ganse resultaat zijn van een conferentie die nu al we ken duurt. En dat terwijl men weet dat over tien dagen de conferentie Evian moet verlaten om plaats te maken voor de toeristen. Ook duurt het nog maar tien dagen eer de een zijdige wapenstilstand van de Fransen afloopt. Geen wonder dat de Fransen teleurgesteld zijn. Kennelijk is het de verwachting ge weest van minister Joxe dat men door het houden van algemene beschouwin gen en het opmaken van een inventa ris de problemen zou kunnen formu leren die in verschillende commissies buiten Evian besproken zouden wor den. Zelf heeft de leider van de Franse delegatie vrijdag zulk een inventaris opgemaakt. Hij had zijn tegenspeler Belkacem Krim gevraagd hetzelfde te doen en zijn inventaris van de moei lijkheden zaterdag aan de Fransen voor te leggen. In plaats daarvan dreunde Belka cem Krim zaterdag nogmaals alle Al gerijnse eisen en verlangens op. Toen bleek dat de Algerijnen geen duim breed wensten te wijken. Ook is het iedereen opgevallen dat de woordvoerder van de Algerijnen, Malek, tijdens zijn persconferentie van zaterdag zijn gewone welwillende toon had laten varen en veel feller dan vroeger sprak over de Franse eisen. Bij dit alles was slechts één heel klein lichtpuntje: „De Fransen die hun nationaliteit willen behouden", zei Malek, „kunnen dat doen en zij zul- houd van het memorandum reeds van de hand gewezen en met nadruk ver klaard dat de bondgenoten en West- Duitsland het er volmaakt over eens zijn dat het Westen niet kan en mag bukken voor Russische dreigementen. Het Westen gaat ervan uit dat het Duitse volk als geheel behoort te be slissen over zijn toekomst. TEHERAN (Reuter) Een hevi ge aardbeving heeft gisteren het zuiden van Perzië getroffen. Vol- "gens de eerste berichten zijn ten minste vijftig mensen omgekomen en zijn er vele gewonden. Het plaatsje Dehkouheh verdween ge heel van de aardbodem. De 1500 bewoners die in lemen hutten woonden bivakkeren nu in de open lucht. De beving veroorzaakte veel onrust in de nabijgelegen stad Lar, die vo rig jaar door een hevige aardbeving werd getroffen. Toen verloren 3500 mengen het leven. De gehele bevol king'van Lar is uit voorzorg geëva cueerd. De aardbeving deed zich voor in de morgenuren toen veel mensen op het land aan het werk waren. De hulpverlening kwam snel op gang, waarbij ook vliegtuigen werden ge bruikt. Alle leger,garnizoenen in de buurt zijn naar de plaats van de ramp ge zonden. MONROVIA (Reuter). Een onder zeeboot van onbekende nationaliteit is gisteren aan de Liberiaanse kust waar genomen, ongeveer vijftien kilometer ten zuiden van de grens met Sierre Leone. De boot werd ontdekt door de piloot van een klein vliegtuig dat laag langs de verlaten kust vloog. Bij de nadering van het vliegtuig verdween de onderzee boot onder water en zette koers in de richting van de open zee met de pe riscoop boven water. DELFZIJL (ANP). Zeer vele le den van provinciale staten van Gronin gen zijn bezorgd en verontrust over de gang van zaken in en om Delfzijl. Het college van gedeputeerden wordt met klem gevraagd op deze zaken gedegen in te gaan. Zij vragen o.-m. of de haven van Delfzijl inderdaad voor schepen van tienduizend ton of meer toegankelijk zal worden gemaakt. Ook wordt geïnfor meerd naar de juistheid van het ge rucht dat bij de onderhandelingen over het Nederlands-Duitse verdrag zou zijn overeengekomen dat in Delfzijl geen schepen van tienduizend ton en groter mogen laden en lossen. len een plaats in de Algerijnse sa menleving krijgen, die hun toekomst verzekert. Over de garanties zullen wij het ongetwijfeld eens worden." Aan deze strohalm zullen de dele gaties zich ongetwijfeld vastklampen wanneer dinsdag de conferentie wordt voortgezet, tenzij een van de partijen op een directe breuk of op uitstel van de conferentie aanstuurt. Gedrieën kwamen zij tot een plan de campagne. Fenaroli belde van Milaan uit zijn vrouw in Rome op om haar het be zoek van een „zakenvriend" aan te kondigen „die enkele documenten zou komen brengen" en zorgde zelf bij zijn vriendin voor een onaantastbaar alibi. Ghiani, de „zakenvriend", liet zich zo lang mogelijk in Milaan zien, snelde per racewagen naar het vliegtuig voor Rome, wurgde de argeloze Maria in haar flat, en haalde hijgend nog juist de nachtexpres terug naar Milaan. De volgende dag verscheen hij gewoon op zijn werk. Ghiani's alibi heeft de poli tie naderhand voor onoverkomelijke moeilijkheden gesteld. Zonder Fenaro li's loslippigheid zou men de juiste toedracht nooit hebben gekend en zou den de daders nu nog op vrije voeten lopen. „Het proces van de perfecte mis daad" kreeg een belangstelling zoals geen zaak sedert de oorlog in Italië meer gekend heeft. Toen zaterdag de vonnissen werden geveld stonden er vierduizend mensen buiten het ge rechtsgebouw die door een legertje politiemensen met grote moeite in toom gehouden konden worden. In de volgepropte rechtszaal vielen verschei dene mensen uit het publiek flauw. Zij waren echter niet de enigen. Toen Ghiani en Fenaroli zich tot levenslang (de hoogste straf in Italië) hadden horen veroordelen, vielen Ghiani en zijn broer flauw. Het verging Inzolia al niet beter toen die zich even later wegens gebrek aan bewijs hoorde vrij spreken. De jury had ruim achttien uur over de schuldvraag vergaderd. De verdedigers van Fenaroli en Ghi ani kondigden aan dat zij in hoger beroep zullen gaap. Ook de openbare aanklager zei geen genoegen te zullen nemen met de vrijspraak van Inzolia. Italië kan dus misschien nóg eens vol op van zijn „bijna perfecte misdaad" genieten. ROOSENDAAL. Nederland zal er goed aan doen niet al te gauw aan een beperking van de bietenteelt te begin nen. Deze waarschuwing gaf zaterdag ir. M. A. Geuze, voorzitter van de Ver enigde Coöperatieve suikerfabrieken Dinteloord tijdens de jaarvergadering. Hij wees erop, dat West-Duitsland kennelijk niet van plan is zijn bieten teelt te beperken tnet het risico dit te doen ten bate van de andere landen in de E.E.G. Dit pleit ervoor, aldus ir. Geuze, om in Nederland geen voorba rige maatregelen te nemen. Aan de andere kant vond hij het wel nodig, dat gezien de hoge suiker- produktie het Landbouwschap in overleg met de suikerindustrie plannen voor het beperken van de produktie voorbereidt en achter de hand houdt. De twintigjarige dienstplichtige sol daat J. Peeters uit Venlo die in het legerkamp te Mill tussen twee leger auto's bekneld was geraakt, is zaterdag in het ziekenhuis te Oss aan de opgelo pen verwondingen overleden. LONDEN Op vele niet-open- bare scholen voor middelbaar on derwijs in Londen wordt maar een beperkt aantal Joodse leerlingen toegelaten. Voorbeelden hiervan werden zaterdag in Londen aan gehaald op een vergadering van de Britse liberale partij. Het gaat hier in hoofdzaak om scholen waar kinderen van gegoede ouders op gaan. Laura Grimond, echtgenote van de partijleider Jo Grimond, zei dat er bewijzen te over zijn voor het bestaan van een systeem van quota. Op de meeste scholen laat men maar tien procent Joodse leerlin gen toe. Een der aanwezigen vertelde van een gesprek dat zij had met de hoofdonderwijzer van de lagere school waar haar zoontje op gaat. Ze vroeg welke niet-openbare middelbare school hij zou aanraden voor haar zoon. „U geeft er zich toch wel rekenschap van", luidde zijn antwoord, „dat het voor een Joodse jongen erg moeilijk is toe- Een ander Joodse moeder kreeg gelaten te worden tot een goede dagschool in Londen?" van het hoofd van de school die aan de kathedraal van St. Paul in Londen is verbonden, dit te horen: „Uw zoon moet wel heel erg knap zijn, om hier als leerling te worden aangenomen". Het was noodzake lijk, aldus het hoofd, de christelij ke geest van de school te handha ven. Van de kant van de school is in- jaar geleden. Drie jaar terug be sloot het bestuur van deze school tussen verklaard dat er veel meer Joodse leerlingen op zijn dan tien die toebehoort aan de Church of England, dat men ernaar dient te streven 85 procent christelijke leer lingen op de school te hebben. Er zijn thans iets meer dan vijftien procent leerlingen van niet-chrls- telijke godsdiensten op de school van de St. Paul. LONDEN (AP). Een oppasser van de Londense dierentuin heeft zaterdag een ongewone luchtreiziger verwelkomd: een regenworm van 1.70 meter, die ruim zes centimeter dik is. Het dier dat ge vangen is in het Columbiaanse Andes gebergte kwam in een met ijs gekoelde kist aan. Sommige dierkundigen me nen dat de worm, die de naam Ger trude gekregen heeft, een levend reliek is uit een vervlogen geologisch tijdperk. De wormkundigen van de Londense dierentuin hebben met grote belangstel ling de komst van het reuzenexemplaar afgewacht. KAIRO (AP). Twee en twintig landen hebben zondag op een voor bereidende conferentie in Kairo hun goedkeuring gehecht aan een nieu we definitie van het begrip neutra liteit, waardoor de conferentie van neutrale landen van de komende herfst in Zuidslavië vermoedelijk op veel bredere basis zal komen te staan dan tot op heden was ver wacht. Alleen het regime van Gizenga in Stanieystad valt buiten de nieuwe de finitie, terwijl dat van de centrale re gering in Leopoldstad nu wel tot de neutrale landen kan worden gerekend, welke omstandigheid alweer mogelijk heden tot nieuwe meningsverschillen heeft geopend. Afzijdig De nieuwe definitie, waar men het moeizaam over eens is geworden en die het mogelijk maakt dat sommige, nu niet in Kairo vertegenwoordigde landen in september wel naar Bied zullen kunnen komen, behelst vijf pun ten: het land dient een onafhankelij ke politiek te volgen, gebaseerd op af zijdigheid van de grote blokken en op vreedzame coëxistentie; het dient steun te verlenen aan bevrijdingsbewegingen; het mag geen lid zijn van mili taire bondgenootschappen, betrokken in de tegenstelling Oost-West; het mag geen tweezijdige mili tair bondgenootschap zijn aangegaan met een mogendheid die partij is in de strijd tussen Oost en West en het mag geen militaire bases van andere landen op zijn gebied heb ben. De vergaderden hebben ook een voorlopige agenda voor Bied opgesteld met als punten van bespreking: strijd tegen het imperialisme, versterking van vrede en veiligheid, rassendiscri minatie, ontwapening, vreedzame op lossing van geschillen en ontwikkeling Tot burgemeester van de gemeente Haarlemmerliede en Spaarnewoude is benoemd F. W. M. baron van Hövell tot Westerflier (K.V.P.). Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM. „Nu al wordt in een groot aantal apotheken met een sterke onderbezetting gewerkt. Bij een lang uitblijven van de verkorting van de werktijd zal de situatie nog slech ter worden." De Algemene apothekers assistenten bond heeft een brief in deze geest gestuurd aan de organisatie van de werkgevers in het apothekersbedrijf, de Koninklijke Nederlandse maatschappij ter bevordering van de pharmacie. De apothekersassistenten waren onge rust geworden door de berichten, vol gens welke voor hen pas in 1952 een verkorting van de werktijd zou kunnen worden ingevoerd. In de brief hebben zij nu de werkgevers gevraagd er aan mee te werken, dat nog in de zomer van dit jaar de kortere werkweek voor het personeel van de apotheken werke lijkheid zal worden. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. Bij de gemeente politie van Amsterdam zal op 26 ju ni de vijfdaagse werkweek worden ingevoerd. In Den Haag en Rotter dam heeft men er de voorkeur aan gegeven de ontvangst van de richt lijnen van het ministerie van binnen landse zaken af te wachten. Met het ministerie is over de werk tijden bij de gemeentepolitie overleg ge pleegd. De circulaire, waarin de richt lijnen van het ministerie zijn neerge legd, wordt begin deze week verwacht Amsterdam heeft daarop niet willen wachten. Advertentie ^1*4 V',"T .-«• ,N> >- "ft -* rf

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 5