ONDANKS LAGERE OMZET EEN HOGERE WINST GOLDEN FICTION Geef die man een zetje Granaten in de Zandkreek Overschotdreigingen nemen niet af Geen recreatie-steppe op Schouwen-Duiveland Grote kansen voor kerk in deze tijd van afbraak Nieuw beheer zeer efficient Nieuwe tarieven voor veerdienst Kats-Zierikzee Zeeland verwacht redelijke appeloogst Eremedaille in goud voor de heer Rietdijk de zachtste van alle Muziekfeest in Souburg met mars wedstrijden en taptoe Treinenloop iets verbeterd Veiling Kapelle doet terugbetaling aan de leden Zeldzaam als de zeldzaamste schelp - zo zijn de tabakken die Laurens zoekt voor GOLDEN FICTION. Alleen de zachtste voldoen! Laurens U.S.A. tabakken zijn dan ook de zachtste van Amerika. Zij maken Ir. Geuzevoorzitter VCS Passagiers aan de leiband Waarschuwing tegen snel overgaan van beperking bietenteelt Ernstig ongeluk in Souburg „Vlijt en volharding" veertig jaar Stad en Lande vergaderde Vergadering Kerkvoogdijen k o f k a tf e ts Het meót v&ikockte, hve/ik Ut Su/iopn Al gem. vergadering Coöp. Boerenleenbank „Terneuzen" O, hoe schoon.... Duits motorschip op Westhavendam Maandag 12 juni 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag* 3 KAPELLE. Een zeer geani meerd verloop had de algemene ledenvergadering van de veilings- vereniging „Kapelle-Biezelinge en Omgeving" te Kapelle welke za terdagmiddag in de kantinne van het veilinggebouw werd gehouden en waarop het financieel verslag over het afgelopen boekjaar werd uitgebracht. Dat is ook te begrij- ppen want ondanks het feit dat de omzet van de veiling twee miljoen gulden lager was dan in het voorgaande boekjaar, namelijk 7.817.100,57 tegen 9.852.643,58 in het boekjaar 1959-'60, waren de financiële resultaten voor de vei ling zodanig, dat er naast de nor male afschrijvingen een bedrag van 65.330,32 extra kon worden afgesehrev enop pde gebouwen, waardoor de totale afschrijvingen kwamen opp 290.229,75. Hierna was het nog mogelijk de leden een uitkering te doen ter grootte van pot van de omzet, uitmakende een totaal bedrag van ƒ56.798,54. De voorzitter, de heer P. J. J. Dekker te Wemeldinge, legde er de nadruk op dat dit zeer gunstige financiële resul taat is bereikt geworden door een aan tal oorzaken, waarvan in de eerste plaats genoemd moet worden het uiterst doelmatige, op efficiency ingestelde be heer van de nieuwe direkteur, de heer A. C. de Klerk. Bij de aanvang van de vergadering werd door de voorzitter her dacht de onlangs overleden oud-direk- teur, de heer A. D. Snoep, die 35 jaar lang zijn beste krachten aan de veiling heeft gegeven, eerst 18 jaar als boek houder en vervolgens 17 jaar als direk teur. Telen op contract In zijn openingsrede liet de lieer Dekker voor de tuinbouw belangrijke zaken de revue passeren. Hij wees op de 'bemiddeling welke de veiling heeft verleend bij het contracteren van au- gurken. De heer Dekker zei dat het in de lijn van het bestuur ligt om steeds het eerst te denken aan het veilen van de produkten maar zolang de hoeveelheid produkt dit veilen nog niet toe laat om dat bij een geringe aanvoer geen juiste prijsvorming plaats vindt, heeft men zich noodgedwongen moeten neerleggen bij het telen op contract. Wel is volgens spreker gebleken dat het afsluiten van contracten met de industrie dient plaats te vinden via de veiling. Dan hebben de telers een waarborg dat de contracten een verantwoorde inhoud hebben en dat de contractprijs inderdaad een goede prijs is. Over het vraagstuk van de minimum- prijsregeling voor appels zei de heer Dekker dat eerstdaags de vraag beant woord moet worden of de regeling van 1960 geprolongeerd moet worden, al of niet gewijzigd. In Zeeland bestaan nog al wat bezwaren tégen een minimum- prijsregeling voor appels. In andere MIDDELBURG Het tarief voor de veerdienst Kats-Zierikzee zal een wijziging ondergaan in verband met de kortere vaartijd. Het college van G. S., dat een verlaging van het tarief voor stelt met ingang van 1 juli 1961, heeft zich laten leiden door de overweging dat voor degenen die van bus en boot ge bruik maken, het verleggen van de veerhaven geen verhoging van het ta rief dient op te treden. Momenteel is dat wel het $eval omdat de busondernemin gen zich jfejioodzaakt zagen de vervoers- prijzen te Verhogen in verband met de langere rijtijden. Het nieuwe tarief, dat op 1 juli van kracht zal worden ziet er als volgt uit: Kinderen beneden vier jaar vrij; kinde ren van vier tot tien jaar (le kl.) 0,45 en 2e kl. 0,35. Personen van tien jaar en ouder, le kl, 0,90 en 2e kl. 0,70. Abonnement per maand le kl. 22,50, 2e kl. 17,50, Kaart voor scholieren, per maand, le kl. 6,30. Gezelschap (ten minste 20 personen), per persoon le kl. 0,45 en per persoon 2e kl. 0,35. Schoolreisjes en reizen voor jeugd en sportverenigingen: per persoon le kl. 0.30 en 2e kl. 0,23. Rijwielen met of zonder hulpmotor 0,15. Kaart voor scholieren met rijwiel, per maand le kl. 7,80. Motorrijwiel (scooter) 0,40; Motorrijwiel (scooter) met zijspan 0.60. Personenauto's ƒ1.Bestel auto's. met een eigen gewicht van maxi maal 1.500 kg 1,Tienvaartenboekje voor personenauto, met inbegrip van de bestuurder, 16.Autobus, de be stuurder niet inbegrepen, ingericht voor het vervoer van 9 tot en met 20 zitplaat sen 2.Lichte vrachtauto (eigen ge wicht 1500 tot en met 5000 kg) 2. Autobus, de bestuurder niet inbegrepen, van 21 tot en met 40 zitplaatsen 4. Zware vrachtauto's (eigen gewicht meer dan 5000 kg) 4.Autobus, de be stuurder niet inbegrepen, met meer dan 40 zitplaatsen 5. Advertentie fruitstreken is men voorstander van een dergelijke regeling en daarom mag vol gens de heer Dekker worden verwacht dat er voor 1961 weer wel een minimum prijsregeling zal gelden. Hij wees er evenwel ook op dat met de bezwaren van Zeeland rekening ge houden dient te worden en er zal geen regeling tot stand mogen komen die een heffing zou leggen op de beste kwali teit fruit, terwijl een minimunprijsrege- ling er ook niet toe zal mogen of kun nen meewerken, dat het rooien van on rendabele bomen wordt vertraagd of te gen gewerkt. De Zeeuwse veilingen volgen dit pro bleem op de voet. Verbouw gascellen De heer Dekker deelde mee dat er een nieuwe hoofdverdeling van de electrici- teitsvoorziening van het koelhuis zal worden gebouwd, welke berekend is op mogelijke uitbreiding van het koelhuis. Verder zuilen de gascellen van het vei lingskoelhuis worden verbouwd, waard het nat worden van kisten en fruit wordt voorkomen. Voor de aanvang van het nieuwe bewaarseizoen hoopt men dit werk uitgevperd te hebben. Nadat door de directeur de heer A. C. de Klerk, rekening en verantwoor ding was gedaan over het boekjaar 1960-61 en de heer J. Hoogstrate te Hansweert namens de financiële com missie had geadviseerd de rekening goed te keuren, hechtte de vergadering met algemene stemmen haar goedkeu ring aan het bestuursvoorstel om van de omzet in 1960-'61 aan de leden terug te betalen. Tegen het eind van deze maand zal dat gebeuren. Tot lid van de financiële commissie werd benoemd de heer J. M. C. Straub te Kattendijke en tot plv. lid de heer W. J. Meeuse te Yerseke. De contri butie voor 1961 werd vastgesteld op 2.50. Voorheen was dat 1 maar tot deze verhoging werd besloten in verband met de vele mededelingen welke op ge regelde tijden aan de leden worden ge zonden en aangezien de veiling Kapelle ruim 1400 leden heeft, kost dat veel geld. De veilingpercentages voor 1961- 62 werden vastgesteld voor de leden op grote veiling 3 pet., kleine veiling 5 pet en boomgaarden 2 pet. Gasten moeten 2 pet. meer betalen. Het tarief grote veiling zal alleen worden toegepast voor die produkten die niet op het veiling terrein worden aangevoerd. De regelingen van de tarieven van koelen en sorteren van fruit zullen voor het komende seizoen niet gewijzigd wor den en dat geldt ook voor de huur van fust. KATTENDIJKE. De zaterdag onder auspiciën van de Vereniging van Bevel voerenden bij de Vrijwillige Brandweren gehouden brandweerwedstrijden 1961 zijn een succes geworden. Nadat in de mor genuren de jury en genodigden door het gemeentebestuur in het Blokhuis te Kattendijke waren ontvangen begaf men zich naar het wedstrijdterrein waar de Bevelandse brandweren de strijd met elkaar aanbonden. Evenals andere jaren stond er weer een wisselbeker en een bevelvoerdersprijs op het spel. De uit slagen zijn overigens nog niet bekend. Pas hedenavond zal in de Prins van Oranje te Goes de prijsuitreiking plaats vinden. Veel peren en pruimen KAPELLE. De gewoonte ge trouw heeft de heer P. J. J. Dekker uit Wemldinge tijdens de algemene ledenvergadering van de veiling „Ka pelleBiezelinge en omgeving, een overzicht gegeven van de te verwach ten fruitoogst in Zeeland. Daarbij kwam hij tot de conclusie dat er een redelijke appeloogst verwacht mag worden maar in geen geval een top- oogst van appels omdat het hoofdras de goudreinette een zeer geringe oogst zal geven. Ten aanzien van een ander belangrijk ras voor Zeeland, de Cox's Orange Pip pin, moest de heer Dekker opmerken dat het nog moeilijk is hierover een voorspelling ten aanzien van de oogst te geven. Van de peren mag een goede oogst worden verwacht, hoewel enkele raS' sen als Clapps Favorite, Legipont en Bonne Louise d'Avranches het op enke le 'bedrijven laten zitten. Dat zal echter aan de grote perenoogst geen afbreuk kunnen doen. Voorts zeide de heer Dekker dat er een grote pruimenoogst verwacht mag worden. Aüe rassen zullen een goede oogst geven. Over de vooruitzichten van de zacht- fruitoogst merkte de voorzitter op dat deze -over het algemeen gunstig zijn, behalve voor frambozen en morellen, waarbij Sprake zal zijn van een kleine oogst. Het fruitseizoen is gunstig ingezet met redelijke opbrengsten van kruisbessen en aardbeien, waarvoor ook bevredigen de prijzen werden betaald. Zangconcours Smerdieck ST. MAARTENSDIJK. Een tiental zangverenigingen van de Zeeuwse Zan- gersbond „Zang Veredelt" heeft zaterdag middag een concours gehouden op de weide van de Stichting Gemeenschap. Dit zangfeest vond plaats ter gelegen heid van het jubileum van de heer L. A. Rietdijk, die veertig jaar directeur was van de vereniging „Vooruitgang Zij Ons Streven" te St. Maartensdijk. De huldiging van de heer Rietdijk vond plaats in het gemeentehuis, waar de bur gemeester de jubilaris de gouden me daille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau op de borst speldde. Om 1 uur 's middags verzamelden zich de koren op de weide, nadat tevoren het gemeen schappelijk gezongen bondslied op de markt had weerklonken. Bij de strijd die tussen de diverse koren „losbrandde" ging het dameskoor „Juli ana" uit Zuidzande met de grootste eer strijken. In de superieure afdeling dameskoren wist deze vereniging met 267 punten een eerste prijs in de wacht te slepen en verwierf daarmee de wissel beker, de beker van het gemeentebestuur van St. Maartensdijk en een gouden medaille. Ook het koor van St. Maartensdijk deed van zich spreken. In de superieure afdeling gemengde koren haalde de ver eniging „Vooruitgang Zij Ons Streven" eveneens een eerste prijs met 247 punten. Het Smerdiekse koor won daarmee de beker van de federatie en de beker van de Stichting Gemeenschap. Eerste prijzen verwierven voorts de koren „Crescendo" uit Hoek (ere-afd. dameskoren), „Zanglust" uit Koude- kerke, Crescendo uit Kruiningen en het N. H. Kerkkoor uit Axel. De laatste drie allen in de ere-afdeling. 20 stuks 95 ct KORTGENE. De laatste weken worden er op de schorren bij Kortgene granaten gevonden, afkomstig van ge allieerde of Duitse vliegtuigen uit de oorlog. Doordat de schorren niet meer onder water komen als gevolg van de afsluiting van de zandkreek gaan deze afbrokkelen. De niet ontplofte granaten komen zo te voorschijn. De mijnoprui- mingsdienst heeft er inmiddels vier weggehaald. Een der granaten bleek op scherp te staan. Vrijdagmiddag zijn er weer enkele granaten gevonden. De kans is niet denkbeeldig, dat er nog meer zijn. In de oorlogsjaren zijn er verwoe de luchtgevechten geleverd boven de Zeeuwse stromen en ook zijn in de Zandkreek veel boten beschoten door geallieerde jachtvliegtuigen. Achttien brandweercorpsen uit Zuid- en Noord-Beveland hebben za terdag wedstrijden gehouden in Kat tendijke. Om de opdrachten wat rea listischer te maken, waren diverse hindernissen opgericht, zoals de schut ting op bovenstaande foto. Het viel niet altijd mee om daar vlot overheen te komen en vaak was een zetje van de collega's geen overbodige luxe. MIDDELBURG. Reeds geruime tijd wordt het bezwaar gevoeld dat op grond van het huidige reglement op het vervoer door de provinciale stoomboot diensten het personeel van de schepen en de politie nauwelijks of niet voldoen de kunnen optreden tegen het publiek indien dat aan boord van de veerboten of op de diverse aanlegplaatsen last veroorzaakt. In dit verband stellen Gedeputeerde Staten van Zeeland voor een zodanige wijziging van de reglementen door te voeren dat het personeel in dit opzicht wijdere bevoegdheden krijgt. Ook aan het euvel van overmatig venten op de aanlegplaatsen, dat vooral in het seizoen dikwijls schrikbarende vormen aan neemt, denkt men paal en perk te stel len door dit venten te binden aan een vergunning van de provincie. ROOSENDAAL. In de Schouwburg te Roosendaal werd onder voorzitter schap van ir. M. A. Geuze te Poort vliet de algemene jaarvergadering ge houden van de V.C.S. In zijn openings rede besprak de voorzitter de wereld- suikersituatie. Het conflict tussen Cuba en de Verenigde Staten heeft een wijzi ging gebracht in de suikervoorziening van de V.S. Andere landen, waaronder ook Nederland, worden in de gelegen heid gesteld bij voorkeur in ruwsuiker aan de V.S. te leveren. Er moet echter worden aangenomen dat de V.S. een plaats voor Cuba, in geval van ombui ging van het beleid daar, zullen open houden. De levering aan de V.S. bete kent dus voor die landen, die hun pro- duktie met het oog op de Amerikaanse markt sterk uitbreiden, geen zekere kaart. Daarnaast zullen de Russisch-Chinese handelingen de situatie blijven vertroe belen. De voorzitter was van mening dat de overschotdreigingen niet zullen afnemen, eerder vergroot dreigen te worden, zodat mag worden verwacht dat de internationale regelingen van de suikerraad nog aan belang zullen win nen. Wat West-Europa betreft waar schuwde ir. Geuze voor een te snel overgaan tot beperking van de Neder landse bietenteelt. Hij citeerde in dit verband enige uitspraken van Duitse deskundigen, waaronder staatssecreta ris dr. Sonnemann, waaruit blijkt dat dit land niet van plan is zijn bieten teelt te beperken met het risico dit te doen ten bate van de andere E.E.G.- partners. Dit pleit er voor om in Ne derland met zijn lage kostprijs niet voorbarig maatregelen te treffen. Aan de andere kant is het gewenst dat het Landbouwschap in overleg met de suikerindustrie plannen voor produk- tiebeperking voorbereidt en klaar legt. De heer geuze noemde de plannen ter verbetering van de land- en scheep vaartwegen, welke in West-Brabant worden uitgevoerd, van grote betekenis en wees er tevens op dat in de naaste toekomst de verbinding met Flakkee en Schouwen tot stand zal komen, hetgeen het transportbeeld van de grondstoffen- aanvoer o.a. zal wijzigen. Het bestuur zal dus aandacht moeten besteden aan structurele wijzigingen welke de aan voer der grondstof in de naaste toe komst dient te ondergaan. Over de belasting op de coöperatieve verenigingen sprekend, vroeg de voor zitter aandacht voor het standpunt van de nieuwe president der V.S. die in een boodschap aan het Congres heeft ge steld dat de coöperaties moeten worden versterkt, om op deze wijze de positie van de landbouwers te verbeteren. In Frankrijk heeft de Regering maat regelen in voorbereiding waardoor de landbouw een groter aandeel zal krij gen in de verwerking van de landbouw producten. De tegenstelling tot de maat regelen in Nederland in voorbereiding, is verbijsterend groot en dreigt de Ne derlandse coöperatieve ondernemings vorm in de E.E.G. in een sterk nade lige positie te brengen. De balans per 30 september 1960 en de exploitatierekening 1959/'60 werden goedgekeurd. Hiermede werden de be stuursvoorstellen om 766.448,47 af te schrijven op de post deelnemingen, be nevens hel restant van de obligatiele ning ad 1.140.125,te reserveren, aan genomen. Deze obligatielening, groot 2.390.125, houdt verband met de reor ganisatie in 1959, waarbij aan de leden van de vroegers deelgenoten een obliga tie van 125 werd verstrekt voor ieder aandeel waarmee zij als lid opnieuw toetraden tot de V.C.S. VREEMDE VANGST COLIJNSPLAAT. Schip- ,per Van de Ketterij van de Arm. 25 keerde dezer dagen terug in d'e haven van Colijns- plaat met een anlker in de net ten, -dat op de visgronden was opgevist. Volgens kenners zou dit anker enkele eeuwen oud zijn. SOUBURG. Op de driesprong Noordbeekseweg—Vrijburgstraat ont stond zaterdagmiddag omstreeks drie uur een ernstig verkeersongeluk. Een motor met zijspan bestuurd door de 31- jarige L. S, uit Sou-burg kantelde bij het nemen van de rechtse bocht. In het zijspan vervoerde S. vier kinde ren. De bestuurder moest in zorgwek kende toestand naar het St. Josephzie- kerehuis in Vlissingen worden vervoerd, terwijl een van de kinderen een jon getje eveneens moest worden opge nomen met een beenbreuk. De andere drie kinderen kwamen wonder boven wonder met de schrik vrij. De motor werd zwaar beschadigd. De politie stelt een onderzoek in naar de oorzaak. SOUBURG. Begunstigd door het prachtige zomerweer is zaterdag in Souburg het muziekfeest ter gelegen heid van het veertig jarig bestaan van de muziekvereniging „Vlijt en Vol harding" gehouden. In de middaguren was het de Ka naalstraat die daverde van de mar cherende korpsen en drumbands. In deze lange en rechte Souburgse straat streden zes korpsen om de eer in een marswedstrijd die door de jubilerende vereniging werd georganiseerd. Een jury bestaande uit de heren J. P. Meu- lenburg, sergeant mariniers, Jac. den Toonder, dirigent en sergeant L. J. OUWERKERK. Tijdens de zater dag gehouden zomervergadering van Stad en Lande van Schouwen-Duiveland in het dorpshuis heeft ir. W. Thijsse, hoofd van het Staatsbosbeheer op Schouwen-Duiveland, vurig gepleit voor het behoud van de ongerepte natuur op het eiland. „We moeten voorkomen dat er op Schouwen-Duiveland een recrea tiesteppe ontstaat", aldus de heer Thijs se. Natuurbescherming is een dringen de noodzaak en geen hobby. De heer Thijsse is van mening dat bepaalde woeste gronden niet mogen worden opengesteld voor het publiek. Derhal ve moet een overstroming van toeris ten worden voorkomen. Hij drukte dit als volgt uit: „om een volle emmer niet te laten overlopen moet men de kraan tijdig dichtdraaien." De bijeenkomst van de vereniging werd geopend door voorzitter dr. J. J. Westend-orp-Boerma, die het een genoe gen noemde in Ouwerkerk te kunnen vergaderen. Hij wijdde vervolgens uit over het dorpsschoon van Ouwerkerk. Wethouder C. Kuyper van de gemeente Duiveland beantwoordde zijn toespraak met te zeggen dat het een eer was Stad en Lande te mogen -ontvangen. Ir. Thijs se hield hierna een lezing met als on derwerp: „Betekenis der natuurreserva ten". Hij toonde o.m. aan dat de flora Advertentie Alleenvert. N.V.Willem van Rijn, Amsterdam-W. Postbus 8005 UTRECHT In onze nieuwe stads wijken en in onze snel groeiende ste den en dorpen verrijzen nu en straks de nieuwe kerkgebouwen en wijkcentra, mede dank zij de door onze Kerk ge voerde grote kerkbouwaktie. Deze ge bouwen staan niet leeg als tekenen van een machteloze Kerk in afbraak. Veelal blijkt er een levende gemeente te zijn die aktiviteiten ontplooit. Tot deze uit spraak kwam de voorzitter van de Ver eniging van Kerkvoogdijen in de Ned. Hervormde Kerk, prof. dr. ir. H. G. van Beusekom, tijdens de zaterdag in Utrecht gehouden algemene vergade ring. De kerkbouwaktie is het afgelopen jaar met grote dankbaarheid afgesloten. Het bij het ministerie ingediende urgen tieprogram voor kerkbouw van de Ned. Hervormde Kerk bevatte voor 1959 23 bouwplannen met een totale bouwsom van ruim zes miljoen gulden, voor 1960 29 bouwplannen (ruim acht miljoen gulden) voor 1961 38 bouwplannen (ruim dertien miljoen gulden). In 1958 kwa men volgens prof. Van Beusekom twaalf nieuwe kerken gereed, waarvan één herbouwprojekt, in 1959 tien en in 1960 twaalf. In de eerste vijf maanden van 1961 kregen tien godshuizen gestal te. In de vergadering van zaterdag hield dr. J. M. van Veen te Driebergen, directeur van het Instituut „Kerk en Wereld", een referaat over „Afbraak en opbouw van de gemeente". Er vallen in de oecumene, aldus dr. Van Veen, juist in die kerken waar sprake is van opbouw en transformatie, verscheidene ontwikkelingen te bespeuren: Er ont staat steeds meer behoefte om de kerk te bouwen als „gemeenschapshuis", niet te groot en met de nodige neven ruimten, opdat de gemeente een werke lijk tehuis biedt aan haar leden. Er groeit voorts niet alleen een oecume nisch dienstbetoon-van-onder-op, maar ook een uitdijend verlangen naar oecu menisch samengaan en samenwerken van kerken in richtingen, eveneens van onderen op. In veie kerken ontwaakt en vooral onder de jongeren een begeerte naar eenwording en intercommunie, die met meer te stuiten is. In deze tijden van grote spanningen zoekt men in Kerk en gemeente de vrede. Dr. Van Veen wees er verder op dat overal ter wereld pogingen worden gedaan om de leken te aktiveren, niet alleen voor al lerlei soorten kerkewerk. maar vooral ook voor de dienst van de gemeente in de wereld. De beruchte passiviteit van de gewone gemeenteleden wordt op de ze wijze doorbroken. Het is zaak, aldus de directeur van Kerk en Wereld dat wij ons door duide lijke verschijnselen van achteruitgang en afbraak in onze Kerk en in onze ge meenten wel laten beleren maar niet la ten ontmoedigen. Wanneer wij de teke nen der tijden verstaan en bereid zijn tot vernieuwing, zijn er ook in onze tijd grote kansen. Het ledental van de Vereniging van Kerkvoogdijen bedroeg aan het einde van het jaar 1248. en fauna in ons land steeds meer wor den bedreigd. Van 1900 tot 1940 is de 'bevolking verdubbeld, de landbouwgron den verloren in oppervlakte 20 pet., maar de woeste gronden 60 pet... Ook uit de vergadering verhieven zich stem men die pleitten voor het behoud van de ongerepte natuur. De heer P. van Beverem meende dat het wenselijk zou zijn een verbod voor het betreden van woeste gronden in te voeren zoals dat vroeger (strenge bepalingen) gold voor de eendekooien. Na de koffietafel be zichtigde het gezelschap de vogelbroed plaatsen van Ouwerkerk, terwijl ir. Thijsse een toelichting gaf. MIDDELBURG. Tot zaterdag avond is er geen verbetering gekomen in de treinenloop op de Zeeuwse lijn, vertragingen van tien tot twintig minu ten waren „normaal". Gisteren ging het wat beter, maar dat zal wel liggen aan het feit dat het geen drukke dag was en vele sneltreinen uitvielen. Voor ve le reizigers die zaterdag als gevolg van het mooie weer een weekend met va kantie naar Zeeland kwamen waren vertragingen bepaald niet prettig. Ook een groot aantal militairen zagen een gedeelte van hun bewegingsvrijheid in vertraging opvliegen. De spoorwegbe ambten op de verschillende stations in Zeeland gaven op onze vraag hoe het was geweest of in het geheel geen com mentaar of ze deelden mee dat alles normaal was. Een beambte ging zelfs zover met te beweren dat het een hele week normaal was geweest. TERNEUZEN De coöperatieve Boe renleenbank „Terneuzen" heeft de alge mene vergadering gehouden in Grand- hotel Rotterdam, o.l.v. de voorzitter, de heer F. de Koeyer te Zaamslag. In zijn openingswoord wees de heer de Koeyer er o.m. op dat er in de landbouw een steeds verder gaande verschuiving valt te contateren van arbeidsintensieve naar kapitaalintensieve productiemethoden. Landbouwmechanisatie, ruilverkaveling, bedrijfsvergroting, moderne bedrijfsge bouwen etc, zullen voorts steeds grotere eisen gaan stellen aan de kredietverle ning van de boerenleenbanken. De ont wikkeling bij de Terneuzense boeren leenbank is in 1960 gunstig geweest. De spaargelden namen toe van 14,6 miljoen tot 15,8 miljoen. Het balanstotaal ste*>g van 21.7 miljoen tot 22,7 miljoen en eind 1960 stond aan leningen een bedrag uit van 8,5 miljoen, in rekening-courant was 7,7 miljoen uitgezet en bij de centrale bank was 6,9 miljoen gedeponeerd. Van de nettowinst 1960. groot 120.646.37 gulden werd 43.548,16 gulden bestemd voor afschrijving op de gebouwen. Er werd f 77.098,72 toegevoegd aan de re serves waardoor de vrije reserves een oedrag van f 1 miljoen overschreden. Al dus een financieel overzicht van de heer de Koeyer. De heren J. J. Huyssen-de Bruyne te Terneuzen en de heer J. H. v. Hoeve te Sluiskil werden met een grote meerderheid van stemmen, resp als bestuurslid en lid van de Raad van Toezicht herkozen. Wiesner tambour-maitre van de C.O.A.K. drumband uit Middelburg beoordeelden de prestaties. Voor deze wedstrijd bestond grote belangstelling. Het avondprogramma werd geopend met een officiële ontvangst van het Fan fare korps der Genie uit 's-Hertogen- bosch door het gemeentebestuur op het gemeentehuis. De naam officiële ont vangst was door het ongedwongen ka rakter hier eigenlijk niet van toepas sing. Burgemeester A. H. S, Stemer- ding riep de militairen een hartelijk welkom toe en feliciteerde V. enV. die er in is geslaagd dit korps in Souburg te laten optreden. De heer Stemerding meende uit het feit dat de blaasmuziek stamt uit de mi litaire wereld een verklaring te hebben gevonden waarom juist een militair korps was uitgenodigd. Hjj wees erop dat in Souburg een sfeer van vreugde en blijdschap heerste bij het jubilenm van Vlijt en Volharding. „Daarom is het feest, en Souburgers hebben verstand van feest vieren, dat verzeker ik u", al dus de burgemeester, die dit verklaarde door het feit dat Zeeland aan Brabant grenst. Kapelmeester adjudant W. J. von Berg dankte het gemeentebestuur voor de hartelijke ontvangst. Hij wees erop dat bet korps door de muziek streeft het contact tussen burgerij en militairen te verstevigen. Hierna was het sportterrein voor deze avond muziekterrein. De taptoe die door zeer velen werd bijge woond was een groot cucces. Niet alleen door het hoge muzikale peil dat dit, ge heel uit dienstplichtige militairen be staande korps wist te bereiken, alsook door het effect van de opgestelde schijn werpers. Het terrein omgeven door groen was bij uitstek geschikt voor het houden van een taptoe. Het korps kreeg na afloop uit handen van de voorzitter van „Vlijt en Volhar ding". de heer A. de Pagter, een her- inneringsmedalje. Burgemeester Stemerding noemde de ze taptoe een waardig slot van dit mu ziekfeest. Hij dankte het militaire korps voor hun komst naar Souburg en hoopte op een spoedig weerziens. Hierna maak ten O.N.D.A. uit Ritthem en de drum band Oranje Nassau uit Vlissingen nog een mars door Souburg. Zo sloot „Vlijt en Volharding" haar eerste veertig jaar af. Het is te hopen dat dit korps in de toekomst nog vele serenades mag brengen in een zelfstan dig Souburg. De uitslag van de marswedstrijd was: Jeugddrumband Ons Genoegen, Vlissin gen, 112 punten, beker voor het best musicerende muziekkorps. De beker voor de best musicerende drumband beschik baar gesteld door het Zeeuwseh Dagblad was voor de drumband van Ons Genoe gen uit Vlissingen met 120 punten en een eerste prijs. O.N.D.A. uit Middelburg kreeg met 107 punten de beker voor het beste marcheren. De drumband van St. Ceacilia uit Vlissingen behaalde 117 pun ten, drumband Oranje Nassau, Vlissin gen, 93 punten, Kon. Harmonie Ons Ge noegen, Vlissingen, 120 punten. Bij de officiële ontvangst van het fanfare korps der Genie door het gemeentebestuur van Souburg vertelde burgemeester A. H. S. Steherding hoe de muziekvereni ging „Vlijt en Volharding" aan deze naam is gekomen. Dit is een samenvoeging geweest. Er was in Middelburg een wasserij met de naam „Vlijt" en in Vlissingen één met de naam „Volharding". De Souburgse muziek voegde deze twee samen en kreeg een klinkende naam. „Nu heeft mu ziek wel niet veel te maken met wasserijen", zo zei de heer Ste herding, „alhoewel het ook schoon is." TERNEUZEN. -- Waarschijnlijk door dat schipper P. Bolter van het Duitse motorschip Manfred onbekend was niet de stromingen op de Westerschelde, is zijn schip op de Westhavendam te Ter- ?eUK?n»geVAarfn; De "En-Avant" van de fa. Muller trok het vaartuig vlot, waarna het op eigen kracht de reis kon vervolgen. Sportclub De Meyer won in de zo- mer avondvoetbalcompetitie te Terneu zen met 3—-2 van De Mistrapper.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 3