Uitzetten van pootvis: een zaak van grote accuratesse AIR-iNDIA a KAPPIE EN DE SLAAPSLAVEN Maaien onder water geeft meer lucht wÈÈÊm Edith Piaf nog in levensgevaar vandaag Twee raketten zoek in Friese klei wereldreis weddenschap televisie vandaag Maandag 12 juni 1961 ZkfcUVvJf A DAiiBLAl) Pag. 2 Van een onzer verslaggevers TRECHT. Plantenwoekering in polderwater is vorig jaar de oorzaak geweest van een derde van de massale vissterften in ons land. In slecht onderhouden polder water ontstaat door het afsterven van waterplanten een steeds dikkere modderlaag op de bodem. Bovendien wordt het oppervlak vaak afgedekt door een zware laag kroos. Gevolg; ver stikt, rottend water en sterven van de vis. UTRÏ wa de verwijdering van water. overtollige plantengroei in Vroeger werden de kleine pol derwateren beter schoongemaakt. Tegenwoordig zijn de arbeidsonkos- ten te hoog, bovendien gebruikt men niet meer, zoals vroeger, slootbag ger voor bemesting, en daarom wordt er aan de sloten en tochten niet veel meer gedaan. Weliswaar zijn er sproeistoffen ontwikkeld, die de plantengroei tegengaan, maar het gebruik van deze giftige stof fen is riskant voor plant en dier. De remedie is; mechanisatie, schoon houden van het water met maaibeten en baggermachines. Dat kost veel geld en om het op grote schaal aan te pakken zouden alle belanghebbenden polders, boeren, sportvissersbon den en overheid een gezamenlijke pot moeten.vormen. Nieuw Het vierde gevaar voor onze vis stand is nieuw en dreigt op die plaat sen waar intensief zand gewonnen wordt. Huizenbouw en wegenaanleg vergen enorme hoeveelheden zand, en dat zand wordt bijvoorbeeld opge baggerd uit het Alkmaarder Meer, de Vinkeveense plassen en de Brielse Maas. Soms diept men uit tot wel twintig, dertig meter. In zulke diepe plassen ontstaat vaak een laagvorming in het water. Bene den de zes meter ontstaat een koude, zuurstofarme zone, waar geen vis kan leven. Evenmin dê organismen, die de vis voeden en daardoor wordt ook de visstand in de bovenlaag aangetast. Dit probleem valt nauwelijks op te lossen, want dat zand moet er nu eenmaal komen, en het zou waarschijn lijk veel te kostbaar worden om het ergens anders vandaan te halen. Maatregelen om de visstand op peil te houden zijn het voederen met rogge, brood of lupine het be mesten van waterpercelen met kalk, en natuurlijk het uitzetten van vis. O.V.B. Het uitzetten van vis wordt bevor derd door de Organisatie ter Verbete ring van de Binnenvisserij, waarin hengelaarsbonden, beroepsvisserij en overheid samenwerken. De O.V.B. heeft vier eigen viskwekerijen, en sub sidieert bovendien invoer van pootvis uit het buitenland. De bijdragen, die de hengelaars betalen via hun visver gunningen, komen in dit pootvis-potje terecht. Volgend jaar beschikt de O.V.B. bo vendien over een grote viskwekerij in Lelystad, en men schat dat dan de pootvisproduktie voor lange jaren vol doende zal zijn. Op het ogenblik zijn bij de O.V.B. proeven aan de gang, om vis te kwe ken die de beste psychologische eigen schappen heeft voor de sportvisserij: bijtlust, vechtlust, intelligentie, en zo meer. Doch dit is nog in een pril sta dium en het zal zeker jaren duren voordat de hengelaar aan de waterkant de resultaten merkt! Niet te veel Is uitzetten van vis de gouden sleutel tot het hengelaarsparadijs? Gooi er meer vis in, was in vroe ger jaren de hoogste wijsheid. Tot er geen water meer bij kon, zeg gen de vakmensen. Deze filosofie is voorbij. Viswaterbeheerders en henge laarsbonden die te véél vis uitzet ten, maken een zwakke visstand, die blootstaat aan epidemieën, zoals de ervaring met de pseudo- mas-infectie bewijst. Modern wetenschappelijk inzicht eist regulering van de visstand: uit zetten waar tekort is, en soms uitvis sen waar te veel is. Of verminderen van de ene soort en vermeerderen van de andere, om een gezond, har monisch evenwicht in de natuur te be waren. Het IJsselmeergebied en de Delta zullen in de toekomst zeker nieuwe mogelijkheden openen voor het steeds toenemende aantal hengelaars. De toekomst kan er goed uitzien voor onze sportvisserij, mits men spijkers met koppen weet te slaan tegen de watervervuiling en de plantenwoekering, en mits er al gemeen begrip komt voor verant woorde regulering van de visstand. Daar gaan ze! Footkarper wordt uitgezet in een Zuidhollands viswater. programma's (in het kort DINSDAG 13 JUNI RADIO en HILVERSUM I. 402 M. KRO: 7.00 Nws; 7.15 Gram: 7.30 V jeugd; 7.40 Gram; 7.45 Morgengebed overweging; 8.00 Nws; 8.18 Gram; 8.50 V d huisvr; 9.35 Waterst; 9.40 Schoolradio; 10.00 V d kleuters; 10.15 Lichtbaken, lezing; 10.25 Gram; 11.00 Idem; 11.30 Idem; 11.50 Vol- aanvooruit, lezing; 12.00 Middagklok - noodklok; 12.04 Ben je zestig?; 12.30 Land en tutnb meded; 12.33 Gram; 12.50 Act; 13.00 Nws; 13.15 Zonnewijzer; 13.20 Platen* nws; 13.40 Dansmuz; 14.05 Schoolradio; 14.35 V d plattelandsvrouwen; 14.45 De wit te hel, hoorsp; 15.35 Gram: 16.00 V d zie ken; 16.30 Ziekenlof; 17.00 V d jeugd; 17.40 Beursber; 17.45 Regeringsuitz; 18.00 Lichte muz; 18.20 Gram; 18.30 RVU; 19.00 Nws; 19.10 Act; 19.25 Memojandum; 19.30 Gram; 20.30 Omr ork en soliste; 21.40 Orgelconc; 22.25 Boekbespr; 22.30 Nws; 22.40 Gehuwd en ongehuwd, lezing; 22.55 Cabaret; 23.25 Gram; 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM H. 298 M. AVRO; 7.00 Nws; 7.10 Gym; 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws; 8.15 Gram; 9.00 Gym v d vrouw; 9.10 De Groenteman; 9.15 Gram; 9.40 Morgenwij- PARIJS. De Franse zangeres Edith Piaf, die 24 uur nadat zij uit het Amerikaanse ziekenhuis te Neuilly was ontslagen, weer met spoed moest worden opgenomen om een nieuwe operatie te ondergaan, is nog altijd niet buiten gevaar. De chirurgen wil len zich niet over haar kansen uitla ten voor aanstaande woensdag. ,,Zij heeft de operatie goed verdra gen", zei mij de chirurg, die haar be handeld had, „maar de ingreep was zwaar, en heeft meer dan vier uur ge duurd. Van dergelijke operaties is het niet mogelijk eerder dan vier of vijf dagen daarna de afloop te voorspel len." Hoewel alle bezoek verboden is, kregen haar begeleider Charles Du- mant en haar impressario Barrier toestemming haar enkele ogenblikken te zien. Na dit bezoek verklaarden zijg dat zij geweldig verzwakt was, zij woog nog slechts 35 kilo, toen zij don derdag het ziekenhuis verliet maar zeer helder van geest. Zij heeft, zo verklaarde Barrier hem zelfs opgedragen enkele wijzigin gen aan te brengen in de tournee, die zij op 10 juli zou moeten beginnen. Advertentie ding; 9.55 Boekbespr; 10.00 Gram; 10.50 d kleuters; 11.00 Pianospel; 11.15 V d zie ken; 12.00 Instr sext en sol; 12.20 Rege ringsuitz: Uitz v d landb; 12.30 Land- en tuinb meded; 12.33 Lichte muz; 13.00 Nws; 13.15 Meded en gram; 13.25 Beursber; 13.30 Lichte muz; 14.00 Clavecimbel-ensemble; 14.40 Schoolradio; 15.00 Metropole ork; 15.30 Inspecteur Vlijmscherp vraagt Uw oor deel...., wedstr voor amateur-detectives; 15.50 Gram; 16.00 Viool en piano; 16.30 V d jeugd; 17.30 Amateursprogr; 17.50 De die renwereld en wij, lezing; 18.00 Nws; 18.15 Pianospel; 18.30 Lichte muz; 19.00 Paris vous parle; 19.05 La forza del destino, ope ra; 20.00 Nws; 20.05 Wielerwedstr; 20.15 Gram; 21.00 Speurwerk wijst nieuwe we gen, klankb; 21.25 Lichte muz; 21.55 Sopr, alt en piano; 22.30 Nws; 22.45 Act; 23.00 Gram; 23.55-24.00 Nws. I TELEVISIE 1 NTS: 20.00 Journ. NCRV: 20.20 Memo; 20.30 Documentaire film; 20.45 TV-film. radio 1 MAANDAG Roelof Stalknecht is een van de weinige jazzpianisten van klasse die wij hebben. Vanavond om kwart over tien speelt hij met zijn trio, heiaas slechts een kwartiertje. Op België Vlaams om tien voor negen een uitvoering van Gershwins beroemde compositie de Rhapsody in blue. De journaliste Gerda Brautigam en mr. Abel Herzberg, die eveneens als verslaggever naar Israël is geweest, bespreken om 8.35 het proces Eich- mann. Vanavond om 9.40 concerteert het Radio Filharmonisch Orkest onder leiding van de Franse dirigent Jean Fournet met George van Renesse als pianosolist. Het programma, dat over de zen der Hilversum 2 wordt uitgezonden, opent met de Derde Leonore-ouver- ture van Beethoven, gevolgd door het Derde Pianoconcert. Na het nievws van half elf volgt de Eroica, welk werk een keerpunt is in het symfonische oeuvre van de componist. Over de zender Hilversum 1 ver volgt Jaap Geraedts zijn lezingen over Bela Bartók om 11.05 in de avond. i Van een onzer verslaggevers LEEUWARDEN. Het hele week einde zijn de weilanden in de buurt van het Friese dorpje Berlieum afgezocht naar twee oefenraketten, die een straal jager van de basis Volkel daar moet hebben verloren. De vlieger moest een oefenaanval op een doel op Vlieland uitvoeren. Het afwerpsysteem werkte niet, waarop hij naar Leeuwarden vloog. Onderweg zijn van een hoogte van ongeveer drie duizend meter de twee raketten ge vallen. Het zijn met een lichte oefen lading gevulde projectielen van on geveer een meter lang, die met hun spitse punt diep in de weke klei kun nen zijn gedrongen. 72 De inspecteur keek bedenkelijk. Hij stapte uit, stelde zich voor aan dé politiemannen in 't blau.v, een lui tenant en twee sergeants en vroeg met een van zijn mannen de eerst genoemde naar de overkant van het veld te gaan. De ander zou op wacht blijven staan bij de weg. „Zonder mijn toestemming mag U niet uitstappen", waarschuwde hij zijn nieuwe recruten. De auto reed het veld over en stop te bij de twee mannen van de bere den politie, die zich afvroegen wat er eigenlijk zou gaan gebeuren. Eindelijk kregen Mare en Abel het bevel; „Uitstappen!" „Luitenant, zoudt u misschien die twee paarden even willen afstaan aan deze beide - eh - heren?" De luitenant snapte er hoe langer hoe minder van. Mare zag kans zonder kleerscheu ren op zijn paard te klimmen; dit paard de befaamde Scott, die heel Montreal kent! Even later zat ook Abel in het za del. Nu kwam het kritieke moment. De paarden waren wat onrustig, maar hun berijders slaagden erin ze in bedwang te houden. „Het lijkt waarachtig wel of het uw dagelijkse werk is!" meende de chef. De chauffeur maakte de nodige fo to's en ook de man die tussen hen in in de auto had gezeten richtte zijn camera, „Zouden jullie niet eens een ritje rond het veld willen maken?" vroeg de luitenant vriendelijk. Voordat de officieren van de Ko ninklijke Bereden Politie tussenbei den konden komen, zetten Mare en Abel hun paarden in draf. De chef keek niet al te vriendelijk bij deze programmaverandering, maar alles ging goed en dus zweeg hij. Nadat ze met een handdruk af scheid hadden genomen van de lui tenant, stapten Mare en Abel (nog steeds lid van de Canadese Mounties) weer in de auto. De arme officier keek na dit stellig niet militaire af scheid zo mogelijk nog beduusder dan te voren. Om half vier trokken Mare en Abel hun gewone kleren weer aan. Adieu, mooie uniform, adieu, tijde lijk lidmaatschap.... Het hoofd van de bereden politie kwam glimlachend naar hen toe. „En bent u voldaan?" „We weten niet hoe we u moeten danken!" „Nu moet u eens goed luisteren: die foto's zullen u per koerierstas naar de Canadese ambassade in Brussel worden gezonden. Er zal een kennis geving bij zijn waarin staat dat al leen een vertegenwoordiger van de Koninklijke Canadese Bereden Poli tie, Uw vriend Dino en u beiden ze mag zien. Daarna moeten ze onmid dellijk naar het hoofdkwartier worden teruggezonden. Ik moet in deze wer kelijk op Uw absolute diseïetie kun nen rekenen." Mooier kon het al niet. Zo gauw ze weer buiten waren, schaterden de twee Belgen het uit. De spanning was geweken en een verloren ge waand punt was gewonnen. „Het is gelukt!" „Ik kan het me nog niet goed voorstellen!" „Dit is wel het beste wat we tot nu toe hebben gepresteerd, vind je niet? Ze gingen gauw naar het hotel. Bertrand verwelkomde hen zo harte lijk alsof ze zijn verloren zonen wa ren. „Zeg, waar hebben jullie uitgehan gen? Ik dacht dat ze jullie opgeslo ten haddenwat is er gebeurd?" „Zou jij een paar dappere officie ren niet eens wat eerbiediger begroe ten?" „Wat? Jullie willen toch niet zeg gen dat het gelukt is? Hoe hebben jullie het in 's hemelsnaam klaarge speeld?" „Ik heb de eer je te berichten dat Mare en ik vanmiddag met ingang van twee uur zeven en veertig tijde lijk zéér tijdelijk lid zijn ge weest van de R.C.M.P." „Ongelooflijk! Maar hoe ging het met die paarden?" „Denk je misschien dat jij de eni ge bent die ooit op een paard heeft gezeten?" „Bravo en nog eens bravo! Ik ben diep onder de indruk. De details hoor ik straks wel, maar luister even wat Dino telegrafeert: Leef met jullie mee, stop hartelijke groeten tot we samen Place Pigalle rondrijden Dino." „Als de nood het hoogst is -" „Wat zal die Dino 'n gezicht zet ten! „Tot zo lang houden we het ge heim. We reppen er met geen woord over. Dat zouden de Mounties trou wens ook niet prettig vinden. Ak koord?" „Akkoord!" Parijs - Brussel 2 tot 3 november 5 uur P.unten: 31. Foto als vleesdrager inde Hallen. 32. Een paar bretels, met handtekening van Pierre La- zareffhoofdredacteur van France Soir. 33. Een schedel uit de Cata comben. Kerkdiensten in Meliskerke MELISKERKE. Tijdens de sloop van de oude en de bouw van de nieu we Geref. kerk zullen de diensten in het kerkgebouw van de Gereformeerde gemeente worden gehouden. Verleden week deelden wij mede dat de Geref. kerk een aanbod had ontvangen voor het behouden van diensten in de kanti ne van het kamp te Biggekerke. Het is gebleken dat deze mededeling op een door ons ontvangen onjuiste informatie berustte. De kerkeraad heeft een derge lijk aanbod niet ontvangen en boven dien zou de kantine niet voldoende plaatsruimte bieden. Het is gebleken dat er in de Geref. kerk leden waren, die het houden van diensten in Bigge kerke op prijs stelden. In een bericht, dat wij hierover verleden week gaven, kreeg deze wens een zo zwaar accent, dat de indruk gevestigd werd alsof over de plaats van samenkomst onenigheid was ontstaan. Het wordt betreurd dat deze indruk is gevestigd. Van kerke- raadszijde is ons medegedeeld geen on prettige reacties te hebben ontvangen. Te Utrecht slaagden voor costumiê- re de dames J. N. Geene te Wol- phaartsdljk en J. Strijd te Kortgene. DA». jlK BEü&RIJPDATHBTBE- LANGRI ÜKIMAAR MENEER, Tl NTEL KAN DE ZMK WAAR Hld MEE BEZIE» IS ONMOGELIJK ONDERBREKEN.IKZAL RAULaIEMAND VAN DE BANK H EEFT GEBELD.WILDATüE TERUGBELT ALS UE.KLAAR BENT MET AFWASSEN giimiiimiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiii! BOEING 707 EUROPA—INDIA zander tussenlanding in 7 u. 55 U.S.A. - JAPAN - AUSTRALIË - INDONESIË 56, Ravensfein - BRUSSEL - Tel.: (02)128785-127515 of uw Reisbureau MAANDAG. De twee (geslaag de) eindexamenkandidaten van ,de Maastrichtse Toneelschool, Marja Ha- braken en Willy Frencken maken om 9.40 hun tv-debuut met de éénakter Kruistocht der tijden. De Music Box, Het gezicht van Azië en de rubriek In woord en beeld gaan eraan voor af om 9.10, 8.30 en 8.20. België Vlaams: Ramrod' de vu rige vrouw van André de Toth: cowboys, een meisje, liefde en veel schietwerk (8.25). Na afloop volgt de rubriek „Vergeet niet te lezen" (9.55). België Frans draait na „Maandag- sport" (8.20) een speelfilm met Sa- cha Guitry en Lana Mareoni „Debu- reau" (9.00). Duitsland: voor wie wil weten hoe het bier wordt gebrouwen en wel spe ciaal het Beierse bier wordt een filmreportage uitgezonden (8.20). Daarna nog een „Hitchcock' glazen oog" (9.00). 25. „Nog één verzoekje, meneer Ko kos zei Kappie, terwijl hij rhet de meester de kist naar zijn hut bracht. „Onze bezweringen zijn heel anders dan die van jullie hier. Ze werken het sterkst, als er geen pottenkijkers bij zijn!" Kivi-Kokos knikte. „Blanke mannen zullen niet gestoord worden!", beloofde hij. „Niet zolang de maan zich dik eet aan de hemel. Maar is de maan vol en is er niets gebeurd „Het j dan brengen wij u ten offer op de ma- nier van onze voorouders1 Voor alle zekerheid gaf hij daarna een tweetal krijgers bevel om de wacht te betrekken voor Kappie's hut. „Een sinistere toestand. meende de meester. „Weet je wel zeker wat je doet, Kappie? Heb je een technisch verantwoord plan? Ik zie namelijk he lemaal niet in wat deze kist met be zweringen te maken heeft." „Glimpiepers, wat zit er dan wel in die kist?!" wilde Okki weten. „Duikerpakken, groene haring!" zei Kappie. „Wees maar niet benauwd, Siep. Als de maan zich dik gegeten heeft is de zaak hopelijk al dik in orde en hebben wij onze Tjeerd gevonden „Krakende krukassenbedoel je dat w-we v-vannacht naar dat enge ei land gaan?" stamelde de meester ver blekend. „Zeg ereis, je wilt je kameraad toch niet aan zijn lot overlaten daarginds?" zei Kappie streng. „Bovendien zullen Okkie's bezweringen ons bij ons ver trek beschermen Nu was het de beurt van de scheeps jongen om onzeker te worden 45. Otto wachtte de verdere gang van zaken niet af, maar verborgen achter de struiken maakte hij haastig een omtrek kende beweging, teneinde, wanneer de boogschutter tevoorschijn zou komen, hem onverhoeds op het lijf te kunnen vallen. En jawel, daar kwam zijn aan valler al aan, om te zien hoe het er met zijn slachtoffer voorstond. Otto herkende hem onmiddellijk; de jonge Rheaan waar hij al een paar maal een ontmoeting mee had gehad. Blijkbaar was die hem gevolgd om te proberen, de gouden haan weer in handen te krijgen. „Hier ben ik, Kosko!" riep hij uit, „zoek maar niet verder!" De schrik op Kosko's gelaat maakte onmiddellijk plaats voor een uitdruk king van getergde woede. „Gij zult mij de gouden haan weer af staan, ellendeling!" fluisterde hij hees, terwijl hij op Otto toesprong. Meteen ontspon zich een verbeten vechtpartij. „Nog even geduld," zei Otto, terwijl hij zijn aanvaller met een paar welge mikte vuistslagen op een afstand hield. „De haan heb ik alleen maar even ge leend Overleg maar met Tortruda wat U te doen staat. Gij kunt hem in Lage- veld, op Bolwer's burcht komen terug halen!" In de Haagse Witte de Withstraat is zaterdagmiddag het driejarige jongetje L. de Groot onder een tram gekomen omdat het niet goed uitkeek bij het oversteken. Het is gistermiddag overle den.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 2