deugdelijke dienaren? Bare Rij zuiveren wil iinwater TILBURG: WOLLIG FEEST Duitse archieven: Niemand vermoord in kamp Auschwitz Efficiency noodzakelijk bij steeds groeiend tekort BRANDT BETICHT VAN LANDVERRAAD Suzanne brengt talrijke Utrechters van de wijs DE NATUUR REEKS VAN BEZWAREN TEGEN OPZET VEROUDERDE ss?5£* VAN POLITIE Kinderarbeid in de landbouw OUDE KUNSTSCHATTEN IN GEVAAR Nat begin van schoolbouw Vrijdag 9 juni 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 7 Dure agent Echtpaar veroordeeld- wegens diefstal Tien nieuwe kapiteins bij de H.A.L. Koffie en tapijtjes Bang Bedrijven als voorbeeld „JE ZULT STERVEN ALS EEN HOND" Vragen over besluit van Franeker in en om uw huis Nefo ivijzigt statuten METRO OP RUBBER Samenwerking Bijenkorf en Van der Hart, Arnhem Olveh verstrekt 4 pet. obligaties Van onze economische redactie ROTTERDAM De Bayerfabrie- ken in West-Duitsland zullen hon derd miljoen mark steken in een project voor zuivering van het water van de Rijn. De heer J. P. Kapteyn, lid van het Europese parlement, deel de dit gisteren mee op een bijeen komst bij de Rotterdamse Kamer van koophandel en fabrieken. De heer Kapteyn maakte deel uit van een delegatie uit de Commissie voor het vervoer van het Europese parlement. Deze delegatie is de afge lopen dagen de Rijn komen afzakken. Zij bezocht gisteren Rotterdam en gaat vandaag een kijkje nemen in Amster dam. Het doel van de tocht is de situa tie op de Europese binnenrivieren en in de belangrijkste Rijnhavens te on derzoeken. Een rapport daarover zal aan het Europese parlement worden voorgelegd. Noodzaak Op welke manier Bayer het pro bleem van de zuivering van het water van de Rijn, dat vooral van belang is voor ons land, wil aanpakken wist de heer Kapteyn niet. Uit de gesprekken die de delegatie in West-Duitsland had gevoerd, had hij wel de overtuiging overgehouden, dat de Westduitse in dustrie langs de Rijn zeer goed de noodzaak inziet van een zuivering van het water. De voorzitter van de delegatie, de Italiaan G. Battistini, voegde daar nog aan toe, dat volgens de Duitsers de vissen zich al weer een stuk behaag lijker voelen in de Rijn, dank zij de maatregelen die tot nu toe zijn geno men. Douane De delegatie heeft in West-Duitsland onder andere gesproken over de Duitse vervoerspolitiek op de Rijn en over de moderne ontwikkelingen in de scheep vaart zoals het gebruik van duwboten en ook van radar, waardoor het mo gelijk is geworden 's nachts en bij mist te varen. Ook is aandacht besteed aan het vervoer van olie door pijp leidingen. Het afhandelen van de douaneforma liteiten voor de binnenschepen die de Nederlands-Duitse grens passeren per jaar zijn dat er 250.000 zou vol gens de delegatie nog heel wat sneller kunnen gebeuren. De schippers moe ten nu nog rekenen op een tijdverlies van twintig tot dertig minuten. Wan neer de Westduitse en Nederlandse douane meer zouden samenwerken en tegelijk aan boord van een schip zou den komen, zou dit tijdverlies belang rijk kunnen worden verminderd. Ver der is de delegatie voorstandster van het verlengen van de kanalen, die op de Rijn uitmonden waardoor het ver keersgebied belangrijk zou worden vergroot. In Rotterdam kreeg de delegatie van de voorzitter van de Kamer van koop handel, de heer W. H. de Monchy, het een en ander te horen over de Rotter damse opvattingen wat betreft het ver voer Memorandum Voor ons, aldus de heer De Monchy, is het vervoer een economische acti viteit die gelijk staat met de industrie, de handel en de landbouw. Gelijk als bij deze onderdelen van de economie het geval is, zullen de prijzen voor het vervoer moeten zijn gebaseerd op de werkelijke waarde die de vervoers diensten voor de gebruiker hebben en op de kosten die daaraan verbonden zijn. De heer De Monchy zei er van over tuigd te zijn, dat er een middel bestaat om tot een Europese vervoerspolitiek te komen die rekening houdt met de specifieke Nederlandse belangen op dit gebied. Over het vervoersmemoran- dum, dat de Europese commissie heeft opgesteld, merkte hij op. dat wil dit memorandum de basis worden voor het gesprek over het Europese vervoer wat het naar de mening van de Rot terdamse Kamer van koophandel tot nu toe niet is de discussies over dit onderwerp niet beperkt moeten blijven tot de Ministerraad of enkele commis sies. Tenslotte wees de heer De Monchy erop, dat de Akte van Mannheim in het algemeen voor een uitstekende gang van zaken bij het vervoer over de Rijn heeft gezorgd. Van een speciale verslaggever DE straatagent te voet of op het fietsje is voltooid ver leden tijd. We moeten zo gauw als het maar even kan af van deze instelling, die het twintig, dertig jaar geleden nog prima deed, maar nu rustig kan worden afgeschreven. Het Neder landse politie-apparaat is qua opzet sterk aan het verouderen en als er niet gauw gezocht wordt naar effi ciëntere methoden om de beschik bare elfduizend mensen volledig „uit te buiten", gaat het van kwaad tot erger. Deze sombere visie op de gemeente politie is te horen van Heelsum tot Breda en van Haarlem tot Nijmegen. Overal, waar het tekort aan mankracht zorgenrim- pels bij burgemeesters en commissarissen veroorzaakt, is op het ogenblik een ommezwaai naar een modernisering van het gezagsapparaat merkbaar. De gemeentepolitie zou een organieke sterkte van ongeveer veertienduizend mensen moeten hebben. Er is dus een stevig tekort, dat nog erger wordt als de vijfdaagse werkweek haar gevolgen in volle omvang laat voelen. De straatagent, die zijn paar uur buitendienst doet en dan kuierend of peddelend zijn wijk verkent, is in wezen een nutteloze figuur. Stel, dat hij des nachts zijn ronde doet. De in breker met middelmatige intelligentie ziet hem de hoek van de straat om slaan en kan er op rekenen, dat hij de eerstvolgende paar uur geen onwel kome onderbreking van politiële zijde hoeft te verwachten. De agent zelf vindt dat verplichte rondje maar vervelend. Hij vindt de hele dienst een wat taaie aangelegen heid, omdat hij weinig initiatieven kan ontplooien en hij zal tegen zijn zoon zeggen: Word jij maar wat anders. Het ministerie van binnenlandse za ken weet dit allemaal. De afdeling politie van dit ministe rie heeft er al menigmaal gerimpelde voorhoofden aan overgehouden. De Rijkspsychologische dienst is bezig met een onderzoek naar moge lijke verbeteringen in de politiediensten en straffere „uitbuiting" van man kracht en techniek. De verkeerspolitie wil een centraal adviesbureau, dat nu eens een eind gaat maken #n wat men noemt het „maar raak koekhakken". Er moet een cen traal punt komen, waar wordt uitge- knobbeld welke auto voor welke dienst het geschiktst is, welke bushalte waar het best in het verkeerspatroon past en welk verkeerslicht voor een bepaalde situatie de beste oplossing biedt. van de gemeente politie zijn in een paar punten samen te vatten. -i De beschikbare politieman die sur veilleert, laat veelal de afdoening van een verkeersongeluk aan de verkeersgroep over. Misdrijven he velt hij over naar de recherche volgens het beproefde systeem van „ieder zijn departement". Elke gewone agent kost de overheid zeker tienduizend gulden per jaar. Die tienduizend gulden levert een veel te lage rente op. Daar zijn vele hoge po litieambtenaren het. gloeiend over eens; op de kaderschool in Heelsum zijn er lange gesprekken over gevoerd en een paar commissarissen in grote steden hebben er intern al menigmaal een boekje over open gedaan. De bezwaren tegen de huidige opzet Van onze correspondent BONN Schneider, de voorzitter van de Alduitse partij, (ontstaan door fusie van de conservatieve Duitse partij en de partij van de vluchtelingen), heeft gisteren in een verkiezingsvergadering een scherpe aanval gedaan op Brandt, de burgemeester van West-Berlijn, te vens kandidaat van de socialisten voor het bondskanselierschap. Brandt heeft volgens Schneider in de oorlog tegen het Duitse leger gestreden. „Landver raad is landverraad", aldus Schneider. Daar vaststaat dat Brandt, die in 1933 als negentienjarige jongen naar Noorwe gen is geëmigreerd, niet met de wape nen in de hand tegen de Duitsers heeft gevochten, moet Schneider doelen op de activiteiten van Brandt als lid van de Noorse verzetsbeweging. AMSTERDAM (ANP) Het Amster damse gerechtshof heeft de 35-jarige A- merikaan J. E. L., conform de eis en conform de uitspraak van de Alkmaarse rechtbank, veroordeeld tot een gevange nisstraf van drie jaar met aftrek. De vrouw van de Amerikaan, de dertigjari ge Amsterdamse buffetjuffrouw J. F. K. L.-M. werd veroordeeld tot een ge vangenisstraf van een jaar en zes maan den met aftrek. Tegen haar was beves tiging van de uitspraak van de Alkmaar- se rechtbank geëist: twee jaar met af trek. De Amerikaan had op 1 augustus 1960 5600 gulden weggenomen bij een veehan delaar in Warmenhuizen, terwijl zijn vrouw de man aan de praat had gehou den. In Amsterdam had de Amerikaan uit zeven geparkeerde auto's een grote hoeveelheid goederen weggenomen. Zijn vrouw had op de uitkijk gestaan. Er zullen ongetwijfeld veel Duitsers zijn die zo denken als Schneider. Zij ver oordelen niet de emigratie, maar wel de door Duitsers gegeven hulp aan het ondermijnende werk tegen de Duitse troepen. Dit geldt niet alleen voor Brandt, maar ook bijv. voor mensen als kolonel Oster van de Duitse geheime dienst, die de Nederlanders voor de ko mende aanval heeft gewaarschuwd. Het moet ook gelden voor baron zu Gutten- berg, thans vooraanstaand lid van de christendemocratische fractie in de Bondsdag, die in de oorlog heeft ge werkt voor de Britse radio. Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. Vijf kapiteins van de Holland-Amerika Lijn zullen in de loop van dit jaar hun laatste reis ma ken in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Het zijn commodore C. Bouwman uit Oegst- geest, D. van Daalen uit Rotterdam, H. Hogervorst uit Den Haag, J. W. Faber uit Hoogezand en J. Jumelet uit Am sterdam. Vandaag worden vijf nieuwe kapiteins benoemd, die vijftien jaar geleden hun loopbaan als stuurmansleerling bij de Holland-Amerika Lijn zijn begonnen. Het zijn de heren A. A. Dammers uit Heemstede, D. E. Greidanus uit Leiden, C. A. Hoenderdos uit Haarlem, R. ten Kate uit Den Haag en W. C. Simons uit Vlaardingen. Dit najaar zullen nog vijf kapiteins worden benoemd. 2 Er is nooit gebruik gemaakt van de bergen ervaring, die in de archie ven van de politiekorpsen ligt opgetast. Daaruit zou met enige intelligentie een zo raak mogelijke dagindeling voor elk korps zijn te halen. Nu is het nog zo, dat op elk heel uur de agenten uit de bureaus zwermen omdat het nu een maal heel uur is. Of er wat aan de hand is, doet er niet toe: Er moet volgens het dienstrooster gezwermd worden en dan wordt er gezwermd. Oók al zit de hele gemeente aan de ochtendkoffie. o Het patroon van de behoefte aan politie-assistentie is nooit goed uitgezocht. De fietsende of wandelende surveillant gaat er niet op uit omdat hij nodig is, maar omdat het in zijn rooster staat. 4 Door deze tot op zekere hoogte nog al domme opzet loopt de belangstel ling voor het korps terug. Intelligenter werk zal ook intelligentere jonge men sen naar de politiedienst trekken. Daar door kan het peil hoger worden, daar door zou het mogelijk zijn betere sala rissen te geven. Het voorbeeld van de koffiedrinkende goegemeente is niet toevallig gekozen. Tegen elven is een forensengemeente uitgestorven. De vrouw hebben het huiswerk een wijle neergelegd en de enige delinquent, die zich dan mogelijkerwijs over het plaveisel beweegt is een koopman in aanvechtbare kleedjes, die de ventver- ordening overtreedt. Daar zou één agent achteraan moeten trekken. Zijn wande lingetje-om-volgens-dienstrooster heeft geen zin, zijn eventuele optreden tegen de scharrelaar met slechte Perzen wèl. Een bliksem-surveillance na etenstijd in diezelfde gemeente om jeugdbaldadig- heid te voorkomen zou zin hebben. Het flitsende politie-autootje boezemt ont zag in. Degenen, die deze wijze van werken door de politie voorstaan krijgen vaak te horen, dat een moderne aanpak de vrees onder het publiek gaande zou maken, dat er niet genoeg toezicht op hun kostbare eigendommen is. De voorstanders van een ingrijpende modernisering antwoorden: Met de huidige technische hulpmiddelen is het mogelijk lik op stuk te geven. Wie in een gemeente van enige omvang de politie alarmeert heeft een minuut later een auto met een blauwe lamp voor de deur. Zij wijzen met enige naijver naar Edinburgh, waar de loop- en fietsa.gen- ten al lang verleden tijd zijn. Daar rij den kleine patrouille-auto's rond met drie man. Is er iets verdachts, dan gaan twee hunner er met een kleine draagbare zender-ontvanger op uit, de auto (met mobilofoon) blijft door één man bemand wachten en als er assis tentie nodig is, kan die binnen de paar minuten bij elkaar worden getrommeld. De C.F.A. Middelburg vertoont woensdag 14 juni in het City-theater de kleurenfilm „Mijn vriend de vijand." Op de vormingsdagen, die van tijd tot tijd in Heelsum worden gehouden, is de politie meermalen het voorbeeld van het vrije bedrijf voorgehouden. Daar doet men aan marktonderzoek en aan berekening van de grootst mogelijke rentabiliteit van de beschikbare man kracht. De politie gaat er nu voorzichtig aan denken. In de gemeentelijke korpsen is de be langstelling naar de afloop groot, voor al onder het kader en onder de am bitieuze jonge mensen. Als de nood van de vijfdaagse werk week gaat dringen kan het te laat zijn: Een vernieuwing zou moeten ontstaan uit een doelbewuste opzet. Eigen nieuwsdienst TILBURG. Van A tot Z wordt er gezegd, wanneer men wil aanduiden dat iets volledig is. Het Deense boek „Krop og klear", dat gisteren in een Neder landse vertaling is verschenen, is dat ook, en wel op het gebied van de kleding. In de titel zijn echter niet de eerste en de laat ste, maar de eerste twee letters van het alfabeth verwerkt. Die twee letters vormen namelijk het handelsmerk van de Tilburgse textielfabriek, die het fraaie Deen se plaatwerk ter gelegenheid van haar honderdvijftig-jarig bestaan, van een Nederlandse tekst heeft laten voorzien. In windmolen AaBe, Nederlands grootste wol- lenstoffen- en dekenfabriek, jubi leert dus. Woensdag aanstaande is het honderdvijftig jaar geleden, dat de bet-overgrootvader van de heer G. L. van den Bergh, de hui dige president-directeur, in een windmolen aan het Galgenven tussen Tilburg en Moergestel met het vollen door krimp volumi neuzer maken van wollen stof fen begon. In de tweede helft van de ne gentiende eeuw, toen men ook ging spinnen en weven, werd bet bedrijf van de van oorsprong Dordtse reders naar de Willem II kazerne in Tilburg overge bracht. In dezelfde gemeente werd enkele jaren voor de twee de wereldoorlog het indrukwek kende complex gebouwen betrok ken, dat nog steeds tot de mo dernste textielfabrieken van ons land behoort. Juist op tijd om er het hon derdvijftig-jarig bestaan in te kunnen vieren dat gebeurt met allerlei feestelijkheden voor de twaalfhonderd werknemers en hun gezinnen kwam keze week het nieuwe kantoorgebouw van AaBe gereed. De hoofdingang er van komt uit op de éénderde ki lometer lange gang, die als een brede verkeersader tussen de spinnerijen, weverijen en finish- afdelingen van het bedrijf door loopt. Honderd procent wollen de kens, plaids en kleding-stoffen vinden langs die imposante fa- brieksstraat hun weg naar de con sument in binnen- en buitenland. Het boek Wat er tijdens de anderhalve eeuw van het bestaan van de fa milie n.v. Van den Bergh van wollen en andere stoffen vervaar digd werd om als tweede huid voor de mens te dienen, werd afgebeeld in het gedenkboek. In dat boek „Kleding en het AaBe ervan" is men echter ver der gegaan; het uit het Deens vertaalde gedeelte bevat een his torisch overzicht van wat de mens door de eeuwen heen heeft gedragen. Antoon Coolen schreef het slot, waarin hij behalve over het be drijf ook over de mode van de laatste jaren schrijft. Hij doet dat boeiend maar is ten slotte geen deskundige. De Deen se auteur is dat ongetwijfeld wel, al kunnen we het ook niet altijd met zijn beweringen eens zijn. Van onze rechtbankverslaggever DE rechters van Eichmann hebben gisteren enig inzicht gekregen in de papieren maskerade, die de Duitsers voor hun massamoord hadden ont worpen. Een vrouw, Raya Ka- gan, die in Auschwitz was in gedeeld bij de kampadministra tie, vertelde ervan. Volgens de officiële archieven van het kamp is er geen mens op onna tuurlijke wijze om het leven gekomen. De dossiers van de bewoners, die na enige tijd vergast werden, moesten worden vernietigd. Van degenen die onmiddellijk na aankomst aan het gif gas werden blootgesteld mochten geen dossiers worden samengesteld. Moord door middel van executiepelotons werd in de papieren aangeduid als „plotselinge dood". Overlijden door uitputting gaf men op als te zijn ver oorzaakt door longontsteking, algeme ne lichaamszwakte en dergelijke. Heroïek Raya Kagan wist nog hoe een van haar medewerksters tegen haar tra nen vocht, toen ze het overlijdenseer- tificaat van haar broer te bewerken kreeg. Huilen durfde ze niet, omdat het verboden was bij het werk van enige emotie blijk te geven. Droefenis en heroïek wisselden el kaar gisteren af. Het verhaal werd verteld van een meisje, dat verkleed in een SS-uniform berichten over de vergassingen, naar buiten wilde smok- kelen. De Duitsers grepen haar aan de Slowaakse grens en ze werd over gebracht naar het, kamp Birkenau. Daar zou haar volgens het zeggen van de kampcommandante een voor beeldige straf worden toebedeeld. Het meisje wachtte die niet af, maar sneed met een scheermes op het appel haar polsen door. Een SS-er liep op haar toe en bespotte haar. Zij sloeg -hem met haar bebloede handen in het gezicht, en riep: „Ik sterf als een heldin, maar jij zult sterven als een hond." Sadisme De ongelooflijke sadist dr. Mengele verscheen ook gisteren in het beeld. Hij liet vrouwen naakt op appèl ver schijnen, en koos dan uit hun midden de slachtoffers voor de gaskamers uit. De vrouwen trachtten aan de dood te ontsnappen door zich de gezichten rood op te kleuren zodat ze er ge zond, en dus geschikt voor arbeid, uit zouden zien. Dr. Mengele haalde eens een zigeu nertweeling uit de armen van hun moeder, omdat hij de kinderen nodig had voor een experiment. Na enkele dagen werden de baby's teruggebracht, met de ruggetjes en handjes aan el kaar genaaid. In Auschwitz werd een baby, die de Van onze correspondent UTRECHT. Vele inwoners van Utrecht zijn niet slechts onder de be koring gekomen van Suzanne, een film die in het Scalatheater draait, maar zij hebben het werkelijk ern stig te pakken gekregen. Geen ver liefdheid intussen maar een naar gevoel dat zich in de maagstreek concentreert en de kijkers buiten westen brengt. Met andere woorden: zij vallen flauw. In de film komt een autoongeluk voor Eigen nieuwsdienst DEN HAAG Het Tweede-Kamerlid, mr. W. J. Geertsema (lib.) Iheeft het in enkele vragen, die hij heeft gesteld aan de ministers De Pous en Toxo- peus, opgenomen voor de gemeente Franeker. Enige tijd .geleden heeft de Kroon een raadsbesluit van Franeker vernie tigd, waarbij een premieregeling werd vastgesteld voor het bevorderen van de industrialisatie. Deze beslissing van de Kroon maakt inbreuk op het recht van iedere ge meente om binnen 'het kader van haar financiële mogelijkheden haar eigen huishouding te regelen, zo vindt de heer Geertsema. Hij vraagt de mi nisters of zij dit wel voldoende hebben overwogen. Eigen nieuwsdienst AARDENBURG. Er dreigt gevaar voor de fraaie middeleeuwse fresco's op de binnenzijde van de gemetselde grafsteden in de oude Sint Baafskerk te Aardenburg. Kort geleden is ont dekt, dat de ïrisse kleuren van de schilderingen op de sarcofagen fletser werden en dat op sommige plaatsen de verf zelfs ging loslaten. De sarcofagen, die uit de veertiende en vijftiende eeuw dateren, zijn pas Als men nog geen juliaantjes gezaaid heeft, kan men dat nu nog doen; Esch- scholtzia californica dient men dan te bestellen. Doe dat vooral bij een solide firma. Er kan direct ter plaatse in de volle grond van de tuin worden gezaaid. Ze hebben een zeer zonnig plekje no dig. Verplanten kan men ze niet best; dan moet men het al doen als ze heel jong zijn. een tiental jaren geleden van onder de plavuizen der Baafskerk te voor schijn gekomen. Bij de restauratie van het kerkgebouw vond men toen op een diepte van één a twee meter 25 van zulke grafsteden, die door archeologen en kunsthistorici van grote waarde werden geacht. Slechts een gedeelte van de grafkel ders werd geconserveerd. Van het plan om alle sarcofagen in één grote crypte te bergen moest wegens de hoge kos ten worden afgezien. De deskundigen, die onlangs de sarcofagen hebben bekeken, vrezen dat de fresco's te lijden hebben gehad van het daglicht, waaraan zij de laatste tien jaren zijn blootgesteld. Er worden maatregelen genomen om te voorkomen, dat de kostbare kunst schatten verder beschadigd zullen wor den. AMSTERDAM De Nederlandsche Fondsen Maatschappij zal in een op 14 dezer bijeen te roepen buitengewone vergadering van aandeelhouders een statutenwijziging voorleggen, die o.a. de verhoging van het maatschappelijk kapi taal van tien miljoen tot vijftien miljoen gulden op het oog heeft. Voorts zal worden voorgesteld de heren jnr. N. E. Rost Ou os, J. W. Noor- duyn en mr. H. H. Sillevis Smitt tot commissari» te benoemen. dat de vriend van Suzanne naar een ziekenhuis voert waar een spoedoperatie aan een der nieren volgt. Reeds de voorbereiding en het toedienen van de injectie wordt in deze kleurenfilm zo realistisch weergegeven dat ieder in spanning raakt. Wanneer ten slotte de chirurg een incisie maakt en men in het opengesneden lichaamsdeel blikt, wordt het velen te machtig. De directie van de bioscoop heeft zich verplicht gezien de portier en een paar ouvreuses in de zaal te posteren die met vlugzout en ammoniak de lij ders weer bijbrengen. Het zijn voorna melijk mannen die deze operatie op het doek slecht kunnen verdragen. Op één avond heeft men wel 25 mensen moeten bijbrengen. Soms valt het mee en zijn het er maar een paar die het met hun zenuwen te kwaad krijgen. Een enkeling gaat naar huis, maar de meesten pre fereren na een tijdelijke bewusteloosheid Suzanne op het verdere levenspad te volgen. Bij iedere voorstelling "vragen por tier en ouvreuses elkaar: hoeveel schat jij dat er onderuit glijden? VENLO. Schertsenderwijs is giste ren een -begin gemaakt -met de houw van een nieuwe h.t.s. in Venlo. De le raren en leerlingen begonnen, nadat zij -met schoppen en andere werktuigen en vergezeld door een eigen hoempa-or kest naar het bouwterrein waren ge trokken, -met schaften. De loco-burgemeester mr. E. Haff- mans overhandigde na een gepaste pauze de praeses van het h.t.s.-corps de heer H. Houben, een -schop die op een -brancard werd gedragen, en nodig de hem uit een begin te ma-ken met het graafwerk. Meteen daarop dreven ook alle leer lingen de spade de grond in. op zoek naar een vat bier, dat ergens in de grond was verstopt. Niet lang heeft de aannemer hoeven wachten om met de werkelijke bouw te beginnen; Drie stu denten hadden zo'n goede neus dat het officiële gegraaf maar een paar minu ten duurde. Elke dag komen nieuwe en steeds gruwelijker bijzonderheden san het licht over de vernietigingskampen voor de joden, die de Duitsers in de Tweede Wereldoorlog hadden op gericht om het „jodenprobleem" op te lossen. Gisteren beschreef getuige Raya Kagan het leven in het kamp Auschwitz, ouders hadden weten te verbergen, weggenomen en levend in de vlammen van het crematorium geworpen. De moeder pleegde 's avonds zelfmoord door zich tegen het geëlectrificeerde prikkeldraad te werpen. Dergelijke tragedies, zo vertelden de getuigen uit Auschwitz gisteren, deden zich dage lijks voor. Arthur Hobh, een in Roemenië ge boren Israëliër, deed het verhaal over de bestraffing, die hij in Auschwitz had gekregen voor een poging om extra-eten te bemachtigen: „Ze stopten me met mijn boven lichaam in de oven. Mijn onderlijf be werkten ze met dikke stukken hout. Ik verloor het bewustzijn, maar kwam weer bij doordat ze water over me heen gooiden. Weer werd ik geslagen. Ik viel opnieuw flauw. Toen kreeg ik tien slagen, en weer begaf ik het Ze smeten almaar water over me heen. Tot slot kreeg ik vijftien slagen". Hobh vertelde dat hij tengevolge van de mishandeling nog steeds op een kant niet kan zitten. Oproer Van onze correspondent PARIJS. De treinstellen van de Pa- rijse metrolijn tussen Nation en Etoile zullen in de toekomst op rubberbanden gaan rijden. De mensen die langs de bovengrondse trajecten van de metro wonen,hebben herhaaldelijk geklaagd dat zij uit hun slaap gewekt worden wanneer de eerste wagens 's mor gens om half zes beginnen te rij den. Vanwege de frequentie van de metro in de vroege ochtenduren lukt het dan niet meer in slaap te komen. Men schat echter dat het nog drie jaar zal duren voordat de bewoners van de wijk Passy, die het meest van het la waai te lijden hebben en waar veel te huizen voor bejaarden zijn gevestigd, ongestoord zullen kunnen slapen. Toen de Duitsers begonnen ook jon geren voor de gaskamers te selecte ren, ontstond er een oproer. De Duit sers pakten iedereen op. In groepen van vijf moesten de kinderen naar de gaskamers. De getuige: „We hielden halt. Ze begonnen op onze voeten te schieten en toen moesten we wel door. Ze gaven ons bevel ons te ont kleden, en onze pakken op een haak te hangen. Een van de kampoudsten zei tegen ons: „Zingen jongens". We waren steenkoud. Ik kon geen woord uitbrengen. Anderen begonnen biecht- gebeden op te zeggen. Ze brachten ons in een hok en sloten de deuren achter ons. Levend uit gaskamer Toen voor het eerst hoorde ik ie mand huilen. Na enkele seconden, het kunnen ook wel minuten geweest zijn, deden ze de deuren weer open, en werden we vrijgelaten. Later zei "de kampoudste dat dit de eerste keer was, dat iemand levend uit de gaska mers tevoorschijn was gekomen". De groep van gelukkigen waartoe de getuige behoorde, was overigens bijzonder klein: slechts vijftig man sterk. Negenhonderdvijftig anderen, die eveneens vanwege het oproer waren gearresteerd, werden vergast. De vijftig bleven gespaard, omdat het arbeidspotentieel in het kamp an ders teveel zou hebben geleden. (Gegevens ontleend aan de bericht geving van Associated Press) Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. In 1960 zijn in de landbouw ten minste acht ongelukken gebeurd met kinderen, die voor hun leeftijd verboden werk deden. Daar uit blijkt, dat de bepalingen over het werken van kinderen in de landbouw onvoldoende worden nageleefd. Deze conclusie trekt het Tweede-kamerlid H. Vredeling (soc.) in enkele vragen die hij heeft gesteld aan minister Van Rooy. De directeur-generaal van de arbeid zou de landbouworganisaties hebben aangeraden contact op te nemen met de scholen van voortgezet onderwijs om te bereiken, dat leerlingen die daar oud genoeg voor zijn een of twee dagen per week vrij krijgen om vruchten te gaan plukken. De heer Vredeling vraagt de minister of dit juist is. De directeur-generaal zou dit hebben gedaan om overtredingen van het ver bod van kinderarbeid in de landbouw tegen te gaan. De heer Vredeling zegt in zijn vragen het niet verantwoord te vinden, dat het onderwijs aan scholen voor voortgezet onderwijs wordt onder broken om kinderarbeid te voorkomen. AMSTERDAM. Magazijn De Bij enkorf en de heren E. van der Hart en Zoon in Arnhem hebben besloten tot een samenwerking. Het bedrijf van Van der Hart, dat is gevestigd in een gebouwen complex aan de Ketelstraat en de Bo- venbeekstraat in Arnhem en waarin se dert 1819 een detailhandelszaak wordt gevoerd, zal in de eerstkomende jaren blijven uitgeoefend in de huidige 'vorm en onder de bestaande naam. DEN HAAG. De Olveh van 1879 heeft aan haar deelnemers 4 pet zeker- heidsfonds-obligaties ter beschikking ge- steld tot een bedrag van f629.450 in coupures van 25. 100, 500 en 1.000 De stukken zijn rentedragend van 1 ia- nuari af. 1 Van 1952 tot en met 1959 werd aan de deelnemers f 3,14 miljoen aan dergelijk» obligaties verstrekt

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 7