Optimisme aan slot van Zeeland-week Ondernemers uit Terneuzen weigerden begrafenis Vanuit de vluchtelingen- sfeer naar Zeeland GEEFT U GEEN CENT VOOR EEN DOELPUNT? Burgemeester Peters in V.S. hartelijk ontvangen Onderzoek stand van naar slechte de gewassen Ziiid-Bevelandse dames leerden zakelijk kijken" in Oudelande Laatste kans voor TOP Geslaagd voor stenografie en machineschrijven Vrijdag 9 juni 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 4 AFSPRAAK ZINDE NIET Verkeerstechnisch en financieel noodzakelijk Onnodig op kosten? Stadsallures VCK al praktisch kampioen 2e klas Nieuwe directeur geref. maatschappelijk werk Geboren Hagenaar hoopt zich spoedig thuis te voelen Oorlogsjaren Vluchtelingen Hr.Ms. Amsterdam in Vlissingen Schone lei MINISTER KORTHALS: Alleen werken indien gevaar voor welslagen werkzaamheden aanwezig is V aardigheidspr oeven van „Atlas" Schoolkorfbaltoernooi in Goes OUD-CURSISTENDAG VAN STICHTING HUISHOUDELIJKE VOORLICHTING Korfbal wedstrij d te Colijnsplaat Sportdag scholen voor scheepswerktuigkundigen V oetbal wedstrijd M'bur g-V 1 i ssingen Avondvierdaagse te Bergen op Zoom Op straat gevallen: hersenschudding Scheepvaart Vlissingen MARKTBERICHTEN TERNEUZEN Nu de nieuwe begraafplaats in Terneuzen in ge bruik is genomen, heeft zich bij een recente ter-aarde-bestelling een moeilijk geval voorgedaan. De begraafplaats ligt thans zo ver buiten de stadskern, dat de plaatselijke ondernemers een on derlinge afspraak hebben gemaakt, die hier op neer komt dat men geen begrafenissen meer aanneemt waarbij de stoet zich stapvoets voortbeweegt. Dit betekent dus dat de familie leden slechts kunnen kiezen uit deze twee mogelijkheden: óf ze nemen plaats in volgauto's, óf ze gaan op eigen gelegenheid naar de begraafplaats. Het betekent tevens dat een extra auto moet rijden die de dragers vervoert. Deze laatste auto moet door de familie-leden betaald worden. Gelopen wordt er dus niet meer, door niemand. Enige weken geleden heeft zich een Terneuxenaar bij deze onderlinge af spraak niet neergelegd. Bij de begrafe nis van zijn oude vader, stond hij er *p dat er gelopen zou worden. De Ter- Meuzense ondernemers, gedachtig aan hun afspraak, weigerden deze voor waarde aan te nemen. De betrokkene, die toen in Terneuzen niet meer te recht kon, stapte naar Axel, en vond een daar gevestigde ondernemer be reid om deze begrafenis in overeen stemming met de wensen van de fami lie te regelen. Aldus kwam deze zaak tijdig voor el kaar, zij het dan met hulp uit Axel. De Terneuzense familieleden leggen zich bij deze zaak niet neer. Wie zal nu bepalen hoeveel volgau to's er rijden, zo zeggen ze, de onder nemer of wij. Is dit niet een aantasting van de vrijheid? En waarom moeten wij een volgauto betalen voor de dragers? Is dit niet een geval waarbij de nabe staanden onnodig op kosten worden ge jaagd? Dit zijn enkele vragen, die men ons min of meer verontwaardigd heeft voor gelegd. De zoon van de overledene is trouwens naar de fractievoorzitter van zijn partij gegaan met het verzoek over deze materie vragen in de gemeente raad te stellen. Op ons verzoek hebben de plaatselij ke begrafenisondernemers op deze kwestie commentaar geleyerd. Er zijn verschillende dwingende ar gumenten zo zeggen zij die onze afspraak noodzakelijk hebben gemaakt. In de eerste plaats rijden wij met representatieve wagens, die echter bij zonder duur zijn. Een van de onderne mers vertelde dat de nieuwwaarde van een der wagens 30.000 gulden was. Als deze auto's soms langer dan een half uur stapvoets moeten rij den, dan raken de motoren overver hit, het koelwater gaat koken en een zeer ongewenste stagnatie zou hier van het gevolg zijn. Bovendien kan de schade die aan de motoren wordt toegebracht zo ernstig zijn, dat die in geen verhouding meer staat tot de ta rieven die we kunnen vragen. Het tweede argument zo zeggen zij is van verkeerstechnische aard, We hebben deze zaak ook met de po litie doorgesproken aldus een van d» ondernemers en daarbij bleek, ge zien de moderne verkeerssituatie, dat het niet ongevaarlijk is om met een langzaam voorttrekkende begrafenis stoet door het verkeer te gaan, waarbij de lijkwagen aan weerszijden door dra gers geflankeerd is. de stad te liggen, en geheel in overeen stemming met het moderne grote-stads- gebruik, komt het practisch nooit meer voor dat men een begrafenis treft waarbij gelopen wordt. Niemand kan daar iets aan doen: Het is een uitster vende code. In de grote steden is dit gebruik reeds lang afgeschaft. In Terneuzen staan wij thans, met de in gebruikname van de nieuwe begraaf plaats voor een voldongen feit. Ook wij zullen ons moeten aanpassen. De af standen worden eenvoudig te groot. De consequentie van een extra auto voor de dragers is tenslotte eenvoudig een kwestie van formulering. We hadden, deze hele zaak kunnen verdoezelen in een tariefsverhoging, zoals in andere grote steden ook gebeurd is aldus de ondernemers. MIDDELBURG Voor zaterdag aan staande is de resterende speeltijd (veer tien minuten) vastgesteld van de des tijds wegens beenbreuk gestaakte wed strijd Kloetinge-VCK. De stand was toen 71 in het voordeel van de Koudeker- kers. De wedstrijd wordt gespeeld op het terrein van VCK, welke club door deze regeling al praktisch zeker is van het kampioenschap in de 2e klasse a. Immers valt het niet aan te nemen dat Kloetinge met nog ongeveer een kwar tier te spelen een 71 achterstand nog zou kunnen omzetten in een overwin ning. De zege is voor* de Koudekerkers, die één punt achter staan op Middelburg V, voldoende om zich kampioen te mo gen noemen. Met de ouden van dagen van Wis- senkerke werd een tocht gemaakt naar Schouwen-Duiveland. Achttien autobezit ters hadden voor een vervoermiddel ge zorgd. Des avonds werden de bejaar den na een geslaagde tocht met mu ziek van Apollo" weer binnengehaald. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. „De mensen hebben veel meer sociaal gevoel dan men meestal denkt." Hij zegt het glimlachend, de heer L. A. Hartman, referendaris bij de so ciale raad in Den Haag, de man die straks de leiding op zich zal nemen van de in 1958 opgerichte gereformeerde stichting voor maatschappelijk werk in Zeeland. Met ingang van 1 september is de heer Hartman, die zich met zijn gezin in Middelburg zal ves tigen, benoemd tot directeur van deze stichting. Tot nu toe heeft de stichting voornamelijk intern ge werkt, om te komen tot een goed functionerende organisatie. Nu is de tijd aangebroken dat meer naar buiten zal worden opgetreden. De heer Hartman, 52 jaar, geboren Hagenaar, is al van voor de oorlog werk. zaam op sociaal terrein. Begonnen op administratief gebied maakte hij door zijn vrijwillige arbeid op sociaal terrein kennis met het beroep maatschappelijk werker. In 1935 had hij genoeg van het administreren en registreren en trad in dienst bij de sociale raad. Veertien da gen werkte hij daar als volontair, zo ging dat nog in die dagen. Maar juist door zijn interesse in deze richting was de heer Hartman spoedig ingewerkt. In 1940 werd hij gedompeld in de hulp aan de Rotterdamse slachtoffers die naar Den Haag kwamen. In die vijf oorlogsjaren heeft de heer Hartman tallozen geholpen. Hij had zich daarvoor voorzien van aller lei vergunningen. Zo had hij om zelf uit de handen van de bezetter te blijven o.a. een nachtvergunning maar toch heeft hij in die jaren maar weinig thuis geslapen. Direct na de oorlog be- gon hij het werk van de sociale raad breder op te zetten en zijn voornaam ste doel daarbij was de mensen, die zelf hard hulp nodig hadden, in te schakelen bij alle vormen van sociale bijstand. Er kwam een aparte organisatie voor hulp in noodgevallen, in samenwerking met het toenmalige interkerkelijk bu reau. Er werden wijkposten ingericht dia het belangrijkste waaraan in vele ge zinnen in die dagen behoefte waskon den verschaffen. Vooral kleding was er toen nodig, veel kleding.' „En er was ook kleding, maar de moeilijkheid schakelen. Wij huurden naaimachines en vroegen de mensen die kleding hard nodig hadden, of zij op de centrale post wilden komen. Daar konden zij zelf de kleren vermaken en degenen die dat niet konden werd het geleerd." De heer Hartman kijkt peinzend voor zich uit, alsof alle gebeurtenissen uit die dagen hem weer te binnen schieten. „Vaak heb ik moeten vechten voor de mensen." Hij zegt dit niet als een man die zichzelf op de borst slaat. Het is een flitsende gedachte aan die moeilijke, maar toch ook mooie tijd, want de men sen die zelf hulp hard nodig hadden hielpen anderen, die in nog beroerder omstandigheden leefden. Is er een mooi er voorbeeld van naastenliefde? In de derde plaats moeten wij zwich ten voor een veranderende maatschap- kan ^iemand^éts^aan'veranderen.^Het^a^:, ^nnen en s M verkeer is druk en intensief. De nieuwe hadden waren uit de mode. Toen zijn begraafplaats kwam aan de rand van I we begonnen het publiek zelf in te Van o?ize correspondent NÉW YORK. De viering van het driehonderdjarig bestaan van Jersey City wordt dit weekeinde besloten met een serie feestelijkheden rondom de ont vangst van burgemeester ir. L. A H. Peters van Bergen op Zoom en zijn echt- genote. Oorspronkelijk was de stad, die in 1660 werd gesticht op de plek waar nu, te genover New York, Jersey City staat, Bergen genaamd. Pas in 1820 werd de naam veranderd in Jersey City, maar de historishce gevoelens van verwantschap met Nederland en de stad waaraan de oorspronkelijke naam is ontleend, zijn steeds hooggehouden. Dat was ook de aanleiding om bij het begin van de herdenking, in augustus 1960 een deputatie naar Bergen op Zoom af 'te vaardigen, die daar toen met fees telijke plechtigheid is ontvangen. Thans brengt burgemeester Peters een tegen bezoek, dat in Jersey City uitermate wordt gewaardeerd. Eergisteravond zijn de heer en me vrouw Peters op het vliegveld Idlewild verwelkomd door senator James F. Mur ray, die leider was van de deputatie, die vorig paar naar Nederland werd afge vaardigd. Gistermorgen werd burge meester Peters door zijn collega van Jersey City, Witowski, en leden van het stadsbestuur hartelijk verwelkomd. Hem werden daarbij de sleutels van de stad overhandigd. Van het stadhuis wapper de de Nederlandse vlag. Daarna volgden een ontvangst en een noenmaal in het museum van het Histo risch genootschap van New Jersey in Newark. Ter ere van de Nederlandse gast was een speciale tentoonstelling in gericht van herinneringen uit de tijd van de eerste Nederlandse nederzetting. Aan de lunch werd de heer Peters ver welkomd door de president van het ge nootschap. Frelinghuysen, die verklaar de dat New Jersey trots is op zijn Ne derlandse afstamming. Hij overhandigde de heer Peters een fraai gebonden exemplaar van Juet's Journal, zijnde een relaas van Hudsons reis in de Halve Maen in 1609, waaraan Juet als bemanningslid heeft deelgeno men. In zijn dankwoord wees de heer Peters er op hoe blijkbaar de eerste ko lonisten de naam Bergen voor hun ne derzetting hebben gekozen, omdat zij er dezelfde topografische situatie aantrof fen als bij Bergen op Zoom. Gisteravond was het echtpaar Peters te gast bij de plechtige uitreiking van de einddiploma's van de middelbare schoei van Jersey City. Voor vandaag staan bezoeken op het programma aan de hoofdplaats van New Jersey, Trenton en aan de universiteis- stad Princeton. Daarna volgt een ont vangst op de Rutgers universiteit te New Brunswick, 's Avonds biedt de herden kingscommissie een diner aan. In zijn verschillende toespraken heeft burgemeester Peters de nauwe banden tussen het Nederlandse en het Ameri kaanse volk in het licht gesteld. Op het diner van gisteravond overhandigde hij het bestuur van de staat New Jersey de gouden stichtingsmedaille van Bergen op Zoom en een oorkonde aan „als blijk van onze hechte en diepgewortelde ge voelens van vriendschap en broeder schap". VLISSINGEN Na een verblijf van anderhalf jaar in de wateren van Nieuw- Guinea is Hr. Ms. jager Amsterdam be houden in het vaderland teruggekeerd. Gisteren ankerde de oostganger op de Vlissingse rede voor het debarkeren van een opvarende die de ter aardebe-1 „vijandelijke" doel te deponeren. Een cent. Toch niet teveel ge vergd. Bedoeld wordt dan dat elke deelnemen de speler voor elk doel punt dat zijn elftal maakt één cent af draagt. De vaak berooi de clubkas kan moeilijk een aderlating onder gaan, maar de blijd schap over het scoren van een goal is toch zeker met één zo'n ko per muntstuk per speler niet te hoog gewaar deerd. Temeer niet, om dat de voetballer daar mee vreugde kan bren gen in een kinderziel. Want wat is mooier dan een gehandicapt jongen of meisje in die vreugde De heer Hartman vertelt van een ge zin uit Estland, dat was gevlucht. Het zou naar Nederland komen, naar Den Haag. Er was een woning voor de men sen, maar dat was dan ook alles. Of hij de mensen maar wilde opvangen, werd hem gevraagd. Het huis voor die mensen was in een volksbuurt. En de vluchtelingen spraken Duits! Zou het geen storm van verontwaar diging ontketenen. Zouden de mensen, die dachten hier vrij te kunnen leven, niet weggepest worden? De heer Hart man ging praten in de wijk, praten met allerlei mensen. „Ik ken uw moeilijkhe den", zei hij, „ik weet hoe beroerd ve len van u het hebben gehad en nog heb ben, maar de mensen die nu komen hebben niets meer. Zij spreken welis waar duits, maar zij moesten vluchten uit him eigen land." Het enige dat hij vroeg was een vriendelijke houding aan te nemen te genover de vluchtelingen. Hen te behan delen als mensen. Hij kreeg meer dan hij vroeg, de vluchtelingen kregen meer. De buurt toonde zich eensgezind en ging tot daden over. Er werd geschilderd, behangen, er kwam vloerbedekking, meu bilair kortom, het hele huis werd inge richt. Zelfs kwam er een kinderbox, met speelgoed. En toen de Estlanders, die wellicht hadden verwacht in een schuur te worden gestopt, hun huis binnenkwa men, prijkte op tafel een vaasje met bloemen. Aan die bloemen hing een kaartje, waarop heel eenvoudig, maar toch zo hartverwarmend en ontroe rend in de taal v.an de vluchtelingen was geschreven: „Welkom thuis". De kasten waren toen al vol met bood schappen die winkeliers uit de omgeving hadden gegeven. Deze ontvangst was voor een groot deel te danken aan de heer Hartman, door zijn contact met de mensen, door de mensen zelf te betrek ken in de sociale hulp. De heer Hartman is in Den Haag bij na bedolven onder het werk; hij is lid van de plaatselijke commissie voor huis houdelijke en gezinsvoorlichting, voor zitter van het clubhuis duindorp, vice- voorzitter van het Koningin Wilhelmina- fonds afdeling Den Haag, secretaris van de Nederlandse bond voor sociaal en cultureel vormingswerk, redactie-secre taris van sociaal Den Haag, voorzitter van de gemeentelijke commissie voor cultureel werk onder bejaarden en lid van nog veel andere commissies. Na de watersnoodramp heeft hij in Den Haag in vier dagen tijd een collecte op touw gezet. Die inzameling bracht 430.000 op. Zijn werk in Den Haag zal hij alle maal moeten opgeven en dat gaat hem wel aan het hart. „Daar staat evenwel tegenover, dat ik met een schone lei in Zeeland kan beginnen en dat is ook wel prettig." „Ja, ik ben een geboren Hagenaar, maar ik bewonder Zeeland en ik twij fel er niet aan dat wij, mijn gezin en ik, ons heel spoedig thuis zullen voelen in Middelburg. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De arbeid op zondagen dient beperkt te blijven tot die uitzon deringsgevallen, waarin een onderbre king van de werkzaamheden een gevaar zou inhouden voor het welslagen van die werking, aldus de mening Van de minister van verkeer en waterstaat, drs. H. A. Korthals, die dit meedeelt in ant woord op vragen van de heer D. Kodde (s.g,p.). De minister is niet van mening dat door het plaatsen van een der caissons in het Veerse Gat op zondag 23 april deze dag zou zijn ontheiligd. De bewindsman zegt voorts dat zowel in het bestek voor het maken van de afsluitdam in een zandkreek als in de onderhandse overeenkomst voor de af sluiting van het Veerse Gat, een bepaling is opgenomen die inhoudt dat een aan nemer verplicht is het zandverwerkings- apparaat ten minste drie dagen voordat de laatste opening wordt afgesloten vol ledig bedrijfsklaar gereed moet houden. Desgevraagd deelt de minister mee dat hem niet bekend is dat aannemers zich door deze bepaling zouden laten weer houden van inschrijving bij openbare aanbesteding. De minister wijst er»op dat de afsluiting van het Veerse Gat niet openbaar maar onderhands is aan besteed. Minister Korthals kan zich ook niet bereid verklaren bij aanbesteding van werken tot dichting van zeehavens een dergelijke bepaling weg te laten. HEINKENSZAND. Uitslag van de vaar- digheidsproeven van de sv „Atlas" te Hein- kenszand. Geslaagden zijn voor de A-groep: de meisjes: Jannie Burghei, Simone Dekker, Ria Dobbelaar, Anneke Hoogstraate, Nellie Hoogstraate, Jozien Hoogstraate, Greetje Heyboer, Nellie de Jonge, Marijke Legerstee, Marieke de Mol, Carolien Markusse, Lenie Mallekoote, Trudie Mol, Els Mathijssen, Pau la v d Weele. De Jongens: Huib Braamse, Frans Cappon, Sjaak Cappon, Kees Cappon, Jan van der Does Jacz, Bram van der Does jnr, Piet van der Does, Jan-Thijs van Dam me, Jan van Iwaarden, Piet Karelse, Rens Sluissoon, Jan Markusse, Geert van Maanen, Jan de Mol, Gert Smits, Ko Minnaard, Jan Murcau, Maarten Meulbroek, Gert Mol, Sjaak Polak, Kees Nagelkerke, Foort de Roo, Sjaak Vos, Piet Wirtz, Jo Wirtz. Geslaagden voor de groep B: de meisjes: Mattie van Maldegem, Rie van Damme. Het geheel stond onder leiding van de heer P. Zuidweg, leider van Atlas. Voor het te 's-Gravenhage afgeno men mondeling gedeelte van het exa men gemeente-administratie 1. slaagde de heer J. van Keulen, werkzaam ter provinciale griffie van Zeeland te Mid delburg. GOES. Opnieuw wordt in Goes door de korfbalvereniging „TOGO" een schoolkorfbaltournooi georganiseerd voor de lagere scholen uit Goes en om geving. De datum is bepaald op zater dag 10 juni a.s. Zo langzamerhand wordt dit jaarlijks terugkerend tournooi een van de hoog tepunten van de Lagere Scholen op sportgebied. De bedoeling van deze tour- nooier. is om de leerlingen en zeker ook de leraren korfbal-minded te maken. Op de tournooien blijkt n.l. dat naast de leerlingen ook vooral van de lera ren meer en meer belangstelling is ont staan voor de korfbalsport. De deelname is ook dit jaar weer groot. Bijna alle Goese scholen en di verse scholen uit de dorpen uit de om geving schreven weer in met 1 of meer twaalftallen. Er zal gespeeld worden op 4 vel den en er zullen in totaal 33 wedstrij den gespeeld moeten worden om alle prijzen een bestemming te geven. Voor elk van de 4 afdelingen zijn 3 prijzen beschikbaar 'terwijl-tussen de afdelingen A en B een wedstrijd om de wisselbe ker, die vorig jaar 'werd gewonnen door de Pr. Beatrixschool uit Goes, zal worden gespeeld. De volgende scholen schreven in: H. v. d. Veenschool uit Goes; Pr. Beatrix school uit Goes; Pr. Ireneschool uit Goes; Jan Ligthartschool uit Goes; Herv. School uit BiezelingePr. Dr. Kohnstam- school uit Goes; Herv. School uit 's H.H. Kinderen; O.L.S. uit Wilhelmi- nadorp; O.L.S. uit 's Abtskerke; O.L.S. uit 's H. Arendskerke; Chr. Nat. School uit Goes (Bergweg); O.L.S. uit Kloe tinge. Van onze Haagse redactie De heer A. Kerkhoven te Wemel- dinge is geslaagd voor het diploma Ge meente-administratie I. DEN HAAG. Naar de oorzaak van de slechte stand der gewassen op enke le oppervlakten op Schouwen Duiveland en Zuid-Beveland wordt thans een on derzoek ingesteld. Het voorlopige resultaat van dit on derzoek is dat de aanleiding vooral ge zocht moet worden in de invloed van de zware regenval tijdens de herfst vorig jaar en in april van dit jaar. Minister Marijnen deelt dit mee in antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid C. Egas (soc.). De indruk bestaat, zegt de minister, dat op een aantal slechte plekken op Schouwen, waar het natriumgehalle als gevolg van de overstroming van 1953 hoger is dan normaal, structuurbederf in de hand is gewerkt door de vele re gens. Zodra het onderzoek is voltooid kan worden nagegaan of en zo ja, welke maatregelen zouden kunnen worden overwogen. De minister zegt voorts dat het niet juist is dat de uitvoering van grond- verbeteringswerken, met name de af werking, in vele gevallen zodanig te wensen overlaat, dat onder de betrok kenen een algemene ontevredenheid is ontstaan. Wel bestaat er een gevoel van onbehagen over de slechte stand van de gewassen. Het is ook niet waar aldus de bewinds man, dat grondverbeteringswerken door aannemers zijn verlaten, waardoor ho peloze situaties zijn ontstaan. Slechts op Tholen konden bepaalde objecten door slechte weersomstandigheden niet voor de winter worden afgewerkt. Ter voorko ming van schade aan grond zijn deze werken stil gelegd en in het voorjaar normaal afgewerkt. Voor zover het niet mogelijk is gebleken enige honder den hectaren voor een betaalde datum gereed te krijgen zal nader worden over wogen volgens de reeds enige jaren toe gepaste regels een vergoeding te verle nen. Welke voorzieningen mogelijk zouden kunnen worden overwogen tot leniging van eventuele schade door de slechte stand van de gewassen kan nog niet wor den gezegd. Wel kan de minister reeds mededelen, dat, indien de schade tot li quiditeitsmoeilijkheden zou leiden, het borgstellingsfonds voor de landbouw een tegemoetkomende houding zal aannemen ten a#nzien van aanvragen van betrok kenen. ANTWERPEN. De Zeeland' week is gisteren gesloten met een banket, aangeboden door het co mité, dat deze week had georga niseerd. Aan boord van de Flan- dria XVI heerste een gezellige en opgewekte sfeer, die niet in het minst zijn oorzaak vond in het feit dat, toen men de balans van deze Zeeuwse week had opge maakt, bleek dat de standhouders over het algemeen tevreden wa ren. Er bleken zelfs standhouders te zijn, die buitengewoon goede resultaten hadden geboekt. Diver se Zeeuwse bedrijven zijn, dank zij de in Antwerpen gehouden ex- OUDELANDE. De oud-cursis- tendag die de Stichting huishou delijke voorlichting ten plattelande donderdag hield in samenwerking met de streekverbeteringscommis- sie voor de zak van Zuid-Beveland vormde een prachtig bewijs voor de prima verstandhouding en sa menwerking die tussen beide orga nisaties bestaat. Voor de vijfde maal werd een dergelijke bijeen komst gehouden en evenals de vorige keren was het een zeer ge slaagde dag. Ruim vijfenveertig dames waren uit alle hoeken van Zuid-Beveland naar het dorpshuis van Oudelande getogen, waar zij verwelkomd- werden door me vrouw J. Specht-Keijser, een van de twee leraressen die momenteel werk zaam zijn in Zeeland op het gebied van huishoudelijke voorlichting. 's Morgens hield mej. Onderdijk uit Rotterdam, van het gezinsbegro- tingsinstituut, een lezing die getiteld was „we kijken even zakelijk", iets dat niet alle dames ligt, maar daar om des te leerzamer. Mej. Onderdijk zette uiteen dat bij de aanschaf van grote keukenartikelen, niet zozeer moet worden gekeken naar wat een buurvrouw voor machinerieën en ap paraten in haar keuken heeft, maar wat in het eigen gezin, al naar de aard en samenstelling, verantwoord is. Een boeiende en aantrekkelijke lezing, niet in het minst door de illu straties die mej. Onderdijk erbij gaf op het flanelbord. Naar aanleiding van deze causerie werden vele vragen gesteld, waardoor een levendige discussie ontstond. In een vraaggesprek tussen mevrouw MIDDELBURG Een cent voor een doelpunt. Dat vraagt de Stichting Sport Steunt Zonneveld van elke voetballer in Zeeland, die in het ko mende seizoen de vreug de smaakt de bal in het stelling van een familielid daardoor nog bij kon wonen. Hr. Ms. Amsterdam heeft de thuisreis grotendeels gemaakt in ge zelschap van Hr. Ms. fregat Piet Hein. De beide schepen zullen dan ook gezuster- lijk zaterdagmorgen de oorlogshaven van Nieuwediep binnenvaren, met aan boord meerdere Zeeuwen. Tijdens een gezellige avond in het Dorpshuis te Slnt-Annaland werd het dertigjarig bestaan herdacht van de sportvereniging „W.H.S." Er werden enkele sketches voor het voetlicht ge bracht, terwijl verder nog medewerking werd verleend door het jeugdorkest „Viva la Musica". De zwemlustige jeugd te Brulnisse heeft bij gebrek aan beter zijn toe vlucht gezocht in dat gedeelte van de gemeentehaven, dat In de toekomst zal dienen om de schutsluis in te varen, dus achter het lange loopsteiger. Daar zal ook, nu het zwemseizoen is aange broken, het vlot weer worden uitgelegd. te laten delen? Sportvriendenmogen wij deze suggestie in uw warme belangstelling aanbevelen? vraagt de stichting in een brief aan de besturen van de bij de KNVB afdeling Zeeland aangesloten voetbalverenigingen. Het moet toch mogelijk zijn in elk team één sportman te vinden die na de wedstrijd voor de inzameling van de cent voor elke treffer wil zorgen. De clubbesturen zullen zeker bereid zijn aan het einde van het seizoen deze doelpun- tenpot aan de secretaris penningmeester van „Sport Steunt Zonne veld" over te maken. Clubbesturen die dit be drag willen aanvullen kunnen dit uiteraard al tijd doen. Wanneer de „centenactie" echter op grote schaal wordt door gevoerd is het ook niet nodig dat de clubkas er aan te pas komt. In de brief wordt er nog eens op gewezen dat het comité „Sport Steunt Zonneveld" zich reeds vele jaren dienst stelt van het lichamelijk misdeelde kind en met name die, welke worden verpleegd in de Zeeuwse inrich tingen „Zonneveld", „Ipenoord" en „Kinder- zorg". In al deze tehui zen worden kinderen van alle gezindten lief derijk verzorgd en ver pleegd. Met de gelden die worden bijeenge bracht worden in hoofd zaak ontspanningsmid delen gekocht. Juist de aanpassing van deze middelen aan de capaci teiten van die kinderen vergt vaak grote uitga ven. Er kan bijvoorbeeld niet worden volstaan met het geven van een wandelwagentje zonder meer. Eén zo'n wagentje kostte vorig jaar f 374. Specht en mej. Ossewaarde kregen de dames iets te horen over het juiste ge bruik van de diverse synthetische was middelen, voor alle nieuwe kunststof fen die tegenwoordig op de markt ko men, en voor veel dames een ware puzzel vormen op wasgebied. In een quiz met vragen die 'betrekking hadden op het voorafgaande werden twaalf da mes, verdeeld in twee kampen van zes getest op hun huishoudelijke kennis van zaken. De winnende ploeg kreeg een aardig uitgevoerde folder van liet voor lichtingsbureau voor de voeding. Voor een cursus op het gebied van tuinbouw en bloemschikken die werd aanbevolen door mej. Van Maldegem, van de Streekverbeteringscomrnissie, bestond grote belangstelling. Deze cursus zal waarschijnlijk ook in Oudelande worden gehouden en nog voor de zomervakan ties beginnen. De dag werd besloten met een aan trekkelijke film over bloementeelt en tuinbouw, die liet zien hoeveel plezier een tuin kan verschaffen, in deze tijd die door de grote arbeidsspeciaiisatie vaak zo geestdodend is. positie, voorzien van nieuwe or ders, terwijl voorts tal van bedrij ven contacten hebben gelegd met Belgische handelskringen. Uit de ze contacten kunnen ongetwijfeld belangrijke orders volgen. Dat zal mede liggen aan de nazorg, die het Zeeuwse bedrijfsleven geeft aan de presentatie tijdens de Zeeland- week. Het is gebleken dat ook de folkloristi- sche en culturele manifestaties bij de zuiderburen in de smaak zijn gevallen en men heeft dan ook ziin waardering niet onder stoelen en banken gestoken tijdens het gisteren gehouden banket Vooral de Nederlanders in Antwerpen hebben veel waardering getoond voor het Zeeuwse optreden. Men overweegt en dat is een direct resultaat van deze Zeeland- week in Zeeland een Belgische-Neder- landse vereniging tot stand tot brengen, waardoor de vriendschapsbanden onge twijfeld hechter zullen worden. WAARDERING Tijdens de bijeenkomst aan boord van de Flandria 16 zijn gisteren tal van toe spraken gehouden, o.a. door de commis saris der Kóningin in Zeeland, Jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, die op zeer har telijke wijze de Belgen en in het bijzon der het gemeentebestuur van antwerpen en provinciale autoriteiten dank bracht voor de ontvangen hulp. De commissaris zei dat Zeeland in Antwerpen bijzonder gastvrij is ontvangen en dat meer mede werking is verleend, dat men had dur ven verwachten. De staatssecretaris van Antwerpen, dr. K. C. Peeters wees in een humoristische toespraak op de goede relaties tussen Antwerpen en Zeeland en burgemeester mr. B. Kolff van Vlissingen greep de kans om op tactvolle wijze pro paganda te maken voor zijn stad. Hij bood het gemeentebestuur van Antwerpen een gravure van het cude stadhuis van Vlis singen aan. Dit raadhuis en het Ant werpse stadhuis zijn namelijk door dezelfde bouwmeester ontworpen. Voor het te 's-Gravenhage afgeno men mondeling gedeelte van het exa men gemeente-administratie 1. slaagde de heer J. van Keulen, werkzaam ter provinciale griffie van Zeeland te Mid delburg. •De heer G. Flikweert te Wissenker- ke stapte over een omheining. Hij kwam daarbij zodanig te vallen, dat hij zijn arm brak. Hij werd naar het ziekenhuis te Goes vervoerd. Korfbalcompetitie GOES. In verband met de school- korfbaltournooien, die a.s. zaterdag zo wel te Goes als te Middelburg zullen worden gehouden is het korfbalprogram ma voor deze dag vrij beperkt. In de eerste klasse van de Z.K.B. krijgt Top uit Arnemuiden een laatste kans om nog dit seizoen de eerst» winstpunten te behalen. Thuis tegen Olympia, die de voorlaatste plaats in neemt op de ranglijst, is de ploeg uit het vissersdorp zeker niet kansloos. In 2b zou Blauw Wit 1, op eigen ter rein, nog wat roet in het kampioens eten van leider Zeelandia 1 kunnen strooien, hoewel het team uit Hans- weert deze wedstrijd zeker niet te licht zal opvatten. In 3a staat andermaal de wedstrijd Stormvogels 1—Zuidzande op het pro gramma, hetgeen winst betekent voor de thuisclub. In 3b ontmoeten Dos '55 en Luctor 2, in verband met de afstanden, elkaar op het Tjobaterrein waarbij wij Luctor 2 de beste winstkansen geven. Vios 2 moet in staat worden geacht om op eigen terrein Tjoba 3 de baas te blijven. Het programma voor de Walcherse avonaklasse voor volgende week ziet er als volgt uit: 12 juni Vedo 3Ondo 2 en 15 juni Animo 4Swift 4 en KVL Zuidwesters 3. Ten slotte het programma bij de adspiranten: C: Top—Swift Vlug- E: Elto a—Tjoba a; C: WKV—Blauw Wit en H: Elto bZeelandia. COLIJNSPLAAT. Op het gemeen telijk sportterrein te Colijnsplaat is een korfbalwedstrijd gespeeld tussen twee selectie-twaalftallen van de Zeeuwse korfbalbond. Deze wedstrijd waarvoor een aantal veelbelovende jongere speel sters en spelers tot en met 17 jaar wa ren uitgenodigd was bedoeld als selec tiewedstrijd voor de samenstelling van' een Z.k.b.-juniorenploeg welke op zater dag 1 juli a.s. te Goes zal uitkomen te gen een dito ploeg van de Dordtse korfbalbond en tevens als propaganda- wedstrijd teneinde de korfbalvereniging SSS te Colijnsplaat weer nieuw leven in te «blazen. De jeugdige korfbalsters en korfballers kwamen vooral-, ivoor rust tot een uitstekend gespeelde wedstrijd waarbij in een opvallend hoog tempo werd gespeeld. Na rust moesten zowel de a als de b ploeg kennelijk op oen lagere versnelling overschakelen. De a- ploeg won tenslotte met 5—3. Na afloop van de wedstrijd vond in hotel Zeelandia een bijeenkomst plaats waarbij aanwezig waren het bestuur van de K.k.v. SSS en een drietal be stuursleden van de Z.k.b. Aan het eind van deze bijeenkomst gaven zich een 12-tal dames en heren op waardoor beoefening van de korfbalsport op Co lijnsplaat wederom mogelijk werd. Als trainer voor deze nieuw opgerichte ver eniging werd de heer D. Lankester uit Kloetinge aangetrokken. Over veertien dagen zal deze Togo-speler met de trai ning een aanvang nemen. BERGEN OP ZOOM. Op de te Bergen op Zoom gehouden examens slaagden o.m. Voor het diploma Stenografie: de dames A. Groenleer, Haamstede en A. J. Padmos, Zierikzee. Voor het praktijkdiploma machineschrijven uit Dreischor: de dames M. M. v. d. Linde en C. A. Nelisse; uit Haamstede: mej. A. P. v. d. Berge en W. J. E. Mooy; uit Lopers- kapelle: de dames W. P. Bos en L. A. P. van Oeveren; uit Zierikzee: de dames P. C. H. M. Aerts, A. C. Folmer, F. J. van Hove- Uyl en C. J. Srnalheer; de heren P. L. v. d. Hulle, L. P. G. van Sluis en C. J. A. van Wanrooy. Voorts mej. E. F. Goedbloed, Renesse; mej. A. N. v. d. Have, Ouwerkerk; mej. J. Quist, Sirjansland; dhr. W. J. Hanse, Zon- nemaire. Allen volgden de door Stichting Handelson derwijs georganiseerde cursus, waar de les sen werden gegeven door de heer IC. Koets- dijk, staatsgediplomeerd leraar Machineschrij ven. De cursus had een mooi succes, daar 100 pet. van de deelnemers slaagden. Voor het praktijkdiploma Machineschrijven slaagden: de heer B. M. Biersteker, Krab- bendijke; M. Mol, Krabbendijke; mej. J. A. M. Damme, Rilland-Bath; mej. C. IC. van Fraasen, Waarde. Zij ontvingen ook hun opleiding van de heer K. Koetsdijk, Staatsgediplomeerd Leraar Ma chineschrijven. Verder slaagden: uit Bergen op Zoom: de dames C. J. v. d. Berg, (met lof(; B. A. lnGroenendijk, D. A. v. d. Hoven, T. G. H. van Rooden en L. B. Zandbergen; de heren NIJMEGEN. Van de school voor scheepswerktuigkundigen te Middelburg, vertrokken 41 leerlingen naar Nijmegen, om zich te meten met 7 andere scholen. Tijdens een nationale sportdag voor dit soort scholen. Na heel hard werken slaagden zij er in de nationale wissel- prijs „De Boeg" alsmede een beker in de wacht te slepen voor het gezamenlijk resultaat op de nummers zwemmen, athletiek, volley- en voetbal. Afzonderlijke resultaten waren nog: 3e prijs hoogspringen H. L. van Eek; 2e prijs rugslag zwemmen A. Booy; 2e prijs vrije slag zwemmen J. Jumelet; 3e prijs wisselslag estafette J. Jumelet, A. Booy, H. F. B, Plasschaert; le prijs voetbal (kampioen); le prijs volleybal (kampioen). De meest op de voorgrond tredende spelers bij voetbal en volleybal waren S. A. Sohilait en A. J. Parinussa. H. Bergmans, A. A. Landa en V. Laiicx. Voorts mej. M. J. Pouwer. Halsteren. Uit Tholen: de dames M. Schot en C. J. M. Verkamman; de heren P. A C. Bout, S. P. de Korte, T. Laban, C. A. Mosselman en P. J. Riedijk. Uit Scherpenisse: de dames C. J. J. Geu ze, A. M. Hage en H. M, Vroegop; dhr. N. van Ast. Uit St. Maartensdijk: de dames B. Breure, J. P. Geluk, E. A. van Gorsel, W. J. v. d. Hoek. W. G. Lindhout, M. J. M. v. d. Rhee, L. C. Stouten en C J. M. v. d. Va- te. De heren A. C. Geluk. J. P. Hengstmen* gel. J. Knuist en Th. Marcusse. Uit Stavenisse: de heren W. H. Klippe!, M. C. Moerland, M. de Rijke, P. K. H. Stou ten, H. de Vos en M. C. Westdorp. Uit Oud-Vossemeer: de dames J. M. van Dijke en D. C. M. Istha; de heren A. Dutne en C. P. Wessels. Allen ontvingen hun opleiding van de heer Koetsdijk, Staatsgediplomeerd Leraar Machi neschrijven. MIDDELBURG Woensdag 14 juni des avonds om kwart over zeven zullen de stedelijke voetbalelftallen van Middel burg en Vlissingen hun uitgestelde wed strijd spelen in het kader van de dub belstadontmoeting. Deze wedstrijd was destijds uitgesteld in verband met hel promotie-treffen van Vlissingen. Vooraf om kwart voor zeven, zal de eerste helft van de voetbalwedstrijd tussen de da- mesploegen van beide steden beginnen. De tweede helft volgt in de rust van de herenwedstrijd. De ontmoetingen worden gespeeld op het terrein aan de Nadorstweg in Middelburg. BERGEN OP ZOOM. Ook dit jaar wordt te Bergen op Zoom weer een avondvierdaagse gehouden en wel van dinsdag 13 tot en met vrijdag 16 juni a.s., welke tochten worden georgani seerd door de wandelsport vereniging „De Wandelende Krabben." De junio ren van 1013 jaar lopen 4 x 10 km, die van 14 jaar 3 x 16 en 1 x 17 km. De ouderen de bekende afstanden. De start is iedere avond om 7 uur vanuit de tuin van Thalia. De laatste avond is de finish op de Grote Markt. VLISSINGEN De 61-jarige mevrouw B. uit Vlissingen kwam gistermiddag dooi' onbekende oorzaak ten val in de Spuistraat. Ze bleef bewusteloos liggen. Nadat een arts haar had onderzocht werd ze in het Bethesdaziekenhuis opgenomen. De mogelijkheid van hersenschudding werd niet uitgesloten geacht. VLISSINGEN aangekomen 8 juni noo. Rita Gri. Kyro Mai'ouko. VLISSINGEN vertrokken 8- juni noo. Rita. Gepasseerd naar ANTWERPEN (Ned. sche nen) 7 juni Gazelle. Nomadisch (Gent), Li- berte, 8 juni Sarpedon. Abbekerk. Alhena. At- lantide, Albion, Mariscal Lopez, Senang, Schie Lloyd. Gepasseerd naar zee (Ned. schepen) 7 juni Njord, Hado, Fram, Appin- gedam, 8 juni Eagle. Frigon, IJssel, Spirit, Start, Odile-R, Citadel. BERGEN OP ZOOM, 8 juni. Groenten en fruitveiling Bergen op Zoom: aardbeien 45— 1,75; kersen 40—1,51. BERGEN OP ZOOM, 8 juni. Aspergevei ling aanvoer: 14.000 kg. AA extra 2,80; AA I 2,55; A extra 2,90; AI 2,50; B extra 2,90: BI 2,35; C extra 2,30; Cl 1,90; Dl 1,70- EI 1: EII 1; FI 2,25; stek 1. GOES, 8 juni. Kruisbessen exp. 5462; Kruisbessen fabr. 38; Regina zonder dop I 110, II 101; Mach. Fr. zonder dop I 101, II 101; Aardbeien per doos I 3043, II 14 32, afw. 1215; Aardbeien per kg I 95—120, II 60120, afw. 45; Earley Rivers per doos I 60—62: Earley Rivers per leg II 180—210. KRABBENDIJKE, 7 juni, Aardbeien per d°os: Mach Fr I 44—53; II 20—43; Regina 1 55f.0: 11 19—44l Talisman I 44—47; II 38 5eiHa Sengana I 43; Red Gauntlet I 40 47r II 3d: Juspa I 44. KRABBENDIJKE, 8 juni Regina 3&-43, II 17—35, Mach Fr I 33—40, II 20—36, Talisman I 37—43, II 23—34; Sen- ga Sengana I 33—41, II 24—36, afw 16; Red Gauntlet I 33—40, II 24—29, Js- pa II 25. ST. MAARTENSDIJK. 8 juni. Tarwe 2'33, gerst 2425, haver 2324, gr. erwten 2030. sch. 2029. bruine bonen 1540, blauwmaanzaad 60—70. TERNEUZEN, 7 juni. Per 100 stuks in centen: sla 3501300; per stuk in centen bloemkool A 33—56. A 2 28—41, B 2 21—28, C 2 1425, afw 10—35, groene komkommers B 2 3943, C 2 3031, witte komkommers B 2 3943, C 2 39, per bos in centen selderij 12 21, peen 63—73, kroten 20—34, uien 11—12, sjalotten 7, aard per 100 kg: rode eerstelingen 'i 26, 2 17, barima 1 32, kriel 22, eerstelin gen 1 32—36, 2 24—27, kriel 23—26. bintjes 1 79, groente per kg: andijvie 19—45, spits kool 3135, peulen 2,192,47, savoyekool 18 19, prei B 2 42—46, rabarber 20, tomaten A 1,09—1,18 C 93—101, CC 80—82, asperges B 2 2,72, afw 54128; aardbeien per doos: Talis man 1 42—48. Regina '1 33—47, 2 19—35, afw 1220; M Frugerntw 2 2332, Gorella 1 41. Cambridge 1 44—47, Eden 2 31, Juspa 1 32— 39, 2 30—34, Red Cauntled 1 3847, 2 30, Sen gana 1 3734, 2 2533, aardbeien per kg 2 66—1,40, aanvoer op de veiling van aardbeien bedroeg 5000 kg. Vismijn Colijnsplaat. exportgarnalen 1174 kg 2.62-3.91, handelsgarn. 166 kg. 1.92, schar 217 kg., bot 237 kg., tong 359 kg., rog 19 kg. tarbot 1 kg., paling 35 kg., wulk 4 kg., onges. vis 17 kg.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 4