Ged. Staten wisten niet van „verschrijvingen" Samen onder hoed van S.V.D. REKENKAMER CONS TA TEERDE Tholenaar bleef zijn werkgever bedriegen Deltahotel Haamstede verkocht Cadzand geeft tips vakantiegangers aan Nu geen zwaveldamp meer in Sas van Gent Reorganisatie voorbereid van provinciale diensten Zeeuwsch Dagblad Subsidie verbouw van schouwburg Bouw protestants streekziekenhuis n Bergen op Zoom Toogdag Zeeuwse C.J.B.T.B. Meelfabrikant sprak voor landbouwattaché's Eerste rondvaart uit Bruinisse Bag. 3 Drankdelicten Zondagssport naar zaterdag wel zo gelukkig? Veertigjarig Souburgs muziekkorps gaf concert POLITIERECHTER MIDDELBURG Botsing in Ierseke Dank Vier maanden cel voor Goesenaar De K. Eén verzoek: Houdt ons strand en duin schoon! Benoeming Kantongerecht Bergen op Zoom Examens Activiteiten rond semi- bouwsluis Terneuzen Geslaagd voor kraamverpleging Vijftig cent voor ieder jaar „slingeren" Kanaaïarm ontoegankelijk Geen subsidie voor handelsavondschool Motorrijder greep voetganger Vrijdag 9 juni 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Protestants-Christelijk UET aantal drankdelicten in Zee land ligt boven het landelijk ge middelde, heelt de directeur van het Zeeuws consultatiebureau voor alco holisme, de heer R. Visser, medege deeld in het jaarverslag. Deze pas sage in het overzicht moet beslist aanleiding geven tot ongerustheid. De president van de Middelburgse rechtbank, nr. P. van Empel heeft, toen het jaarverslag werd aangebo den aan de vertegenwoordigers van de pers, daarbij enkele zeer ernstige opmerkingen gemaakt. Hij verklaar de o.a. dat de meste gevallen van drankmisbruik aan het licht komen na verkeersongevallen. Hier moet worden gesproken van een buitengewoon benauwend ver schijnsel. Alcoholmisbruik door men sen, die een vervoermiddel besturen kan voor henzelf en voor anderen, die aan het verkeer deelnemen ern stig letsel en zelfs de dood tengevol ge hebben. Het reactievermogen ver mindert na het gebruik van alcohol, waardoor bij plotseling optredende verkeersmoeilijkheden een kind steekt bijv. plotseling de straat over, terwijl een auto passeert de ge volgen rampzalig kunnen zijn. Ook komt het meermalen voor dat onder invloed verkerende bestuurders van voertuigen door het niet meer in acht nemen van de verkeersregels er de oorzaak van zijn dat zij en ande ren op de weg worden gedood, De kranten zijn er in de afgelopen jaren toe overgegaan de verkeerson gevallen met ernstige gevolgen op op vallende wijze te publiceren. Van de- se publikaties mag men een preven tieve werking verwachten: in het verkeer is grote voorzichtigheid ge- boden. Bij het vermelden van verkeerson gevallen, die een gevolg zijn van het misbruik van sterke drank, wordt de factor alcohol echter niet altijd geac centueerd. In de eerste plaats moet men, alvorens een dergelijke be schuldigende passage in een bericht op te nemen, volstrekte zekerheid hebben en die zekerheid kan men in het algemeen slechts krijgen via de met het onderzoek belaste politie ambtenaren De politiemensen zijn echter ook uiterst voorzichtig in dit opzicht. Zij laten het oordeel liever aan de rechter over. Soms, maar dan is de veroorzaker van een verkeersongeval ook in z.g.n. kennelijke staat, vertelt de politie ronduit dat drankmisbruik de oor zaak was. Ook de journalist is meermalen te rughoudend als het gaat om het ver melden van drankmisbruik als oor zaak van een ongeval, vooral bij on gelukken met dodelijke afloop. Men stelle het zich aldus voor: De vader van een gezin met schoolgaande kin deren veroorzaakt als autobestuurder onder invloed van alcohol een onge val, waarbij hij om het leven komt. Het leed van de nabestaanden is reeds groot, maar het zal nog groter worden als weduwe en kinderen de volgende dag in de krant lezen dat vader de dood aan zichzelf te wijten heeft. Wij willen toegeven in een derge lijke situatie meermalen de oorzaak van het dodelijk ongeval in het be richt ietwat verdoezeld te hebban. Wij willen echter ook toegeven dat ons, na kennisneming van het ver slag van het Zeeuws consultatiebu reau voor alcoholisme en van de op merkingen van mr. Van Empel, de vraag benauwt of het wel juist was het volle accent niet te leggen op drankmisbruik in de verslaggeving van ongevallen vanwege de waar schuwende werking van een dergelijk bericht. Het is mogelijk dat de journalist het algemeen belang meer dient door minder zijn gevoel te laten spreken. Misschien Iaat hij zijn ge voel ten opzichte van het verkeer in het algemeen zelfs wel méér spre ken door misbruik van alcohol rond weg te vermelden. MIDDELBURG De minister van binnenlandse zaken heeft Ge deputeerde Staten van Zeeland medegedeeld met voldoening te hebben geconstateerd dat Ged. Staten of de provinciale griffie niet heeft afgeweten of bij de tot dusver bestaan hebben orga nisatie van griffie en waterstaats, dienst ook niet heeft kunnen afwe ten van de handelingen, die bij de Provinciale waterstaat en in de gemeente Goes hebben plaats gevonden. De minister is, op grond van het door de Algemene Rekenkamer ingestelde onderzoek tot de conclusie gekomen dat men in Middelburg niet op de hoogte was en ook niet kon zijn van de verschrijvingen, die bij de ge meente Goes en bij de Provinciale Waterstaat in Goes zijn gepleegd. De minister zegt met de Algeme- ne Rekenkamer van mening te zijn dat als verschrijving moet worden aan gemerkt: „Het opzettelijk wijzigen of doen wijzigen van de omschrijving der geleverde prestaties dan wel van de ob jecten, waarvoor deze zijn geleverd, ten einde de daaruit voortvloeiende uitgaven te kunnen boeken ten laste van een be grotingspost of eventueel ten laste van verrekenbare posten in bestekken of overeenkomsten tot het uitvoeren van werken, onder welker omschrijving die uitgaven, gelet op de werkelijke aard en het doel van die prestaties, niet val. len". De Algemene Rekenkamer heeft een onderzoek ingesteld in Goes en daar over een rapport uitgebracht. De mi nister is van meninig dat het meren- Classis vraagt: DEVENTER Verschillende kerkelij ke vergaderingen hebben besloten ar bij de grote sportbonden op aan te dringen om de wedstrijden e.d. niet meer op zondag maar op de thans vrij wel vrije zaterdag te houden. Dergelij ke verzoeken zijn gedaan door de cen trale hervormde kerkeraad van Eind hoven, terwijl onlangs de gereformeer de classis Zwolle aan de synode heeft gevraagd een dergelijk verzoek aan de neutrale bonden te richten. De classis Deventer daarentegen aan wie een verzoek om adhesie was gericht weet het nog niet zo zeker. In de Deventer classis werd o.m. opgemerkt dat veie buitenkerkelijken de zaterdag voor bij verdienste gebruiken en daarom de zon dag per se voor de wedstrijden willen behouden. Een sportloze zondag heeft het gevaar dat velen 'de zondag in le digheid doorbrengen „met gevaar van kroegbezoek en dronkenschap". Vele protestantse jongens, aldus andere spre kers, denken dat ze wel lid kunnen wor den van neutrale clubs als deze op za terdag gaan spelen. En ook werd de be langrijke vraag gesteld: moet de vrije zaterdag niet veel meer gereserveerd worden voor catechisaties en kerkewerk. SOUBURG. De veertigjarige mu ziekvereniging „Vlijt en volharding" viert drie dagen feest in Souburg. Als opening van de festiviteiten .gaf het korps gisteravond op het Zeelandia- plein een concert, dat om half acht be gon. Daarna gaven ook de Sou-burgse zangverenigingen Udi en Soli Deo gloria diverse nummers ten beste. MIDDELBURG Hardleers toonde zich de Tholenaar J. P. P. toen hij in I960, in dienst van het assurantiekan toor van Van O., als incasseeerder gel den, die hij bij de mensen moest in nen, in eigen zak stak. Na verloop van tijd kwam de zaak aan het licht, maar zijn patroon nam een humane beslis sing: als P. het verduisterde geld terug betaalde, mocht hij zijn baan houden. P. toonde zich weinig dankbaar. Hij bleef voortgaan zijn baas te bedriegen, maar deed dit on veel geraffineerder manier. O.m. hield hij uit te keren schadebedragen zelf. Gisteren moest P., die nu als huis knecht in Rotterdam werkt, zich voor de politierechter verantwoorden. De offi cier van justitie, mr. J. L. Andreae, zei dat het gestolene enkele duizenden gulden bedroeg en kwalificeerde het misdrijf als „bedenkelijk". „Maar," al dus de officier, ,.in Rotterdam toonde hij een ongewone werklust en bleek toch wel wat in zijn mars te hebben. Dit was dan ook de voornaamste reden waarom P. niet in voorarrest is ge nomen." De officier vond dat P. een kans moest hebben en eiste vier maan den voorwaardelijke gevangenisstraf met drie jaar proeftijd en ondertoezichtstel ling van de reclassering. Het vonnis was conform. Twee gevallen van diefstal werden bij verstek, behandeld. De Goese va rensgezel W. van der W. maakte zijn schoonzuster in Goes een tientje lich ter toen zij even de kamer uit gjng. Twee weken onvoorwaardelijk luidde het vonnis, conform de vordering. De Nijmegense brander J J. L.D., nu woonachtig in Terneuzen, hield het reisgeld van 45, dat zijn werkgever hem verstrekte, in eigen zak en werd door de politierechter, mr. A. W. Tho- ne, deswege conform de eis tot een week voorwaardelijk veroordeeld met drie jaar proeftijd en toezicht van de reclassering. Volgens een rapport van het Zeeuws deel van de in het rapport .gesigna leerde handelingen als verschrijvingen moeten worden aangemerkt. Tenslotte merkt de minister op: ..Gaarne vertrouw ik dat Uw college (Ged. Staten), ter voorkoming van ver dere verschrijvingen, de daartoe geëi gende maatregelen zal treffen. Uw des betreffende berichten zie ik met belang stelling tegemoet." Ged. Staten hebben de inhoud van de- e brief ter kennis van Provinciale Sta ten gebracht. Het rapport van de Alge mene Rekenkamer is ter vertrouwelijke HAAMSTEDE. Naai- wij ver- nemen is het sedert november 1960 leegstaande en niet afge bouwde Deltahotel te Haamstede, door de n.v. Scelveringie verkocht aan de n.v. Verzicht uit Leidschen- dam. De n.v. Verzicht is geen on bekende op het eiland. De molen in Ellemeet, die enige tijd geleden tot uitspanning is ingericht, werd eveneens door de n.v. gekocht, Zoals bekend hebben de werk zaamheden aan het Deltahotel geen doorgang meer gevonden na dat de toenmalige directeur, de heer N., beschuldigd van flessen trekkerij werd gearresteerd. YERSEKE Op de viersprong te Yerseke vond gisteravond om zeven uur een botsing plaats tussen twee personen auto's. De materiële schade was groot. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De bestuurders van de twee wa gens waren mevrouw V. O. uit Yerseke en de heer P, uit Rotterdam. De politie onderzoekt de toedracht van de zaak. kennisname voor de Statenleden ter grif fie gedeponeerd. Ged. Staten schrijven de plaats gevon den verschrijvingen te betreuren. Het stemt het college tot enige voldoening dat het kennelijk in de loop van vele jaren ontstane euvel is beperkt geble ven tot administratieve onregelmatighe den. Het betrokken personeel blijkt zich niet te hebben vergrepen aan de pro vinciale financiën. Ged. Staten delen mede de organisa tie van de provinciale diensten te wil len wijzigen in die zin, dat verdere ver schrijvingen worden voorkomen. Ook zal controle worden uitgeoefend op het uitvoeren van de bestekken voor pro vinciale werken. Hiervoor zullen inter ne dienstvoorschriften worden ontwor pen. Na de reorganisatie zal de minis ter volledig worden ingelicht. Ged. Staten hebben een naar aanlei ding der beschuldiging over verschrijvin gen bij de provincie onderzocht geval doorgegeven aan de justitie. Voorstel aan Prov. Staten MIDDELBURG. Het bestuur van de provincie Zeeland heeft in de laatste ja ren een fonds gevormd, waaruit projec ten voor de ontwikkeling van de provin cie gefinancierd kunnen worden. In to taal is een bedrag van 138.298,80 gere serveerd en het ligt in de bedoeling in de toekomst verschillende „meevallers". K uit sloten van de gewone dienst, eveneens te reserveren om de oncwtkkenng en de bloei van net gewest te bevorderen. Ged. Staten menen dat de schouwburg in Middelburg een object is, dat de ont wikkeling van Zeeland kan bevorderen en stellen Prov. Staten voor ten behoe ve van de verbouwing een bedrag van 125.000 gulden (vijftig procent van de rijkssubsidie) beschikbaar te stellen. Het college merkt tenslotte op er be hoefte aan te hebben de Rekenkamei» in het openbaar dank te brengen voor het instellen van een uitgebreid en grondig onderzoek. Aanzetten van meineed MIDDELBURG. De Goese café houder A. de K. lid van de familie, die door in strijd met de wet zijnde wormstekerijen al frequent met de jus titie in aanraking kwamen werd door de Middelburgse rechtbank tot vier maanden onvoorwaardelijke gevan genisstraf veroordeeld met de lastge ving van onmiddellijke gevangenne ming. Wegens het aanzetten van mein eed had het openbaar ministerie vier maanden onvoorwaardelijk met onmid dellijke gevangenneming geëist. CADZAND. De VVV Cadzatvcl heeft een bijzonder aardig boekje het licht doen zien: „Tips voor de vakan tie in Cadzand". In een voorwoord schrijft de burgemeester van Cadzand, de heer J. A. Leenhouts, dat hij dit initiatief van de vereniging voor vreemdelingenverkeer bijzonder toe juicht. Hij herinnert eraan dat in zijn gemeente, die als badplaats zeer goed bekend staat, de taak van de over heid op het gebied van toerisme sterk is toegenomen. Bij het ontwerpen van de plannen wordt een harmonische ontwikkeling nagestreefd en tracht het gemeentebestuur te voorkomen, dat het evenwicht verstoord wordt. De heer Leenhouts meent dat een gezon de ontplooiing van het particulier ini tiatief voor deze ontwikkeling onont beerlijk is. De ervaring heelt geleerd, schrijft het VW-bestuur in een inleiding in het boekje, dat deze wegwijzer waardevolle aanwijzingen geeft voor de vakantiebe steding in Cadzand en omgeving. Het bestuur verbindt aan het welkom één verzoek: Houdt ons strand en duin schoon! In de voortreffelijk met foto's en tekeningen uitgevoerde brochure wordt allereerst een inzicht gegeven in de historie van Cadzand, waarbij ver meld wordt dat de geschiedenis van West-Zeeuws-Vlaanderen eigenlijk de historie van het Zwin is. Het eiland Cad zand, wordt vóór het jaar 1000 niet ge noemd. De oudste benaming is Cade- sand, waarvan het eerste lid „kade" of „kleine dijk" betekent. De naam Cad zand zal eerst ontstaan zijn nadat er een stelsel van kleine dijken aanwezig was, hetgeen beslist niet vóór de elfde eeuw kan zijn geweest. De inpolderingen van Cadzand behoren tot de oudste in West-Europa. In het boekje worden verder bijzonder heden gegeven over de zee en het ge meentelijk zwembad, terwijl raadgevin gen aan zwemmers en baders niet ach terwege zijn gebleven. Ook voor de sportvissers is er het een en ander in de „Tips" te vinden. Wie iets weten wil over kerkdiensten, postkantoor of toch ten in de omgeving kan eveneens met het boekje zijn voordeel doen. Zeer in teressant zijn bijvoorbeeld de artikel tjes over flora en fauna in het land van Cadzand. YERSEKE Mejuffrouw Hannie Kui per is met ingang van 12 juni benoemd tot onderwijzeres aan de o.l. school prin ses Beatrix te Yerseke. Verkeer in St. Annaland: 53 geslaagden ST. ANNALAND. In het Dorpshuis werd aan 37 scholieren en. aan zestien volwassenen het verkeersdiploma uitge reikt door de voorzitter van de plaat selijk^ afdeling van de Vereniging voor Veilig Verkeer, de heer P. Moerland. Van de geslaagden kregen Coby Soe- ters en Dini Goedegebuure de aanteke ning „met lof", waarvoor de meisjes naast hun getuigschrift ook nog een ex tra prijsje in ontvangst mochten nemen. Nadat de voorzitter de diploma's had uitgereikt, bracht hij dank aan de do centen van de beide lagere scholen eo aan de opperwachtmeester H. Kluiter en de wachtmeester H. Duine. De avond werd verder .gevuld met ver- keers-hersengymnastiek. Het jeugdor kest „Viva Ia Musica" o.l.v. de heer H. J. L. Laenen uit Bergen op Zoom verleende medewerking. consultatiebureau voor alcoholisme was de Middelburgse gemeentewerkman P. M. verslaafd aan sterke drank. Hij was al enige malen veroordeeld wegens het onder invloed besturen van voertuigen. Ditmaal stond hij terecht omdat hij, boven zijn theewater zijnde, op 5 maart in Souburg een fiets bereed. Conform de eis luidde het vonnis een maand voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar, ondertoezichtstelling van het consultatiebureau en 50 boete of tien dagen hechtenis. BERGEN OP ZOOM. C. B. uit St. Annaland had op 30 mei jl. op het kruispunt bij de Mariahoek te Bergen op Zoom een aanrijding veroorzaakt. Verdachte had aldaar zodanig gereden dat hij, achteruitrijdend, tegen een an dere auto was gereden. „Ik moest de hoek indraaien naar de Lievevrouwe straat" vertelde verdachte, „maar dit ging met de grote wagen -niet zo ge makkelijk, omdat deze hoek vrij scherp is en ik iets achteruit reed om de hoek te nemen." „De bocht zo nemen ging niet, maar toen zag ik niet dat er iemand achter mijn wagen stond." Gelukkig was er niet veel schade aan gericht, maar verdachte had beter uit moeten kijken. Conform de eis werd hij veroordeeld tot een geldboete van 15 sub. 3 dagen. MIDDELBURG. Tijdens de giste ren en heden gehouden eindexamens aan de rijkskweekschool te Middelburg voor de tweede leerkring, slaagden de dames: J. A. Mijnslbergen, Goes, A. C. G. Pairoux, Goes E. C. Ri'jkse Goes, T. J Schippers Kortgene M. A. Ta-m- minga, Goes, N. M. v. Veen Vlissin- gen A Visser. Vlissingen W. G. H. S. Wisselink Wolphaartsdijk M 3. Witte Vlissingen, L. ten Wolde, Middelburg. De examens zijn nu afgelopen. In totaal slaagden 42 candidaten. TERNEUZEN. Nadat woensdag de cutterzuiger "Westerschelde in de se- mibouiwsluis is gebracht, tjb.v. de werk< zaa-mheden- aan de bouwput -van de nieu we sluis, wordt nu hard gewerkt aan het opwerpen van de vierde dijk. Zodra deze gereed is zal er water in de bouw put worden gepompt om de zuiger djik vende te krijgen. Wanneer dit een feit zal zijn zullen de twee drijvers aan weerszijden van de zuiger worden be vestigd en 'kan de Westerschelde naar het honderd -meter verder gelegen werk worden gevaren waar half juli de eigen- GOES In het Gasthuis te Goes slaagden voor de aantekening kraamver pleging de zusters J. P. Adriaanse, C. C. J. D van Bleijswijk, Tierens, Verha gen, J. de Looff en J. M. Matla RECTIFICATIE MIDDELBURG. De reis, die de Middelburgse ouden van dagen kortge leden maakten en waar wij een ver slag van maakten, is niet zoals wij abu sievelijk vermeldden, georganiseerd door de heer Van Herwijnen, maar door het U.V.V. in samenwerking met de heer Van Herwijnen. SAS VAN GENT. Op de superfosfaatfabriek te Sas van Gent is gisteren een 47 meter hoge schoorsteen geplaatst. Verwacht wordt dat aan de reeds langduirge zwaveldamp, plaag thans een einde zal ko men. De zwaveldamp die op de omgeving neesloeg doodde nl. verschillende soorten gewassen en verspreidde een irriterende stank. Door het monteren van de schoorsteen zal voorkomen worden dat de damp direct op het aardoppervlak valt. Men veronderstelt dat de stoffen door de hoogte van de nieuwe schoortsteen, die deze nu uit zal gaan braken, in de lucht een chemische verandering zullen ondergaan. DRIEWEGEN. De zak ran Zuid Beveland wordt doorgaans terecht of ten utrechte beschouwd als een afgelegen gebied, een soort dode hoek waar niet veel te beleven valt. En al valt het misschien te be grijpen dat men, gezien de dgging en de verbindingen, in deze geest spreekt, dat teemt toch niet weg dat met name het verenigings even een krachtige en bloeiende indruk geeft. Een gesprekje met verschillende burgemeeesters beeft ons laarvan volledig overtuigd. Burgemeester D. Lodder staat aan het hoofd van een gemeente die nog geen dui zend inwoners telt (Driewe gen en Ellewoutsdijk), maar wat b.v. in Driewegen, met i'n ruim 500 inwoners, op bet verenigingsgebied ge- □resteerd wordt is meer dan het stoutste brein zou lurven verwachten. De mogelijkheden zijn uier practisch volledig ge ëxploiteerd. Vooral in dit verband valt het te betreuren dat in Driewegen nog steeds geen verenigingsgebouw bestaat, want als zo'n gebouw er gens een zinvolle bestem- yy ui ucu gcvaicu waai rm" vo- lij'ke werkzaamheden zullen beginnen. bimg zou krijgen, dan juist daar. Inderdaad zijn de moge lijkheden practisch volle- lig uitgebuit, maar de bur gemeester is nog niet te vreden. Voorai de bejaar denzorg laat te wensen jver zo zegt hij en er is ruimschoots behoefte aan een bejaardensocieteit. Die soos zou er ook komen, als er een passende lokali teit voor was. Op dit punt wringt de schoen. Soortgelijk ligt het met sen vereniging op cultureel niveau. Een toneelclub zou een bloeiend bestaan kunnen nebben en de oprichting biervan zou ook gestimu leerd kunnen worden, als... bet verenigingsgebouw er stond. Maar de zaak klemt op de financiën en in de strijd om de benodigde sub sidies te krijgen krijgt men steeds hetzelfde liedje voorgezongen: „Jullie zijn te klein". Intussen zijn in Driewe gen zonder verenigings gebouw maar weinig men sen aan te wijzen die niet ap de een of andere manier ander het hoedje van de S.V.D. (sportvereniging Driewegen) gevangen zijn. Die sportvereniging leidt aen krachtig en bloeiend bestaan. De jongste telg van deze oude stam is een korfbalvereniging in (her) oprichting. Dit is het re sultaat van een propagan- dawedstrijd die de Z.K.B. er onlangs heeft gehouden. Maast de voetbalvereni ging is een jaar of twee geleden een gymnastiekver eniging opgericht, die voor al bekendheid kreeg door dat er zoveel oudere dames id van werden. Deze dames (ongeveer vijftig in getal) hebben trouwens ook een wandel- ;lub. Maar naast al deze sport clubs heeft Driewegen ook een motorclub „De zingen- Ie bougie". Deze motor club heeft zeer tot vreug- 3e van burgemeester Lod der al een klein beetje sen regionaal karakter om dat vele leden uit Elle woutsdijk komen. En naar een regionale samen bundeling moeten we toe in deze kleine dorpen, zo zegt Ie burgemeester. Alléén kunnen we op den duur liet blijven bestaan. Een zelfde geluid als in Driewegen hoorden we ook in Ovezande. Als burge meester Th. J. Andriessen begint op te sommen wat sr allemaal op verenigings gebied in zijn kleine ge neente bestaat, dan heb' ben we de neiging om te gaan turven. Voor een ge meente van bijna 1500 zie- en een verrassende ver scheidenheid aan organisa- ,ies, die practisch allen een bloeiend bestaan leiden. In Ovezande horen we slechts één dissonant, en die is af- comstig van het fanfare corps. Dit staat er een jeetje armetierig voor, en als er niet heel snel een beetje nieuw leven „inge blazen" wordt, dan is de vans groot dat het opgehe ven moet worden. Misschien kan het voorbeeld van Drie' wegen in dit venband uit komst bieden althans op lange termijn. In Drie wegen zijn n.l. enkele klas sen van de Zeeuwse mu ziekschool gevormd en men hoopt te zijner tijd uit deze groep kinderen nieuwe mu zikanten te kunnen recru- tern. In Drie-wegtn voor de eventuele oprichting van een nieuw muziekgezel schap, maar in Ovezande :ou op deze manier een mogelijkheid ontstaan om ie gedunde gelederen van de Fanfare aan te vullen. Minister verleent zijn goedkeuring BERGEN OP ZOOM De mi nister van sociale zaken heeft zijn principiële goedkeuring ge hecht aan de bouw van een pro testants christelijk streekzieken huis te Bergen op Zoom en omge ving met een capaciteit van 150 bedden. Gisteren heeft het stich tingsbestuur deze mededeling van de minister ontvangen. BERGEN OP ZOOM. Vijftig cent boete, voor ieder jaar „slingeren" was niet te veel. A. van D. uit Stavenisse had op 30 maart jl. in de Engelsestraat te Bergen op Zoom niet behoorlijk naar links uitgeweken en het verkeer aldaar in gevaar gebracht, zoals er op zijn dagvaardiging stond. Hiervoor moest hij zich donderdag voor het kan tongerecht te Bergen op Zoom komen verantwoorden. Dat was wel waar, zei hij, maar hij kon niet verder uitwijken omdat er een grote vrachtauto daar stond. Hij was zelfs op het trottoir gaan rijden, doch door de regen was de weg glad en was hij tegen de ander opge reden. Ik denk dat u te snel reed. Ken de u de weg wel? vroeg de officier van justitie. „Ik slinger al 30 jaar hier in Bergen op Zoom door de straten", zei verdachte, „en heb nog nooit een aan rijding -gehad." „Drinkt u dan zo veel dat u slinge rend door de straten gaat", vroeg de officier met een bedenkelijk gezicht. ,Nee edelachtbare", zei Van D. direct, .maar ik wil maar zeggen dat ik de stad op m'n duimpje ken. „Ik zal dan 15 boete vragen, dat is weinig voor elk jaar dat ge zonder stukken hebt ge reden," zei de officier. Van D. ging er mee akkoord en werd conform veroor deeld. OOSTKAPELLE. Op zaterdag 17 juni a.s. 's middags can 1.30 uur hou den de Zeeuwse C.P.B. en de Zeeuwse C.J.B.T.B. hun jaarlijkse zomertoogdag op het reeratieterxein „Westhove" bij Oos-tfeapelle. De bekende evangelist dr. K. J. Kraan uit Rotterdam zal een cau serie houden over: „Hoe leven en wer ken we als Christenen in de stad", een onderwerp waarvoor ongetwijfeld alle Ohristenen die op het platteland wonen belangstelling zullen hebben. Na de pau ze houdt de, dit voorjaar uit Australië teruggekeerde heer, S. P. Dekker uit Zuidzande een praatje over: „Australië het land -van de kangoeroes". Hierna worden enkele spelen uitgevoerd. Het geheel wordt opgeluisterd met muziek van het ensemble „Melodia" uit Mid delburg. SAS YAN GENT. Voor een bijeen komst van landbouw-attaché's hield de directeur van de Meelfabriek N.V. „Wal- zenmolen Sas van Gent" te Sas van Gent, de beer Drs. H. J. P. Verschaf- fel, een inleiding. De heer Verschaffel deed dit in zijn nieuwe functie van voor zitter van de Landbouwintegratiecom- missie der drie Verbonden, waarvoor hij door de Contactcommissie werd be noemd als opvolger van de heer H. J. de Koster. De heer Verschaffel, lid vart veler lei commissies en delegaties, heeft reeds jarenlang nationaal en internatio naal zijn krachten gewijd aan de be langen van de landbouwindustrieën, waaronder de maalindustrie. In de samenkomsten van de landbouw- attaché's met het Nederlandse bedrijfs leven heeft de heer Verschaffel zich sceptisch uitgelaten over de voortgang van de landbouwintegratie in de E.E.G. Hoe somber de vooruitzichten ook zijn, Nederland zal nooit de strijd voor een gemeenschappelijke landbouwmarkt mo gen opgeven. De heer Verschaffel drong er op aan, dat de Nederlandse regering vasthoudt aan de desiderata, die de Com missie Internationale Vraagstukken heeft opgesteld t.a.v. het heffingensys teem als inleiding op de gemeenschap pelijke landbouwpolitiek. .Het landbouwvraagstuk is niet los te zien van de Britse toenadering tot de E.E.G. De heer Verschaffel zou een uit spraak van de Engelse regering over een toetreding tot de E.E.G. toejuichen. De Zes zullen alleen Engeland hiertoe kunnen bewegen door de E.E.G. tot een succes te maken. Een versnelde uit voering van het E.E.G.-verdrag, die de Nederlandse industrie voorstaat, is der halve gewenst. Aansluiting van Groot- Brittannië bij de E.E.G. zal niet alleen voor de Nederlandse exporteur gunstig werken (hogere exportprijzen), Groot- Brittannië en zeker ook Denemarken en Noorwegen, wanneer deze landen vol gen, zullen een noodzakelijk tegenwicht vormen tegen een strikt protectionis tische landbouwmarkt in Europa met hoge prijzen, overproduktie e.d. In het licht van de wenselijk geachte bredere Europese integratie, zo beëin digde de heer Verschaffel zijn voor dracht, is de Nederlandse industrie dan ook van opvatting dat bij, verzoeken tot aansluiting bij de Europese Gemeen schappen een ruim standpunt wordt in genomen. Hereniging in Wolvega? De kerkeraad van de Vrije Gerefor meerde Kerk te Wolvega deze kerk ontstond in 1958 door een scheuring in de Gereformeerde Kerk aldaar heeft ■zich thans tot de (kerkeraad van de Ge reformeerde Kerk .gewend met het ver zoek om de mogelijkheid van contact om tot hereniging te komen te willen overwegen. De kerkeraad van Wolvega reageerde hier gunstig op waarbij hij opmerkte te blijven geloven, dat hij een eventuele hereniging eikaars verschillend inzicht in wat plaats greep moet blij-ven voor wa-t het is, maar dat men persoonlijk elkaar alles moet vergeven wat men te gen elkander heeft. De kerkeraad oppert volgens „Kerk nieuws" de gedachte dat men het -voor beeld zou kunnen geven door binnenkort in vriendschappelijk en broederlijk sa menzijn foijeen te komen, niet om over de kwesties te spreken, -maar in harte lijke en broederlijke eensgezindheid. TERNEUZEN. In verband met het maken van een dam in de Westkanaal- arm van het Kanaal van Terneuzen naar Gent tussen Sluiskil en Driekwart is met ingang van 15 juni 1961 het doorgaande scheepvaartverkeer door de kanaaïarm verboden en trouwens niet meer mogelijk. Aan beide einden van de Westkanaalarm zal dit tijdelijk ken baar worden gemaakt door rode lich ten en overdag -tevens door rode vlag gen. Door de postduivenhoudersvereni- ging De Bruse Trekker te Bruinisse werd deelgenomen aan de wedvlucht uit St. Denis. De uitslag was -als volgt: P. Zanddijk, Sirj-ansland 1 en 7; A. S. -de Koning Bru 2, 5, 6 Ph. Steketee Bruinisse 3 en 4; W. A. Jumelet, Bru 8; C. Bal, Si-rjansland 9; C. S. Capelle. Bru 10. BRUINISSE. Voor de eerste vaart met de Rondvaartboot „Lodewijk", van de heer L. Visser uit Stellendam, be stond grote belangstelling. Zo waren uit Goeree-Overflakkee on der meer aan boord burgemeester en mevr. W. M. van der Harst, van Oolt- gensplaat, burgem. J. L. Kleijnenberg van Ouddorp en burgemeester P. W. Hordijk van Middelharnis. Ook waren aanwezig de heer G. W. Oskamp uit Middelburg, vertegenwoor digende de Prov. V.V.V. en Mr. J. Thie- len uit Goes, inspecteur der Domeinen gaf eveneens van zijn belangstelling blijk. Van Rijkswaterstaat waren aanwezig de heren Ir. N. Biezelveld en Ir. P. H. van der Weele. Ook het dagelijks bestuur van de Ge meente Bruinisse met de gemeentese cretaris en de havenmeester waren on der de genodigden. Toen het bootje de haven van Brui nisse verliet heette de heer Visser zijn gasten hartelijk welkom, waarbij hij aanstipte, dat het nooit de bedoeling was geweest, een rondvaartdienst te Bruinisse te openen, maar wel te Stel lendam. De medewerking waarop echter bij de werkzaamheden in het Haring vliet, was gerekend bleef uit, zodat voor de werkloze rondvaartboot ander em plooi moest worden gezocht. Het schip voer vervolgens langs de verschillende onderdelen van de Delta werken te Bruinisse, waarbij Ir P H van der Weele hoofd van de Deltawer ken Noord een zeer deskundige toelich ting gaf. Na afloop van de tocht, verenigden al len zich in Hotel Restaurant Bru te Brui nisse. Burgemeester C. H. van de Lin de uit Bruinisse prees daarbij het ini tiatief van de ondernemer en wenste hem succes toe. Ook burgemeester W M. van der Harst uit Ooltgensplaat fe liciteerde de heer Visser, de heer G W. Oskamp zegde alle steun van V.V.V toe voor de nieuwe onderneming. De heer Oskamp meende dat Bru grot-ere bekendheid zou krijgen door de ze Rondvaartdiensten VLISSINGEN. De gemeentelijke handelsavondschool in Vlissingen kreeg tot op heden subsidie van de provincie. Nu echter de middelbaar onderwijswet is herzien, menen Ged. Staten dat de subsidie (maximum 1035 gulden per jaar) niet meer gegeven dient te wor den. B. en W. van Vlissingen zijn van mening dat, ondanks de verhoogde bii- drage van het rijk, toch nog diverse kosten door het gemeentebestuur moe ten worden betaald en vragen daarom rlAU^ie niet in te trekken, maar Ged. Staten zijn van mening, dat het bijzonder onderwijs deze bijkomende kosten eveneens moet betalen en ook geen subsidie van de provincie ontvangt. landbouwer W gen toen tof met k-am woensdagmorl gen zoen hij met zijn motorfiets van de veerpont kwam, in aanrijding met de heer H. Okkerse te Bruini"s! die ?f„aWeS naar z'in werk St. Philips- land was en daarbij het drukke ver keersplem te Zijpe moest overstek^ I?e werd door de motorfiets ge- raakt, kwam te vallen en rna+ een Woedende hoofdwond en een lichte hersenschudding naar het Roode KruU Ziekenhuis worden vervoerd.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 3