GENIET "VAN'N SIGAAR 1118 TUSSEN fiFSLUmMMEN Bouw nieuw raadhuis wordt vrijdag gegund BIJNA MILJOEN STUKS WINTERBLOEMKOOL Ontwrichting omroepbestel op rigoureuze manier Eerste kersen aangevoerd VIJFDAAGSE NU OP 1 JULI Zaak-Stalmann in augustus uit de doeken PROF. LIËFTINCK NAAR CURACAO V oetbaluitslagen Mutaties onderwijs te Vlissingen Schip in moeilijkheden Zeeuwse zege in Bergen op Zoom Eind-instuif „Jan van Bovenhuis" Regionale bramlweerstrijd in Retrancliement Gevonden voorwerpen Bondsdag in Tholen van gemeente-ambtenaren Hengelwedstrijd IN ONTWERP VAN WET DREIGT Een ontoelaatbare Uitslagen tafeltennis- competitie Goes Hengelconcours in Terneuzen vorm van overheidsingrijpen R0EIB00TSLGEG OM: VIJF DODEN en de&tadykm Minimumprijs vroege aardappelen 3£rïó kraó door eeland Tweede diepvrieskluis in Sint-Annaland Nieuwe aartsbisschop van Canterbury Industrie-veiling aardbeien Dinsdag 6 juni 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 4 VLISSINGEN. Nadat vorige week eea openbare inschrijving werd gehou den betreffende de bouw van het nieu we raadhuis, een miljoenenproject» op de Nieuwe Markt, zal vrijdag a.s. de bouw definitief worden gegund. Het col lege van B. en W. stellen voor de op dracht te geven aan de laagste in- schrijfster van de inschrijving, Dura's aannemingsbedrijf N.V., voor het inge schreven bedrag van 3.496.000 gulden. Niettegenstaande de lage inschrijving zal toch nog een aanvullend krediet van 550.000 gulden nodig zijn daar de oor spronkelijke kredieten van augustus 1959 dateren. In de afgelopen twee jaar is het kostenniveau in vrijwel alle sectoren aanmerkelijk gestegen. Voor de „naak te" bouw was een bedrag geraamd van 2.950.000 gulden. Het totale krediet dat werd verleend voor bouw, inrichting, grond- en architectenkosten bedraagt 4.825.000 gulden. Verondersteld moet worden dat behalve voor de bouwkos ten mettertijd ook voor de andere pos ten aanvullende kredieten nodig zullen blijken. De hogere uitgaaf betekent een zwaardere budgetaire belasting rond 26.000 gulden. B. en W. zijn echter van mening, dat gezien de harde noodzaak een nieuw raadhuis te betrekken en de onmogelijkheid van het doorvoeren van verantwoorde bezuinigingen, het nieu we krediet verleend moet worden. Het college is voorts van mening dat een herinnering van de bouw voor het na geslacht moet worden bewaard. Het scenario voor eer film van de beslissen de bespreking en de verschillende sta dia van de constructie is reeds gereed. Ook fotografie en geluidsband zullen hierbij worden aangewend. Deze mo derne kroniekschrijving zal een bedrag van vijf duizend gulden vergen. Toen het tegenwoordige gemeentehuis aan de Houtkade in leen werd verkregen van Koning Willem I, daarvoor was het een gelegenheidsverblijf van de Oranje's, werd met de koninklijke voorwaarde ingestemd dat mocht een lid van het Koninklijke huis een bezoek aan de Scheldestad brengen, steeds de nodige vertrekken in dit huis in gereedheid zou zijn. Daar het college deze traditie van meer dan honderdveertig jaar bijzonder eervol vindt, waarbij het gemeentehuis VLISSINGEN. Op eigen verzoek is eervol ontslag verleend aan mejuf frouw W. Verhage als lerares kinder verzorging en opvoeding aan de ge meentelijke industrie- en huishoud school. Eveneens op eigen verzoek is eervol ontslag verleend aan mejuffrouw A. van der Laan als onderwijzeres in vaste dienst aan de „Jan Lighthart- school". Als onderwijzeres aan de „Frans Naereboutschool" zal worden benoemd mevrouw C. A. M. Nelissaen- Janssen in plaats van mevrouw H. van Loenen-Haccou aan wie eervol ont slag werd verleend. VLISSINGEN. Toen het diep be laden Griekse vrachtschip „Pantanas- sa", na in Vlissingen te hebben gebun kerd, koers naar zee zette en op de rede van Vlissingen de machines stop zette voor het aan boord nemen van haar zeeloods kwam zij in een zo be narde positie dat het raadzaam werd geacht de bergingssleepboot „Jean Ma rie Geling" in gezelschap van een ber- gingsvaartuig«""naar buiten te zenden voor het eventueel verlenen van assis tentie. Slechts met grote moeite kon de „Pantanassa" met behulp van het draaien op een uitgeworpen anker, uit de zeer nauwe vaargeul bij het Leuge- naarshoofd geraken. De bergingssche pen zijn onverrichterzake naar hun sta tion teruggekeerd. Maandagmorgen verbood de scheep vaartinspectie het schip haar reis te la ten vervolgen daar bleek dat de ,,Pan- tanassa" tot over haar merk was gela den. tevens paleis is, wil zij de nodige stap pen ondernemen dat ook in de toe komst Vlissingen dit hoge privilege zal blijven behouden. TERNEUZEN, 5 juni. per 100 stuks in centen, sla I 11,40—14,90, sla II 6,70—14,20, per stuk in centen bloemkool All 43—70, B 41, Bil 33—38, CII 17—25, afw. 9—43, groene komkommers B 40, Bil 36—41, CII 31—35, witte komkommers B 42, Bil 3845, CII 34 —36, per bos in centen Selderij 17, peen I 63—73, kroten 37, uien 1015, aardappelen per 100 kg: doré I 32—34, II 25—31, kriel II 23. eerstelingen I 36—38, II 25—34, kriel 24— 32, groente per kg uien II 3441, tuinbonen 25—26, spitskool 3040, peulen 2,13—2,40, sa- voyekool 24—35, rabarber 19, tomaten All 1,16—1,18, Bil 1,21—1,22, CII 1,03—1,07, CC 91, asperges gil 2,36, CII 1,42, aardbeien per doos regina I 42—56, II 29—45, talisman I 47—57, II 43—45, M. frugernte I 46, II 40— 41, gorela I 51, Cambridge I 55, sengana I 44—52, II 3744, eden II 35, red cauntlend I 55. VISMIJN COLIJNSPLAAT, 5 juni. Ex portgarnalen 1881 kg, schar 278 kg, bot 182 kg, tong 185 kg, rog 23 kg, paling 19 kg, onges. vis 32 kg. Rundveekeuring Nieuwland NIEUWLAND. In totaal werden 25 stuks rundvee aangevoerd voor de jaar lijkse veekeuring. Kampioene werd Docke 3 van C.P. Reynhoudt en Zn. en de 'beste koe van eigen fok was van de zelfde eigenaar: Corrie I. De uitslag was: le. kalfskoeien. la. Docke 3, C.P. Reynhoudt en Zn. lb. Nellie 3. C. P. Reynhoudt en Zn. lc. Jannie, W. van der Sluys. 3a. Grietje, Jos. J. Markusse. 3b. Leu- na, W. van der Sluys. 2e kalfskoeien. la. Hielkje's Grenadine 4, W. Meliefste. lb. Emma, P. de Visser, lc. Nettie, W. van der Sluys. 2a. Hennie, Jos. J. Markussen. 2b. Tannie, G. Heyboer. 3e kalfskoeien. la. Margriet, W. Meliefs+e, 2a, Paula. W. van der Sluys. 2b. De Foks, W. van der Sluys. 2c. Hielkje's Grenadine 3, W. Meliefste. 4e kalfskoeien. la. Corrie 1, C. P. Reyn houdt en Zn. lb. Bontje 1, G. Heyboer. G. Heyboer. 2a. Bertha 24, P. de Visser. 2b. Koos. G. Heyboer. 2c. Mona, W. van der Sluys. 3a. Bontje 2, G. Heyboer. 3b. Roza, 2. van der Sluys. Oudere koeien, la. Ineke, G. Heyboer. BERGEN OP ZOOM. Op het ter. rein Kijk in de Pot te Ber.gen op Zoom werd het jaarlijik.se schuttersfeest gehou den van de Koninklijke Nederlandse ja gersvereniging afdeling Bergen op Zoom en omgeving. Voor de wedstrijden be stond e.en ruime belangstelling, ondanks het slechte weer. De Zeeuwse deelne mers hebben geen slecht figuur gesla gen. In de wedstrijd baan a behaalde H. Hendrjksen uit Yerse-ke de eerste prijs., 2. A. C. Maas Anna Jacoba-pol- der, 3. J. C. Kooiman St. Annaland. In de wedstrijd baan b. werd de uitslag: I. B. van Dijke Nisse, 2. J. v. d. Burght Sas van Gent, 3. M. Koenraadt Wouw. De vrije -baan wedstrijd werd gewonnen door Th. Jacobs -uit Hooger- heide, 2e werd A. C. Maas uit Anna Jaoobapolder, 3. A. Huijbrechts Zeven- bergsehoek, 4. M. Frideriehs Oud Vos semeer, 5. R. Hendriksen Yerseke. De groeps wedstrijd werd gewonnen door de -ploeg uit Breda. Na afloop reik te voorzitter Th. Assenfoergs de bekers en verdere prijzen uit aan de winnaars. VLISSINGEN. De slotavond van het seizoen van de Hervormde Jeugd raad Vlissingen is een overweldigend succes geworden. Zo groot was de be langstelling dat reeds kort na de aan vang de deur op slot moest omdat in het gehele gebouw geen vrij plaatsje meer was te vinden. Nadat de komische speelfilm „Mad- chen mit Beziehungen" de goede stem ming in het Jan van Bovenhuis had ge bracht startte onder aanvoering van leider Cees Schot het bal. De band „The Sabres" die honderd procent Swing uit hun instrumenten sloegen en bliezen, oogstten een daverend succes. Alsof het, niet alleen wat de kalender maar ook wat de temperatuur betreft, bijna zomer was, draaiden de dansparen rond op de open binnenplaats. Schieting in Terneuzen TERNEUZEN. Voor de schieting van de han-diboogmy. „De Zeeuwsche Schutters" uit de Zandstraat bestond er, ondanks het .goede weer, weinig belang stelling. Dit wordt toegeschreven aan enkele schietingen die in de naaste omtrek werden gehouden. De uitslag is: hoogvogel Aug. Meert, Sluiskil; zijvogels Jos van Esbroek, Sluiskil en G. Wou ters, zandstraat; kallen: Jos van Es- broek en G. Wouters. RETRANOHEME-NT. De -voltallige gemeenteraad kwa-m in spoedzitting bij een onder voorzitterschap van -burge meester J. A. Leenhouts. De voorzitter deelt mede dat de regionale brandweer- wedstrijden ditmaal te Retrancliement zullen plaats vinden en wel op zaterdag 24 juni. Op voorstel van B. en W. be noemde de raad tot onderwijzeres aan de O.L. School mej. A. Ballentijn te Middelburg. Deze benoeming zal dade lijk ingaan, mede omdat de tijdelijk on der-wijzer, de heer H. van Ommeren, op 5 juni naar Noord-Holland vertrok. De raad verleende financiële mede werking bij het bouwen van een wo ning voor de heer J. Davidse tot een gelijk bedrag als het Terlingefonds zal verstrekken. Voor deze woning zal te vens rijkspremie, rijkstoeslag en premie krotopruiming worden verleend. Bij de rondvraag vestigde de heer Pattist (Ar-b) de aandacht op het ge brekkige -pad langs de laatste woning in de Prins-Mauritsstraat. De voorzit ter zei toe, met de opzichter Bouw. en woningtoezicht, de zaak te zullen be zien. ST. ANNALAND. Bij de postcom- mandant der rijkspolitie te Sint-Anna- land zijn inlichtingen te verkrijgen over een alhier gevonden fluwelen pet en ■een korte zwarte herenjas. KAPELLE. Op de veiling in Kapelle-Biezelinge heeft de fruit kweker A. Gijzel Azn. uit Bieze- linge maandag de eerste kersen van de volle grond aangevoerd. Het was in totaal 15 kg. Voor de eerste kwaliteit werd 1,96 per kg betaald -en de tweede kwaliteit deed 1,59. Verwacht wordt dat de aanvoer van kersen wel vlug zal gaan toenemen, alleen zal op de Zeeuwse veilingen niet op een groot aanbod gerekend moeten worden want er zijn hier niet veel kersen meer. THOLEN. Zaterdag wordt op het eiland Tholen de provinciale bondsdag van de Nederlandse Bond van Gemeen teambtenaren gehouden. De bondsleden van buiten het eiland Tholen worden op het station te Bergen op Zoom afge haald en op het stadhuis te Tholen of ficieel ontvangen. Na in het hotel „De Gouden Leeuw" te Scherpenisse de in wendige mens te hebben versterkt wordt een rijtoer gemaakt over het eiland Tho len. Het ligt voorts in de bedoeling om op Oud-Vossemeer met de pont over te varen en St-Philipsland eveneens met een bezoek te vereren. MIDDELBURG Er zijn dit voorjaar in Zeeland drie keer zoveel stuks wln- terbloemkool geoogst als het vorig jaar. Dat blijkt uit de aanvoercijfers van dit produkt die bekend zijn gemaakt in een speciale uitgave van de Mededelingen der Zeeuwse Groentetelersvereniging, welke geb iel gewijd is aan de teelt van winterbloemkool, een produkt dat zo sterk naar voren ls gekomen op de Zeeuwse tuinbouwbedrijven. De totale aanvoer bedroeg 973.512 stuks tegen het vorig jaar 331.503. De gemiddelde prijs van deze bloemkool was dit jaar 30.4 cent per stuk tegen het vorig jaar 47 cent. De voornaamste oorzaak van deze la gere prijs ligt in het feit dat de oogst van de middelvroege rassen (het meest geteeld in Zeeland) samen viel met een grote Import van Franse kool. De Zeeuwse oogst was dit jaar erg vroeg want bij een normale oogst is de im port van bloemkool meestal van minder betekenis. Toch zegt de heer M. Wattel, die dit opzicht van de wintcrbloemkool in Zeeland heeft samengesteld, dat ondanks de wat lagere prijs dan men had ge hoopt en verwacht, de financiële resul taten van deze teelt zeer bevredigend genoemd kunnen worden. Van de Zeeuwse veilingen had Walche- Advertentie BEGIN ER NU MEE WOLPHAARTSDIJK. Zaterdagmid dag hield de pas opgerichte visserij- en hengelsportvereniging „De Zandkreek" te Wolphaartsdijk haar eerste hengel wedstrijd in het Veerse Meer, waarbij het clubkampioenscha-p op het spel stond. 's Avonds reikte waarnemend burge meester J. Knuit in het Dorpshuis de prijzen uit. De uitslag was: Senioren: 1. C. van de Velde, 235 punten, wisselbeker van het gemeente bestuur, benevens een klapstoeltje. 2. J. P. Kole, 88 punten, klapstoeltje. 3. A. J. Walhout, 50 punten, cake. Junioren (na loting): 1. J. den Toon der, 50 punten, wisselbeker van de ver eniging, benevens een hengel. 2. C. van de Kreeke, 50 punten, waterfles. 3. M. Houtekamer, 50 punten, zakmes. Ten slotte was er nog een tulband als extra prijs, voor degene die de eerste vis had gevangen, die werd gewonnen door M. Houtekamer. GOES. Evenals vorige jaren is het afgelopen seizoen weer een tafeltennis- competitie in Goes gehouden. De orga nisatoren mogen op een goede compe titie terugzien. Dit jaar nam weer een aantal teams aan wedstrijden, deel. Aan het eind van de competitie zal de in middels traditioneel geworden wedstrijd om het kampioenschap van Goes weer worden gehouden. Daartoe zullen op 7 juni a.s. te 7 uur 's avonds de strijd gevoerd worden in de Prins van Oran je. Onder de deelnemers bevinden zich alle koplopers uit de competitie zodat bij voorbaat een spannende strijd ge garandeerd is. Sleking uit klasse C speelt dan in klasse A en het is de vraag of hij het Pietersz en de andere koplopers moeilijk zal gaan maken. De uitslagen van de competitie luiden: Klasse A: Gemeentewerken met 22 punten uit 12 wedstrijden: Goes I met 17 uit 12; V.V.Z.B. met 17 uit 12; Vlam met 12 uit 12; P.Z.E.M. met 7 uit 12; Harlingman met 6 uit 12; Goes II met 3 uit 12. De beste spe lers uit deze klasse waren: Pietersz met 97 pet. gewonnen wedstrijden; Schipper met 86 pet.; Roza met 78 pet.; v. Strien met 72 pet.; v. Daal met 70 pet. Klasse B: N.S.I. met 26 punten uit 14 wedstrijden; Dusseldorp met 25 uit 14; De Zon met 18 uit 14; Goes III met 12 uit 12; Haringman II met 11 uit 12; Gemeentewerken II met 8 uit 13; G.G.W. I met 3 uit 13; B.V.A.B. met 3 uit 14. De beste spelers uit deze klasse waren: M. Raas met 93 pet. gew. wedstrijden: Haerkens met 88 pet.; Hoogerland met 88 pet.; Kunst 85 pet.; De Leuw met 81 pet. epet.: Kunst mt 85 pet.; De Leeuw met 81 pet. Klasse C: Goes IV met 18 punten uit 12 wedstr.; Dusseldorp II met 16 uit 12; G.G.W. III met 14 uit 12; B.V.A.B. III met 11 uit 12; G.G.W. II met 10 uit 12: v. Waning met 10 uit 12: N.S. II met 3 uit 12. De beste spelers in deze klasse waren: Sleking met 100 pet. gewonnen wedstrijden; Huibrechtse met 92 pet.; Schipper met 85 pet.; Oreel met 80 pet.; v. Holst met 76 pet. TERNEUZEN. Drie en tachtig sportvissers hebben hun hart opgehaald tijdens het hengelconcours om het club kampioenschap van de hengelsportver eniging Ontspanning Na Inspanning. De deelnemers visten op de oostelijke rijks- waterleiding en hoewel er weinig werd gevangen was de stemming opperbest. De uitslag was: 1 J. Heydens 66 punten (wisselbeker), 2 J. van Drongelen 63 pun ten, 3 R. de Maat 62 pnt, 4 T. Dieleman, 3 H. de Bakker 60 pnt, 6 P. A. Geene 59 pnt, 7 M. de Feijter 59 pnt, 8 A. Loof 58 pnt. 9 J. Verlinde 58 pnt, 10 F. v. d. Ber- ghe 58 pnt, 11 A. Kouyzer 57 pnt, 12 K. Leleys 56 pnt, 13 J. Hamelink 55 pnt, 14 P. Kriel 54 pnt, 15 A. Dobbelaar 54 pnt, 16 P. van de Ende 53 pnt, 17 P. de Waal 53 pnt, 18 W. v. d. Hooft 53 pnt, 19 J. Fe- derman 51 pnt. De uitslag van de wedstrijd die de dag te voren, vrijdags, was gehouden was: 1 C. v. d. Broek 69 pnt, 2 J. Harpe 63 pnt, 3 S. Kiel 61 pnt, 4 J. Hamelink 20 pnt, 5 W. Cuyper 10 pnt, 6 W. Riemens 5 pnt, 7 C. v. d. Hooft 5 pnt, 8 E. Ysenaert 0 pnt, 10 J. Kaan 0 pnt. Tijdens de prijsuitreiking in het c*blo- kaal ,,La belle vueM verzocht de voorzitter, de heer Van der Broek, de leden te gaan vissen op de schaatsvijver en van de gevan gen karper- en brasem niet meer dan 1 ge vangen exemplaar mee naar huis te nemen, dit omdat het hier een nog zeer jonge uitzet betref UTRECHT. Wie menen mocht dat de strijd om het goede recht van een christelijke omroep voorgoed ls uitge streden, heeft geen oog voor de wijze waarop in deze tijd het omroepbestel, met zijn systeem van vrije omroepor ganisaties en daarmee ook de N.C.R.V. wordt belaagd. Aldus de voorzitter van de N.C.R.V. in zijn jaarrede die tijdens de vergade ring van de verenigingsraad In „Espla nade" werd uitgesproken. In 1947 kwam de Ned. Radio Unie tot stand zo zei mr. Roosjen waar voor een regeling werd getroffen die gelden zou totdat de omroep bij wet ge regeld zou zijn. Nu, veertien jaar later, is er nog geen omroepwet, maar geeft de staatssecretaris, mr. IJ. Scholten een opdracht aan een commissie, die zo uit gebreid en gecompliceerd is, dat niet mag worden verwacht dat deze commis sie binnen afzienbare tijd met haar werk gereed zal komen. De commissie moet o.m. onderzoeken of de t.v. met de radio in één wet kan worden inge past. Nadat de spreker de opdracht van deze .commissie had nagegaan, zei hij het nieuwe uitstel van een wettelijke re geling sterk te betreuren. Weliswaar wil de staatssecretaris vasthouden aan het bestaan van omroepverenigingen, maar mr. Roosjen kon niet aan de in druk ontkomen dat verkregen rechten van deze organisaties dis-putabel worden gesteld. In de reclame-televisie, zoals de beide staatssecretarissen die in hun nota ver dedigen. zag spreker een ontwrichting van ons omroepbesteld. Uitgangspunt had moeten zijn een aan te tonen be hoefte van het Nederlandse bedrijfsle ven. Maar zo zei hij wie is blij kens de nota de -meest kanshebbende partij? De O.T.E.M., die blijkens de statuten als eerste doelstelling heeft het uitzen den van t.v.-programma's van cultureel en artistiek verantwoorde hoedanigheid. Reclameboodschappen komen op de tweede plaats. In het ontwerp omroepwet treft men voorwaarden aan waaraan omroeporga nisaties moeten voldoen om voor zend tijd in aanmerking te komen. Maar in de nota waarin de staatssecretarissen de reclame-televisie verdedigen, trekken zij de grondgedachte onder het ontwenp omroepwet -weg, doordat zij de helft van de zendtijd ter beschikking willen stel len van een omroeplichaam van volko men nieuwe structuur, dat trouwens aan de meeste der gestelde voorwaarden niet voldoet. Als de staatssecretarissen Scholten en Veldkamp deze weg willen inslaan, doorbreken zij het bestaande systeem op de meest rigoureuze wijze zo zei mr. Roosjen. Hun voorstel is een ontoe laatbare vorm van overheidsingrijpen. Dit spreekt sterk als men zich reali seert dat de zendtijd waarover de N.C.R.V. autonoom zal kunnen beschik ken wanneer de tweede zender in han den komt van een commerciële maat schappij, zal teruglopen tot omstreeks zes procent van het totaal. B. en W. van Rotterdam Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM. B. en W. van Rot terdam hebben de raad voorgesteld het door de Kroon geschorste besluit van 30 maart inzake verkorting van de werktijd en invoering van de vijf daagse werkweek in te trekken en in- plaats daarvan te besluiten voor de ge meente-ambtenaren, voor zover de dienst dat toelaat, op 1 juli de vijf daagse werkweek in te voeren en de gewone arbeidsduur vast te stellen op 45 uren per week. Voorts verzoeken B. en W. de raad te bepalen dat bij die takken van dienst waar dat op 1 juli nog niet mogelijk is, de verkorting van de ar beidsduur en de vijfdaagse werkweek op zo kort mogelijke termijn zullen worden ingevoerd. ABBEVILLE. Vier lijken, -waaronder drie van kinderen van zeven, negen en zestien jaar, zijn gistermorgen door de brandweer van Abbeville uit een meer dichtbij deze Noordfranse stad opgehaald. Het waren de laatste vier slachtoffers van een drama dat zich zondagavond op dit meer had afgespeeld, toen een roei boot met acht mensen omsloeg en zonk. Drie drenkelingen konden worden gered; voor een vierde kwam de hulp te laat. De vier anderen kon men zondagavond niet meer terugvinden. ren te Middelburg de grootste aan voer van winterbloemkool, namelijk 473.245 stuks, dat is bijna de helft van het totale Zeeuwse aanbod. De veiling Walcheren maakte ook de hoogste gemiddelde prijs namelijk 34.3 cent per stuk. Op de tweede plaats komt de vei ling Goes met 284.287 stuks en een mid- denprijs van 27.5 cent per stuk. In Krabbendijke had men een aanbod van 97.170 stuks en een middenprijs van 26,4 cent per stuk; Terneuzen kwam met 73.887 stuks aan een gemiddelde prijs van 25,8 cent per stuk en KapelleBie- zelinge had het geringste aanbod name lijk 45.023 stuks en een middenprijs van 24,7 cent per stuk. De op het eiland Tholen geteelde win terbloemkool werd in Bergen op Zoom geveild en die van Schouwen en Duive- and in Rotterdam, zodat deze niet in het overzicht kon worden opgenomen. Dat de middenprijs hij de veiling Walcheren het hoogst is komt wel me- öe hierdoor dat op deze veiling meer echte tuinders de bloemkool aanvoeren. Zij weten uit ervaring welke verzorging de bloemkool nodig heeft. Op andere vei lingen wordt meer aangevoerd door hen die weinig of geen ervaring hier mede hebben. Er worden echter voort durend teeltadviezen gegeven en wan neer de telers deze oovolgen mag op een geleidelijk beter resultaat worden gerekend. GOES Met ingang van maandag geldt op de Nederlandse veilingen weer een minimumprijsregeling voor vroege aardappelen. Deze is vastgesteld door het Centraal Bureau van de Tuinbouw veilingen. De hoogte van de ophoudprijs kan wekelijks wisselen. Voor deze week is dat veertien gulden per 100 kg. Bij eventuele doordraai krijgt de teler voor de eerste kwaliteit een vergoeding van 11.20 per 100 kg. en voor de twee de kwaliteit bedraagt de vergoeding bij doordraai vier gulden per 100 kg. Er zal dit jaar geen heffing op vroe ge aardappelen worden ingehouden. De regeling geldt alleen voor aardappelen boven 28 mm. doorsnede. IN geen enkele Nederlandse pro vincie voltrekt zich in deze tijd een belangrijker ontwikkeling dan in Zeeland. De uitvoering van het Deltaplan heeft tot gevolg dat de economische positie van elk deel van Zeeland beïnvloed wordt door de verbetering van de ver- keersmogelijkheden. De verbete ringen op economisch terrein zul len wijzigingen misschien ook spanningen op geestelijk, so ciaal, maatschappelijk en cultureel gebied tot gevolg hebben. Er is al veel over geschreven en gespro-ken en het is van belang dat men voortdurend zich intensief blijft bezighouden met de op handen zijnde veranderingen. Jarenlang was Zeeland een provincie, die in de achterhoede lag. Men be schouwde dit gewest als een eilanden- gebied, dat lastig te bereiken was, dat weinig contact -had met de rest van het land en waarvan de bevolking tegen wil en dank, zei men meewarig wat eenzelvig en wat stug was geworden. Zeeuwen, die veel in andere streken van het land komen, hehben voortdurend te maken met deze verkeerde voorstel ling die men van ons gewest heeft. Ge lukkig mag men verandering constate- Door de Kringraad is benoemd tot Hoofd Bescherming Bevolking voor de A-Kring Zeeland a (Walcheren) de heer J. P. van der Leelie, voorheen H.B.B. der v.m. A-gemeente Vlissingen van de B.B. In Het Centrum te Axel vindt op 13 juni een leerlingenuitvoering plaats van de Stichting Zeeuwsche Muziekschool, afdeling Axel, De uitvoering vangt aan om half acht. De collecte ten bate van Kinder- zorg bracht in Axel 214,33 op. Op donderdag 8 juni vindt in Axel een voetbalwedstrijd plaats tussen het personeel van een aannemingsbedrijf en de veteranen van AZW. De voetbalvereniging AZW te Axel houdt een jaarvergadering. Op de agenda staan o.m. bestuursverkiezing en jaarverslagen van de secretaris en de penningmeester. Voor het in Breda gehouden exa- Opbrengst Collecte Gezamenlijke meri( afgenomen door de Vakraad voor ST. ANNALAND. De diepvriesver eniging „Sint-Annaland" heeft in de Weststraat op de plaats van de voorma lige weegbrug een moderne tweede diep vrieskluis geopend. Ook deze tweede diepvrieskluis had al dadelijk een volle dige bezetting. Er zijn niet minder dan 40 boxen met een capaciteit van 200 li ter. De diepvrieskluis in de Tuinstraat heeft 80 boxen van elk 100 liter. Voor deze laatste kluis aan de Tuinstraat werd voor het eerst in Zeeland het ca- rousselssysteem gebezigd. Thans heeft men in Sint-Annaland met het zoge naamde kastsysteem weer de primeur. De voorzitter van de diepvriesvereni ging, de heer L. J. van Popering gaf een korte samenvatting van de groei en de ontwikkeling van de vereniging en tevens nog een toelichting op het nieu we systeem. Uitslag wedvlucht TERNEUZEN. Uitslag van de vlucht uit St. Denis van de duivensport- vereniging E.M.M. te Terneuzen. 1 en 8. M. Drabtoe, 2, 9 en 10 D. Deurwaar der, 3. G. Hamelink, 4. K. Onpeneer, 5. W. Devos. 6. J. Jansen, 7. W. v. d. Linde. Snelheid van de eerste duif 944 meter, snelheid van de laatste prijswin- nende duif 949 meter. Militaire Fondsen te Borssele, bruto 28,85. In de op 25 april 1961 gehouden vergadering van de raad Axel werd be sloten de verbindingsstraat tussen de Walstraat en de Evertsenstraat (bekend als het z.g. Verloren hoekje) te Noe men: NASSAUSTRAAT. Met ingang van 1 juni 1961 werden van gemeentewege „de bordjes verhan gen". De afd. plattelandsvrouwen Kmi- ningen en omstreken zijn bijeen geweest onder leiding van de presidente, me vrouw Baarens- van Aalst. De heer H. W. ter Haar, arts te Biezelinge, sprak over: De leugen in de geneeskunst". Tot tijdelijk onderwijzeres nuttige handwerken aan de O.L. school te Bruinisse is benoemd mevrouw M. van den Berge - Bouwens. In de maand mei werd te Brui nisse op het Proefbedrijf Scheldemon- den 17% mm neerslag uit de daar ge plaatste regenmeter afgetapt. Dit stempelt de maand mei tot een zeer droge maand, waarbij het te Brui nisse wel extra droog was, want van de regen die de laatste week viel kwam bijna niets in deze polder terecht. Het normale cijfer voor de maand mei is 47 mm. Zaterdag 10 juni avonds kwart voor 7 wordt te Schoondijke de jaar lijkse liefdadigheidsvoetbalwedstrijd ten bate van Sport steunt Zonneveld ge speeld tussen de elftallen van Schoon dijke en RCS (Souburg). Voor het eindexamen middelbare school voor meisjes aan het Petrus Hon- dius lyceum te Terneuzen, slaagden E. Lourens en B. Pennings, beiden uit Axel. Aan de technische school te Ter neuzen slaagde voor de cursus straat maken H. A. Koekoek uit Axel. net Kappersbedrijf. slaagden Voor de afdeling eerste bediende voor het da- meskappersvak, Elvira en Jan Simons te Haamstede. Bij de Rijkspostspaarbank te Ar- nemulden werd in de maand mei een bedrag van 19.835.08 gulden ingelegd en 22.162.51 gulden terugbetaald. Over de maand mei werd er bij de rijkspostspaarbank te Terneuzen in gelegd 287.881,83. De terugbetalingen waren 218.032,80. In de muziektent te Colijnsplaat werd zondagmiddag door het Jeugd- korps van het Leger des Heils te Rot terdam een bijeenkomst gehouden. Af wisselend werd gesproken en gezongen BRUINISSE. Op het Groepsbureau van de Rijkspolitie te Bruinisse zijn inlichtingen te krijgen over de navolgende gevonden voor werpen: Een huissleutel merk Rojo, een roodlederen portefeuille met inhoud, een gou den broche met rode steen, een rode porte feuille met inhoud, een wit kinderschoentje, een witte wollep sjaal, een kettingarmband. VLISSINGEN. Voor het examen voor het diploma A voor ziekenverpleging zijn ge slaagd de da-mes: E. C. v. d. Berge, A. C. Flipse, J. Krijger, J. Meliefste. J. T. Sinke, M. Slabbekoorn, C. van Siuijs, S. Verhage, N. J. C. Westveer. De opbrengst van de zendingsbus jes der Herv. Kerk in Kapelle was in de maand mei ƒ72.08. De Pinksterzen- dingscollectie der Herv. Kerk aldaar bracht op 585.73. De wekelijkse rondgang met de busjes voor Kinderzorg te Middelburg heeft in de maand mei in Kapelle opge bracht 133,91. De Kerkeraad van de Herv. Ge meente Kapelle heeft besloten voort te gaan met het houden van een kerkdienst op zondagmorgen en een op zondagmid dag. zulks naar aanleiding van de ge houden enquête over de belangstelling voor twee kerkdiensten op zondagmor gen en het laten vervallen van de dienst op zondagmiddag. Van onze correspondent BONN. Het openbaar ministerie in Bonn verwacht tegen het einde van deze maand het onderzoek te kunnen afsluiten tegen dr. Otto Stalmann, het hoofd van' de afdeling buitenlandse handel van het Westduitse ministerie van landbouw. Zoals bekend is door minister Marijnen enige tijd geleden de verdenking geuit, dat Stalmann steekpenningen, onder andere uit Ne derland, zou hebben aangenomen. Met een rapport over het resultaat van het onderzoek zal de Westduitse justi tie pas in augustus voor de dag komen. Dr. Stalmann is. zoals reeds eerder is gemeld, sinds enkele weken weer in functie. Schwarz, de Westduitse minister van landbouw en kennelijk ook bonds kanselier Adenauer hebben het stand punt ingenomen, dat Stalmann voor hen onschuldig is zolang nog niet bewezen is dat hij zich heeft laten omkopen. Twee weken geleden, bij -het bezoek van de Deense minister-president Kamp- mann aan West-Duitsland, heeft Stalmann weer deel uitgemaakt van de Duitse delegatie. Ook heeft Kampmann toen niet geaarzeld Stalmann uit te nodigen voor het grote diner in de Deense ambassade. Dit is uiteraard gebeurd in overleg met de bondskanselier. In Westduitse regeringskringen beweert men inlichtingen te hebben, dat het justitiële onderzoek tot dusver niets ten nadele van Stalmann heeft opgeleverd. Men meent zelfs, dat het openbaar minis terie in Bonn, dat zo hard met de aan houding van Stalmann op grond van de Nederlandse gegevens van stapel is ge lopen, met de zaak in de maag zit. Om die reden zou het pas in augustus met het resultaat van het onderzoek voor de dag komen. Het parlement is dan naar huis. In september zijn er verkiezingen en dan volgt de kabinetsformatie, zodat de politieke partijen dan wel iets anders hebben om zich mee bezig te houden dan de zaak-Stalmann. ren in de mening, die velen over Zee land hebben. Dit gewest heeft steeds -gevochten te gen het isolement, waarin het door de geografische omstandigheden verkeerde. Nooit heeft men hier echter het -hoofd in de schoot gelegd. Altijd weer eeu wenlang hebben de bewoners gepoogd door het scheppen van betere verbipdin- gen tot groter welvaart te geraken. Er zijn in de loop der jaren door de Zeeu wen op dit gebied tal van initiatieven genomen. Men had echter helaas vaak de wind tegen. Toen het bijna zeker was dat Zuid-Beveland en Noord-Beve land door een brug met elkaar zouden worden verbonden de aanbesteding van het werk had reeds plaats -gevon den brak de oorlog uit. De brug kwam er niet. Men komt diep onder de indruk van het vele, dat in Zeeland is ondernomen in de strijd tegen het water en voor betere verbindingen, die de bestaans basis moeten verbreden, als men het eerste deel van „Tussen afsluitdammen en deltadijken" leest, dat enkele weken geladen is -uitgekomen. Dit voortreffelijke uitgevoerde -boek handelt over de betekenis van het Drie- eilandenplan voor Noord-Beveland. Schrijvers ,-jjn de -heren M. P. de Bruin, verbonden aan het Rijksarchief in Zee land en M. H. Wilderom van de Studie dienst van Rijkswaterstaat te Vlissingen. Het boek is verkrijgbaar bij de druk kers Littooy en Olthoff te Middelburg. FEITEN De heren De Bruin en Wilderom heb ben geen geromantiseerde beschrijving gegeven van het leven en werken op Noord-Beveland in de loop der jaren, maar hebben een uitsluitend op feiten een schat van gegevens overigens! berustende verhandeling geschreven over het voormalige eiland. Daaruit blijkt dat er steeds strijd is geweest tussen het land en het water en de op somming van feiten over deze strijd ge tuigt van de volharding der bevolking en maakt, juist omdat grootse plannen groots en ook steeds gezien in de ont wikkeling van elke tijd dat men be wondering krijgt voor de initiatieven en verband gaat zien in de historie. Frap pant zijn bijv. drie woorden, die de schrijvers als titel boven een hoofdstuk hebben -gezet: Land - water - land... POLDERS Aan de polders wordt grote aandacht besteed, evenals aan de dijken en de wegen en zou men een Nederlandse pro vincie kunnen aanwijzen, waarin de pol ders en waterschappen van zo grote be tekenis zijn als in Zeeland? Interessant is de beschrijving van de gemeente- en ambachtswapens. Het boek krijgt een bijzondere waar de door de publikatie van honderd te keningen, veertien kaartreprodukties, 102 foto's en twee uitslaande kaarten. Deze illustraties w.o. zeer oude kaar ten van Zeeland zijn buitengewoon belangwekkend. Veel is er reeds veranderd in Zeeland en veel zal nog worden gewijzigd. Men krijgt uit dit boek, dat is gebaseerd op een enorme hoeveelheid materiaal, waarvan alleen al de rangschikking en selectie respect afdwingen, êen voortref felijk beeld van de ontwikkeling van Noord-Beveland als deel van Zeeland. Hiermede is een waardevolle bijdrage geleverd voor het bewaren en kunnen doorgeven van de geschiedenis van onS gewest. Andere delen zullen nog volgen in de serie „Tussen afsluitdammen en delta- diiken". Mogen zij even gedegen van inhoud en even waardevol voor de ge- schiedbeschrijving zijn als dit eerste deel. LONDEN (AFP). Dr. Arthur Ram sey is gisteren tot aartsbisschop van Canterbury gewijd. Als zodanig is hij tevens primaat van de Anglicaanse kerk. Hii volgt Dr. Geoffrey Fischer op, die op 31 mei is afgetreden. Dr. Ramsey is de honderdste aartsbisschop van Canterbury. Eigen nieuwsdienst WILLEMSTAD. De oud-minister van financiën, prof. P. Lieftinck en prof. C, Goedhart gaan met medewer king van het Internationale Monetaire Fonds, waar prof. Lieftinck directeur van is, een onderzoek instellen naar de mogelijkheden tot uitbreiding van de Antilliaanse economie. Zij zullen 10 juni op Curagao aankomen en ruim veertien dagen blijven. Uien naar Frankrijk GOES De Franse autoriteiten heb ben bekend gemaakt dat ze met ingang van heden tot nader order de invoer van uien uit de E.E.G. landen w.o. Neder land, weer zullen toestaan. Groente-export Zwitserland GOES Met ingang van 5 juni is de invoer van aardbeien uit ons land in Zwitserland verboden. Tevens is bekend gemaakt dat met ingang van 12 juni de invoer van peen in dit land, o.a. uit Ne derland niet meer zal worden toege staan. Tot op heden- mochten deze pro- dukten beperkt in Zwitserland worden ingevoerd. KAPELLE. Maandag is in Kapel- le de eerste veiling gehouden van aard beien voor de industrie. Er was op de ze eerste veilingsdag een aanbod van ongeveer 1600 kg bestaande uit Regi na, kwaliteit 1 en 2. De eerste eri twee de kwaliteit deed ƒ0.05 tot /1 per kg, terwijl de afwijkende kwaliteit werd verkocht voor 0,74 per kg. De aan voer van aardbeien met dop voor ver se consumptie was belangrijk groter want hiervan bedroeg maandag het aan bod in Kapelle ruim 16.000 kg. De vraag was groot en er werden prijzen betaald welke voor de goede kwaliteit liepen van 0,45 tot 0,60 per doos van 250 gram. De afzet vond in hoofdzaak plaats naar de grote steden van Holland en met name naar Amsterdam, De Haag en Rotterdam. Nu het warmer is ge worden, wordt gerekend op een snelle toename van het aanbod van aardbei en. Deskundigen van het centraal bu reau van de tuinbouw veilingen verwach ten dat er dit seizoen steeds een goe de vraag naar aardbeien zal zijn, zo wel van de zijde der binnen- en bui tenlandse fabrieken als voor verse con sumptie. Er worden dan ook voor ard- beien geen afzetmoeilijkheden verwacht. MIDDELBURG. Voetbaluitslagen woens dag 31 mei 1961: Junioren. Groep B II (17): Vlissingen B III—RCS B II 16—1; Vlissingen B IV—Vlissingen B II 0—9; Zeelandia B II—VCK B I 0—7; Zeeland Sport B II—Walcheren B II 1—14. Groep B III (18): Middelburg B VI—Wal cheren B III 9—1. Groep B XIV (29) Aardenburg B I—Aar denburg B II 52. JUNIORENCOMP. 3 juni 1961. Groep A I (11) Middelburg A I—RCS A 10—2; Arnemuiden A I—Oostburg A I 5—lï Zeeland Sport A I—Vlissingen A I 2—6. Groep A II (12) Serooskerke A I—Vlissingen A II 4—1. Groep B IV (19) Arnemuiden B I*—Borssele B I 8—0. Groep B V (20) Robur B I—SVD B I uitg. Groep B VI (21) Rillandia B I—Kloetinge B I 8—0. Groep B XII (27) Vogelwaarde B I—Koe wacht B I 1—1. Groep B XIV (29) Biervliet B I—Aarden- burg B II 6—2; Hoofdplaat B I—Schoondijk® B I 5—0; Oostburg B II—Retranchement B I 1—1; Oostburg B I—Breskens B I 2—5. Te Hoek werd in de zomera- vondcompetitie de wedstrijd H.S.V. Spadella gespeeld. De uitslag was 5—0. ASPERGEVEILING BERGEN OP ZOOM, 5 juni. Aanvoer 11.000 kg, AA extra 3,15; AA 1 2,80; A extra 3,20; A 1 2,90; B extra 3,20; B 1 2,90; C extra 2,70; C 1 2,05; D 1 1,60; E 1 1,20; E 2 1,20; F 1 2,75; stek 0,95. BERGEN OP ZOOM, 5 juni. Andijvie 44 72; sla 622; bospeen 50—82; waspeen 1.00; bloemkool 28—76; spinazie 22—60; radijs 16; rabarber 714; boskroten 1928; postelein 71—82; savoye kool 43—56; tomaten 80—1.14; komkommers 11—67; tuinbonen 72—92: spits kool 4448; snijbonen 1.882.60; peulen 2.10 2.60; stamboon dubbele princessen 2.70; erwten 7182; aardappelen 1540; aardbei en 452.46; kersen 592.01; kas pruim 14 30; kas perzik 31; Golden Delicious 19—73. GOES, 5 juni. Kruisbessen exp. 74, aard beien peri doos I 38—51, II 28—43, afw. 22— 29, aardbeien per kg I 150. II 100—150. afw. 7595, perziken per stuk I 2531, Earley Ri vers per doos I 63. Groenten: per stuk bloem kool AI 72—85, All 57, BI 56—61, afw. 27— 49, kropsla I 21, II 13—16, Cl 9—19, kom kommers B 3133. Per bos wortelen 67—71, radijs II 67, selderij '10, kroten 29—36. Per kg: spinazie I 4562, rabarber 2532, poste lein 5761, zeekraal II 101, peulen 310, dubb, pr bonen 210220, nieuwe aardappelen grote 2835, drielingen 2332, kriel 2325. Veiling van aardbeien voor de industrie vanaf donderdag 8 juni a.s. MIDDELBURG. Marktbericht 5 juni 1961. FRUIT: Aardbeien per doos I 50—65, II 38—54; Rode bessen per doos 60—64; Kasper* ziken 1640 NIEUWE AARDAPPELS: groten en drie lingen 29—38, kriel 27—34 GROENTEN: Asperges 1,58—3,09; Sla 6—22; Andijvie 27—47; Postelein 58—78: Spinazie 45—78; Rabarber 21—34; Sa voyekool 21—30: Spitskool 26—35; Bospeen 52—67; Boskroten 2544; Bosradijs 10—16; Bloemkool 4 st. p, kist 50—66, 6 St. p. kist 32—63, 8 St. p. kist 16—39, 10 st. p. kist 14—24; Komkommer;» A SO—45. B 26—42, C 18—33; Dubb. Princessea 2,74; Snijbonen 1,49—2,15; Tuinbonen 72—80; Peulen 2,92—3.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 4