Wederopbouw Westkapelle thans voltooid Opvoering „Vos Reinaerde" in Veerse Grote Kerk Tjoba te sterk voor de eerste klasse ZKB Zeeuwse gemeentebesturen te gast in Antwerpen Hoog water verrast boeren Schouwse fruitkwekers voor half miljoen gedupeerd Kunstgebit? Beroependag te Burgh Alg. vergadering Groene Kruis Terneuzen Dmadag 6 juni 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Zeeuwsch Dagblad Hulp Commissaris der Koningin onthulde gevelbeeld HERBOUWD POLDERHUIS IN GEBRUIK GENOMEN Middelburgse ouden van dagen op reis Lustrumviering van Vrienden van Veere Carillon spel te Veere Schippersknecht valt overhoord Rondvaarten op de Grevelingen Benoeming Pols gebroken Zeeuwse korfbalcompetitie Douanesportdag in Terneuzen Vios met 13-5 geklopt Examens Rijkskweekschool Eindresultaten H.B.S. Scheepvaart Vlissingen LANGS RIJN EN WAAL Begum nam afscheid van Nederland Pag. 3 Protestants-Christelijk pR wordt tegenwoordig veel gespro ken over het verlenen van hulp aan onderontwikkelde gebieden. Wij leven in ons land in welvaart en in schrijnende tegenstelling daarmede staat het feit, dat in andere landen van de wereld mannen, vrouwen en vooral veel kinderen van honger ster ven. Het is een verblijdend teken dat over de nood in de minderontwikkelde gebieden steeds meer wordt gesproken, mits natuurlijk op de praat ook de daad volgt. Nu is uit onze lezerskring een sug gestie gekomen betreffende deze hulp verlening. Die suggestie houdt verband met de toto, de georganiseerde gokke- rij, waarbij elke week tegen betaling van een gulden een lijstje wordt inge vuld en ingeleverd, waarop men heeft gegokt, welke clubs op een bepaalde zondag te spelen wedstrijden zullen winnen. Meer dan honderdduizend lijstjes worden wekelijks tijdens de competitieperiode ingeleverd. Er komt dus meer dan honderdduizend gulden per week binnen. In de zomermaanden wordt niet ge voetbald en staat dus ook de toto stop. Welnu, zegt onze lezer, als nu alle mensen, die er een gewoonte van heb ben gemaakt elke week een gulden af te staan voor de voetbalpool deze gul den nu ook blijven geven tijdens de maanden, waarin niet wordt gevoet bald en er geen toto is, dan zou weke lijks meer dan honderdduizend gulden bijeenkomen. Dat geld zou men dan kunnen bestemmen voor hulp aan minderontwikkelde gebieden. Voor het doen functioneren van de voetbalpool is een volledige organisatie opgezet. Deze organisatie zou men ge durende enkele zomermaanden in wer king kunnen stellen voor hulp aan de medemens in andere landen. In plaats van een toto-formulier van een gulden zal men dan een bon in feite een kwitantie kunnen afgeven aan elke deelnemer aan deze hulpverlening. Men zou zelfs meer dan een bon per persoon per week kunnen nemen. Het gokelement zou dan weliswaar verdwenen zijn, maar dat zou velen ook zeer sympathiek voorkomen. Het zal velen immers toch tegen de borst stuiten geld af te staan voor het ver lenen van hulp aan zijn medemens met de bedoeling er zelf beter van te worden. Het IKOR heeft een actie voor hulp aan minder-ontwikkelde gebieden: de „Wilde Ganzen". Zondags wordt voor de microfoon bekend gemaakt hoeveel geld in de afgelopen week is bijeen gebracht voor het op de zondag daar voor bekend gemaakte doel. Elke week krijgt men met deze zeer te waarderen actie ongeveer vierduizend gulden bij een. Als nu de toto-organisatie tijdens de zomermaanden eens zonder het ele ment gokken in dienst werd gesteld van de „Wilde Ganzen" en men luis terde in plaats van naar de voetbaluit slagen eens naar dit deel van de IKOR- uitzendingen, dan zou aan onze mede mensen in andere landen belangrijke hulp kunnen worden verleend. plannen de zeewering te verhogen. Wfó vertrouwen dat het provinciaal bestuur in deze een open oog zal hebben voor de belangen van Westkapelle. De burgemees ter overhandigde daarna een prent van het oude Westkapelle aan de voorzitter van de polder Walcheren. De opzichter van Noordwatering,, de heer J. Postma, schonk namens het polderpersoneel een aquarel van het dykplaatsje. ":-stadhuis WESTKAPELLE. De muziek vereniging „Oefening Kweekt Kracht" in haar kleurige blauwe uniformen heeft gisteravond in Westkapelle op pittige wijze luis ter bijgedragen aan de ingebruik stelling van het herbouwde pol derhuis aan de Zuidstraat. Ge ïnteresseerd kijkend en stram in de houding hoorde de commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, na de onthulling van het gevelbeeld van Philip ten Klooster uit Veere, het Zeeuwse volkslied aan, dat gespeeld werd ter ere van het feit, dat met de totstandkoming van het fraaie ge bouwtje een definitieve streep werd gezet onder de wederopbouw van Westkapelle. Op de hem, bekende enthousiaste wijze had de commissaris er kort tevoren in „Het Kasteel van Ba tavia" aan herinnerd, dat hij als jong en ongehuwd burgemeester van Westkapelle in 1932 zijn intrek nam in de voorzitterskamer van het oude polderhuis. „U begrijpt dat ik de uitnodiging om het ge bouw in gebruik te stellen dan ook beschouw als een van de sym pathiekste uit mijn commissariële carrière", benadrukte hij, waarbij hij niet aarzelde te vertellen dat destijds de gaaischieters hem in het holst van de nacht uit het bed kwamen halen om te komen schie ten en „bruune bitter" te drinken. De voorzitter van de polder Walcheren, jhr. mr. G. C. D. Rutgers van Rozenburg, had de commissaris en een groot aantal belangstellenden welkom geheten in As- tel in „het kasteel van Batavia". Hij deelde mee, dat de noordwatering met als centrum Westkapelle na 17 jaar weer over een eigen polderhuis beschikt, waarmee een traditie werd voortgezet, want Westkapelle en de polder Walche ren zijn sinds eeuwen met elkaar ver bonden. Jhr Rutgers somde een aantal jaartallen op, die in de geschiedenis van Westkapelle belangrijk zijn geworden. Steeds weer werd het stadje stads rechten in 1223 bedreigd door het wa ter, maar voortdurend ook hebben de Westkapelse dijkwerkers tegen de zee gestreden. In 1540 werd een inlaagdijk van 2100 meter gelegd, welke dijk nu nog het oudste gedeelte vormt van de huidige Westkapelse zeewering, de zwaarste in den lande. Ter gelegenheid van dit feit verleende keizer Karei de vijfde drie dubbele dukaten als drinkgeld voor de dijkarbeiders. De voorzitter van de polder Waicheren dook daarna in de geldkist. Hjj rekende uit, dat na 1900 ongeveer 14,5 miljoen gulden aan de dijk was besteed. 6 miljoen voor normaal onderhoud, 2 miljoen voor het herstel van de stormschade, 5 miljoen aan nieuwe werken en ongeveer 1,5 mil joen voor het herstellen van de schade van de ramp van 1953. Het polderbestuur zag zich na de tweede wereldoorlog dan ook voor hoge lasten geplaatst. Jhr. Rut gers wees verder ook nog op de plannen tot verhoging van de zeewering in het kader van de Deltawerken. Er is thans een fraai aaneengesloten complex verrezen, bestaande uit een op zichterswoning, kantoorruimte en een magazijn. In vergelijking met het oude polderhuis is de magazijnruimte bijna verdubbeld. Jhr. Rutgers bracht ten slot te nog dank uit aan het architectenbureau Steen en Tuinhof in Vlissingen en het aannemingsbedrijf Walraven en zoon uit Middelburg. Hij zei verheugd te zijn, dat het polderhuis ondanks de moeizame on derhandelingen er ten laatste toch geko men was. Burgemeester Th. H. de Mees ter noemde de heropening van het polder huis een bijzondere gebeurtenis voor Westkapelle. Hij was blij, dat de houten barakken aan het einde van de Zuid straat nu goeddeels zijn verdwenen. Rest er nog een, waarvoor in de plaats zal komen een parkeerterrein voor auto's en bussen. Een eigen polderhuis voor de Noordwatering was volgens de burge meester noodzakelijk, omdat dit als het belangrijkste steunpunt kan worden ge zien in de verdediging tegen het water. De heer De Meester was als hoofd van een toeristengemeente beducht voor de MIDDELBURG. De Middelburgse ouden van dagen (vijftig in totaal) heb ben gisteren van een uitstapje genoten, die hen werd aangeboden door de heer C. A. J. van Herwijnen in samenwerking met de U.V.V., afdeling Middelburgs t)e tocht ging over Goes en Bergen op Zoom terwijl bij de Wouwsche plantage werd gestopt, 's Avonds om zeven uur wer den de oudjes door de U.V.V.-dames in de sociëteit in de Nieuwstraat opge wacht. Lange, keurig gedekte tafels en heerlijke spijzen probeerden de honge rige magen tevreden te stellen en door middel van muziek werd het meteen een gezellige avond. Met ingang van 1 juni 1961 is mej. M. S. Scheele, typiste ter gemeentese cretarie, aangesteld als informatrice van het plaatselijk bureau der V.V.V. te Axel, VEERE. In de met een voortref felijke akoestiek begenadigde Grote Kerk van Veere zal de Vereniging Vrienden van Veere deze zomer haar eerste lustrum bijzetten met de op voering van het kostuumspel „De Vos Reinaerde" door de toneelgroep uit Hulst. Daarmee zal een vurige wens van burgemeester jhr. 1. F. den Beer Poortugael in Veere in vervulling gaan. De Veerse burgervader wil na melijk niets liever dan dat het kolos sale bouwwerk, waarvan een klein ge deelte des zondags gebruikt wordt voor kerkdiensten, behalve voor be waarplaats van huifkarren ook ge schikt kan worden gemaakt voor het houden van culturele manifestaties. Hij meent dat er in Veere naast re creatie ook cultuur moet worden ge vonden. Met de opvoering van „De Vos Reinaerde" zou het dan ook niet mogen blijuen. In de jongste Waterkampioen heeft de burgemeester zijn Veerse hart nog eens uitgestort en in verschillende toon aarden van zijn schoon stedeke bezon gen. Hij vertelt dat in het najaar be gonnen zal worden met het transforme ren van de vissershaven tot jachthaven. Voorlopig zal begonnen worden met het achterste gedeelte. Hoezeer hij ook be treurt dat de vissers Veere hebben ver laten, hij begrijpt ten volle dat de tijd niet stilstaat. Een nieuwe toekomst breekt voor Veere aan. Een toekomst, VEERE. De traditionele zaterdag avond-beiaardconcerten, die te Veere worden gegeven ter bevordering van het toerisme, beginnen zaterdag 10 juni. Het carillon van de raadhuistoren zal dan van 2021 uur worden bespeeld door de heer Th. C. Ferwerda, stadsbeiaardier te Middelburg. Voorts zal, voor een aan tal belangstellenden, een drietal extra concerten worden verzorgd, resp. op 10 juni van 17.3018.00 uur. 7 juli van 16.30 —17.00 uur en 10 juli van 19.00—19.30 uur, door Piet Broerse, stadsbeiaardier van Veere en Vlissingen. BRU1NISSE. De schippersknecht A. Jumelet, van de Bru 27 (Gebr. de Ron de), is in de sluis te Vreeswijk van boord gevallen. Hij raakte met het hoofd een ander schip. Met een kaakfractuur is hij In het academisch ziekenhuis te Utrecht opgenomen. Het vaartuig was op weg van Bruinisse naar Walcheren. waarin het gemeentebestuur van het stadje zich vooral voor de taak ge plaatst ziet de ontspanning zoekende mens de nodige leefbaarheid en accom modatie te bezorgen. Parkeren Veere worstelt met een parkeerpro bleem, deelt de heer Den Beer mee. Het liefst zon hij zien dat alle automo bielen maar buiten het stadje zouden worden geparkeerd, maar dit is niet mogelijk. Daarom zal het oude sport terrein naast de Campveerse Toren een bestemming krijgen als parkeerter rein. De Veerse burgemeester somt in zijn artikel nog een aantal wensen op: een open zwembad, tennisbanen, een minia tuur golfbaan. Het zwembad zou hij het liefste zien bij de noordelijke zeewe ring op een strandje of een weiland. Ten behoeve van de sportvissers zal de Heidemaatschappij paling uitzetten in vissen en kreken. Advertentie Met Dentofix zit het steviger Dentoiix vormt een xacht, beschermend laagje en houdt het kunstgebit veel vaster en veiliger op zijn plaats. Het zrt prettig en men kon rustig eten, lachen, niezen en spreken, in vele gevallen even gemakkelijk als met een natuurlijk gebit. Dentofix ver mindert de voortdurende ongst voor los raken en verschuiven van het gebit en voor komt verwonding van Het gehemelte. Den tofix houdt ook de adem fris. Geen onaan gename smaak of hinderlijk gevoel. Prijs per stroorbus slechts f. 2,35bi| apotheker en drogisterijen. BRUINISSE. Door de heer L. Vis ser uit Stellendam, die reeds eerder toeristen met zijn rondvaartboot ver voerde naar de bouwput in het Haring vliet, gaat nu men he<m door ambtelij ke tegenwerking, de vaart op hef Ha ringvliet onmogelijk heeft gemaakt, zijn schip inzetten op de Grevelingen. Woensdag 7 juni 's middags 2 uur zal een officiële proefvaart plaats hebben, waarbij talrijke autoriteiten uit Schou- wen-Duiveland en Goeree Overflakkee aanwezig zullen zijn. In de maand juni wil men beginnen, met een vaart vanuit Bruinisse iedere dag om 14 uur. In juli en augustus wil men drie vaarten per dag houden, 's Zondags wordt niet gevaren. De mede werking van de autoriteiten laat te Bruinisse niets te wensen over. Deskun dige voorlichting en een ervaren schip per zullen de tochten leerzaam en bij zonder genoeglijk maken. TERNEUZEN. Mejuffrouw L. van Doeselaar te Terneuzen is tot kleuter leidster aan de christelijke kleuter school te Zaamslag benoemd. BURGH. Op een heel gezellige wij ze heeft het bestuur van het Streekcen- tnum ,,de Koebel" te Burgh zaterdag getracht een aantal jonge dames in de leeftijd van 14 tot 18 jaar, de finesses van enkele beroepen bij te brengen en het is daar volkomen in geslaagd. Het bestuur had hiervoor enkele dames aangetrokken die reeds een beroep uit oefenden en over de ervaring hiermede opgedaan, konden ze de aanwezige groep meisjes uit Schouwen hierover ver tellen. Er waren een 20-tal meisjes die vol aandacht de diverse besprekin gen volgden. De leiding had ds. F. Don die een algemeen openingswoord sprak, waarna ds. Strating een korte inleiding hield over het onderwerp: „Helpen als ambacht". Over Verpleging sprak zus ter de Vries; een zeer indrukwekkend en urgent onderwerp dat met veel aan dacht werd gevolgd. Nadat de koffie eer was aangedaan kreeg mej. A. Stou ten het woord, die over het Kleuteron derwijs sprak. Er was verder zang on der leiding van mej. Mater. Uit Eind hoven was speciaal de directrice van de Opleiding voor Gezinsverzorging mej. Katen overgekomen, die natuurlijk over haar beroep sprak. Een gezellig etentje bracht even een onderbreking waarbij de meisjes ook even tijd hadden 'om het gesprokene nog eens in gedachten te nemen. In de namiddag hield mej. Mater een inlei ding over Maatschappelijk Werkster, een beroep met een heel verkeerde naam, want het ligt zo voor de hand dat men bij het woord „werkster" aan dweil, spons en zeem denkt. Dit is ech ter niet zo, want er is een vierjarige studie voor nodig om dit beroep te kun nen uitoefenen. Het was geen les deze middag, maar een heel gezellig onderonsje, waartoe de Koebel-stoelen zich bij uitstek leen den. De beroepsdames spraken vrij over hun moeilijkheden en de genoe gens van hun beroep, terwijl de vragen spontaan werden beantwoord. TERNEUZEN De bejaarde weduwe mevrouw R. uit Temeuzen kwam maan dagmiddag te vallen na op de van Steen bergenlaan aangereden te zijn door de bromfietser H. F. P. B. uit Sas van Gent. Dr. K. J. Hoving die geneeskundige hulp verleende constateerde dat mevrouw R. haar linkerpols had gebroken. Zij werd vervolgens in het Julianaziekenhuis op genomen. TERNEUZEN. 's Rijks belastingen organiseert haar jaarlijkse sportdag dit jaar in Terneuzen. De wedstrijden zul len worden gehouden" in het nieuwe Zuidersportpark, op 14 juni a.s. MIDDELBURG. De plaatselijke derby tussen Animo 1 en Zuidwesters 1 heeft twee punten voor de Souburgers opgeleverd, al is het een zwaar bevoch ten zege geworden. Met de stand 44 bij de rust was na de thee nog alles mogelijk, doch Animo 1 wist uit te lo pen tot 74. Het werd nu nog spannend, want via 75 en 86 werd tenslotte de eindstand bereikt. Hierdoor komen de Animo'ers wel vast op de derde plaats te staan. Tjoba 1 toog met enkele invallers naar Krabbendijke, doch dit bleek geen beletsel er toch dubbele cij fers van te maken. Het werd 5-13 waaruit men wel de conclusie mag trek ken dat de groen-wltten te sterk zijn voor deze klasse en in de K.N.K.B.- klasse zeker geen slecht figuur zouden slaan. Dit weekend scoorden de eerste klas- sers er weer aardig op los, het resul taat was 33 doelpunten uit twee wedstrij den. De stand is nu: Tjoba 1 612; TOGO 1 7—11; Animo 1 8—11; Zuidwes ters 1 7—7; VIOS 1 7—6; Swift 2 5— 5; ELTO 1 64; Olympia 1 62; TOP 6—0. In 2A verliep alles in de lijn der ver wachtingen. Zo kon A.K.C. het tegen TOGO 2 niet bolwerken, het werd 61 voor de Goesenaren, die hierdoor ONDO 1 op de voet blijven volgen. De laatsten maakten tegen Animo 2 ook geen fout, ze wonnen met 52 en blijven dus in de ze klas ongeslagen leider. Vitesse bleef thuis de baas over Swift 3, dat nog steeds op de eerste punten wacht. Ge zien de onderstaande stand zal de wed strijd TOGO 2ONDO 1 wel de beslis sing moeten brengen; ONDO 1 12 uit 6; VEDO 1 9 uit 7; TOGO 2 8 uit 5; Animo 2 7 uit 7; Vitesse 6 uit 5;AKC 4 uit 5; VOPO 2 uit 7; Swift 0 uit 6. In 2B was Volharding beslist de meer dere van de Poel, het werd in Ierseke zelfs 71, waardoor de eersten zich wat opwerkten. De wedstrijd Tjoba 2Luc- tor 1 werd bij de stand 25 in het voor deel van de Zeeuws-Vlamingen gestaakt door de scheidsrechter wegens de regen. Er moesten toen nog 25 minuten worden gespeeld. De stand is momenteel: Zee- landia 1 510; Luctor 1 5—8; Blauw Wit 55; Volharding 54; Tjoba 2 43; WKV 5—2; de Poel 5—2. In 3A won Zuidzande haar thuiswed strijd tegen Stormvogels 2 met 6—2, doch veel wijziging in de stand bracht dit niet. In 3B kon VZOD het tegen VIOS 2 tot aan de rust goed bolwerken. Met 01 werd gedraaid, doch het schot van de thuisclub was zoek, echter niet bij VIOS 2, dat na de thee nog drie maal scoor de en dus met 04 won. Ook TOGO 3 scoorde er rustig op los en behaalde bij DOS '55 een 28 zege. In de avondklasse zal de strijd wel voornamelijk gaan tussen Animo 4 en KVL., daar beide ploegen momenteel nog ongeslagen zijn. KVL wees Swift 4 resoluut terug, ze wonnen deze ontmoe moeting zelfs met 114. Animo 4 won met 2—8 van jongere broer Animo 5, met welke cijfers de laatsten ook van Zuidwesters 3 verloren. De stand ziet er als volgt uit, waaruit blijkt dat er een duidelijke kop. en staartgroep is; Ani mo 4 5—10; KVL 4—8; Swift 4 3—4; Animo 5 54; Zuidwesters 3 42; ON DO 2 3—0; VEDO 3 4—0. Bij de adsp. A speelde Swift A haar laatste wedstrijd en won ook deze over tuigend (142 tegen ONDO A). In de eindstand zijn de Swift A mensen onge slagen en uit de doelcijfers blijkt wel dat deze ploeg verre superieur was boven haar tegenstanders: Swift A 6 6 0 0 12 61—5; ONDO A 6 1 3 2 5 14—33: Swift B 6 1 2 3 4 20—30; Animo A 6 0 3 3 3 9—36; Uitslagen: Animo 1Zuidwesters 1 9-6 1 VIOS 1—Tjoba 1 5—13; 2A TOGO 2AKO 61; VitesseSwift 3 51; ONDO 1—Animo 2 5—2; 2B Tjoba 2— Luctor 1 25 (.gest.); Volharding—de Poel 71; 3A; Zuidzande-Stormv. 2 6 2; 3B: DOS 55—TOGO 3 2—8; VZOD— VIOS 2 04; Avondkl.Animo 5Zuid wester 3 2—8; KVL—Swift 4 lil'4; Ani mo 5Animo 4 28. Adspiranten: A: Swift A—ONDO A 14 —2; B: Animo BNOAD 0—3; C: Swift Vlug—ONDO B 0—0; D: KVL— Zuidw. B 71; Swift LenigAnimo D 30; E: ELTO AVolharding 42; Tjoba A—TOGO A 4—1; F; de Poel— DOS 55 7—1; G: Blauw Wit-WKV 2—1; VIOSOlympia 31; Pupillen: TOGO Swift 3—0; TjobaDOS '55 2—3. Provinciale zwemwedstrijd TERNEUZEN. De zwem- en polo club „De Schelde" zal ter gelegenheid van haar dertigjarig bestaan op zaterdag 10 juni in het zwembad aan de Westsluis een provinciale zwemwedstrijd houden. MIDDELBURG. Tijdens de eind examens aan de Rijkskweekschool te Middelburg voor de tweede leerkring, slaagden de heren; J. A. Pe'llegrino Goes, J. P. M. I. Ploegaert Vlissingen, A. v. d. Rhee St. Maartensdijk, P. A. Robijn Axel, H. Roelse Westkapelle, G. P. Schoon Middelburg, T. Seijnstra Vlis singen, J. L. v. Smaalen Vlissingen en mej. S. C. L. Catsman Oostburg. Af gewezen: geen. De examens worden voortgezet. MIDDELBURG. Bij het op 1, 2 en 3 juni afgenomen eindexamen van de afdeling middelbare school voor meisjes aan de Rijkshogereburgerschool te Middelburg slaagden de volgende da mes: Anneke de Greeuw te Vlissingen; Herma van Liere te Middelburg; Ma deleine Borket te Zoutelande; Paula Rijnberg te Middelburg; Dixie Stekkin- ger te Souburg; Ada Top te Vlissingen; Atie Vader te Middelburg; Eel'kje Vis ser te Vlissingen; Corrie Wattel te Se- rooskenke. Afgewezen: een. V-^isingen aangekomen 4-6 Ned. Kerkedijk. Ned. Adriaantje Elisabeth, Ned. Maaskade, 5-6 Ned. Zwaluw. Vlissingen vertrokken 4-6 Lib. Pothoula 2, Dts. Perseus, Gri. Pantanassa, Ned. Kerke dijk. Gepasseerd naar Antwerpen (Ned. schepen) 4-6 Ares, Senegalkust, Prins Alexander, Mer- we Lloyd, 5-6, Japara, Gepasseerd naar zee: Geen. TERNEUZEN Voor de algemene ver gadering van het Groene Kruis die maan dagavond werd gehouden, bestond slechts geringe belangstelling. De voorzitter, de heer H. Ribbens, sprak hierover in zijn openingswoord zijn teleurstelling uit. Uit het verslag van de werkzaamheden in het afgelopen jaar bleek dat het ledental is teruggelopen van 2415 tot 2407. Voor een deel is dit het gevolg van de contributie verhoging en vertrek naar elders. Over de werkzaamheden van de beide wijkverpleegsters werd medegedeeld dat ze in het afgelopen jaar o.a. 3220 huisbe zoeken hebben afgelegd. Voor de Emma- bloemcoileete bestond er in in 1960 aan zienlijk minder belangstelling dan het voorgaande jaar. De stercollecte kon geen doorgang vinden wegens gebrek aan col lectanten. Het financieel overzicht van de penningmeester, de heer P. Loof, toon de dat de vereniging het nieuwe jaar was gestart met een bedrag van 2190,87 gul den en sloot met een nadelig saldo van 2197,82 gulden, in aanmerking genomen dat de gemeentesubsidie van 6000 gulden nog niet binnen was. Door het nieuwe wijkgebouw, dat in oktober in gebruik zal worden genomen, is de rekening voor aankoop van nieuw materiaal bijzonder hoog geworden: 7355,10 gulden. De kapi- taaldienst vertoont een gbed slot van 363.934,27 gulden. De heer Ribbens deel de hierna mede dat de bouw van het nieuwe wijkgebouw nu op begint te schie ten. De woningen voor de zusters en de concierge boven het gebouw hoopt men in augustus in gereedheid te hebben. Zon der hoofdelijke stemming werden de af tredende bestuursleden, mevrouw Van der Vlucht en de heer Henry herkozen. Aan zuster De Vries en Voorthuyzen werd dank gebracht voor het vele werk in het belang van de vereniging gedaan. In de vacature van zuster Dieleman is nog niet voorzien; zuster Voorthuysen neemt dit tijdelijk waar. Aan de actieve ledenwerf ster, mejuffrouw V. Baal werd veel lof toegezwaaid. In verband met het aftreden van jhr. Roell als provinciaal voorzitter was de vergadering van oordeel dat mr. H. Rjjp- stra ais kandidaat moet worden voorge dragen. De verkiezing van provinciaal voorzitter zal tijdens de provinciale ver gadering op 7 oktober te Veere plaatsvin den. ANTWERPEN. Vrijwel alle Zeeuwse burgemeesters, al of niet vergezeld van hun wethouders «1 gemeente-secretarissen, hebben gis termorgen door de statige vertrek ken van het monumentale stadhuis te Antwerpen gewandeld en vol be wondering naar de pracht en praal gekeken, die er in dit stadhuis te zien is. Des middags schuifelde het Zeeuwse gezelschap langs de 35 stands op de tentoonstelling van het Zeeuwse bedrijfsleven, die in het kader van de Zeelandweek te Ant werpen wordt gehouden. Vol trots hebben de gemeentebestuurders kun nen zien wat het Zeeuwse bedrijfs leven weet te presteren. Jammer, dat niet alle sectoren van dit be drijfsleven aanwezig waren. Gisteren stond dus op het p'ro- gra.mma van de Zeelandweek het bezoek van de Zeeuwse colleges van burgemeesters en wethouders en an dere autoriteiten in Antwerpen. Het is een plezierige dag geworden. In de morgenuren waren de gemeente bestuurders de igast van het college van burgemeester en schepenen van Antwerpen. N.a een bezichtiging van het mo numentale stadhuis was het de beurt aan de burgemeester van Ant werpen, Lode Craybec'kx om zijn Zeeuwse gasten een hartelijk welkom toe te roepen. De burgemeester ging uitvoerig in op de verwantschap, die er be staat tussen België, in het bijzon der Antwerpen, met Nederland en Zeeland. Een verwantschap, die erg diep in de schoot der geschiedenis besloten ligt, zo zei de burgemees ter in een vlotte toespraak. Ook belichtte de burgemeester de nauwe banden tussen Antwerpen en Zee land, 'hetgeen hij ibreed uitspon. In tussen vond burgemeester Cray- beckx het een groot genoegen het Zeeuwse gezelschap te mogen be groeten en braoht hulde aan de ini tiatiefnemers van de Zeelandweek. Op zijn beurt dankte mr. A. J. van der Hoeven uit Tholen, als de oudste aanwezige burgemeester van Zeeland, in hartelijke bewoordingen voor de ontvangst. Mr. v. d. Hoe ven herinnerde aan de expositie „Dit is Tholen", die een succesvol verloop had en navolging kreeg in Goes en in Breskens. Met gepaste trots mocht Tholens burgemeester dan ook vertellen, dat de organisa tie van de Zeeuwse tentoonstelling in Antwerpen in feite is ontsproten op Thools initiatief. Ook mr. van der Hoeven wijdde uit over de ver bondenheid, die er tussen het Bel gische en Nederlandse volk be staat. Na deze wederzijdse hartelijkheid ging de champagne rond. Dat het daarna erg gezellig werd behoeven wij de lezer nauwelijks te vertellen. Het officiële gedeelte van de dag was hiermee beëindigd. Met veel interesse bekende de Zeeuwse burgemeesters en wethou ders in de middaguren de tentoon» stelling van het Zeeuwse bedrijfsle ven. Het werd een genoeglijke wan deling langs de vele fraaie stands. Des avonds werd ten slotte in zaal Majestic een concert met koor en orkest gegeven. Van onze correspondent NIJMEGEN. Nadat zondag Limburg op verscheidene plaatsen door overstromingen was getroffen doordat de Roer buiten zijn oevers trad, zijn gisteren de buitendijkse weilanden langs de Rijn en de Waal ondergelopen. De overvloedige regenval van de laatste dagen in Duitsland bezorgde de rivieren een voor de tijd van het jaar ongekende toevloed van water. De uiterwaarden werden over grote afstanden overstroomd. De vloed fcWam zo onverwachts dat de boeren er door werden verrast. Ve le tonnen hooi, die op de weilanden lagen te drogen, werden door het wa ter meegesleurd. Het vee kon tijdig over de dijken worden gebracht. In sommige (gevallen moesten er boten aan te pas komen, omdat het water al te hoog was gestegen. Het ergst was de toestand gisteren langs de Rijn, de Waar en de Roer. De IJssel en de Maas kwamen minder hoog. Overigens is gisteren het water al weer gaan zakken. Grauw was de hemel toen de folkloristische stoet tusseyi een haag van toeschouwers door de Grote Markt betrad. Achter de dames is het korps O.K.K. uit Westkapelle te zien dat het programma met een muzikale show omlijstte. De stoet werd vooraf gegaan door de in kleurige uniformen gestoken „Ant werpse trommelaren", die reeds de markt opgezwervkt waren toen de bovenstaande foto werd genomen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Gedurende de zeven jaar die ik in Nederland heb doorge bracht als ambassadeur voor Pakistan, heb ik mij nooit gevoeld als een am bassadeur die slechts van de ene offi ciële plaats naar de andere trekt Meer als een vriendin, een bewonde raarster, heb ik van uw land genoten. Deze afscheidsboodschap richtte begum Liaquat Ali Khan gisteren bij haar ver trek uit Nederland tot het Nederlandse volk. Zij wordt thans ambassadeur voor Pakistan in Italië. De begum sprak haar waardering uit voor de hulp die Neder land Pakistan in tijden van nood en ram pen had geboden. Vele zaken, vooral op het gebied van gezondheidszorg, onder wijs en cultuur, had haar land van het Nederlandse volk geleerd, zo zei de be gum. Grote bewondering had zij voor de ma nier waarop in Nederland het verschil tussen de sociale groeperingen was ver dwenen. Een voorbeeld voor Pakistan, zo zei ze. WESTERSCHOUWEN. In een bijeenkomst van de getroffen fruit kwekers in de Westhoek, georga niseerd door de Nederlandse fruittelersorganisatie, is gisteren meegedeeld dat de schade op dit ogenblik een half miljoen gulden bedraagt. De heer J. A. van der Weel, assistent van de rijkstuin- bouwvoorliehtingsdienst, heeft de ze conclusie getrokken uit het beeld dat de schade thans ver toont. Spreker was van mening dat de ramp nog steeds grotere afmetingen aan zal gaan nemen. Geheel of gedeeltelijk verloren zijn nu 50 ha, waarvan reeds 20 ha vruchtbomen geheel dood zijn. Van de 54 ha zal 30 ha moeilijkheden gaan opleveren in de zeer nabije toekomst. In de financiële schade, die dus 500.000 gulden bedraagt, zijn opgenomen de waarde van de op stand en de inkomens van de gedupeerde kwekers. In deze vergadering die min of meer een oriënterend karakater droeg werden de moeilijkheden van de kwekers besproken. Alle instanties deden de toe zegging hen zo veel mogelijk steun te zullen verlenen. Ir. Van Hennik, de rijks- tuinbouwconsulent, merkte verder o.m. op dat de structuur van de grond In de Westhoek zo snel verandert dat de ont wikkeling de kwekers uit handen loopt. Hij was van mening dat dit wel eens de begrafenis van de fruitteelt in de West hoek zou kunnen betekenen. Op deze bij eenkomst waren o.m. aanwezig: de he ren ir. A. Groot, algemeen secretaris van het N.F.O., P. P. v. Duyse en W. Goede van het landbouwschap, de rijkstuin- bouwconsulent. ir. J. van Hennik en de loco-burgemeester van Westerschouwen. de heer P. L. Vis, t

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 3