Opvallend goed examen Toneelschool Amsterdam Samen optreden in ontwikkelingsgebieden Dominicaanse republiek wordt democratie onder druk van Amerika w RESOLUTIES ECONOMISCHE CONGRES: SPEL DER ZEVEN VERGISSINGEN Twee kleuters in rook gestikt TOP NAEFFPRIJS VOOR INA VAN DER MOLEN Première nieuwe Sleeswijkrevue op 7 juli Rotterdam krijgt weer jeugdherberg Gagarin boos op Russische pers NEDERLAND BEWEES EUROPA DIENST DOOR NEEN TE ZEGGEN R Actie voor gelijke rechten in de Y.S. gaat toch door Biltse advokaat op vrije voeten Stroman „D EGOEDE WEG" OOK IN SURINAME INBRAAK Mr. Sassen over politieke samenwerking Toneelschrijver George Kaufman overleden MR. CALS OPENDE BEELDENTUIN Notering eclele metalen Nauwgezet onderzoek naar Brits-Deense incident op zee Nederlander wegens moord op zijn vrouw ter dood veroordeeld Beschermer werd handtastelijk VIJFTIGDÖDEN IN ZANZIBAR Maandag 5 juni 1961 ZEEUWS6H DAGBLAD Fag. 6 AMSTERDAM. Het is dit jaar een opvallend goed eindexamen geweest van de Amsterdamse Toneelschool. We konden ons daarvan overtuigen bij de traditionele openbare demonstraties in de Stadsschouwburg, waarin vijf jonge mensen hun talent vertoonden in zorgvuldig uitgezochte fragmen ten uit het wereldrepertoire. V.l.n.r. Ina van de Molen, Paula Petri (tweede klas), Hetty Verhoogt, Gram van der Vlugt, Aart Staartjes en Liselot Beekmeijer in een fragment van „Jan Klaasz" van Thomas Asselijn. ASHINGTON Een Amerikaans eskader kruist voor de kust van de Dominicaanse republiek met de opdracht een landingspoging te ondernemen zodra blijkt dat de vijfduizend Amerikaanse onderdanen die in de republiek wonen zich in ge vaar bevinden. Het is een zeer groot eskader, dat uit ongeveer veertig schepen bestaat, waaronder drie grote vliegkampschepen. Daar nog uit niets is gebleken dat de vijfduizend Amerikanen in de Domi nicaanse republiek zich in gevaar be vinden lijkt het waarschijnlijker dat het eskader tot eerste taak heeft de ver ijdeling van mogelijke pogingen van de Cubaanse premier Fidel Castro om zich in de republiek te nestelen. Het eska der wordt vergezeld door troepentrans portschepen die mariniers in volle oor logsuitrusting aan boord hebben. Het is niet onmogelijk dat dit militai re vertoon gunstige gevolgen zal heb ben voor de bevolkng van de Domini caanse republiek. Nauwelijks was be kend geworden dat het machtige Ame rikaanse eskader voor de kust kruiste of president Balaguer legde een ver klaring af die recht inging tegen de po- litiek die het regiem van de vermoor de dictator Trujillo heeft gekenmerkt. De president die onder Trujillo niet meer was dan een stroman en zelden iets van zich liet horen begon met al gemene verkiezingen in het vooruitzicht te stellen, Die zullen het volgend jaar, op 16 mé, worden gehouden. De rege ring zal doen wat in haar macht ligt om te verzekeren dat het democratische verkiezingen zullen zijn. Ook nu al zul len er maatregelen worden genomen tot democratisering van het bestuur. De zeer hoge begroting van defensie zal worden verlaagd en het vrijgeko men geld zal worden gebruikt ten ba te van het volk. Vooral het onderwijs zaï daarvan profiteren. Het leger zal niet langer een instru ment tot onderdrukking zijn. Het zal evenmin de regering voorschrijven wel ke politiek zij moet volgen. Het zal de regering loyaal steunen, welke weg zij ook inslaat. De Dominicaanse republiek, aldus nog altijd president Balaguer, wil de betrek- Van onze verkeersredacteur DEN HAAG De A.N.W.B. heeft ook Suriname in het wegwijzerplan opgeno men. De aanwezigheid van de ministers van Suriname, die aan de ronde-tafel- conferentie deelnemen, heeft de A.N.W.B. benut om de regering van Suriname daarvan in kennis te stellen. Dat geschiedde zaterdag in het hoofd kantoor van de A.N.W.B. in Den Haag waar de hoofddirecteur van de A.N.W.B. de heer A. Blankert de Surinaamse mi nister-president mr. S. D. Emanuels een model van de eerste wegwijzer in Suri name aanbood. De wegwijzer zelf stond voor het gebouw opgesteld. Zij zal vol gende maand met 22 andere blauwe richtingborden in Suriname worden ge plaatst. „Het zal de leden van de A.N.WB. in Suriname en verder alle weggebruikers goed doen, dat zij nu door dezelfde borden op de goede weg worden gehouden als in Nederland het geval is", zei premier Emanuels. De Nederlandse minister voor verkeer en waterstaat, drs. Korthals wees er op dat de ontwikkeling van Suriname zich tot nu toe voornamelijk in de sfeer van de wederzijdse regeringen heeft afge speeld. Hij sprak de hoop uit, dat het gebaar van de A.N.W.B. zal worden be- grepen en dat ook andere bedrijven, or ganisaties en mensen zullen gaan mee helpen die ontwikkeling te voltooien. kingen met de andere Amerikaanse staten, die sinds vele maanden verbro ken zijn, herstellen. Met name streeft zij naar betere betrekkingen met de Verenigde Staten. De mooiste passage uit de verklaring van de president is deze: „Wij zijn in genomen met de aanwezigheid van een Amerikaans eskader in de Westindische wateren. Daardoor zal elke poging tot verstoring van de vrede tot mislukking gedoemd zijn". Van onze correspondent HILVERSUM. De nieuwe Sleeswijk revue „Het staat in de sterren" gaat vrijdag 7 juli in het Hilversumse theater Gooiland in première. Van het gezelschap maken voor het eerst ook deel uit de zangeres Corry Brokken en de zanger Willy Alberti. Opvallend was deze keer de verzorgd heid van dictie en beweging. Er is vaak geklaagd over het feit dat zelfs begaafde spelers zo slecht te verstaan zijn en zich zo slecht bewegen. Het blijkt dat in Am sterdam bij de opleiding grote aandacht aan deze fundamentele zaken is besteed en de verheugende resultaten konden we nu al bemerken. De kandidaten die za terdagmiddag kennis maakten met hun publiek en zich aan hun publiek toonden, waren in technisch opzicht goed voor bereid voor hun loopbaan. Lichtvoetig Ina van der Molen bleek in een frag ment van de .Musset groot talent te to nen voor de lichtvoetige en meiancho- liek-gedempte toon van het romantische blijspel. Al eerder had zij (in het beslo ten eindexamen) blijk gegeven van mo gelijkheden voor tragische rollen. Na af loop van de voorstelling maakte de To neeldirecteur, de heer W. Ph. Pos, be kend dat aan Ina van der Molen de Top Naeffprijs is toegekend. Ze is geënga geerd bij het Rotterdams Toneel. Hetty Verhoogt verraste in Vondels Maria Stuart door een gedragen en rijpe vertolking van het versdrama en door de allure waarmee zij de Schotse koningin gestalte gaf. Zij komt volgend sSizoen bij de Nederlandse Comedie. Liselot Beekmeijer is niet bij een Ne derlands gezelschap gekomen. Zij ver trekt naar Ljubljana en zal daar aan het stadtheater een engagement krijgen Ze is verloofd met een Zuidslavische to neelspeler en zal hem in huwelijk en beroep volgen. Ons toneel verliest in haar een levendige, veelzijdige actrice met veel humor. Navrante toon Ook Aart Staartjes kan een aanwinst voor ons toneel worden. Hij vertoont de zeldzame combinatie van onbekommerde, kluchtachtige humor en van tragi-komi- sche accenten in zijn spel. Vooral in de éénakter van Thornton Wilder, „Konink lijke Hoogheid" kwam die navrante toon in de komische situatie goed tot uiting. Aart Staartjes zal bij Theater komen te werken. Deze éénakter was geregisseerd dooi Bram van der Vlugt, die de regiecursus had gevolgd. Hij toonde veel gevoel voor atmosfeer te hebben en een goed inzicht in de betekenis van de zorgvuldige op bouw, ook in details, van het spel van degenen die hij moet leiden. Bij toneel groep Studio zal hij al spoedig de gele genheid krijgen buiten de Toneelschool van zijn grote scherpzinnigheid en zijn artistieke gevoeligheid in de regie blijkt te geven. M. VAN LOGGEM Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM. Eenentwintig jaar nadat de Rotterdamse jeugdherberg aan de Oosterkade door oorlogsgeweld in vlammen opging, zullen nu eindelijk de plannen voor een nieuwe jeugdherberg kunnen worden uitgevoerd. Ten stadhui- ze is thans de rijks goedkeuring voor de bouw ontvangen! Die goedkeuring kwam precies een jaar nadat de gemeenteraad zijn in stemming betuigde met het voorstel tot de bouw van een nieuwe jeugdherberg aan de Rochussenstraat. Eigen nieuwsdienst LONDEN. Majoor Joeri Gagarin heeft Russische journalisten ervan be schuldigd: 1. de feiten over zijn reis om de aarde in de Wostok uit sensatiezucht onnauwkeurig te hebben weergege ven, waardoor grote verwarring on der het publiek zou zijn ontstaan; 2. zich schuldig te hebben gemaakt aan. absoluut ontoelaatbare overdrij ving; 3. bij hem te hebben ingebroken, zijn familiealbum en allerlei brie ven te hebben gestolen en daaruit zonder zijn toestemming te hebben gepubliceerd. Gagarin heeft zijn klachten tot uiting gebracht in een ingezonden stuk dat dezer dagen werd geplaatst in het vakblad van de Russische journalisten, Sowjetsikaja Petsjat (Sowjetpers). Gagarin noemde geen namen van journalisten of van de bladen waarin de gewraakte overdrij vingen zouden zijn gepubliceerd. Prof. mr. W. F. de Gaay Fortman is benoemd tot voorzitter van het Prins Bernhard Fonds. Hij volgt in die func tie prof. mr. G. J. Wiarda op. Dit is een der belangrijkste resolu ties die het vijftiende economische Be- neluxcongres, dat het Comité Benelux het afgelopen weekeind te Mondorf-les- Bains in Luxemburg hield, heeft aan genomen. Aan deze aanbeveling was een levendig debat vooratgegaan naar Van onze economische redactie BREDA. „Nederland heeft Eu ropa een dienst bewezen toen het in februari te Parijs als enige de door generaal de Gaulle ontworpen plan nen voor de politieke samenwerking in de Europese economische gemeen schap afwees. Gelukkig gaat men dit steeds meer inzien." Deze woorden van mr. E. M. J. A. Sassen, Europees commissaris van Eu ratom, werkten zaterdagmiddag hart verwarmend in op de leden van de NEW YORK (Reuter) De Ameri kaanse toneelschrijver en -regisseur George S. Kaufman is in New York overleden. Hij werd 71 jaar oud. Samen met Moss Hart schreef hij een aantal toneelstukken en muzikale kome dies zoals Animal Crackers, The man who came to dinner en George Washing ton slept here. In 1932 kreeg hij de Pulitzerprijs voor Of thee I sing en in 1937 voor You can't take it with you. ARNHEM. De minister van O. K. en W., mr. J. M. L. Th. Cals, heeft zaterdag in Otterlo het nieuwe beeldenpark van het Kröller-Müller- museum geopend. Als dank voor zijn werk heeft ko ningin Juliana de dirèctèur van het mu seum, prof. A. Hammacher, benoemd tot officier in de orde van Oranje Nas sau. Minister Cals reikte prof. Ham macher de versierselen die bij deze on derscheiding behoren. De Belgische ambassadeur in ons land, baron F. X. Van der Straten Waillet, voegde daar nog d-e dr-aagme- daille aan toe, die de museumdirecteur tot officier in de Kroonorde van België stempelt. Van onze economische redactie MONDORF (Luxemburg) De regeringen der drie Benelux- landen dienen een gemeenschappelijk optreden van de Benelux- partners in de ontwikkelingsgebieden te bevorderen. Daarbij zul len met name de vraagstukken van de garanties tegen politieke risico's bij investeringen en de financiering van dergelijke pro jecten de aandacht moeten hebben. aanleiding van o.m. een rede van de Belgische industrieel Georges Velter. Deze had betoogd dat de tijd voorbij is dat men ieder voor zich in landen buiten de Benelux aan het werk kan gaan. Hij verklaarde ook dat het begrip Benelux over „heel de wereld moet worden verspreid", in het bijzonder in de ontwikkelingslanden waar z.i. voor onze landen een roeping ligt. Van Nederlandse zijde werd hierover gezegd dat men met dergelijke fraaie woorden in feite een soort lippendienst aan de Beneluxidealen bewijst die geen enkele praktische waarde heeft. De heer dr. M. Weisglas, algemeen verte genwoordiger van de Stichting Verte genwoordiging Nederlandse industrie, en de heer E. W. P. van Dam van Is- selt, gedelegeerde van het hoofdbestuur van het Comité Benelux in Nederland, eisten dat men ten deze zou uitgaan van realistischer doelstellingen. Basis De heer Weisglas bv. stelde da>t er bij acties van industrieën der Beneluxlan- den in de ontwikkelingsgebieden geen wetten van Meden en Perzen bestaan. Eerst en voor alles moet de Benelux een economische basis krijgen. Slechts indien het voor de industrieën in de drie landen voordeliger wordt om in Beneluxverband projecten in deze ge bieden te realiseren, dan ieder voor zich met anderen pa-s dan zullen Belgen en Nederlanders samengaan. De heer Weisglas bepleitte dam ook het onderzoeken van de mogelijkheden op het stuk van deze Belgisch-Neder- lands-Luxemburg.se samenwerkin-g in de ontwikkelingsgebieden opdat men niet eikaars concurrenten zal worden. De nauwe Belgisch-Duitse samenwer king bij een hoogovenproject in de Zuidamerikaanse staat Peru bewijst hier waar de ware belangen kunnen lig gen. In de overige resoluties die door het congres werden aanvaard, wordt o.m. gezegd dat het eikaar aanvullende ka rakter van de economieën van de Be- neluxlanden na 1950 steeds minder sprekendis geworden. Het congres was van mening, dat de hierdoor ontstane verhouding tussen de drie partners de samenwerking tussen de landen ten g-oede zal kunnen komen, indien zij zal kunnen steunen op een welbewust door gevoerde specialisatie naar typen, mo dellen en kwaliteiten. Nauw contact Het congres was voorts van mening dat de aanpassing van het bedrijfsleven hi de drie Beneluxlanden aan de mo derne industriële verhoudingen tot re- Europese beweging in Nederland, die voor hun jaarlijks congres bijeen wa ren in een ijskoude schouwburg Con cordia in Breda. In zijn betoog liet mr. Sa&en, aan de hand van enkele punten uit het program ma van de Europese beweging voor 1961- '62, de gehele problematiek van de Eu ropese integratie de revue passeren. De noodzaak van een politieke samen werking in West-Europa stond voor hem vast. De nationale staten kunnen steeds minder de vrede, veiligheid en welvaart aan hun burgers verzekeren, ^"-onder lijk kunnen zij de technische 'emen die daar aan vastzitten niet m an. Het maken van intercontiner en in terplanetaire raketten die .raks de vliegtuigen zullen vervangen blijkt zelfs boven de krachten te gaan van een mogendheid als Engeland, aldus mr. Sas sen, die zijn gehoor voorrekende dat nu al de elektronische uitrusting van een Starfighter duurder is dan de uitvoering van het toestel in massief goud. De in tegratie is op militair, en dus op politiek gebied, een noodzaak voor Europa. Noodzaak Over het coördineren van de buiten landse politiek van de zes landen van de Europese gemeenschap (Frankrijk, West-Duitsland, Italië en Benelux) merk te mr. Sassen op, dat voor het nemen van beslissingen op dit terrein eenstem migheid nog steeds een noodzaak is. Daaraan zit echter het gevaar van im mobilisme, waar dan weer een tegen wicht voor gevonden zal moeten worden. Van een „politiek secretariaat" (zoals is voorgesteld door president de Gaulle) verwachtte hij dat tegenwicht niet. Ik zie geen heil in een dergelijke instelling en ik zal er alleen maar blij om'zijn wan neer de pogingen in deze richting defini tief zijn opgegeven, aldus mr. Sassen. Een van de doeltreffendste middelen om de Europese economische integratie te versterken en te voltooien is volgens mr. Sassen het houden van verkiezingen voor het Europese parlement. Het leek hem de moeite waard de vraag te be studeren of niet in sommige landen van de Europese gemeenschap nu al de afge vaardigden naar het Europese parlement rechtstreeks zouden kunnen worden ge kozen. Fusie Ook vond hij van groot gewicht voor de Europese integratie het nemen van een besluit over de fusie van de uit voerende lichamen van de gemeenschap pen (de Europese commissie van de E.E.G., de Ho-ge autoriteit van de E.G.K.S. en de Commissie van Euratom). Mr. Sassen pleitte verder voor het op stapel zetten van een tweede vijfjaren plan voor het wetenschappelijk onder zoek van Euratom. Wij schatten de totale kosten daarvan voor alle landen van de gemeenschap tezamen op minder, dan wat de totale wereldbewapening op het ogenblik kost in anderhalve dag, merkte hij fijntjes op. Van een onzer verslaggevers Daarna heef) hij de tekening over gemaakt, precies eender, bijna pre cies eender want bij het overmaken heeft hij zich ver gist, met opzet. Zeven maal. Het is allemaal in klei nigheden, en het spel is nu om die zeven vergissingen te vinden. Mocht U er niel helemaal zeker van zijn dat U de vergissingen alle maal gevonden hebt, kijk dan in de krant van mor gen. Daarin zullen wij de oplossing publiceren. OTTERDAM In een huis aan de Van Lennepstraat in Rotterdam zijn zaterdagmorgen twee kleine kinderen om het leven gekomen door een met veel rookontwikkeling gepaard gaand binnenbrandje. Enkele uren nadat de heer L. J. van Driel, een trambestuurder, zijn woning aan de Van Lennepstraat had verlaten om zijn dagtaak te beginnen, ontdekte een buurvrouw omstreeks zeven uur de brand. Zij wekte mevrouw Van Driel die met haar baby en een doch tertje van zeven jaar in de voorkamer sliep. In het zijkamertje, waar de vierjarige Leendert Jan en de driejarige Wilhel- mina sliepen, stond een kast in brand. Het kamertje stond vol rook. Helemaal overstuur zakte mevrouw Van Driel in elkaar. Gewapend met persluchtmaskers ver schafte de brandweer zich toegang tot de zijkamer om te trachten de beide kinderen te redden. Zij werden naar buiten gedragen, maar de levensgeesten waren toen al geweken. Toediening van zuurstof en kunstmatige ademhaling mochten niet meer baten. Het binnenbrandje was snel geblust; de vuurhaard bevond zich in de kast. Vermoedelijk heeft het jongetje daar met lucifers gespeeld. Met lucifers spelende kinderen heb ben ook in een huis aan de Falckstraat in Den Haag een flinke brand veroor zaakt. Het begon in de voorkamer op de eerste etage. Doordat iedereen die het huis uit vluchtte de deuren open liet, breidde het vuur zich via de trap naar boven uit. De brandweer had de vlammen met twee nevelstralen vrij spoedig in be dwang. De eerste verdieping brandde uit. AMSTERDAM, 2 juni. De goud- en zil vernoteringen zijn de afgelopen week onge wijzigd gebleven. Veredelingsgoud noteert dus 4.1004.150, binnenlands goud 4.250 en zilver 106—/ 111,50, alles per kg fijn. De informatiekoersen voor gouden munten luiden: tientjes 29—30 (onv.), ponden 33— 38 (onv.), napoleons 28—30,25 (28.50—30.50), vrenelis 28—30 (28.50—30), 20 Belgische fran ken 28—30.25 (28- 30.50). Praairapporten 3 juni: Sch 78 0, 87 12, 195 3, 341 1, 412 0, 4 0, 56 0, 159 n huis 0, 324 4, 105 12, 339 5, 23 0, 104 0, 39 6, 264 n huis 3, 181 n huis 1, 199 8, 32 n huis 15, 40 2, 49 8, 133 5, 189 3. 233 9, 2 3, 15 0, 19 3, 84 0, 236 1, 250 1, 310 8, 399 0, 55 n huis 0, 248 20 gist, 20 1, 223 1, 314 2, 79 6, 141 1, 46 0, 102 0, 81 0, 89 12, 97 0, 103 16, 116 1, 160 n huis 0, 180 0, 24 0, 47 0, 120 4, 121.3, 302 0, 333 0,VL 70 0, 78 2, 79 0, 85 0, 97 0, 172 0, 190 0, 197 0, 16 n huis. Aan de afslag 3 juni: Sch 342 145 k, 132 130, 7 50, 35 160, 249 50, 117 50, 63 161, 64 50, 3 50, 101 50. 110 140, 125 50. IJMUIDEN, 3 juni. Heilbot 3,502; Gr Tong 4,30—3,30; Grm 3,80—2,70; Kim 3,40— 2,70; KI I 3—2,60; II 1,60—1,30; Tarbot I 2,70 —2,20; Zalm 9; p. 50 kg.: Tongschar 100—94; KI 82; Gr Schol 51—49; Grm 46—42; Kim 40 —33; KI I 40—31; II 31—13; Schar 16; V Ha ring 3320; Makreel 10220; Gr Schelvis 27; Grm 27—20; Kim 27—20; KI I 26—20; II 19 —9; Wijting 19—8; Gr Gul 32—26; Mid 28— 23; KI 27—17; KI Haai 27—17; KI Wolf 31 Poontjes 1511; KI Rode poon II 2510; p 125 kg.: Gr Kabeljauw 146—68; Gr Koolvis zvv 98—81; Gr Leng 72; Gr Wolf 88; Aanv 1605 kg garnalen, 3,08—2,80 p. kg. SCHEVENINGEN", 3 juni. Makreel zout p. k. 30—29; Groene Haring klein 248—210; groot 200166. P. kg. Heilbot I 310—3, II 280—290, III 240— 10; Grt. tong lappen 360—390; Grt. m. tong 270—235; KI. m. 280—320; Tong I 264—282; II 135—150; Tarbot I 240—250, II 2—210; III 150 —160; IV 120—130; Griet I 130—140; II 105— 110. P. kist v. 40 kg stijf—ijs. Kabeljauw grt. grt. 40—41, 34—36; grt. m. 38—34, 32—31; Ka beljauw I 3230, 2826; Koolvis wit 3033; zwart 2830; Zeewolf I 2426; Grt. st. gul 24—26, 20—22; KI. st. 22—18, 18—16; Grt. ro de poon 4044; Rode poon II 2226; Zw. poon 107; Schelvis grt. 2830; grt. m. 26 31; kl. m. 24—22; Schelvis I 22—19; II 18— 12, D 12—11; Grt. schol I 24—26; Grt. m. H 26-30; Kl. m. D 26—18; Kl. D 16—20; Schar I 2018; II 129; Pieterman 70—68; Haaien Gevild 48—50; Rog I 12—10; II 8—7: III 6— 640; Makreel I 14—16, II 12—11, III 10—9; Tongschar 42—48; Schartong 26—24; Wijting Gestript 20—14; Dl 12—10; II 8—7. Verse haring p. kist v. 50 kg 3822. Besomming aan verse haring 4800. Besomming kustvis- sers SCH 10 1510; 12—700; 18—3460: 66^- 2090; 76—1430; 38—940; 77—410; 68—280; KW 842660 711690; Besomming Trawlers SCH 64—9000; 249—20800; 7—15286. Aange voerd door IJmuiden en Ieders 180 kist ver se vis. Van onze correspondent LONDEN. De inspectie van het Brit se visserijwezen in Schotland stelt een ■nauwgezet onderzoek in naar het incident met de Britse trawler Red Crusader die deze week door een Deens oorlogschip werd beschoten. Volgens de Deense au toriteiten viste de Red Crusader binnen de visserijgrens rond de eilandengroep Faröer. De schipper van de trawler en de com mandanten van de twee Britse oorlogs schepen die de Red Crusader te hulp kwamen, zijn al ondervraagd. Ook de eigenaars van de trawler werden al bij het onderzoek betrokken. Voordat het resultaat van dit onderzoek bekend is. wordt er geen diplomatieke stap van de Britse regering verwacht. Christopher Soames, de Britse minis ter van landbouw, visserij en voedsel voorziening, deelde gisteren in antwoord op een vraag van de oppositie mee, dat er tot nog toe nog geen nota over het incident uit Kopenhagen was ontvangen. De minister kon dan ook geen verklaring over het gebeuren afleggen. Het gaat hier om een inbreuk die er zou zijn ge maakt op de bestaande overeenkomsten, aldus de minister, volgens de Denen heeft een trawler uit Aberdeen deze schending begaan. Er is geen sprake van dat het hier gaat om een geschil tussen de twee regeringen over de visserijgren- zen, voegde minister Soames nog aan zijn opmerkingen toe. sultaat zal hebben dat er een grotere produktie tegen concurrerende prijzen zal ontstaan. Onmisbare voorwaarden daarvoor moeten research, specialisatie en automatisering zijn. Daarvoor is evenwel een nauw contact tussen de daartoe geëigende organisaties van het bedrijfsleven in de drie landen van overwegend belang. Maar bü dit alles zullen pas dan re sultaten geboekt kunnen worden, indien ook de ondernemingen in de drie lan den zelf tot een intensieve onderlinge samenwerking zullen komen. Enkele sprekers hebben op de laatste dag van het congres blijk gegeven van een zeker scepticisme over de realise ring van de doeleinden van de Benelux. Zij riepen daarbij in herinnering dat ook de economische unie tussen Bel gië en Luxemburg, de BLEU die reeds veertig jaar bestaat, nog steeds niet compleet is. Troost In feite ging het hier om een uiter mate schrale troost, waarmee aan het toch reeds geringe enthousiasme voor de Benelux geen enkele steun werd gegeven, zo meenden anderen. De op roep van de Nederlandse industriëlen mr. Van Boyen en dr. Hooykaas om grotere projecten op eigen terrein ge zamenlijk ter hand te nemen en om daarbij in het oog te houden dat onze industrieën op Europees niveau worden bedreigd door Duitsers en Fransen deze oproepen bogen de bestaand* de fensieve houding eerder om in een broodnodige aanvallende mentaliteit. Daarmee kan, zo bleek op dit nuttige economische congres, aan Benelux waarschijnlijk sneller de vereiste eco nomische basis worden gegeven dan met lege woorden over oude idealen. MELBOURNE (Reuter). Een rechtbank in Melbourne heeft de 24- jarige lakspuiter M. G. van A, afkom stig uit Hengelo, ter dood veroor deeld. Van A. werd er van beschul digd zijn 21-jarige (Engelse) vrouw té hebben vermoord. Het lijk van de vrouw werd, ver minkt door vijftien messteken, gevon den in een ondiepe kuil even buiten Melbourne. De lakspuiter ontkende iets van de moord af te weten. De jury dacht daar anders over en sprak het „schuldig" uit. Van onze correspondent HILVERSUM. Een 47-jarige Hil» versumse vrouw heeft ibij de politie ver teld, dat zij vrijdagavond is lastig ge vallen door een naar sc-hatting dertig jarige anan. Zij had hem door hem in zijn gezicht te (krabben van zich af we ten te houden. De dame had de onan igevraagd of zij op de donikere weg imet hem mee mocht rijden, omdat zij een beetje bang was voor de inzittende van een auto die lang zaam naast haar reed. De man reed aanvankelijk correct met dé zich bedreigd voelende dame op, maar op een gegeven ogenblik wierp hij de vrouw van haar fiets en trok hij haar mee in de bosjes langs het rijwielpad. De vrouw won ten slotte het gevecht. Overigens bleek later dat in de auto een echtpaar had gezeten. ZANZIBAR (Reuter) Vijftig doden zouden er al gevallen zijn op het eiland Zanzibar, het sultanaat dat voor de kust van Tanganjika ligt. Bij de algemene verkiezingen van don derdag waren er onlusten uitgebroken die volgens de officiële opgave van de Britse autoriteiten (Zanzibar is een Brits protectoraat) 31 doden eisten. De toestand is sindsdien nauwelijks verbeterd en het aantal doden ligt naar de mening van de stedelijke overheid zeker hoger. Op verzoek van de politie zijn uit Tanganjika Britse troepen overgebracht die zullen mee helpen de orde te herstellen. In en kele wijken waar hevig gevochten is schijnt geplunderd te worden, waar voor nu strenge straffen in het voor uitzicht zijn gesteld. De meeste win kels zijn veiligheidshalve gesloten. ATLANTA, Georgia (Reuter, AP). De actie voor volledig gelijke rech ten voor de negers in het openbare reizigersverkeer tussen de staten, ook in stationswachtkamers en -restau rants, wordt ondanks het verbod in de staat Alabama elders in het zui- gezetVan Verenigde Staten voort- ni"N;et ah* routes die naar Mississip- ',e^en„ ®aan door Alabama", zei dt.rti. wy',ee,n van de leiders van T„ of algelopen weekeinde. t„ c\ta.g van eventueel hoger be- ko w 1 ^erbod is het plaatselij- oorlr„,?a^«yain let actiecomité in Mont gomery (Alabama) opgeheven en ver- P'aatst naar Nashville (Tennessee). e "onSerstaking onder de in Jack sonville (Mississippi) gevangen gezette ueelnemers aan de actie begon zondag te verlopen. Slechts enkelen hielden de Hongerstaking toen nog vol. Van een onzer verslaggevers u UTRECHT De rechter-commissaris heeft de 36-jarige Biltse advokaat mr. A. F. L., die vorige week was gearresteerd op verdenking iemand te hebben aange zet tot meineed in zijn eigen echtschei dingsproces, zaterdag weer op vrije voe ten gesteld. De officier van justitie heeft een ge rechtelijk vooronderzoek gevorderd, dat thans op gang is gekomen.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 6