ENORME RAVAGE BIJ TILBURG Twee machinisten gedood bij spoorwegongeluk GROTE UITTOCHT UIT CLAMART Enthousiast onthaal in Engeland Sensationele jacht na moord op twee agenten Dader poogt zelfmoord te plegen BUi KEN| STAATSSECRETARIS STIJKEL KRITISEERT EISEN VAN V.S. SCHADE BEDRAAGT BUNA VIER MILJOEN GULDEN Man probeerde vrouw te doden fan Aardappelen rolden langs spoordijk Koelkasten geen luxe meer Wanhopige scènes AFSCHUWELIJK DRAMA IN OOST-LONDEN I TIJDENS HET WEEKEINDE ZES DODEN IN HET VERKEER Schippersvrouw verdronken Pijpleiding van 4.000 kilometer Nederlands-Amerikaanse luchtvaartbesprekingen Baal katoen treft arbeider dodelijk Pag. S Vervolg van pag. 1 HET COMMUNIQUÉ VAN WENEN Na verhoor vrijgelaten Wilhelmina Fonds wil salaris van wethouder wel hehhen die goeie jonge (met 't baardje) 7.6C die goeie ouwe 9.05 DODELIJKE VAL UIT D-TREIN Men ziet mijn haar mei font haarcrème mag het gezien worden 1 GEEN PEENTJES WEL BRAND Nederland maakt te weinig kaassoorten Russische kinderen leren vreemde talen Maandag 5 juni 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Van onze correspondent TILBURG De dood van twee machinisten, twee gewonde con ducteurs, tussen drie en een half en vier miljoen gulden schade doordat twee lokomotieven en 22 goederenwagons werden ver nield, een ontwrichte bovenleiding en een stagnatie van meer dan een etmaal in het verkeer over een van de drie noord-zuidlijnen in ons land, zijn het gevolg geweest van een omvangrijk spoor wegongeluk, dat in de nacht van zaterdag op zondag in Tilburg gebeurde. Twee goederentreinen waren enke le meters voorbij de oostelijke uit gang van de brug over het Wilhel minakanaal met een snelheid van ieder zestig kilometer per uur op el kaar ingereden. De beide machinis ten, J. B. Bressers uit Roosendaal (38 jaar, vader van drie kinderen) en W. B. Brouwer uit Den Haag (35 jaar, vader van zes kinderen) waren op slag dood. Twee conducteurs werden met lichte wonden en een shock naar het Tilburgse ziekenhuis gebracht. De treinen boorden zich om drie minuten voor één in elkaar. Het staat vast, dat de trein uit de richting Ois- terwijk door een onveilig sein is ge reden Hij had moeten wachten tot de trein die uit de richting Breda kwam, naar Den Bosch was afgeslagen. RODE VLAG Toen de seinhuiswachter H. Schelle ken, die in zijn huisje vlak bij de brug zat, zag dat de trein uit Oisterwijk zonder snelheid te minderen doorreed, probeerde hij nog met een rode sein vlag de machinist te waarschuwen. Het was evenwel te laat. De heer Schelle ken moest zich later door de dokter laten behandelen, omdat het ongeluk hem te zeer had aangegrepen. Onverklaarbaar blijft het voorshands hoe het mogelijk is geweest, dat de machinist het signaal heeft genegeerd. Men houdt er rekening mee, dat de verlichting ervan onklaar kan zijn ge weest, of dat het door een bepaalde werking was gedoofd. De klap waarmee de twee treinen tegen elkaar botsten was verschrikke lijk. Tot ver in de omtrek zag men de lichtflitsen, veroorzaakt door kortslui ting. Het lawaai deed denken aan een hevig onweer. NIEUW GEVAAR Het samenstromen van een menigte mensen uit de buurt velen met een jas over hun nachtgoed bracht een nieuw gevaar. De ijzeren brug stond onder stroom en dat had gemakkelijk levens kunnen kosten. Van alle kanten kwam men te hulp, maar voor de twee machinisten was het te laat. De lokomotieven zaten in elkaar geperst. Het binnenste was één verpulverde massa. Brokken staal la gen tientallen meters ver. De trein uit Breda was als een wig in de brugdoorgang gedreven. Drie goederenwagons zaten er op elkaar geperst. Met snijbranders moesten ze worden losgebrand. Tic:i andere wa ren als een harmonika in elkaar ge schoven, weer andere waren van de hoge spoorbaan geslingerd en beneden aan de berm terecht gekomen. De beide conducteurs lagen versuft naast de spoorbaan. Zij werden zonder dat zij beseften wat er was gebeurd naar het ziekenhuis vervoerd. Later werden zij naar huis gebracht. Bij het licht van schijnwerpers be gon men zo goed en zo kwaad als het ging met het opruimingswerk. De ra vage was evenwel zo groot, dat er geen denken aan was de lijn binnen enkele uren vrij te krijgen. Pas toen het licht was kon men met groot materieel aan het werk gaan. Toen duurde het nog tot zondagavond eer de doorgang van de brug geheel Het treinongeluk in Tilburg: beeft de politie zondagochtend vroeg: handen vol werk gegeven. De lading nieuwe aardappelen die een van de verongelukte treinen vervoerde, bleek zo'n aantrek kingskracht op een aantal omwo nenden te hebben, dat zij hun handen niet thuis konden houden en in het donker met zakken en tassen gewapend de dijk afzoch ten naar buit. De politie maakte korte metten en deelde een flink aantal proces sen-verbaal uit. De geverbaliseer- den zullen zo spoedig mogelijk voor de rechter worden gedaagd. Huishoudraad meent: Eigen nieuwsdienst DEN HAAG De Nederlandse huis houdraad heeft minister Zijlstra ge vraagd de omzetbelasting op huishoud- koelkasten te verlagen. In een brief aan de minister betoogt de raad. dat koelkasten niet meer als een luxe-artikel mogen worden be schouwd. Zij voorzien in een dringende behoefte aan hygiënische bergruimte. Bovendien maken de etagebouw en het invoeren van de vijfdaagse werkweek de noodzaak van een koelkast in de huis houding steeds actueler, aldus de raad. Een afschrift van de brief heeft de raad gestuurd aan de leden van de Tweede Kamer èn aan de vrouwelijke leden van de Eerste Kamer. vrij was van de wrakstukken van twaalf op en door elkaar geschoven wagens. Omstreeks middernacht zondag be gon men met het herstellen van de ontzette portalen van de bovenleiding en van de beschadigde rails. Intussen werd minutieus onderzocht of de brug ontzet of gescheurd was. De construc tie bleek niet veel onder de botsing te hebben geleden. Om het zekere voor het onzekere te nemen, zullen de trei nen vandaag nog langzaam moeten rijden. Stagnaties zoals gisteren zullen van daag niet meer voorkomen. Zondag zagen de reizigers van Rotterdam naar Eindhoven en Maastricht en van Utrecht en Arnhem naar Breda en Zeeland zich bij hun reizen opgehou den. Autobussen zorgden toen voor vervoer van Tilburg naar Den Bosch en Best. „President Kennedy en pre mier Kroesjtsjef hebben twee dagen van nuttige bijeenkom sten besloten tijdens welke zij de betrekkingen tussen de Ver enigde Staten en de Sowjet- unie alsmede andere vraagstuk ken welke voor de twee landen van belang zijn, aan een be schouwing hebben onderworpen. In aanwezigheid van hun raad gevers bespraken zij de vraag stukken van de proeven met kernwapens, de ontwapening en Duitsland. De president van de Verenig de Staten en de voorzitter van de Sowjetrussische ministerraad hebben hun steun bekrachtigd aan een neutraal en onafhanke lijk Laos onder een regering die door het volk van Laos zelf is gekozen, en aan internationale overeenkomensten ter verzeke ring van die neutraliteit en on afhankelijkheid. In dit opzicht hebben zij het belang erkend van een effectief bestand. De president en de premier zijn overeengekomen met elkaar in contact te blijven over alle kwesties die van belang zijn voor hun twee landen en voor de gehele wereld." Van onze correspondent, PARIJS. De wanhopige scènes die zich twee dagen lang in de in gestorte wijk van het Parijse voor stadje Clamart hebben afgespeeld, zijn nu door een nieuw beeld opge volgd: een algemene uittocht uit de omliggende wijken. Sedert zaterdag, ochtend, toen de bewoners weer naar hun huizen mochten terugke ren om ze leeg te halen, trekt een lange stoet mensen met bedrukte gezichten weg, al hun bezittingen meeslepend. De hele werkende bevolking van Cla mart besteedde zijn vrije zaterdag om de getroffen medeburgers te helpen bij de evacuatie. De padvinderij van Parijs assisteerde hierbij. Toen de avond viel was de aanblik van de wijk triester dan ooit. Inplaats van de hel verlichte vensters in het schilderach tige dorpje gaapten er slechts de don kere gaten van de leeggehaalde ka mers. Ontoegankelijk De laatste die het puin inliep en die daarop met zachte drang moesten worden weggesleept was een man, die sedert donderdag reeds bezig is met zijn blote handen het puin van wat eens zijn woning was, weg te ruimen. Van tijd tot tijd zakte hij huilend in elkaar als hij een jurk of wat speel goed van zijn vrouw of dochtertje vond die ongeveer tien meter onder het puin bedolven liggen. „Men moest dit verbieden", zeiden de omstanders. Men hééft het verbo den; de man is naar een ziekenhuis ge bracht en de puinhopen zijn sedert zondagavond nog uitsluitend toegan kelijk voor de opruimingsdienst. Volgens het rapport dat een hoofd ingenieur van de mijnen voor de pre fect van het departement Seine heeft Van onze Haagse redactie DEN HAAG Met een mouw van een overhemd heeft een 51- jarige Haagse schrijfmachinemon teur geprobeerd zijn 58-jarige vrouw te wurgen. Toen de vrouw bewuste loos op de vloer lag, zette hij de gaskraan open, zocht al het geld in huis bij elkaar en nam de benen. De vrouw kwam weer bijtijds bij. De man is inmiddels gearresteerd. De details van het onvoltooide drama zijn nog niet allemaal duidelijk, want de vrouw heeft een deel van haar uit voerige verklaring weer ingetrokken. De man heeft de hoofdzaken bekend en is na verhoor weer heengezonden. Volgens de eerste verklaring van de vrouw was de toedracht als volgt: vrijdagavond, toen man en vrouw al leen in hun huis aan de Swammerdam- straat waren, zei de man: „We zijn nu alleen, nou ga je er aan." Met natte mouw Met een ruk scheurde hij een mouw uit zijn overhemd, maakte die onder de kraan goed nat, slingerde hem om de hals van zijn vrouw en trok. Toen zij op de keukenvloer zakte zette hij de gaskraan open. De man doorzocht het hele huis naar geld en ging er tenslotte vandoor met geld van zijn vrouw, zijn inwonende dochter (die vrijdagavond met haar verloofde de stad in was) en van een kostganger (die ook afwezig was). De vrouw kwam weer bij voordat het gas fataal werd. Zij sloot de gas kraan en toen omstreeks elf uur de, dochter thuis kwam besloten beide vrouwen de politie in te lichten. Met weinig moeite vond die de dader. Hij zat in een naburige kroeg het geld te verdrinken en ging zonder veel verzet mee. Vrijdagnacht was hij te dronken om verhoord te worden. Tij dens het weekeinde heeft hij de hoofd zaken toegegeven. Daarna is hij vrij gelaten. opgemaakt zou de oorzaak van de ramp de volgende zijn: Een kalkpijler van vier meter hoog te zou door een uitzonderlijke hoeveel heid grondwater zijn ingezakt. Het ge wicht van veertig kubieke meter aar de, steen en puin die zich daarboven bevond zou achtereenvolgens alle pij lers hebben doen afknappen. Als ge volg hiervan zou een aardoppervlak van vijf of zes kubieke meter zijn inge stort. Hierdoor is in de onderaardse gangen waar de champignonkwekerij zich bevond een hoeveelheid lucht van ongeveer 50.000 m3 met een vaart van ongeveer 100 kilometer per uur weggedrukt zodat alle andere steun punten eenvoudig werden weggebla zen. Daarop zou de grote instorting zijn gevolgd. Inmiddels heeft de procureur van de Franse republiek een onderzoek naar de eventuele schuldvraag doen instellen. Vervolg van pag. 1 Van onze correspondent LONDEN Na Parijs en Wenen was het gisteravond Londen, dat president Kennedy en zijn jonge, lieftallige vrouw een enthousiast welkom bereidde. Staande in een grijze open auto, met naast hem premier Maemillan, reed Kennedy van het vliegveld naar de stad waar hij samen met zijn vrouw logeert ten huize van zijn zwager. Honderden mensen waren op London Airport samengestroomd om de Ameri kaanse president en zijn vrouw te zien aankomen. Premier Maemillan was een van hen. „Ik zal niet verheimelijken", aldus de Britse eerste minister in zijn verwelkoming van Kennedy, dat ik erg benieuwd ben te horen wat er precies is gebeurd. Deze woorden doelden van zelfsprekend op de gesprekken die Ken nedy'met premier Kroesjtsjef had in Wenen, de stad waar Kennedy juist vandaan kwam. Eerbetoon Als bijzonder eerbetoon voor de Ame rikaanse president, die tijdens de twee de wereldoorlog bij de marine diende, was er op het vliegveld een erewacht van de Britse marine opgesteld om de eerbewijzen te brengen. Kennelijk met veel plezier inspecteerde Kennedy de Britse Jantjes. Urenlang hebben duizenden Londe- naars gisteravond op straat staan te wachten op hun kans het echtpaar Ken nedy te bejubelen. Het warme zomer weer werkte er aan mee dat de rit naar Londen een triomftocht werd. Enkele demonstranten die hun afkeer van de kernwapens kenbaar maakten met wat spandoeken konden daar niets aan af doen. Kort na het vertrek van het vlieg veld rende een man op Kennedy's auto toe, maar wat hij precies wilde zal wel altijd een geheim blijven. Hij werd door de politie in de kraag gegrepen. Ten paleize Honderden stonden buiten het huis van Kennedy's zwager op Buckingham Place toen de president daar om even over tienen aankwam, geëscorteerd door zeventien politiemannen op moto ren die in een V-vorm voor zijn auto waren uitgereden. Vandaag volgt een drukke dag vol besprekingen, de doop van het kind van Kennedy's zwager, en tenslotte een diner ten paleize Buckingham bij de koningin en prins Philip. Van onze correspondent BERGEN OP ZOOM. Neen, zei de heer D. Nijpels, sedert een paar dagen wethouder van onderwijs in Bergen op Zoom. Dit wethouderschap heb ik echt niet aangenomen om het geld. Ik zou de verdiensten gerust aan een of andere charitatieve instel ling willen afstaan, het Koningin Wil helmina Fonds bijvoorbeeld. Het was vrijdagavond en in de So ciëteit waren heel wat mensen om de heer Nijpels, eigenaar van enkele winkels, geluk te wensen met zijn benoeming tot wethouder. Toen iemand gekscherend zei, dat hij er nu een extra inkomen had bijgekregen nam de heer Nijpels dat niet. Van daar die repliek van de jonge wet houder. Al de volgende ochtend lag bij de heer Nijpels een brief in de bus, een bedankje van de penningmeester van het Koningin Wilhelmina Fonds in Bergen op Zoom. ,,Een mooie geste", stond erin. „Het fonds ziet met ge noegen het salaris van de wethou der op zijn bankrekening tegemoet". Van onze correspondent LONDEN Tennyson Road, Westham, is een onopvallende straat in Oost-Londen, een straat waar eenvoudige lieden wonen. Daar speelde zich zaterdag vroeg in de middag een drama af, dat het Londense politiekorps beroofde van twee van zijn mannen, doodgeschoten door de dertigjarige John Hall die zij even te voren op hun bureau een verhoor hadden afge nomen, Een derde politieman, sergeant C. Cox, werd gewond. vader van twee kinderen, zijn de twee slachtoffers die Hall heeft gemaakt; zij waren allebei getrouwd. Enkele kilometers van Tennyson Road eindigde het drama zaterdagavond in een telefoonkiosk in Wanstead. Daar poogde Hall, die ten einde raad was na de hele middag te zijn achtervolgd door de politie, zieh van het leven te beroven. Hij schoot zichzelf in de hartstreek. Gisteravond was zijn toe stand zeer ernstig. Jnspecteur Phillip Pawsey, 40 jaar, en sergeant S. G. Hutchins, 49 jaar en Advertentie mm i t (met de baard) UTRECHT De 26-jarige Duitser Axel Blindow uit Cuxhaven, is zaterdagavond bij Rijssen uit een D-trein gevallen. Hij was meteen dood. De trein was op weg naar Hoek van Holland. Verhoor Nog nooit heeft Londen een jacht op een misdadiger meegemaakt op zo sen sationele en geconcentreerde schaal als zaterdagmiddag en -avond op Hall. Het drama in Oost-Londen begon zaterdagmorgen op het politiebureau van Westham. John Hall had een op roep gekregen zich daar te melden in verband met een aanklacht die tegen hem was ingediend wegens mishande ling van zijn schoonmoeder. Hij werd verhoord, maakte zich verschrikkelijk kwaad en haalde op een gegeven ogen blik een pistool te voorschijn. Daarmee dreigend sprong hij op en rende de politiepost uit. Dwars door een plantsoen, door een huis waarvan de deuren openstonden en over enkele schuttingen heen, be reikte Hall ten slotte Tennyson Road. Intussen had de politie de jacht op hem geopend ongewapend, zoals dat in Engeland doorgaans gebeurt. Sergeant Hutchins en agent Cox renden in Tennyson Road op de vluch teling toe. De verschrikte buurtbewo ners, die op straat en van achter de ramen toekeken, zagen dat Hall opeens in zijn broekzak greep en een lang pistool te voorschijn haalde. Weldra knalden er twee schoten en bloedend vielen de beide politiemannen op straat neer. Vrouwen en kinderen vluchtten gillend van schrik de huizen binnen. Claxon Ook inspecteur Pawsey was op dat moment in de straat gearriveerd. Hij maakte gebruik van een politiewagen. Vlak bij Hall stopte hij. Hij opende het portier'en wilde uitstappen maar voor hij dat kon doen werd ook hij gedood door een kogel uit het wapen van de moordenaar. Over zijn stuur zakte de inspecteur ineen. De zwaarte van zijn lichaam drukte de claxon in en het daardoor teweeggebrachte geluid ver leende aan de afschuwelijke gebeurte nis nog een nadrukkelijk accent. Een van de bewoners van de straat die op de auto toe rende hoorde dat de radiozender en -ontvanger in de wagen nog werkten. Hij riep toen op goed geluk om hulp in de microfoon. De inspecteur was onmiddellijk dood, sergeant Hutchins overleed korte tijd later in een ziekenhuis. Zelfmoord Een kleine acht uur hierna kwam snel het einde van het drama. De hele middag had een indrukwekkende po litiemacht, nu gewapend, de jacht op Hall voortgezet. Om half negen belde Hall uit een telefooncel in Westham, een Londense buitenwijk, de redactie van een Londens zondagsblad op. Hij schreeuwde verwarde dingen: „Ik heb hier een pistool; ze hebben me gezegd dat ze me zullen opsluiten'. Ik heb de hele dag al zelfmoord willen plegen, maar ik durfde niet!" Snikkend riep Hall: „Ik heb het pistool op mijn borst gericht! Ik wil u alleen maar vertellen hoe ongelukkig ik ben!" Intussen had de redactie van de krant de politie gewaarschuwd. Twee jonge agenten arriveerden als eersten bij de telefooncel waar Hall nog steeds ver ward stond te praten, het wapen op de borst gericht. Toen de politiemannen arriveerden en de cel omsingelden klonk er een schot de deur vloog open en Hall viel naar buiten op straat. Het drama was ten einde. Zijn pistool lag op de grond in de cel. Advertentie Eigen nieuwsdienst ZWOLLE Een verkeersongeluk bij de Ramspolbrug in de Noord oostpolder heeft de 23-jarige C. H. Schettekens uit Waspik het leven gekost. Zijn twintigjarige verloofde H. E. van Dongen uit Ems werd zwaar gewond. Het paar was bij de Ramspolbrug uit de bus gestapt en zonder op te letten de weg overgestoken. De twee werden d'oor een personenauto aan gereden. De 58-jarige A. Westenbroek uit Deventer is zaterdag met zijn auto in een kolk bij het Overijsselse plaats je Duur gereden. Toen de wagen was gelicht, was de chauffeur al dood. Doordat zijn broertje het contact sleuteltje omdraaide, is zaterdag de negentienjarige E. van Ditshuizen uit Zevenaar door een vrachtauto tegen een muur doodgedrukt. De wagen was gaan rijden, toen het slachtoffer de achterlichten contro leerde. De zevenjarige Theo Perquin uit Utrecht kwam om het leven, toen hij zonder op te letten op de brug over de Oude Rijn in Utrecht over stak. Hij werd geschept door een Duitse personenauto. Bij d'e Vechtbrug in Ommen ver loor de 63-jarige H. Makkinga het leven, toen hij met zijn fiets de weg overstak en werd aangereden door een auto. Op de spoorlijn Weert-Roermond onder Haelen werd' de 23-jari,ge (doof stomme) A. Rutten uit Weert door een trein doodgereden. Het ongeluk moet zijn gebeurd zonder dat de Advertentie t^Tl fantastisch forse tube f 1.75 ALLEEN VERKRIJGBAAR BIJ DE KAPPER machinist daarvan iets heeft ge merkt. Het verminkte lijk werd pas anderhalf uur later gevonden. Op de met knipperlichten bevei- ligd'e overweg tussen Kampen en Zwolle werd de 21-jarige W. P. Zuid- berg uit Zwolle door een trein ge grepen. Zwaar gewond is het slacht offer naar een ziekenhuis in Zwolle gebracht. SOMEREN. De 32-jarige vrouw van schipper Van der Rijke van het binnen vaartuig Grevelingen is zaterdag in de Zuid-Willemsvaart ter hoogte van So meren overboord gevallen en verdronken. De vrouw viel toen zij water uit het kanaal schepte. Na een half uur dreggen werd het lijk gevonden. WENEN (Reuter) Een pijplei ding met een lengte van vierduizend kilometer zal binnen drie jaar mil joenen tonnen ruwe olie uit het Aziatische deel van de Sowjet-Unie naar raffinaderijen in Hongarije, Polen, Oost-Duitsland en Tsjecho- slowakije laten vloeien. De pijpleiding zal worden gebouwd door de Oosteuropese raad voor weder zijdse economische samenwerking, de Comecon. De bedoeling is per jaar drie miljoen ton olie door de pijpleiding te laten stromen. Het zal evenwel mogelijk zijn de capaciteit te vergroten tot vijf mil joen ton. SCHIPHOL (ANP) De Neder lands-Amerikaanse luchtvaartbespre kingen in Washington zullen alleen enig succes kunnen opleveren indien beide delegaties water in de wijn doen. Met die overtuiging is staats secretaris Stijkel, die de afgelopen week een Europese verkeersconfe- rentie in Wenen heeft bijgewoond, gisteren weer naar de Verenigde Staten vertrokken. Hij kon niet voor spellen hoe lang de besprekingen nog zullen duren. Dat hangt van het verloop van de discussies zelf af, zei hij. De staatssecretaris oefende voor zijn vertrek kritiek op de eisen van het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken, waaraan de K.L.M. zal moeten voldoen wil zij landingsrechten op de Amerikaanse westkust krijgen. Die eisen zijn in het Amerikaanse blad Aviation Week aldus omschreven: 1) de K.L.M. zal zich bij het vervoer naar en van de Verenigde Staten moeten ba seren op het aantal passagiers-kilo- meters dat zij in 1960 heeft verwerkt; zij mag daar niet meer boven uit komen; 2) van dit totaal mag slechts twintig procent worden gebruikt voor het vrije verkeer; de rest moet bestaan uit passagiers, die een van de landen als einddoel van hun reis hebben; 3) Amerikaanse passagiers, die minder dan 72 uur in Amsterdam doorbrengen, worden beschouwd als transito-passa giers en vallen dus onder de twintig procent. Lachwekkend De staatssecretaris bevestigde deze eisen in grote lijnen, al waren volgens hem de genoemde cijfers „niet geheel nauwkeurig". Het aanmerken van pas sagiers, die minder dan 72 uur in het land blijven, als transito-passagiers noemde hij „domweg lachwekkend". Hij illustreerde dat met dit voorbeeld: ,,De Amerikaanse minister van handel Hodges is laatst hier geweest. Hij kwam 's ochtends aan uit New York, sprak in Amsterdam een rede voering uit bij de opening van het nieuwe kantoorgebouw van American Express, gaf vervolgens een cocktail party in het Victoria hotel en had be sprekingen met ettelijke vooraanstaan de Nederlanders voor hij laat in de middag doorreisde naar Stockholm. Het is absurd dan niettemin zo'n passagier, die immers minder dan 72 uur in Neder land blijft, als transito-passagier te be schouwen". Volgens de heer Stijkel vloog minis ter Hodges naar Amsterdam als eind bestemming en maakte hij 's middags een andere vlucht met eindbestemming Stockholm. Interpretatie „Bovendien is het begrip eindbestem ming een conceptie die we eigenlijk nooit hebben gekend", zo vervolgde de staatssecretaris. „Op de Bermuda-con ferentie is vastgelegd dat op de lucht lijnen onderweg passagiers kunnen worden opgenomen, maar dat die geen overwegend percentage van het totale verkeer mogen uitmaken". „Dat is onze interpretatie van de regels, maar de Amerikanen houden er thans een heel andere interpretatie op na. Overbrugging van die uiteenlopen de standpunten is onmogelijk gebleken tijdens de besprekingen, die we reeds in Amerika gevoerd hebben". „Of onze passagiers nu eerst ergens anders vandaan komen voor ze op Schiphol instappen en of ze nadat wij hen in New York hebben afgeleverd nog ergens anders naar toe gaan, mag volgens ons niet van betekenis zijn. Zelfs al zouden echter de Amerikanen met hun interpretatie gelijk hebben, hetgeen ik dus met nadruk betwist, dan nog is de verhouding tachtig tot twintig procent volstrekt willekeurig". Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Doordat hij een ver keerde manoeuvre met een vorkliftwagen maakte kreeg de 21-jarige havenarbeider B. Dobber uit Ridderkerk zaterdagmorgen in een loods aan de Merwehaven te Rot terdam een baal katoen van tweehonderd kilo op zijn hoofd. Met een schedelbasis- fractuur werd hü naar het Havenzieken huis gebracht waar hij kort daarna is overleden. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De heer H. Ozephius uit de Gouvernestraat no. 49 driehoog achter, heeft zondag middag geen peentjes gegeten. Hij had ze wel opgezet, maar daarna was hij naar het voetballen ge gaan. De wedstrijd was al be gonnen toen de heer Ozephius zich plotseling herinnerde dat hij een pan met peentjes had opgezet. Hij spoedde zich naar huis terug maar nauwelijks om de hoek van de Gouvernestraat gekomen zag hij al dat het mis was. Met man en macht was de brand weer daar bezig een hardnekkige binnenbrand te bestrijden, ver oorzaakt door de droogekookte peentjes. De derde verdieping brandde vrij wel uit; de benedenburen liepen waterschade op. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG De Nederlandse kaas producenten volgen onvoldoende de markt in het buitenland. Zij schijnen als gevolg daarvan niet in staat te zijn verse kaas, smeltkaas, halfharde en zachte dessertkaas te leveren. Het lid van de Eerste Kamer, de heer P. Chr. Elfferich (a.r.), heeft dit gesteld in schriftelijke vragen aan minister Marijnen. Hij zou zijn wetenschap heb ben geput uit een rapport van de Nederlandse landbouwattaché in Brussel over de Belgische kaasmarkt, dat is ge publiceerd in het blad Landbouwwereld- nieuws van 20 mei. De heer Elfferich vraagt minister Marijnen te laten nagaan hoe verdere afbrokkeling van deze naburige markt kan worden voorkomen. Volgens het rapport van de landbouw attaché zou de afbrokkeling in tien jaar bijna twintig procent hebben bedragen. MOSKOU (Reuter). Al op de kleuterschool en in de laagste klas sen van de lagere scholen zullen de kinderen in Rusland voortaan vreem de talen gaan leren. Dit nieuwe rege ringsbesluit is bedoeld om door een verbetering van het onderwijs in de vreemde talen, niet alleen specialis ten, maar ook gewone arbeiders in de gelegenheid te stellen internationa le banden aan te knopen. De nieuwe maatregelen die waar schijnlijk nog dit jaar zullen ingaan, behelzen ook het gebruik van films, ra dio, televisie en grammofoonplaten bij het talenonderwijs. Men tracht op deze manier profijt te trekken van het gemak waarmee jonge kinderen vreemde tale- aanleren, zodat zij ten slotte vroeger en beter zich in eeen andere taal zullen kunnen uitdruk ken dan tot nu toe het geval was.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 5