half zwaar dubbel lakleer Stedensportontmoeting 24-18 door Vlissingen gewonnen Acht doelpunten bij strijd tegen Brabant Rillandia door kampioen Arnemuiden verslagen Order-portefeuille heeft 200.000 ton gepasseerd Zeeland Sport versloeg COAK in boeiende strijd met 6-1 Regen bracht schade aan irambozengewas Rillandia greep kans niet om aan degradatie te ontkomen Nat duel Nieuwdorp- -AZVV werd 2-3 Pag. BURGEMEESTERS WISSELDEN BEKERS UIT Tegenprestatie Buitenlanders in Ronde van Midden-Zeeland won De Rooy wielercourse in Kapelle Verstraete won in eigen huis Eindoverwinning voor Adrie Goedegebure ZEEUWSE ZEGE NA STRAFSCHOPPEN Ook na verlenging bleef het 4-4 VAN 2-0 NAAR 2-4 Landdag Vrijzinnigen op Schouwen Schoolbouw voor het reformistisch onderwijs DE SCHELDE BIJ DE GROTE DRIE BESLISSINGSWEDSTRIJD IN 4e KLAS Smerdiek te laat in offensief tegen Sprang Schooltennistornooi Omzet van ruim zeven miljoen Zeeuwse coureurs op eiland Man Maandag 5 juni 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Advertentie DOBBELMANN W (dubbel) LEKKER MAN! MIDDELBURG Met 2418 heeft tenslotte Vlissingen de zege in de wacht gesleept aan het slot van de stedensportontmoeting, die deze week beide steden in haar ban heeft gehouden. Zaterdagavond overhandigde loco-burgemeester A. J. Kaland van Middelburg de wisselbeker aan zijn ambtgenoot van Vlissingen, mr. B. Kolff. De heer Kaland zei voor een volgepakt Schuttershof dat de goede samenwerking tussen Zeeland's twee grootste steden door deze ontmoeting nog eens was verstevigd. Hij had voorts bijzonder veel Waardering voor het werk in deze verricht door de Adviescommis sie voor sportaangelegenheden in Middelburg en stak in het bijzon der diens voorzitter, de heer D.- A. Huysse, een pluim op de hoed. Hij hoopte dat de commissie nog vele jaren haar werkzaamheden voor de sport mocht verrichten. Mr. Kolff zei in zijn wederwoord, dat hij het sneu vond en voor de samen werking minder bevorderlijk, dat de verliezende partij een heel jaar het zon der beker moest stellen. Als tegenpres tatie overhandigde hij de heer Kaland daarom een niet minder fraaie beker. Daarna was het de beurt aan de sportlieden en introducé's, die na een week van sportieve prestaties in zaal of op grasmat, op de tonen van het or kest van Baby den Toonder zich op de dansvloer waagden. De wedstrijden, die zaterdag werden gespeeld, eindigden driemaal in winst voor Vlissingen en eenmaal voor Mid delburg. 's Middags versloeg een ploeg van Zeeland Sport op het sportveld de COAK met 61, de dames handbal wedstrijd werd een 81 zege en de vol leybalwedstrijd werd met 31 door de Vllssingers In de wacht gesleept. Alleen de judowedstrijd, die vanwege het koude weer niet in de muziektent op de Markt werd gehouden, maar in het Schuttershof, was overtuigend voor Middelburg. Met 3722 wonnen de hoofdstedelin gen. Vlissingen had weliswaar de eni ge zwarte band. die „maar" met een oranje band had af te rekenen, maar het merkwaardige was, dat deze voor de enige volledige winst voor zijn ploeg wist te zorgen. Voetbalstrijd De voetbalwedstrijd op het Nadorst terrein werd, ook aan het weinig aan lokkelijke weer te wijten, door zeer wei nig publiek bezocht. Toch was het een zeer aantrekkelijle kamp, die in hoog GOES. Het is thans zeker dat een sterke internationale ploeg uit Parijs op zaterdag 22 juli in de Internationale Ronde van Midden Zeeland van start gaat. Definitief werden in deze ploeg reeds opgesteld de Portugees Rodrigo, de Spanjaard Saura en de Hollandse Frans man Jean de Vries. De overige Franse renners zullen worden aangewezen na de regionale kampioenschappen op 24 en 25 juni te Parijs. De buitenlandse ploegen zullen op 22 juli worden ontvangen door B. en W. van Goes. KAPELLE. Zaterdag werd in Ka pelle een wielerwedstrijd voor nieuwe lingen en adspiranten verreden. Bij eerst genoemde categorie die onder stromen de regen hun rondjes draaiden, won De Rooy uit Halsteren terwij] bij de ad- spi raten Mathijssen zegevierde. Laatst genoemde ging twee ronden voor het einde aan de haal en kon een kleine aan de haal en kon een kleine voor- voorsprong tot het einde behouden op een groep waarvan de Zeeuwse favo riet De Wilde de sprint won. Bij de nieuwelingen waar 45 renners van start gingen werden alle uitlooppo gingen in de beginfase in de kiem ge smoord door de plaatselijke favoriet Dies Kosten. Het duurde dan ook ge ruime tijd alvorens er een beslissende ontsnapping kwam. Zestien ronden voor het einde leidde De Koning deze fase in. Hij wist een kleine voorsprong te nemetl die echter langzaam maar zeker groter werd omdat het peloton met o.m Braspenninx. Kosten en Hogerland niet reageerde. Eindelijk was het De Rooy die aan een serieuze achtervolging be gon en slaagde. Zeven ronden voor het einde bracht hij de aansluiting met De Koning tot stand. Het peloton begon nu steeds meer terrein te verliezen omdat het duo De Rooy-De Koning uitstekend samenwerkte en in de eindsprint ging uitmaken wie de 'bloemen in ontvangst •mocht nemen. De Rooy klopte zijn rl vaal slechts met banddikte. Braspen ninx won de spurt van de groep voor Kosten. De uitslagen luidden: Nieuwelingen: 1. W. de Rooy fHalsteren) 68 km in 1 uur 55 min 3 sec: 2. G de Ko ning (Breda) op 1 min 5 sec.: 3. P, Bras penninx (Rijsbergeni4. D. Kosten (Kapel- Ie): 5. P. de Haan (IJsselmonde); 6 R. Ho gerland (Kapelle): 7. T. Vlassak (Best); 8. J. van Geel (Breda); 9. P. van Dongen (Ma de); 10. B. Drussen (Veghel). Adspiranten: 1. H. Mathijssen (Wouw); 33 km in 42 min 43 sec; 2. op 250 m W. de Wilde (Oudelande); 3. L. Rottier (Schore); 4. W. Prinsen (Hank); 5. J. van Peer (Ber gen op Zoom); 6. J. de Baad (Steenbergen); 7, w. de Feber (Sluiskil); 8. C. de Wolf (Sou burg); 9. L. Lanooy (Roosendaal); '10. H. Kuyper (Krulningen). tempo en met een zeer behoorlijke tech niek werd gespeeld. De 6—1 zege voor de Vlissingers was, ofschoon verdiend, wel wat geflatteerd te noemen, omdat de militairen hoegenaamd niet slechter waren. Zij vergaten echter doelpunten te ma ken. Iets waar Zeeland Sport juist zeer op was gebrand. Van elke kleine kans werd gebruik gemaakt en toen de COAK- defensie enige grove blunders maakten, was het pleit snel beslist. Reeds in de tweede minuut wandelde Schuit door de militaire achterhoede en schoot hard In de touwen: 10. Na 25 minuten (toen had COAK al vele kan sen voor een gelijkmaker gemist) pro fiteerde Schuit opnieuw van een blunde rende vijandelijke achterhoede en dat was 02. Tien minuten later was het de beurt aan de blonde Janse. Uit een fraaie voorzet van Kiopmeijer kopte hij ove rigens houdbaar de bal in het doel: 6-3. Stuntelig Toen al was de aardigheid er wat af. De militairen lieten aardige staaltjes voetbal zien, maar in de buurt van de Vlissingse keeper was het telkens mis. Kiopmeijer bepaalde na 43 minuten de ruststand op 04. Direct na de thee trapte de COAK doelman zeer stuntelig uit, Kiopmeijer ving de bal op en de poneerde deze vervolgens laconiek in de touwen0—5. Zeeland Sport ging fel in de aanval, maar nu wist de overigens niet feillo ze militaire keeper een schot van Kiop meijer te stoppen. Een hard schot vaD Jansen gierde net over de lat. Na een vlotte combinatie wist einde lijk linksbuiten Vos voor de COAK een tegenpunt te scoren, maar vijf minuten later was een SchuitKlopmeijercombi- natie de oorzaak van de eindstand: 1- AARDENBURG. Miel Verstraete heeft in Aardeniburg de wie.ercourse voor amateurs en onafhankelijken ge wonnen. Hij liet Ferdinand Boonman in de eindsprint enkele lengten achiter zich. Verstraete is gedurende de gehele wedstrijd de dominerende figuur ge weest. Toen reeds in het prille .begin uitlooppogingen werden ondernomen door diverse renners was hij steeds de attente man die er voor zorgde dat het peloton steeds weer aansluiting kreeg, Bertus Wieles die ook een zeer moedige course reed en geruime tijd met lichte voorsprong voor de anderen uitging, werd eveneens door toedoen van Ver straete weer in de kraag gegrepen. Pas twaalf ronden -voor het einde, nadat er reeds 33 onder de wielen w&ren doorge gaan, viel de beslissing toen Verstraete het hazenpad koos, gevolgd door Boon man. Deze sterke tandem wist spoedig een flinke bres te slaan die niet imeer door de anderen kon worden gedicht. De uitslag luidt: 1. E. Verstraete (Eede) 100 km in 2 uur 25 min; 2. F. Boonman ('s Heerenhoek) 3 op 45 sec. H. de Jong (St. Willebrord); 4. P. van As (Roosendaal); 5. G. Degens (Ka pelle); 6. A. v. d. Linden (Tilburg); 7. A. Linders (Roosendaal); 8. P. van de Vijver (Axel); 9. J. Tolhoek (Yerseke); 10. B. Wie- les (Terneuzen; 11. J. v. d. Weele (Goes); 12. R. Malipaard (Breda); 13. J. Verburg (Kortgene); 14. W. de Jager (St. Willebrord); 15. J, de Koning (Ereda); 16. B. Tolhoek ('s Gravenpolder). .Het is te hopen dat het allemaal goed zal aflopen, maar we vrezen het ergste". Dat hebben in de afgelopen najaars- en wintermaanden heel wat Zeeuwse fruitkwekers tot elkaar ge zegd wanneer zij het hadden over de bijzonder natte tijd; over de ongekend grote hoeveelheden neerslag die er viel in deze maanden. De gevolgen van die regen zijn thans duidelijk zichtbaar op vele Zeeuwse be drijven. Er gaan de laatste weken op sommige bedrijven veel jonge bomen dood. Mees tal zijn dat bomen die pas geplant of hoogstens één of twee jaar geleden en zij stonden op plaatsen waar het de afgelo pen winter doorlopend erg nat is ge weest. Aanvankelijk zijn deze bomen nog wel uitgelopen maar toen eenmaal de tijd van bladvorming was aangebroken, konden zij het niet bolwerken en gingen dood. Op bedrijven waar de waterhuishouding perfect was geregeld, was praktisch geen sprake van deze schade en op nieuw wordt hiermede bewezen hoe be langrijk een goede watervoorziening is voor het fruitbedrijf. Een tuinbouwgewas in Zeeland dat bijzonder veel heeft geleden van de natte tijd, is de framboos- Zoals bekend is de laatste jaren de teelt van frambozen in Zeeland sterk toegeno men. Het ras Malling Promise is het meest geteelde ras in onze provincie. Dit is een framboos met vele goede ei genschappen, maar zij heeft ook nade len en de grootste daarvan is dat zij beslist niet tegen „natte voeten" kan In voorgaande jaren heeft dat vrijwel nimmer een rol gespeeld omdat de te lers er voor zorgden dat de wateraf voer van de frambozenpercelen goed was geregeld. In de winter van 1960-61 viel er echter zoveel regen dat het voor heel wat telers onmogelijk werd het water weg te krijgen. Daar kwam bij dat er de laatste jaren ook nog al wat frambozen zijn geplant op gronden die er niet erg geschikt voor waren. De gevolgen zijn niet uitgebleven en er zijn heel wat telers die hun perceel frambozen hebben opgeruimd. Er zijn vele percelen waar dit jaar sprake zal zijn van een misoogst en slechts spo radisch komt men een perceel frambo zen tegen waarvan gezegd kan worden „hier mankeert nu werkelijk niets aan." Halve oogst Ten aanzien van de omvang van de frambozenoogst in het komende seizoen zijn de verwachtingen van deskundigen dan ook niet hoog gespannen. Toen wij hiernaar informeerden bij de veiling in Kapelle-Biezelinge, de belangrijkste frambozenveiling van Zeeland en in heel het land bekend om het bijzonder goede produkt dat hier wordt aangebo den, kregen wij te horen dat men het voor het komende seizoen hoogstens houdt op een halve oogst van wat men normaal noemt. Dat wil dan zeggen dat het totale aanbod van frambozen in Kapelle op de veiling dit jaar zeker be keken zal zijn met een half miljoen ki lo. Elders in het land schijnt de stand van de framboos dikwijls niet direkt tegen te vallen. In de eerste plaats heeft men daar meestal andere rassen dan in Zeeland en verder wordt de framboos er overwegend op zandgron den geteeld, waar men niet gauw last heeft van het water. Hel is dan ook moeilijk te zeggen of de geringere oogst in Zeeland invloed zal hebben op de prijs. Het is wel zo dat het Zeeuwse produkt elk jaar in hoofdzaak wordt gekocht door de diep vriesindustrie en voor verwerking in blik op sap, terwijl elders in het land de frambozen meestal in tubs voor de jamfrabicage worden geleverd omdat men daar niet die kwaliteit heeft wel ke in Zeeland van de Malling Promise word! geoogst. Ronde van Walcheren VLISSINGEN. Adrie Goedegebu re uit Middelburg, die vrijdag de tweede etappe in de wacht sleepte, is zaterdagavond ook met de eindover winning gaan lopen, beter gezegd gaan fietsen op zijn splinternieuwe ve- lo, waarmee hij zijn inspanningen be loond kreeg. De derde etappe voerde langs Koude- kerke, Zoutelande, Domburg en Mid delburg met de tussenliggende dorpen waar ook dit maal de felkleurige ka ravaan veel belangstelling trok. De regen was oorzaak dat de 26 jeugdige deelnemers doornat terug op de Zeilmarkt arriveerden. In Domburg regende het niet alleen water maar ook strafpunten. Hier werden de vaardig- heidsproeven gehouden waarbij de „coureurs" tussen een aantal kegels moesten doorfietsen. Zaterdagavond in het concertgebouw reikte burgemeester, mr. B. Kolff, na een geestig toespraakje, de verschillen de prijzen uit. Zo was er, behalve de nieuwe sportfiets voor de overwinnaar een dubbeldeks kampeertent voor num mer twee en een rubber boot voor de derde van het algemeen klassement. De directeur van de ronde, Cees van de Linde, dankte alle deelnemers en me dewerkers. Het in grote getale opgeko men publiek dankte hem met een warm applaus voor dit voor de jeugd zo belangrijke evenement. Uitslagen en eindklassement: 3e etappe. 1. Adrie Davidse, ongelukkig ste renner Roel van Dijke. Ie ploeg: Re- naissance. Eindklassement: 1. Adrie Goede gebure. 2. Cees van Ruiten, 3. Jackie de Groot. Ploegen: 1. Amstel Bier, 2. B.S.A., 3. Empo. NIEUWDORF. Het bezoekende AZVV heeft In een aardige wedstrijd met 32 van Nieuwdorp het was te vens voor beiden de laatste wedstrijd in dit seizoen gewonnen. Er was n minimum aan publieke belangstel- -ug, maar daar was het zeer slechte ..eer debet aan. Tweemaal moest de strijd wegens hevige stortbuien worden gestaakt. De Axelnaren startten meteen -met een hevig offensief en reeds in de eer ste minuten moest Nieuwdorp doelman Traas handelend optreden. In de vijfde minuut imoest hij al de bal uit het net halen, toen Haak een door Ruiteraburg genomen corner beheerst in de touwen kopte. Nieuwdorp wist ondanks dat AZW met vier invallers speelde doelman Van de Broec-ke niet voor ernstige pro blemen te stellen. Na tien minuten werd bij de bezoekers linksbuiten De Visser geblesseerd en vervangen door de jeugdige Van Biezen. In de -vijftiende minuut loste rechts back Verberkimoes van AZW een ver rassend afstandschot en het was 20. Na deze treffer liet AZW de teugels •vieren en Nieuwdonp trok meer in de aanval. Na een 'h-alf uur wist De Kok dan ook de achterstand te verkleinen. Na de thee trok de thuisclub fel in de aanval, (maar de Axelse achterhoede •hield tot de dertigste minuut het hoofd koel.. Toen trof een schot van Maas doel: 22. De Nieuwdorpse vreugde was maar van korte duur van een aanvallend AZVV forceerde een corner, die door Ruiterburg genomen, op prachtige wij ze door Lensen in het doel werd ge kopt. De Kok kreeg vlak voor tijd de kans de gelijkmaker te produceren, maar Van de Broecke wist zijn lastige schot te keren. RILLAND-BATH Rillandia heeft de kans aan degradatie te ontsnappen niet aangegrepen. Een verlies van 42 op eigen bodem tegen kampioen Arnemui den doet het er thans slecht voor de Rillanders uitzien. Alleen winst in een beslissingswedstrijd tegen The Gunners kan het degradatiespook, dat de laat ste weken in Rilland-Bath rondwaart, verjagen. In de strijd tegen de vissers heeft Ril landia tal van kansen gehad, maar slechts twee gebruikt voor het scoren van een doelpunt. De bezoekers speel den futloos en kwamen op zeer gemak kelijke wijze aan hun vier treffers. Niettemin waren zij op alle linies be ter dan de ook deze keer falende Rit- landia-ploeg. Als de kampioenen op vol le kracht hadden gevoetbald waren de cijfers hoogstwaarschijnlijk verdubbeld. Het plaatsen bij Rilland was trou wens slecht verzorgd. De enige uitzon dering hierop maakte linkshalf Van den Aver, die de „ster" van de (thuisclub was en zowel verdedigend als aanval lend overal was te vinden. Direct na de aftrap zette Rillandia een eerste aan val op. maar spil Van Belzen gaf Bruin- ooge niet veel kans. Toch werd het al in de vijfde minuut 10, omdat bij een doelworsteling de Arnemuidse keeper Beks te laat op een slap schot van Bruin- ooge reageerde. Er kwam meer vaart in de thuis club. maar helaas ontbrak de afwer king. Arnemuiden liet zich ook niet on betuigd, want Van Hoorn moest zich kort na elkaar inspannen harde scho ten van Poortvliet en Schroevers te bedwingen. Toch kwam voor Rillandia na een kwartier een tweede verheugend mo ment. Bij een snelle doorbraak lepel de Prevo de bal over de uitgelopen Beks en dat was 20. Jammer dat Ril landia toen niet doordrukte. Arnemuiden verkleinde de achterstand in de 35e minuut toen Schroevers een scherpe voorzet van Van de Ketterij koppend afwerkte: 21. En even voor rust maakte Poortvliet met een hard schot bijna de gelijkmaker. Na de rust werd ver opdringen van Rillandia deze ploeg noodlottig. De snel le vissersvoorhoede was haar defensie bij voortduren te machtig. Nadat Meer man op een meter voor doel nog geen kans zag te scoren, bracht Poortvliet de partijen op gelijke voet. Ondanks dat de aanvallen van Arne muiden door te kort spel niet hijster ge vaarlijk waren sloeg met het maken van een derde doelpunt alle hoop in de Rillandia harten stuk. Rilland zette al les op de aanval, maar toen spil Wal raven hoog in eigen doel schoot, was het lot van Rillandia voorlopig beze- geld. Alleen winst tegen The Gunners kan de ploeg uit Rilland nog redden. ZIERIKZEE. Op zondag 11 juni zal op Schouwen-Duiveland de achtste vrij zinnig-protestantse landdag voor Zeeland en West-Brabant worden gehouden. Het programma voor die dag is als volgt samengesteld: 11.15 uur Kerkdienst in de Gastihuis- kerk te Zierikzee, voorganger ds J. B. Assendorp van Zierikzee. 12.30 uur Bustocht naar Renesse, via Brouwershaven, waar de Grote Kerk (in restauratie) zal worden bezichtigd 13.30 Lunch in het Dorpshuis te Renes se. 14.30 uur Wandeling naar het Land dagterrein aan het Jonkersweegje te Renesse. 15. uur Toespraak door ds G. Ch. Duinker uit Hoogvliet over „Gemeen schap in Deltaland". 15.30 uur Opvoering van een Lekespe) door de Zierikzese Lekespelgroep. Opge voerd zal worden „Judas" van Hubert Gignoux, onder leiding van dr K. Roeh- ner. 16.30 uur Sluiting door de heer G. H. Rosink uit Zierikzee. Het thema van deze landdag is „Ge meenschap". VLISSINGEN. De vereniging tot het verstrekken van schoolonderwijs op reformistische grondslag heeft aan een architect opdracht gegeven tot het ont werpen van een school met vier loka len. De school zal worden gebouwd tus sen de President Rooseveltlaan en de Singel. De kosten van ontwerpen, voor. bereiding, grondsondering e.d. zullen een bedrag van zesduizend gulden vergen. Uitbreiding van de school tot zes klas sen is in het ontwerp voorzien. KAPELLE. Het Zeeuwse zaterdagelftal dat zaterdag op het fraai gelegen sportterrein in Ka pelle tegen het elftal van Brabant uitkwam in de voorronde voor het landelijk tornooi om de Weeken- stroobeker, heeft slechts door mid del van strafschoppen de zege uit het vuur kunnen slepen. En dit on danks het feit dat de Zeeuwen in de normale speeltijd die met 44 stand werd afgesloten een duide lijke meerderheid hadden gede monstreerd. Zwakke momenten in de Zeeuwse defensie waren er de bet aan dat er geen royale zege uit de bus kwam. In de verlenging van twee maal zeven en een halve mi nuut scoorde Brabant zelfs na twee minuten een o.i. volkomen zuiver doelpunt dat echter door de scheidsrechter na advies van één zijner grensrechters werd geannu leerd. Het betrof hier een doelpunt van Hesselberth die volgens de ar bitrale beslissing de bal uit handen had getrapt van de Zeeuwse doel man Beenhakker. Laatstgenoemde had de bal echter niet onder con trole waarna Hesselberth volko men terecht inschoot. Strafschoppen moesten toen de beslissing brengen omdat er ver der in de verlenging niet meer werd gescoord. Zeeland benutte alle drie strafschoppen door Bom, Kousemaker en Korff. Bij Brabant schoten eerst Verhagen en Sestig in de roos maar Van der Vreeken faalde. Sensationeel Het begin was sensationeel want bin* nen enkele minuten hadden beide par- tijen reeds gescoord. Brabant nam de leiding door Hesselberth die naar de rechtervleugel was afgezwenkt en toen een schot inzond dat Beenhakker in het doel liet glippen: 01. Het was de eer ste fout van de Zeeuwse goalie die de ze middag zeker geen betrouwbare in druk maakte. Een minuut later was de balans echter weer in evenwicht door Kousemaker (11). De Zeeuwen namen na deze ouverture het heft volkomen in handen maar vermochten dit overwicht niet in doelpunten uit te drukken. Een verrassend en goed gericht schot van Kousemaker werd door Rosenbrand tot hoekschop verwerkt en niet lange tijd daarna had Kousemaker geen geluk toen een nieuwe vuurpijl van zijn voet op de kruising belande. Even te voren had Bom een geheide kans gemist. Stug verdedigen van de gasten bleef d« balans in evenwicht houden ondanks het Zeeuwse offensief waarin Linden- berg als schakelspeier een groot aan deel had en zeker de excellente figuur was in de aanvalslinie van Zeeland. Tegen de verhouding in nam Brabant na 31 min. de leiding door een misver stand tussen stopper Minaard en doel man Beenhakker. Van Ham strafte de ze fout onberispelijk af (12). De Zeeuwen reageerden hierop met enkele felle tegenaanvallen. De uitstekende kanjthalfs Vader en Cornelisse stuwden hun voorlinie zeer goed, wat dan ook niet zonder resultaat bleef. Nadat een zeer actieve en schietgrage Kousema ker eerst nog een schot van zijn voet door Rosenbrand met de nodige bravou re zag gestopt, had hij 9 min. voor do rust toch sukses: 22. Hattrick Een minuut na de hervatting onder streepte Kousemaker zijn productiviteit door zijn hattrick te scoren en Zeeland hiermee de leiding te geven: 32. Bra bant bleef zich echter vol ambitie ge ven en kwam zelfs tot beter spel dan in de eerste helft. Na zeventien minu ten profiteerde Hesselberth van een dekkingsfout in de Zeeuwse defensie (33). Bij de Zeeuwen verslapte het tempo zienderogen en vooral Korff op de rechtsbuitenplaats bracht er niet veel meer van terecht. Alleen acht minuten voor het einde bracht Korff door een hoekschop de bal uitstekend voor doel waaruit Lin- denberg op fraaie wijze kon inkoppen: 4—3. Een nieuwe fout van Beenhakker bracht Brabant echter opnieuw op ge lijke voet. Een schot van Hesselberth kreeg Beenhakker niet voldoende onder controle en Van Ham was attent ge noeg om deze kans te benutten 44. In de laatste fase kwam Zeeland nog dicht bij eep. doelpunt door de uitste kend spelende Houtekamer die voor dien door fraaie passes en dito voorzet ten de aandacht op zich had gevestigd en nu zelf een hard en gevaarlijk schot inzond dat echter door Rosenbrand su bliem tot corner werd verwerkt. In de verlenging waren beide teams volkomen aan elkaar gewaagd maar zo als in de aanhef werd verteld bleef het bij het afgekeurde doelpunt van Hessel berth, waarna strafschoppen dan de be slissing brachten. VLISSINGEN. In de zwaarste de pressie periode, die de wereldscheep vaart en dus ook de scheepsbouw, sinds de laatste wereldoorlog doormaakt, be schikt de Kon. Mij De Schelde over een bepaald vette orderportefeuille van niet minder dan vijftien schepen van verschillend type met een totaal inhoud van 209.000 ton dead wight. An ders gezegd betekent dit dat Zeeiand's grootste „baas" haar bijna vier dui zend werknemers in de komende drie tot vier jaar een vaste arbeid en belo ning zal kunnen blijven bieden. Door het passeren van de 200.000 ton, door de begin vorige maand ont vangen order voor de bouw van twee 14.000 tons vrachtschepen voor de re derij Verder Co., in Hongkong, schaart „De Schelde" zich onbetwist bij de drie Nederlandse topwerven. (Verolme Verenigde Scheepswerven met 355.000 ton en de N.D.S.M. met 366.000 ton). Hoewel de cijfers van bei de laatste maatschappijen nog aanmer kelijk boven die van de Vlissingse Werf liggen dient men te bedenken dat Verolme zijn opdrachten over een vier tal werven dient te verdelen en dat bij beide werven het hoofdaantal in de ze kolossale cijfers wordt ingenomen door enkele tankschepen van uitzon- MIDDELBURG Rillandia heeft haar kans om aan degrada tie te ontsnappen in de vierde klasse zuid van de K.N.V.B. niet gegrepen. Zij kon door niet van Arnemuiden te verliezen in haar laatste wedstrijd voor komen op het reeds uitgespeelde The Gun ners. De Arnemuidse kampioens- ploeg wilde echter per se met een overwinning het seizoen beëindi gen en daar werden de Rillanders de dupe van. Het werd 24 daar in Rilland-Bath en Rillandia moet nu dus een beslissings wedstrijd met The Gunners spelen om uit te maken welke het onfortuin treft naar een lagere afdeling te degraderen. Twee andere wedstrijden in deze klasse werden proforma gespeeld, maar hadden weinig betekenis meer. Nieuwdorp ver loor thuis van AZVV met 32 en Smer- diek met dezelfde cWfers uit van Sprang, wiens eindspurt tr h echt te laat komt. De Brabanders ein-.j-den daardoor op de tweede plaats. Avnemuiden 24 10 4 4 36 8346 Sprang 24 13 6 5 Good Luck 24 14 4 6 Dinteloord 23 13 3 7 SSC '55 24 13 2 9 AZVV 24 13 2 9 Krabbendijke24 10 5 9 Smerdiek 24 11 1 12 Zwaluwse Boys 24 8 5 11 WN 24 9 2 13 Nieuwdorp 24 6 2 16 The Gunners 24 5 2 17 Rillandia 24 5 2 17 74—46 67—47 65—48 66—54 80—73 51—50 57—56 37—45 68—73 40—78 38—70 43—84 In klasse 2 A heeft VCK haar kam pioenschap volledig in eigen hand. Zij won haar voorlaatste wedstrijd In Vlissingen met groot gemak. Met 71 werd Zee land Sport 6 gekraakt. Zij is de reeds uitgespeelde leider Middelburg V op één punt genaderd. Indien VCK volgende week haar laatste wedstrijd wint, is er feest in Koudekerke. Bij een punten verdeling is een beslissingswedstrijd noodzakelijk en bij verlies zijn de Mid delburgers kampioen. Middelburg V VCK I Arnemuiden n Kats I Meeuwen I RCS UI Zeeland Sport VI Serooskerke I Kloetinge I Nieuwland I Bevelanders I 20 19 20 20 20 20 20 20 19 20 20 1 8 3 7 1 9 3 9 3 11 0 12 2 12 3 13 75—39 66—31 80—50 67—52 63—54 51—70 4857 51—61 48—63 57—81 SPRANG. De Brabanders zijn, door hun laatste wedstrijd tegen het bezoe kende Smerkiek te winnen, op de twee de plaats achter kampioen Arnemuiden geëindigd. Zij waren tegen de Tholena- ren duidelijk in de meerderheid, wisten een 30 voorsprong te verkrijgen, maar omdat zij in de slotfase het wel geloof den, kwam de zege door een plotseling actief Smerdiek nog in gevaar. In de eerste helft was Sprang duide lijk de meerdere, nam een 2—0 voor sprong en vergrootte deze een kwartier na de rust tot 30. Toen begon de Smer diek aan een eindsprint, die echter niet het begeerde gelijkspel zou bren gen. Piet en Tinus Bout waren de doel puntenmakers die de stand op 3—2 brachten. Tweemaal ontkwam het Sprangdoal aan doorboring, toen beide keren de bal tegen de lat belandde. deriijke afmetingen. Het is duidelijk dat een scheepsbouwer tevredener is met de opdracht voor een vijftal vracht schepen tot totaal 60.000 ton dan met een tanker van 85.000 ton zoals Verol me er een tweetal voor het Esso-con- cern in aanbouw heeft. Anderzijds resulteert hier wel uit dat het de hoogste tijd is dat met spoed wordt aangevangen hellingen en verde re accommodatie in het Sloe aan te leggen voor de bouw van dergelijke Vlissingse hellingcapaciteit zijn reeds vele „vette kluiven" de Scheldeneus voorbijgegaan. De malaise in de scheepvaart houdt nog steeds aan. Door de geringe elasticiteit die er tus sen scheepsbouw en scheepvaart heerst, vooral door de lange tijd die nodig is voor de bouw van een schip ten opzich te van de grillige wereldconjunctuur, moet verwacht orden dat deze neer waartse tendens in de maritieme indus trie zich in de eerste jaren zal blijven voortzetten. Slechts de best geoutil- leerde werven zullen dan in staat blij ken aan de scherpe concurrentie het hoofd te bieden. Verheugend is dat de „De Schelde" haar accent weer naar vrachtschepen heeft verlegd. Resteren nog slechts een tweetal 32.000 tons tankers resp. voor London Overseas Freighters en Nor ness Shipping. De grote serie vracht schepen zijn ais volgt verdeeld. Vijf vrachtschepen van elk 6680 ton dw voor Ghana, twee 14500 tons schepen voor Phs. van Ommeren, Rotterdam, twee van 12000 ton voor de Compagnie Maritime Beige. De lange lijst wordt gecompleteerd door de London Overseas Freighters die twee vrachtschepen van 14500 en de reeds genoemde Verder and Compa ny, Hongkong die twee eenheden van 14800 ton bij „De Schelde" bestelden- VLISSINGEN. Evenals vorig jaar gaat de stichting „school tennis tornooi Vlissingen" in juli een nationaal tennis tornooi houden. Het tornooi wordt ge-^ houden van tien tot en met zestien juli in het nieuwe tennispark „Zwanenburg". Verwacht wordt dat ongeveer 160 deel nemers aan de wedstrijden zullen deel nemen. Veiling Zd.-Beveland GOES. In het boekjaar 1 april 1960 - 31 maart 1961 heeft de veiling ,Zuid Beveland" te Goes een omzet bereikt van 7.554.253,75. Dat is onge veer drie miljoen, minder dan in het voorgaande boekjaar. Dit valt op te maken uit het jaarverslag, waarin op overzichtelijke wijze de wederwaardig heden van het bedrijf worden gememo reerd. In het verslagjaar besloot het bestuur over te gaan tot sanering van het fust park. De oude kisten, die in hoofdzaak voor opslag werden aangehouden, zijn thans voor een groot deel verkocht on der de leden. Daarnaast bestelde de veiling 70.000 stuks nieuwe standaard- kisten. Ook in 1960 waren de bedrijfs resultaten van dien aard, dat de af schrijving van 20 pet. op fust nog kon worden toegepast. In het verslagjaar bedankte 70 leden, hetzij wegens be ëindigen van het bedrijf dan wel om dat zij niets meer te veilen hadden. Er werden 13 leden afgeschreven we gens overlijden en er traden 53 nieu we leden tot de vereniging toe. In de vier pakstations van de veiling wer den 7.652 ton appelen en 3.391 ton pe ren gesorteerd. De vorig jaar in uit zicht gestelde mechanisatie van het nieuwe pakstation is in uitvoering. De mogelijkheid wordt thans geopend om de sorteercapaciteit op te voeren tot meer dan 100 ton per dag. De aan vraag voor koelhuisruimte was groter dan ooit tevoren. Hoewel op Noord-Be veland nog ruimte werd bijgehuurd moest ongeveer 500 ton worden afge wezen en een deel van de gasbewaring naar de gewone bewaring worden ver wezen. In het boekjaar werd in totaal aan gevoerd 13.745.422 kg. appelen met een omzet van ƒ3.925.063.33 en peren 5.136. 740 kg met een omzet van 1.800.053,03. De hoogste dagomzet werd bereikt op 13 juli met 110.674,03. GOES. De Zeeuwse wielerclub „Theo Middelkamp" is ook dit jaar weer geïnviteerd om een 'kleine ploeg renners samen te stellen welke zal deel nemen aan een wedstrijd op het eiland Man, Deze wedstrijd voor beroepsrenners wordt verreden op 20 juni. Gekozen zijn Jo de Roo uit Schore en Piet Rentmees ter uit Yerseke. Verder zullen Jan West dorp uit Schoondij'ke of Miel Verstraete uit Eede nog voor verkiezing in aan merking kernen. Dicik Groeneweg uit Numansdorp is als reserve/aangewezen. Scheepvaart Vlissingen Vlissingen aangekomen 3-6 Zwe. Ulricka, Eng. Crichtoun, Dts. Arete, Ital. Mar Adriati- co, 4-6 Ned. Prin,s Bernhard, Ned. Korendyk. Vlissingen y»rtro>ken 3-6 Arete, 4-6 Mar Adriatico, Ulricka, K'irendyk. Gepasseerd naar Antwerpen (Ned. schepen) 3-6 Hado, Helicon, 4-6 Port Talbot, Zonne- kerk, Santa Lucia. Adriaantje Elisabeth. Gepasseerd naar zee (Ned. schepen) Mart- je, Albert Willem, Kitty, Arnedyk, Dahomey- kust, Aagtekerk, Cateli, Albatros, Ysel, Sil- vretta, Alkes, Hera, Delfzijl, Eagle, Rosen- burgh, 4-6 Da Capo, Rijsbergen. BERGEN OP ZOOM, 3 juni. Asperge vei- ling. Aanvoer 10.000 kg. AA. extra 3.10; AA. T. 2.70; A. extra 3.15; A. I. 2.80; B. extra 3.06; B. I. 2.80; C. extra 2.60; C. I. 2.05; D. I 160; E I 1.40; E. II. 1.60; F. I. 2.70; stek 0.90; ondereind 012,

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 4