Zeeuwse Week" ging van start onder potloodgrijze luchten ko&ikasten Britannia heeft gebrek aan liquide middelen „Veere's Genoegen" jubileerde met groots festival Fusie van geref. jeugdbonden in Zeeland kwam tot stand Nieuw boerenleenbankgebouw in Zoutelande geopend HISTORIE IN FOLKLORE EN EXPOSITIE Knooppunt in stadsfeestzaal aan Antwerpse Meir Helt oueeAt ue/ikockte mje/ik üv Suao/jh Geestig gekruid Paard werd zeeziek Jubilerende tuinman koninklijk onderscheiden Veere in feeststemming Bisschop opende Goese Amate-tentoonstelling Bijbelleesmiddag in Goes geslaagd Z.V.U. vergadering Wild kamperen in Biggekerke taboe Kunsthandel in Veere geopend Zonder discussie voorstel aanvaard Nieuwe presidente weer mej. Groot Nibbelink CHARMANT aovoorfi.- Twee botsingen in Goes Wethouderssalaris naar Kankerfonds? Kerkdiensten twistpunt Meis j esbinnendag van CJV in Goes Goed jaar voor „De Zeesterren" Maandag 5 juni 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 ANTWERPEN Een goede buur is beter dan een verre vriend. Met dit spreekwoord begon ir. C. A. L. Horstmann zijn openings woord in de feestzaal aan de Antwerpse Meir bij het begin van de Zeeland-week. Uw gastvrijheid, uw gulheid en de hoorn des over- vloeds die ge over ons hebt uitgestort, hebben dit spreekwoord weer eens bewaarheid, zo vervolgde spreker, zich wendend tot onze gastheren-zuiderburen. De Zeeland-week was gestart. Op het nippertje hebben de ver schillende standhouders het gehaald. Vlak voor de opening was de provinciale V.V.V. nog bezig met het ophangen van foto's, waarbij af en toe een manmoedige kreet weerklonk als iemand zich met een hamer op de vingers sloeg. Elders werd nog snel even de bezem gehanteerd. Lichtelijk ge spannen draafde iedereen heen en weer toen de verschillende auto riteiten reeds hun jassen aan de garderobe afgaven. Maar klaar kwam het, hoe dan ook, hoewel men over het begrip klaar" natuurlijk verschillende meningen kan huldigen. Na een paar geestige speeches en na het zingen van de beide volksliederen door het Westkappels dameskoor, kwam de stoet van genodigden in beweging en verspreidde zich over de expositie. Hier werd een bokkepoot geconsumeerd, die aangeboden werd door een koekfabriek, ginds verdwenen blokjes kaas in aandachtig proevende monden. Zeeland legde z'n industriële hart op de tong. Ir. Horstmann, voorzitter van het Comité Zeeland-week, stond in zijn openingswoord vooral stil bij de goe de nabuurschap. In de veertien jaar dat ik vlak bij de grens heb gewoond zo zei hij heb ik de Belgen niet zo goed leren kennen als in het laat ste half jaar. En dit zit 'm niet alleen in het feit dat m'n dochter plannen heeft met een Belg te trouwen. In verband met het feit dat de heer A. Spinoy, minister van economische zaken en energie in België, plotseling verhinderd was, werd van Belgische zij de een openingsoord gesproken door de heer le Tiège, wethouder v.an Antwer pen. Losjes sprekend wist ook hij de lachspieren af en toe in beweging te krijgen, en iemand in onze naaste om geving zei: Die man mag van mij nog een half uur doorbabbelen. Inderdaad waren zijn woorden geestig gekruid en het aanhoren meer dan waard. Wij Belgen, zijn van nature wat ron der, en dit maakt dat we bij de Zeeu wen beter aanslaan dan boven de rivie ren. Maar om elke materialistische schijn van zich af te wentelen, voeg de hij er aan toe: Het zijn niet alleen de oesters die ons bevallen. Het is ook het Zeeuwse landschap, het zijn Mid delburg, Westkapelle en Goes. Overigens heb ik gehoord dat de oesters niet in gevaar zijn, zodat we getroost kunnen zijn. Miniatuurwerk Twee korte, pittige speeches vorm den aldus de opening, en nadat het Westkappels dameskoor de beide volks liederen had gezongen waarop een klaterend applaus volgde verspreid de de aandacht zich over de tentoon stelling, waarbij de maquette van het Deltaplan een dominerende plaats in nam. Groot was de belangstellijg voor dit waterstaatkundige miniatuurwerk, dat een klein beeld geeft van een groot plan. ..Jullie zijn ons daarin trouwens de baas, dat moet gezegd worden" had de wethouder al gesproken. Nadat een ieder van de genodigden zich in globale trekken een indruk had gevormd van de veelzijdige expo sitie, begaf het gezelschap zich naar het stadhuis, waar een ontvangst plaatsvond door het stadsbestuur. Van Belgische zijde waren hier o.m. ver tegenwoordigd de gouverneur van de provincie Antwerpen, mr. R. Declerck, en drie leden van de bestendige com missie van de provincie, t.w. de he ren A. de Vos, A. Lesseliers en C. Bolsens. Aan Nederlandse zijde zagen wij van het departement van economi sche zaken drs. J. F. H. Wijsen, di recteur generaal voor de middenstand en het toerisme. De heer Wijsen was hier officieel als vertegenwoordiger van de Nederlandse regering. Voorts noemen wij de commissaris van de Koningin in de provincie Zeeland, Jhr. Mr. A. F. C. de Casembroot, en de consul-generaal der Nederlan den te Antwerpen, dr. J. B. V. M. J. van de Mortel, Na een inleidend woord van de stads secretaris van Antwerpen, prof. dr. K. C. Peeters, nam de gouverneur van de provincie het woord, Mr. Declerck sprak o.m. van een gelukkig initiatief en uitte de hoop dat hier sprake mag zijn van een eerste stap, die door vele anderen zal worden gevolgd. Namens de regering voerde de heer Wijsen het woord. Sprekende over de verschillende rampen die Zeeland in de loop van de tijd hebben getroffen, zei drs. Wijsen dat het mentaal en rieel goed is te weten dat men in dit verband vrienden heeft. Omgekeerd evenredig Tot slot sprak de commissaris van de Koningin. ,,Onze waardering en onze sympathie", zo verzekerde hij onze zuiderburen, „zijn omgekeerd evenre dig aan de luttele vierkante meters ex positieruimte". Na een gemeenschappelijke lunch in het stadhuis, begaf het gezelschap zich naar de markt, waar na luttele ogen blikken de folkloristische stoet zijn op wachting maakte. Naast de tribune met de genodigden was er voor dit evene ment van de zijde van de Antwerpse bevolking een grote belangstelling. In een dichte haag stond het publiek rond de geïmproviseerde piste, waarin de VLISSINGEN. D.e VLISSINGEN deelnemers aan de folkloristische dag in Antwerpen hebben -de tocht naar de Scheldestad met de veerboot Prins Hendrik gemaakt. Gedeeltelijk tenminst, want op de terugweg 's avonds moest men in Perk- polder overstappen op de Prins Bern- hard, omdat de eerstgenoemde boot machineschade had opgelopen. Aan boord van de Prins Hendrik war naast de deelnemers 26 Zeeuwse boeren paarden waarvan één het zelfs pres teerde zeeziek te worden zes sjezen en twee huifwagens. Het zeer gevarieerde gezelschap heert de Scheldetochten overigens in een uit stekende stemming gemaakt, en dit on« danks het feit dat zo nu en dan de re gen neerstriemde op het dek. Bij de aankomst in Antwerpen dreig de 's morgens nog een incident. Toen alles reeds op het Steenplein was uitge laden kwam de Belgische douane er aan, en gaf in niet mis te verstane termen te kennen dat er iets fout was. Een controle was niet meer mogelijk. Maar toen de functionarissen met hun chef hadden gebeld, veranderden ze als bij toverslag in de gemoedelijke Bel gen. die iets door de vingers weten te zien. keur van de Zeeuwse folklore ten toon werd gespreid. Op het muziekpodium stonden de mannen van O.K.K. uit Westkapelle, die onder leiding van de heer P. de Rooy zorg droegen voor een plezierig muziekje. De potloodgrijze hemel, die een permanente bedreiging vormde, vermocht overigens de stemming niet te drukken, hoewel het gebrek aan zon licht uiteraard als een groot gemis werd gevoeld. De Zeeuwse ringrijdersvereniging, on der de eminente leiding van de in boe renkleding gestoken heer P. Brasser, heeft zijn uiterste best gedaan, en dat niet zonder resultaat. De ringen wer den in vliegende galop gestoken, het- gen een min of meer opwindend schouw spel werd, waar het publiek dan ook luidruchtig op reageerde. Ook de volksdansgroep „Mediobur- gem" zorgde voor een aantrekkelijk programmapunt. Meer facetten Intussen had de Zeeuwse week meer facetten dan alleen de expositie aan de Meir en het folkloristische programma op de Grote Markt. In het Nachtegalenpark vond een zilverschieting plaats, waarbij de Zeeuwse boogschutters zich met hun Belgische wapenbroeders konden me ten. De Zeeuwen (uit de zak van Zuid Beveland) waren de gasten van de wipschuttersmaatschappij „la Re naissance" te Antwerpen, die het jaarlijkse festijn van de z.g. zilver schieting ditmaal gebroederlijk deelde met de Noorderburen. Promotors van deze ontmoeting waren de markies J. H. Viegas-Val- lagao en drs. Mare de Schrijver, resp. ere-voorzitter en secretaris generaal van het gilde zolderschutters en van St. Joris te Antwerpen. Een van de hoogtepunten van de Raad Sas van Gent bijeen SAS VAN GENT. De -gemeenteraad komt dinsdag 6 juni in een vergadering bijeen. Enkele agendapunten zijn een voorstel tot het verlenen van zekerheid van het besluit bevordering eigenwo- ningbezit aan één aanvrager en een wijziging der verordening van de win kelsluitingswet, dit laatste in verband met de vacantieregeling van de sla gerswinkels. Zeeuwse Week moet ongetwijfeld ook de expositie in het Steen genoemd wor den. Een schitterende tentoonstelling van de meest wonderlijke feiten aan gaande de historie van de scheepvaart op de Westerschelde. Een keur van scheepsmodellen uit al le tijden en een collectie zeekaarten die nog nimmer werden tentoongesteld, houden de historisch geïnteresseerde bezoeker In hun ban. Deze expositie, die een geesteskind is van de stadsse cretaris, prof. dr. K. C. Peeters, zal zeker de overigens verdiende aan dacht trekken. Deze waardevolle tentoonstelling in het fraaie historische „Steen" was in de late morgenuren geopend door de schepen voor culturele zaken van de stad Antwerpen, de heer Wilms. Deze opening was voorafgegaan door een in leiding van de conservator van de oud heidkundige musea, de heer Smekens. De eerste rondleiding werd op een voortreffelijke wijze verzorgd door de assistent dienstleider, de heer Beylen. De veelzijdige en in vele opzich ten kleurrijke Zeeuwse Week heeft zaterdag een gecompliceer de, maar uitstekend voorbereide start gehad. Al mag het waar zijn dat verschillende programma onderdelen aan de zijden draad van de weergoden hebben gehan gen, hetgeen de belangstelling uiteraard niet ten goede kwam, het blijft toch een feit dat het alle- aaal een vlot verloop had. Nog maals: dit is niet in de laatste plaats te danken aan de voortref felijke medewerking van het Ant werpse stadsbestuur. THOLEN. In tegenwoordigheid van burgemeester en wethouders, het gehe le gemeentepersoneel en het korps rijks politie vierde de gemeente-tuinman de heer J. J. van Bemden te Tholen in „Hof van Holland" zijn 40-jarig jubi. leum. Burgemeester van der Hoeven felici teerde de jubilaris en gewaagde van de grote plichtsbetrachting. Namens het ge meentepersoneel bood hij een electrisch scheerapparaat en een doos sigaren aan en mevr. Van Bemden een elektrische koffiemolen. Dat ook het jubileum m hogere regionen is bekend geworden bleek uit het feit, dat de burgemeester namens H.M. de Koningin de jubileren de tuinman een koninklijke onderschei ding op de borst speldde. De heer Van Bemden was verrast door dez<- geste. Tijdens de toespraak van de burge meester kwam een aantal neven en nichten de zaai binnen, die speciaal voor deze gelegenheid met 4 auto's de reis uit Den Haag maakten. Veekeuring Aagtekerke AAGTEKERKE. De uitslag van de vee keuring luidt als volgt: stieren: Bockama Jan. l.a. Wytsurt Nienke.s Adema l.b. lste kalfskoeien: Henny, W Houmes l.a, Marie, S Maljaars en Zn l.b. Doortje, A Willemse I.e. Willy, P de Visser Cz l.d. Wil ly 2, P de Visser Pz. I.e. Roza, A Willemse 2.a. Marijke, A Willemse 2.b. Dora 3, P Dek ker 2.c, Afke, P de Visser Cz 2.d. Clara 3, P Maljaars 2.c. Nelly 10, A Blaas 2.f. Rina, P de Visser Wz 2.g. Janny, A de Visser 3.a. Paula, P de Visser Pz 3.b. Corry, F Dekker 3.c. Bles, P de Visser Wz 3.d. Ria, S Brou wer 3.e. Sientje, F Dekker 3.e. Irene, P de Visser Cz 3,g. 2de kalfskoeien: Roosje, A Maljaars l.a. Saartje, P de Visser Pz l.b. Lies, S Mal jaars Zn. I.e. Nelly, F Dekker 2.a. Emma, A Blaas 2.b. Clara, P Maljaars 2.c. Mina 3, A Blaas 3.a. Bontje, P de Visser Wz 3.b. Marijke, S Brouwer 3.c. 3de kalfskoeien: Ria, S de Visser l.a. Nel- ly, A Blaas l.b. Dora 2, F Dekker l.c. Pin, W Houmes l.d. Beatrix, A Blaas 2.a. Roe landje, A de Visser 2.b. Irene, S Maljaars 3.a. Marie 8, F Dekker 3.b. 4de kalfskoeien: Grietje 71, A Maljaars l.a. Mieke, S de Visser Pz l.b. Nelly 8, A Blaas 1.c. Martha 2, A Maljaars l.d. Henny, P Maljaars I.e. Marie, S Brouwer 2.a. Irene, W Verhage 2,b. Klaaske 3, S d Visser Pz 2.c. Elsje, P de Visser Pz 2.b. Oudere koeien: Dora, F Dekker l.a. Mia, S de Visser Pz l.b. Bóukje 3, A Maljaars l.c. Stiena, F Dekker l.d. Albert je 7, S Brouwer 2.a. Letta, S de Visser Pz 2.b. Clara, P Mal jaars 2.c. Willy, F Dekker 3.a. Vaarsen: Marie, S Maljaars 1.2. Kam pioen werd Grietje 71 eig: A Maljaars. Re serve: Ria v. S de Visser Pz. GOES. Met het uitspreken van een rede en van het missiegebed heeft de bisschop van Breda, monseigneur J. Baeten zaterdagmiddag in tegenwoor digheid van vele genodigden de missie tentoonstelling, „amate" officieel geo pend. Zoals bekend wordt deze tentoon stelling gehouden in het Schuttershof en duurt tot 11 juni a.s. De voorzitter van het Goese amate-comité. mr. H. Koopmans sprak een openingswoord, waarna de bisschop in zijn openingsre. de wees op de belangrijkheid van der gelijke tentoonstellingen. Iedere christen op deze aarde heeft een missieplicht. De bedoeling van deze tentoonstelling is nu om het bewustzijn van de missie plicht te doen opleven bij de parochia nen. zo zei de bisschop. Nadat hij een missiegebed had uitgesproken bezichtig de het uitgebreide gezelschap de ten toonstelling. In de vele fraaie stands kreeg de be zoeker een goed beeld van de omvang van het missiewerk voor elk werelddeel. Ook wgs er een fancy-fair aan de tentoonstelling verbonden. VEERE. Met een groots festi val sloot de muziekvereniging „Veere's Genoegen" zaterdag zijn eerste jeugd af en begon welge moed aan de tweede, want op deze gedenkwaardige dag werd het feit herdacht dat veertig jaar geleden door „Veere's Genoegen" de eerste schuchtere nootjes werden uitge blazen. Dat dit tot nu toe stee.ds werkelijk tot het genoegen van de Veerse bevolking is geweest be wees de overweldigende belang- steling die zij toonde voor dit prachtige festival. 's Morgens werd het programma ge opend met een kinderoptocht. Er wa ren heel leuke, originele ideeën bij en de vertederde OOOh's en aaa's van de resp. moeders (en ook wel van de va ders) waren niet van de lucht. De ju ry, bestaande uit een vijftal dames uit Veere, stond voor een moeilijke taak, doch koos tenslotte het boerenpaartje gevormd door Mieke Poppe en Bennie Bout, die in hun klederdracht zo weg- gestapt schenen van een ansichtkaart. De paardensportvereniging „De Dijk- ruiters" uit Veere droeg het hare bij tot het welslagen van dit feest door in samenwerking met de rijvereniging „Walcheren" uit Nieuwland en de ver eniging „De Oranjezon" een ruiterde- monstratie te geven. Een zevental muziekverenigingen was naar Veere gekomen om dit jubileum luister bij te zetten. Het waren resp. O.N.D.A. uit Ritthem en O.N.D.A. uit S. en St. Joosland, E.M.M. uit Serooskerke, Arne's Genoegen uit Ar- nemuiden, O.N.D.A. uit Middelburg. Crescendo uit Oostkapelle en Achilles uit Middelburg. 's Middags werden afgevaardigden van deze verenigingen ontvangen door het gemeentebestuur in de raadszaal. Burgemeester jhr. I. F. den Beer Poortugaal sprak in gloedvolle be woordingen zijn blijdschap over dit ju bileumfeest uit. Een stad zonder muziek is niets", zei hij, en bood namens het gemeente bestuur de heer H. A. Cranenburg, voorzitter van Veere's Genoegen een penning aan met inscriptie. Ook felici teerde hij de directeur, de heer K. Wis se. „Het leven begint bij veertig", en daarom veel succes in de komende ja ren", aldus de burgemeester. Hierna volgde een rondwandeling door het dorp door alle deelnemende korpsen, voorafgegaan door de rui- tervereniging. Op het programma stond ook carillonmuziek, doch door verhindering van de beiaardier kon dit niet doorgaan. Om zeven uur be gonnen de concerten op het markt eveneens groot was, ondanks het feit dat het weer iets slechter werd. Alle muziekkorpsen kregen als her innering een medaille van „Veere's Genoegen", en tevens een penning van o.a. de Veerse V.V.V.de mid- denstandsverenigin g, „De Vrienden van Veere", en nog enkele verenigin gen en particulieren- Een waardig sluitstuk was de dave rende Taptoe, waarmee de signaalaf deling van de Gymnastiekvereniging Achilles", O.N.D.A. uit Ritthem en Veere's Genoegen", dit feest besloten. Bijzonder aardig was dat de heraut op de omloop van het stadhuis stond, waar mee een heel apart affect werd ver kregen. Dit grote jubileumfeest werd niet al leen een feest voor de muziekvereni ging, maar voor de gehele Veerse bur gerij, want naar de overgrote belang stelling te oordelen was niemand op de ze grote dag achtergebleven. GOES. Voor de tweede maal orga niseerde de afdeling Goes van het Ned. Bijbelgenootschap zaterdag een bijbel leesmiddag. En ook deze tweede keer mag van een zeer ge-slaagde bijeen komst worden gesproken. Verrijkt met hetgeen God in Zijn Woord te zeggen -heeft zijn de circa 60 -bezoekers (sters) huiswaarts gekeerd. Het motto voor de ze -bijbelleesmiddag, gehouden in de Oosterkerk onder leiding van ds. E. Jansen, luidde: „Inhoud en vormgeving van ons geloof". Ds. C. Metselaar te Goes las Amos 5 en ds. N. H. Heiner uit Heinkenszand las een gedeelje uit Romeinen 12. Over de gelezen Schrift gedeelten werd in de discussiegroepen uitvoerig gesproken, waarna een vrucht bare en leerzame gedachtenwiss-eling volgde. Ds. H. Lindeboom uit Wilhel- minadorp sprak het slotwoord. BIGGEKERKE. In het laatste nummer van het gemeenteblad schrijft burgemeester J. L. Dregmans dat er nu op het grondgebied van Koudekerke een nieuw kampeerterrein is ingericht, het verboden is te kamperen op niet erkende terreinen. Vorig jaar werd dit door het gebrek aan ruimte oogluikend toegelaten. „Wij verheugen ons erover dat het neerstrijken op allerhande daar voor niet bestemde terreinen niet meer nodig is," schrijft burgemeester Dreg mans. Voor Biggekerke betekent dit dat de kampeerders nu op twee ter reinen terecht kunnen. Naleving van de karnpeerverorde» ning zal zo nodig politioneel wordeji afgedwongen, aldus 'het gemeenteblad. Hieribij wordt echter de hoop uitgespro ken dat dit niet nodig zal zijn. Het .artikel 'besluit met de mededeling dat evenals in Koudekerke oo*k op de ge meentesecretarie van Biiggeikerike geen kampeerkaarten meer zullen worden afgegeven. VEERE Veere dat reeds on telbare malen werd vereeuwigd door diverse kunstenaars, mag zich er nu op beroemen een eigen kunsthandel te bezitten, die zeker niet onderdoet voor die in de gro te steden van ons land. De be kende kunsthandel van de heer L. van Lier die reeds eerder in Utrecht en Amsterdam was ge vestigd, is nu verplaatst naar het rustige en schilderachtige Veere, met een sfeer waar een kunsthan del zich absoluut op zijn plaats moet voelen. Voor de Zeeuwse schilders heeft de heer Van Lier een ruime plaats inge ruimd, doch vooral treft de prachtige collectie Aziatische kunstvoorwerpen die geëxposeerd worden in de prettig inge richte toonzaal, eens een vervallen huis je met een schuur. Bij de opening bood o.m. de heer D. Bloemsma, een bekend collectioneur uit Apeldoorn zijn geluk wensen aan, gevolgd door een gloed volle speech van de burgemeester van Veere jhr. mr. I. F. den Beer Poortu gaal, zelf een groot kunstminnaar. Hij noemde de opening van deze kunsthan del een waardige compensatie voor het verlies van de vissersvloot. Bij de opening waren vele prominen te Zeeuwse kunstenaars en kunstkenners aanwezig, die zich allen zeer verheugd toonden over deze nieuwe aanwinst voor de gehele Zeeuwse gemeenschap. De mogelijkheid bestaat dat de heer Van Lier een expositie zal openen van wer ken die betrekking hebben op de Delta werken. GOES. Zonder de hulp van de technici van Rijkswaterstaat is zaterdagmiddag-met een „caisson" een gat gedicht in de Prins van Oranje. Het gat, dat nog bestond tussen de afdeling Zeeland meisjes van de Bond van Gereformeerde jeugdverenigingen en de Zeeuwse afdeling jongens van deze bond. Dat gat is er nu niet meer, want na de plaatsing van de caisson zonder moeilijkheden en met veel vrolijk heid hebben met een ferme handdruk de „burgemeesters", beter ge zegd de presidente van de meisjes, mej. F. A. Groot Nibbelink uit Vlissingen en de voorzitter van de jongens, de heer J. P. Balkenende uit Kapelle, staande op de „dijk" de „sluiting" bekrachtigd. Met andere woorden: de fusie van de beide bonden in Zeeland, ingaande 1 september a.s., was een feit. Tevoren hadden de jongens en meisjes in afzonderlijke vergadering en zonder discussie en met een hartelijk applaus hiertoe besloten. Hoewel het werk van al die perso nen, die in het verleden beide bonden hebben gediend, in dankbare herinne ring werd gebracht was er van wee moed nagenoeg geen sprake. Integen deel zonder tranen werden de bonden uitgeluid en afgevaardigden, met toe ters van papier en in een feestkledij ge stoken, hebben in beide kampen het feit van de fusie geproclameerd, nadat het fusie-besluit was gevallen. Na deze proclamatie zochten de jon gens de meisjes op om zich samen te zetten aan de taak, die nog wachtte. Beide afdelingsbesturen namen plaats achter de groene tafel, want „de dijk is dicht en de boot moet gaan va ren" zoals mej. F. A. Groot Nibbe link gevat opmerkte. De vaststelling van het reglement stond op het pro gramma, hetgeen veel tijd in beslag nam. Stormen bleven echter uit, zo hier en daar stak nog een licht bries je op, maar dat vermocht toch geen bres meer te slaan in het gat Dit hangt echter nog van vele facto ren af, waarvan de voornaamste de kwa liteit van de desbetreffende schilderstuk ken is. Mocht deze expositie doorgang vinden, dan zai ze zeker een nieuwe attractie voor het toch al zo pittoreske Veere betekenen. Advertentie Koffers gepakt? Niets vergetea Klaar om te vertrekken. Wacht evensigaartje? Natuurlijk, Charmantjes, die moeten -ook mee. Lekker, zo'n geurig rokertje onder weg. KarelI Bij de spaarbank van de Coöp. Boe renleenbank „Borssele" werd in de maand mei ingelegd 59.0X6,63 en te rugbetaald 42.381,87. Het saldo be droeg aan het eind der maand 1.798.422,70. De in de gemeente Tholen gehouden collecte ten bate van de SAKOR bracht het mooie bedrag op van 607,42. Dinsdagavond -half acht komt de raad der gemeente Tholen in een spoed eisende vergadering bijeen. Het echtpaar P. de Heer-Quist te Tholen herdacht het feit, dat het voor 50 jaar in de echt werd verbonden. GOES. In de dezer dagen te Goes gehouden vergadering van de Z.V.U. gaf het Centraal Bestuur aan de ver tegenwoordigers van de werkgroepen uit de diverse delen van Zeeland een overzicht van het seizoen 1960-1961 en de vooruitzichten voor het komende werkjaar. Met voldoening werd geconstateerd dat het aantal leden practisch constant is gebleven en dat de financiële toe stand van de Stichting bevredigend is te noemen, hoewel voortdurende waak zaamheid blijft geboden. Het aantal evenementen in het afge lopen werkjaar bedroeg 401. Voor het jaar 1961-1962 zal naar een ongeveer gelijk aantal evenementen worden ge streefd. Het prog- -mma zal, als ge bruikelijk, in september worden gepu bliceerd. ZOUTELANDE Het nieuwe gebouw van de Coöperatieve Boe renleenbank Zoutelande-Melisker- ke werd op ietwat plechtige wijze officieel geopend. Dat gebeurde zaterdagmiddag, nadat eerst in café Lievense de vele genodigden door voorzitter P. de Visser wel kom waren geheten en allen van een geurige kop thee hadden ge noten. Vervolgens ging het in optocht naar het Raadhuisplein, waar het gloednieuwe gebouw staat. De aanbesteding voor de bouw hiervan vond op 28 november 1960 plaats, waarna deze werd gegund aan P. de Visser uit Vrouwenpolder voor de somma van 73.200, Het kantoor maakt een klassieke in druk en beschikt over een ruime kluis, een modern ingerichte werkkamer, een wachtkamer en drie loketten, waaraan het publiek kan worden geholpen. Het is ontworpen door A. Nienhuis te Mid- delburg, architect van het Bouwbureau voor de Landbouw. De heer A. Oudkerk, inspecteur van de Centrale Raiffeisen- bank in Utrecht hees de vlag waarop het embleem van de bank stond ver meld C.C.R.B. waarna voorzitter De Visser de deur van het gebouw ont sloot. De genodigden mochten het kan toor bezichtigen, waarna de optocht in de andere richting herbegon. Terug in café Lievense opende burgemeester J. de Pree de rij van sprekers. Hij wenste het bestuur en het personeel van de nieuwe bank geluk en zei dat deze voorzag in een behoefte. Hij noemde de bank een aanwinst voor Zoutelande. De heer Oudkerk prees de verdiensten van de 41-jarige Zoutelandse bank, die dan vooral in de agrarische samenleving moesten worden gezocht. Hij vond het een gelukkige gedachte dat zowel de landbouwer als de vreemdeling van de diensten van de bank kon gebruik ma ken. „Hieraan zal ongetwijfeld de opval lende plaats van het gebouw meewer ken", besloot hij. Andere sprekers waren de heer Pol derdijk, namens de ring Walcheren van de boerenleenbanken, de heer J. Caljé, namens de bank in Biggekerke en vice- voorzitter W. de Buck. Tot slot zij ver meld dat er vele bloemstukken voor het gelukkige bestuur waren en dat door de goede verzorging van de genodigden er een geanimeerde stemming heerste. Overigens werd het reglement zonder wijzigingen aanvaard. Verkiezing Een ander belangrijk agendapunt vormde de verkiezing van het presi dium voor de nieuwe bond, die voortaan luistert naar de naam: afdeling Zee land van de Bond van Gereformeerde Jeugdverenigingen. Tot presidente werd gekozen mej. F. A. Groot Nibbelink, die ook al enkele jaren de voorzitters hamer hanteerde van de provinciale meisjesbond. Zij verwierf 34 van de 62 stemmen. Haar tegenkandidaat, de heer J. P. Balkenende, ook reeds ja ren voorzitter van de afdeling jongens, feliciteerde haar van harte met deze be noeming. Tot vrijgekozen afdelingsbestuursleden werden voorts gekozen de dames Jo Koets, Anna Potter en Mien de Bruijne en de heren J. P. Balkenende, J. D. Bouterse, A. van Vlaanderen en W. van Hoeve. Ten slotte werd besloten de con tributie voor de bij de afdeling aange sloten verenigingen vast te stellen op een gulden per lid per jaar. Voorheen was dit voor de jongens drie en voor de meisjes twee kwartjes per lid per jaar. GOES Op de hoek Beatrixlaan- Leliestraat ontstond zaterdagavond om kwart over zes een autobotsing tussen twee personenwagens, bestuurd door J. B. en J. P. de K., beiden uit Goes. Laatstgenoemde verleende geen voor- rang. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor, maar de materiële schade was aan-zienlijik. Een half uur later ramde de bromfietser K. M. uit Goes een personenauto in de wijn gaardstraat. De 'bromfietser, die onder invloed verkeerde, trok er zich echter niets van aan en reed door. Later kon hij worden ingerekend. Ook bij dit ongeval was er materiële schade. BERGEN OP ZOOM. In de laatst gehouden gemeenteraads vergadering van Bergen op Zoom werd de heer Dees Nij- pels (K.S.P.) tot wethouder van O. K. en W. gekozen. Deze eige naar van enige tomJcelbedrijueit, werd gefeliciteerd met deze be noeming, maar hierbij werd gekscherend gezegd, dat hij nu een extra inkomen er bij had gekregen. De heer Nijpels nam dit niet, want direct daarop vertelde hij aan ieder die het horen wilde dat het helemaal niet om dit geld ging. Hij zou het gerust aan een of andere charitatieve instelling, Koningin Wilhelmvna Fonds of iets dergelijks willen afstaan. Dit werd direct verteld aan de penningmeester van het Ko ningin Wilhelrrvina Fonds te Bergen op Zoom en deze, zeer verheugd, dat de heer Nijpels dit wilde doen, bedankte hem al per brief voor deze mooie geste en gaf hem daarbij het bank-gironummer van het Kan kerfonds op en zag met genoe gen het wethouderssalaris op de bankrekening voor deze menslievende instelling tege moet. Het bestuur is nu wel heel erg benieuwd of de nieuwe wethouder inderdaad zijn woord zal houden. Voor deze fusievergadering kwamen de beide bonden nog apart bijeen om voor de laatste maal de huishoudelijke zaker af te doen. Het fusievoorstel werd in beide ver gaderingen zonder discussie aanvaard. Mej. Groot Nibbelink had de leiding bij de meisjes. Het jaarverslag van de secretaresse, Mien de Bruyne, getuigde van een goed verenigingsjaar. Het aan tal verenigingen steeg van 53 tot 55. De jongens hielden voor de 66ste maal de jaarvergadering. De voorzitter, de heer Balkenende, herinnerde in ztjn ope ningswoord aan de oprichting van de jongelingsbond op 4 april 1893. In ztjn aarverslag was de heer Bouterse over iet algemeen niet pessimistisch over het geref. jeugdwerk in Zeeland, maar merkte wel op, dat heel wat jongelui afzijdig blijven staan. Het aantal ge combineerde verenigingen steeg van 26 tot 34, terwijl het aantal j.v.'s afnam van 27 naar 21, het geheel een stij ging van twee verenigingen. Ten slotte werd op hartelijke wijze afscheid ge nomen van twee afdelingsbestuursleden, de penningmeester W. de Jager en de tweede voorzitter W. Sanderse, die niet meer in het bestuur van de nieue bond zullen terugkeren, GEMEENTE WIL 140.000 GULDEN BIJDRAGEN VLISSINGEN Het hotel- en restau- voorziene verzwaring van lasten met ifiphpdriif Rritn.riwi»trnop non Rn. iii_i_:r.i-. ratiebedrijf „Britannia", voor een be langrijk gedeelte middels aandelen, ei gendom van de gemeente Vlissingen, heeft een tekort aan liquide middelen. Hoewel de verwachtingen voor een ren dabele exploitatie zeer bescheiden wa ren gehouden, doch belovend genoeg om tot de bouw over te gaan, is het verlies toch zo groot dat alleen een „ka pitale" injectie uitkomst zal kunnen brengen. De raad van commissarissen achten het noodzakelijk het in prioriteitsaande len uit te geven kapitaal te verhogen van 200.000 tot 500.000 gulden en het ka pitaal in gewone aandelen van 200.000 op 400.000 gulden te brengen. De oorzaken, die de raad van com missarissen voor deze de meest pessi mistische verwachtingen overtreffende bedrijfsresultaten, aanvoert zijn velen. In de eerste plaats voert zij aan dat het hotel eerst een maand later in be drijf kon worden genomen dan was ver ondersteld. Een factor vormden verder de niet Op donderdag 1 juni 1961 slaagden voor het eindexamen Middelbare School voor Meisjes aan het Petrus Hondius Lyceum te Ternenzen de volgende kan didaten: Ina Leenbouts, Biervliet; Elly Lou- rens, Axel; Willy Meijers, Terneuzen; Bert Pennings, Axel; Ankie de Regt, Terneuzen; Greet Vrieling, Terneuzen. betrekking tot personeel, een aantal niet begrote belangrijke uitgaven en het uit blijven van een verhoging der inkom sten, verwacht door de commissarissen. Een andere aangevoerde oorzaak, die enigszins bevreemdend aandoet is de te hoge personeelsbezetting, aangepast aan een vroege opening. Ondanks de op van te voren vastgestelde late opening werd deze overbezetting dus aangehouden. Hoewel de verwachtingen voor 1961 iets gunstiger zijn gestemd staat reeds nu vast dat ook dit jaar een niet gering verlies zal worden geleden. In klaarder taal uitgedrukt is gedu rende het eerste half jaar dat „Britan nia" in bedrijf is geweest de resultaten één derde bij de prognoses ten achter gebleven. Het college van B. en W. die dit al les in een schrijven aan de raadsleden mededeelt, blijft echter nog een opti mistische kijk op de zaak houden om dat zij, met de accountant en de com missarissen, meent dat met de jaren wel een sluitende exploitatie zal wor den verkregen. In de vergadering van vrijdag 9 juni zullen B. en W. de raad voorstellen met 140 prioriteitsaandelen van elk dui zend gulden deel te nemen om de N.V, weer aan liquiditeitsmiddelen te helpen Als voorwaarde zou dan gelden dat de gemeente een grotere invloed in de raad van commissarissen en een grotere ma te van controle zal verkrijgen. Advertentie BOSCH Alleenvert. N.V. Willem van Rijn, AmiierdomAV. Poitbu* 8005I Apart Sloop ger. kerk Meliskerke MELISKERK Deze week zal een begin worden gemaakt met het slopen van de gereformeerde kerk. Zoals wij enige tijd geleden berichtten zal de ge reformeerde kerk een nieuw gebouw krijgen. Dit moet echter worden ge bouwd op dezelfde plaats van het be staande gebouw. Tijdens het slopen van de bestaande en de bouw van de nieu we kerk zullen de diensten worden ge houden in het kerkgebouw van de ge reformeerde gemeente. Met ingang van aanstaande zondag zullen de diensten worden gehouden om elf en vier uur. De leden van de gereformeerde kerk van Meliskerke wonen behalve aldaar ook in Zoutelande en Biggekerke. Ver schillende leden uit Biggekerke zijn niet erg te spreken over het besluit van de kerkeraad de diensten bij de gerefor meerde gemeente in Meliskerke te hou den. De kerkeraad heeft ook een aanbod gekregen om de diensten tijdens de sloop en. bouw in de cantine van het voormalige arbeiderskamp in Biggeker ke te houden. Verschillende leden meen den dat dit een betere oplossing is dan de diensten in Meliskerke. Speciaal wat betrof de aanvangstijden. Vier uur in de middag is voor diegenen die vee moeten verzorgen wel een heel ongeluk kige tijd. Het is te hopen dat alsnog een oplossing wordt gevonden. Onenig heid binnen een kerkverband is nog al tijd een van die dingen die de „buiten wacht" onsmakelijk pleegt te noemen. GOES. Onder leiding van "mej. D. Dekker kwamen enkele honderden meis jes in de leeftijd van twaalf tot zes tien jaar bijeen in zaal Juliana aan de Beestenmarkt voor de jaarlijkse meis- jesbinnendag. Uit alle delen van Zee land waren ze gekomen om hun bij drage te leveren aan het vrolijke pro gramma, want het geheel werd door de groepen zelf verzorgd. Na een ernstige inleiding van mej. Dekker kwam de stemming er al di rect in met de vrolijke „yels" waarmee de diverse afdelingen zich presenteer den. Met zang en muziek en spelletjes vloog de dag om, naar het hoogtepunt de film „Een moeder gezocht", die een ietsje serieuzer inslag had, en vele meisjes wellicht een reden tot denken heeft gegeven. Omstreeks half vijf was de pret weer voorbij en ging ieder zeer voldaan weer naar zijn woonplaats terug. BORSSELE De Toneelvereniging „De Zeesterren" hield de jaarlijkse Al gemene Vergadering. Na het openingswoord van de voorzit ter de heer Joh. Huysen -gaven de pen ningmeester en de secretaresse een ver slag van het afgelopen jaar. Uit deze verslagen bleek dat, ondanks het feit dat de vereniging nog maar één jaar bestaat de financiële positie niet ongunstig is en dat de jonge vereniging het reeds presteerde om in totaal 5 uit voeringen te geven. Daar het bestuur nog maar een voor lopig was werd er nu een definitief be stuur gekozen en wel als volgt: Voor zitter de heer Joh. Huysen, Secretaris de heer M. Oostdijk en Penningmeester de heer A. J. Rottier. In de keuze-commissie werden geko zen: Mevr. J. de Bue—Ruster als voor zitster en Mej.: T. de Krijger en de heer A. Walhout als leden. Besloten werd om binnen zeer korte tijd een stuk in studie te nemen onder regie van de heer M. Oostdijk, opdat reeds vroeg in het najaar gespeeld zal kunnen worden.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 3