Commissie van onderzoek heeft woord gebroken" Rapport niet ontvangen Achter het scherm meti Karin op het scherm J Burt Lancaster in Filmvenster AFGEVAARDIGDEN VAN OPPOSITIE IN AVRO BESCHULDIGDEN: DRIE HOOGLERAREN HADDEN NIEUWE STATUTEN KLAAR max I Uit de kerken KAPPIE EN DE SLAAPSLAVEN UFORD'gfilm weddenschap Oprichting comité Cas Baas debuteert als t.v.-regisseur Maandag 5 juni 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag- a Vervolg van pag, 1 DE heren Feith, Groeneveld Meijer en Willinge Gratama onderstrepen het schenden van de afspraak met een citaat uit een brief van 29 maart, geschreven door de secretaris van de commissie van onderzoek: „In antwoord op uw schrijven van 22 maart deel ik u mede, dat onze commissie, die thans na haar onderzoek bezig is een oor deel te formuleren, accoord gaat met uw voorstel om tot een ge zamenlijke bespreking te komen alvorens haar rapport wordt uit gebracht." Even verontwaardigd is de gespreks commissie over het voornemen dat de Avro zou hebben om het rapport grotendeels geheim te houden. De leden van de commissie hebben immers een brief gezien van de com missie van onderzoek aan de opposi tie, waarin staat „dat het Avro-bestuur de commissie van onderzoek heeft op gedragen de grieven ten gronde te onderzoeken en omtrent dit onderzoek een rapport uit te brengen, dat zal worden gepubliceerd". Misleiding Een derde bezwaar van de opposi tionele gegsprekscommissie geldt de naar haar mening duidelijke misleiding op het punt van een indertijd door drie hoogleraren uitgebracht rapport aan de Avro over de statuten, die ook nu weer heftige kritiek ondervinden. De commissie van onderzoek zegde toe, dat de gesprekscommissie dit rap port te zien zou krijgen, maar deelde mee, dat het slechts richtlijnen be vatte, die weinig betekenis hadden. Ten eerste heeft de gesprekscommissie het rapport niet ontvangen. Ten tweede is via een omweg gebleken, dat de hoogleraren Beekhuis, Houwing en Bregstein indertijd een volledig stel nieuwe statuten hebben opgesteld, be antwoordend aan de eisen voor een democratisch bestel en die „zo in de staatscourant kunnen", zoals een van de leden van de gesprekscommissie het uitdrukte. Dit voelen de leden van de gespreks commissie als misleiding. Raadsel Jhr. Feith, oud-president van de rechtbank in Groningen, drukte zijn diepe teleurstelling over de gang van zaken als volgt uit: „Ik sta voor een raadsel. Hoe heeft men ons zo kunnen behandelen? Eerst werden wij door de commissie-De Jager ontvangen als mensen, die men wel aan wilde horen maar meer niet. Later is de verstand houding veel beter geworden en had den wij het gevoel dat wij gezamenlijk iets konden bereiken." Mr. Willinge Gratama, procureur en advocaat in Zwolle, lid van de Pro vinciale Staten van Gelderland, stelde het nog scherper: „Met de mond gaf men blijk van goede wil, maar nu is men tot een onwaardige oplossing ge komen. En dat terwijl wij de indruk hebben gehad dat wij unaniem van oordeel waren dat we moesten zien te bereiken, wat in het belang van de Avro is." „Gelooft u, dat de zaak nu hopeloos is", vroegen wij mr. Gratama. „Op dat punt ben ik zeker niet in mineurstemming", was het antwoord. „Dit is een steen waaraan velen zich zullen stoten. Er blijven mogelijk heden." Dr. Groeneveld Meijer, oud-direc teur-generaal van het Ministerie van economische zaken, heeft al enkele malen op het punt gestaan als gevolg van de teleurstellende gang van zaken uit de gesprekscommissie te treden. „Men heeft de indruk gewekt, dat wij veelvuldig contact met de com missie-De Jager hadden", zo zei dr. Groeneveld Meijer, „maar wij hadden veel meer het gevoel, dat men ons ont liep. In werkelijkheid hebben wij dan ook maar twee maal met de commissie van onderzoek gesproken, in januari en in april." Tegenwerking „Het ergste is, dat niemand van ons deze behandeling had verwacht. Wij alle drie hebben echt uit idealistische overwegingen er in toegestemd om in de gesprekscommissie zitting te nemen. Wij hebben op een zeker ogenblik bij de commissie van onderzoek begrip gevonden. Wij spraken dezelfde taal. Van de Avro hadden wij niet de minste medewerking. Wij hebben ge vraagd de samenstelling van onze commissie en de benoeming van onze secretaris in de Avro-bode te publi ceren. Dat is geweigerd. Wij hebben gevraagd om een exemplaar van de statuten. Die werden ons niet verstrekt. Steeds meer kregen wij de indruk, dat wij ook in de commissie van onderzoek stelselmatig werden tegen gewerkt en zelfs om de tuin ver deft geleid zoals in de zaak van het hoog- lerarenrapport. Er is bij ons geen gevoel van per soonlijke rancune. U kunt het een diepe zakelijke verontwaardiging noe men." Uit de hoogste kringen van de Avro stamt de indruk, dat het rapport van de commissie-De Jager weinig kritisch is uitgevallen. Officieel verklaarde de Avro gister avond, dat het helemaal niet de be doeling is het rapport geheim te hou den, maar dat het bestuur nog na over leg met de commissie van onderzoek moet besluiten in welke mate en op welke wijze het aan de openbaarheid zal worden prijsgegeven. Van een onzer verslaggevers HILVERSUM Het bestuur van de Avro heeft ons medegedeeld, dat het rapport van de commissie van onder zoek nog niet is ontvangen. Mr. de Jager, voorzitter van de commissie, weigerde hierop ieder commentaar. Woensdagavond had hij tegenover ons verklaard, dat het rapport was ver stuurd, donderdag bevestigde hij dit tegen mr. Feith, afgevaardigde van de oppositie. De secretaris van de commissie van onderzoek, mr. Robijns, zei gisteravond, dat hij van de hele zaak niets afwist. De Prix-Femina-Vacaresco voor 1961 is toegekend aan de Franse histo ricus Robert Aaron voor zijn boek „Les années obscures de Jésus." Deze prijs bedraagt vijfduizend nieuwe francs. 66 Nu ze de drie punten zonder enige moeite binnen hadden gekregen, kon den ze alle zorgen opzij zetten. Op 28 oktober deed zich een grote zeldzaamheid voor: het regende de hele morgen, zodat de reizigers eens rustig konden uitslapen. Abel hield daarna een algemene conferentie. Hij zei onder andere hoe eigenaardig het was dat de tuinen en zo 's nachts onderhouden werden. Mare vroeg onschuldig hoe hij daarbij kwam. Abel, die het land had aan dat soort vragen, antwoord de kortaf dat hij de hele nacht het lawaai van grasmachines had ge hoord. Waar waren de twee anderen geweest? Bertrand en Mare barstten in la chen uit. „Waarde neef dat lawaai dat jij hebt gehoord werd veroorzaakt door de kikkers in de vijvers!" Abel begon maar gauw over iets anders. Ondanks de regen besloten ze te gen de middag toch nog maar even te gaan zwemmen en een laatste wan deling over het eiland te maken. Door kronkelende laantjes, even schil derachtig als die in Engeland, reden kleine taxi's met een grote parasol ter bescherming tegen zon of regen. Overal op de glooiingen langs de kust zagen ze zorgvuldig onderhouden tuinen en gazons. Toch was er iets wat het landschap ontsierde: de droge, uitgebleekte stammen van de pijnbomen. Ze hoor den dat een paar jaar geleden de ver nielzuchtige boorkevers het eiland waren binnengevallen. Deze parasie ten en hun nakomelingschap gingen zo snel en grondig te werk dat de bomen waren bezweken. Men heeft echter nieuwe pijnbomen aangeplant die later de oude zullen vervangen. Nog één dag Zuchtend pakten de reizigers hun koffers en ze beslo ten nog één keer te gaan zwemmen. Wie eenmaal kennis heeft gemaakt met al die zon, die rust en het ogen schijnlijk zo kalme leventje op het eiland kan daar niet zo makkelijk afscheid van nemen. Na het zwem men zetten ze zien aan het ontbijt het laatste. Op het vliegveld aangekomen ont dekte Abel een goede Freudiaanse reden om het afscheid van het ei land uit te stellen: met wanhopig ge zicht keerde hij zijn zakken binnen stebuiten, hij keek in zijn portefeuil le en keerde ten slotte teneinde raad zijn koffer om op de vloer van het kantoor. „Zeg. wat mankeert jou? Ben je I;fi wsm adb wereldreis als 4v* i helemaal gek geworden? Al dat zwemmen schijnt je geen goed te hebben gedaan!" En Bertrand merkte afkeurend op: „Nou, zo'n slordig gepakte koffer heb ik nog nooit gezien!" „Kaffers ik ben de kaartjes kwijt!" „Zo en wat is .dat dan?" vroeg Mare terwijl hij op een envelop wees. „Waar?" „Daar onder dat overhemd!" „Goddank net op het nippertje!" HOOFDSTUK ELF 15 november TELEGRAM Bermuda, 27 okt. Vernamen bezwaar tegen onze kamelen komma beslist geen drome darissen stop gaarne ophel dering aangezien anders wed denschap verloren stop zijn doodmoe stop gaan uitrusten Bermuda Armand TELEGRAM Bermuda, 28 okt. Experts reuzen schildpaddenwedstrijd stop alle mogelijke medewer king stop drie prima handte keningen stop 25 punten Armand MONTREAL 29 oktober tot 2 november Punten: 28. Foto te paard in uniform van Canadese bereden po litie. 29. Plaatselijk blad met ver slag officieel bezoek Ko ningin Elizabeth II. 30. Naambordje van straat in Montreal. Bermuda lag al ver achter hen en weldra verschenen de wolkenkrab bers van New York weer. Op Idle- wild hadden ze de grootste moeite met het transport van hun bagage van de Pan-American naar de Cana dese lijn; dat bleek veel moeilijker dan het leek. De bureaucratie is er meedogenloos. Een reiziger heeft een dubbele portie filosofie en geduld no dig, vooral als hij ziet hoe ruw er met zijn bagage wordt omgespron gen. Aan het eind van de lopende band in de douaneloods zien de koffers er al uit of zedoor een betonmolen zijn gegaan. Dan worden de passa giers verzocht bij elkaar te grab belen wat er nog heel is, dit in klei ne wagentjes te deponeren en hier mee naar de Canadese vertrekloods te gaan die een heel eind verder ligt. Ons drietal leek toen veel op een stel letje pakezels. Gezamenlijk hadden ze drie wagentjes vol. (Wordt vervolgd) NED. HERV. KERK Beroepen te Kootwijkerbroek: Gooyer te Sommelsdijk Aangenomen naar Vriezenveen: C. Batenburg te H.I.Ambacht; naar Pernis, vac. A. Groenenboom: C. den Engelsen te Rilland Bath. GEREFORMEERDE KERKEN Aangenomen naar Bloemendaal: P. N. Kruyswijk sr. te Amsterdam. Bedankt voor Nijkerk, vac. H. Tien: A. Reen te Alkmaar. AXEL. In de Kerkeraadskamel der Ned. Herv. Kerk had een samen- spreking plaats tussen vertegenwoordi gers der verschillende Protestante Groe pen in Axel. Op deze samenkomst is in Axel een „Comité ter behartiging van de belangen van het Protestants Inter kerkelijk Thuisfront" opgericht. Reeds op deze eerste samenspreking werden plannen gemaakt in verband met een in de nazomer te voeren actie. In het comité hebben zitting enkele ver tegenwoordigers van elk der bovenge noemde groeperingen. BURT LANCASTER daten-amusen Van een onzer verslaggevers OTTERDAM Wat Karin Kraaykamp vanavond, wan neer ze om twintig minuten over acht het programma „Achter het scherm" pre senteert, aan heeft, dat wist ze zater dag nog niet. Ze droeg op dat moment een zwart truitje en om haar (slanke) hals wapperde een oranje rood sjaaltje. Wat ze ging doen in haar programma wist ze wel, maar ze wilde slechts een heel klein tipje oplichten, „anders is het niet leuk meer". „We besteden bijvoorbeeld aandacht aan de prijswinnaar van de TV-toto", zei ze en voelde even op haar hoofd. We keken en Karin Kraaykamp zei: „Ja, het plakt nog een beetje, ik ben EN uitgestelde Burt Lancaster komt vanavond in het Filmvenster. Jan Blokkers uitzending moest op 8 mei wijken voor een voetbalre portage. Maar: wat in het vat zit, verzuurt niet, vooral niet bij onze vaderlandse tele visie. Het zou natuurlijk actueler zijn geweest indien men de Arnhemse Filmweek tot onderwerp had geno men. Burt Lancaster zat echter in het vat Op zichzelf is het een goed idee een programma aan Lancaster te wijden. Deze Amerikaanse acteur, die het hoofd van een tragische en lawaaierige clown draagt op een atletisch lichaam, is een opmerkelijke verschijning. Zonder enig bezwaar zou men hem in de sport kunnen denken, rugby, voetbal, zelfs gewicht heffen. Trouwens hij is kampioen basket-ball geweest, hetgeen leidde tot de benoeming tot hoofd van de lichamelijke opvoeding aan de New Yorkse universi teit. Het circus haalde hem daar vandaan. Dol van ro mantiek stortte Lancaster zich in een acrobatisch nummer en kwam zelfs vijf jaar lang in een van de vele pistes van de gebroeders Ringling terecht. Daarna kwam de oorlog. Precies 26 maanden bewoog Lancas ter zich als sergeant langs de fronten van Noord-Afri- ka, Italië en Oostenrijk. Hij liep nog in uniform, maar als verzorger van sol daten-amusement, toen hij de kans kreeg de rol van m sergeant Mooney in het toneel stuk „The sound of hunting" op Broadway te spelen. Van het toneel naar de film „The Killers" met Ava Gardner. Burt Lancasters toekomst was ge maakt. Wild West Wild West, ontmaskering van moordenaars, heldendaden dat waren de terreinen, waarop de stoere gestalte van Lancaster zich bewoog. Later kwamen betere rollen, bijv. in Come back little Sheba, The Ken- tuckian, The rose tattoo, Tra peze en The rainmaker. Hij bleef zwaaien met armen en benen, slungelachtig, alsof het hoofd niet bij het lichaam be hoorde. Het hoofd, dat zo ge makkelijk kon worden getekend door een domme, wellustige, geslepen grijns, waardoor men Burt Lancaster gemakkelijk voor een man zou houden, die beheerst werd door spieren bundels. net naar de kapper geweest", knikten we. En dat „nieuw talent", hoe zit het I daar nu mee, wilden we weten. I Geweldig .Geweldig", was het antwoord. „Ik heb in een vorige uitzending dus zo I ongeveer gezegd: Wanneer u een talentjager bent en u weet in uw om geving iemand van wie u denkt dat hij of zij thuis hoort op het tv-scherm, 9 meldt het ons dan als het u belieft. I Er zijn beestachtig veel reacties ge- I komen en die worden (bij de Vara) stuk voor stuk bekeken. De oproep is een enorm succes geworden." Toen gingen we weg en keken tege- lijk nog even naar de op Karins haar gespoten lak. „We willen kapper zijn", zei het ergens in ons. televisie vandaag radio MAANDAG Burt Lancaster, de Amerikaanse filmster die onlangs de Oscar verwierf, is vanavond de hoofd figuur in de rubriek Filmvenster (9.00). Fikse knokpartijen kunt u meemaken om 8.35 wanneer er een nieuwe Wild-Westfilm wordt gedraaid en ook om 9.30, zij het op een ander plan. tijdens de debatten van Welbe schouwd. De avond begint na het nieuws met de rubriek Achter het scherm. België Vlaams biedt een tv-spel over zin van het lijden: „Job" (9.10). Hieraan vooraf gaat Bonanza", nieu we avonturen in het wilde westen (8.25). Met ..Toneelmagazine" wordt besloten (10.20). België Frans heeft „La route en chantant" op het programma met een aantal bekende vocalisten als An dre Claveau, Juliette Greco, Les Compagnons de la Chanson, Guy Béart, Claude Bessy e.a. (9.00). Duitsland laat Heinz Rühmann ver tellen over zijn belevenissen (8.20). Daarna volgen een detectivefilm met Richard Diamond als privé-detective (9.05), een documentaire over „Het dorpsleven en de keerzijde daarvan" (9.30) en tenslotte een speelfilm „Mit einer Zeitung zugedeckt" (10.15). vandaag MAANDAG In de dirigent I Pierre Monteux is een brok Europe- se muziekcultuur belichaamd. In zijn jonge tijd heeft hij heel I ■uiat premières van werken gediri geerd, die nu tot het vaste reper- m toire behoren. Monteux, die zijn carrière als al tist begon, leidde vijftig jaar gele- den de eerste uitvoering in Parijs I van Strawinsky's ballet Petroesjka. m Vanavond wordt ter herinnering aan de wereldpremière op 13 juni 1911 in het Theatre du Chatelet een uitvoering van het werk gegeven over de zender Hilversum 2, om 11.15. Pierre Monteux dirigeert ditmaal het Boston Symfonieorkest. In Eigen weg, de Minjonuitzending van de Avro, vanavond om 7.45 een kwartiertje cabaret van de afdeling Rotterdam. Chris van Hoorn regis seert het programma, dat getiteld is Eén en één is twee. Marie-Cécile Moerdijk zingt om 11 'uur Noorditaliaanse volksliedjes. Hil versum 2. Zakenman Maar in dat hoofd zijn de kwaliteiten voor een uitnemen de zakenman aanwezig. Al spoedig had Lancaster door dat er meer te verdienen viel met het produceren van films dan met acteren. En als men in de films die men produceert ook nog acteert, dan Een oude vriendschap met Harold Hecht bleek nuttig. Met James Hill werd er een drieman schap gevormd, dat als -onaf hankelijke producent werkte. Films als „Marty" zijn daar aan te danken. En Marty was een stoutmoedige daad in de wereld van Hollywood. Ook dat is typerend voor Lancaster. Eigen nieuwsdienst BUSSUM De acteur Cas Baas maakt donderdag 15 juni zijn debuut als televisie regisseur. Opgevoerd wordt het spel „Een mooie zondag in sep tember" van Hugo Betti. Myra Ward, Jules Croiset, Guus Ver- straete, Bas ten Batenburg en Nelleke Knegtmans spelen er belangrijke rol len m. lilllllllilllllllllllllllllMllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHlllllltillllllllllllllllllllllllllMIIIIHIIIIIIIMIIIIIIIItllllllinMIIIirillillIKIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIllllllllllMIIIIIIIillllllllllllllliLI 87. Toen Kappie, Okki en de meester de maat op het andere eiland ontwaar den, maakte zich een grote opwinding van hen .eester. „Ahoy! Tjeerd..!" brulde Kappie over het water, een toeter makend van zijn handen. „Ahoy, jong..! Wat sta je daar te staren als een stokvis met kramp! Kijk dan toch eris hierheen!" „Hij hééft iets.." meende de meester, een lap aan eer stok knopend. „Er is iets sinisters met Tjeerd..! We zullen eens proberen of hij op vlaggeseinen reageert." Daarop begon hij wild zwaaiend met de vlag langs het strand te rennen, maar zonder resultaat. De Maat ver zette weliswaar een been, maar dat was dan ook alles. Het geroep en gezwaai trokken echter wel de aandacht van Kivi-Kokos. „Zijn de blanken ziek geworden in de bol?!" riep hij ontstemd. „Veel lawaai wekt toorn van Klaassievaakkie. La waai trekt de aandacht van de boze geest! Straks maakt hij ons allen tot zijn slaven en dan..." Hij brak af. Verder op het strand wa ren een aantal inlanders jammerend op hun knieën in het zand gezonken. Zij grepen in hun haren en beukten met hun vuisten op de borst. Dit vertoon van smart kon alleen betekenen dat er een ramp moest hebben plaatsgevon den... 2139. Alleen onderaan de grinthelling boden de rotspartijen een schuilplaats. Er zat voor Otto dus niets anders op, dan af te dalen, en dat deed hij. Hij greep zijn paard bij.de teugel en dwong het de losse, schuivende steenmassa in. In zijn angst werd het trouwe dier lastig en onhandelbaar en Otto had de groot ste moeite om het naar beneden te krij gen. Zo gebeurde het, dat, toen hij bijna de beschuttende rotsen had bereikt, hij de macht over zijn evenwicht verloor en ruggelings tegen een grote steen smakte. Zijn paard was met een paar sprongen in veiligheid. Maar Otto zag met ontzetting, dat hij d.g kostbare gouden haan op de helling had laten vallen en die laag daar, open en bloot te schitteren in de zon. „Alles voor niets geweest!", mompelde hij, terwijl hij met een gevoel van machteloosheid een schuilplaats opzocht In zijn gevoel kon het niet anders, of de ruiters zouden hem nu vinden In het volgende ogenblik verschenen Rochus en zijn makkers bovenaan de Advertentie

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 2