STEMMEN ONDER CLAMARTS PUIN Moord op joden is daad van de grootste heroïek MALEIERS BESCHERMEN GEVLUCHTE BASJISTAM VERF FLEUR Negentien doden geborgen - tien vermisten CHINESE TAPIJTEN C^onA4rdonck Geen kostwinnersbijslag voor gelijke beloning van mannen en vrouwen JONGEREN IN SURINAME ROEREN IN DE POLITIEK GEEN WIJN MAAR GIF RECHTVAARDIGING VAN HIMMLER Op laatste moment deed hij niet mee RED CRUSADER DUCHT GEEN GEVAAR MEER Commandant van Karei Doorman maakte fout KONINGIN WILDE HET ZELF ZIEN „Foute" rechters met vervroegd pensioen Wilt U leraar worden? RESA - HILVERSUM Drs. Roemers9 voorzitter N.V.V. FONGERS Voor het eerst rassenkwesties in het geding Vete met politieman brengt wethouder voor rechtbank Mr. v. d. Mandele wordt erevoorzitter instituut Nederland U.S.S.R. Na golf van terreur in Kivoe Zaterdag 3 juni 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 7 Van onze correspondent PARIJS. In de grauwe avondschemering aan het einde van de dag van gisteren, die met een laatste opleving van hoop was begonnen maar in doffe wanhoop eindigde, maakte Clamart, zo ver schrikkelijk getroffen door een aardverschuiving, de balans op. Negentien doden geborgen, 48 ge wonden vochten nog voor hun leven of om te ontsnappen aan de nachtmerrie die zij juist beleefd hadden. Tien mensen lagen vermoedelijk nog in een tijdelijk graf onder de puinhopen in een tien meter diep gat. De gehele gemeente Clamart neemt deel aan een grote burgeracfie om het lot van de slachtoffers te verzachten, al is dit voor het leed dat er geleden wordt, ook maar een zeer provisorische pleister. Gisterochtend om half vijf werd er onder de felle lichtbundels van de vele schijnwerpers die de puinhopen ver lichtten. een order gegeven voor abso lute stilte. De menigte, die sedert don derdagochtend elf uur huilend, jam merend, ten prooi aan een zenuwcrisis, op nader bericht van familieleden en bloedverwanten had staan te wachten, hing nog altijd rondom de afzetting, uitgeput, slaperig of met 'bloeddoor lopen ogen. Nu werd het doodstil, deels bij gebrek aan meer tranen, deels om dat men de laatste kans om nog een familielid levend terug te vinden niet te niet wilde doen. Reddingsploegen doorzochten systematise'^ de ruïnes, ge spitst op elk geluid. Vooral in de buurt van de aardewerkfabriek, waarvan alleen de directeur, de boekhouder en twee arbeiders als doden geborgen waren, terwijl één van de arbeiders levend aan de oppervlakte was ge bracht. Ook in de buurt van een huis van drie verdiepingen, waar nog een aantal mensen werd vermist. Diep in de bodem, in het gat van acht tot tien meter diepte, waar zich nog slachtoffers moesten bevinden, gaf men signalen met een fluit. Een hevige regen sloeg op de ploegen neer en nog steeds dreigde de aarde weg te zakken. Bij de fabriek hoorde men een vrou wenstem, ver onder het puin. Even later een mannenstem. Onmiddellijk werd er een ploeg aan het werk gezet. Voorzichtig werd het puin weggeruimd, terwijl andere leden van de groep een tunnel probeerden te graven met een snelheid van een halve meter per uur. Na uren zwoe gen, telkens afgelost door andere red ders, slaagde men erin de bedolven secretaresse van de fabriek koffie en water toe te steken. Op datzelfde ogen blik arriveerde haar man. Hij kreeg toestemming om enkele woorden met haar te wisselen: ,,Houd moed, lieve ling, wij zien elkaar dadelijk weer". In de vroege ochtend zagen zij elkaar terug. Zij was ernstig gewond, één voet moest worden geamputeerd, 's Mid dags was zij dood. Inmiddels zwoegde enkele meters verder een reddingsploeg om een ar beider die acht meter onder de grond zat, te bevrijden. Hij bleef roepen om zijn redders de weg te wijzen. Laat in de ochtend bereikte men hem. Hij be gon te kreunen. Men bevrijdde een arm en een dokter gaf hem daarin met een een spuitje. Toen hij enkele uren later geheel bevrijd was, bleek zijn borstkas te zijn ingedrukt. Hij had twaalf uur onder het puin gelegen. Vroeg in de ochtend hoorde men nog op enkele plaatsen zwakke geruchten en geweeklaag. Om elf uur kwam er geen enkel geluid meer uit de ruïnes. Ongetwijfeld zullen de tien vermisten later als lijken worden geborgen. Buitengewoon tragisch was het lot van de familie Berberian. De vader, die in de buurt van Clamart werkte, was na het horen van de ontploffing naar huis gerend. Hij slaagde erin zijn familieleden in veiligheid te bren gen. Toen hij zag dat het huis welis waar verzakt was, maar nog overeind stond, reed hij met zijn wagen en zijn drie kinderen terug om nog wat te Advertentie Zojuist ontvingen wij een exclusieve collectie uitsluitend van de hoogste kwaliteit Bijzonder geschikt voor het moderne interieur. Ook enkele tapijten met Aubusson motieven jj voor transe interieurs I ROTTERDAM-Lijnbaan 55 DEN HAAG-Hoogstraat 30 AMSTERDAM-Leldsastraat74-76 Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. De 25-jarige los-werk- man M. B. uit Den Haag heeft bekend, dat hij aanvankelijk zou meedoen aan de overval op een taxi-ondernemer aan de Haagweg in Loosduinen op 15 mei. De overval zou worden gepleegd met een met doeken omwikkelde ijzeren staaf. Op het laatste moment werd B. opzij gezet. De andere twee pleegden toen de overval zelf met een traangas pistool. Zij werden een paar dagen la ter gearresteerd. B. had wel meegedaan aan een in braak in Delft op 8 mei. De buit be stond uit 23 horloges en twaalf armban den ter waarde van 2500 gulden. De man bekende verder ingebroken te heb ben in Den Haag en in Leiden. De buit bestond beide keren uit enkele radio s. redden wat zich in het huis bevond. Op het ogenblik dat hij voor zijn wo ning arriveerde, stortte deze in en ver pletterde de auto. De vier slachtoffers zijn later geborgen. Tegen de avond, toen er geen verbe tering van het weer in het vooruitzicht kon worden gesteld, beval de burge meester van Clamart alle inwoners van de huizen op de hellingen van de heu vel, hun woningen te verlaten en de nacht elders door te brengen. Er wer den slaaplokalen door de gemeente ter beschikking gesteld. Pas na een onder zoek van deskundigen zullen de men sen hun huizen weer mogen betrekken. Boeren contra regering Eigen nieuwsdienst GENÈVE. Vijftig Zwitserse wijnboeren in het kanton Valais voerden gisteren een verbitter de, maar vergeefse strijd tegen drie helikopters die op hoog be vel hun wijngaarden vernietig den met sterk geconcentreerde chemische stoffen. Met jacht geweren vuurden 'de verbolgen boeren op de drie toestellen bo ven hen, met karabijnen, en zelfs met stenen poogden zij de aanval uit de lucht af te slaan. In het kanton Valais worden wijnen geproduceerd van een zeer gerenommeerde soort. Zes maan den geleden kregen de eigenaren van de vijftig betrokken wijngaar den opdracht hun druiven te ver nietigen omdat de kwaliteit wijn die er uit geperst zou zijn, van mindere kwaliteit zou worden dan de wijnen die in de hoger gelegen delen van het kanton worden ge teeld. De autoriteiten vreesden dat de goede naam van de wijn uit Valais er door zou worden aan getast. De boeren in Valais weigerden het bevel op te volgen. De zaak werd naar de regering in Bern verwezen. Er volgden maanden van verhitte discussies die culmi neerden in het onverbiddelijke besluit van de federale autoritei ten: de wijngaarden van de vijftig boeren moeten worden vernietigd. Prikkeldraad De boeren antwoordden met het aanbrengen van prikkeldraadver sperringen rond hun gaarden. Beurtelings hielden zij 's nachts de wacht rond hun wijngaarden om te voorkomen dat de politie zou in grijpen. Dat dit ingrijpen letter lijk van hogerhand zou komen, was voor de arme boeren een bit tere verrassing. In het diepste geheim had de politie van het kanton de actie verwoesting voorbereid. Zelfs de politie in de dorpen waar de ge dupeerden wonen, was er niet van op de hoogte. Om vier uur gister morgen naderden drie helikopters, die men voor deze gelegenheid had gehuurd, de wijngaarden waar het om ging en weldra was het spuiten van het dodelijke gif in volle gang. Van alle kanten stoven de ziedende boeren uit hun huizen, schoten kraakten, stenen werden in de richting van de helikopters geslin gerd. Maar wat zij ook probeer den, de vernieling werd zonder onderbreking systematisch voort gezet en voltooid. Alle wegen naar het betrokken gebied waren afge sloten en zelfs opende de politie het vuur toen de wijnboeren op de vliegtuigen begonnen te schie ten. Wonder boven wonder werd niemand geraakt, alleen kreeg een zoon van een der wijnboeren een schampschot aan zijn hand. Bankroet Gisteravond vergaderden de ge dupeerde boeren in Seillol, in het hart van het verwoeste wijngebied. Voor velen van ons betekent dit bankroet, aldus hun voorzitter, Henri Dupont. Bij wijze van pro test verbrandden de boeren giste ren kerkboeken op de trappen van de r.k. kerken in Valais, een rooms katholieke streek. De wijngaarden waar donderdag de druiven nog rijp en vol aan de trossen hingen, waren gisteravond één verbrande, bruine massa. Het zal zeker twee jaar duren eer in deze gaarden weer wijndruiven geteeld kunnen worden. Politie patrouilles hielden gisteravond een oogje in het zeil. Men verwacht stellig wraakneming van de ge troffen boeren. KONINGIN Juliana heeft gisteren bij haar bezoek aan de Neder landse Optiek- en Instrumenten fabriek te Zeist een aanschouwelijke demonstratie bijgewoond van het principe van de fasenmicroscopie. Zeist heeft de Koningin geestdriftig ontvangen. Op het balkon van het stadhuis luisterde zij naar een zang- hulde van vijfduizend kinderen en tijdens een rondrit door de stad werd zij toegejuicht door duizenden langs de route. Koningin Juliana at 's middags met leerlingen van de technische school. Daarna bezichtigde zij de Gerofabriek, een kerk van de evangelische broe dergemeente en de medisch-pedago- gische inrichtingen Veldheim en Stenia. Deense bewaking opgeheven: Van onze correspondent T ONDEN Het Deense fregat Niels Ebbesen, dat sinds de te rugkeer van de Britse trawler Red Crusader in de haven van Aberdeen, op drie mijl buiten de kust heen en weer voer, verdween gisteravond in de richting van de Faroer. Dit geschiedde in opdracht van de Deense regering. Zoals men zich her innert hield de Niels Ebbesen de Red Crusader binnen de door de Denen vastgestelde visserijgrenzen rond de Faroer aan. Het Britse vissersvaar tuig wist echter te ontsnappen, hoe wel het door het Deense fregat werd beschoten. Denemarken heeft kennelijk beslo ten het incident via de gebruikelijke diplomatieke kanalen verder af te han delen. Men had namelijk met de ge dachte gespeeld dat de Niels Ebbesen alsnog zou proberen de Britse trawler aan te houden en op te brengen, als de Red Crusader naar men verwacht maandag, weer het zeegat kiest. Opdracht De Deense ambassadeur in Londen, de SteensenLeth, had gisteren een onderhoud met het hoofd van de noor delijke afdeling van het Britse ministe rie van buitenlandse zaken over het visserij-incident. Bij een vorig bezoek aan het Foreign Office had de ambas sadeur een aide memoire afgegeven over de juridische kant van de zaak. De heer de SteensenLeth, heeft ken nelijk van zijn regering opdracht ge kregen de zienswijze van Kopenhagen nog eens met grote nadruk onder ogen van de Britse regering te brengen. Denemarken wil dat de schipper van de Red Crusader voor het gerecht wordt gedaagd, om zich te verantwoor den wegens schending van de Deense visserijgrenzen. Van onze correspondent BONN. In West-Duitsland nog werkzame rechters die in de nationaal- socialistische tijd onnodig harde von nissen hebben gewezen, zoals dood vonnissen die ook indertijd al als wil lekeur hebben gegolden, zullen tot 30 juni het volgend jaar gelegenheid krijgen om vervroegd pensioen aan te vragen. Hun die hiervan geen gebruik maken, dreigt ontslag met ontzegging van het recht op pensioen. De politieke partijen zijn bereid hiervoor een amendement op de grondwet aan te nemen. De commissie van de Bondsdag voor rechtszaken is algemeen van op vatting dat het ondragelijk is dat in West-Duitsland nog rechters in func tie zijn die in het Derde Rijk de ,wet extreem hebben toegepast en de „po litieke justitie" hebben gediend. Advertentie Er is een schromelijk tekort aan leraren. Wij raden U aan z.s.m. te gaan studeren voor Engels, Duits, Frans of Ned., M.O.A. Ook de studie voor Wiskunde L.O. of M.O.A, is momenteel zeer lucratief. Vraagt p.o. een prospectus met proefles aan bij: (Nederlands Talencentrum) - tel. 45432 Eigen nieuwsdienst Amsterdam. Het n.v.v. voelt niets voor het denkbeeld van het Centraal Sociaal Werkgevers- Verbond om het vraagstuk van de ge lijke beloning voor mannen en vrou wen op te lossen door een kostwin nersbijslag in het leven te roepen. „Dat is geen oplossing van het pro bleem, maar een middel om het te verbergen". Deze mening verkondigde gisteren de voorzitter van het N.V.V. drs. D. Roe mers in zijn begroetingswoord tot de deelnemers aan het 36ste. congres van de Algemene bedrijfsbond kleding en textiel De Eendracht. Het beleid van minister Zijlstra inzake de belastingverlaging had de heer Roe mers meer aan handigheid dan aan be kwaamheid doen denken. In de opmer kingen van d'e staatssecretaris van financiën d'r. Van den Berge had hij een streven van de regering om de verbruiksbelastingen te verhogen, be luisterd. Lesje „Als dit V.V.D.-verlangen doorgaat, betekent dit dat de minst draagkrachti- gen de zg. loonronde van minister Zijlstra (de verlaging van de loon- en inkomstenbelasting red.) gaan finan cieren". De voorzitter van de bedrijfsbond kon al meteen een lesje van de heer Roe mers in ontvangst nemen. Hij had) nl. opgemerkt dat de regering goedkope invoer, gebaseerd op lage lonen in andere landen, niet moest tolereren. „Met een dergelijk oordeel moet men voorzichtig zijn", zo corrigeerde de heer Roemers. „Wij spreken wel over hulp aan achtergebleven gebieden maar be seffen daarbij niet dat het niet minö'er noodzakelijk is om onze grenzen voor de produkten uit de onderontwikkelde landen open te stellen, ook al zijn ze goedkoper door het relatief lage loon peil. Daardoor worden d'ie landen juist geholpen". MARINERAAD: Van onze Haagse redactie DEN HAAG De Marineraad is van oordeel dat de aanvaring van de Karei Doorman in de haven van Rio de Ja neiro met een havenkraan te wijten is aan een beoordelingsfout van de com mandant van het vliegkampschip, kapi- tein-ter-zee A. J. Marcus. Het ongeluk gebeurde op 3 december, toen het schip de haven verliet. De com' mandant, aldus de raad, is er ten on rechte van uit gegaan dat het schip zich door de aflandige wind evenwijdig of na genoeg evenwijdig aan de wal van de kade zou verwijderen. Hij heeft er geen rekening mee gehouden dat de wind richting door de bebouwing langs de ka de van richting en sterkte veranderde, waardoor het achterschip stuurboorc maakte en de op de wal staande kraan raakte. Advertentie Stem in en koop een FONGERS de keus voor het leven f Van onze rechtbankverslaggever IN de rechtzaal van Beth Ha'am zijn gisteren documenten over gelegd, die het geheel duidelijk maken waarom de joodse staat zo'n diepgeworteld wantrouwen koestert jegens de Arabieren. Het waren brieven, die tijdens de oorlog werden geschreven door de moefti van Jeruzalem (nog in leven) en waarin hij er bij de Duitsers op aandrong alles te doen om immigratie van joden in Palestina te verhinderen. Een brief ging over een plan van de Duitsers om vijfduizend joodse kinderen naar Palestina te zenden. De moefti zette uitvoerig uiteen dat, als dit plan zou worden uitgevoerd, de Arabieren, „trouwe vrienden van de as-mogendheden (Duitsland, Italië, Japan red. A.D.) zich gekwetst en beledigd zouden voelen". Hij voegde hieraan toe, dat de joden agenten waren van de Engelsen en de communisten. In een ander schrijven wees de moefti erop dat het voorkomen van joodse immigratie in Palestina van het allergrootste belang was. De beste oplossing voor het jodenvraag stuk, zo zei hij, was te vinden in emi gratie naar andere landen of door de joden „onder strenge en krachtige be waking in Polen onder te brengen." Deze laatste zin werd door de openbare aanklager, Gideon Hausner, geïnterpre teerd als een aansporing om de joden te vergassen, maar rechter Halevy, die zich de afgelopen weken heeft doen. kennen als een uitzonderlijk strikt man in zaken van bewijsvoering, interrum peerde: „de moefti gebruikt het woord uitroeiingskamp niet." Hausner: „Maar het is duidelijk ge noeg." De president kwam in het menings verschil tussenbeide en stelde vast, dat de moefti had gesproken over „strenge en krachtige bewaking." vriend van de Arabieren.en daar na stond in normaal schrift de naam Eichmann geschreven. Dr. Servatius had bezwaren tegen het aanvaarden van deze zin als bewijsmateriaal, omdat hij redenen had om aan te nemen dat de naam Eichmann later was toege voegd. De manier waarop de naam was geschreven week nl. af van de metho de, die de moefti anders gebruikte als hij namen van niet-Arabieren vast legde. De rechters hebben het dagboek toegelaten „voor wat het waard is", zoals president Landau het uitdrukte. De moefti heeft Himmler volgens getuigenverklaringen gevraagd om na de overwinning van de Duitsers iemand van Eichmanns staf in Jeruzalem te mogen hebben als zijn persoonlijke adviseur. Verder kwam er een telegram van Himmler aan de moefti ter tafel, waarin stond dat „de nationaal-socia- listische regering de oorlog tegen alle joden ter wereld in zijn vlag geschre ven had." de anderen vergif, maar deze ene is de fijnste mens die ze ooit hebben ont moet. Niet een van die zo praten heb ben het beleefd, geen van hen is er doorheen gegaan. De meesten van u weten wat het betekent als honderd lijken bijeen liggen, of vijfhonderd of duizend. Om het vol te houden, en terzelfdertijd afgezien van uitzon deringen, veroorzaakt door menselijke zwakheid fatsoenlijke kerels te blij- ven, dat is het wat ons gehard heeft. Dit is een glorieuze pagina in onze geschiedenis, zoals er nog nooit een is beschreven. Hij zal ook nooit geschre ven kunnen worden, want wij alleen weten hoe moeilijk wij het onszelf ge maakt zouden hebben als we in iedere stad nog steeds joden hadden, als ge heime saboteurs, agitators en onrust stokers." Rechtvaardiging Dat was dus de rechtvaardiging van Himmler tegenover zijn generaals. Zo wilde hij hebben dat de wereld de moord op miljoenen joden zou be schouwen: als een daad van uiterste heroïek. Een getuige vertelde gisteren: „ik zag ze naakt naar de gaskamers gaan. Er was een jongetje bij, ongeveer tien jaar oud. Ik zag dat de jongen op zijn armen een klein kind droeg en ik zag twee SS-ers, ze wezen naar de jongen, en ze lachten. Ze waren bloed-dronken." (Gegevens ontleend aan de bericht geving van Associated Press) Dagboek Fatsoenlijk Ook een dagboek van de moefti van Jeruzalem, na de oorlog een van de krachtigste bestrijders van de stichting van de staat Israël, werd overgelegd. Hausner had speciale belangstelling voor een zin (in het Arabisch), waar van enkele woorden luiden: „de beste Dit alles verkreeg, zo dat al nodig was, gisteren speciale achtergrond door de voorlezing van de speech, die Himm ler in 1943 heeft gehouden op een bij eenkomst van SS-generaals: „het is waar, we roeien de joden uit en daar komen ze, tachtig miljoen goede Duitsers, en een ieder van hen heeft zijn fatsoenlijke jood. Natuurlijk zijn Van onze correspondent PARAMARIBO In Paramari bo is letterlijk een - Hindostaanse jongerengroep ten tonele versche nen in het theater Luxor die plotseling over de hoofden van de luisteraars in de propvolle zaal heen, deze beschuldiging het land in heeft geslingerd: Het gaat in Suriname naar de creolisering van de samenleving toe. De verklaring heeft opzien ge baard in Suriname. Tot dusverre was altijd gezegd dat de verschil lende bevolkingsgroepen in Surina me juist zo vreedzaam naast el kaar leefden. Gevreesd wordt dat nu, door het optreden van jonge rengroepen, het politieke en cultu rele aangezicht van Suriname door raciale inkervingen zal worden misvormd. De vergadering van de Hindo staanse jongeren is een reactie ge weest op aanvallen van een ande re jongerengroep, de Nationalisti sche Beweging Suriname, die al eerder is opgevallen doordat zij volledige onafhankelijkheid voor Suriname eist. Het is een groep, die luide van zich doet horen, maar waarvan niemand precies weet hoe groot zij is. „Tot slavernij De Hindostaanse jongeren, die zich Aktiegroep-V.H.P. (Verenigde Hindostaanse Partij) noemt, heeft de N.B.S. fel verweten dat zij de superioriteit van de Creoolse en Afrikaanse cultuur verkondigt. De N.B.S., zo meent de Aktiegroep- V.H.P., wil de Hindostaanse Suri- namers tot culturele en politieke slavernij brengen. De actiegroep meende al bewij zen te kunnen aanvoeren voor een beginnende creolisering van de Surinaamse maatschappij: de Suri naamse regering bestaat voor een aanzienlijk deel uit Creolen en op het nieuwe bankbiljet van 25 gul den staat een Creoolse afgebeeld. Niet toevallig is dat onlangs ook de vereniging van in Nederland verblijvende Hindostaanse Surina mers een adres met soortgelijke bezwaren naar de Surinaamse re gering heeft gezonden. De Aktiegroep-V.H.P. werpt de „schuld voor de dreigende creoli sering" op de volgens hen verouder de leiding van de V.H.P. Die heeft zich, zo menen zij, in slaap laten wiegen en zij doet te veel concessies aan de sterke Creoolse partij, de N(ationale) P(artij) S(uriname). Wij zullen niet rusten voor de V.H.P. is gereorganiseerd en gezuiverd, zo werd gezegd. Enkele dagen na het optreden van de Aktiegroep-V.H.P. stond er een Reaktiegroep-V.H.P. op, die ver klaarde niets tegen de Creolen te heb ben en alles tegen de Aktiegroep. De voorzitter van de V.H.P., de heer Lachmon, deed daarna een beroep op de jongeren geen scheuring in de partij te weeg te brengen om „futili teiten". „Jaag liever mij weg, maar verscheur de V.H.P. niet", zo riep hij uit. Tot goed begrip: De V.H.P. is de enige Hindostaanse partij: de Creolen zijn verdeeld in verscheidene partij en. Merkwaardig is dat de N.B.S. hele maal niet op de uitlatingen van de Aktiegroep-V.H.P. heeft gereageerd. Alleen het Kommité tot Eenwording der Creolen heeft opgeroepen tot ver broedering en begrip. Bij deze ruzie is ook de ronde-tafel conferentie, die op het ogenblik in Den Haag wordt gehouden, zijdelings ter sprake gekomen. De Aktiegroep- V.H.P. stelde dat de vertegenwoordi ging van de V.H.P. in de Surinaam se delegatie geen mandaat heeft van haar partij. De groep is tegen ver gaande onafhankelijkheid voor Surina me. Intussen hebben ook de Indianen, die geen politieke partij hebben, maar wel als solidaire groep leven, hun visie op de r.t.c. gegeven. De India nen, de oorspronkelijke bewoners van Suriname, stellen grote prijs op hand having van het Rijksverband, zo zeg gen zij in een resolutie. Zij kunnen zich niet verenigen met de procedure die de Surinaamse regering inzake de r.t.c. heeft gevolgd. Zij vragen zich af waarom met de r.t.c. zulk een haast is gemaakt, dat er van een degelijke voorbereiding geen sprake is geweest. DEN BOSCH. Was een vete met een politieman er de oorzaak van dat de wethouder van huisvesting van Helmond gisteren voor de Bossche politierechter moest verschijnen? Dat is de vraag die deze rechter binnenkort zal moeten be antwoorden. Hij Wees de zaak gisteren terug naar de rechter-commissaris voor een nader onderzoek. De wethouder werd ervan beschuldigd dat hij op de avond van 16 februari dronken op de Koninginnegracht in Hel mond een aantal waarschuwingslampen zou hebben verplaatst en daarmee het verkeer in gevaar zou hebben gebracht. Hij verklaarde gisteren dat hij wel met de lantarens in zijn handen had gelopen, maar alleen om ze weer op hun plaats terug te zetten, omdat een ander ze had verplaatst. Hij had echter niet meer pre cies geweten hoe ze hadden gestaan. Een politie-agent had hem toen ter ontnuch tering mee naar het bureau genomen. De officier van justitie achtte echter het teniast gelegde bewezen hij eiste 150 gulden boete. Nadat verdachte al had geklaagd dat hij bij conflicten met de politie steeds dezelfde agent tegenover zich vond, zei de raadsman dat deze politieman beter geen bekeuring in deze zaak had kun nen maken, omdat hij onlangs met de wethouder overhoop had gelegen over- de toewijzing van een woning. De raads man zei iemand te weten die kon ge tuigen dat hij van de Helmondse politie de opmerking had gehoord: „Wij moeten nog twee huizen hebben en dan pikken wij hem." Ook zei hij iemand te weten die de namen zou kunnen noemen van hen die de lantarens wel zouden hebbeii verzet. I vl ROTTERDAM (A.N.P.). Op de jaarlijkse curatoriumvergadering van het Nederland-U.S.S.R.-instituut, is mr. dr. K. P. van der Mandele be noemd tot erevoorzitter van het insti tuut. Als gast waren aanwezig enige leden van de Russische ambassade in Den Haag, de Russische handelsver tegenwoordiging te Amsterdam en de president van Techmaohimport te Moskou. Eigen nieuwsdienst T EOPOLDSTAD De Uno is giste- ren een hulpprogramma begonnen voor de duizenden leden van de basji- stam in de provincie Kivoe, die uit vrees voor de terreur van plunderende Congolese soldaten de bergen zijn inge vlucht. Maleise patrouilles van de in ternationale troepen troffen een ge bied van tien vierkante kilometer aan dat geheel verwoest en platgebrand was. In een dorp vonden de M&leiers 33 vermoorde basji's, maar men schat dat er elders in het oerwoud nog een vijftig tal slachtoffers moet liggen. Er waren, ook vele vrouwen en kinderen onder de doden. Naar het schijnt zijn er geen blan ke slachtoffers gevallen. Men neemt aan dat de nieuwe ter- reurgolf is veroorzaaikt doordat ongedis ciplineerde eenheden van de Congolese troepen die onder gezag van de autoritei* ten in Stanleystad staan, zijn gaan mui ten toen zij niet op tijd hun soldij ont vingen. Rondom de hoofdstad van Ki voe, Boekavoe, heerst orde en rust; daar hebben de Maleiers het heft stevig in handen. Advertentie

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 7