Meer dan tweehonderd kruiden in tuin van Muiderslot MEUBELINDUSTRIE: VARIATIE MAAKT LEVERTIJDEN LANG BOERENARBEID WORDT DUUR EN BOER WORDT EENZAAM Nu nog maar D de helft Almeloërs winnen proces tegen woningstichting HUISVROUW KENT OUDE GEHEIMEN NIET MEER Anjerfondsen keerden meer subsidie uit Prinses Irene in lustrumspel West-Europa krijgt heter relaisnet „Over een half jaar, mijnheer" Uit de kerken Het bleef rustig in Zuid-Afrika Kerveltijmmarjolein JACHT GEOPEND OP DUUR VISJE Twee miljard dollar hulp voor Indië Overval op boerderij tweede keer voor hof LIEVER WERKEN IN DE INDUSTRIE MACHINIST DOOR GASONTPLOFFING ZWAAR GEWOND HALF JAAR VOOR DIEFSTAL ETSEN Zaterdag 3 juni 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 13 ALMELO (ANP) De kantonrechter in Almelo heeft donderdag uitspraak gedaan in de zaak die de huurders van huizen j van de woningstichting Almelo vele maanden lang in spanning heeft gehou den. Voor die spanning is nu vreugde in de plaats gekomen, want de rechter heeft in hun voordeel beslist over het betalen van huurverhogingen. De meeste bewoners van huizen van de stichting in drie Almelose straten hadden vorig jaar april geweigerd de toen inge gane huurverhoging (twintig procent) te betalen, omdat zij meenden dat hun veer tig jaar oude woningen in zeer slechte staat verkeerden. De huuradviescommis sie besliste dat zij verplicht waren de huurverhoging te betalen, maar daar leg den zij zich niet bij neer. Uit elke straat maakte één bewoner een proces aan hangig tegen de woningstichting. De kantonrechter, die de processen te behandelen kreeg, ging enkele maanden geleden met een deskundige de huizen bekijken. Gisteren besliste hij dat de drie bewoners de huurverhoging niet be hoeven te betalen omdat hun woningen gebreken vertonen die de bewoonbaar heid ernstig schaden. Pieter Cornelisz. Iloofl keck nit zijn werkkamer, hoog in de rechter toren van het Muiderslot, neer op meer «laii tweehonderd kruiden. De heer Bootsman: kruiden in de tuin vlak bij huis. Venkel herkent u onmiddellijk; het fijne lichte groen torent overal boven uit. MUIDEN. Hebt u steeds verse tijm, bieslook, kervel en "dille bij de hand, wanneer u het diner of een lekker hapje voor de lunch klaarmaakt? Zijn de kruiden potjes in uw keuken er zijn tegenwoordig zulke grap' pige van grof aardewerk te koop allemaal gevuld, en steken er hier en daar donkere takjes uit de stapel tjes witgoed in de linnenkast? Of weet u nauwelijk^ wat bieslook is, hebt u over kervel en dille alleen maar horen praten, en dacht u dat marjolein en rozemarijn meisjesnamen waren. Dan weet u die kruiden natuur lijk ook niet te gebruiken. Mevrouw Bootsman uit de Lindenlaan in Hilversum weet dat wel. Zij behoeft vanuit haar keuken maar enkele stappen naar buiten te doen, om een paar lange sprieten bieslook, wat takjes kervel, tijm, marjolein, voor in de sla, de soep of bij het vlees, of wat lavendel en rozemarijn voor tussen het linnengoed te kun nen plukken. Maar mevrouw Bootsman is dan ook de vrouw van een hortulanus. Zegt u maar tuinbouwkundige, zegt haar echtgenoot, dat klinkt gewoner. Tuinbouwkundige is de heer G. Bootsman dus, verbonden aan de Gemeente Universiteit van Amsterdam en onder andere belast met de zorg voor het pinetum van de universiteit aan de Lindenlaan in Hilversum. Overwegend naaldhoutgewassen staan er in die academische tuin. Een klein hoekje van het pinetum heeft LONDEN (Reuter) Het Britse hengelaarslegioen zal in de maanden juni, juli en augustus on getwijfeld verwoede pogingen in het werk stellen om de vis te ver schalken die een Britse brouwerij in een rivier heeft uitgezet. Deze vis is nl. verzekerd voor vijfdui zend pond sterling (ongeveer vijf tigduizend gulden). De gelukkige hengelaar die deze „goudvis" aan de haak slaat, zal het verzekerde bedrag in ontvangst mogen nemen. Als de vis er echter in slaagt tot 3 september zijn talrijke belagers te ontkomen, dan zal de verzeke ringsmaatschappij (LLoyds) een premie van 750 pond incasseren. DEN HAAG Het Prins Bernhard- fonds en de veertien anjerfondsen heb ben het afgelopen jaar ruim driekwart miljoen gulden aan premies en subsidies verleend. Dat is ruim veertig procent meer dan in 1959. Het anjerfonds van Zuid-Holland, waar Den Haag en Rotterdam niet onder vallen, heeft daarvan bijna drie ton uitgegeven, voor het grootste deel aan provinciale muziekkorpsen. Van de op brengst van de voetbaltoto kreeg het Zuidhollandse fonds vorig jaar 10.110,12 gulden. Van onze correspondent UTRECHT Prinses Irene vervult de rol van Madame d'Orléans in het spel „Frangois Villon", dat het Utrechts Studentencorps zal uitvoeren ter gelegen heid van het 65ste lustrum van de rijks universiteit. De mannelijke hoofdrolspelers zijn de theologisch student N. M. A. Ter Linden en de juridisch student baron J. C. van Tuyll van SerooskerKen. Het spel krijgt eind juni en begin juli drie uitvoeringen, op het Utrechtse Domplein. in die academische tuin. Bootsman echter gereser veerd voor het kweken van de krui den die zijn vrouw in huis gebruikt. Dat is een hobby van mij, zegt hij. Voor ons was het een reden om deze week naar Muiden te reizen en er een bezoek te brengen aan het Muiderslot, dat nog altijd even indrukwekkend als in de tijd van Pieter Cornelisz. Hooft, de kustlijn van de vroegere Zuiderzee markeert. Restauratie Wat Muiden met de heer Bootsman en zijn belangstelling voor kruiden te maken heeft? Heel veel; even bui ten de slotgracht, recht tegenover de ophaalbrug ligt namelijk het belangrijk ste hobbyterrein van de Hilversumse hortulanus, de zeventiende eeuwse kruidentuin. Bij de aanleg van deze tuin in het kader van de algehele res tauratie van het Muiderslot, heeft hij sinds een jaar de leiding. Aan de hand van oude prenten en boeken trachten wij de tuin weer de vorm te geven die Hooft moet hebben gezien, wanneer hij uit zijn werkkamer in de oostelijke toren van het slot in de richting van het Gooi keek, vertelt de heer Bootsman enthousiast. Via steile wenteltrappen en geheimzinni ge luiken neemt hij ons mee naar de torentrans. Strak, met lijnrechte pa den en gazons, aangelegd rond een cir kelvormig middengedeelte, ligt de kruidentuin beneden ons. Daar, wijst de heer Bootsman, groeit het mans krach, beter bekend onder de naam maggiplant. In Zuidslavië kweekt men het op uitgestrekte velden voor de be reiding van aroma. Die lichtgroene, wilde struik is venkel. Dat kruid wordt onder andere gebruikt in soepen en sausen, het smaakt, maar ruikt voor al sterk naar anijs. Welriekend Bijna alle kruiden hebben trouwens een krachtige geur, vertelt de kruiden- deskundige van Muiden. Beneden in de slottuin wrijft hij om dat te demon streren lavendel-, rozemarijn-, tijm- en lieve vrouwenbedstroblaadjes tussen zijn vingers fijn. Die kruiden worden nu nog in verschillende industrieën voor de bereiding van parfums en kos- metische artikelen gebruikt; fijn ge wreven ruiken ze het sterkst. De vrou wen die het slot door de eeuwen heen bewoonden, legden er gedroogde tak jes van tussen het linnengoed en be reidden er welriekende olie en zalf van. De verschillende eigenschappen van de kruiden waren meestal alleen aan de slotvrouw .bekend, vertelt de heer Bootsman. Het was een wetenschap die steeds van moedei op dochter overging. Meer dan tweehonderd krui den groeiden en bloeiden er in de slot tuin van Hooft. De vrouwen die na de zeventiende eeuwse letterkundige en drost van Mui den, het slot bewoonden, kenden er nog lang de geheimen van. Ze bereid den er onder andere drankjes en poe ders mee om hun huisgenoten van al lerlei kwalen af te helpen. Verschil lende kruiden zijn immers genees krachtig. Ook voor minder humane doeleinden dan voor het maken van medicijnen, wendden de slotvrouwen hun kennis van de kruiden echter aan. Een giftig drankje of poeder wisten zij heel goed te maken en ze pasten het meer dan eens met succes toe. De kruidentuin was erg belangrijk voor de bewoners va een slot, zegt de heer Bootsman. Voor het geven van smaak aan spijzen, van geur, aan kos- metika, en van kleur, bijvoorbeeld aar dranken en weefsels, leverde de kruidentuin de voornaamste grondstof fen. De door de slotvrouwen zorgvul dig geheim gehouden kruidenrecepten konden genezing brengen of dood. Oudhollands Ook nu worden er nog veel kruiden gebruikt. De industrie past ze op ver schillende manieren toe, hoewel er ook steeds meer langs chemische weg be reide vervangingsmiddelen beschik baar komen. Na de oorlog werd in ons land zelfs van regeringswege het kweken van bepaalde kruiden, als bij verdienste op kleine boerderijen, ge stimuleerd. Die kruiden waren be stemd voor export naar Amerika, waar er moderne geneesmiddelen van werden gemaakt. In huis worden echter weinig krui den meer gebruikt. Een kruidenhoek je in de tuin, of in een bloembak op het balkon, vindt men hier haast ner gens, zegt d; heer Bootsman, en de groenteboer verkoopt alleen maar sel derij en peterselie. Een kruidentuin behoort tot het verleden. Om daar van iets aan het nageslacht te laten zien, wordt er op het Muiderslot, tus sen slotgracht en wal, hard gewerkt. Binnenkort gaat dat a 'es bovendien ook voor de leek meer tot de verbeel ding spreken. Er bestaan namelijk plannen om de produkten uit de tuin, voor bijzondere gelegenheden weer in de grote keuken van het slot, met fraai beschilderde halfronde kruiden kastjes, naar Oudhollandse recepten te gaan gebruiken. WASHINGTON (Reuter, A.P.). Zes landen, de Wereldbank en de In ternationale ontwikkelingsassociatie hebben besloten Indië voor ruim 2,2 miljard dollar hulp te verstrekken om het land in staat te stellen met zijn derde vijfjarenplan voor economische ontwikkeling te beginnen in het ver trouwen dat de doelstellingen ervan zullen worden gehaald. Deze hulp zal in twee jaar worden gegeven. De bijdrage van de Verenigde Sta ten zal 1045 miljoen dollar bedragen, die van West-Duitsland 364 miljoen en die van Engeland 250 miljoén. Voorts zal Frankrijk 30 miljoen dollar geven, Japan 80 miljoen en Canada 56 miljoen. De bijdragen van de We reldbank en'haar filiaal de I.O.A. be lopen tezamen 400 miljoen dollar. ARNHEM (ANP) Het gerechtshof in Arnhem heeft donderdag voor de tweede maal de zaak behandeld tegen de 27- jarige Arnhemmer L. F. de W., die er van wordt verdacht in 1958 een aantal inbraken te hebben gepleegd, waarvan één in de boerderij op het terrein van het Openluchtmuseum in Arnhem. De daar wonende bejaarde landbouwer was daarbij verschrikkelijk mishandeld. De procureur-generaal bij het hof had op 26 januari van dit jaar vijf jaar ge vangenisstraf met aftrek tegen de W. ge ëist, overeenkomstig het vonnis van ds rechtbank. Op 9 februari verwees het hof de zaak terug naar de reehter-com- missaris voor een psychiatrisch onder zoek van verdachte. De psychiater concludeerde dat de ter beschikkingstelling gerechtvaardigd zou zijn. Daarom eiste de procureur-gene raal gisteren drie jaar gevangenisstraf met aftrek en terbeschikkingstelling van de regering. KOPENHAGEN De chefs van de Europese radio- en televisie-vereni gingen, verenigd in de Europese ra dio-unie, komen vandaag voor hun jaarlijkse vergadering in Kopenhagen bijeen onder voorzitterschap van de Zweedse radio-chef Olof Rydbeck. Het meest interessante programma punt vormt het plan een nieuwe te- levisierelaisketen door heel West-Eu ropa te leggen, zodat ieder lid van de unie televisieprogramma's van ie der ander aangesloten land onafhan kelijk op kan nemen, zonder medewer king van de landen, die daar tussen liggen. Op het ogenblik is de situatie zo, dat bijvoorbeeld Nederland slechts een televisieuitzending uit Scandinavië kan krijgen als West-Duitsland of zelf tegelijkertijd de uitzending overneemt of zijn eigen relaisnet ter beschikking stelt, hetgeen met extra-kosten ge paard gaat. Het nieuw te creëren relaisnet moet d-oor alle leden van de Unie gezamenlijk gebouwd en betaald worden en in 1964 moet het klaar zijn. Ook de kwestie van het gebruik ma ken van satellieten voor het relayeren van programma's over lange afstand, hetgeen vooral in 1964 in verband met de Olympische Spelen in Tokio actu eel wordt, staat op het programma van de vergadering in Kopenhagen. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM. Ber en Miep gaan in de eerste helft van oktober trou wen. Niettemin zijn zij gisteren inHoe meer nieuwe houtsoorten in zwang gecompliceerder. Daar komt bij, dat kwaliteit tegenwoordig voor veel ko pers belangrijker is dan het bedrag op het prijskaartje. komen en hoe groter dus de collectie var een fabriek wordt, des te meer tijd zal er verstrijken voordat een be paalde serie weer in produktie komt. Een meubelstuk is nu eenmaal geen ijskast uit een serie van duizenden. De ene koper wü een duurdere bekle ding, de ander een afwijkende kleur of een plank minder. Voor een deel komt die aandrang tot grotere variatie dus uit het publiek zelf. Als steeds meer mensen liever niet dezelfde meubelen als hun buur man willen hebben, worden die pro dukten alleen maar duurder en wordt de levertijd langer. Niet abnormaal we krijgen jn toonzalen „kopen" betekent vee' anders dan uitzoeken en E tijd dat een boeren arbeider voor negen gulden in de week dagen van twaalf uur maakte en maar één vrije zondag in de vier weken had, ligt ver achter ons. Met grote stappen hebben de landarbei ders vooral na 1945 hun achter stand ingehaald en op het ogen- blik mag gezegd worden dat zij Van onze landbouwkundige medewerker niet slechter worden betaald dan vele machines kumlen bedienen en voorkomende reparaties verrich ten. Dat alles werd niet geteld in een tijd toen werkloosheid op het platte land schering en inslag was, althans in bepaalde seizoenen. Ned. herv. kerk: Beroepen te Garderen A. J. Wijnmalen te Maartensdijk; beroepen te Huizen (Nh) P. J. Bos te Sprang. Bedankt voor Blija B. van Blanken te Nieu we Schans. Geref. kerken: Bedankt voor Dokkum en voor Veendam W. van der Zwaan, pred. bij de inrichting v.h. Departement van justitie te Amersfoort. werknemers in andere beroe pen. Dat is niet alleen het resul taat van het werk van de vak bonden geweest, maar ook en misschien wel in de eerste plaats het gevolg van de grote maatschappelijke veranderingen van het jongste verleden. Sinds de industrialisatie van Nederland krachtig doorzet en de verbindingsmiddelen tussen dorpen en steden zoveel ruimer en sneller zijn geworden, is de dorpeling niet langer gebonden aan de arbeidsgelegenheid in zijn eigen woonplaats. Daardoor kan hij nu kiezen waar hij wil werken en het logische gevolg is dat onverschillig welke werkge ver hem zal moeten betalen in concurrentie met andere bedrij ven. Dat hebben de landarbeiders dan ook in de laatste vijftien jaar ontdekt eo het gevolg is geweest dat een gro te uittocht uit de landbouw is begon nen. In 1946 bedroeg het aantal land arbeiders in Nederland nog omstreeks tweehonderdduizend, thans is het ge daald tot nauwelijks de helft. De an deren zijn verdwenen naar de meest uiteenlopende beroepen. Bovendien en dat is voor de landbouw bedenkelijker tonen de zoons van landarbeiders maar heel weinig belangstelling voor het be roep van hun vaders en die vaders adviseren hun zoons trouwens ook niet in hun voetsporen te treden. Het landarbeidersberoep staat nu eenmaal niet erg hoog aangeschreven en daar was vroeger we] reden toe, hoofdzakelijk omdat het zo erbarme lijk slecht werd betaald. Want uit een oogpunt van vakkennis was die land arbeider heus geen ongeschoolde kracht. Hij moest van alle markten thuis zijn. hij moest even goed kun nen melken als ploegen, handig zijn in het binnenrijden van graan en Industrie Die toestanden zijn, op een enkele uithoek van het land na, verdwenen. Vrijwel overal is grotere of kleinere industrie gekomen, of kan men werk in een fabriek met een autobus of een bromfiets bereiken. Hoeveel industrie- en zijn er ook niet die zelf arbeiders uit de meest afgelegen plaatsen met autobussen ophalen, al moet daarvoor soms dagelijks vele tientallen kilome ters worden gereden. Arbeid is schaars geworden en wat schaars is wordt duur. Vandaar dat de landarbeiders- lonen in snel tempo zijn opgetrokken tot het algemene niveau. Maar hoe komt het, dat de boeren deze lonen nu wel kunnen betalen, ter wijl ze dat vr.oeger vierkant van de hand wezen? De verklaring zit in twee verschijnselen. Om te beginnen is daar de garantiepolitiek, die aan de boeren voor de voornaamste produkten be paalde minimumprijzen garandeert en in die prijzen zijn de uitgaven voor arbeid opgenomen voor de volle waar de van het c.a.o.-loon. Ook de handen arbeid van de boer en zijn gezinsle ven wordt op die basis berekend. Dank zij dit beleid werden de boeren in staat gesteld hun arbeiders een rede lijk loon te betalen. Toch zou dat niet voldoende zijn ge weest zonder een tweede omstandig heid en die betreft de opvoering van de arbeidsproduk'tiviteit. De industrie van landbouwmachines heeft de boe ren voorzien van tractoren, betere transportmiddelen, melkmachines, maai-dorsmachines, machines voor de hooiwinning, apparaten die het hooi in de schuur blazen, ja wat niet al! Het ligt voor de hand dat een man die met een tractor ploegt per dag veel meer werk kan verzetten dan iemand die achter een paar paarden moet stappen. Waar met de machine wordt gemolken, kan een man gemakkelijk twaalf tot vijftien koeien melken zonder er erg moe bij te worden. Het zware werk in de oogst en de hooibouw is vrijwel totaal verdwenen, kortom les gaat sneller en gemakkelijker. Het Landbouwschap heeft berekend dat ten gevolge van een en ander de produktiviteit van de arbeid in het Nederlandse landbouwbedrijf alleen al in de laatste tien jaar met veertig pro cent is gestegen. Het is duidelijk dat dan ook belangrijk betere lonen kun nen worden betaald. Als dat niet zo was, had de regering de garantieprij zen nog heel wat hoger moeten stel len dan ze nu zijn. Verder De landarbeider kan dus een behoor lijk loon verdienen en toch gaat de uittocht verder. Elk jaar zeggen weer duizenden de boerderij vaarwel om er gens anders werk te vinden, terwijl er bijna geen toevoer van jonge krachten Is. De tijd is niet ver meer af dat de boer vrijwel eenzaam op zijn bedrijf achterblijft. Vandaar trou wens dat nu reeds overal in het land verenigingen voor onderlinge hulpver lening worden opgericht, waardoor boeren die door ziekte, of door welke andere oorzaak ook, hun bedrijfswerk in het honderd zien lopen, uit de moeilijkheden kunnen worden gehol pen. Dat de arbeiders liever bij een in dustrieel bedrijf werken dan op het land, vindt zijn oorzaak in een aantal uiteenlopende omstandigheden. Opge nomen in een groter personeel voelt de arbeider zich minder de onderge schikte. Maar bovendien heeft hij in een fabriek een geregelder werktijd, meer vrije tijd, meer werk binnens huis en in de grote ondernemingen ge niet hij een veel uitgebreider sociale verzorging. Dat alles telt. Merkwaardig De boer zit dus ijverig te rekenen hoe hij zich het best zonder arbeiders kan redden. Dan komt hij tot de merk waardige ontdekking, dat het in vele gevallen voordeliger is méér met ma chines en minder met mensen te doen. Als men het loon van een vaste arbei der en de daarbij komende sociale lasten op ƒ6500 per jaar stelt, kan men ƒ36.000 in machines investeren en dan 18 pet. van dit bedrag jaar lijks reserveren voor rente, afschrij ving en onderhoud. Nu is 36.000 aan machines altijd nog een fors bedrag, waarvoor men heel wat arbeidsparen- de apparaten kan kopen. Waarschijn lijk zal de boer met minder geld toe kunnen en dus door mechanisatie van zijn bedrijf een niet onaanzienlijke kostenbesparing bereiken. Vandaar dat de uittocht van de land arbeiders nog niet heeft geleid tot noodtoestanden, al wordt de boer, zo als gezegd, wel eenzaam. Hoe hij zich daarop instelt door de bovengenoemde verenigingen voor onderlinge hulp zul len wij in een volgend artikel beschrij ven. a niet bestel len. Uit de etalage verkopen is er meestal ook niet bij. Hoe zou de mid denstander het gat moeten opvullen? Voorraad van enige betekenis heeft hij meestal niet, en ook hij moet wachten. le vertijd los zien van de conjunctuur. Onze orderpositie is beslist slechter dan in een topjaar als 1956. Er hoeft niets te gebeuren of de klad zit erin. In 1957 ware.i wij één van de eerste slachtoffers van de bestedingsbeper king. Neen, wij kunnen onze lever tijden echt niet abnormaal lang vin den. Wij kunnen er geen goede vak mensen bij krijgen en over werken op hun vrije zaterdag hoeven we voor- lopit niet te praten. Troost u, zelfs in éen tijd van werkloosheid zouden we niet vlugger leveren". Daarmee moeten we het dan maar doen. hun kleine randgemeente al in de auto van de plaatselijke meubei- handelaar gestapt en naar de grote stad gereden: op naar de toonza len en meubels uitzoeken. Nu weet het jonge paar tenminste zeker, dat de ameublementen er zullen zijn als zij over goed vier maanden van het stadhuis terugkomen. Tekeu des tijds? In één van de toon zalen vertelt de „verkoopadviseur" aan het aanstaande mevrouwtje: „Een van onze fabrikanten bedingt een levertijd van minimaal drie maan den. Wij maken er zekerheidshalve maar een half jaar van. Dan valt het waarschijnlijk mee en geen lelijke gezichten". Ber en Miep gaan samen ook kijken bij een van de grootste zaken van de stad. Zij kunnen daar in het gangba re genre te kust en te keur gaan. Zij kunnen hun keus zelfs thuis krij gen zo gauw en wanneer zij maar willen. De verkoper is een van de De fabrikanten zeggen; i;U moet de weinigen die een dergelijk aanbod kan vertiid los zien van doen. De expositieruimte van zijn zaak is groot, het magazijn nog gro ter. Niet mopperen Het jonge paar zal er nochtans niet ko pen. De plaatselijke middenstander heeff gezegd: „Ga daar maar eens rustig kijken. Ais u mij het merk en de nummers opgeeft, bestel ik het wel bij de fabriek." U mag hier het uwe van denken. Met dat al: de mensen klagen dat al les zo lang duurt tegenwoordig. U boft werkelijk, als u het bergmeubel naar uw hart of dat leuke bed voor uw opgroeiende dochter binnen zes weken een plaatsje in uw huis kunt geven. Als het een paar maanden duurt mag u strikt genomen ook nog niet eens mopperen. Daarom gingen Ber en Miep gisteren ai naar de stad. Een Doe het zeiver in hart en nieren had zijn zinnen gezet op een „wand' zo een met alles erin en eraan. Op zijn vrije zaterdagochtend stapte hij naar de toonzaal van een flink be drijf op dit gebied. Een knappe juf frouw hielp hem allervriendelijkst, maar was onverbiddelijk in haar laat ste woord: „Over een half jaar, me neer. De vraag is zo ontzettend groot, begrijpt u wel?" Onze Doe het zeiver is diep teleurge steld naar huis gegaan. Hij wil nu aan de slag. Niet over een maand ol zes. In officiële bewoordingen weergegeven, komt dit alles hier op neer: Volgens de conjunctuurtest van het Centraal Bureau voor de statistiek bedroeg de gemiddelde ordervoorraad van de Ne derlandse meubelindustrie eind april van dit jaar, 1,8 maand. Anders gezegd: Ongeveer de helft van de fabrikanten kan pas afleveren acht weken na ontvangst van een bestel ling Me* vervoer en bezorgen mee wordt het dus al gauw een 2% maand. De verklaring is eenvoudig deze, dat de meubelindustrie met uitzonde ring voor enkele zeer goed lopende series pas gaat produceren nadat er orders zijn ontvangen. Zo is het ook logisch dat de levertijd langer wordt naarmate de kwaliteit van de meubelen beter is, of de vormgeving Welke vrouw heeft er nog tijd om alleen voor het wassen van haar haar steeds naar de kapper te gaan. Het korte bezoek aan Figaro's salon duurt immers altijd nog wel een uur. De meeste werkende vrouwen vinden zijn deur bovendien al gesloten, wan neer zij 's avonds klaar zijn. Hun pruik wassen veel vrouwen daarom zelf. Voor het drogen van het haar zijn de laatste jaren verschillende föhns in de handel gebracht, speciaal bestemd voor huishoudelijk gebruik. Handig zijn vooral de apparaten met een droogkap, waarin de warme lucht tijdelijk gevangen gehouden wordt en het kapsel dus sneller droogt. Bij een handige en bijzonder fraai uitgevoer de föhn van Nederlands fabrikaat is zo'n droogkap nu los verkrijgbaar. Aan de kap, van blauw popeline ver vaardigd en met een dun laagje rub ber gevoerd, zit een lange, beweeg lijke slurf. U bevestigt die slurf het is in een handomdraai gebeurd op het mondstuk van de föhn en bla zen maar. Voor een paar kwartjes kunt u eige naar worden van een nachtpitje, zo eenvoudig en zo handig, dat iedereen zich nu verbaasd zit af te vragen, waarom dit nieuwigheidje niet eer der uitgevonden werd. Een klein rond plaatje met aan de achterzijde twee pennetjes om in het stopcontact te steken, dat is alles. Het pitje kan zo wel bij een netspanning van 110 ais van 220 volt worden gebruikt en ver spreidt een zacht blauw-groen schijn sel. Plastic kan op duizend en één ma nier worden toegepast. Voor de kin derkamer maakt men er nu bijvoor beeld fauteuils van, uitgevoerd in ver schillende frisse kleuren. De fauteuils zijn voorzien van armleuningen en hebben een vaag gebogen rug, zodat de kleuter er heerlijk lui in kan gaan zitten net zoals hij zijn vader en moeder in een rustig ogenblik in hun gemakkelijke stoelen ziet doen. JOHANNESBURG (AP/AFP) De duizenden reservisten die de regering van Zuid-Afrika tien dagen geleden onder ie wapenen had geroepen om voorbe reid te zijn op alle mogelijke onlusten bij de uitroeping van de republiek, zullen de burgermaatschappij weer ingaan. De reservisten hebben nergens hoeven in te grijpen; er zijn geen ongeregeldheden van enige betekenis geweest. De meeste openbare bijeenkomsten blij ven echter nog tot 26 juni verboden. Het regeringsgezinde blad Die Vader land uit Kaapstad meldde dat waar schijnlijk nog dit jaar, en dan op 4 okto ber, algemene verkiezingen in de nieuwe republiek zullen worden gehouden. Hoe wel de huidige regering nog tot mei 1963 zou kunnen aanblijven, zou men zo spoe dig mogelijk verkiezingen willen houden om de republiek op hechtere grondsla gen te vestigen, aldus Die Vaderland. Van onze correspondent HENDRIK IDO AMBACHT. De 45- jarige kraanmachinist K. Romijn uit Hen drik Ido Ambacht is gistermorgen door een ontploffing met de muur van zijn keuken de tuin ingeslingerd. De man werd zwaar gewond. Hij was vroeg opgestaan om een kop thee te zetten. Toen hij een lucifer aan streek om het gas aan te steken volgde er een explosie. Daarbij ontstond éen brand, die het huis tot op de fundamen ten vernielde. De andere leden van het gezin heb ben zich op tijd uit de voeten weten te maken. HAARLEM De Haarlemse recht bank heeft gisteren de 32-jarige leer ling-verpleger W. van der P. uit Haar lem, die in december twee etsen van Rembrandt uit het Teylersmuseum had gestolen, veroordeeld tot een half iaar gevangenisstraf met aftrek.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 13