RAADSFRACTIES IN DEjLI'T BESPRAKEN POLITIE - KWESTIE KROESJTSJEF ZOU RUILT JE WILLEN KAMER SCHIKT ZICH Sigmaringen liep uit voor sprookjeshu welijk GENIET van zonnige lenteweelde, ge niet van licht en schaterende kleur. En omdat u genieten wilt zonder storende schittering - daarom Zaak Globke geseponeerd Nieuwe razzia's in Frankrijk POLITIE VOORBEREID OP GROTE INCIDENTEN Geen staking op 6 juni in Parijs REGERING SLOEG PLANK PSYCHOLOGISCH MIS Minister Marijnen staat niet langer meer alleen ÖPZÏJsanjïvËN VAN ADJUDANT B. DRAAGT NIET BIJ TOT OPLOSSING Vervolg van pag. 1 POLITIÉT46 UUR WERKEN VANAF 1 JULI Journalisten betrokken bij spionage Duitse jongens stalen auto's in Limburg Dertien huizen minder in eerste kwartaal Strijd tegen ronselaars in Duitsland begonnen Prinses Birgitta en prins Joh ami zeiden voor tweede keer: ja Vandaag republiek Zuid-Afrika Op lijsten Begrotingspolitiek soepeler maken Ir. Kruyff over algemene aanwijzing: In Europese economische gemeenschap: CD SUNGLASSES LEES NU PM Woensdag |31 mei 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 7 Van een onzer verslaggevers DELFT In Delft deed gistermiddag het hardnekkige gerucht de ronde dat adjudant B., de man die na éten duister oorlogsverleden onlangs koninklijk werd onderscheiden, met ziekteverlof was gezonden. Wij hebben geen bevestiging van dit gerucht kunnen krijgen maar al zou de man met ziekteverlof worden gezonden, dan nog zou deze maatregel het probleem in Delft geen stap dichter bij de oplossing brengen. WAAR het in Delft om gaat is: Wie heeft adjudant B. voorgedragen voor de koninklij ke onderscheiding. Wie heeft met opzet of uit schuldige nala tigheid de houding van adju dant B. in de jaren 19401945 niet in overweging genomen, toen hij het initiatief tot de voor dracht nam. De onderscheiding van adjudant B. staat namelijk niet alleen. Enkele jaren geleden werd in Delft adjudant Pr. koninklijk on derscheiden. Deze adjudant bracht na de overval van de K.P. op het Delftse politiebureau op 25 februari 1944 met getrokken revolver drie „goede" politiemannen in de over valwagen naar de S.D. in Rotter dam en bij het instappen sprak hij de woorden: „Ik weet niet wat jul lie van plan zijn, maar ik neem met jullie geen enkel risico." Bezorgd De prot.-chr. raadsfractie in Delft bestaat uit zes leden; de helft van hen heeft tijdens de oorlog actief aan het verzet deelgenomen. De voorzitter van de fractie, dokter D. P. Kok, vertelde ons, dat de kwestie in de fractie zeer hoog is opgenomen. Hij gaf ons de verzekering, dat zijn frac tie de kwestie met de uiterste aan dacht en bezorgdheid volgt. Dokter Kok zei: „Gezien het rekest dat de oud-K. P. van het Westland naar prins Bernhard heeft gezonden en gezien het rumoer dat in Delft in brede kring is ontstaan, heeft de frac tie op haar vergadering uiting gege ven aan haar grote bezorgdheid en verontrusting. Zij zal mede uit res pect voor hen die in 19401945 voor Nederland hun leven gaven aandrin gen op maatregelen die een zeer diep gaand onderzoek mogelijk zullen ma ken." Dokter Kok deelde ons voorts mee, dat zijn fractie niet in de eerste plaats het oog heeft op de persoon van adjudant B., maar op de omstan digheden die de voordracht tot de on derscheiding mogelijk hebben ge maakt. Geen inlichtingen De voorzitter van de tien man ster ke K.V.P.-fractie in de Delftse raad, de heer L. A. Weeber, betwijfelde het of hij over de kwestie „een zinnig woord" zou kunnen zeggen. De vice-voorzitter van de K.V.P.- fractie, ir. J. A. C. F- van Roermund, deelde ons mee, dat de K.V.P.-fractie zich buiten de kwestie wilde houden. Op onze vraag, of de K.V.P. zich dus in de gemeenteraad niet met de kwestie zou bemoeien, corrigeerde ir. Van Roermund zijn mededeling met: „Wij hebben besloten geen inlichtin gen aan de pers te verschaffen." „Om de sfeer" De heer N. C. Noteboom, het enige lid in de Delftse raad, dat de c.p.n. ver tegenwoordigt, had zijn mening zeer weloverwogen geformuleerd: „Het gaat ons niet om B. maar om de sfeer, die in bepaalde kringen van de Delftse overheid heerst. In deze kringen wordt de indruk gevestigd, dat de verzets mensen tijdens de oorlog onjuist heb ben gehandeld. Wij zullen alle ons ter beschikking staande middelen in en buiten de gemeenteraad gebruiken om deze zaak tot op de bodem te laten uitzoeken". De heer Noteboom vertelde ons, dat de zaak veel beroering heeft gewekt in Delft. Hij liet ons een publikatie zien, waarin werd vermeld dat adju dant B onmiddellijk na het uitbreken van de oorlog tussen Duitsland en Rus land de jacht heeft geopend op twintig Delftse communisten. Zeven van deze mensen zijn in kampen gestorven. „Ongelukkig' „Mijn fractie is uiterst ongelukkig met deze gang van zaken", zei ons ir. L. H. Jacobsen, vice-voorzitter van de vier leden tellende fractie van de v.v-d. „Mijn fractieleden en ik zijn wel van mening dat figuren, die tijdens de oor log een minder fraaie rol hebben ge speeld weer in de maatschappij opge nomen dienen te worden, maar wij menen dat zij een uiterst bescheiden plaats dienen in te nemen". „Deze onderscheiding is betreurens waardig, omdat door haar gevolgen het gezag van het Delftse politiekorps kan worden aangetast en omdat zowel de burgemeester als de hoofdcommissaris van politie door de toekenning in op spraak kan komen. Wij vinden, dat een onderzoek op zijn plaats is en dat dit zich ook richt op hen, die de voor dracht tot deze onderscheiding hebben voorbereid". Aandacht geboden De socialistische fractie in de Delftse raad telt twaalf leden. De voorzitter van deze fractie, dr. ir. W. Verhoeve toonde zich wat gereserveerd. Hij deel de ons mee, dat hij vooral wordt ge kweld door de vraag hoe een man, die dergelijke zaken op zijn geweten had, na de oorlog in het politiekorps kon worden gehandhaafd. Hij vroeg zich af, waarom de illegalen van Delft en de politieke recherche van na de oorlog geen termen aanwezig hadden geacht B. te laten vervolgen. Tezamen met zijn fractiegenoot ir. G. Plantema kwam hij tenslotte tot de volgende conclusie; „Als de verhalen. die over B. zijn en worden gepubli ceerd, inderdaad waar zijn, dient een diepgaand onderzoek te volgen". Dr. ir. Verhoeve achtte het een pijnlijke ge dachte, dat door deze kwestie het politiekorps van Delft in diskrediet zou kunnen worden gebracht. Daarom acht te zowel hij als ir. Plantema de groot ste aandacht geboden, een mening, die zij ook tijdens de fractievergadering van maandagavond bij de andere leden van de p-v,d.a.-fractie hadden onder kend. De Delftse raad komt vanavond bij een. Of de kwestie ter sprake zal kun nen worden gebracht, is nog niet ze ker. Zij staat niet op de agenda en de Delftse raad kent geen rondvraag meer. Ir. Jacobsen deelde ons echter mee, dat er wel een mogelijkheid van inter pellatie bestaat. Hoewel het de gewoon te is, dat een interpellatie tevoren wordt aangevraagd, verzet het huis houdelijk reglement zich niet tegen het aanvragen van een interpellatie tijdens de vergadering. Van onze correspondent JVIOSKOU Ge kunt al onze geheimen inzake de ruimtevaart krijgen, in dien ge maar instemt met een volledig verbod op het bezit van alle kernwapens. Dit voorstel zou premier Kroesjtsjef in Wenen willen doen aan president Kennedy. Amerikaanse deskundigen zouden volledig toegang krijgen tot alle ontdekkingen die de Sowjetunie heeft gedaan bij het onder zoek van de ruimte, mits de Verenigde Staten instemmen met een akkoord over een afschaffing van alle kernwapens. Dit alles verluidde gisteren in Mos kou. Men wist daar ook te vertellen dat de Russische premier wat de kwes- tie-Berllijn betreft, een zeer onver zettelijke houding zou willen aanne men. Het Kremlin beschouwt dit pro bleem als het voornaamste obstakel op de weg naar normalisering van de betrekkingen tussen Oost en West en Kroesjtsjef schijnt vastbesloten het voor eens en altijd uit de wereld te helpen. Niet meer wachten De Sowjetunie is niet bereid nog langer te wachten met een oplossing van de kwestie-Berlijn. De Russische premier wil president Kennedy duide lijk maken dat als dat probleem een maal is opgelost, er ook voortgang met andere vraagstukken kan worden gemaakt. De Sowjetunie zal niet lang meer wachten met het tekenen van een afzonderlijk vredesverdrag met Oost-Duitsland. Even merkwaardig was, dat de liberale fractieleider prof. mr. Oud het helemaal met hem er over eens was, dat de tweehonderd miljoen aan hogere de- fensielasten nooit mogen worden be taald uit dat halvé miljard. Aan de opbrengst van het uitstel van deze be lastingverlaging mogen wij niet tornen en prof. Oud bond de minister van financiën op het hart de stijging van de militaire kosten maar met andere middelen te dekken. „NOOIT MEER" Mij krijg je nooit meer voor een belas tingwet waar geen datum in staat, had dr. Lucas gedreigd. Deze belastingdes kundige van de K.V.P., die in decem ber met grote tegenzin had ingestemd met het voorstel van minister Zijlstra om het tijdstip van invoering later te bepalen, voelde zich kennelijk bekocht. Ik heb voortaan liever één vogel in de hand dan tien in de lucht, zei hij. Zijn belangrijkste bezwaar was, dat de minister ernstig tekort geschoten was in de argumentering van het uitstel. Hij was vol kritiek, hoewel hij begreep dat de minister zich zorgen maakte, maar ook constateerde hij tegenstel lingen in het kabinet over de hogere militaire lasten, waarvoor de minis ter van defensie zelfs belastingverho ging in het vooruitzicht heeft gesteld. De communist Bakker zei sarcas tisch. dat iedere week uitstel minister Visser tien miljoen oplevert. VERWIJTEN De enige die het zonder voorbehoud met minister Zijlstra eens bleek te zijn was zijn a.r. partijgenoot Van Eijsden, die „de centrale doelstellingen van het sociaal-economische beleid niet in ge vaar wilde brengen". Met drs. Van der Mei zag ook hij op Korte termijn nog geen ontspanning, die belastingverla ging zou rechtvaardigen. De liberaal mr. Van Leeuwen vond, dat het nu maar eens uit moest zijn met het „conjunctureel gemorrel aan belastingen en wisselkoersen en dat een gezond financieel beleid moest worden gevoerd, waarbij een deel van de staatsbehoeften wordt gefinan cierd uit belastingen en het andere deel uit leningen. Ook verweet hij mi nister Zijlstra een teveel aan „econo metrisch denken" en een overschatting van het menselijk denken dat geen re kening houdt met psychologische ge volgen. Met andere woorden: de mi nister regeert te veel volgens het boek je zonder dat hij zich iets aantrekt van de averechtse indruk bij de bevol king. Mr. Burger was ten slotte de enige die in geen enkel opzicht overtuigd was. De brief van de minister, waarin het uitstel was aangekondigd, werd zonder hoofdelijke stemming voor kennis geving aangenomen. In Moskou verheelt men verder niet dat de Russische leid'ers bepaald met zorg vervuld zijn over de steeds toe nemende militaire kracht van West- DuitsJand. Ook dat zal Kroesjtsjef Kennedy onder ogen brengen. Gezien de Russische successen van d'e afgelopen maanden op een aantal gebieden en de tegenslagen die Ame rika in de politiek heeft ondervonden is Kroesjtsjef vol vertrouwen dat hij munt kan slaan uit de ontmoeting met Kennedy. Rode topconferentie? Nog altijd is er geen officiële beves tiging te krijger, van de geruchten dat Kroesjtsjef in Tsjechoslowakije een communistische topconferentie zal be leggen op doorreis naar Wenen. Vol gens de laatste berichten zou hij alleen de Hongaarse leider Janos Kadar, pre sident Novotny van Tsjechoslowakije en Walter Ullbricht, de leider van de Oostduitse communistische partij ont moeten. Dat ook de Poolse leider Gomulka naar Bratislawa zou gaan is nog vol komen onieker. Zijn aanwezigheid zou zeker vereist zijn indien er serieus over Berlijn en het Duitse vraagstuk in het algemeen zou worden gepraat. Als staatshoofd Intussen hebben de Oostenrijkse autoriteiten de laatste hand gelegd aan de voorbereidingen voor het bezoek van Kennedy en premier Kroesjtsjef aan Wenen. Zij worden allebei als staatshoofd behandeld en zullen wor den ontvangen door president Scharf kort na hun aankomst in Wenen. De eerste bespreking wordt gehouden in de Amerikaanse ambassade waar Kennedy logeert. De twee regerings leiders gebruiken samen zaterdagmid dag de lunch. Daarna zullen zij hun eerste gesprek houden tot ongeveer zes uur 's avonds. Zondag ontmoeten zij elkaar weer in de Russische ambassade waar Kroesjtsjef verblijf zal houden. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Minister mr. E. H. Toxopeus heeft de burgemees ters van gemeenten met gemeente politie erop gewezen dat de werk tijd van de politie met ingang van 1 juli 46 uur per week wordt. Op 1 januari 1962 zal dan de werk tijd verder worden verkort tot 45 uur. De minister adviseert de burgemees ter een dienstrooster voor de politie op te laten stellen, uitgaande van de 45 uur. Het 46ste uur per week kan bui ten het rooster maar zonder beta ling van overwerk worden opgedra gen. Dit heeft het voordeel dat op 1 ja nuari niet opnieuw een rooster behoeft te worden opgemaakt. Over de technische en financiële kanten van de werktijdverkorting gaai de regering binnenkort overleg plegen met de organisaties van politieperso neel. Van onze correspondent BONN Het openbaar ministerie te Bonn heeft de zaak tegen Globke, staatssecretaris op het departement van de bondskanselier, geseponeerd, omdat uit het onderzoek is gebleken dat Globke niet verwikkeld is geweest in de jodenvervolging in Griekenland en dat hij ook nooit contact heeft gehad met Eichmann. Het onderzoek is gevoerd naar aan leiding van publikaties van de Berlijnse advocaat Merten, die in de oorlog amb tenaar bij de Duitse bezetting in Salo- niki was. Volgens Merten die nu als ge tuige a décharge voor Eichmann op treedt zou Globke betrokken zijn ge weest bij acties tegen de joden in Grie kenland. Verder heeft hij beweerd dat Globke in eer. telefoongesprek met Eichmann diens plan voor emigratie van tienduizend joodse vrouwen en kinderen uit Saloniki naar Palestina van de hand had gewezen. Laster Volgens het openbaar ministerie te Bonn is niet het minste bewijs gevonden van de juistheid'van Mertens bewerin gen. Globke is ook nooit hoofd van de afdeling joodse zaken in het Rijksminis terie van binnenlandse zaken geweest. Men onderzoekt thans of Merten wegens laster kan worden aangeklaagd. Naar verluidt heeft Eichmann door zijn verdediger, dr. Servatius, aan het open baar ministerie te Bonn laten medede len dat hij Globke, noch Merten kent. Het verhoor van dr. Merten in de zaak-Eichmann is overigens gisteren in Berlijn voortgezet. Wederom heeft Mer ten betoogd dat Eichmann „als alle Duitsers" een gevangene is geweest van de Duitse anti-joodse wetgeving. Hij vertelde verder dat Eichmann zou zijn opgetreden tegen de wreedheid van zijn medewerker Wisliceny. Merten hield vol dat hij Eichmann in 1942 en 1943 in Griekenland heeft ontmoet. Van onze correspondent BONN. De Westduitse veiligheids dienst heeft na een onderzoek van eni ge weken een wijdvertakt spionagenet onschadelijk gemaakt. Onder de aange houdenen bevinden zich twee journalis ten, Hlnterholzer en Delhes. De aan houdingen zijn tegelijkertijd in ver schillende Westduitse steden uitgevoerd om te verhinderen dat de verdachten no- konden worden gewaarschuwd. De aangehouden journalisten staan onder verdenking verraderlijke betrek kingen met Oostelijke organen te heb ben onderhouden. Van onze correspondent VENLO. De politie van Kaldenkir- chen, even over de grens bij Venlo, heeft vier knapen uit Düsserdorf gear resteerd op verdenking van een hele reeks diefstallen, onder meer in Lim burg. De arrestanten, allen ongeveer twintig jaar oud, hadden in Limburg acht auto's gestolen. Zij hadden die ergens langs de kant gezet, nadat zij er het gereedschap en wat andere spullen uit hadden ge haald. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. In het eerste kwar taal van dit jaar zijn er 16.910 nieuwe woningen voltooid, dertien minder dan in de eerste drie maanden van 1960. Het aantal in uitvoering genomen wo ningen was in januari, februari en maart 1961 belangrijk groter dan in het eerste kwartaal van het vorige jaar (1961; 23.359, 1960: 18.929). Bij een vliegramp met een Brits le- gertoestel in de buurt van een militaire basis bij Singapore zijn de dertien in zittenden om het leven gekomen, acht soldaten en vijf bemanningsleden. Van onze correspondent PARIJS. In de nacht van maan dag op dinsdag heeft de Franse politie wee: een reeks invallen gedaan zowel in ultra-rechtse als in uiterst linkse centra. Men schat hun aantal op onge veer duizend, waarvan ruim honderd in Parijs en ruim dertig te Marseille. Er zijn geen arrestaties verricht, noch wa penen gevonden. Wel werden zeer veel bescheiden in beslag genomen. Volgens het ministerie van binnen landse zaken hadden deze operaties ten doel de verscherping van de voorzorgs maatregelen voor de veiligheid van de staat. Van onze correspondent BONN. De Eschweiler Bergwerks- verein in het kolengebied van Aken heeft de strijd aangebonden tegen ron selaars van buitenlandise arbeidskrach ten. De ronselaars bieden de buitenlan ders beter betaalde betrekkingen aan in andere bedrijven. Zij overreden de bui tenlanders hun contracten met de mijn niet na te komen en ,,naar huis" te gaan. De „thuisreis" eindigt dan in de dichtst bijgelegen Belgische grensplaats. Vandaar worden de buitenlanders als nieuwe arbeidskrachten naar Duitsland gebracht en andere bedrijven aangebo den. SIGMARINGEN (AP-DPA). In het zonovergoten Zuidduitse stadje Sigmaringen is gisterochtend het huwelijk van prinses Birgitta van Zweden met prins Johann Georg von I-Iohenzollern-Sigmaringen kerkelijk bevestigd. De 24-jarige bruid, die van huis uit luthers was maar nu tot de rooms-katholieke kerk is over gegaan, en haar blonde 28-jarige bruidegom dienden elkaar het sacra ment van het huwelijk toe in de Palmkerk, die met twaalfhonderd gele en witte anjers was versierd. In een toespraak wees de celebrant, de prior van een nabijgelegen klooster, erop dat het burgerlijk huwelijk dat vorige week in Stockholm werd geslo ten, nog een scheiding had kunnen toestaan, maar dat de band die giste ren werd gelegd „alleen door God verbroken kan worden". Huwelijk van de eeuw Na de huwelijksplechtigheid reed het bruidspaar in een open koets, ge- JOHANNESBURG (Reuter/AP) De proteststakingen in Zuid-Afri ka, door de regering zozeer gevreesd dat men als voorzorg tienduizend arrestaties liet verrichten, hebben tot nu toe weinig te betekenen gehad. C.G.T. DOOR DE KNIEËN Van onze correspondent PARIJS. De nationale staking van het overheidspersoneel in Frankrijk, die voor 6 juni was aangekondigd, zal niet doorgaan. Dit hebben de gezamen lijke vakverbonden gisteren laten weten na een onderhoud met Guillaumat, de minister van openbare diensten. Dit besluit komt niet onverwachts. Nadat de ambtenaren van de spoorwe gen, posterijen, gas en elektriciteit reeds hadden laten weten dat zij zich zouden voegen naar het vorderingsbesluit, kwam de regering met salarisvoorstel- len, die men kon beschouwen als een compromis tussen een vroeger aanbod van de regering en de eisen van de vak verbonden. Intussen verzwakte het communistische vakverbond, de C.G.T., zijn positie zeer sterk door een staking voor de Parijse vervoersbedrijven aan te kondigen voor 1 juni, de tweede dag van het bezoek van president Kennedy. Deze aankondiging werd door alle an dere vakverbonden zeer scherp afge keurd als zijnde een politieke demon stratie. De C.G.T. ging als gevolg hier van door de knieën en verloor daarmee tevens het initiatief voor de stakingsbe weging voor 6 juni. Geschrokken door de vastberaden houding van de Franse regering verklaarden de andere vakver bonden zich akkoord met de nieuwe sa- larisvoorstellen van de regering en de communisten konden weinig anders doen dan volgen. ROTTERDAM. Bij het in aanbouw zijnde Hilton-hotel te Rotterdam is gis termiddag de 92-jarige heer A. Vreese van de Meidoornsingel onder een achter uit het trottoir oprijdende, met grind geladen vrachtauto geraakt. Het slacht offer kreeg het linkerachterwiel over zich heen en was vrijwel op slag dood. De politie verzoekt ooggetuigen van het ongeluk zich aan het hoofdbureau te melden. Ook gisteren, de tweede dag, was er bijna niets van de staking te merken, behalve in Johannesburg waar het nog opvallend minder druk in de straten was dan gewoonlijk. Toch waren ook hier meer arbeiders aan het werk getogen dan de dag er voor. Vandaag is het echter pas de dag van de uitroeping van de republiek en de politie houdt zich op ernstige incidenten voorbereid. In de negerwijken bij de grote steden hebben zich gisternacht verscheidene vechtpartijen voorgedaan. Het bleek dat werkwilligen door onruststokers werden gemolesteerd. Autobussen met arbeiders van of naar hun werk werden met stenen bekogeld. Bij Port Eliza beth kostte dat aan twee negers het leven en 24 bantoes moesten in een ziekenhuis worden opgenomen. Gistermiddag trok de politie met zes pantserwagens een lokasie bij Port Elizabethstad binnen om een betoging van negers uiteen te slaan, die Zuid- afrikaanse vlaggen in brand hadden ge stoken. Journalisten en fotografen wer den uit de wijk geweerd. Premier Verwoerd verklaarde giste ren in Pretoria dat de nieuwe Zuid- afrikaanse republiek militair sterk moet zijn omdat „een aanval op ons niet gericht zal zijn tegen onze regerings vorm maar tegen het bestaan van onze natie en van onze levenswijze". Voor de inhuldiging van vandaag, waarbij premier Verwoerd en president Swart de belangrijkste personen zullen zijn, is gisteren een generale repetitie in Pretoria gehouden. De veiligheidsmaat regelen zijn bijzonder omvangrijk. Zo staan alle personen die vandaag in de buurt van premier of president zullen komen, op lijsten genoteerd. trokken door drie zwarte en drie wit te paarden, door Sigmaringen. Vijf tienduizend belangstellenden stonden langs de route tweemaal de bevol king van het stadje. De politie uit de hele streek rondom Sigmaringen, zes tig man sterk, trachtte het publiek in bedwang te houden. Dertig brand weerlieden en een tiental lakeien in livrei uit het hoog boven de Donau tronende slot van de Hohenzollerns assisteerden de politiemannen. Foto grafen, journalisten en filmoperateurs volgden de stoet in twee versierde boerenwagens. Onder de gasten bevonden zich drie aartshertogen, 24 hertogen en herto ginnen, 44 prinsen en prinsessen en 25 graven en gravinnen. Het was voor Sigmaringen het huwelijk van deze eeuw. Het paar gaat in Beieren op huwe lijksreis en trekt daarna bij Mün- chen in een bungalow, waar de prins verder wil werken aan zijn archeolo gische studie. Economen over stijgende prijzen PARIJS (ANP, Reuter). Om de westelijke regeringen de kans te ge ven prijsstijging en inflatie beter te bestrijden is een soepelere begro tingspolitiek nodig. Het parlement zou de regering de bevoegdheid moe ten geven om bepaalde belastingen binnen een door het parlement aan te geven marge te laten variëren. Dit is een van de conclusies van een groep economische deskundigen, die op verzoek van de Raad van de Organisa tie voor Europese economische sa menwerking het probleem van de stij gende prijzen hebben bestudeerd. Tot deze groep behoort prof. P. de Wolff, directeur van het centraal planbureau. Een van de oorzaken voor het stijgen van de prijzen is een overmatige vraag, aldus het verslag van de deskundigen. Het is noodzakelijk wanneer zich zo'n overmatige vraag voordoet, om de in strumenten van fiscale en monetaire po litiek spoediger en krachtiger te ge bruiken dan tot nu toe het geval is ge weest. Het uitblijven van succes is ge woonlijk daaraan toe te schrijven dat te weinig en te laat wordt gehandeld. Afbetalingskrediet Naast de bevoegdheid om bepaalde belastingen te gebruiken voor het be strijden van de moeilijkheden zou de re gering ook de bevoegdheid moeten heb ben om het afbetalingskrediet onmiddel lijk te reguleren. Ook zouden de mone taire en fiscale bevoegdheden voor het beïnvloeden van het volume van de wo ningbouw moeten worden versterkt. Een andere oorzaak van prijsstijgin gen, aldus het verslag, zijn overmatige loonsverhogingen, die door collectieve loononderhandelingen worden verkre gen. In sommige landen hebben col lectieve onderhandelingen 'geleid tot een opwaartse druk op de lonen en prijzen. Die druk is tussen 1952 en 1960 het sterkst geweest in Nederland, Noor wegen en Zweden en in mindere mate de Verenigde Staten, Engeland en Denemarken. Van onze correspondent BRUSSEL In het debat over de versnelde toepassing van het ver drag aangaande de Europese econo mische gemeenschap staat Neder land er ditmaal duidelijk gunstiger voor dan toen in mei 1960 over het beruchte eerste versnellingsbesluit werd gedebatteerd. Toen stond Ne derland in de ministerraad praktisch alleen en moest er hard worden ge vochten om ook de landbouwsector in de versnelling betrokken te krij gen. Ditmaal, nu de raad voor het emde van juni zal moeten beslissen of een extra verlaging van de tarie ven met tien procent die op 31 de cember zal moeten worden, toege- Advertentie POLAROID past, mogelijk is, ziet het er anders uit. Verheugend daarbij is ook, dat er weer gesproken kan worden van een gemeenschappelijk optreden van de Benelux. De tweede versnelling spreekt vanzelf, zei vanmorgen de Duitse staatssecre taris Müller-Armack, bij een eerste gedachtenwisseling in de ministerraad. Maar naar zijn oordeel moet deze versnelling van de tarief-afbraak slechts betrekking hebben op indus triële produkten. Met dit standpunt, waarbij dus de landbouw „en andere randproblemen", zoals zij van Duitse kant werden genoemd, van de tweede versnelling zouden worden uitgesloten, blijkt de Bondsrepubliek praktisch alleen te staan. De Gaulle heeft in Bonn Adenauer al doen weten dat Frankrijk met onge duld op een gemeenschappelijke land bouwpolitiek wacht. Bijzonder ver heugend is dat in België's houding een duidelijke ommekeer is ingetreden en dat onder de nieuwe bewindslieden Spaak en Fayat duidelijk naar ver steviging van de Benelux-houding wordt gestreefd. Minister Marijnen, die het Neder landse standpunt uiteen zette, had vanochtend dus bepaald niet het gevoel alleen te staan. De tweede versnelling, zo betoogde hij, is geen zuiver auto matisch proces. Er zal gelet moeten worden op meer dan alleen maar overwegingen van conjunctuur. Ook de landbouw en de vervoersector moeten naar Nederlandse opvatting in de versnelling worden betrokken. Op agrarisch gebied moet een sedert december nog groter geworden achter stand ingehaald worden. Er zijn immers nog steeds geen objectieve criteria voor minimumprij zen; men zit nog altijd in dezelfde moeilijkheden met de afbraak van contingenteringen en er zijn ook nog geen besluiten over heffingen. Een ommekeer op al deze gebieden zal nodig zijn, wil van versnelling sprake kunnen wezen, aldus het Nederlandse standpunt. DEN HAAG. Een maatregel als de algemene aanwijzing van de regering van 18 april om het bouwbedrijf te noodzaken nog drie kwart jaar 46% uur in plaats van 45 uur te werken, kon in deze vorm alleen maar psychologisch averechtse effecten hebben. Dit gold mede voor het overige be drijfsleven dat drie maanden na de speciale in onderling overleg op gestelde gedragsregels voor werk tijdverkorting, zich voor een nieu we oekaze gesteld zag. Ook voor de Stichting van de arbeid en het College van rijksbemiddelaars was elke andere vorm van interventie aannemelijker geweest. Met deze woorden brak gisteren ir. W. H. Kruyff, voorzitter van het Cen traal Sociaal Werkgevers-Verbond, de staf over de wijze waarop de rege ring enkele weken geleden meende te moeten ingrijpen om de economische bezwaren verbonden aan de snelle voortgang van de werktijdverkorting, te ondervangen. Hij sprak in de beslo ten algemene ledenvergadering van het verbond. Voor deze bezwaren had ir. Kruyff zeker oog en daarom verbaasde hij zich erover dat hij zo weinig had ge hoord van maatregelen om de gevol gen van de werktijdverkorting in de sector van de overheid zoveel moge lijk op te vangen. Dat hierover zo wei nig is meegedeeld, keurde hij bepaald af. Zoals bekend heeft de regering in tussen de gewraakte algemene aan wijzing weer ingetrokken. De bezwaren tegen de instelling van een loonraad een vaste com missie van de S.E.R. zoals voorge steld in het voorontwerp-arbeidsvoor- waarden-wet van staatssecretaris Roolvink kunnen alleen maar groter worden, als wij de zeer vele voor schriften zien waarmee dit uitvoe ringsorgaan wordt omringd, zo ver volgde ir. Kruyff. De loonraad is ge bonden aan „algemene beleidsrege len" die door de S.E.R. bij verorde ning worden vastgesteld, nadat de mi nister eerst zijn „doelstellingen" heeft meegedeeld betreffende de ontwikke ling van lonen en andere arbeidsvoor waarden. De minister kan echter de „algemene beleidsregelen" te allen tijde aanvullen, wijzigen of buiten werking stellen of zelf zulke regelen vaststellen. Desondanks geldt dat elk besluit van de loonraad door de mi nister wegens strijdigheid met de wet of met het algemeen belang kan wor den vernietigd. Maar ook binnen het verband van de S.E.R. wordt de loonraad maar een beperkte vrijheid toegedacht, want alle besluiten moeten aan het dagelijks bestuur van de S.E.R. ter kennis worden gebracht. Dit college moet binnen een week beslissen of het besluit al dan niet zal worden voorgelegd aan de voltallige S.E.R. Deze kan dan de zaak terug verwij zen naar de loonraad of zelf een be slissing nemen die in de plaats treedt van het besluit van de loonraad. In het licht van deze bepalingen kon ir. Kruyff bepaald niet de passage in de toelichting op het voorontwerp on derschrijven waarin staat dat „op deze wijze de eigen verantwoordelijk heid van het georganiseerde bedrijfs leven voor het loonbeleid ten volle tot haar recht kan komen". Hij bepleitte een zelfstandige fis cale status voor de gehuwde vrouw, waarbij hij de Duitse „Splitting-rege- ling" gebaseerd op het Amerikaanse voorbeeld, in de aandacht aanbeval. In zijn rede bracht ir. Kruyff voorts in herinnering dat de invoering van een kostwinnersbijslag in ons land ernstig overweging verdient, en wel invoering op een zodanige wijze dat de inkomensstructuur bij ons meer in overeenstemming wordt gebracht met die in Frankrijk. Dit in verband met de beoogde gelijktrekking van de lo nen voor mannelijke en vrouwelijke werknemers voor gelijke arbeid in de E.E.G. Advertentie - het beste uit Popular Mechanics - Het meinummer van PM, de Neder landse uitgave van net bekende Ame rikaanse tijdschrift POPULAR ME CHANICS, is bijzonder interessant. Het bevat een keur van artikelen voor mannen met een brede alge mene belangstelling, in het bij zonder voor de romantiek van wetenschap en techniek. Een greep uit de rijkgeschakeerde inhoud: PM vraagt uw aandacht voor de Microbus Skelteren, thans „Karting", een sport waar vaart in zit 8 Tussen tent en caravan Kamperen steeds geriefelijker vooral met kampeerwagens 8 We ontdrkker, een spookkust 8 Gevleugelde vaartuigen 8 Het spannendste ogenblik van mijn leven 8 Verkenningen in de wereM van het atoom 8 De atoomrenbaan van Verenigd Europa 8 's Werelds grootste atoomkanon vuurt 8 Zwembad in uw achtertuin 8 Tips voor thuis in het meinummer staan vele an dere interessante artikelen. Koop het voordat het is uit verkocht bij een kiosk, boek- of tijdschriftenhandel. IN PM GAAT EEN NIEUWE WERELD VOOR U OPEN.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 7