Breskens: hand boven t industriële hoofd Kent U Zeeland ook zo? NIEUWE EERSTE NEDERLANDSCHE „Instrumentale" met concert in Middelburg en Zierikzee Plattelandsvrouwen leefden acteertalenten uit MOEILIJK TE VERTEREN BESLISSING Raad vocht zich een uitweg uit financieel doolhof Lange discussie Verschuivingen in raad Axel Wethouder P. Ton verlaat Grijpskerke Lezers grijpen naar de pen Herv. kerk Terneuzen zal derde predikant beroepen Schuttersconcours in Wolfaartsdijk GEVARIEERDE PROGRAMMAKEUZE Veel waardering voor typograaf Verburg Terneuzense padvinders krijgen nieuw clubhuis Zwaar belaste moeders in Hedenesse Zwemactiviteiten Sloopschepen onderweg naar Vlissingen Duitse organiste gaf concert Bekijk het zakelijk" Groene Kruis actief in 1960 Geen kleuterschool voor kinderen met afwijkingen TENTCAMPAGNE Philips Verbieden Morgen Brommer brandt Woensdag 31 mei 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Fag. a* Advertentie N.E.N liteiten gelden die het huidige probleem eenvoudig voorkomen hadden. De raad besloot tenslotte dat de onderhavige kwestie nogmaals onder de aandacht van de Minister van Economische Za ken gebracht zal worden. Intussen besloot men na ampele over wegingen, en na beraad tussen de frac ties onderling dat de grond met de gebouwen, conform het aanbod van de firma tegen een bedrag van 83.000 gulden verkocht zal worden. Compensatie Voorts werden b. en w. gemachtigd bij de Minister van Economische Zaken stappen te ondernemen om de verlies post van 25.000 gulden gecompenseerd BRESKENS. De raad van Breskens heeft het moeilijk gehad. Er zijn heel wat zuchten geslaakt, er is gepast en gemeten en er is een gedurfd besluit gevallen. Inzet van deze besprekingen was niets meer en niets minder dan het behoud van de fa. Cruson te Breskens. De genoemde fa. heeft voor enige tijd «en aanbod aan het gemeentebestuur vanBreskens gedaan om 14.000 vier kante meter grond te kopen voor de uitbreiding van het bedrijf. In dit aan bod werd een grondprijs van vier gul den per meter geoffreerd, terwijl men voor de gebouwen (het betreft hier een woonhuis en een grote boerenschuur) bereid was 27.000 gulden op tafel te leggen. Echtervolgens de prijzen- kaart diende de betreffende grond, die aansluit aan de terreinen van de fa briek, een prijs van zes gulden per me ter op te brengen. Dit betekende dat de gemeente bij een eventuele transac tie een verlies van rond 25.000 gulden zou lijden. Het college van b. en w. zag echter geen kans dit hiaat aan te vullen uit de gewone dienst van de be groting. In dit verband stelden b. en w. de raad voor accoord te gaan met het aanbod van de fa, Cruson, waarbij men gelijktijdig zou moeten besluiten tot een verhoging van de straat- en riool- belasting. Tegen dit voorstel kwam de raad in het geweer. Algemeen was men van oordeel dat hier een tweetal besluiten gekoppeld werden die principieel ge scheiden dienden te blijven. Niettemin was de raad het met b. en w. eens dat het genoemde bedrijf beslist voor Breskens behouden dient te blijven. Het valt uiteraard niet te verwonde ren dat zich over deze materie een uit voerige discussie ontspon, waarbij het college van b. en w. nogmaals de te leurstelling uitsprak over het feit dat Breskens destijds niet als industriekern werd aangewezen. Anders zouden faci- TERNEUZEN. De kerkeraad van de Hervormde gemeente heeft besloten tot vestiging van een derde predikants plaats. Van de hogere kerkcolleges werd reeds toestemming verkregen, zodat de kerkeraad een dezer dagen het beroe- pingswerk ter hand zal nemen. Voor dit doei is inmiddels een hoorcommissie in gesteld. Men heeft er de hoop op geves tigd dat de derde predikant met ingang van het winterseizoen zijn werk zal kun nen aanvangen. Het ligt tevens in de bedoeling dat men over zal gaan tot de bouw van een nieuw kerkgebouw. Van het gemeentebe stuur werd reeds de benodigde grond in optie ontvangen. Dit perceel grond ligt op de hoek van de Koninginnelaan en de Rembrandtlaan. Hoewel de eerste stappen reeds zijn gedaan zal er toch nog ,,heel wat water door de Schelde moeten vloeien" voor de nieuwe kerk er staat. Temeer daar het bestaande kerkgebouw aan de Noordstraat drin gend aan een restauratie toe is. De fi nanciële lasten van de gemeente zullen dus in een beangstigende aantal cijfers uitgedrukt moeten worden. Intussen hoopt men met een fris uitgevoerde fol der de gemeente te activeren. WOLFAARTSDIJK. De boogschut tersvereniging „Doel naar hooger" te Wolphaartsdijk hield een concours op de liggende wip, waaraan door 52 schutters werd deelgenomen. De uitslag was: hoofdvogelP. Dnedijk te Heinkenszand, le zijvogel P. de Koster te Heinkenszand, 2e zijvogel P. Vermue te Goes, le kal P. de Koster te Heinkenszand, 2e kal W. Boutens te Overzande, 3e kal C. Rijk te Ovezande, 4e kal J. de Jonge te Overzande, le klep C. Lous te Oudelanden, 2e klep Ant. Westveerte Oudelande, 3e klep P. Koens te Heinkenszand. Grootste aantal kleine vogels F. Clarijs te Goes. te krijgen. Gelijktijdig zal getracht wor den een verhoogde uitkering uit-het ge meentefonds te krijgen. Overigens was de raad met b. en w. van mening dat het tekort van 25.000 gulden niet op de gewone begroting mag drukken. De hui dige ontwikkeling in Breskens is trou wens van dien aard dat enige financiële armslag beslist niet verwacht mag wor den. Mochten echter de bovenstaande po gingen definitief schipbreuk lijden, dan zal de raad voor 1 januari 1962 de no dige dekkingsmiddelen aanwijzen. De raad besloot voorts tot uitbreiding van de verlichting langs de boulevard, waarvoor een bedrag van 2100 gulden beschikbaar werd gesteld. In verband met het 75-jarig bestaan van het St. Antoniusziekenhuis te Oostburg voteer de de raad een bedrag van twee en halve cent per inwoner. Dit geld zal gebruikt worden voor de aanschaf van een bibliotheek ten behoeve van de pa tiënten. Ter vergadering werd tenslotte een schetsplan getoond van het nieuw te bouwen gemeentehuis. De raad ging met dit voorlopige plan accoord, zodat de Breskense architect Loonen opdracht verstrekt zal worden dit plan verder uit te werken. B. en w. werden gemach tigd te zijner tijd tot aanbesteding over te gaan. Het nieuwe gemeentehuis zal op de plaats van het huidige verrijzen. GOES. De heer A. J. M. Verburg, die 40 jaar onafgebroken heeft gewerkt bij de N.V. Oosterbaan en Le Cointre te Goes is gistermiddag in hotel „Cen traal" een hartelijke huldiging ten deel gevallen. Uit de mond van alle spre kers kreeg de jubilaris veel waarde ring te horen voor de rustige en bekwa me arbeid, die hij voor de N.V. heeft verricht. In het hijzijn van vrijwel het voltal lige personeel, waaronder enkele gepen sioneerden, heeft de directeur, de heer J. H. Smit de heer Verburg in waar derend? bewoordingen toegesproken. Hij begon met de jubilaris de draagmedail- le te overhandigen, behorend bij de ko ninklijke onderscheiding, die de heer Verburg reeds op 29 april uit handen van de burgemeester dr. J, W. Noteboom heeft ontvangen. De heer Smit onthul de, dat de heer Verburg 52 jaar gele den het drukkersbedrijf binnenstapte, maar met een kleine onderbreking was het gisteren 40 jaar, dat de heer Ver burg onafgebroken bij de N.V. werkte. „Ik heb groot respect voor uw gro te trouw. Des te meer heb ik respect, omdat in Uw persoonlijk leven de stormen niet zijn uitgebleven. Uw ar beid was voor U levensroeping. Er ging rust van u uit" aldus de heer Smit, die voorts herinnerde aan de harde en moeilijke tijden, die de heer Verburg in het bedrijf had meegemaakt. De heer Smit overhandigde de jubilaris de tradi tionele enveloppe met inhoud. „Maar onze waardering gaat veel verder dan deze enveloppe". Mevr. Verburg kreeg een bouquet bloemen. De heer P. Vis, bedrijfsleider en spre kend namens het personeel vertelde, dat de heer Verburg aller rechterhand was. Met uw technische inzicht was U vaak een redder in nood, maar ook uw grafische kennis verwaarloosde u «niet". De heer A. Snoep verklaarde, dat de heer Verburg zich heeft ontpopt als een uitstekend collega. „Een man van wei nig woorden, maar van de daad". Te vens sprak de heer Snoep namens de afdeling Goes van de A.N.G.B. en over handigde hem tenslotte een prachtig schilderij van Goes. Tot slot sprak de heer R. van Spronsen in hartelijke en waarderende woorden tot de heer Ver burg die op zijn beurt bedankte voor de lof, die hem werd toegezwaaid. KADERDAG BIJZONDER GESLAAGD Advertentie MIDDELBURG. Het programma, dat de „Instrumentale" vanavond in Zierikzee en morgenavond in Middel burg uitvoert, is even merkwaardig als gevarieerd. De werken lopen van het klassieke genre (Haydn) via de romantici Liszt en Gounod naar de hedendaagse muziek en wel de Neder landse componist Hendrik Andriessen. Een gedurfde keuze zotoel Haydn's Londense symfonie als de Ricercare van Andriessen op één programma helft te spelen, maar het bewijst weer eens dat de Instrumentale en haar di rigent Jan Out plannen hebben de zo langzamerhand platgetreden paden van amateursymfonie-orkesten te gaan verlaten. Zij wil gaarne een symfonie-orkest voor Zeeland worden zoals het Brabants Orkest dat voor Noord-Brabant is. En dus niet alleen werkjes uitvoeren, die zo langzamerhand de stereotiepe keus van door te kleine bezetting bloedarme or kesten worden. Haydn's Londense sym fonie is zijn laatste en draagt het num mer 104. Het is naar de mening van ve len ook zijn volmaaktste en meest be langrijke symfonie geworden. De hele toon van dit werk is niet meer alleen klassiek-melodieus maar vertoont een krachtiger en al enigszins op de roman tiek vooruitlopend karakter. Sommige gedeelten doen zelfs aan Beethoven den ken. Beethoven heeft er dan ook, zoals uit vele werken van Haydn (en Mozart) inspiratie geput. Na het wat sombere adagio zet een verrukkelijk allegro in met vele instru mentale vondsten. Het andante is een mooie gedragen melodie en het menuet een door het slagwerk krachtig onder steund hoofdthema met een wat bezadig der trio. Het laatste snelle deel is een waardige afsluiting van deze Salomons- symfonie. De Ricercare van Hendrik Andriessen is ondanks dat het een hedendaags werk is, gebaseerd op een zestiende-eeuwse kunstvorm: vocale muziek zonder woor den. Ook deze ricercare is een oproep van verschillende thema's, die ogen schijnlijk onderling tegenstrijdig zijn, maar die juist door hun contrast en door hun contrapuntische samenspraak een symfonisch geheel vormen. Een van die thema's wordt gevormd door de to nen b-a-c-h. De Franse pianiste Janine Dacosta is soliste in het eerste pianoconcert van Liszt. Zij kan als een wonderkind worden beschouwd, want na op tien jarige leeftijd het conservatorium van Bordeaux te hebben bezocht, gaf zij een jaar later reeds een concert: zij vertolkte een pianoconcert van Men delssohn. Zij heeft voor haar jonge jaren reeds een lange reeks van con certen en recitals achter de rug. Liszt's pianoconcert duurt niet lang (ruim twintig minuten) maar wordt be schouwd als een van de moe.ujkste en veeleisendste concerten. Het zet in met het bekende martiale hoofdthema, waar na di: ook in een cadens wordt verwerkt. Triangel en tokkelende strijkers zetten het middendeel in, waarna in het laat ste deel de voorafgaande thema's wor den gebruikt om tot het imposante slot te komen. Het concert wordt besloten met een minder serieus orkestwerk: balletmu ziek uit Gounod's opera Faust. In deze opera komt een gedeelte voor waar Faust aan een heksensabbath moet deel- 'nemen. De begeleidende muziek is ech ter allesbehalve demonisch of schrik aanjagend, integendeel is charmant en doordrenkt van Franse esprit. Als echte balletmuziek worden deze melodieën dan ook weinig gebruikt, maar als popu- lair-klassiek orkestwerkje zal zij bij ve le toehoorders „er in gaan als koek". TERNEUZEN. Bij de leden van de „Doorman" groep van de N.P.V. en bij het bestuur van de Stichting Groepsge- bouvv voor Padvinders heerst grote vreugde. In de laatst gehouden verga dering van de gemeenteraad werd be sloten om aan hen een perceel grond in erfpacht te geven, gelegen in het Zuider sportpark voor de bouw van een nieuw clubhuis. Dit nieuwe gebouw zal de af metingen krijgen van tien bij twintig meter. Reeds eerder hadden zij van de gemeente de beschikking gekregen van het oude kleedgebouw van de sportvel den aan het Westelijk Bolwerk, die door de kanaalverbreding moeten verdwijnen. Het gebouw zal door de jongens zelf worden afgebroken en de materialen zullen worden gebruikt voor de opbouw van hun nieuwe clubhuis. Door de kanaalverbreding hebben zij dus dit buitenkansje gekregen, maar ook door deze verbreding geraakten zij hun oude „Hol" kwijt. Het oude kruitmaga zijn, waar zij samen kwamen, moest hiervoor worden afgebroken en toen be gon voor hen een lijdensweg. Hun club bijeenkomsten moesten zij sinds geruime tijd houden op een donkere, tochtige zolder van een garage, waar geen licht was en vanwege het brapdgevaar niet mocht worden gestookt. Om licht en lucht te krijgen moesten zij een luik open zetten, wat meebracht dat de tem peratuur ver beneden het aangename daalde. Hun materialen moesten worden opgeslagen in een garage onder een flat gebouw aan het andere eind van de stad, wat een heel gesleep ten gevolge had. Daarom zijn allen zeer dankbaar dat aan deze onhoudbare toestand nu spoe dig een einde zal komen. GOES. Met een formidabele ener gie en groot gevoel voor humor leidde de declamatrice Aafje Top de kaderdag voor bestuursleden vand e afd. Zeeland van e Ned. Bond van Plattelandsvrou wen die dinsdag in de Prins van Oran je werd gehouden. Op een manier die vaak grote hilariteit veroorzaakte intro duceerde ze namelijk „Het Rollenspel" als middel om nieuw initiatief en actie in de afdelingen te brengen. Vooral in een tijd waarop de menszi ch eraan gewent passief te zijn op diverse bijeen- komten, en liever in een luie stoel bij de televisie zit, dan zich actief inspant voor een vereniging achtte zij dit van uitermate groot belang. „Het komt er echter op aan de schroom te overwin nen, w ant acteertalent bezit iedere vrouw van nature", aldus mej. Top. Tijdens het ochtendprogramma kon den de aanwezige dames hun toneel technische talenten en f antasie reeds uitleven in b.v. een voorstelling van een modeshowe n ander groepswerk. In de middag werd als voorbeeld een rollen spel gespeeld met o.a. als onderwerp: ,Hoe stimuleert u de zelfwerkzaamheid De eerste bonen in Kapelle KAPELLE. De teler P. H. Jan sen uit Kruiningen heeft maandag op de veiling in Kapelle de eerste dubbele princessebonen van de nieuwe oogst aangevoerd. Ze werden gekocht door de detailhandelaar W. L. Potter uit Hans- weert voor ƒ2,80 per kg. BATAVUS de, V 'uo AXEL. De raad van Axel heeft gisteravond een lange maar geenszins schokkende agenda in snel tempo afge handeld. In de vacature van de heer M. L. M. Ysebaert werd als raadslid beë digd de heer J. Vink. Het geheel betreft hier een opschuiving in verband met het vertrek van de heer A. J. M. Kesbeke. Zoals bekend heeft de heer Ysebaert n.l. de wethouderszetel van de heer Kesbeke ingenomen. In verband met de plannen van enkele inwoners van de gemeente om een eigen woning te plaatsen, ging de raad accoord met het garanderen van de hypothecaire geldleningen. Tot lid van het algemeen bestuur van de centrale dienst voor bouw en woningtoezicht werd benoemd de heer M. L. M. Ysebaert. Als vertegen woordiger in de commissie van samen werkende gemeenten in de Kanaalzone werd aangewezen de burgemeester, de heer M. K. van Dijke. De heren J. C. van Luyck en J. Vink werden respectie velijk lid van de bouwcommissie en van CADZAND. De eerste groep van 21 huisvrouwen arriveerde deze week op Hedenesse. Voor verschillende vrou wen is dit de eerste gelegenheid om eens werkelijk op verhaal te komen. Deze vakantieweken voor zwaarbelas te huismoeders gaan uit van de Stich ting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk en worden gefinancierd uit de opbrengst van de Zeeuwse col lecte. De Provinciale Federatie voor Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverlening verzorgt de kampen geheel. Het pro gramma van de vakantieweken voorziet in ontspanning, handenarbeid en als hoogetepunt een tocht naar de parel van de Belgische steden, d.w.z. Brugge. Hierna zullen nog zes groepen op He denesse een week plezierig onderdak vinden. VLISSINGEN. De heer van Kerk hoven, bondstrainer van de K.N.Z.B., bracht een 'bezoek aan Axel. In het Ge- zellenhuis vertoonde hij enkele films op het gebied van de zwemsport. Op 7 juni komt de heer Kerkhoven terug naar Axel voor het geven van praktische les sen. Hij geeft deze lessen in het zwem bad aan de van Middelhovenstraat zo wel in de morgen- als in de middaguren. Voor de zwemmers en zwemsters te Axel bestaat op deze dag tevens de ge legenheid om kennis te maken met de waterpolo-sport want 's avonds om 20.00 uur vindt er een wedstrijd plaats tus sen „De Bruinvis" uit Sas van Gent en „De Schelde" uit Terneuzen. Ds. E. Jansen sprak over Christendom en cultuur TERNEUZEN. In het Herv. Ver enigingsgebouw „De Schakel" heeft de afd. Terneuzen-centrum van de N.C.V.B. de algemene jaarvergadering gehouden. Na afhandeling van de huishoudelijke agenda, sprak ds. E. Jansen, Gerefor meerd predikant uit Goes, over het onderwerp „Christendom en Cultuur' VLISSINGEN. Voor het nog steeds zich uitbreidende sloopbedrijf van Si mons' metaalhandel aan de Binnenha ven zijn opnieuw enkele schepen onder weg. Vandaag wordt in Vlissingen ver wacht de sleepboot „Witte Zee" van L. Smit en Co. met het sloopschip Annie" van 1326 bruto ton. De herkomst van dit transport is Paramaribo. Uit Curacao vertrok een convooi, be staande uit de sleepboten „Poolzee" en „Hudson", beiden eveneens van Smit, met achter zich de tanker „Marsella" van 2698 bruto ton. Beide schepen zul len in de Binnenhaven tot schroot wor den verwerkt. Viswedstrijd Kapelle KAPELLE. De Kapelse hengelver- eniging hield een juniorenwedstrijd in het Kanaal door Zuid Beveland, waar aan werd deelgenomen door 23 perso nen. De vis wilde echter niet best bij ten want er werden er maar zes ver schalkt. De uitslag was als volgt: 1. P. Nieuwdorp; 2. M. Eversdijk; 3. G. Burger; 4. M. van Overloop; 5. G. J. Lepoeter; 6. B. Hoogesteger, de commissie tot wering van schoolver zuim. De raad ging accoord met de aan koop van een perceel grond te Spui. Dit laatste in verband met de oplossing van een verkeerstechnisch probleem. Ten behoeve van de bouw van een woning verkocht het gemeentebestuur een per ceel grond, gelegen aan de van Middel hovenstraat. Mejuffrouw' C. L. de Jonge kreeg op haar verzoek eervol ontslag als onderwijzeres aan de openbare lagere school. De raad kon zich eveneens ver enigen met een voorstel tot aankoop van de percelen Oudedijk 55 en Oosterstraat 56. Eervol ontslag als ambtenaar van de burgerlijke stand werd verleend aan de heer J. A. Smidt. Bij de rondvraag stelde de heer D. J. Oggel voor om in verband met de volledige onafhankelijkheid een telegram te zenden naar de Unie van Zuid Afrika. Dit als aansluiting op de in 1902 gevoerde hulpactie in Axel. Na stemming besloot de raad dit voorstel aan te houden tot de volgende vergade ring. van de leden". De glansrol was onge twijfeld voor mevrouw Drever, die a rimproviste zo'n prachtige Sint Nico- laascreatie ten tonele voerde dat mej. Top ongetwijfeld met een tevreden ge voel uit Zeeland vertrokken is. Dit rol lenspel leverde echter diverse waar devolle suggesties op op het gebied van het winnen van nieuwe leden en de werkzaamheden die de vereniging moet verrichten om populair en naar juiste waarde te worden geschat, zodat alleen ongetwijfeld met een zeer tevreden ge voel uit Zeeland vertrokken is. Dit rol lenspel leverde echter diverse waarde volle suggesties op ophet gebied van het winnen van nieuwe leden en de werkzaamheden die de vereniging moet verrichten om populair en naar juiste waarde te worden geschat, zodat alleen ongetwijfeld mete en zeer tevreden ge voel van deze amusante en leerzame dag naar huis vertrokken zijn om de nieuw verworven kennisi n de eigen af deling in praktijk te brengen. GRIJPSKERKE. Wethouder P. Ton, die de wegens ziekte al geruime tijd afwezige burgemeester H. U. Bouw man verving, presideerde de gistermor gen gehouden raadsvergadering. Het was tevens zijn laatste in de gemeente Grijpskerke, want de heer Ton gaat met 1 juni in Souburg wonen. Hij nam dus afscheid ais raadslid, wethouder en ook als waarnemend burgemeester van de gemeente, waar hij gedurende 31 jaar en acht maanden had gewoond. De heer Ton (AR) werd in 1946 raads lid en in 1958 wethouder. Hij zei de ge meenteraad dank voor de goede samen werking in die jaren, waarop de heer Jn. Vlieger (AR) een wederwoord na mens de raadsleden sprak. Ook wethou der A. W. Cevaal (GB) en gemeentese cretaris L. Jakobsen zeiden waarderende woorden. De gemeenteraad had weinig tijd nodig voor de goedkeuring van een vijftiental agendapunten. Zij ging accoord met de verhoging van hun presentiegelden van 7,50 tot een tientje. Ook tekende zij geen bezwaar aan tegen een door de ge meente weer beschikbaar te stellen wis selbeker voor de te rijden ringrijderijen. De heer P. Geertse had dit verzoek ge daan namens alle Grijpskerkse ringrij- ders. Sinds 1951 was de oude beker in omloop, die verleden jaar echter voor de derde en definitieve maal in het bezit kwam van de heer Geertse. MIDDELBURG. De Duitse orga niste Almut Röszler gaf een orgelcon cert in de Nieuwe Kerk. Helaas was de belangstelling zeer klein, omdat de kunstenares uit Dusseldorf in Nederland zeer weinig of helemaal geen bekend heid geniet. Ook voor ons betrof het een kennismaking, die een prettige bleek te zijn. Almut Röszler bleek een technisch zeer vaardige organiste en bewees overduidelijk dat zij de door haar uitgevoerde werken terdege be greep. Vooral het openingswerk „Bene- dictus" van Josquint des Pres, werd in al de statige pracht, die het werk be zit, ten gehore gebracht. Ook Franck's prachtige en majestueuze koraal in A kreeg precies datgene wat het nodig had. Almut Röszler bewees ook de he dendaagse orgelmuziek, met name die van Franck's leerling Messiaen, uitne mend te verstaan. Daarom werd de uit voering van „Dieu Parmi Nous" uit „La Nativite du Seigneur" het onbe twiste glanspunt van dit concert. Naast een zeer goede vertolking van Bach's toccata, adatio en fuga in C stonden ook nog werken van Frescobaldi en Bux- tehude op het programma. GOES. De Stichting voor huishou delijke voorlichitng ten plattelande or ganiseert weer voor oud-cursisten en an dere belangstellenden een bijeenkomst in Oudelande, dit jaar op donderdag 8 juni. Mej. Onderdijk van het Gezinsbe- grotingsinstituut zal een causerie houden over „Bekijk het eens zakelijk". Zij zai hierin vooral wijzen op de financiële ge volgen vaji de aankoop van wasmachi nes, koelkasten, centrifuges e.d. Voorts zal o.a. een film worden vertoond. VLISSINGEN. De Groene Kruis vereniging afd. Vlissingen kwam dins dag in jaarvergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester B. Kolff. Uit het jaarverslag bleek dat het afgelopen jaar wat de werkzaamheden betreft niet ongunstig is verlopen. Wel iswaar was er een financieel tekort doch hiertegenover zai geen contributie verhoging staan. Het jaarverslag van de heer H. J. Visser toonde aan dat in het afgelopen jaar in 180 gezinnen hulp werd verleend, wat op een aantal be zoeken van 7114 kwam te staan. Het aantal personen dat in aanmer king kwam voor verpleging bedroeg in 1960 189. Het aantal in zorg zijnde zui gelingen bedroeg op het eind van het jaar 845. Bij de t.b.c. bestrijding was op het einde van het jaar het aantal gezinnen dat onder de behandeling was veertig met een totaal aantal patiënten van 48. Ook het aantal rheuma, kanker patiënten dat verzorgd werd bedroeg weer een formidabel aantal. Het leden aantal bedraagt thans 3039. Tot slot ver toonde zr. V. d. Ende een tweetal films waarvan de eerste getiteld, „Cleanliness Brings Health", een beeld gaf van de wijze waarop de bacteriën het lichaam binnendringen en de natuurlijke be scherming en afweer daartegen. De tweede was getiteld „Holland, een mo dern land met oude glorie" en „het land van ernst en leut". VLISSINGEN. De resultaten van een uitgebreid onderzoek hebben B. en W. van Vlissingen de overtuiging bijge bracht dat het geen aanbeveling ver dient over te gaan tot de vestiging van een school voor kleuters met geestelij ke of lichamelijke afwijkingen. Zoals bekend werd destijds een ver zoek in deze richting gedaan door de oudercommissie van de Vlissingse kleu terschool. Uit een rapport van de ver eniging voor Nederl. Gemeenten bleek evenwel dat slechts in enkele van de grootste Nederlandse steden een school of klas van dit type bestaat. Maar het betrof hier bovendien scholen voor kleu ters met gelijke afwijkingen. De vrees is derhalve gewettigd dat de belangstelling te gering zal zijn. Daarnaast wordt op gemerkt dat alle kosten voor de gemeen te Vlissingen zouden komen. Uitslag wedvlucht ST. PHILIPSLAND. De uitslag van het door P.V. „De Reisduif" van St. Philipsland naar Noyon gehouden con cours luidt: 1. BakkerHage; 2. Joh. Reijngoudt Zn; 3. W. van Dommelen; 4. C. Verwijs; 5. J. Geense 6, BRESKENS. Van 7 tot en met 11 juni zal in Breskens een Evangelisatie- tentcampagne worden gehouden. De tent zal geplaatst worden op het Oranje plein en het thema waaronder de cam pagne staat is: Christus, de Weg, de Waarheid en het Leven. Als sprekers zullen optreden: ds. K. J. Grafe en br. Van Haneghem sr. (7 juni), ds. Praas en ds. Brezet (8 juni), ds. De Jong, rol lenspel met forum (9 juni), ds. Spaans en ds. v. d. Molen (10 juni) en br. Van Moosel en ds. van Mechelen (11 juni). Diverse koren en instrumentale muziek werken mede, terwijl in de middaguren kindersamenkomsten worden gehouden. Raad Aagtekerke bijeeu AAGTEKERKE. De gemeenteraad komt vanavond om half acht In een vergadering bijeen. Op de agenda staan o.m. diverse subsidieaanvragen, een huurovereenkomst ten behoeve van het zuigelingen- en kleuterbureau en een wijziging van de begrotingen 1960 en 1961. De Zeeuwsvlaming kan een schoon vertelsels doen over de „meziek van Sintekruus". Die van Sintekruus bij Aerdenburg hadden geen mu ziekkorps en dat was niet zoals het behoorde. Daarom werd, het is al weer jaren geleden, geld bij elkaar gebracht voor instrumenten. De toe ters en de hoorns werden gekocht en men benoemde de schoolmeester tot dirigent. Onmiddellijk begonnen de repetities en twee stukken werden ingestudeerd; een polka-mazurka en, terwille van de vaderlandsliefde, „Wien Neerlands bloed". De eerste week ging het al best, zo goed zelfs, dat men besloot direct maar naar een concours in België te gaan. En jawel menier, ge zul'let geloven of niet: ze kwamen met de eerste prijs naar huis. De jury had het een mooie, moderne uitvoering gevon den. Was dat even wat? Daar werd er een op genomen en het hele dorp vierde feest. Alleen de meester was treurig gestemd. Men ging hem vra gen wat er scheelde en toen kwam het er uit: tijdens het concours had de ene helft van zijn mannen de polka gespeeld, terwijl de andere helft dapper en oranjegezind het Neerlands bloed had geblazen. Er was gelukkig nog één lichtpuntje in deze muzikale woestenij: alle mu zikanten waren gelijk geëindigd... Dit mooie verhaal 'sommigen zeg gen dat de volksmond er iets „bij" heeft gedaan heb ik gisteren ge lezen in een door znijn collega G. A. de Kok geschreven boekje: „Kent U Zeeland ook zó?". Dit boek van bijna 130 bladzijden is verschenen in de z.g.n. „Elf Provin ciën-serie", waarmede de uitgeverij van het Nederlands Instituut voor Be- drijfspaedagogie te Zeist op de lec- tuurmarkt is gekomen. De serie is nog niet vol: Zeeland werd de vierde in de rij. Er zijn over ons gewest in de laatste jaren al heel wat publikaties verschenen, boekwerken en boeken, zouden wc willen zeggen. Dit is een boek. De journalist De Kok wandelt met zijn lezers van eiland naar (schier)- eiland, eet in Yerseke oesters, gaat bij 's-Gravenpolder onder een paar hoge bomen zitten, kijkt vergenoegd naar het Sloe Zeelands industria- lisatiewonder laat de schoonheid van het platteland zien, vertelt in luchtige trant aan één ruk door over deze provincie en aan het slot van zijn verhaal zegt de gids: „Neem Zee land zoals het is, dan zult ge er een plezierige tijd hebben". Dat is te ge loven, ik had plezierige uren met dit boek. Wim Riemens uit Middelburg heeft een aantal karakteristieke foto's geleverd, die voortreffelijk aansluiten bij de tekst. vallen, die in het boek worden ver teld, weer te geven. Een burgemeester uit een dorp in de Zak van Zuid-Beveland kreeg in vroeger dagen tegen vijf uur een ambtenaar uit Den Haag op bezoek. Dat vond de burgemeester te laat, want hij had de gewoonte op dat tijd stip over de Westerscheldedijk te wan delen. Dus zei hij de ambtenaar imor- gen maar terug te komen. Waarop de Haagse heer woedend uitriep, dat hij deze onbeschaamdheid aan de mi nister zou rapporteren. Maar de bur gervader deelde mee zich daarover geen zorgen te maken: „Ik heb al leen maar belangstelling voor Amster dam en da's op het ogenblik niet va cant. Kom morgen maar terug...". Een Eindhovens ventje van zeven jaar zag voor het eerst Zeeland. Op de Vlissingse boulevard zag hij het standbeeld van Michiel de Ruyter en zei vol verbazing: „Kijk eens pa, ze hebben hier meneer Philips ook al'" En tenslotte dit nog. Een hoog geplaatste autoriteit uit Zeeland had een bespreking in Den Haag en hoor de zich bij het afscheid door een Haagse heer de vraag gesteld: ,,U moet zeker nog heel wat varen?". De Zeeuw knikte: „En bij Bergen op Zoom nog verkleden". „Verkleden". „Jawel. Bij ons dragen we alleen maar koolbladeren". Ik zal dit boek eens aan m'n aan getrouwde neef op de Veluwe sturen, de zandhaas zal er wijs van worden en mij niet langer meewarige brie ven schrijven over een geïsoleerd be staan. Evenwel, nooit zal tante Carolien-van- vier-hoog uit Den Haag door mijn toe doen wetenschap krijgen aan het ge wrocht van collega De Kok. Zij zou door zijn geschrijf naar Zeeland ko men in de vakantie en bij ons willen logeren. Mijn vrouw zegt: „Dan moet ie ze zelf maar in huis nemen". Ik kan niet nalaten een paar voor- Benoemingen leerkrachten BERGEN OP ZOOM. Aan de Uit gebreid Technische school Antonie Kel- der.mans zijn leraren aangewezen. Voor practijkleraar werktuigbouwkunde de heer H. F. Aarts, leraar L.T.S. uit Ber gen op Zoom; voor theorieleraar elec- trotechniek de heer H. J. van Heynin- gen, L.T.S. te Oss; voor theorieleraar werktuigbouwkunde de heer B. A. J. van Pul, L.T.S. Bergen op Zoom; voor le raar Engels en gymnastiek de heer M. W. van Overloop, A.V.O. aan de L.T.S. Bergen op Zoom; voor leraar wiskunde de heer M. J. A. Hendriksen, L.T.S. te Wijchen en voor leraar Engels en Duits de heer A. Mertens verbonden aan de H. Hartschool te Bergen op Zoom. VLISSINGEN. Toen S. gis termiddag op zijn bromfiets door de Paul Krugerstraat reed, merk te hij plotseling dat zijn vervoer middel niet meer de normale ge luiden voortbracht. Min of meer perplex moest S. daarna consta teren dat de vlammen uit zijn machientje sloegen. Om uit het verkeer te geraken plaatste hij zijn vlammende en rokende brommer tegen de gevel van een huis, waar hij verwoede pogingen deed het vuur te blussen. Maar toen de dop van de tank met een knal wegschoot was het „hek van de dam". Een staal brandende benzine spoot omhoog tegen de ruiten, die het prompt begaven. Toen bovendien de sponningen vlam vatten leek de zaak er pre cair voor te staan. De brandweer was echter snel ter plaatse en doofde met koolzuursneeuw het vuur. De schade wordt door de verzekering gedekt. Zangconcours Een lezer heeft naar de pen gegrepen en ons geschreven naar aanleiding van het maandag gepubliceerde verslag over het zaterdag gehouden zangconcours te Middelburg. Het is echter volkomen on begrijpelijk, waarom deze lezer zijn brief niet heeft ondertekend. Waarom ■toch anonieme brieven schrijven over heel gewone aangelegenheden? Het is jammer van de tijd en de moeite. Ook aan deze niet-ondertekende brief zullen wij geen aandacht schenken, tenzij de lezer alsnog zijn naam opgeeft. Redactie Zeeuws Dagblad DRIE KOMNGEN OVEZANDE. Bij de jaarlijkse ko- ningschieten bij de drie sociëteiten wer den koning: Willem Tell: P. Rentmees ter, Spes Nostra: H. Koens, Zeelandia: C. Rijk, Advertentie Het Hoofd van het Gemeentebestuur van Oost- en West-Souburg maakt be kend dat de herziening 1960 van het uitbreidingsplan in hoofdzaak dier ge meente met de daarbij behorende be bouwingsvoorschriften door het Col lege van Gedeputeerde Staten van Zeeland, bij besluit van 9 mei 1961, no. 1101/293, 3e afd. is goedgekeurd en voor een ieder ter gemeente-secretarie ter inzage ligt op iedere werkdag be halve des zaterdags van des voormid dags 9 uur tot 12.30 uur, op iedere woensdagmiddag van 2.00 uur tot 3.00 uur en op iedere maandagavond van 7.00 uur tot 9.30 uur. Oost- en West-Souburg, 26 mei 1961.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 3