Papoea verstrikt zich in tradities H" A Nieuw - Guinearaad teleurgesteld over belastingpolitiek Mode en mooie honden in een Franse tuin Eerst alle dan en wapens neer vrij rondneuzen REM OP ONTWIKKELING NIEUW-GUINEA Prins Bernhard krijgt boot van bedrijfsleven DE BRUIDSSCHAT LEGT ZWARE LAST OP DE JONGEREN DIE AFHANKELIJK ZIJN VAN BOBOTS' Negende Dacova in RAI geopend ER GING IETS SCHEEF H Uit de kerken Dinsdag 30 mei 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD 1L JL alle Argument Benauwend Kern Streekvervoer had kleine stijging in aantal reizigers Dodelijk geschil Rus Tsarapkin in kernwapenconferentie Weinig zin KOLEN VERENIGEN G Aanrijding in Aagtekerke DE RODE DOFFER Fag. 4 door II. J. va» den AKKER OLLANDIA Een van de grootste remming en bij het tot ontwikkeling brengen van Nieuw-Guinea is de omstandigheid dat de Papoea geen eigen bezit heeft. Hij is door allerhand verplichtingen gebonden aan zijn familie. Zodra hij wat heeft verdiend weten ouders, ooms en tantes hem terstond te vinden. De Papoea, die niet uit eigen omgeving is weg getrokken, kan (en wil) zich aan die aanslagen niet onttrekken. Stel het geval: een Papoea heeft de opbrengst van zijn cacao-oogst binnen. In een oogwenk is zijn geld over de familie verdeeld. De be stuursambtenaar, bij hem op bezoek, zal hem zeggen: „Maar dat moet je toch niet doen. Misschien kun je je familie helpen met een klein deel van je geld. De rest moet je ge bruiken om je tuin uit te breiden, dan verdien je straks weer meer. Dein kun je je familie weer met wat meer helpen." De Papoea zal de bestuursambtenaar dan uitleggen dat hij de verdeling van zijn geld niet in eigen hand heeft, om dat hij zijn familie niet de deur kan "wijzen. „Zij hebben mij ook altijd ge holpen. Ik ben geholpen bij de ver zameling van mijn bruidsschat. Ik mag dat niet vergeten". Ook de familie zal het nooit ver geten en zij dient zich aan als er met vrucht aan valt te herinneren. „Ik zou maloe, beschaamd zijn om mijn deur voor hen te sluiten", zegt het slacht offer. „Maar", betoogt de bestuursambte naar, „je hebt ze toch ook al laten delen van je vorige oogsten? Je hebt nu toch wel aan je verplichtingen vol daan?" „De verplichtingen blijven." „Dan moet je maar eens tegen je familie zeggen dat ik het nodig vind, dat je het geld dat je- verdient gebruikt voor je tuin", adviseert de bestuurs ambtenaar. Dat geeft de Papoea een argument in handen. Als zijn familie de volgende keer komt kan hij zeggen: „Ik zou jullie graag alles geven wat ik had. Heb ik dat niet altijd gedaan? Maar nu heeft de bestuursambtenaar gezegd dat ik mijn geld moet gebruiken voor de tuin. Ik zou jullie nog wel alles willen geven, maar dan zou ik be schaamd staan tegen de bestuurs ambtenaar als hij zou vragen waar mijn geld is gebleven. Zouden jullie dat willen?" Wel, dan heeft hij een re delijke kans dat de familie dat niet zou willen, want iemand voor maloe zetten, dat doet men niet gauw- De betaling van de bruids schat is het knooppunt in de familiebetrekkingen. Va der heeft daardoor immers een leven van gebondenheid gesleten en hij is vastbeslo ten daarvoor compensatie te halen bij zijn nakomelin - gen. Dochters zijn daarom van grote waarde. Vader zal trachten de bruidsschat om het even of die nu wordt uitgedrukt in geld of bij voorbeeld in schelpen zo hoog mogelijk op te voe ren. Daar komt bovendien een niet geringe tik status-zoekerij bij te pas. Hoe duurder de dochter, hoe hoger de standing van de vader. Het doorbreken van deze traditio nele afhankelijkheid van de jongeren verloopt moeizaam. De enigen, die zich er tot dusverre en dan nog niet eens altijd volledig aan hebben onttrokken zijn mensen als die van de Schouteneilanden, die zich elders aan de kusten van Nieuw-Guinea hebben gevestigd. Voor anderen zit daar weinig kans in, want de transmigratie op het eiland is uiterst gering van om vang. Een benauwend voorbeeld van de manier, waarop het volk verstrikt kan raken in zijn eigen tradities, biedt het bergland van de Vogelkop. Daar wordt de bruidsschat uitgedrukt in kain timoer, gebatikte doeken, vooral af komstig van Ceram. Sommige daarvan zijn al honderdvijftig, tweehonderd jaar oud. Waarde hebben die nauwe lijks meer, maar bij de heersende tra ditie zijn ze fel begeerd. Voor de oorlog was er nog een vrij regelmatige aanvoer van deze kains. Nu niet meer. Zo bestaat er, aangezien de activiteiten van het gouvernement leiden tot een gestadige toeneming van de bevolking, een groteschaarste aan de doeken. Daar komt nog bij dat door de pacificatie het kain-timoersysteem in ruimere kring is doorgedrongen. Als nu een jongeman gaat trouwen, moet hij tijdens de huwelijksplechtig heid een door schoonvader zo hoog mogelijk opgeschroefd aantal doeken leveren. Hij kan die door de schaarste doorgaans niet door eigen verdienste krijgen. Hij komt terecht bij een bobot. Bobots zijn rijkaards, in wier handen de doeken zich hebben geconcentreerd. De bobot geeft de doeken slechts in bruikleen. Hij moet ze later met inte rest terugkrijgen. Kan iemand zijn schulden niet afbetalen, dan is het de sluwe tactiek van de schuldeiser hem nog wat meer te lenen. De opzet is de schuld zo hoog op te voeren dat de schuldenaar maloe wordt en zich extra zal inspannen om aan zijn verplichtin gen te voldoen. Zo ontstond er een kern van rijk aards met een kring van schulde naren, die eeuwigdurend van hen af hankelijk blijven. De gebroeders Ba- MIDDELBURG. Uit het jaarver slag over 1960 van de N.V. Streekver voer Walcheren blijkt dat in tegenstel ling tot andere jaren, die een gestadige daling van het aantal vervoerde perso nen te zien gaf, het afgelopen jaar een kleine stijging van ruim vier procent te constateren viel. Alleen op de lijn Mid delburg—Goes bleef het aantal reizigers dalen. De opbrengsten van het toerwa- gen- en groepsvervoer toonden een dui delijke stijging. In 1960 werd voortge gaan met een algehele vernieuwing, die o.m. blijkt uit de vervanging van het oude wagenpark en de verandering van de naam in Streekvervoer Walcheren. De bijzondere bedrijfsresultaten geven dit jaar een verlies te zien van 8808,94 Kon. Ned. Ptr gulden. Over het boekjaar bedroeg de KNSMNat.Bz. winst 95.245.37 gulden. Philips A&GB rend en Lodewijk Mandatjan, de grote leiders van de Arfakkers uit het berg land achter Manokwari, hebben zich zelfs opgewerkt tot superbobots. Zij hebben weer een greep op een legertje van lokale bobotj es. Dat verklaart de ijzeren discipline waarmee de Arfakkers bij de verkie zingen voor de Nieuw-Guinearaad uit de bergen afdaalden om in Manokwari te stemmen op de Nederlandse kolonist Gosewich. Zij versloegen de jonge, autochtone kandidaten uit de kust streek, die zij wantrouwen om hun modernere inzichten. De economie in het binnenland van de Vogelkop wordt volledig door het kain-timoersysteem beheerst. Het is een „prestige-eoonomie": niet de welvaart, slechts het aanzien van de bezitter wordt er door verhoogd, maar dat wordt dan ook met hartstocht nagejaagd. Bo bots in opkomst zien er niet tegen op chantagemiddelen te gebruiken om doe ken in handen te krijgen. Zij trachten bezitters van doeken zoveel leningen op te dringen, dat zij niet meer kunnen terugbetalen. JDan eisen zij een doek. Zo nodig brengen zij hun slachtoffer door een fluistercampagne in ver legenheid. Twee jaar geleden is het voorgeko men dat in een geschil over het eigen, domsrecht van een doek zou worden beslist door een voetbalwedstrijd. Beide gegadigden brachten een elftal samen. De wedstrijd eindigde in een gelijkspel, 00. De tweede wedstrijd werd gewon nen door de oude bezitter van het doek. Hij werd vervolgens dood geranseld. Bij de jongeren zijn gaandeweg steeds meer bezwaren gerezen tegen het kain-timoersysteem. Zij ondervonden de gevolgen van dat systeem immers aan den lijve. In 1955 heeft het lagere bestuur, gesteund door de zending, een poging gedaan het systeem uit te bannen. Veel doeken, die daartoe waren ingeleverd, werden verbrand Er kwam echter zoals pater Blok dijk in de Baliemvallei het noemde geen follow-up. Als er toen in dat gebied geld was ingebracht en nieuwe onverzorgd achtergelaten. Die situatie is nu, vijf jaar later, nog niet afdoende doorbroken. De instelling van streekraden heeft thans een nieuwe mogelijkheid geopend voor de uitbanning van verstikkende tradities. Zo heeft de streekraad van Biak-Noemfoer voor zijn gebied al een maximum vastgesteld voor de hoogte van de hier in geld uitgedrukte bruidsschat. Afgewacht zal moeten worden in hoe verre dat zal leiden tot een soort zwarte handel in bruiden. Daar staat tegenover dat er reeds nu een tendens is te bespeuren dat de Papoese leider geneigd zijn rigoureuzer op te treden bij de modernisering van hun land dan het Nederlandse bestuur. Zij kunnen zich dat in de huidige verhoudingen ook beter veroorloven. Advertentie 6 DAGEN EN 2 AVONDEN MEUBELEN KIJKEN IN BOUMAN's FABRIEKSTOONZALEN Rotterdam: Ijsselmondselaan 175 (Kralingseveer) .TVrnstetdarriW. Leevendstr. 30 (bij station Sioterdijk) h^aanda^ /fl7 UüVy dinsdag 30 mei $-17 UUR 19-22 UUR woensdag 31 mei 9-17 UUR donderdag I juni 9-17 UUR vrijdag 2 juni 9-17 UUR 19-22 UUR zaterdag 3 juni 9-17 UUR DEN HAAG Bijna dertien meter lang en drie en een halve meter breed zal de motorboot zijn, die prins Bern hard op zijn vijftigste verjaardag zal krijgen van het Nederlandse bedrijfsle ven. Zij zal een stalen, bijna geheel ge laste romp krijgen, een diepgang heb ben van één meter en met twee moto ren van 180 pk een snelheid kunnen be reiken van achttien knopen. De boot, die door de Koninklijke fa milie zal worden gebruikt tijdens de va kanties aan de westkust van Italië, wordt gebouwd door de N.V. Scheeps werven Nicolaas Witsen en Vis in Alk maar. Bij de keus van het type Ex press cruiser is rekening gehouden met de wens van prins Bernhard. De boot zal ongeveer midden juni klaar zijn voor de proeftocht en op de verjaardag van de prins, 29 juni, op het paleis Soestdijk worden aangebo den. In het voorschip zal een kleine twee persoons slaaphut worden gebouwd, met daarachter een toilet met douche en een keuken. Verder zal de boot, die zonder vaste bemanning zal kunnen worden ge varen, worden uitgerust met een mag netisch kompas, een echolood, een log, een richtingzoeker en een installatie voor telefonie tussen het schip en de wal. iiiiiiiiiiiiiiimiiiiiimiMiijmimimiiiiM'jMiMiiMiiiiMiMiitiiiliiiimiiimNiiiiiiiiiiimiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiijiiiiiiiNmiiiuiiiiiiiiNiiiiuxi fitiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiitmiiiiiiiiiiitimiiiiiiiiiiiiiiKiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii welvaart was gecreëerd, had de poging in samenwerking met het hogere be stuur dat niet tevoren in de actie was gekend wellicht kunnen slagen. Toen het nieuwe echter uitbleef, voel den de ouderen zich misleid en de jongeren kwamen in verlegenheid. Het kain-timoersysteem er waren zeker heidshalve heel wat kains achter ge houden kwam weer op. De kinderen kwamen niet meer op school. De meis jes werden thuis gehouden als inves tering. De ouders waren veelal op reis om de begeerde doeken te bemachtigen. De kinderen werden meegenomen of ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen Nederland: V.K. le tape l.gen.t. 58 1000 4%... 103 ie 102^ 59 1000 4%... 103% 102 60 1000 4%... 103% 102A id. II 103% 1021®6 59 1000 4%... ïoiH ïoiiVUt 101 x56 60/1000 4%... 1011-3 101%-%t 101%-% 61/ 1000 4% 101H 101 %t 101% 53 1000 3% 99%* 99% Gb. 1000 3%. 84% 85t 47/ 1000 3%... 95rt 51 1000 3% 98% -T 98% 53/ 1000 3%... 96% 96% 56/ 1000 3%... 96% 96% 48 1000 3% 93% 92% Belegg. C 3% 92% 50 1000 3% 93 93 54 1000 3% 93% 931/s 551 1000 3% 93% 93 id. II 94% 94% Gb. 1000 3 74% 74% 37 1000 3 94% "94% 46 Gb. 1000 3. 94% 94% 47 1000 3 91% 91% Inv. eert. 3 100 iJ6 99%*-100f N. 1962-'64 3. 100% 100% 100% Bel.c.1000 2% 99}g id. 10.000. 99% Gb. 1000 2% 63% 63( N.I. 35 3% 97% N.1.37 3 99}5 99}§ N.I. 37A 3 96% 96% Inschr. Gb. 3 95% Banken Woningbouw^ 111* 110% B.N.G. 58/9 4% 102 !3G 101% B.N.G. 59 4% 102ft 101% B.N.G. 60 4%. 102% 101% ACTIEVE AANDELEN Cultures A'dam Rubber 117%*-18 117% 117-% H.V.A. Ver. 135% 135*-%tl34%*-5%f Handel industrie, diversen Alg.Kunstz.U. 468*-9 469%-701 467*-91/4 DeliMijCert./ 165.50 162.50 K.N. Hoogov.. 1120-22 1111*—14 1107* Phil. G. GB A. 1065*-72f 1071*-77f 1073*-6 Unilever 856 854*-55ï 854%-6t Petroleum Dordts Petr. A 584 592 Dordts Petr.pj 583% 591% Kon.Ptr.50a20J 128-8.10 126*-6.40f 126.1-6.3f Scheepvaart en luchtvaart Holl.-Am.Lijn K.Java-Ch. P. id. n. roy. c.. K.L.M. K.N.S.M.NatB Kon.Paketvrt. NederlandMij NieveltGoudr. Ommeren K. Rott. Lloyd N. Scheep v. U 167% 166*-6 180* 183 92.10 - 207%-8% 207*-7% 17434 198% 157%» 159*-60t 338 - 164% 168% 167% Claims en Stockdividenden A.K.U232.50 DordtschePtr. 291.80 12.78* 50.20* 532 166%-7 183 92 206%-7 172% 195 159* 345 163 167% 232.10* 295.50 12.62 Van onze moderedactie MSTERDAM. Het gaat goed in de Nederlandse confectie, want de toegenomen welvaart doet de uitgaven voor kleding stijgen. De beurs van dameskleding, die de Stichting Dacova deze week voor de negende maal in Amsterdam organiseert, is daardoor extra druk bezet. Het nieuwe R.A.I.-gebouw kwam juist op tijd klaar, om die kledingbeurs ruimte genoeg voor deze expansie te geven. Eigen nieuwsdienst GENÈVE De westelijke mo gendheden zullen zoveel zij willen rond mogen neuzen in de Sowjetunie zodra zij de voorge stelde „algemene en volledige ont wapening" hebben aanvaard. Zolang het echter niet zover is zal de Sow jetunie niet meer toestaan dan drie onderzoekingen per jaar op Russisch gebied door het voorgestelde orgaan dat toezicht moet uitoefenen op na leving van een verbod van proeven met kernwapens. In deze zin antwoordde gisteren Semjon Tsarapkin. de Russische onder handelaar in de k'ernwapenconferentie, op een westelijk compromisvoorstel dat er op was gericht de conferentie uit het slop te helpen. Het westelijk voorstel behelsde een vermindering van het jaarlijkse aantal onderzoekingen dat het westen wenst van twintig tot twaalf, aan te vullen met een onderzoeking op elke vijf arg waan wekkende aardschokken, tot een maximum van acht. Drie per jaar, antwoordde Tsarapkin, stijf en strak vasthoudend aan het Rus sische aantal, dat volgens Engeland en de Verenigde Staten veel te klein is om betrouwbaar toezicht mogelijk te maken. Dit laatste stelden de twee westelij ke onderhandelaars, Arthur Dean (Amerika) en sir Michael Wright (Engeland) nog eens in het licht. In de grote Europa hal wordt in 128 stands een overzicht gegeven van het geen de confectie in ons land te bieden heeft, voor als de zomer, die maar niet beginnen wil, weer voorbij is. Ook de mantel industrie is ditmaal goed vertegenwoor digd op deze beurs, waar tot nu toe japonnen, rokkenen bloeses opvallend in de meerderheid wa ren. Mutsaerts Co toont er bijvoor beeld een collectie hee1 moderne man tels in verschillende prijsklassen. Buitenlandse mode wordt op de Dacova onder andere door de fabrikanten van orlon en draion naar voren gebracht. Een groot gedeelte van de Europa-hal is met bloemen, plan ten, gazons, vijvers en fonteinen door Bayer uit Leverku- sen in een Franse tuin herschapen, om voor kleding in draion een feeste lijke entourage te zijn. Mannequins uit vier landen laten daar zien, wat in Italië, Duitsland, Frankrijk en Neder land van draion wordt gemaakt. Mooie en kostbare Nederlandse ras honden helpen hen daarbij. Die honden moesten gisteren aan deze combinatie met mode nog wel even wennen op de Da cova. Zij hadden vooral voor de per ken en gazons veel belangstelling, zodat het voor de mannequins moeilijk werd hen weer tijdig achter de coulissen te krijgen. Filmcamera's snorden overal, om deze parade van rashonden en elegante vrouwen vast te leggen. Voor mantels wordt uit draion een nieuw materiaal gemaakt, dat Jersey- Pren heet. Het is draion tricot met een wollig aanzien, dat een achterkant heeft, die op schuimrubber lijkt. Door deze nieuwe vondst kunnen ge breide materialen fraaier tot mantels en pakjes verwerkt worden. Bij be drukte draion worden onder andere gedistingeerde strepen en ruiten toe gepast. Ook tricot beter Gebreide mode in orlon, overwegend van Nederlandse oorsprong, wordt elders op de Dacova door Dupont de Nemours getoond. Dat ook de tricot industrie in ons land sterk vooruit is gegaan, komt daar in uitgebreide col lecties van vesten, truitjes en deux- pièces naar voren. Een nieuwe aan winst voor de geklede garderobe is orlon tricot met de fraaie Zijdeglans. Hoe sterk de confectieindustrie zich door ons land verspreid heeft, valt op deze kledingbeurs overal op. Tussen de fabrikanten uit Amsterdam, hebben nu ook kledingindustrieën uit Rotter dam. Heerlen, Sappemeer en vele andere grote en kleine steden, hun plaats ingenomen. Er is een speciale sector voor lingerie op de Dacova. Daar tonen Nederlandse fabrikanten sorteringen, eveneens op internationaal niveau. Charmante lin gerie met kant gegarneerd en heel modern van lijn, heeft het saaie kami zooltje in deze bedrijfstak geheel ver vangen. Het gaat goed in de Neder landse kledingindustrie, óók bij het volgen van de mode! Deze fraaie Drentse Patrijs honden streden gisteren op de Dacova om de eer van de mooiste, met een mannequin in een ensemble van draion ge kleed. Jersey-Pren is bij deze mantel met bijbehoren de rok toege past. Deze nieu we soort jersey heeft een ach terkant, die op schuimrubber lijkt. Gebreide materialen kun nen door deze „antislip" laag tot goed model- houdende man tels en tailleurs verwerkt wor den. Dit ensem ble is van kas tanjebruine Jer- sey-Prcn ver vaardigd. Dean zei dat' het weinig zin zou hebben verder te kibbelen over het vereiste aantal onderzoekingen. Dat aantal moest dan maar vastgesteld wor den op basis van het aantal aardschok ken dat een nader onderzoek zou ver gen. De twee westelijke onderhandelaars reageerden met verbazing op de me dedeling van Tsarapkin dat er geen zinnig verband zou zijn tussen het aan tal aardschokken dat een onderzoek vergt en het vereiste aantal onder zoekingen, en op zijn mededeling dat hij in het nieuwe westelijke voorstel niets had kunnen bespeuren van een gewijzigde houding. Volgens deskundigen komen in de Sowjetunie jaarlijks zeker duizend aardschokken voor die overeenkomen met de kracht van argwaan wekkende schokken welke een nader onderzoek zouden kunnen vergen. Bij het opstel len van hun compromisvoorstel zijn Amerika en Engeland niet uitgegaan van dat getal duizend, maar van de veronderstelling dat jaarlijks honderd aardschokken in de Sowjetunie een onderzoek ter plaatse nodig zouden maken. HAAMSTEDE. Op de algemene vergadering van de Kolenvereniging was maar één-twintigste van het totaal aantal leden aanwezig. De voorzitter, de heer H. J. A. Blom, deelde in zijn openingswoord mede, dat de zachte winter geen groot kolenge- bruik ten gevolge had. Daardoor was het baïanscijfer 20.000 lager dan vo rig jaar. De rekening van het boekjaar 1 dec. 19591 dec. 1960 werd vastge steld met een overschot van 38,25. Bij de bestuursverkiezing werd de heer Adr. Overbeke herkozen, evenals de af- tr. leden van de comm. v. toezicht, de heren J. C. den Boer en P. v. d. Kreke. Kleurig en indrukwekkend Is ieder jaar opnieuw de parade van de beroemde Horse Guards die op de verjaardag van de Britse konin gin wordt gehouden. De foto van de generale repetitie laat zien dat er aan het optreden nog wel iets te verbeteren valt. BERGEN OP ZOOM. ASPERGEVEILING, 29 mei. Aanvoer 12.000 kg. AA extra 3,10; AA 1 2,70; A extra 2,95; A 1 2,60; B extra 2,80; B 1 2,50; C extra 2,20; C 1 1,80; D 1 1,25; E 1 1,25; E 11 1,40; F 1 2,30; stek 0,70. BERGEN OP ZOOM, FRUITVEILING, 29 mei. GROENTE-EN- Sla 3%20; bos. Collecten in Ovezande OVEZANDE. In Ovezande heb ben collecten de volgende bedragen op gebracht: voor de gezamenlijke militai re fondsen 21,15, in het herv. kerk voor het Classicaal Studiefonds 18,63. bij de protestantse gezinnen voor het fonds „Draagt elkanders lasten" 53, voor Zonnevanck en Zonnegloren (in Ovezande en Driewegen) 49, voor de zending in de herv. kerk: Overzande 100,35, Driewegen 83,86. AAGTEKERKE. Op het kruispunt Pekelinseweg Prelaatweg had een aan rijding plaats tussen twee personen auto's die respectievelijk werden be stuurd door J. H. uit Middelburg en L. van D. uit Vlissingen. Laatstgenoemde verleende geen voorrang en een botsing was onvermijdelijk. Beide voertuigen werden zwaar beschadigd, alsmede een ter plaatse staande lichtmast. H. liep lichte verwondingen op. Eigen nieuwsdienst OLLANDIA. In de Nieuw- Guinearaad is teleurstelling uitgesproken over de „terug houdendheid" van de Nederlandse regering bij het verlagen van de be lastingdruk in Nieuw-Guinea. Dat blijkt uit het voorlopig verslag van de algemene beschouwingen, die de raad over het ontwerp-begroting 1962 voor Nederlands Nieuw-Guinea heeft gehouden. Enkele leden zagen daar geen andere verklaring voor dan dat de regering de raming van de middelen'als een onaan tastbaar minimum ziet. Zij vroegen zich af of dat te rijmen was met „de jaarlijks toenemende bereidheid van de Neder landse staat om het nadelige saldo van de begroting van Nederlands Nieuw- Guinea voor zijn rekening te nemen". GOES. De posduivenvereniging „De rode doffer" hield een wedvlucht vanuit Noyon. 1. A. Heijnsdijk, 2. K. Verhage, 3. W. v. d. Ree, 4. A. J. Kuy- pers. 5. L. Duvekot, 6. D. Kloosterman, 7. Gebr. Beenakker, 8. D. Kloosterman, fl. J. Dubois, 10. L. Duvekot. In het verslag wordt gevraagd of de toegezegde instelling van het bijstand korps nog dit jaar haar beslag zal krij gen. Vele leden waren van mening dat het algemene salarispeil van de ambte naar gezien de omstandigheden in Nieuw- Guinea veel te laag is. Dat vormt niet alleen een beletsel voor het werven van personeel uit Nederland, maar leidt te vens tot een vlucht uit het ambtelijke apparaat, „die in het belang van Nieuw- Guinea zo spoedig mogelijk tot staan moet worden gebracht". Uit het verslag blijkt dat de leden van de Nieuw-Guinearaad hier en daar ter bevordering van de ontwikkeling van hun land voor rigoreuzer maatregelen zijn dan tot dusverre zijn getroffen. Zo vra gen „meerdere leden" of het geen aanbe- veling verdient straffen vast te stellen voor een niet-behoorlijke verzorging van klappertuinen en andere aanplantingen. Ook wordt de regering gevraagd in te grijpen in het euvel van het kopen op krediet in winkels. „Velen hebben schul den. die ver boven hun financiële draag kracht uitgaan", zo wordt gezegd. Tot de wensen, die in het verslag wor den uitgesproken behoren verder: de op stelling van een meerjarenplan voor de aanleg van wegen; instelling van leer plicht in gebieden waar dat door een voldoend aantal scholen mogelijk is; het betrekken van Papoea's bij de voorlich ting over Nieuw-Guinea in het buiten land. peen 2573: waspeen 11,15: prei 43; bloem kool 2192; spinazie 3861; radijs 5V-15; savoye kool 23—28; rabarber 6—15; postelein 4559; komkommers 1151; peulen 2,20 2,50; spitskool 25—33; tomaten 88—1,31; stamboon dubbele prineessen 2,80—3,20; snij bonen 1,501,90; aardappelen 2747; golden delicious III 58—68; aardbeien 59—3,49; ker sen 1,021,26; kaspruim 1231; kasperzik 25 41. KRABBENDIJKE, 29 mei. Aardbeien per doos Mach. Friihernte I 5863, II 4452, Regina I 55—63, II 41—61. TERNEUZEN. Per 100 st. in centen: sla II 109021; per stuk in centen: bloemkool A .57—66, A2 49—59, B 40—50. B2 33—41. C2 24, afwijkend 24—44; groene komkommers B2 3437, C2 27; witte komkommers B 4046, C 36; per bos in centen: peen I 7075, II 60: uien 25; sjalotten 67; radijs 1516; aard. per 100 kg: eerstelingen I 41—45, II 31—39; kriel 2930; groenten per kg: andijvie 52 59; spitskool 28—36; savoye kool 24—35; prei afwijkend 18—24; rabarber 21—30; spinazie 62; tomaten A2 1,23—1,25, B2 1,25—1,29, C2 1,13—1,16, cc 0,92; asperges B2 2,36—2,56, afwijkend 11,20; aardbeien per doos: regi na I 5468, II 4452; Cambridge I 6264; I°64 1 62: m' fruhernte 1 65—88; st. gana GOES, 29 mei. Kruisbessen Exp. 72—73 Aardbeien per doos I 6881, II 41—61. Aard beien per kg I 140. Groenten: per stuk: Bloemkool AI 67—69, Pt PP1 J.0-a£w- 35- Kropsla I 19—21, a j b L.£1, afw. 914. Komkommers A 36, B 30—36, C 25—26. Per bos: Radijs I 8—9. Wortelen 66—70 Per kg: Rabarber I 23—26. Peulen 270. Pos- lelem o4—62. Oude aardappelen 5—8. Nieuwe! aardappelen 4954, drielingen 3641, kriel 27'31. MIDDELBURG. Marktbericht 29 mei 1961 Nieuwe aardappels, groten en drieling 27 6^76 n FLuit" per doos tri—76, II 47—68, Kasperziken p. stuk 35 Groenten. sla 6—25, Andijvie 52—67, Spinazie 50—79, Postelein 55—76, Rabarber 14—21 Spitskool 26—37, Savoyekool 38—41, Kassnii. bonen 1.622.22, Kas-dub. prins. 2.73—2.78 n? ™'33, Asperges 1,60—2,80, Tuinbo nen 98. Bloemkool 4 st. p. kist 58—79, 6 42— 69. 8 3449, 10 1830, Komkommers A 41 53, B 34—54, C 29—32, Bospeen 46—68, Bos- kroten 36—57, Bosradijs 6—13, Waspeen 70— Heden werden de eerste kasperziken aan- r n/r'•j?riuhr' L- Dop' Middelburgse straat, Middelburg. De eerste peulen werden aangevoerd door dhr. P. Polderman, Middelb str. 35, Souburg en de eerste tuinbonen door bur'» Van Soelen' VrijhUÉgstraat 49, Sou- Glas-aardbeien aanvoeren in doosjes van 200 gram netto. Volle grond-aardbeien aanvoeren in doosjes van 250 gram netto. CO£HN,SP^AAT VISMIJN. Export garna len 2367 kg 2.40—2.60, schar 428 kg, bot 290 wijting 13 kg, tong 321 kg, paling 64 kg 27 kg. 1 kg' kreGft 1 kg on^' VEE irnn^fr1^' 29 mei- Luxe Paarden 1015 ^!i ?knri eokPaarden 850—1260, oude paarden ?"J' 8001070, 2-j 600—800, veulens 300 500, hitten 600780, sl. paarden p w Jt2*30' 3°nge 2.30—2.80. ROTTERDAM, 29 mei. Aangev. 1301 vet- 9 aS'o7™ varkens- Pr- p kS vette koeien 1 82~i™ i 7S Ak„ 2-50-2-7,5. varkens lev gew ,1*75. Aanv. vette koeien ruimer, ta melijke handel, prijsh. extra kw. boven not Aanv. varkens groter, vlotte handel, iets ho- ger m pr. Zw. varkens 1.67—1.70 p kg sl zeugen 1.60—1.63. 0 5A:2Ï?VE1^D' 29 mei- Kalv le kwal. 210-2 30 P' 26 kWal 2-30-2-50' 3e kwa* GRANEN EN ZADEN AMSTERDAM, 29 mei. Binnenl. granen (boerennot.) witte tarwe 15—31.25, rode tar we id., zomergerst 18—25.25, haver 18—23 groene erwten 23—29, karwijzaad 85—90, blauw maanzaad 75—81, alles per 100 kg. ROTTERDAM, 29 mei. Officieuze not. p. 100 kg. Voedergranen—goed prijsh. Maal- gerst—volgens monster—22.75—24.75, kippe- gerst—volgens monster—24.25—25.75, haver, ongepunte volgens monster—19.50—22.50. Peul vruchten, franco Rotterdamgroene erwten op monster 2426 prima kw. tot 31.50 schok kers op monster 24—26 prima kw. tot 30. Bruine bonen op monster, boerensch. droog, naar kleur 20—45. GROENTEN EN FRUIT ROTTERDAM, 29 mei. Nieuwe Aardap pelen grote 31—40, poters 32—42, kriel 30 45, Andijvie I 40—5'!, II 36, Bloemkool IA 49 —81, IIA 29—57, IB 27—33, IIB 15—29, IIC 14 —15, Komkommers 30—39, Kroten 20—25, Spitskool 3034, Dubb. bonen 2,80, Bospeen 1 45—80. II 29—51, Waspeen IIA 53—59, Pos telein 38—45. Peterselie 14—17, Rabarber 14 —17, Sla IA 18—26, IIA 11—19, Stoofsla 31- NEti! HERV. KERK Beroepen te Zwolle als pred. voor buitengewone werkzaamheden J. A. Duetz, pred. bij de Ned. Prot. Gem. te Genève: te Nieuwolda toez. J. H. Pol, cand. te 's-Gravenhage; te Loppersum, G. Schepers te Naaldwijk. Aangenomen naar Frederiksóord-Per- pergaBlesdijk: A. Burger em. pred. te Mattem (verb, ber.) Bedankt voor Drachten, vierde pred. pl. J. Junckema te Nijverdal; voor Pernis W. Verwey te Zevenhoven. Ds. G. J. Graafland em. pred. te Zeist en leraar aan het chr. lyceum al daar, die door de regering is aange zocht om in Suriname een functie te vervullen op het gebied van de jeugd zorg heeft gemeend voor deze opdracht te moeten bedanken. GEREFORM. KERKEN Beroepen te Rotterdam-Delfshaven. vac. H. J. Kouwenhoven als evangelisa tiepredikant H. J. v. Duinen te Zwijn- drecht. te Tiel, S. Vesseu te Rockanje: te St. Jacoba Parochie, H. Wijnman cand. te Amsterdam. Aangenomen naar Hoorn. D. N. Bou- ter te Monnikendam. Bedankt voor Bruchterveld. W. S. Schenk te Enter. GEREF. (VRIJGEM.) Geschorst. De classis Alkmaar-Zaan dam heeft ds. J. F. Wijnhoud te Den Helder in zijn bediening geschorst. Ds. Wijnhoud was voor hij predikant werd te Den Helder, voorganger te Mid- delstum, Breukelen en Haarlemmer meer. Aangenomen naar Heensen, J. S. Meij er te Pernis. EV. LUTH. KERK Aangenomen naar Rotterdam-Zuid. K. Berveüng te Rotterdam. UNIE VAN BAPT. GEM. Aangenomen naar Workum-Makkum, G. G. J. Hofhuis te Drachten. BOND VAN VR. EV. GEM. Beroepen te Nijverdal, tweede p. p. A. Buurman te 's-Gravenhage. 60, Spinazie 4769. Sjalotten 29. Aardbeien IA 77'i.04, HA 63—72 3.90, Tomaten export A 8.00—8.10, B 7.70, C 8.20, CC 7.10. BARENDRECHT, 29 mei. Andijvie 36 49, Bloemkool A 53—73, B 48—55, C 37—43, Sla 16202570, Staandglaskomkommers AA 39—43. A 34—37, B 30—33, C 25—28, Kroten 2227, 73101, Spinazie 4864. Rabarber 8 22, Radijs 14—27, Jonathan: A 73—76, B 68— 75, C 65. Golden Delicious: A 102106, B 92, C 73. KAPELLE, 29 mei. Kruisbessen Exp. 78—82. Aardbeien per doos van 2V2 ons: Re gina I 58—82. II 40—67. Mach. Fruhernte I 68—81. II 47—57. Sengana I 78, II 61. Cam bridge 1 65—81, II 49. Juspa I 52. Deutscll Evern I 5565, II 30—45. Aardbeien afw. 30. II per kg. 113—127. Aardappelen I 7—7(2. Groenten: Kropsla I 15, II 12—14, Rabar ber I 1822. II 9'A, Komkommers AI 35, per kg.. 38. Dubb. Print?. bonen I 280. GELDERMALSEN, 29 mei Appelen Jo nathan K 33-54, II 40-55, maat 60-65 73-74, 65- 70 73-84, 70-75 79-88 II 60-65 62-67. 65-70 66-75, 70-75 76-81, 75-80 75. Golden Delicious K 35-84. 60-65 87.65-70 104, 70-75 114. 75-80 120. Aard beien per doosje van 2 ons. stek 18-37, AW 38- 42, II 46-58. I 62-69, EI 61-79. POELDIJK, 29 mei. Tomaten A 7,80— 8.40, B 7.40—7.90, C 7.90—8.40, CC 7.20—7.60. frankenthalers 5.40—6.20, golden champ. 9.10 9.60. rode bessen 3—3.50. andijvie 3241. postelein 20—31. rabarber 11—15, prinses- sebonen 2,453,20, snijbonen 1,752.55, spina zie 34—42, spitskool 2326, bloemkool (6) 65 —78, (8) 58—69, ('10) 57—65. (12) 45—58, pa prika's 1759, perziken (3) 5162, (4) 32— 42. (5) 19—27, (6) 12—17. pruimen 16—34, suikermeloenen 6,809,80, ogenmeloenen 75— 1,40, netmeloenen 1.801,95, groene pepers 1.502, selderei 591 bpeterselie 12—20, bos peen 62—73. BERKEL, 29 mei. Staandglaskomk. (601 41—47, (50) 36-41, (40) 33—37. (35) 31—34, kg. krom 5263. bloemkool (6) 59—67, (8) 52—56. (10) 40—49, (12 )38— 41. sla A 16.10— 18.70. tomaten A 7.90—8.10, B 7.50—7.70. C 7.80—8.30, CC 7.40—7.50, binnenl. A 5.60—6.60. B 5.90—6, C 4.80—5.30, CC 3.40—3.50, plat- glaskomk. (75) 41—45, (60) 37—44. (50) 34— 39, (40) 32—35, kg. krom 48-64. stamprin- sessebonen 2.403, snijbonen 1.40—2.50, pos telein 77—38, andijvie 33—41, B 56. komk. stek grof 29—37, fijn 14—20, slavellen 26. AARDAPPELEN ROTTERDAM. 29 mei. Klei-aardappe- len 35 mm opw. binnenl. Bintje 5—8.50. Voer- aardappelen 12.50. CITRUSFRUIT ROTTERDAM. 29 mei. Spaanse sin 25.25—29.25. halve kisten 11.50—17, Braz. sin. 17.75—19, Egypt, uien 6.75—7.75. aanv. 14.000 en 4000 halve kisten Spaanse sin., 26.000 kisten Braz. sin en 1500 balen Egypt, ■uien.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 4