nieuw tariefstelsel Volgend jaai voor de waterleiding op Schouwen Mosselkwekers vrezen zware concurrentie Raad van Zierikzee besprak probleem dat niet bestond Oesterkwekers zijn de dupe Ook algemene herziening van leveringsvoorwaarden Schilderwerken van Reimond Kimpe in Terneuzen Hagel striemt ooftbouw Zeeuwscli Daghlad V erpleegsters ER is in ons land een groot tekort aan verpleegsters. Dit tekort is zelfs ontstellend van omvang gewor den en van enkele ziekenhuizen moest een gedeelte worden gesloten wegens gebrek aan verplegend per soneel. beheer Voorzitter van raad van V akantieprogram *t Trefpunt Middelburg leidt met 14-12 in stedenontmoeting Congres onderofficieren in Middelburg Goedkeuring verwacht voor houw van kerkbungalow Dr. Barbara Moore komt in Zeeland wandelen Geen discriminatie CJ.V. bibliotheek Bouw aanbesteed van gemeentewerkplaats De Koebel voorziet in grote behoefte Toewijzing woningen stagneerde Vlissingse beroepsrenner Bram van Sluys trekt zich terug Ronde van Walcheren op 1 juni van start Jongeren spraken over Navo Ruiten van kleuterschool verbrijzeld Wandeltochten te Axel Opening boerenleenbank in Zoutelande Dinsdag 30 mei 1961 ZEEUW SCH DAGBLAD Fag. 3 Protestants-Christelijk Het komt voor, dat ernstig zieken of gewonden, die onmiddellijk moe ten worden opgenomen, over grote afstanden moeten worden vervoerd met ziekenauto's, omdat in de direc te omgeving de ziekenhuizen geen patiënten meer kunnen opnemen, en het te geringe aantal verpleeg sters heeft reeds veel te lange da gen gemaakt. In de dagbladen en vooral ook in de organen van de jeugdbonden treft men vele advertenties aan van in richtingen, die een dringend beroep doen op meisjes, om zich aan te melden voor een opleidingscursus. Het is uitermate moeilijk het te kort aan verplegend personeel eni germate op te heffen. Men kan natuurlijk een beroep doen op de meisjes om zich voor dit belangrijke, noodzakelijke en mens lievende werk op te geven. Men kan dit beroep nog wel klemmender doen zijn, door te wijzen op het Goddelijk gebod der naastenliefde. Het is ge lukkig ook zo, dat tal van meisjes uit christelijke gezinnen in de ver pleging zijn gegaan uit roepingsbesef en ons zijn gevallen bekend, van verpleegsters, die niet alleen zich de lichamelijke noden van de zieken hebben aangetrokken, maar die ook voor het geestelijk leven van de pa tiënten door op beslissende ogen blikken slechts enkele woorden te spreken van grote betekenis zijn geweest. Een verpleegster doet ui termate verantwoordelijk werk en het is verheugend dat in het maat schappelijke leven de verpleegster in het algemeen die waardering ont vangt, waarop zij recht heeft. Wil men echter het tekort aan ver plegend personeel effectief bestrij den, dan zal er vooral ook iets ge daan moeten worden aan de salaris sen. Wij menen dat de honorering van een meisje, dat in de verple ging is gegaan, vooral niet lager mag zijn dan van een kleuterleidster of van een onderwijzeres bij het la ger onderwijs. Bovendien mag niet worden verge ten dat verpleegsters geen regelma tige werktijd hebben. Zij hebben naast dagdiensten ook avond- en nachtdiensten en zij hebben niet el ke zondag vrij. Dat moet in het loon verdisconteerd worden. Niet alleen door het verstrekken van een paar extra vakantiedagen, maar door een redelijke vergoeding, zoals dat ook in het bedrijfsleven gebeurt. Men moet niet vergeten dat de meeste meisjes hopen na verloop van enkele jaren te zullen trouwen en daar hehben zij geld voor nodig. Dat moet worden verdiend en men moet niet gemakkelijk over materia lisme spreken als een meisje zegt dat ze, om flink te kunnen sparen, beter onderwijzeres of winkelbediende kan worden dan verpleegster. Daar komt nog bij dat, veel meer dan enkele tientallen jaren geleden, meisjes middelbaar onderwijs vol gen. Verdisconteert men een keer doubleren in de opleidingsperiode, dan is de schooltijd voor m.o. maar twee jaar langer dan voor het u.l.o. en de huidige welvaart maakt het voor talrijke ouders minder noodza kelijk dat de kinderen zo spoedig mo gelijk helpen meeverdienen of al thans in een gedeelte van eigen on derhoud voorzien. Het huidige verpleegsterstekort zal ook met financiële middelen bestre den moeten worden, bijv. door ver pleegsters bij het verlaten van de dienstbetrekking een extra bedrag uit te betalen, afhankelijk van het aantal dienstjaren. ZIERIKZEE. Verwacht mag worden, dat volgend jaar het nieuwe tariefstelsel van de N.V. Waterleidingmaatschappij „Schouwen-Dui- veland" ingevoerd zal kunnen worden. Deze mededeling verstrekte burgemeester mr. F. Th. Dijckmeester in zijn kwaliteit als voorzitter van de raad van beheer tijdens de gistermiddag in hotel Van Oppen gehouden algemene vergadering van aandeelhouders van deze maat schappij. Het 'zal niet meer lukken om nog dit jaar het nieuwe tarief stelsel van kracht te doen worden. Het oude stelsel is nog gebaseerd op de huurwaarde van de aangesloten percelen. Ook een algemene herziening van de leveringsvoorwaarden is in voorbereiding. Schouwen niet zijn aangesloten op het waterleidingnet. Tien gevallen wensen geen aansluiting. Burgemeester Dijckmeester maakte in zijn openingswoord enkele behartens- waardige opmerkingen. Hij deelde me de, dat deze algemene vergadering de eerste was na de gemeentelijke herin deling van het eiland, hetgeen de bur gemeester de opmerking op de lippen bracht: „Het is nu maar een mager ge zelschap, dat bijeen is, maar ik hoop dat wij geen magere besluiten zullen nemen". De burgemeester behandelde voorts enkele punten uit het jaarverslag. Zo vertelde hij, dat het reële exploitatie verlies jaarlijks naar beneden gaat. De water-opbrengst was 11.000 'gulden ho ger dan in I960, ondanks de geringere hoeveelheid opgepompt water. Over de bouw van een nieuw Kan toor moest mr. Dijckmeester een pessi mistisch geluid laten horen, na het aan vankelijke optimisme van enkele maan den geleden toen de bouwplannen, naar het scheen, geen belemmeringen meer opleverden. „De bouwstop, die men nu weer in het leven heeft geroepen, werkt echter uitermate vertragend", aldus de voorzitter. Intussen zet de groei van het water leidingbedrijf zich voort. Mr. Dijck meester verklaarde verder, dat vanwe ge de aanleg van een nieuwe rondweg bij Zierikzee er een nieuwe transport leiding zal komen in de richting Duive- land. De waterdruk zal hierdoor met name in Bruinisse, aanzienlijk verbe terd kunnen worden. Het toenemende bezoek aan de recrea tiecentra en het gebruik op de piek uren vraagt voorts ook steeds meer in vesteringen. Het streekplan heeft de volle aandacht van de raad van beheer en de directie. Tenslotte deelde de burgemeester nog mede, dat de nieuwe waterleidingwet op 1 maart j.l. van kracht is geworden en dat er nog 80 percelen zijn, die op MIDDELBURG. Het club- en buurthuis 't Trefpunt, gezeteld in de Lan ge Giststraat, heeft weer vele activitei ten in de vacantiemaanden op touw ge zet.. Als afsluiting van het winterwerk is er morgen, woensdag 31 mei een slot middag voor jongens en meisjes van acht tot twaalf'jaar met een letterspeu'r- tocht. Start twee uur 's middags. In de maand juni ie er op de eerste van vijf tot zes en zes tot zeven uur een openbare les ritmisch dansen en ballet. De laatste les vindt op 29 juni plaats. Iedere maandagavond van zeven tot acht uur kan de muziekgroep haar hart ophalen. De laatste clubavond is voor hen 26 juni. Judoles wordt iedere dins dagmiddag van kwart over vier tot kwart over vijf gegeven. Een instuif voor de kleinen (van twaalf tot vijftien jaar) is er woensdagavond vanaf half acht en voor boven de vijf tien iedere zaterdagavond vanaf acht uur. De Tuilbeurs wordt dinsdag 13 ju ni gehouden voor verzamelaars van postzegels, suikerzakjes, lucifersmerken, sigarenbandjes, enz. Verkiesing De afwerking van de agenda nam niet veel tijd in beslag. De behande ling en vaststelling van de jaarstukken, van de balans en de verlies- en winst rekening ging zeer vlot in het werk. Zo ook de bestuursverkiezing. De burgemeesters S. Francke en A. A. van Eeten werden tot leden van de raad van beheer herkozen, in de vaca ture van jhr. A. van Citters en J. Ro- meyn, die zich niet herkiesbaar stel den werden gekozen resp. de burge meester R. J. H. O. RöeU en A, H. Vermeulen. In hartelijke bewoordingen dankte mr. Dijckmeester de scheidende leden van de raad van beheer voor hun gewichtige arbeid in een lange reeks van jaren, juist de moeilijkste jaren, in het belang van de waterleiding. „Met smart zien wij u vertrekken". Op hun beurt dankten de heren Romeyn en Van Citters voor de prettige samenwer king. Water en bodem Na afloop van de vergadering heeft ir. F. E. Samson, oud-hoofdingenieur en plaatsvervangend directeur van bouw en woningtoezicht van de gemeente Am sterdam gesproken over de waterver ontreiniging en bodemvervuiling. „Een oud vraagstuk", aldus spreker, „dat nooit die aandacht heeft gekregen, die het verdient. Daardoor zijn ook mis standen ontstaan". Mr. Samson vreesde, dat in de naas te toekomst weinig aan deze misstan den zal veranderen, hetgeen spreker grondde op twee punten: toeneming van de bevolking en toeneming van de in dustrie. Het is noodzaak, dat de bodem niet verontreinigd wordt. In dit ver band. vond mr. Samson de opslag van benzine en stookolie ondergronds een mooie zaak, maar het wordt bedenke lijk als de tanks en de leiding gaan lekken. Dit probleem spon spreker breed uit, waarna hij als twee factoren van de waterverontreiniging noemde het huis houdelijke afvalwater en het effect van de zuivering van rioolwater. Hij maakte zijn gehoor er op attent, dat de zuiveringsinstallatie niet al het rioolwater grondig kan reinigen. Via de industrie die in het verleden weinig aan dacht schonk aan het afvalwater maar nu toch een adviesbureau voor deze ma terie in het leven heeft geroepen, kwam mr Samson tenslotte terecht bij het pas verschenen ontwerp van wet inza ke de waterverontreiniging, een ont werp, waaraan al vanaf 1897 is ge werkt.... Mr. Samson zag enkele goede elementen in dit ontwerp. MIDDELBURG. De spanning blijft in de sportontmoeting tussen de ste den Vlissingen en Middelburg. Nadat de hoofdstedelingen de eerste dag met 12 10 de leiding hadden genomen, bleef de voorsprong, ook 11a de gisteravond ge speelde wedstrijden twee punten: 14 12. De Vlissingse dammers brachten Mid delburg een verpletterende nederlaag toe met 2315. De gastheren wisten maar vier partijen te winnen, zes wer den remises en de rest nederlagen. Het bridgen ging gelijk op. Tot de zevende ronde bleven de partijne elkaar op de voet volgen. In de laatste ronde wist Middelburg ten slotte vier punten voor sprong te nemen en zodoende dit wed strijdonderdeel te winnen. Bij Middel burg waren het beste de duo's Breel- Jongepier en Minderhout-Vriesman. Bij VUssingen waren het echtpaar Gasille en de heren Verhoef en Donker Cur- tius het beste op dreef. Het tweede deel van de tafeltenniswedstrijden was voor Middelburg. Beide herenteams wonnen overtuigend met de cijfers 8 1. BRUINISSE. De mosselkwekerswe- ten werd in de algemene vergadering reld is in beroering. Een der leden van de mosseladvies commissie heeft een voorstel ingediend om de mosselveror dening te wijzigen, o.m. in dien zin, dat de mosselhandelaar het recht zou krijgen, de kweker aan te wijzen, waar van hij zijn mosselen zou willen be trekken. Maar 27 jaar geleden werd die han delaar dat recht ontnomen, omdat de mosselprijzen door de onderlinge con currentie zo moordend waren gewor den, dat het bedrijf in zijn geheel noodlijdend was. Thans is het zo, dat de 'handelaar zijn mosselen bestelt aan het Verkoop kantoor voor mosselen te Bergen op Zoom. Het kantoor regelt wie van de kwekers een vracht mosselen mag le veren. Aan deze regeling kleven fou- MIDDELBURG. De Koninklijke Vereniging van onderofficieren van land en luchtmacht „Ons Belang" zal op 5, 6 en 7 juni a.s. een algemene verga dering heieggen in de Concert- en^ Ge hoorzaal te Middelburg. In het 63-jarig bestaan van deze vereniging is het de eerste keer dat dit evenement in Zee land plaats zal vinden. Het «ongres zal worden bijgewoond door ca. 250 afge vaardigden uit het gehele land, terwijl ook vertegenwoordigers van zuster-ver- enigingen uit Frankrijk, België en Lu xemburg verwacht worden. WISSENKERKE. In de raads vergadering van Wissekerke is een brief van G. S. ter sprake gekomen waarin de goedkeuring werd ge weigerd aan een besluit van de raad om een perceel grond in de Banjaard in erfpacht uit te geven aan de kerkvoogdij van de Nederl. Herv. Kerk. Zoals bekend lag het in de bedoeling een btmgalow op het betreffende perceel te bouwen voor het houden van kerkdiensten ten gerieve van de zomergasten. Na bespreking met de kerkvoogdij zal echter een gewijzigd plan aan G. S. worden ingestuurd, waarna waarna goedkeuring imag worden verwacht. In het geding is hier n.l. de bepaling dat op de grond in de Banjaard alleen zomerwo ningen gebouwd mogen worden. De raad ging accoord met een wijzi ging van de verordening op de heeling en invordering van rechten voor het op halen van huisvuil. De heer C. de Smit merkte echter op dat o gezette tijden een extra ophaaldienst ingelegd zou worden, waarvan hij overigens nog nooit iets had gemerkt. Verschillende inwoners hadden geklaagd dat ze niet al hun afval mee knonden geven om dat de wagen soms reeds te vol was. De voorzitter zei dat het een en ander hem onbekend was gebleven. Maar zeg de toe een. oplossing te creëren. De raad stelde de gemeenterekening 1959 voorlopig vast. De gewone dienst laat een voordelig saldo zien van 20250 gul den. Op de kapitaaldienst drukt een na delig saldo van 151.821 gulden. Aan het bestuur van de geref. school te Kam perland werd 'geldelijke medewerking verleend voor de aanschaf van school- meubelen. e exploitatie vergoeding van de bijzondere scholen werd vastgesteld. De rondvraag leverde talloze kleine probleempjes op, die voor het meren deel door B. en W. echter nader zullen worden onderzocht. van de mosselkwekers vereniging „Al gemeen Belang" te Bruinisse nog eens onderstreept, maar die men toch una niem verkiest, boven een regeling waar bij de concurrentie opnieuw een kans zou krijgen. Het spookbeeld van een toestand, die men zich nog maar al te goed herinnert uit de dertiger ja ren. De voorzitter, de heer D. de Koning, had dan ook de steun van alle leden om in de vereniging Zevibel die voor stellen te doen, die een wijziging van de mosselverordening kunnen voorko men. Ook in alle andere Zeeuwse mossel- kwekersplaatsen is men tegen het wij zigen van de onderhavige verordening. BERGEN OP ZOOM. Dr. Barbara Moore komt in Nederland wandelen. De bekende Engelse lange afstand wande- laarster dr. Barbara Moore zou het af gelopen week-end meegedaan hebben aan de nachtwandeltocht Vlissingen- Bergen op Zoom een afstand van 75 km die voor de derde maal door de Bergen op Zoomse Wandelsport-vereniging was georganiseerd. Deze Engelse dame had verzocht mee te mogen doen en had haar wandeltochten, die zij in de Ver enigde Staten liep speciaal hiervoor on derbroken. De wereldpers had reeds het bericht doorgegeven dat zij van New York naar Engeland was gevlogen en door zou komen vliegen naar Amster dam om aan deze wandeltocht mee te doen. Jammer genoeg kreeg dit eerste vlieg tuig een dusdanige vertraging dat zij pas zaterdagmorgen in Londen aan kwam en geen directe verbinding kreeg naar Nederland. Zij vond het geweldig jammer dat zij niet mee kon doen, doch wilde nu deze afstandwandeling indivi dueel doen. Zij heeft nu de wens te ken nen gegeven deze eenzame tocht woens dag of donderdag te maken. Het be stuur zal hieromtrent telegrafisch na der bericht krijgen. Na de tocht zal me vrouw Moore weer naar Amerika ver trekken om haar daar afgebroken wan deling te hervatten. Bromfietser verleende geen voorrang VLISSINGEN. Een bromfietsbe rijder, die geen voorrang gaf op de hoek Glacisstraat-Scheldestraat veroorzaakte een aanrijding met een personenauto. Door de botsing liep de bromfietsberij der een diepe wond aan het dijbeen op terwijl zijn vervoermiddel ernstig werd beschadigd. De personenauto liep lichte schade op. Aan de buitenzijde van de Molenpolder- dijk te Yërseke is men begonnen met het graven van een bassin voor de verwatering van mosseleti. Dit bassindat twintig me ter lang en vijf meter breed wordt, zal in gebruik worden genomen door de mossel- conservenfabriek van de fa. De Leeuw. Als de nieuwe verwater plaats gereed is zullen de mosselen alvorens naar de fabriek ge bracht te worden, gedurende drie uren in het donkere bassin in stromend water ge bracht worden. Verwacht mag worden dat ze na deze behandeling vólkomen zandvrij zijn. ZIERIKZEE. De gemeenteraad van Zierikzee heeft in de gisteravond gehouden vergadering een debat ge voerd, dat bij nadere en rustige be schouwing volstrekt overbodig was. Een voorstel van B. en W. dat voorzag in een wijziging van de z.g. precario-rech- ten, verwekte ten onrechte enige beroe ring. De wijziging trof nl. reclame- voorwerpen die iij of boven openbare gemeentegrond zouden worden ge plaatst. Dit zou op het eerste gezicht betekenen dat voor reclamevlaggen en borden, zoals winkeliers die plegen te gebruiken aan hun gevel, een bepaald recht kon worden geheven. De heer J. A. van der Schee toonde zich een fel tegenstander. Ook andere raadsleden vonden deze bepaling overdreven. Bij nadere beschouwing bleek echter dat de in het geding zijnde reclamevlaggen in verreweg de meeste gevallen boven de grond hangen die tot de panden be hoort. De raad ging daarna met het voorstel van B. en W. accoord. Ook de subsidie-aanvrage van de C.J.V. bibliotheek veroorzaakte een vrij uitvoerige discussie. Tegen het verstrek ken van vijf cent per boek bestond wel iswaar geen bezwaar, doch de voor waarde van B. en W. dat het bestuur van de bibliotheek jaarlijks rekening en verantwoording zou afleggen, ontmoet te critiek. Destijds was nl. gebleken dat deze bepaling voor de Nutsbibliotheek grote bezwaren meebracht, zodat in een raadsvergadering van vorig jaar beslo ten was voor deze instelling te volstaan met het óverleggen van een gewaar merkte catalogus. De heer J. W. van den Doel stelde voor een soortgelijke re geling te ontwerpen voor de C.J.V. bi bliotheek. Ook de heer J. G. L. Simmers tekende verzet aan, en merkte in dit verband op dat hier een zekere vorm van discriminatie in het geding zou zijn. Dat de nutsbibliotheek door een hogere instantie werd gecontroleerd, zoals was opgemerkt, vond hij hier niet ter zake omdat ook de C.J.V. bibliotheek aan controle onderworpen is. Tenslotte werd het voorstel van de heer Van den Doel met negen tegen vier stemmen aange nomen. Het voorstel van B. en W. om een eenmalige subsidie te verstrekken aan de mandoline-vereniging „Schelde- galm" ontlokte eveneens enige discus sie. De vereniging had nl. een subsidie gevraagd van 225 gulden, zijnde het geraamde tekort op de begroting van 1961. De heer M. C. Doeleman merkte op dat het hier een vereniging betrof die altijd bereid was haar medewerking te verlenen bij diverse manifestaties, zodat hij voorstelde het volle bedrag te verstrekken. Verschillende andere leden steunden dit voorstel. Niet te makkelijk De voorzitter lichtte echter toe dat het college op het standpunt stond dat het de verenigingen niet in de schoot geworpen dient te worden. Zelfwerk zaamheid is in dit verband van groot belang. Bovendien zou bij het verstrek ken van het volle bedrag het hek van de dam zijn bij de aanvragen van ande re verenigingen, zo voegde wethouder Verheyen hier aan toe. Nadat wethouder Koevoets er op ge wezen had dat het hier een begrotings tekort betrof, zodat voor de vereniging in het komende jaar nog talloze moge lijkheden open zouden staan het tekort weg te werken, trok de heer Doeleman zijn voorstel in. De raad ging daarna met het oorspronkelijke voorstel ac coord. 's HEER ARENDSKERKE. De ha gelbuien die zondagmorgen en zondag avond een gedeelte van Zeeland striem den, hebben in de fruitbouw een triest spoor achtergelaten. Vooral in 's Heer Arendskerke wordt de schade ernstig tot zeer ernstig genoemd. De appelrassen hebben het zwaar te verduren gehad. Maar ook verschillen de perensoorten zijn getroffen. Voorts is ook het kleinfruit (aardbeien) slachtof fer geworden. Zoals bekend hebben de buien een zeer plaatselijk karakter ge- I had, zodat het schadebeeld een grillig patroon vertoont. TERNEUZEN. De bekende kunstschilder R. Kimpe uit Mid delburg zal in samenwerking met de V.V.V. Terneuzen van 3 juni tot en met 15 september in de wa tertoren een tentoonstelling van zijn werken houden. Burgemees ter mr. H. Rijpstra zal op 2 juni de officiële opening verrichten. Om de heer Kimpe in de gelegen heid te stellen iets over zijn per soon en zijn werk te vertellen was er een bijeenkomst met leden van het bestuur van de V.V.V. VLISSINGEN. Bij gemeentewerken werden enige aanbestedingen gehouden. Voor de uitbreiding van de garagereini gingsdienst schreven in L. de Jong, Vlis singen met 72.999 en fa. wed. Post, Vlissingen met 74.600. De inschrijvers voor de verbouwing van de school in de Glacisstraat tot een gemeente werkplaats waren fa. wed. Post met 99.158, L. de Jong met 101.250 en J. La Gasse, Kou- dekerke met 103.500. Veertig jaar lid van Chr. Grafische Bedrijfsbond GOES. Vandaag is het veertig jaar geleden dat de heer D. Gorsse zich aanmeldde als lid van de afdeling Goes van de Ned. Chr. Graf. Bedrijfsbond. Hij was toen veertien jaar. Een bijzon derheid is dat de heer Gorsse 26 van de 4C jaar bestuurslid van de afdeling Is geweest en van deze periode was hij 24 jaar secretaris. Het bestuur heeft het voornemen hem een stoffelijk blijk van waardering te geven. BURGH. In de eerste lustrumver gadering van de exploitatiecommissie „Koebel", het conferentie- en vakantie oord werd medegedeeld, dat de Koebel van hall mei tot half september nage noeg voortdurend bezet is. Van het ge bouw wordt regelmatig gebruik ge maakt voor de bejaardensociëteit, ca techisaties. zondagsschool, jeugd- en vrouwenvereniging. In september 1959 is besloten van de Koebel een streekcen- trum voor vormingswerk te maken. De commissie heeft besloten, jaarlijks een 'bedrag te storten op de rekening van de kerkvoogdij der hervormde gemeen te om op deze wijze bij te dragen in de kosten van de hervormde gemeente. President-kerkvoogd D. Kosten sprak hierover zijn waardering uit. In deze bijeenkomst spraken voorts nog oud burgemeester jhr. A. van Citters. mevr. Van Citters-Bolomey als presidente van de bejaardensociëteit en ds. Don, die een korte causerie hield over „De kerk, nu en morgen". De exploitatiecommissie was op 1 ja nuari 1961 als volgt samengesteld: St. Peene, voorzitter-administrateur; I. M. v. Oeveren, penningmeester; mevr. Bij kerk-van Wingen, secretaresse; mevr. Fokker-de Oude en de heer J. Duson, leden, en ds. F. Don, adviserend lid. Reimond Kimpe, geboren in 1885 te Gent, kwam reeds in 1900 naar ons land. Hij is Atheneum en Ecole Speciale aan de universiteit te Gent en behaalde de ingenieurstitel civiel ingenieur. Hij is bevriend met de Laethemse groep van kunstenaars, waartoe behoorden G. de Smet, Permeke, Servaes en vele ande ren. Hij beleefde de tijd van de over gang van het impressionisme naar het expressionisme, waar de Gentse schil der Bartoens zeker de voorloper van is geweest, aldus de heer Kimpe. Toen hij in 1909 naar Lier ging werd door hem hier de jonge geest van Laethem ge bracht en zijn verblijf te Lier leverde hem een blijvende vriendschap op met Felix Timmermans, zijn tijd te Parijs doorgebracht, waar hij werkte bij Col- larossi en in de Grande Chaumiêre en waar hij o.m. Otto van Rees, Picasso, Sandrars. Chagall en Garcia die daar ook werkten, ontmoette roept bij hem vele herinneringen wakker. Het was er ongelooflijk vuil. maar voor de zeer la ge prijs van vier franks waren hier een overvloed van modellen te krijgen. De 27 werken, die van de heer Kimpe zullen worden tentoongesteld, zijn uit verschillende jaren en laten zowel de oude schilderkunst, de abstracte als figuratieve kunst zien. Het aller ab stracte is no. 27 „Signalen". Expres sionistische werken zullen er niet zijn, want deze zijn in 1940 bijna alle tij dens de oorlogshandelingen verloren gegaan. De kleuren blauw en citroengeel zijn wel de lievelingskleuren van de heer Kimpe, omdat deze de grootste contras ten mogelijk maken. Bij het zien van de 27 werken kan men nagaan welke ver anderingen zich in de laatste 25 jaar in de schilderkunst hebben voltrokken. Zij heeft zich aangepast aan de hedendaag se vooruitgang en filosofie. De kleuren worden nu minder op het palet ge mengd, zolang mogelijk laat de schil der hen onvermengd, maar zo nodig wordt dit op het doek zelf gedaan. De schilderkunst, zo sprak de heer Kimpe, is niet meer afhankelijk van een onder werp. Dat hij dit zo voelt blijkt wei hieruit dat hij thans hoofdzakelijk thuis werkt. „Vroeger werkte ik naar een stoffelijke werkelijkheid, nu naar een geestelijke en zo is het mogelijk dat er abstracte kunst is" waren de woorden van de Middelburgse kunstschilder. Op de Zeeuwse week te Antwerpen zuilen ook werken van hem te zien zijn. KLOETINGE. De gemeenteraad heeft gisteravond een discussie gevoerd over de toewijzing van een zestal wo ningwetwoningen in de Hemstraat. De zes personen die hiervoor in aanmer king kwamen volgens de voordracht van B. en W. bleken niet geheel over een te stemmen met een eerder gege ven advies van de woningcommissie. Het was de heer J. Leys die het college hier op attent maakte. Na een uitvoerige discussie, waarbij bleek dat de heer Toorenaar niet op de lijst voorkwam, hoewel dit als een urgent geval aange merkt kon worden, lanceerde de voor zitter ten slotte een compromis-voorstel, dat door de gehele raad kon worden on derschreven. Voorlopig zullen nu slechts vier van de zes woningen worden toe gewezen. Over de laatste twee panden zal in een volgende raadsvergadering be slist worden. VLISSINGEN. Bram van Sluys, de steeds veel belovende doch altijd door noodlottige pech achtervolgde, Vlissingse beroepscoureur, is vast besloten met de rennerij te stoppen. Gemarchandeer met zijn deelneming aan de laatste Ron de van Nederland en de ernstige val die hij maakte in de tweede etappe heb ben „de deur dicht gedaan". Trouw aan de Locomotiefploeg van Sjef Jansen weigerde hij een gunstige aanbieding van de Acifit sportbaas. Twee dagen voor aanvang van de ron de werd hem echter „eventjes" mede gedeeld dat zijn aanwezigheid jn Loco motieftricot, waarin hij vorig jaar tot de beste van de Nederlandse Ronde be hoorde, niet op prijs werd gesteld. Toch deelnemend in een minder belangrijke ploeg maakte hij op de tweede dag een ernstige val en kon hij zijn koffers pak ken. Dit soort tegenslagen, de keren dat hij op het heetst van de strijd door „domme" pech werd uitgeschakeld heb ben zijn moreel een geduchte knak ge geven. Bram van Sluys werd in 1957 beroepsrenner en deed al direct van zich spreken in de Ronde van Catalonië. In enkele moordende etappes slaagde hij erin, alleen in gezelschap van Michel Stolker, de strijd te overleven. Zijn ploegmakkers, waaronder Wout Wagt- mans, waren door de wielerknieën ge gaan. Vorig jaar eindigde hij als eerste Nederlander, op de zevende plaats in de Ronde van Noord-Frankrijk. Ver schillende andere successen, vooral in kleinere koersen hebben de vele tegen slagen niet goed kunnen maken. VLISSINGEN. Donderdag 1 juni, 's avonds om vijf uur, vertrekt een veld van 126 coureurs, tussen de elf ea zestien jaar, van het Bellamypark om de eerste etappe van de Ronde van Wal cheren te gaan betwisten. Drie dagen zal het kleurige lint door de Walcher- se „dreven" trekken waarbij het aan belangstelling van het publiek zeker niet zal ontbreken. De motor van de tour is Oees van de Linde die de Ronde voor de verenig de rijwielhandelaren van Walcheren or ganiseert. De renners zijn verdeeld in eenentwintig ploegen van elk zes ren ners die geadopteerd worden door een commerciële instelling. Vooral enkele rijwielfabrieken ontzien zich geen kos ten om in deze tour een goede beurt te maken. Snelheid is geheel uit den boze. Gelet wordt slechts op punten als netheid, hulpvaardigheid, kennis van de verkeersregels enz. De jury, geassis teerd door onderwijzers, duiden de etap peoverwinnaar aan, die de gele trui krijgt omgesjord. De voorbeeldigste deelnemer krijgt de groene en de onge lukkigste de zwarte trui om de lende nen. De tweede dag is plaats en ver trek als op donderdag doch op zater dag drie juni, vertrekt de „meute" voor de slotrit reeds om half twee van de zeilmarkt waar ook de aankomst is. In het concertgebouw volgt dan de prijs uitreiking. Voor nummer een een fon kelnieuwe sportfiets, met alles eraan, en voor nummer twee een dubbeldeks kampeertent. Deputaties uit Zeeland DEN BOSCH. De Nederlandse Po litieke Jongeren Contact Raad hield een conferentie in „Het Oranjehotel" te 's-Hertogenbosch, die werd bezocht door vertegenwoordigers van de in de ze Raad samenwerkende organisaties uit Zuid-Nederland, België en Luxem burg. Uit Zeeland waren aanwezig een deputatie van PvdA-jongeren uit Mid delburg en van de CHJG te Oostburg. De heer H. C. W. Moorman, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal, hield een inleiding onder het motto: Het Atlantisch Bondgenootschap in het krachtenveld van de wereldverhoudin gen. Hij ging uitvoerig in op de op richting en de geschiedenis van de NAVO sinds haar bestaan. Het is een eis van de eerste orde dat de verschil lende NAVO-partners grotere eensge zindheid betrachten en door intensief overleg tot een gemeenschappelijk standpunt komen in belangrijke be slissingen. In de geanimeerde discussie die werd gevoerd in het plenum en in vier secties werd vooral nog gesuggereerd dat allen moeten meehelpen in deze economische strijd. If Het afleveren van een kalksoort die waarschijnlijk onvoldoende geblust was, is er de oorzaak van geworden dat een groot aantal Yersekense oesterkivekers aanzien lijke schade heeft geleden. De kwekersdie hun pannen met deze kalksoort gedoopt hadden, zien zich nu genoodzaakt deze dingen stuk voor stuk schoon te krabben omdat de kalk loslaat. Ongeveer vijftien kwekers stoari nu voor de taak een tijdro vend werk te verrichten omdat bij som migen het aantal pannen dat gekrabt moet worden tot 20.000 oploopt. Het aantal ar beidsuren dat hiermee gemoeid is laat zich berekenen als men bedenkt dat dui zend pannen per dag per man een schier eindeloze dagtaak vertegenwoordigt. Ruim zeventig ton kalk, geleverd door de fa. Luyten uit Lekker kerk, moet als waarde loos worden afgeschrevenDe schadepost die hieruit voortvloeit laat zich voorlopig alleen maar schatten. Bij de foto: Krab ben en bikken, eentijdrovend en aller minst plezierig werkje, dat bovendien een trieste achtergrond heeft omdat het in feite niet nodig had moeten zijn VLISSINGEN. Een bijzonder ern stige vorm van baldadigheid heeft zich voorgedaan in het havendorp. Waar schijnlijk gedurende een nacht in het af gelopen weekeinde heeft een onbekende onverlaat niet minder dan vijfentwintig ruiten vermeld van een kleuterschool in het havendorp. Van de motieven en de wijze waarop deze daad is gepleegd is de Vlissingse politie totaal niets bekend. AXEL. In ons blad van 25 mei publiceerden wij dat op 24 juni in Axel wandeltochten voor militairen worden gehouden. Dit moet zijn: tochten van vijf en tien km voor de leeftijd van 8 t.m. 10 jaar, vijftien km voor de leef tijd van 12 t.m. dertien jaar, vijfen twintig km voor 14 jaar en ouder en dertig km voor militairen. Deze wandel tochten georganiseerd door het Rode Kruis worden thans voor de vijfde maal gehouden. Bijzondere luister wordt bijgezet door de Rode Kruis drumband uit Den Haag. Ieder die de tocht uitloopt krijgt een fraaie herinnering. ZOUTELANDE. De nieuwe boeren leenbank wordt zaterdagmiddag om half drie officieel in gebruik genomen. In café Lievense komt men eerst tezamen, waarna de officiële opening en bezich tiging van het gebouw plaatsvindt.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 3