Politie schuwt geweld niet in Zuid-Afrika uetten brandden aan DE GESTALTE VAN DE WEERGALOZE BRUUT Britse stappen in Moskou KAARTPOT EN ZAKGELD VOOR HET GOEDE DOEL Dubbele nationaliteit voor Franse burgers MET HUMOR LEVERT MEN GEEN BEWIJS Arts vergat de schaar Afschuwelijke misdaad in Dordrecht berecht UITGEBREIDE VOORZORGSMAATREGELEN LOSPRIJS VOOR CUBANEN WEKT WEERSTAND OP Vlootschouw voor Scheveningen Signaalapparaten voor jaren op volle capaciteit Verdedigers van Heilige Daders: Dagvaardingen in zaak-Socrates uitgebracht Man wilde twist op mes beslechten Zaterdag 27 mei 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 6 Het proces-Eiclimami zien-" RAMP MET TITANIC Schadevergoeding na vijftig jaar Geruchten JOXE OVER ONAFHANKELIJK ALGERIJE Toneelspelers naar Griekenland 78-JARIGE WEDUWE VERKRACHT EN BEROOFD Terbeschikkingstelling en zes jaar geëist Nieuw gesprek over de Schelde-Rijnverbinding Amerikaanse ministerie Luchtvaartoverleg met Nederland niet vastgelopen VOORTZETTING Poging tot wurging van ex-verloofde berecht Eigen nieuwsdienst JOHANNESBURG Hamsteren, onderduiken, sluikhandel in wapens: in het Zuid-Afrika van vandaag de dag heersen toestanden die aan oorlog doen denken. Politie en militairen treffen de uitgebreidste voorzorgsmaatregelen om demonstraties en gewelddaden van de talrijke tegenstan ders der regering te voorkomen en schuwen daarbij zelf het geweld in genen dele. Dit weekeinde verwacht men een verhevigde zoekactie naar verborgen wapens en opnieuw een groot aantal aanhoudingen van negerleiders en blanke tegenstanders van Verwoerds regime. Maandag zou de eerste dag van een proteststaking tegen het rege ringsbeleid zijn, die moet samenvallen met de uittreding uit het Britse Ge menebest en de uitroeping van de republiek. De croquetten werden gisteren don kerbruin en veel te warm op de hoek van de Heiligeweg in Amsterdam, toen de vlam daar in de pan van een friet- bakker sloeg. De brandweer, die ter stond met groot materieel de bedreigde binnenstad introk hield de omliggende gehaktballen en belendende percelen kletsnat, zodat alles nogal meeviel. Het zeer toepasselijke uithangbord van de getroffen bakker heeft de toe stromende Amsterdammers enige sne. dige opmerkingen ontlokt. De eigenaar antwoordde er op door enige potten mosterd in veiligheid te brengen: het was volgens hem zó al heet genoeg. Van onze rechtbankverslaggever ISTEREN heeft een 34-jarige in Budapest geboren getur ge, Abraham Gordon, de rechters in Jeruzalem verteld dat hij met zijn eigen ogen heeft gezien dat Eichmann "een Hongaarse jood doodranselde. Het was een schok kend relaas, dat in de volle rechtzaal grote indruk maakte, want plotseling kreeg Eichmann, de bureaucraat die op papier zes miljoen mensen vermoordde zonder zqn handen vuil te maken, duidelijk de gestalte van de weergaloze bruut, die hij was. Gordon, die zestien was toen hij de moord meemaakte, vertelde dat hij met enkele andere joden loopgraven moest aanleggen in de buurt van de villa van Eichmann in Budapest. Daar had de Obersturmbannführer zijn intrek ge nomen, om persoonlijk toezicht te kun nen houden op de deportatie van de zeshonderdduizend Hongaarse joden. Een van de joodse jongens waarmee Gordon werkte, Shalomon, werd op een gegeven ogenblik door Eiehmanns lijfwacht ervan beschuldigd dat hij druiven uit de tuin had gestolen. De jongen ontkende, maar dat mocht niet baten. ROTVOLK Gordon: „ik zag hoe Eiehmanns lijf wacht en chauffeur Shalomon naar een schuurtje sleepten. Even later kwam Eichmann en ging naar binnen. Daar na hoorde ik verschrikkelijk schreeu wen en het geluid van klappen en ge huil. Het was de stem van de jongen. Het duurde wel vijftien minuten. Toen kwam Eichmann naar buiten. Op zijn hemd had hij vlekken, en ik ben er zeker van dat het bloedspatten waren. Hij mompelde: „Overbodig rotvolk." Slavek, de lijfwacht van Eichmann kwam na zijn baas uit de schuur. Hij riep om een auto. De chauffeur en hij sleepten het lichaam van de jongen naar buiten. Het vertoonde geen teke nen van leven meer. Het gezicht was gezwollen en ik kon zijn ogen niet Het lichaam van Shalomon werd in een auto gelegd, op de achterbank. De chauffeur reed weg en toen hij een half uur later terugkwam zei hij tegen de andere joden: „ik heb dat stinken de lijk in de Donau gegooid, en dat is wat ik met jullie allemaal zal doen Gordon herkende Eichmann van een foto uit de oorlogstijd, die hem giste ren in Beth Ha'am werd getoond. Over Eichmann, zoals hij nu i« zijn glazen kooi zit, zei hij: „ik moet zeggen dat hij veranderd is". Op verzoek van de rechters schetste hij de situatie bi] de villa op een stuk papier en gaf hij een toelichting. Dr. Servatius trachtte tegenstrijdigheden aan te tonen tussen Gordons verklaringen bij de politie en zijn getuigenis van gisteren. Maar hij slaagde niet in zijn opzet. „Het was de eerste moord die ik zag", vertelde Gor don. „Later heb ik er heel wat meer gezien". VERHAALTJE Gordon heeft Eiehman nog twee keer van dichtbij gezien. De eerste maal was toen hij een leider van een joodse werkploeg bij zich riep. Eichmann was ergens ontevreden over. De werkleider moest op zijn kantoor komen. "We hoor den schreeuwen, daarna een soort twist gesprek en daarna het geluid van klappen. We hebben onze ploegleider nooit meer gezien." Later maakte Gordon mee, hoe Eich mann persoonlijk vuistslagen uitdeelde. Ook hij kreeg een klap. De vrouw van de Hongaarse tuinman van Eichmann had geklaagd, dat haar dochtertje door een van de joden verkracht was. Allen moesten op een rij gaan staan. Eich mann sloeg er als een wilde op los, zo erg, dat de vrouw begon te gillen, en toegaf dat ze maar een verhaaltje had verteld. Gideon Hausner, die eergisteren op nieuw van de president van het hof, Moshe Landau, de vermaning kreeg om toch vooral niet te uitgebreid te werk te gaan, heeft aangekondigd dat hij films zal laten zien over de toestand in de concentratiekampen. Hij zei erbij, dat hij niets zal tonen, wat niet door getuigen kan worden waargemaakt. DR. FERE1SCZ De zitting van gisteren werd besloten met het horen van een getuige, die Eiehmanns Hongaarse handlangers, Barky en Endre, die zijn opgehangen, een verhoor had afgenomen. Ze had den toen al een afwijzende beschikking gekregen op hun verzoeken om gratie. De getuige, dr. Ferencz, zei dat hij de mannen had willen spreken om voor de historie vast te leggen wie nu eigen lijk hun directe opdrachtgever was ge weest en weer was de naam genoemd van Adolf Eichmann, ss-Obersturm bannführer. Barky en Endre hadden niets te verliezen, ze wisten dat niets ze meer van de strop kon redden, merkte dr. Ferencz op. Dr. Servatius had een andere ver klaring: „Ze zochten natuurlijk een mo reel excuus en schoven daarom de ver antwoordelijkheid op een ander", zei hij. Dr. Servatius probeerde ook deze getuige aan het wankelen te krijgen. Hij stelde vast, dat Barky en Endre ondergeschikt waren geweest aan hun Hongaarse superieuren. Dr. Ferencz be vestigde dat. Dr. Servatius: „Ik ben van mening dat een ambtenaar alleen bevelen kan krijgen van de mensen, die boven hem zijn gesteld en als dat het geval is moet de verklaring dat zij orders kregen van Eiehman als leugen achtig worden beschouwd." Dr. Ferencz: „Dit is de opvatting van de verdediging. Ik ben getuige, en ben hier gekomen om de waarheid te ver klaren en niets dan dat". (Gegevens ontleend aan de bericht geving van Associated Press.) LONDEN (AP) Een van de over levenden van de ramp met de Titanic, mevrouw Roberta Bolling, heeft giste ren na bijna vijftig jaar schadevergoe ding gekregen. Zij ontving een chèque van honderd pond (ongeveer duizend gulden). De Titanic is in 1912 op haar eerste reis op een ijsberg gelopen en vergaan. Oproepen Duizenden blanke Zuidafrikaanse huisvrouwen, die inmiddels hun naai- kransjes tot schietverenigingen hebben omgevormd, verwachten dat zij begin volgende week zelf hun brood, melk en andere etenswaren moeten halen en hebben daarom grote voorraden voedsel aangelegd, die een run op sommige winkels ten gevolge had. Niettemin zijn vele zakenlieden van mening dat de staking vanzelf ver lopen zal. Niet als gevolg van harde regeringsmaatregelen maar vooral om dat vele negerorganisaties afkerig van geweld zijn en hun leden hebben op geroepen zich niet voor het karretje van de blanke oppositie te laten span nen. Albert Luthuli, meermalen kan didaat voor de nobelprijs van de vrede, eens een machtig Zoeloehoofd en de voormalige leider van de verboden politieke organisatie van negers, het Afrikaanse Nationale Congres, schreef vanuit zijn verbanningsoord in Rho desië in een te Johannesburg verschij nend negertijdschrift: „Ik ben geen pacifist, maar een realist. Ik geloof in geweldloosheid. Het is de enige juiste vorm die onze strijd in Zuid-Afrika kan aannemen, zowel van zedelijk als van praktisch standpunt uit gerede neerd. Ik vraag mijn volk plechtig zichzelf te zijn en zijn traditie van ge weldloosheid in de voor ons liggende dagen te handhaven." Nelson Madela, een andere neger leider die door de politie vergeefs wordt gezocht en ergens in de Unie is ondergedoken, heeft het plan geopperd om een nationale conventie van alle rassen bijeen te roepen en daartoe steun gezocht bij de Verenigde Partij, de parlementaire oppositie. De Zuidafrikaanse regering heeft in middels het parlement verzocht nog vijf miljoen pond toe te wijzen om de kosten te dekken van het uitrusten en mobiliseren van burgerreservisten. Geruchten dat de nieuwe Zuid afrikaanse munteenheid, de rand, woensdag als gevolg van de uittreding uit het Gemenebest zou devalueren, hebben gisteren een sterke waarde stijging van aandelen der goudmijnen op de Londense beurs ten gevolge gehad. Conferentie over Laos Van onze correspondent LONDEN. Sir Frank Roberts, de Britse ambassadeur in Moskou, kreeg gisteren van zijn regering opdracht de Sowjetunie onder ogen te brengen dat de conferentie over Laos in Genève gevaar loopt te mis lukken, tenzij de Russen geneigd zijn eraan mee te werken dat dit niet gebeurt. Sir Frank moet een dringend beroep doen op het Krem lin de conferentie van een zeker lij kende mislukking te redden. Engeland wil dat de internationale controlecommissie in Laos volledige volmachten krijgt om beschuldigingen inzake een schending van de wapen stilstand te onderzoeken. De Russen wilden daartoe tot nu toe niet aan meewerken. Na tien dagen van confe reren is men op dit punt in Genève geen stap verder gekomen. Intussen beschuldigen de Amerika nen er de Pathet Lao van voortdurend de wapenstilstandsovereenkomst te schenden. Men gelooft in Londen niet dat er wat Laos betreft spoedig een wijziging van het Russische standpunt is te verwachten, zeker niet voor de bijeenkomst van president Kennedy en premier Kroesjtjef in Wenen volgend weekeinde. Men hoopt nu maar dat er voor die VLAARDINGEN Nog steeds komen bijdragen binnen bij het Comité garage-Wouters. Hier onder een lijst met een totaal be drag van 881 gulden. Kaartpot J. J. S. Voorburg 10, B. Mastenbroek's Chem. Techn. Pro ducten Rotterdam 20,Mevr. wed. dr. Tj. Eernstman Wassenaar 2,50; M. van Lente Nieuwkoop 10,drs. I. J. de Bruijne Rotterdam 10,J. C. Nieuwendijk Nieuw-Vennep 10,L. van Vlaardingen Ridderkerk 2,50; M. van Wijnen Krimpen a/d Lek 5, „Urie" Horlogerie Den Haag 10,—; C. J. van Haarlem-Schippers Den Haag 3,Fa. A. J. Herweijer en Zn. Greup 10,N.N. Rotterdam 25, A. M. Zwamborn Waddinxveen 5, C. Pot Slikkerveer 10,E. J. van Deelen Streefkerk 2,50; W. F. van Dijk en J. M. van Dijk-van Tilborg Rijswijk 5,Mevr. E. Oord-van Veen Noordwijk aan Zee 2,50; J. Verhage Zierikzee 5,Jac. L. J. Paanakker („Het is een christenplicht je mede mens te helpen") Assen 5,J. A. Sarink Rotterdam 5,—; A. H„ A. 5, Mevr. B. van Dusseldorp-Klamer War mond 5,dr. P. van der Meer Rot terdam 10,—; L. v. d. Slik Bleiswijk 10,A. C. Sizoo Eindhoven 5, G. B. Rotterdam 5,Joh. Kappeteijn Zuid-Beijerland 10,A. de Granada n.v. Den Haag 10,—; Ehrbecker's Las- technische Ondern. n.v. 15,B. B. B, („De garage's helpen ons zo dikwijls uit de nood. Als er genoeg is voor de actie geef het dan aan de mon teur Schiedam 2,50; A. H. Balk Alphen a/d Rijn 5.—; Garage J. van Dijk Alphen a/d Rijn 10,C. K. van der Graaf-Boelhouwer Rotterdam 10,N.N. Voorburg 2,50; P. S. Chr. v. d. Boogaard („2,50 voor garage Wouters, 2,50 voor zijn trouwe knecht") Santdorp 5,—; N.N. 5,—; Mevr. H. J. de Korver-Fruin („5,voor bedrijfs kapitaal garage Wouters, 5,voor Wim") Rotterdam 10,—; A. J, Prins Delft 5,N.N. Rotterdam 5,As surantie- en financieringskantoor Van der Snoek 10,G. Buth Middelharnis 10,P. van Krieken Woudrichem 10,J. S. Ulrich JSzn. Rotterdam 10,F. W. Dekker Rotterdam 15, P. den Herder Rotterdam 5,Mevr. P. P. Bonefaas-Brouwer Den Haag 4,—; H. J. Diehl Hoogerheide 25, J. Graafland Waddinxveen 2,50; Mej. 5, G. de Jong Rotterdam 15,—; A. J. Wuijst Rotterdam („Waarom renteloos voorschot, heeft garage Wouters al geen grote knak genoeg gehad. Op met z'n allen naar 10 mille werkkapi taal. Hier alvast een begin van 5, Dank aan Alg. Dagbl. en hr. Benoist") Rotterdam 5,A. J. Wuijst („Deze actie is geweldig, dank zij de mede werking van Alg. Dagbl. en hr. Be noist. Gaat zo voort!") Rotterdam 5,A. J. Wuijts („Voor monteur W. Bierings, aan wie velen een voorbeeld kunnen nemen. Zo*n monteur is goud waard. Deze week mijn zakgeld voor de grote Wim Bierings van Franje Wuijts, 14 jaar. Veel succes Wim!' Rotterdam 2,50; A. Wemmers Antzn. Bleskensgraaf 10,G. Visscher Zuid- wolde 2.50; Fam. v. d. Voorden Den Haag 2,50; H. Verschuur Mzn. Alphen a/d Rijn 10,—; N.N. Gorinchem 5,—; Eshof Ter Aar 2,50; G. Roes Bode graven 5,N.N, Rotterdam 2,50; ir. E. F. H. van Wouden („In nood leert men ware vrienden kennen (WIM)") Rotterdam 10,—; Adm. H.T.S. Dordrecht 6,A. Troost, Bloemist Hellevoetsluis 2,50; Vriendenkring Mevr. N. Krijgsman („Veel succes voor de heer Wouters en hulde aan de heer Bierings voor de trouw aan zijn patroon!") Rotterdam 20,Ga rage Keizer Aten 5,Drogisterij De Gaper Goes 10,—; dr. ir. A. H. W. Hacke Putten 5,H. Doeleman's Zutphen 25.Mevr. wed. C. Laub- meyer-van Waning Den Haag 10. C. de Hoog („Bezuinigd op sigaren") Rotterdam 1,J. van Croonenborgh Rotterdam 25,Garage Unicum („Veel geluk") Gouda 10,N.N. Den Haag 5,Mevr. Lakkehamerslag („De helft voor Wim") Voorburg 5,Fa. J H. Sturris Zonen („Voor mon teur, die zeker bovenaan de lijst van de eerstvolgende lintjesregen behoort te staan' Dinteloord 10,G. van Donkelaar-Kooren Driebergen 10, N.N. Den Haag 25,Y. Kooy Utrecht 2.50; N.N Den Haag 5.—; W. F. van Aalst Den Haag 5,N.N. Hilvaren- beek 100.Het fotohuis Cohen Den Haag 2.50; K. Schreeardus-Hoogenberg Den Haag 2,50; B. Baks, Herv. predi kant Capelle a/d IJssel 5.H. F. M. Roncken Vlaardingen 2,50; Mevr. H. M, Landstra-Bendev Leeuwarden 10, Gebr. de Jong Rotterdam 49.50; 2 duz- zelrit Rijders Nieuwerkerk a/d IJssel 20,N.N. Zwijndrecht 22,50: Mevr. van W. Rotterdam 2.50; A. Scheme- nisse Ameland 10,N. Westen Helle voetsluis 5, PARIJS Verdeling van Alge- dat Frankrijk sinds het begin van de rije is een oplossing waarmee wij re. kening moeten houden maar het is geenszins de oplossing die wij na streven. Dit verklaarde Joxe, de Franse minister voor Algerije, toen hij uit Parijs terugkeerde te Evian. Hij had overleg gepleegd over de gang van zaken óp de conferentie van Evian met president de Gaulle en premier Debré. Komt het tot dc oplossing die Frank rijk nastreeft, namelijk associatie met Frankrijk, dan voorziet minister Joxe in het onafhankelijke Algerije een dub bele nationaliteit voor de Franse bur gers: de Algerijnse en de Franse. Frankrijk houdt rekening met het be staan van een Algerijnse nationaliteit in de toekomst, maar het vindt dat de Franse nationaliteit van Fransen die in een vrij Algerije willen blijven wonen en werken niet verloren mag gaan. Frankrijk zal, wanneer het komt tot stichting van een onafhankelijk, met Frankrijk geassocieerd Algerije, niet dulden dat de Fransen daar worden ge dwongen in een eigen politieke wereld te leven. Zij moeten even goed als de Arabieren kans hebben om te worden gekozen in alle ambten. Zij moeten ga ranties krijgen voor de opvoeding van hun kinderen in Franse geest. Er moet voor worden gezorgd dat zij aan pre cies dezelfde rechtspraak onderworpen zullen zijn als de inheemse bevolking. Minister Joxe heeft voorts verteld Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. De toneelspelers Ju les Croiset, Hans Croiset, Annet Nieu- wenhuyzen, Tom van Beek en Anne- Marie Heyligers zullen op uitnodi- tijd in Laos op militair gebied geen gevaarlijke dingen gebeuren. Maandag moet de conferentie in Ge nève over Laos, die voor enige dagen was geschorst, weer beginnen. WASHINGTON (AP). De weerstand tegen het aanbod van premier Castro om gevangenen te ruilen tegen tractors begint toe te nemen. Zowel in het Amerikaanse Huis van afgevaardigden als in de Senaat zijn gisteren resoluties in gediend die ten doel hebben het Congres zich te laten uitspreken te gen de losprijs voor de meer dan twaalfhonderd gevangenen. Ook de vroegere perschef van pre sident Eisenhower, Hagerty, heeft zich tegen de ruil uitgesproken. Hij achtte het een gevaarlijk precedent en zei te verwachten dat als het aan bod van Castro zou worden aanvaard dit middeleeuwse systeem van los- Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. De Koninklijke Ma rine houdt op 6 juni met 33 schepen een vlootschouw voor de kust van Scheveningen. Hieraan nemen deel het vliegkampschip Karei Doorman, de kruiser Zeven Provinciën, vijf jagers, enige fregatten, kust- en ondiepwater- mijnenvegers en patrouilleboten. Na een zg. steampast langs de nieu we pier gaan de schepen in drie linies voor de Seheveningse boulevard voor anker 'e Middags zullen demonstraties worden rehouden. Daarna volgt op de boulevard een défilé van mariniers, opvarenden van de vloot en ile Mari nierskapel met tamboers en pijpers. De kapel voert 's avonds een taptoe uit. geld over de hele wereld school zou maken. Het comité dat zich ten doel stelt met premier Castro onderhandelingen te voeren over de tractors zet zijn arbeid overigens rustig voort. In dat comité hebben o. a. zitting: mevrouw Eleonora Roosevelt, de president van de bond van arbeiders in de auto-in dustrie en een broer van oud-presi dent Eisenhower. De tien gevangenen, die door Cas tro op erewoord waren vrijgelaten om de onderhandelingen in de Vere nigde Staten te kunnen voeren maken zich nu gereed voor de terugreis. HENGELO In de jaarvergadering van de Hollandse Signaalapparaten, die voor 92% eigendom is van Philips en voor 8% van de Nederlandse Staat, is besloten over 1960 een dividend uit te keren van 12%% over een kapitaal van f 12 mijoen, dat inmiddels is verhoogd tot f 24 mil joen. Over 1959 werd 10% betaald, ook over een kapitaal van f 12 miljoen. Het bedrijf was in 1960 volledig bezet. De orderportefeüille en de vooruitzichten voor nieuwe opdrachten zijijn van dien aard ,dat voor de komende jaren ook een volledige bezetting kan worden verwacht. Er wordt naar gestreefd het aantal mede werkers thans ruim tweeduizend verder uit te breiden. Het bedrijf vervaardigt, naast produc ten van eigen ontwerp, gedeelten van de elektronische apparatuur voor de Star- fighter en de Hawk. conferentie te Evian, een week geleden reeds' tweeduizend Algerijnse gevange nen heeft vrijgelaten. Binnenkort zullen er nog eens tweeduizend in vrijheid worden gesteld. Op 15 juni zullen er op nieuw tweeduizend worden losgelaten. Deze vrijlating moet, evenals de af kondiging van de eenzijdige wapenstil stand, worden beschouwd als een be wijs van de goede wil van Frankrijk. De eenzijdige wapenstilstand is een proef die een maand zal duren. De Al gerijnse nationalisten zullen het voor beeld van de Fransen niet volgen en zetten de strijd onverminderd voort. Wellicht heeft minister Joxe juist daar om gisteren met nadruk verklaard dat er geen sprake kan zijn van uitoefe ning van het zelfbeschikkingsrecht door het Algerijnse volk zolang er geen wa penstilstand heerst. Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM. In het proces tegen de Heilige Daders Jolle J. en Machiel V. was het gisteren de beurt aan de verdedigers. De dag ervoor had de officier van justitie, mr. Hartsuiker, de rechtbank ge vraagd Jolle te veroordelen tol twee jaar en drie maanden gevan genisstraf en Machiel tot één jaar. Mr. C. J. van Zorge, die de be langen van Machiel kwam behartigen, vond, dat de officier nogal noncha lant over enkele aspecten was heen- gelópen. „Met humoreske uitlatingen en met het belachelijk maken van ze kere zaken levert men geen „be wijs", zei hij. Zo dacht ook de raads man van Jolle, mr. J. van Wijngaar den er over. Hij vermoedde zelfs, dat de officier met opzet alleen „de la chertjes" uit de zaak naar voren had gebracht, omdat het juridische be wijs niet zo sterk was. Samenweefsel Voor mr. Van Zorge stond het als een paal boven water, dat op basis van de dagvaarding geen veroorde ling kan volgen, omdat de beschrij- Ruim een jaar heeft de nu 37-jarige Francois Delalandre uit Le Havre met een schaar in zyn buik rondgelopen die een wel bijzonder slordige chirurg daar by een operatie had achter gelaten. Het 17-cm lange scherpe in strument heeft de ongelukkige lood gieter een dubbele darmperforatie bezorgd en zoveel nare gevolgen van dien dat bij nimmer meer zal kunnen werken. Zyn klachten leken aanvanke lijk onverklaarbaar tot men bij een röntgenologisch onderzoek het vreemde voorwerp ontdekte. Francois stond erop dat dc nieuwe operatie door een andere chirurg zou worden verricht. De vorige deed hij een proces aan om een schadevergoeding van twee ton te kunnen vragen. Van onze correspondent DORDRECHT Onbewogen stond hij gisteren voor zijn rechters, de 21-jarige G. W. uit Dordrecht. Onbewogen bleef hij ook, toen de officier van justitie de telastlegging voorlas: verkrachting, beroving en bedreiging van de 78-jarige weduwe G. De hele Dordtse gemeenschap was verontwaardigd geweest, toen de afschuwelijke daad bekend was geworden. Gisteren was die veront waardiging nog merkbaar in de Dordtse rechtzaal. De officier van justitie geloofde niet, dat de verdachte nog eens in de ge wone maatschappij zou kunnen terug keren. „Hij heeft een karakter dat niet is om te vormen en een man die hem tot een een normale positie in de samenleving zou kunnen leiden, be staat niet". Voor de verkrachting alleen al had de officier twaalf jaar kunnen eisen. Hij liet het evenwel bij zes jaar, maar hij vorderde daarnaast ter beschikkingstelling van de regering. De verdachte was op februari het huisje van de weduwe aan de Lenghen- hof in Dordrecht binnengeslopen. Ver stijfd van schrik had de vrouw de man in het half duister op haar toe zien komen. Zij had niet eens de kracht kunnen opbrengen om te gillen, toen de man zich zonder mededogen aan haar vergreep. Niet tevreden „Ik moet je geld hebben", had hij de vrouw daarna toegesnauwd. Zij had hem haar portemonnaie met tien gul den gegeven, maar haar aanvaller was daarmee niet tevreden. „Je hebt nog meer geld in huis en zeg waar het is, anders maak ik je dood". In haar wanhoop had de vrouw hem daar op de plaats gewezen, waar zij haar spaarcentjes bewaarde. Buren hadden de vrouw de volgende ochtend gevonden, helemaal overstuur. De dader was nog diezelfde nacht naar Rotterdam gegaan, om het er van zijn bijna duizend gulden grote buit, eens goed van te nemen. Hij had het geld uitgegeven aan kostbare taxiritten, aan kleren en in dure uitgaansgelegen heden. Voor de rechtbank verklaarde hij gisteren geen geweld te hebben ge bruikt bij zijn daad. Dat in tegenstel ling tot de verklaring van de vrouw. Zij vertelde, dat de man haar een klap op het hoofd had gegeven, toen zij hem had gevraagd wat geld achter te laten voor haar levensonderhoud. De officier van justitie vond, dat het te last gelegde genoegzaam was be wezen. Van onze correspondent BRUSSEL. De Belgisch—Neder, landse besprekingen over de Schelde Rijnverbinding zijn gisteren, na een langdurige onderbreking, in Brussel voortgezet. Spaak en Fayat, de twee nieuwe be windvoerders aan het Ministerie van buitenlandse zaken, hebben kortgeleden besprekingen gevoerd over de wijze waarop Antwerpens belangen het best kunnen worden behartigd. Over de vorderingen van het gesprek van gisteren zijn geen mededelingen verstrekt. Een datum voor een nieuwe bijeenkomst is niet vastgesteld. Eigen nieuwsdienst SCHIPHOL-WASHINGTON. Het Amerikaanse ministerie van buitenland se zaken heeft gisteren laten weten dat het luchtvaartoverleg met Nederland niet is vastgelopen. Staatssecretaris Stijkel heeft gisteren toen hij uit Washington op Schiphol aankwam gezegd dat de onderhandelin gen niet in het slop zijn geraakt. Hij wees er op dat hij zeker niet (eind volgende week) naar Washington zou terugkeren ais hij daar alleen maar tijd had te verliezen. Deze verklaringen nemen niet weg dat ook gisteren weer van beide zijden is gewezen op het knelpunt in de be sprekingen: de interpretatie van de kort na de oorlog te Bermuda gesloten luchtvaartovereenkomst. In Washington werd gezegd: Wij heb ben al voor het begin van de onderhan delingen laten weten welke uitleg wij daaraan geven. De heer Stijkel zei: Over de interpretatie bestaat geen overeen stemming tussen de delegaties; die zal ook niet worden bereikt, denk ik. Juist om die tegenstelling te omzei len had staatssecretaris Stijkel dan maar een praktische oplossing voorge steld. Dat voorstel is donderdag afge wezen. De heer Stijkel heeft daarop ge zegd dat Nederland de zaak nu opnieuw in overweging moest nemen. In Washington is daar gisteren aan toegevoegd: In antwoord op de Ameri kaanse suggesties van donderdag heeft de Nederlandse delegatie een aantal te genvoorstellen gedaan. Daarin moet dan de ruimte zitten voor voortzetting van het overleg. ving van de feiten niet klopt. Wie werd opgelicht, vroeg de verdediger. Den B, óf de n.v. Socrates waarvan hij directeur was. Een n.v. kan niet worden opgelicht, een natuurlijke per soon in deze hoedanigheid wel; maar dat stond niet in de dagvaarding. Machiel en Jolle kon moeilijk het „samenweefsel van leugens en ver dichtsels" worden toegeschreven, ver telde mr. Van Zorge. Waren zij niet verleid door de geraffineerde verzin sels van de Duitser Theodor Dreis, de Heilige Dader-bij-uitstek met de ge heime contacten met het Vaticaan? Machiel was er niet de man naar de wijze van handelen van Dreis in twij fel te trekken. Zo is zijn karakter nu eenmaal. Onjuist De zaken nu in het belachelijke trekken vond mr. Van Zorge onjuist. De twee mannen geloofden in de ide ologie van Dreis en ook nu nog zien zij in De Heilige Daad een ideaal. Zij zijn op een grove manier bedro gen. Dat Machiel van de n.v. Socrates met louche smoesjes geld had losge kregen, klopte niet met de feiten. Nic. den B. had met open ogen de boven- kerkelijke en bovennationale organi satie gefinancierd. Den B. moet ge weten hebben wat hij deed; hij spe culeerde op zakelijke voordelen. Er kan daarom geen sprake van zijn, dat Machiel en Jolle hem een rad voor ogen hebben gedraaid, zei mr. Van Zorge. Mr. Van Wijngaarden zag de ver volging van Jolle en Machiel als een poging om de verdwenen miljoenen van de Amsterdamsche Bank terug te vinden. Dat was evenwel niet hele maal zo uitgepakt. Voor de rest sloot de verdediger zich volledig aan bij wat zijn confrater had betoogd. Hij deed er nog wat bij door te zeggen dat het oogmerk van de op zet om zich wederrechtelijk iets toe te eigenen heeft ontbroken. Jolle en Machiel waren gegrepen door de idee van De Heilige Daad en zij had den niet werkeloos kunnen blijven toezien. Zij waren toen de stroman nen geworden van Dreis. Zij geloofden in hem en waren zelfs niet gaan twijfelen, toen de vertegen woordiger van het Nederlandse epis copaat in het Vaticaan, mgr, Damen, hen had gewaarschuwd. „Ze hebben zich bij anderen geïdentificeerd met de verhalen van Dreis, zonder er kri tisch tegenover te staan." Transactie Over de verduistering die Jolle zou hebben gepleegd, was mr. Van Wijn gaarden kort. Jolle zou zich de spaar centjes van zekere H. hebben toege- eigend, die waren bestemd voor het onderhoud van diens geestelijk onvol waardige dochter. Het was een zuiver zakelijke transactie geweest, van ver duistering was geen sprake. Na het uitvoerige wederwoord van de beide verdedigers kwamen de twee verdachten nog eens vertellen dat zij onschuldig waren. Jolle was zelfs nog wat kritisch. De lachsalvo's donder dag op de publieke tribune hadden de idee van De Heilige Daad belachelijk gemaakt, vond hij. Jolie besloot zijn speech met een ode op de gedachte van de op ie richten Heilige-Daadorganisatie. „Zodra ik weer in de gelegenheid ben zal ik eerst alle schulden afbetalen en dan weer aan de Idee gaan werken." Het woord is nu aan de rechters. Vrijdag 9 juni zullen die hun oordeel geven. AMSTERDAM (ANP) Bedrieg lijke bankbreuk en oplichting van de Rembours- en industriebank te Am sterdam zijn de misdrijven die de Am sterdamse officier van justitie te last heeft gelegd aan de president-direc teur van de n.v. Socrates, Nic. den B Hij zal op 20 en 22 juni voor de Am sterdamse rechtbank terechtstaan. De dagvaarding is gistermiddag bete kend, gelijk met die van de ex-onder- directeur van de Amsterdamsche Bank Th. H. Die zal zioh moeten verantwoor den voor verduistering in dienstbetrek king en oplichting van de Rembours- en industriebank te Amsterdam. Het laatste misdrijf zou hij in vereniging met Den B. hebben gepleegd. Eigen nieuwsdienst UTRECHT. Wegens poging tot doodslag op zijn ex-verloofde heeft de Utrechtse rechtbank gisteren de 28-ja- rige slagersknecht G. J. V. uit Zeist veroordeeld tot twee jaar gevangenis straf met aftrek en voorwaardelijke ter beschikkingstelling van de regering met drie jaar proeftijd. De eis was ander half jaar gevangenisstraf meer geweest. Op 29 augustus had V. zijn gewezen verloofde op de Amsterdamsebovenweg in Zeist aangehouden om te proberen zijn verbroken verloving te herstellen. Toen zij had geweigerd, had hij haar bij de keel gegrepen. De komst van voorbijgangers had wurging voorkomen. Van onze correspondent ARNHEM. Een stevige twist tus sen de Groesbeekse grondarbeider J. J. en zijn plaatsgenoot mevrouw E. W.-K., die op 31 juli vorig jaar cul mineerde in een steekpartij, heeft gisteren zijn gevolg gehad voor het Arnhemse gerechtshof. Poging tot doodslag stond in de telastlegging; twee jaar en zes maanden gevange msstraf vroeg de procureur-generaal ervoor. Het geschil was begonnen, nadat de vrouw een verhouding met de man had verbroken. De grondwerker was woedend en gooide in de bewuste nacht bij de vrouw de ruiten in. De man kreeg van ||?i. z?™e laken een pak. Dat nam J. niet. Hij was de vrouw achterna gerend en zou haar toen enkele levensgevaar- bracht m ruS hebben toege- De procureur-generaal vond, dat de vrouw ook wel schuldig was aan het fno/rh'nU a-ar0n\ eiste hii een straf die anderhalf jaar lager was dan de straf die de rechtbank indertijd had opgelegd! Vier meter onder de grond zijn in Ro me twee fresco's ontdekt, die in save ^.aat zijn. Zij hebben vermoedelijk ge diend als versiering voor een noi ,?JL keizer Augustus™8 V°°r 66n paleis va»

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 6