KOFFIE VERANDERD IN ZAND RAKONA Illustrator Kees Mol: veelbelovend talent Korfbalvereniging Tjoba bestaat twintig jaar VERSCHRIJVINGEN BIJ PROF. WATERSTAAT Eis tegen ambtenaar: drie maanden voorwaardelijk en 350 gld. boete Wereldraadconferentie over migratieproblematiek FILMS Het Open Venster: Open-Deurwerk richt zich tot de ouderen Zaterdag 27 mei 1961 „Reorganisatie bij dienst gewenst" Verrekenen Na drie jaar van voorbereiding Wijsheid nodig Bonden in bres voor Veerse middenstand WIJ WILLEN HET PROBEREN" Prachtige entree voor jonge Zeeuw J aarvergadering Concordia Tholen Intrede ds. Janssen op 16 juli te Goes Eigen blad voor bejaarden Bescheiden Opdrachten Raad Sas van Gent Nederlanders naar christelijke vredes conferentie ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. f MIDDELBURG Op het bureau van de Provinciale Waterstaat in Goes zag men kans koffie in zand te veranderen, zei de officier- van justitie bij de rechtbank te Middelburg vrijdagmorgen tijdens de behandeling van de zaak tegen de heer J. A. S., technisch hoofd ambtenaar van de Provinciale Waterstaat te Goes. Deze ambtenaar was ten laste gelegd dat hij z.g.n. verschrijvingen in de boekhouding van de Provinciale Waterstaat had gepleegd, terwijl hij in een geval uit een verschrijving ook persoonlijk voordeel zou hebben getrokken. In het laatste geval meende de officier oplichting ten laste te moe ten leggen. In zijn requisitoir merkte mr. Lebret o.a. op dat door het euvel van de verschrijvingen het normbesef bij de ambtenare/: is ondermijnd. Hij achtte de heer S. schuldig aan het hem ten laste gelegde en eiste drie maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van een jaar en een boete van 350 gulden, bij niet betaling te vervangen door vijftig dagen hechtenis. In september 1956 kreeg een aanne mer uit Rhenen, die in de gemeente Kruiningen werk uitvoerde, dat voort vloeide uit rampschade, bericht dat hij 53 kub. meter zand moest storten bij de oprit van een boerderij naar de Provinciale weg. De aannemer kreeg de opdracht van de Unie van Water schapsbonden te Den Haag. die mee deelde dat Provinciale Waterstaat de nota moest hebben. De rekening werd ingezonden en betaald. Toen het zand echter werd gestort was het, zo bleek gisteren ter zitting van de rechtbank, reeds drie jaar geleden dat de betrok ken weg een goede beurt had gehad. De werken, die hier waren uitgevoerd, waren reeds afgesloten en de betalin gen hadden plaats gevonden. Toch hield het storten van het zand verband met de werkzaamheden, die aan de weg hadden plaatsgevonden, want door ver hoging van het wegdek was er geen goede afsluiting meer met de zijweg. Wat was nu gemakkelijker geweest voor de ambtenaar S., die de nota voor het gestorte zand kreeg, dan de ze naar de provinciale griffie in Mid delburg te zenden met het verzoek het bedrag te doen overmaken? Deze gang van zaken zou echter heel wat ambte lijke voeten in de aarde hebben gehad en niet geringe correspondentie hebben veroorzaakt. S. koos een gemakkelijker en in soortgelijke gevallen reeds vaker gevolgde methode: hij bracht de reke ning voor het zand ten laste van een op dat ogenblik onderhanden zijnd ob ject en aldus kraaide er geen Middel burgse haan naar. Dat was een geval van verschrijving. Het bleek ter zitting gisteren dat men vroeger niet van verschrijvingen sprak, doch van „verrekenen". Het be trof in dit geval een bedrag van ruim 250 gulden. Bij het tweede ten laste gelegde feit was een typiste betrokken. Er was ach terstand in het werk op het kantoor van de Provinciale Waterstaat en de -heer S. was blij een typiste te kunnen krijgen, die hem vlot door het hele werk heen zou helpen. Hij begon, via zijn chef, de hoofdingenieur W. d. B., met Gedeputeerde Staten te correspon deren over de aanstelling van een ty piste. Het verzoek kwam in de Middel burgse ambtelijke molen en het ant woord liet op zich wachten. De dame zou aanvankelijk op 15 juli in dienst treden. Toen werd het 1 augustus, maar officieel bericht kwam niet af. De heer S. liet echter per 1 augustus de typiste in dienst komen en zij werk te tot volle tevredenheid van haar chefs in hoog tempo om de achterstand in te lopen. Op 20 augustus, toen de typiste de schrijfmachine van rijkswaterstaat dus al bijna drie weken fanatiek had gegeseld, kwam er een brief uit Middel burg, waarin werd medegedeeld dat de dame met ingang van 1 september kon worden aangesteld. In dat geval had de ambtenaar S. of eventueel zijn chef er wijs aan gedaan met de pro vinciale griffie, desnoods met leden van Ged. Staten de affaire persoonlijk te bespreken, maar hij deed dit niet. Waarom niet? De president van de rechtbank, de officier en de verdediger lieten gisteren doorschemeren dat er van een vlot ambtelijk verkeer niet steeds sprake was. De typiste, mej. A. van 't S., had echter geen zin om gratis drie weken voor de provincie te werken. De heer S. was begaan met het lot van de da me en vond een oplossing. Het komt meermalen voor dat aannemers perso neel ter beschikking stellen van Provin ciale Waterstaat. Deze mensen maaien gras van de bermen, bestraten wegge deelten en herstellen rioleringen. De aannemer K. uit Goes, die van S. hoorde over de niet betaalde typiste wist raad. Hij kwam met S. overeen dat hij bij waterstaat een nota zou in dienen voor 130 uren arbeid, door een in zijn dienst zijnd personeelslid ver richt ten behoeve van de provincie. Of dat nu geen potige straatmaker, noch een zongebruinde grasmaaier was, doch een slanke typiste, dat zou weinig of geen verschil maken. Aldus is geschied en de typiste kreeg haar achterstallig loon. Maar de officier van justitie vond dit een geval van verschrijving. Werklieden van Provinciale Water staat moeten wel eens buiten hun eigen rayon karweitjes verrichten. Zij zijn dan soms een week lang elders in de provincie aan het werk en drinken 's middags bij hun boterham een kop kof fie in een café. Ook komt het voor, dat zij met een bromfiets naar verafge legen werk gaan of genoodzaakt zijn telefonisch inlichtingen of instructies te vragen. Deze werklieden wilden de gemaakte onkosten graag vergoed hebben en zij kregen dat ook. Hoofdingenieur W. de B.. die gisteren als getuige voor de rechtbank ver scheen, merkte o.a. op dat men het niet als normaal mag beschouwen, dat wegwerkers om twaalf uur in de regen aan de kant van de weg hun boter ham moeten eten, daarbij koude koffie drinkend uit een blauw busjeB De mensen mochten dus een kop warme koffie drinken en als zij telefo nisch inlichtingen wensten van hun chefs, kregen zij de kosten vergoed. Maar in de administratie van Pro vinciale Waterstaat was er geen enkele post, waarop dergelijke kosten geboekt konden worden. Voor de wegwerkers was geen regeling getroffen en om toch administratief de zaak „rond" te krijgen, werd de koffie geboekt als. zand of steenslag. Een geval van strafbare verschrij ving, meende de officier van justitie. De president van de rechtbank, mr. P. van Empel, vond dat op deze wijze de controle op de boekhouding bijzon der moeilijk werd. Tenslotte was er nog een affaire met een schrijfmachine. Het apparaat was het eigendom van de heer S. Het was gebruikelijk dat personeel van Pro vinciale Waterstaat zelf voor kantoor behoeften zorgde en daarvoor kreeg men dan een vergoeding van het pro vinciaal bestuur. Op de machine van S. zat echter geen brede wagen, die voor breed papier nodig is en S. liet de door hem nodig geachte wijziging uitvoeren. In de administratieve molen zou echter deze brede schrijfmachine wagen stuiten op ongenade van andere ambtenaren, vreesde S. en daarom zet te hij de kantoorbehoefte om in een partijtje grint, dat als noodzakelijke uitgaaf werd geaccepteerd. Weer een geval van verschrijving, maar, vond de officier, tevens van oplichting, want S. heeft de provincie een schrijfmachine- deel laten betalen, terwijl de machine zijn privé-eigendom was. Zowel de verdachte als zijn chef ir. W. de B. verklaarden dat men op het ogenblik bij de Provinciale Waterstaat elk postje heel secuur bekijkt om na te gaan of het juist is geboekt. Men is door de gang van zaken een gevolg Angst Een spannende, ofschoon niet beslist briljante film probeert in City. Middel burg, de toeschouwers de stuipen op het lijf te jagen. Lana Turner speelt een bedreigde vrouw en haar tegenspeler is de overigens altijd overtuigende Antho ny Quinn, al is zijn rol ook zo onsym pathiek. De „plot" willen wij niet verklappen voor de liefhebbers van het mysterie- genre, die bij deze film wel aan hun trekken komen. Hercules en de koningin van Lydië Steve Reeves 'ex mr. Universe) speelt de titelrol in het kakelbonte spektakeL dat in het Middelburgse Electro probeert de bioscoopganger blind en doof te ma ken. Hij is Hercules zelf en loopt spier- ballenrollend rond in dit zeer vrije ver haal, dat de geschiedenis van dg Griekse mythologische held verhaalt. Hij heeft met reuzen, die nog groter en zwaar der zijn dan hij af te rekenen en duwt bij wüze van tijdverdrijf een paar pila ren om. Maar voor het eerlijke massa- vechtwerk is de toeschouwer ook niet tevergeefs gekomen. En voor het amou reuze gedeelte in deze rolprenten zorgen de schone dames Sylvia Lopez en Sylva Koscina. Heerseres van de onderwereld Jayne Mansfield is een van de hoofd- figuren in deze middelmatige politie film. Een bende ontvoert een jongetje om in het bezit te komen van een ver borgen schat. De vader doet alles om zijn kind terug te krijgen en wordt daarbij geholpen door een vriendin van de onderwereld, waarna een happy-end volgt. Deze film met weinig actie, die maar nauwelijks boeit, draait in Luxor, Vlissingen. Nonnen voor het vuurpeleton „Nonnen voor het vuurpeloton" (Grand, Goes) is een film die op aan grijpende wijze het verhaal uitbeeldt van nonnen die in het Italië van Mussolini jodenkinderen laten ontsnappen. De Duit sers bezetten Italië en ontdekken hun illegale activiteiten. Een Italiaans offi cier raakt in een gewetensconflict. Ge hoorzamen aan zijn Duitse superieur of de stem van het geweten volgen. Na een reeks van gebeurtenissen die zich met een ijzeren wetmatigheid schijnt te voltrekken zien we de nonnen voor een vuurpeloton van Italiaanse soldaten staan. De ontknoping is dat de Itali aanse officier en zijn mannen de ter dood veroordeelden redden. Alleen de Duitse kolonel, onder wiens bevel zij staan, doodt de stem van zijn geweten en daardoor zichzelf met de drogreden: ..Bevel is bevel." Nonnen voor het vuurpeloton: „Een film met een bood schap. Opnieuw worden we gecon fronteerd met het hoe en waarom. Een kind zegt in dt film: .„Mijn naam is jodenhond en God wil mij doden. GENEVE, (EPS). Ongeveer twee honderd kerkelijke deskundigen op het gebied van de migratie wonen van 11 tot 16 juni in Leysin (vlak bij Genève) een internationale conferentie bij over de verantwoordelijkheid van de kerk met betrekking tot de im- en emigratie. De conferentie wordt gehouden onder aus piciën van de Wereldraad van kerken. Ze is de eerste conferentie die de We reldraad op dit gebied houdt en ze is het resultaat van drie jaren van gesprek, studie en voorbereiding. Afgevaardigden komen uit 75 wereld- raadskerken in dertig landen, terwiil voorts waarnemers van veertien rege ringen aanwezig zijn. afgezien van in tergouvernementele instellingen of in stanties, die geen band met regeringen hebben, om nog maar te zwijgen van waarnemers van kerken buiten de We reldraad, onder wie we enkele rooms- katholieken moeten noemen. Voorzitter is dr. Franklin C. Fry -uit New York, president van het centrale comité het hoofdbestuur) van de wereldraad. Sprekers van buiten de Wereldstaande kerken en instellingen zijn o.m. de heer Felix Schnyder, hoge commissaris van de Verenigde Naties inzake de vluchte lingen, en de heer Marcus Daly, direc teur van het intergouvernementele co mité voor Europese migratie. Tijdens de conferentie worden vier werkgroepen gevormd om zich te bera den over het getuigenis der kerken met betrekking tot migratie, de dienst der kerken aan de migrant, de invloed van de migratie op het leven der kerken en de migratieproblemen van Afrikanen en Aziaten voorzover ze van invloed zijn op het christelijk dienstbetoon. Men verwacht dat belangrijke punten zullen zijn de problemen die voortvloei en uit de immigratie op grote schaal van Portorieanen naar de Verenigde Staten en van West-Indiërs naar Enge land (men weet dat deze immigranten daar op lage sociale plaatsen terechtko men). Men verwacht niet minder dat kritiek zal worden geoefend op de immigratie politiek van landen als de Verenigde Staten, Canada, Australië en Nieuw Zeeland. (Deze landen houden de apart heid buiten de grenzen door ze al voor de kust toe te passen; m.a.w. nietblan- ken komen daar niet of nauwelijks bin nen.). De conferentie zal aanbevelingen op stellen om die voor te leggen aan de assemblee van de Wereldraad, die eind november te New-Dehli in India bijeen komt. Advertentie van een methode, die in sommige vor men reeds jarenlang werd toegepast wijs geworden. De zaak kwam aan het rollen nadat de aannemer K. uit Goes, die bij een der verschrijvingen het betalen van het salaris van de typiste was be trokken, in een gesprek met de toen malige wethouder J. J. van Melle uit Goes (betrokken in een gemeentelijke verschrijvingsaffaire) vertelde ook wel eens aan een soort verschrijving te heb ben meegewerkt. De heer Van Melle gaf deze zaak toen door. „De wethouder liet een ander over zijn ambtelijk lijf vallen, maar dat neemt niet weg dat S. schuldig is", merkte de Officier van Justitie op. De president van de rechtbank sprak de wens uit dat Gedeputeerde Staten van Zeeland veel wijsheid zul len ontvangen om het verouderde ambtelijke apparaat te moderniseren. De officier zei in zijn requisitoir o.a. dat de verschrijvingen voor een belang rijk deel het gevolg waren van gemak zucht. Hij verklaarde voorts van me- bestond tussen de Provinciale Water- mng te zijn dat er een grote afstand Staat en de Prov. Griffie, waardoor men eikaars gedachtengang niet wil de volgen. Daardoor zijn moeilijkheden ontstaan. Deze verhouding was onge woon en ongewenst, heeft de Algemene bret. Rekenkamer opgemerkt, aldus mr. Le- De verdediger van de heer S„ mr. H. van Alphen uit Den Haag, betoogde Q.a. dat S. administratief in het voet spoor is gegaan van zijn voorgangers bij Provinciale Waterstaat. Deze me thode van verschrijvingen was daar ge bruikelijk. Voorts merkte de verdediger op dat S. zich niet persoonlijk bevoordeeld heeft. De uitspraak werd bepaald op vrijdag 8 juni a.s. 's ochtends kwart over negen. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG De Christelijke Mid denstandsbond, de Koninklijke Neder landse Middenstandsbond en de Neder landse Katholieke Middenstandsbond hebben het in een telegram aan de mi nister van verkeer en waterstaat en de staatssecretaris van economische zaken opgenomen voor de middenstanders in Veere. De bonden constateren, dat sedert de sluiting van het Veerse Gat nog steeds geen schade- en aanpassingsrege ling voor de Veerse middenstand is vastgesteld, ofschoon deze wel al ge ruime tijd voor de visserij bestaat. De bonden vragen in hun telegram op korte termijn een regeling voor de midden standers te treffen. i ii in pfpti h/f a Af Door ons verhuursysteem kunt U nu direct HUUR köelbcmst een gloednieuwe koelkast in Uw keuken IVVI* fa*.!* IWfafaflhebben. Huurtarief vanaf 9.15 per maand met recht van koop. Keuze uit alle merken. Een koelkast in huis betekent: zuiniger leven gezonder leven smakelijk eten VRAAGT INLICHTINGEN BIJ: BREDA: Ginnekenstraat 61 Tel. 34850 WAALWIJK: Grotestraat 281 Tel. 3062 BERGEN OP ZOOM: Kremerstraat 4 Tel. 3068 Jubilerende tuinman in gemeente Tholen THOLEN. Op 1 juni zal het 40 jaar geleden zijn, dat de heer J. J. van Bemden als tuinman in dienst van de gemeente trad. Het ligt in de be doeling van de jubilaris op die dag van half acht tot half 'tien een receptie .te geven in de zaal ^an Hof van Holland. Het uniformencomité van de fanfé- revereniging O.K.K. te Wemeldinge hield een lijstcollecte voor de aanschaf van instrumenten voor de drumband. De opbrengst was ruim 1000 gulden. 's HEER HENDRIKSKINDE REN „Wij willen het probe ren." Dit is de betekenis van het Maleise woord Tjoba, dat op 16 mei 1941 door een groepje onder nemende jongelui als naam werd gegeven aan een door hen opgerichte korfbalvereniging te 's Heer Hendrikskinderen. Welnu dit „probeersel" is volkomen ge slaagd. Uit een gesprek, dat wij dezer dagen hadden met de ad ministrateur en medeoprichter, de heer Fr. Priester, is dit wel duidelijk gebleken. Tjoba is een der toonaangeven de korfbalclubs in Zeeland gewor den. Een vereniging die vooral in de laatste jaren een respectabel aantal successen boekte: Sinds 1958 onafgebroken kampioen in de eerste klasse Z.K.B., eveneens sinds 1958 onafgebroken micro kampioen van de Z.K.B., in 1960 te Utrecht op de tweede plaats in het landskampioenschap micro korfbal voor zaterdagmiddag clubs en in het begin van dit jaar zelfs landskampioen microkorfba] der zaterdagmiddagclubs. Doch ook de prestaties van de lagere twaalftallen mogen gezien worden. Mo menteel neemt Tjoba met drie senio ren en een adspirantentwaalftal aan de competities deel en wederom is het Tjo ba 1, dat in de eerste klasse Z.K.B.. tot nu toe ongeslagen bleef. Typerend voor de vooruitstrevende geest in Tjo ba is het feit, dat men in 1941, vier maanden na de oprichting, reeds een adspirantenafdeling kon stichten. Een afdeling, die lang een zorgenkind je is geweest maar er later oorzaak van werd, dat de seniorenploegen steeds tijdig van nieuwe, veelbelovende, jon gere speelsters en spelers kon worden voorzien, van wie er diversen doordron gen tot de vertegenwoordigende ploe gen van de Zeeuwse Korfbalbond. Met een totaal van negentig leden en gesteund door bijna 150 donateurs is Tjoba ook een der grootste korfbalver enigingen in Zeeland. Toch heeft Tjoba niet altijd de wind in de zeilen ge had. Maar steeds wist men de moei lijkheden te boven te komen. Moeilijk heden, die zich manifesteerden op al lerlei terrein. .In 1942 stelde het gehele bestuur de Op de foto: Kees Mol aan werk in zijn atelier. het TN GOES woont waarschijnlijk de -I jongste illustrator van Zeeland. Ik ontdekte hem, èn zijn grote kwalitei ten, doordat ik in een Goese huiska'- mer een wel zeer eigentijdse tekening zag hangen. Een prachtige schets van een verschijning van de laatste ja- functies ter beschikking in een verga dering die in de open lucht op het speelveld werd gehouden. Een nieuw bestuur onder leiding van de heer H. P. van Schaik wist echter de zaken opnieuw op poten te zetten. Een ge heel ander probleem vormde de St. Nicolaasviering in 1943. Ieder lid moest toen een half pond bloem mee brengen wilde hij aan dit feest mee kunnen doen! Het huidige bestuur onder leiding van voorzitter A. Francke, geflankeerd door penningmeester Klaas Vriend, se cretaresse mevr. De Puijt-Kole en de leden Piet Zandee, M. G. Rouw, Lenie Eversdijk en mevr. Danielse-van Be- lois gaat vol vertrouwen het volgende lustrum tegemoet en \yeet zich daar bij gesteund door een enthousiaste le- densehare. Een der hartewensen van dit bestuur is ov,er te gaan naar de competities van de Kon. Ned. Korfbal- bond .in Zuid Holland omdat Tjoba 1 wat spelpeil betreft daar zeer zeker thuis hoort. De feestelijkheden met betrekking tot het jubileum beperken zich vandaag tot een jubileumwedstrijd tegen een sterk bondstwaalftal van de Z.K.B., die om drie uur 's middags aanvangt. Het be- stur van Tjoba zal recipieren in het V erenigingsgebouw. Het bondsteam van de Z.K.B. waarte gen Tjoba 1 zal uitkomen zal worden samengesteld uit de volgende speelsters en spelers: dames: Marga Wolf en Jopie Jasper- se (Animo), Frida Zeilmaker en Bep Joziasse (Swift), Corrie van Dijke (Elto) en Truus Buteyn (Vios). Reser ve: Lia Bruggeman (Togo). heren: Jan Cijsouw en Jan Dieleman (Animo), Jaap Karman en Herman Heupperman (Togo), David van Soelen (Zuidwesters) en Doky Vatteroith (Swift). Reserve: Han Davidse (Swift). THOLEN De kon. muziekvereniging Concordia heeft onder voorzitter schap van de heer A. F. Goede- mondt in de zaal van Hotel „Zee land" haar jaarvergadering gehou den. De jaarverslagen van secreta ris, penningmeester en uniformfonds werden goedgekeurd. Uit het rapport van de kascommissie bleek dat de boe ken van de penningmeester in orde wa ren bevonden en de penningmeester werd gedechargeerd voor zijn goed be leid. Uit het verslag van het uniform fonds is gebleken dat bijna 53 ton oud papier is opgehaald en het comité vraagt de volle medewerking van be stuur en leden om deze ophaaldienst vol te houden. Tot leden van de kas commissie werden herkozen de heren P. Ottevanger en M. C. Meerman. Tot bestuursleden werden herkozen de he ren J. Quist en D. Burgers terwijl de heer M. Braai als bestuurslid bedank te. De aanvulling van het bestuur zal in een volgende vergadering worden ge daan. De voorzitter dankte de heer Braai voor al hetgeen hij in het belang van de vereniging heeft gedaan. Het programma voor dit seizoen is 17 ju ni muziekavond te St. Annaland, 8 ju li festival te Scherpenisse, 2 sept. mu ziekavond te St. Maartensdijk en ver moedelijk zal er op 2 sept. het oester- en mosselfeest in Tholen zijn, maar dan zal worden gevraagd om de mu ziekavond te St. Maartensdijk te ver zetten. Op 8 september het oester- en mosselfeest te Ierseke. Dan is er nog medewerking gevraagd op de fokdag te Poortvliet en voor de laatste avond van de vierdaagse wandeltochten te Tholen. Ook bestaat het plan om op Poortvliet een avondconcert te gaan ge ven. Dan is er ook nog een verzoek van het gemeentebestuur van Oostende om mee te doen aan een festival, dat zal worden gehouden van mei tot sep tember. GOES. Ds. W. Janssen hoopt op zondag 16 juli aanstaande intrede te doen in de Ned. herv. kerk van Goes, zo vernemen wij. Wie hem zal beves tigen is nog niet bekend. Zoals bekend komt ds. Janssen in de vacature van ds. J. W. Coenraad, die naar Den Haag vertrok. Zwaan kreeg zevenling KAPELLE. De zwaan uit de vij ver van de oude tuinbouwschool heeft een zevenling gekregen. Het beest heeft lange tijd zitten broeden, maar giste ren was het haar grote dag. 's Middags kropen reeds zes gele donzen balletjes door het nest. De zevende liet nog even op zich wachten. Moeder zwaan bleek trouwens geduld te hebben. DRIEBERGEN Een opmerkelijke groei heeft het Open-Vensterwerk door gemaakt, een dochter van De Open Deur, het evangelisatiewerk dat rond om en vanuit het veertiendaagse blad van die naam en de gelijknamige IKOR-radiorubriek geschiedt. Het Open- Venster richt zich speciaal op de grote groep bejaarden, die thuis blijven, ook al wordt het contact met de buitenwe reld steeds geringer. Ze willen nu een maal zo lang mogelijk uit bejaardente huizen blijven. In tal van gemeenten vormen de her vormde vrouwendienst, de Jonge Kerk en de ouderlingen en diakenen bezoekgroepjes, die juist bij deze mensen op bezoek gaan, om het ven ster op de wereld niet te laten be slaan. Nu kan men vooral uit de kring der ouderen tegen het blad De Open Deur het bezwaar horen aanvoeren, dat het blad te moeilijk is en dat de letters te klein zijn en de op maak te modern-springerig. Vandaar dat nu al ruim twee iaar het blad Het Open Venster wordt uitgegeven, dat een meer meditatief karakter draagt. Groei Hoe vlug dit blad zijn weg vond moge blijken uit de oplagecijfers van twee kerstnummers: dat van 1959 werd verspreid in vijftienduizend exempla ren, die tongen en kranten in bewe ging bracht: de nozem. Kees Mol (23, geboren in Middelburg) gaf een ui termate gevoelige weergave van een straatbeeld, dat misschien eens geken merkt zal worden als een karakteris tiek van de jaren vijftig van deze eeuw: „mediterende" nozems op een straathoek... T\EZE TEKENING is tevens type- rend voor het prille begin van een oeuvre. Het oeuvre van een veelbelovend Zeeuws kunstenaar. In zijn atelier, aan de Juliana van Stolberglaan 9, hangen werkstukken die alle in dezelfde richting wijzen: de illustratie. Of beter gezegd, het verhaal, of nog beter, de mens. „Ik vertel eigenlijk een verhaaltje in m'n werk", zegt hij, als we praten in zijn atelier. Hij pakt weer even het potlood op, legt liet weer neer en schuilt dan verder achter de te- kentafel vandaan. Het raam staat open en de stralen van de meizon duikelen over het nabije Kloetinge. HIJ MAAKT BIJ een eerste ont moeting een ietwat stugge, weer strevende indruk. Maar al gauw blijkt dit het pantser te zijn dat een grote gevoeligheid en bescheidenheid moet beschermen tegen de harde buiten wereld. „Eén van mijn eerste ge slaagde produkten." Hij reikt me een boek aan van A. D. Hildebrand, „Soebkad uit de pot", een uitgave van Meulenhoff, Amsterdam. Het rol de in december 1960 van de persen met illustraties van Kees Mol. Een boek met levendige en sprekende tekenin gen. „Vooral in het illustreren van jeugdboeken ligt mijn kracht", vindt hij. Aan de muren schijnen uitsluitend decoratieve ontwerpen echter ook nog op andere mogelijkheden te wijzen. Tekeningen van fantastische land schappen en andere min of meer bi zarre onderwerpen getuigen van een sterke verbeeldingskracht' en een groot scheppend vermogen. „Maar ik weet dat ik er nog lang niet ben." DE OPDRACHTEN zijn echter bin nengestroomd tijdens het eerste jaar dat Kees Mol zich in Goes had gevestigd als illustrator. En voorna melijk opdrachten van Amsterdamse uitgeverijen. Hij neemt een laatste slok van z'n koffie en zegt: „Er ko men ook wel eens brieven, waarin de uitgever schrijft dat er groei in mijn werk zit, maar dat het nog niet is, wat hij zoekt." Hij voegt dit laatste er aan toe, bijna om te onderstrepen dat zijn succes niet overdreven mag worden. >VEKER IS evenwel dat Kees Mol, na in 1958 als beste leerling van zijn klas (niet dat hij dat zelf vertel de) de Middelbare Kunstnijverheid school in Breda verlaten te hebben, waarop twee jaren militaire dienst volgden, nu op een jaar terug kan zien waarin hij een benijdenswaardige entree heeft gemaakt. Deze tekening: nozems op een straathoek. SAS VAN GENT. De gemeente raad zal donderdag 1 juni bijeenkomen. De agenda vermeldt o.m. een verzoek schrift van de N.V. Centrale suiker maatschappij tot aankoop van een perceel grond van een kleine 700 vier kante meter. Dit perceel zal gebruikt worden voor de bouw van personeelswo- ningen. De raad zal zich voorts uitspreken over een voorstel -van B. en W. tot wij ziging van de kermisdata met ingang van het jaar 1962. ren, maar vorig jaar moest men 23.000 exemplaren afdrukken. In één jaar groeide het aantal vaste lezers met tweeduizend, tot bijna achtdui zend. Het Open Venster wordt verspreid door de Open-Deurgroepen. Dat betekent dat enkele duizenden mensen iedere maand bezoek krijgen van de Her vormde of de Lutherse kerk (deze kerken geven samen De Open Deur en Het Open Venster uit). Zélf Hier en daar helpen de bejaarden zelf mee om het blad aan vrienden en kennissen te brengen. Vanuit enkele bejaardensociëteiten brengt men Het Open Venster aan zieken en invali den. Daar vertellen de bezorgers over hun bejaarden-middagen en laten ze soms op de bandrecorder horen wat er zoal gebeurt. Ook vanuit enkele rusthuizen verzorgen de bewoners het Open-Vensterwerk. Voor velen betekent dit een nieuw contact met de buitenwereld. Hoewel de prijs erg laag is en een klein plaatselijk fonds de kosten met gemak kan dragen, gaat men van de stelregel uit, dat de lezer een kleinig heid dient bij te dragen. Daarbij zullen de organisatoren (o.m, mevrouw C. B. Blei-Strijbos, hervorm de pastorie, Austerlitz) ook bedacht hebben, dat iets meer aandacht krijgt als men ef wat tegenover moet stellen, dan wanneer het voor niets gaat. „Iets dat gratis is, kan niet veel zijn", is de algemene gedachte, waarmee werkers in de Evangelie verbreiding vaak genoeg te maken krijgen. PRAAG. Ds. J. Uitman zal de Ge nerale Synode van de Nederlands Her vormde kerk als officiële waarnemer vertegenwoordigen op de Al-Christelij ke Vredesconferentie, die van 13 tot 18 juni a.s. te Praag zal worden gehou den. Ook de directeur van het kerkelijk opleidingscentrum van de Ned. Her vormde Kerk „Kerk en Wereld", dr. A. Th. van Leeuwen, zal deze confe rentie bezoeken. In een schrijven van de praeses der Hervormde Synode aan de Prager conferentie zegt deze onder meer: „Wij voelen ons met u verenigd in de grote verantwoordelijkheid om alle beschikbare krachten in beweging te zetten om de vrede tussen de volke ren te bevorderen. Dit is nu van het al lergrootste belang en het is onze roe ping om alle bronnen, die momenteel een bedreiging voor de vrede vormen, te onderzoeken. Wij weten dat in deze wereld vol van tegenstellingen de een heid van de Christenen een van de hoopvolle tekenen is. dat getuigt van de verzoening van God en mens, die in Christus plaats had. We weten dat wij als nieuwe mensen in Christus om Christus wil zoeken moeten naar waar heid, gerechtigheid en vrijheid voor deze wereld". Ook de Doopsgezinde Sociëteit zal op de Conferentie te Praag vertegenwoor digd zijn in de persoon van de afge vaardigde, dr. Bremer. Als vertegen woordigers uit andere landen noemen wij Pastor Jochums uit Wuppertal, of ficiële waarnemer van de Reformier- ter Bund, en dr. Martin Niemöller die spreken zal over het onderwerp 'Vre de in de Eeuw der Techniek". Van de kerk van Hessen-Nassau. waarvan dr. NiemöJler Kirchenoras'dent is. zendt de Academie in Arnoldshain haar Stu- diendirektof, dr. H. Renkewitz. Ook de Kerk van Schotland zal door een eigen waarnemer op de conferen tie vertegenwoordigd zijn, terwijl de Hr'tse Rpi^d van sterke de- legatie zendt, waarin leden van ver schillende kerken zitting hebben De conferentie begint op 13 juni met een kerkdienst, waarin de Berliinse hoogle raar professor Hemrich Vofjel voor gaat, waarna op 14 juni de zittingen aanvangen met een toespraak van prof. dr. j. l. Hromadka over „Vrede od Aarde". jL

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 5