LEIDERS RUIMTE GELD TIJD Kruiswoordraadsel TURNGROEPEN VOOR WEDSTRIJDEN EEN HARDE NOODZAAK SCHAKEN VULDE LEVEN VAN AKIBA RUBINSTEIN GEORGE DAYIES KWAM ALS EEN KOMEET Voor eefcsfe goite meer. heM 0 en BOSCH Door splitsing naar hoger niveau Verenigingsturnen werkt remmend voor opvoering van de techniek Dat alles eist: Elastisch rijden ThBrmn eiastlC Geen verwaarlozing Remmen Gespecialiseerd V- Te weinig HonJtbalspelers voor meer ivedstrijden Suarez verkocht aan Inter DEFILIPPIS WON VIJFDE ETAPPE Legerploeg gelijk (1-1) tegen Grieken W ereldrecordhouder polsstokhoogspringen Voorspelling van Higgins juist NIET LANG DONOR CAMPING NIEUW TIJDPERK Bernstein viel in slaap Zaterdag 27 mei 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Lag. 15 N HET TURNBLAD, officieel orgaan van het Koninklijk Nederlandsch Gymnastiek Verbond (KNGV) heeft de heer J. D. de Jong - voorzitter van de technische bonds- bestuurders - zijn visie gegeven over de structuur van de gymnastiekverenigingen. Hij gaf als zijn mening dat structuurwijziging noodzakelijk is, waarbij hij wees op de moeilijkheden, die voor het verenigingsleven kunnen ontstaan door het deelnemen aan wedstrijden, demonstraties en uitvoeringen. Schrijver zou de wijziging zodanig willen zien, dat de verenigingen zich reorganiseren tot gymnastiek- en turnverenigingen en aan beide onderdelen hun volle aandacht zouden besteden. DE heer De Jong heeft hiermede een probleem aangesneden, want wat is het geval? Het KNGV is zich in de laatste jaren meer en meer gaan toe leggen op het onderhouden van internationale betrekkingen, het geen vooral tot uiting komt door wedstrijden met de keurploegen dames en heren tegen buitenlandse afdelingen. Echter niet slechts de bondsploegen, maar ook verenigingen hebben internationaal contact gezocht en gevonden. Daarnaast worden in KNGV-, turn kring- en verenigingsverband zeer veel wedstrijden gehouden met dames, heren, meisjes en jongens, aan welke echter steeds slechts kleine groepen van zes tot acht deelnemen. Advertentie BOUGIES afgestemd op het hedendaagse verkeer Alleenvert. N.V. Willem van Rijn Amsterdam-W. Postbus 8005 IAOOR DEZE vele wedstrijden heeft het KNGV zijn intrede gedaan in de sportwereld, waarme de wij greenszins willen zeggen, dat de gymnastiekbeoefening als vreugdebrengende vrijetijdsbeste ding wordt verwaarloosd. In de grote massa der turnenden blijft dit laatste primair, omdat het overgrote deel nog niet rijp is voor keurturnwedstrijden, het nooit zal worden, of niet aan wedstrijden wil deelnemen. De voorbereidingen voor wedstrijden met de kleine groepen is dan ook vaak een gro te handicap voor het verenigingsle ven. Niet alleen dié wedstrijden kunnen funest zijn voor een vereniging.^ Oók de regelmatig weerkerende gymnas- tiekuitvoeringen, waarmede men voor de vereniging propaganda wil maken, brengen vaak mede, dat er op de oefenavonden een verloop van leden is en men na de uitvoering merkt, dat het ledental geslonken is. Naast deze uitvoeringen zijn er nog de kringuitvoeringen en bondsfeesten, waarvoor regelmatig geoefend moet worden. Intensief geoefend, omdat bij dergelijke feesten altijd oefenseries worden „voorgeschreven, die op zeer vele oefenavonden moeten worden in gestudeerd. uur meer vrij maken om nieuwe groepen voor zijn of haar rekening te nemen. Afgezien nog ervan, dat er in Nederland slechts een klein groep je is, dat geschikt is om les te ge ven aan een keurafdeling. Dat laat ste zal misschien over één of twee jaar kunnen veranderen, wanneer ten minste het plan van de technische bondsbestuurders van het KNGV om keurvoorturncursussen in te voeren, doorgang vindt. Moeilijkheden te over, vooral op fi nancieel gebied. Wanneer het KNGV echter door het beschikbaarstellen van toto-gelden de verenigingen zou kun nen en willen steunen, dan geloven wij wel dat er in de door de heer De Jong voorgestelde structuurwijziging een mogelijkheid zit. W:j ZOUDEN het zeker toejuichen daar wij voorstanders zijn van veel wedstrijden, waarop wij bij her haling hebben gewezen. Want juist door wedstrijden doen de turnsters en turners ervaring op en leren zij veel, hetgeen zij in een aparte wed- strijdgroep verder zullen kunnen toe passen. Die aparte wedstrijdgroep moet dan echter geheel vrijgesteld worden van het deelnemen aan mas sale oefeningen en slechts het spor tieve turnen beoefenen. Zo ook even tuele demonstratiegroepen, die dan speciaal dienen te worden opgeleid voor het geven van demonstraties op het gebied van vrije oefeningen, toe- stelturnen en ritmische gymnastiek. AN dit standpunt bezien een structuurwijziging Perfecte lichaamshouding van leerlingen van de Medauschule uit Coburg. (film-foto Brouwer) is voor alles te zeggen, ware het niet, dat de vereni gingen juist door een verandering in de lessen voor grote moeilijkheden komen te staan. Veel verenigingen ondervinden die moeilijkheden al. Door de wijziging van het wedstrijd programma der keurturnsters, waar bij de vrije oefening in het vervolg met- muziekbegeleiding- moet worden uitgevoerd en balletvormen in de oefening gevraagd worden, zijn de verenigingen verplicht een pianist, die passende muziek bij de vrije oefe ning Kan maken, in dienst te nemen. Verder is een balletinstructrice no dig daar de leidsters en leiders niet in die richting zijn of worden opge leid. Dit zal alleen mogelijk zijn voor grote, kapitaalkrachtige verenigingen, die maar schaars gezaaid zijn. Het is dan echter nog de vraag of het be stuur grote bedragen wil uitgeven voor een betrekkelijk kleine groep. Kan een vereniging dat niet dan zul len de turnsters een zeer hoge con tributie moeten betalen en het is de vraag of zij daarvoor te vinden zul len zijn. Er zijn echter nog andere moeilijkheden. ENKELE weken geleden is in alle stilte overleden Akiba Rubinstein. Een halve eeuw geleden was dezelfde Ru binstein een ernstige kandidaat voor het wereldkampioenschap Eigen nieuwsdienst HAARLEM. Op een vergadering, die gisteravond door de hoofdklassers in Haarlem werd belegd, hebben alle honkbalverenigingen zich unaniem er voor uitgesproken om doubleheaders te spelen. Aan het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Honkbalbond, dat over het competitiebestel de beslissende stem heeft, doch zijn beslissing in verband met deze vergadering had opgeschort, zal worden gevraagd om in 1962 bij wijze van proef de boubleheaders in het programma op te nemen. Hierdoor zal het aantal competitiewedstrijden in de hoofdklasse, dat thans veertien be draagt, worden uitgebreid tot 21. De Nederlandse werper B eidschat zal de trip naar Amerika van de Oranje honkbal- ploeg niet meemaken. Hij heeft geen toe stemming van de militaire autoriteiten ge kregen. Voor anderhalf miljoen BARCELONA (ANP). De Spaanse voetbalvereniging Barcelona en de Itali aanse eerste-divisieclub Internazionale hebben overeenstemming bereikt over de transfer van Luis Suarez, de briljan te linksbinnen van Barcelona. Het trans ferbedrag is vastgesteld op bijna ander half miljoen gulden. Suarez zelf is er ook niet slecht aan toe; hij zou aan de over gang naar Inter ruim zeshonderdduizend gulden verdienen. Het contract zal begin volgende maand, als de finale van de Europese beker tussen Benfica en Barcelona is ge speeld, worden getekend. 0 De voetbaltrainer van Velox, Cor Sluyk, die in het nieuwe seizoen wordt opgevolgd door Daan van Beek, gaat naar UVS. Gisteren heeft hij een con tract gesloten met de Leidse tweede- divisieclub. schaken; thans heeft zijn naam' eigenlijk alleen aan de ouderen nog iets te zeggen. De loopbaan van Rubinstein begon op een bijzondere ma nier. Hij speelde als jongen van veertien jaar eens enkele schaakpartijen op de club in een Poolse stad. Hij verloor deze partijen kansloos. Volgens het verhaal dat later opgeld deed, verdween Rubip- stein dan een paar maanden. De tijd bracht hij dan door met van 's morgens vroeg tot 's avonds laat steeds maar het schaak spel te bestuderen. ©Toen hij meende voldoende geleerd te hebben om de strijd op de schaakclub opnieuw aan te bin den, verscheen hij weer in het openbaar en tot verbazing van de leden versloeg hij iedereen. Rubinstein kwam uit in sterk be zette toernooien, maar er was ook onder de meesters niemand die de kracht van zijn wapens kon weer staan. Alleen wereldkampioen Las- ker stond hem in de weg op de weg naar het wereldkampioenschap. In het toernooi te St. Petersburg 1909 eindigden Lasker en Rubinstein ge zamenlijk op de eerste en de tweede plaats, ondanks het feit dat de on derlinge partij tussen deze groot heden door Rubinstein werd ge- wonnen. Tragisch HET is tragisch dat Rubinstein nooit de kans heeft gehad een tweekamp om de hoogste titel te spelen. Toen het in 1914 eindelijk zover scheen te ko men, brak de oorlog uit. Na de oorlog bloeide het schaakleven spoedig op, maar Rubinstein was de oude niet meer. Wel speelde hu prach tige partijen en won hij talrijke schoon heidsprijzen, maar soms schoot hij op een opvallende manier te kort. Hij trok zich hoe langer hoe meer. in zichzelf terug. Zodra hij een zet had gedaan verwijderde hij zich van het bord om zich ver van de anderen in een stil hoekje terug te trekken. Rubinstein was mensenschuw gewor den. Tot 1932 deed hij nog aan allerlei wedstrijden mee; hij had zijn leven aan het schaakspel verpand. Daarna brak hij af. In 1932 werd hij opgenomen in een gesticht voor geesteszieken te Ant werpen, waar hij tot zijn dood is ge bleven. Onsterfelijke partijen DUBINSTEIN heeft de schaakwereld Ib onsterfelijke partijen nagelaten; ver schillende varianten in de opening zijn voor altijd aan zijn naam verbonden De grootste kracht heeft Rubinstein echter in het eindspel ontplooid. Men is het er wel over eens, dat Rubinstein de grootste eindspelkunstenaar ter we reld is geweest. Ter herinnering aan de overledene volgt hieronder de bril- iantste partij die hij gespeeld heeft. Wit: Rotlewi. Zwart: Rubinstein (Lodz 1907) Gev/eigerd damegambiet. 1. d2d4, d7—d5; 2. Pgl—13, e7—e6; 3. e2e3, c7c5; 4. c2- -c4, pb8c6; 5. Pblc3, Pg8—f6; 6. d4xc5, Lf8xc5; 7. a2a3, a7a6; 8. b2b4, Lc5d6; 9. Lel—b2, 0—0; 10. Ddl—d2 (Sterker was 10. cxd5, exd5; 11. Le2.) 10. Dd8e711. Lfl—d3, d5xc4! 12. Ld3xc4, b7—bö; 13. Lc4—d3, Tf8—d8; 14. Dd2e2, Lc8—b7; 15. 0—0, Pc6—e5! (Zwart gaat tot de aanval over.) 16. Pf3xe5, Ld6xe5; 17. f2—f4, Le5—c7; 18. e3e4?, Ta8—c8; 19. e4—«5, Lc7— b6t; 20. Kgl—hl, PI6g4! (Het vuurwerk begint.) 21. Ld3e4, De7—h4; 22. g2—g3 abcdefgh 99 ToR-cpS" (Een verbluffend offer.) 23. g3xh4 (Gedwongen, want na 23. Lxc3 wint 23Lxe4t) 23Td8—d2.!; 24. De2xd2, Lb7x e4t; 25. Dd2—g2. Tc3—h311 Wit gal het op. ZOALS BEKEND geacht mag wor den is er in Nederland een zeer groot tekort aan gymnastiekzalen. Wanneer een vereniging dus naast de gewone lessen nog uren wenst voor nieuwe groepen dan zal zij deze met de beste wil van de wereld niet kun nen krijgen. En dan de leiding voor die nieuwe groepen? Een leider of leidster, die reeds vier of vijl avon den in de week les geeft kan geen Ronde van Italië MILAZZO (A.N.P.) De vijfde wieleretappe van de Ronde van Italië, een rit over 224 km van Palermo naar Milazzo, werd gisteren gewonnen door de Italiaan Nino Defilippis. De uitslag was: 1. Defilippis (Italië) 5 uur 27 min, 25 sec.. 2. Armand Desmet (België). 3. Willy Vannitsen (België). 4. Ezio Pizzoglio (It.). 5. Rik van Looy (België). 6. Bruni (It.). 7. Fontana (It.). 8. Favero (It.). 9. Bono (It). 10. Velucchi (It.). 11. Piet van Est (Nederland). Stolker bevond zich in het grote pelo ton, dat ex aequo als 22ste werd ge plaatst in dezelfde tijd als Defilippis. Na de vijfde etappe luidt het algemeen klassement: 1. Miguel Poblet (Spanje) 23.31.14. 2. Fischerkeller (Did.) op 25 sec. 3. Baimanion (Italië) op 48 sec. 4. Pam- bianco (Italië) op 55 sec. 5/6/7. Ciampi (Italië), Liviero (Italië) en Colletto (Italië) allen op 1 min. 19 sec. 8. Stolker (Nederland) op 1.37. 9/10/11. Bruni (Italië), Elliott (Ierland) en Fabbri (Italië) allen op 1.40. 13. o.a. Anquetil (Frankrijk) op 2.07. 17. o.a. Bahamontes (Spanje), Defilippis (Italië), Gaul (Luxemburg), Van Looy (België) en Junkermann (Did.) allen op 2.18. ANKARA (ANP). In Ankara is een begin gemaakt met de tweede ronde van het toernooi om het internationale mili taire voetbalkampioenschap, waarvan de eindronde inKorea wordt gespeeld. Frankrijk speelde gelijk (1—1) tegen Turkije. Ook de ontmoeting Nederland Griekenland eindigde onbeslist'. 1—1. De ruststand was 10 in het voordeel van de Griekse militairen. Vanavond worden in het Olympisch Stadion te Amsterdam internationale wielerwedstrijden gehouden. T)E weg van de op 19 november 1940 in St. Louis geboren George Davies van een beginnend atleet naar die van wereldrecordhouder polsstokhoog springen is een typische Amerikaanse carrière. In 1959 bereikte de jonge student aan de universiteit van Okla homa op achttienjarige leeftijd een hoogte van 4.42 meter; op 21 mei 1961 twee jaar later dus, kwam Davies, een sterke, krachtige jongen van 1.92 meter en 88 kg zwaar tot een nieuw wereld record van 4.83 meter. De Amerikaan kwam met deze verrichting zelfs boven de prestatie van de te vroeg gestorven Bob Gutowski (4.82 meter), wiens re cord geen genade in de ogen van de juryleden kon vinden, aangezien de stok onder de lat doorging. George Davies, getraind door coach Ralph Higgins, moest wegens een bles sure de wedstrijdsport laten rusten. Ver leden jaar kon hij niet deelnemen aan de selectiewedstrijden voor de Ameri kaanse Olympische ploeg. Men begon weer belangstelling voor hem te tonen, toen hij tijdens indoorwedstrijden in Madison Spuare Garden te New York zegevierde met een sprong van 4.59 me ter en later zelfs 4.67 meter bereikte. In zijn eerste wedstrijd in de open lucht, aan het begin van het huidige seizoen op 12 januari in Stillwater zweef de Davies over de 4.72 meter. Trainer Ralph Higgins zei na dat moment, dat Davies, die zo sterk als een os is, de opvolger van „Tarzan" Don Bragg zou worden; van de man die het wereld record op 4.80 meter had gebracht en met een hoogte van 4.70 meter in Rome Olympisch kampioen werd. Deze voorspelling heeft niet lang op zich laten wachten. Weliswaar haalden Davies en zijn rivaal J. D. Martin op 3 mei het grapje uit om in Norman de Advertentie 'n mannelijke borrel voor mensen met pit N.V. DISTILLEERDERIJ VAN J..J. MELCHERS Wz. - SCHIEDAM OMSCHRIJVING Horizontaal: 1 model; 4 allitererend rijm; 9 ambtskledij; 13 bergplaats; 14 lidwoord; 15 ondergevel; 16 klaar; 17 ge wricht; 18 Europese republiek; 20 de on bekende; 22 afkorting; 23 rij; 24 muziek stuk; 26 elegance; 28 klein hert; 31 ein der; 33 kleinigheid; 36 afkorting (far macie); 37 hevig; 39 afkorting; 40 let wel; 42 loofboom; 44 renner; 46 oude lengtemaat; 47 thans; 48 lidwoord; 49 verdediger van leer en moraal; 50 he mellichaam; 51 afk. in veilingannon ces; 52 voorzetsel; 53 zeuren, zemelen; 54 afkorting; 56 onmeetbaar getal; 57 voorzetsel; 59 achtervoegsel; 61 reeds; 63 droefgeestig peinzen; 65 opschudding; 67 water in Utrecht; 70 winkelkring; 72 trekken; 76 gewoonterecht; 78 binnen; 80 geliefde van Zeus; 81 nuance; 83 ve nijn: 84 symbool v. edelgas; 85 afgunst; 87 gewezen; 88 herkauwer; 89 zich voe den; 90 geen zeeman; 91 overwinning. Verticaal: 1 kinderspeelgoed; 2 hof- grappenmaker; 3 Egyptische godin; 4 lid van hoog bestuurslichaam; 5 afkor ting; 6 pit; 7 het Romeinse Rijk; 8 vroegere wegverharding; 10 vettige vloeistof; 11 schelle kreet; 12 stand; 19 kloosterlinge; 21 deel v.d. Bijbel; 22 voertuig; 23 tenslotte; 25 daar; 26 pers vnw.27 op die manier; 29 eregroep; 30 dat is (Lat.); 31 soort paddestoel; 32 afkorting; 34 geheel de uwe; 35 reling; 37 tekort schieten; 38 zegelrechten; 41 muil; 43 levensvocht; 44 bedorven; 45 kippenloop; 46 soort prent; 47 wolvlok; Advertentie Een tent van standing i Met garantie. Geill. kalalogus (N°'4) mei 50 modellen, ligt voor U gereed Groothandelsgebouw A3 ROTTERDAM Parfiïculiere showroom hoek Centraal Station Groof handelsgebouw 52 eier.gerecht; 55 toeleg; 57 voorzetsel; 58 weefsel; 60 strandvogel; 62 Ohin. maat en munt; 64 lekkernij; 66 achter; 67 daar; 68 titel; 69 woede; 70 koffie' huis; 71 voegwoord; 73 bolgewas; 74 ge vleugelde godin der overwinning; 75 plaats; 77 aanw. vnw.; 79 ruim; 82 bij woord; 85 de onbekende; 86 titel. KRYPTOGRAM OPLOSSING Horizontaal: 1 malversatie; 8 manie; 9 teunisbloem; 11 oog; 12 piaster; 15 ad rem; 16 een; 17 periode; 18 huwen; 21 bonze; 23 violist; 25 pro; 26 ramee; 28 ooghaar; 31 ons: 33 reuzenslang; 35 sterk; 36 toilettafel. Verticaal: 1 mat; 2 Venus; 3 risee; 4 asla; 5 emmer; 6 inkomen; 7 mengen; 10 elite; 13 toorn; 14 ree; 15 ach; 17 Po; 19 wrong; 20 et; 21 borstel; 22 Ede; 23 vlo; 24 spaan; 25 proost; 27 markt; 29 onnut; 30 halma; 32 ijzel; 34 gil. lat op 3.35 meter te leggen om daarna aan de verbaasde jury te vertellen dat zij niet hoger konden, op de Eerste Pinksterdag in Boulder echter sprong Davies bij zijn derde poging twee keer faalde hij 4.83 meter. Hoog waaide hij zijn benen over de lat, rr djn borst raakte het hout dat vervat begon te trillen. Met een bevend i.art heeft Davies daarna, secon den lang in het zaagsel liggend, naar boven gekeken of de lat naar beneden kwam. Deze bleef liggen: een nieuw wereldrecord was geboren. Het enige wat Davies toen kon uitbrengen was: .,Wat een dag, wat een dag ik ben nog nooit zo gelukkig geweest". Dit nieuwe record zal het tijdperk in luiden van een nieuwe serie. En de tijd is niet ver meer dat eens het wereld record op vijf meter zal staan. Immers de enorme vooruitgang op dit nummer is geen toeval en terug te voeren naar het hoge technische niveau in de Ver enigde Staten waardoor reeds in het vroege seizoen van 1961 meer dan vijf tien atleten over de 4.50 meter kwamen. De betere trainingsomstandigheden, maar vooral de technische vooruitgang, zoals asfalt-aanloopbanen en niet te ver geten de glasfiberstaaf zullen het moge lijk maken dat nauwelijks geloofwaar dige prestaties in de recordlijsten kun nen worden opgenomen. De vooruitgang in cijfers: 1912 Wright (VS) 4.01 meter 1920 Foss (VS) 4.09 meter 1922 Hoff (Noorwegen) 4.12 meter 1923 Hoff (Noorwegen) 4.21 meter 1925 Hoff (Noorw.) 4.23 meter 1925 Hoff (Noorwegen) 4.25 meter 1928 Barnes (VS) 4.30 meter 1932 Miller (VS) 4.31 meter 1932 Graber (VS) 4.37 meter 1936 Varoff (VS) 4.43 meter 1937 Sefton (VS) 4.54 meter 1937 Meadows (VS) 4.54 meter 1940 Warmerdam (VS) 4.60 meter 1941 Warmerdam (VS) 4.72 meter 1942 Warmerdam (VS) 4.77 meter 1957 Gutowski (VS) 4.78 meter 1960 Bragg (VS) 4.80 meter 1961 Davies (VS) 4.83 meter Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM. Grootmeester Bern stein vond het gisteren in de tweede ronde van het schaaktoernooi van VAS zo tegen het derde speeluur tijd voor een dutje. De wedstrijdleider meende te zijnen gunste voor porder te moeten spe len; toen dit geschiedde schrok de Franse veteraan wakker, zei „Brrr en componeerde prompt een tegenzet. In deze sfeer plegen zich de partijen rond deze grootmeester af te spelen, zeer tot vermaak van de talrijke kijkers, soms ook tot lichte ontstemming van de collega schakers die op kritieke momenten minder gaarne door luide bijvalsbetuigingen of kre ten om volle glazen water worden gestoord. Voor de rest loopt het toernooi tot ieders genoegen. Overigens maakte Bernstein, uit moeilijke positie, tegen Crabbendam nog remise. Wade en Van den Berg deelden het punt ook. Jammer voor de Nederlander die enig overwicht scheen te hebben. Geen routine Kuypers verloor van Johner. De ex-jeugd- kampioen van Nederland mist kennelijk routine. Zijn opzet was ook ditmaal uitste kend maar een foutje kan men zich nu eenmaal tegen geroutineerde meesters niet veroorloven. Donner klopte Wolthuis. Het was een. orthodoxe ruilvariant met vrij gelijk op gaande strijd; toen Wolthuis echter een achtergebleven pion kreeg en daarna min der sterk voortzette, werd de positie on houdbaar. Lnageweg brak af tegen Enevold- sen; zijn stelling is gunstig. Tan heeft zijn hangpartij tegen De Rooi gekweekt. De jonge kampioen van Neder land heeft winstkansen. Bij het ter perse gaan bereikte ons de mededeling dat Enevoldsen heeft besloten de partij tegen Langeweg op te geven.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 15