NOG WATER EN VIS IN OVERVLOED ..en toch: 't Par ij se Hallengerechten:—, moeilijk noch kostbaar—' IN EENZAME EUROPOORT WONEN DERTIEN MENSEN MAIZENA D U RYEA JEUGDIG FRIS Je, CD SUNGLASSES OMDAT de zon u liever is dan alle rijk dom van de wereld, omdat de zon u blij en gelukkig maakt en omdat die goede zon u niet mag verblinden of vermoeien - daarom GEEN WOORD LATIJN reis om die wereld Zaterdag 27 mei 1961 ZiEUWSCH DAGBLAD Pag. U „Geen foldertjes" Chauffeuze „Waf dan?" de beschermende basis voor bliivende schoonheid NOG STEEDS Visser miste zijn vliegtuig metdekeukenpan „TOEN ZIJ OOK AL loopt hij met een helm en een ketelpak, dan weer zit hij op de sleepboten". Mevrouw Verbrugge: „Het bevalt me hier beter dan in Vlaardingen. We moe ten alleen afwachten wat de winter brengt. Als het hier hard waait, dringt het zand door tot in de keuken. Soms eet je zand! 't Is hier net de Sahara. We missen alleen kamelen." Rietje, haar veertienjarige dochter, is de enige, die geen goed woord voor Europoort over heeft. „Wat moet ik hier doen", vertelt ze geërgerd. „Niets anders dan lezen en tegen het water en het zand aan zitten kijken." Zo wonen er dertien mensen op Euro poort. Voor hun levensonderhoud zijn ze op Oostvoorne aangewezen, óók om hun autootje te tanken. En dat terwijl de slagschaduw van gigantische olie tanks hun huis binnenvalt en voor de deui reuzentankers zacht gonzend wor den leeg gezogen. Het gezin P. Bakker naar De Beer - Adverientie maakt Uw groenten zo lekker. De 25-jarige A. de Nijs uit Ossendrecht is gisternacht met zijn bromfiets tegen een boom gereden en daardoor in een greppel terecht gekomen. Zijn lijk werd een paar uur later gevonden door een arbeider die op weg was naar zijn werk. Van een onzer verslaggevers D OZENBURG. Op de zandvlakte achter de Europoorthaven, At waar als reusachtige damstenen olietanks domineren in het landschap, waar de roep van de grutto onbeantwoord wegsterft en waar slechts hier en daar een grasspriet groeit daar wonen vier gezinnen. Ze zijn twee maanden geleden ge komen gezinnen van< personeel van Shell, dat werkte op het Shell- terrein. Ze wonen in vier grote huizen boven de kantine en de keu ken van het bedrijf. Het zijn mis schien Nederlands meest afgelegen woningen. Ze hebben voor arbei derswoningen een ongekend com fort: vier grote kamers (één van negen meter lengte); badkamer; centrale verwarming, licht, warm en koud water van het bedrijf en voor het geval daar storingen moch ten zijn, zijn er een boiler en elek trische kachels als reserve. De kamers zien aan de zuidkant uit over zand, vrachtauto's, draglines en baggermolens met aan de horizon to rentjes van Voorne. Aan de noordkant is de zeehaven, iets verder de Nieuwe Waterweg en Hoek van Holland en bij helder weer zien de bewoners in de verte de Noordzee glinsteren. Dat alles en twee Dafjes voor de vrouwen om boodschappen te doen heeft de mensen al gauw verzoend' met hun kluizenaarsbestaan. Mevrouw Den Ouden haar man is voorman-bankwerker heeft één bezwaar: „Je krijgt hier geen reclame foldertjes. Je weet niet wat voor koop jes er te halen zijn." Het wonen valt haar erg mee. „Toen ik hoorde dat we hier naar toe zou den gaan heb ik drie weken lang niet kunnen slapen", zegt ze. „Ik heb al tijd graag buiten willen wonen." Ze voelt zich allerminst afgesloten van de wereld. „Wij zijn nooit veel uitgegaan. Alleen gingen we zomers elk weekeinde kamperen. Dat kan hier vandaan ook. Als we zondags eens thuisblijven is het hier nog leuk. We zitten dan ge woon te koop voor toeristen." De steigerman P. Bakker, die jaren lang heeft gevaren, verklaart: „Een zaam? Als je rfaar buiten kijkt zie je steeds wat anders. Andere schepen op de Waterweg, andere tankers aan de vingerpier. Het lééft hier. In een straat zie je elke dag dezelfde men sen." Hij vertelt opgewonden, gebarend met zijn armen die van de polsen tot de ellebogen zijn getatoeëerd met voor stellingen als die op variété-affiches. „En ik heb vrij werk. Als het werk loopt, kan ik gaan zitten zonder eenv doodzonde uit te halen. Ik heb één baas aan de wal gehad, die kwaad was dat ik tussen de bedrijven door even een biertje was gaan pikken. Bij zulke mensen kun je toch niet wer ken!" Zijn vrouw kapt de woordenstroom: „Als we alleen thuis zijn en de anderen zijn weg, dan is het hier toch wel erg stil. Voor de kinderen (twee en vier jaar) is het helemaal niet leuk. Ze hebben geen vriendjes." „Als ik vrij heb", zegt de heer Bak ker weer, ..zet ik de jongens achterop de fiets. Dan ga ik naar De Beer." er niet meer bij", vertelt ze. Even naar de kruidenier is een halve dag werk. „Ik kom uit Lobith", gaat ze voort, „ik zou mijn familie wel wat dichter bij willen hebben. Van mijn kant is er nog niemand geweest." Het vierde gezin is van de heer S. Verbrugge, die terreinvoorman is. „Ze vroegen me", praat hij, „of ik op Europoort wilde wonen. Ik vroeg: Komt daar een bakker? Ze zeiden: Ja. Goed antwoordde ik. Dan is het mij best." Hij heeft drie kinderen, een meisje van tien, een jongetje van twaalf en een meisje van veertien. Verder een hond, een vervaarlijke zwarte bouvier. Voor hen is de overgang moeilijk. De kinderen zitten zonder leeftijdgenoot jes; Blackie, die geen hond meer ziet, is een agressief beest geworden, dat om het minste of geringste de hele Europoort bij elkaar blaft. „Voor mijn kinderen neem ik wel eens speelkameraadjes mee. Voor de jongen hoeft dat niet. Die spookt de hele dag op het terrein rond. Nu eens Mevrouw Kraaijenveld. vrouw van de portier van het Shellterrein, was de eerste bewoonster van Europoort. Zij was er een paar dagen eerder dan de anderen. „Die eerste dagen waren verschrik kelijk. Het was slecht weer. De wind loeide om het huis en joeg grote zand wolken op. De regen kletterde tegen de ruiten. Mijn man en ik zaten tegen elkaar aan te kijken. Ik weet nog hoe ik verzuchtte: Man, waar zyn we aan begonnen!" Toen de anderen kwamen was er geen tijd meer om te zuchten. Mevrouw Kraaijenveld had net haar rijbewijs ge haald. Zij was de enige die dat papier tje had, zodat ze de chauffeuze van de kleine gemeenschap werd. 's Morgens brengt ze de kinderen naar school en gaat boodschappen doen. Soms moe' bezoek in Rozenburg van de pont wor den gehaald. s Middags moeten de kinderen weer worden opgehaald. „Rustig wimc-len met even een kopje koffie drinken is Advertentie- Prettig, 8x4 spray als finishing touch van uw toilet - of om u snel even op te frissen: de hele dag omringd door jeugd en frisheid. Verrukkelijk. Ook in poeder en toiletzeep. Een product van Beiersdorf. 0 Mooi zijn in de regen is deze zo mer geen kunst. De opvouwbare plas tic kapjes steeds bij de hand, maar oh zo onflatteus en saai hebben reeds voor een deel het veld moeten ruimen voor kleine hoedjes van reliëf plastic vervaardigd en in verschillen de kleuren uitgevoerd. De allernieuw ste aanwinst ter bescherming van het kapsel tegen de regen, ziet er ech ter nog aantrekkelijker uit. Dat is een kapje -van tule, versierd met kleine toefjes bloemen die op onregelmatige afstanden van elkaar op de onder grond bevestigd zijn. Een laagje plas tic beschermt deze romantische hoofd tooi tegen weer en wind en houdt het kapsel van de draagster droog. De romantiek wil maar niet ge heel uit de mode verdwijnen. Ruches en stroken, kantjes, kwikjes en strik jes komen bijvoorbeeld steeds weer als garnering terug. Smalle ceintuurs, gevlochten van dun koord of gerold- van zijden band en aan de uiteinden versierd met een corsage van bloe men, geven dit jaar aan de kleding een romantische toets. Bij elk jeugdig zomerjurkje natuurlijk zonder andere opvallende garneringen is wel zo'n ceintuurtje te vinden. Wan neer men handig is met naald en draad kan men er trouwens ook heel goed zelf een maken. De Franse tekenaar Raymond Peynet vindt in de romantiek een on uitputtelijke bron van inspiratie. Zijn overbekende, maar steeds weer grap pige geliefden, zijn nu ook in porse lein vereeuwigd. Sierlijke kannetjes en potjes worden bijvoorbeeld met te keningen van Peynet in zachte pastel tinten versierd. Op kandelaars wor den zijn figuurtjes onder andere in re liëf aangebracht. Dieven en inbrekers zullen in veel moderne woningen moeten uitkijken naar een andere gelegenheid om zich te verstoppen dan de klassieke schuil plaats onder het bed. Gebrek aan bergruimte is er de oorzaak van, dat „onder het bed" in veel huizen wordt gebruikt voor het opbergen van aller lei zaken, waarvoor men elders geen plaats heeft. Voor dat doel zijn zelfs speciale koffers in de handel. Ze zijn groot en plat, passen onder vrijwel elk bed, en zijn voor het opbergen van dekens en kledingstukken voor zien van een ventilatierooster. Even een briefkaartje en u hoort van ons, waar deze noviteiten te vinden zijn. DE EERSTE JUNI nadert: het hengelseizoen begint weer. A. van Onck, gerenommeerd hengelaar en schrijver over hengelsport, zal ten dienste van het half miljoen geregistreerde hengelaars dat Ne derland rijk is, in de komende maanden als „visgids" voor onze lezeTs optreden. Zijn eerste artikel vindt men hieronder. In komende bijdragen zal hij de lezer meenemen naar goede nauwkeurig aangeduide visstekken. waar de kans op een mooi hengelsucces aanwezig is. door A. van OIVCK DAAR KOMT HIJ DAN, zei de oude heer tevreden. Hij maakte een snelle polsbeweging, de top van zijn Japannertje boog zich op de voorgeschreven-veelbelovende manier en het snoertje stond strak. Advertentie Mevrouw Den Ouden geen foldertjes. Mevrouw Verbrugge Sahara Rietje Verbrugj ...alleen lezen.. Endocil vloeibare crème Endocil cleansing tonic Endocil dagcrème Endocil nachtcrème RÖAN0N©)0SS ORGIN6S, PREPARATEN er met een beetje begrip en inzicht op te vissen. Vis, die moeder de vrouw graag op het aanrecht hoort neerkletsen, vis uit een water dat onuitputtelijk is: de zee. Je mag dus heus verwachten, dat de stemming onder de sportvissers daar opgewekter is. Dat ze verge noegd denken: „Laat die zoetwater vissers maar klagen, ons domein is niet doodgevist en kan nooit doodge- vist worden. De werkelijke, waarachtige waar heid is, dat ze ook al jammeren en klagen en mopperen. Er komen veel te veel vissers, ze verdringen zich op de golfbrekertjes en de pieren, ze gooien hun lijnen over de jouwe heen en het is één grote, bittere ellende. En na tuurlijk zat er vroeger veel meer vis op de kust. Toen had je maar een steen aan een touwtje te binden, waar een paar haken aan zaten en je slin gerde het hele geval het water in. Botten, mijnheer. zulke! Het beroerde is, dat er in dit alles wel iets waars schuilt. Dat maakt het juist zo onwaar. We zien de moeilijk heden, die we moeten oplossen en we vergeten, dat we tegenwoordig over alle mogelijkheden beschikken om die problemen het hoofd te bieden. TEGEN al die klagers en ker- mers ga ik nu één stelling paneren: Nederland is nag steeds een dora do van de hengelaar. Er is water, goed water, rijk water in overvloed. Het ligt over het alge meen niet eens zover van onze grote bevolkingscentra af. Het is in heel wat gevallen voor luttele kwartjes te be vissen, wanneer men de moeite maar neemt het te ontdekken. En nu is het niet nodig dat ik in uw gezelschap ben, terwijl u deze zo boud uitgesproken bewering onder ogen krijgt. Ik weet zo wel, dat u on gelovig de schouders ophaalt en iets bromt over „schrijversverhalen" of visser slatijn". U zoekt immers zelf al zolang ver geefs naar een rustig, ideaal water tje? Wie geen gelegenheid heeft „naar den buiten" te gaan, zoals onze buren zeggen, kan ook midden in" de Stad zijn hengelgenot beleven. Op uw scepticisme weet ik slechts één antwoord. In de komende artikelenreeks ga ik u bewijzen wat ik beweerd heb. Niet met vage verhalen, over „stekkies" die ik ergens gevonden heb, waar wonderbaarlijke visvangsten te maken zijn, maar die slechts vaag worden aangeduid. Integendeel, u krijgt pre cies te weten waar u zijn moet, wat zich daar voor vis bevindt en hoe u er op moet vissen. EN dan gaat u erheen en vangt misschien niets en zegt: „Zie je wel. Weet u wat u dan doen moet? Er nog een keertje naar toe en mis schien ook nog een derde maal, want dan komt stellig de dag dat u con stateert: „Ja, toch. Om succes te boeken zal er slechts één ding nodig zijn. Laten we nu eens ophouden met dat eeuwige ge zeur en gemopper en geklaag en be grijpen, dat andere tijden ook andere methoden vragen, aangepast aan de nieuwe mogelijkheden. Laten we ons eigen land gaan herontdekken. U zult zien, dat het de moeite loont. Gaat u mee? HELMOND (ANPI Een piloot, die wilde gaan vissen heeft met zijn vlieg tuigje een noodlanding gemaakt onder Gemert, omdat hij dacht dat hu motor storing 'had' gekregen. Eenmaal op de grond kreeg hij de overtuiging dat er toch niets aan de hand was. Met hulp van omwonenden trachtte hij de motor weer op gang te brengen. Dat lukte, maar nog voordat de piloot, een uitgeweken Hongaar, in zijn toe stel zat. Het toestelletje hobbelde on bemand met het vistuig over het veld. Daarbij werd de propeller beschadigd. Het vliegen was voor die dag gedaan. "IV AD AT WIJ gezien en geproefd J-' hebben hoe de Parijse werkende man eet en drinkt moesten wij samen in eigen keuken toch ook eens de Franse oftewel de Parijse Hallenculenaria gaan proeven. Niet te gecompliceerde gerechten zoeken we uit, die toch anders zijn dan anders. Want verandering van spijs doet eten! La Palette aux lentilles: zowaar een verrukkelijk gerecht, niet te moei lijk te maken en niet te kostbaar. Wij nemen voor vier personen 350 a 400 g. half varkens-, half runderge hakt, grofgedraaid. Dit gehakt maken wij aan op eigen manier of als we iets nieuws willen zó: in een stuk margarine fruiten we enige eetlepels fijngesnipperde uitjes en roeren er doorheen: eetlepel to matenketchup met ongeveer het kruim van vijf fijngemaakte beschuiten en rauw ei. Peper, zout en een tikkeltje paprika-poe der maken dit smeu- ige mengsel op smaak af. Deze massa wordt met het gehakt vermengd en we doen er tot slot wat gehakte peterseilie bij. HEUS, LINZEN We hadden twee uur lang in - niet te ruim water linzen ingeweekt. Ja heus, linzen hebben we voor dit ge recht nodig en ze smaken heerlijk. Probeert u het maar. Door dit weekwater, want hierin zetten we de linzen op, mengen we zout naar smaak en ongeveer drie eetlepels azijn. De linzen moeten aan de Kook ko men en vervolgens in ongeveer veer tig minuten gaarkoken. Dat kan ech ter langer maar ook korter zijn; het hangt af van de soort linzen. Wil ze derhalve controleren. Ze moeten zacht zijn, dat wel, maar niet tot moes ver gaan. Met de braadjus van de gehaktbal letjes en ongeveer twee eetlepels bloem en >een' halve liter kookvocht van de linzen maken we een bruin- gebonden pittige saus. De linzen heeft u in een vergiet ge deponeerd en laten uitlekken. De saus u werkt ermee alsof het een witte saus moet worden maakt u op smaak af door er wat extra ci troensap, gehakt groen en een tikirel- tje cayennepeper doorheen te men gen. Schud in de pan die op een lage gasvlam staat, de balletjes gehakt door de linzen voorzichtig echter noch het ene noch het andere >ngre- diënt mag breken. De saus wordt er daarna met een vork doorheen gewerkt! Toegedekt moet dit gerecht nog ongeveer tien minuten zachtjes stoven en aan el- Kaar wennen. Zowaar een verrukke lijk eten en doe dit nu eens zonder aardappelen! HET TWEEDE Als tweede lucullus Hallengerecht ziehier de Steak au poivre: dit heerlijke stuk contrafilet kan op twee manieren wor den toebereid. Voor drie personen heeft u ongeveer 350 g. contrafilet be steld, u heeft zes peperkorrels platge stampt en wentelt nu door die grove gemalen peperkorrels het stuk vlees. Ze blijven erop plakken. In een koeke- pan waarin bruine, zeer hete boter of margarine is, schroeit u deze gepe perde contrafilet vlug dicht en bruin. Daarna zet u de gasvlam laag en re kent nog 1720 minuten voor het a point worden. Hiermee bedoelen wij dat het hartje rozerood zal moeten zijn. U strooit zout op het vlees nadat het bruin is geworden en eventueel- zo u er van houdt 'komt er nu uiterst fijngesnipperde sjalotte ui bij. Als het vlees klaar is haalt u het uit de jus en legt het even op een warme schaal. Maak de saus af door er een bescheiden scheutje witte wijn of cognac op te gieten. Dat gebeurt op een hoge vlam. Even roeren en de pan van het vuur afhalen. Door deze zeer hete jus roeren we nog een vers stuk boter of margarine. We ver spreiden dit geurige mengsel nu ijlings over de steak au poivre. Zij die niet van sterk gepeperd hou den, kunnen beter deze wijze toepassen. Leg de avond tevoren ongeveer acht hele peperkorrels in een kommetje waarin een scheutje witte wijn of cognac is gedaan. Laat toegedekt de hele nacht en een halve dag marineren. Bak de contrafilet op eigen wijze bruin en knappend. Strooi er zout op en laat ze gaarworden in niet te wei nig boter of margarine, in dezelfde tijd als zojuist is aangegeven. Haal het vlees uit de koekepan en zet het gas hoog. Voeg er nu het peper-wijn- mensel bij en roer alles door elkaar. Laat ongeveer vijf minuten sudderen alvorens van het vuur af weer een stuk boter door deze hete jus te roe ren. Ook deze jus giet u zo met pe perkorrels erin over het stuk vlees. In beide gevallen legt u ter gar nering enige korte takjes peterselie en enige plakjes citroen erbij. Natuur lijk geeft ook u thuis een flinke kom met knap-gefrituurde patates erbij. Het zal wel smaken denken wij. Tot de volgende keer. MICKY WOODHOUSE Advertentie De hengelaar was opgestaan, trok het achterdeel van zijn hengel en klopte stevig met zijn harde knok kels op het ondereind van het twee de deel. Dat ging allemaal zo vlot en gemakkelijk, dat hij hetzelfde manuaal kennelijk al duizenden ma len in zijn leven had uitgevoerd. „Dat verdooft hem, begrijpt u", do ceerde hij om het kloppen te verdui delijken. „Kom maar jongen. Dit laatste dan tegen de brasem, die op de nare manier die brasems eigen kan zijn, de strijd staakte, die hij eigen lijk helemaal niet gevoerd had en zich nu zonder weerstand boven het schepnet liet slepen. „Een pondje of drie?" veronder stelde ik, maar de oude man deed er uit bescheidenheid nog een half pond af. Het leefnet kwam eraan te pas en daar bleken zich nog een paar van dergelijke jongens in te bevinden. Het was pas een uur of zeven in de mor gen en ik zei daarom niet zonder en thousiasme: „Nog niet zo slecht, hè?" IAAT had ik niet mogen zeg- xf gen. De oude trok een smar telijk gezicht, zuchtte en klaagde: „Och meneertje, wat zal ik je zeggen. Slecht? Wat is slecht? Had u zo'n jaar of twintig geleden eens moeten komen. Toen. Ja, jatoen"', het toverwoord van miljoenen klagende vissers, die druk bezig zijn te verworden tot vissende klagers. Aan de overkant gierde een tram door de bocht. Het voorval, dat ik zo juist beschreven heb, speelde zich af midden in de stad bij een prachtige parkvijver. Een uitzicht op mooie boompartijen, een vijvertje om te ge nieten van alle mogelijkheden die de hengelsport biedt, een vijver waar ik snoek heb zien vangen van zeven, acht pond, niet ééns maar herhaalde lijk, waar ik zelf wanneer het werk me niet toeliet om naar de polder, de plas of de rivier te gaan palingen heb gevangen, zo dik als een pols. En maar klagen, jongens! Toen was het allemaal anders en beter, toen had Nederland nog viswater, toen kon je nog rustig overal vissen, kortom toen leefde de hengelaar in een vis- sershemel, die nu ontaard is in een vissershei, met vier knappe brasems in het leefnet om zeven uur 's mor gens en op vijf minuten fietsen van huis! VIJF minuten fietsen de an dere kant op viel er eveneens sport te beleven. Daar lag bot, schar en paling te wachten op iedereen, die zich de moeite wilde getroosten om Mevrouw Kraaijenveld, eerste bewoonster van Europoort, op haar balkonnetje met uitzicht op de vingerpier.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 13