ENTHOVEN TRIOMFATOR Equipe van in voorste Middelink gelederen Avondtoilet van koningin Fabiola kwam te laat DRIEHONDERD MANNEN GRAVEN KIND UIT PUT Amerikaanse volk op de bres voor vrijheid en vrede PRINSES MARGARET IN VERWACHTING „MEER DOOR BETER": TAMELIJK DUUR EN VRIJ VERMOEIEND Kleuter had het „alleen maar" houd Lijkje gevonden in hotelkamer Gamille Huysmans negentig jaar Vaker overstappen voor dertig cent BOODSCHAP VAN KENNEDY AAN CONGRES: Ronde van Nederland haalde finish Goede les WEER BEZOEKEN Eindelijk Voorop Woonwijk in Singapore ging in vlammen op Oude kanonnen in artilleriekazerne „Ik wil naar bed" Gegroeid Dr. Stalmaim weer aan conferemtaetafel Kensington Palace straks te klein, Vrijdag 26 mei 1961 ZIiEUWSCH DAGBÏ.AD Pag. 9 In Kamer gehuldigd Van onze correspondent BRUSSEL. De Belgische Kamer heeft hulde gebracht aan Camille Huys- mans, de Vlaamse en socialistische voorman, die vandaag negentig jaar wordt en nu ai meer dan vijftig jaar lid van de Kamer is. Toen hij gisteren om vijf uur de ver gaderzaal werd binnengeleid was het de eerste maal sedert zijn val, waarbij hij een been brak, dat hij de Kamer terugzag en het was ook de eerste keer sedert de verkiezingen. Toen het ap plaus was weggeëbd vroeg voorzitter Van Acker aan de in een kardinaalrode fauteuil weggedoken jubilaris de eed van trouw aan de Grondwet af te leg gen. Ietwat verbouwereerd gaf Huys- mans aan dat verzoek gevolg. Moeilijk lopend was Huysmans bij zijn erezetel gekomen een wel zeer oud man. Doch toen Van Acker hem had toegesproken en Huysmans ging antwoorden, klonk opeens weer de stem van een veertigjarige, krachtig en hel der. Het was de Huysmans van altijd, die ogenschijnlijk nooit iets anders doet dan spotten, ook met zichzelf. Zwak gestel Dat ik zo oud geworden ben, heb ik niet aan mezelf te danken, zei Huys mans. Toen ik een slecht nummer ge loot had, werd ik voor militaire dienst afgekeurd wegens zwakheid van gestel, doch in werkelijkheid omdat ik voor dienstplicht was en daarom als een publiek gevaar werd beschouwd.. In mijn familie zijn we allen oud gewor den. Mijn overgrootvader heeft de 93 gehaald en is met Napoleon in Moskou geweest. Als ik werd wat ik ben. dan heb ik dat alleen te danken aan de waakzaamheid van mijn politieke tegen standers. UTRECHT Dick Enthóven heeft zijn naam toegevoegd aan de lijst van winnaars van de Ronde van Nederland. Hij heeft daarmede de kroon van zijn ploeggenoot Peter Post overgenomen; een kroon die hij met ere mag dragen. In de laatste zes wieleretappen, waarin het oranje niet van zijn schouders is geweest, heeft hij het zware werk niet geschuwd. Elke dag is hij, wanneer dat nodig was, in de slag geweest. Ook gisteren toen ploegleider Middelink het spel van alles of niets speelde in de strijd om de eerste plaats van de equipes. Hoewel iedereen verrukt was over de ontsnapping van het volledige team met zwarte rijders, slaagde de list niet. Daardoor bleven de mannen van ploegleider Buchly overwinnaar op dit front. De Ronde van Nederland is beëindigd met 26 renners. De Stichting Eurosport, die deze Ronde georganiseerd heeft, is er dus in geslaagd haar gezicht te red den door, zij het sterk gedund, toch de eindstreep te bereiken. Deze Ronde heeft grove fouten ge toond; men zal er een goede les uit ge leerd hebben en zich afvragen: hoe is het mogelijk geweest. Ook de uit dit wielerevenement verwijderde renners zullen zich dat afvragen. „Hoe is het mogelijk, dat het gezag van de jury zo door ons is aangetast." De gevolgen zullen zij ondervinden, hopelijk in een uitsluiting voor het hele Van onze correspondent PARIJS Hoewel het Belgische koningspaar bij zijn bezoek aan Parijs niet erg gelukkig is met zijn tijd schema, blijft het enthousiasme onver minderd voortduren. Moesten president De Gaulle en zijn vrouw woensdagavond 25 minuten wachten voordat zij aan tafel konden gaan, omdat het avondtoilet van koningin Fabiola niet tijdig kon worden afgeleverd, gisteren arriveerden de vor stelijke gasten een kwartier te laat op het kasteel Fontainebleau, waardoor het bezoek maar erg kort kon duren. „Wij komen terug", zei koningin Fabiola bij haar afscheid, „en willen dan een hele dag blijven. Het kasteel en de omgeving hebben ons ten zeerste bekoord." Hoewel het protocol voorschreef, dat de vorstelijke gasten elk in hun eigen wagen van Fontainebleau naar Parijs moesten terugkeren, had koning Boude- wijn gedaan gekregen dat hij en zijn gemalin in dezelfde wagen terugkeerden naar de Quay d'Orsay, waar de Franse regering hun een lunch aanbood. De middag besteedden de vorstelijke personen aan een bezoek aan de Bel gische ambassade in Parijs. Daar waren in het begin van de avond president De Gaulle en diens vrouw, alsmede de Franse ministers, hun gasten. Op ver zoek van de Franse politie waren bij die gelegenheid de poorten en de blin den van het ambassadegebouw gesloten. Vóór dit diner hadden de koning en de koningin een bezoek gebracht aan de Franse kamer van koophandel, waar Baumgartner, de minister van financiën, o.a. de grote Franse automobielfabrikan ten voorstelde aan de koning, die een fervent automobielliefhebber is. De dag werd onder een hevig onweer besloten met een balletavond in de Opera, waar werken van Gounod (Sym- phonie), Lalo (Suite en blanc) en Tsjai- kofski (de derde acte van Het Zwanen- meer) werden uitgevoerd. verdere seizoen, dus ook voor de Ronde van Frankrijk en de wereldkampioen schappen. Wat in deze Ronde gebeurd is, tart alle fatsoen, zelfs dat van be roepsrenners. De eindstreep; eindelijk. Daar kreeg de ploeg van Middelink gisteren een extra prestatieprijs. Zij had namelijk gepoogd het bijna onmogelijke te pres teren. Met ruim twintig minuten achter stand op de renners van ploegleider Buchly gingen de zwarte rijders in Steenbergen van start. Bovendien had Enthoven twaalf minuten voorsprong in het algemeen klassement op Zilverberg. Onaantastbare posities dus voor een laatste etappe. Het zou derhalve wel een wandelrit worden. Precies 125 kilometer was het dat ook. Alles bleef bij elkaar, niemand wilde weg of bleef achter. De enkele individuele pogingen waren slechts plaagstootjes. Maar toen kwam in Gorinchem de ravitaillering. De hele zwarte ploeg zat voorop om als eerste de verzorgingspak jes aan te pakken; het peloton minderde al sterk vaart en zocht positie om niet naast de voedingsmiddelen te grijpen. Juist op dat moment, toen bijna ieder een zijn arm uitstak, ging de ploeg van Middelink zonder iets aan te pakken, op de vlucht. Iedereen zat verbaasd, be halve Capteln, die meeging. Niemand had het verwacht, ook Jo de Haan niet, die speels met een helm van een motor- SINGAPORE (Reuter) Een hevige brand, de ernstigste in de geschiedenis van de stad, is gisteren in Singapore uittgebroken. Het vuur woedde in een gebied van twaalf vierkante kilometer en dreef duizenden bewoners hun hui zen uit. Tenminste twee mensen zijn ge dood. De brandweer van Singapore heeft de hulp gekregen van zeshonderd man Britse troepen, maar gisteravond laat was het vuur nog niet geheel bedwon gen. Het schijnt dat de brand in een bios coop begonnen is, waarna de hevige wind voor een snelle uitbreiding zorg de. Tramkaartje duurder Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Aan de eerder door ons aangekondigde voorgenomen ver hoging van de tram. en bustarieven blijkt blijkens het voorstel van B. en W. aan de raad ook nog enig verguld sel te kleven. Het ligt in de bedoeling de geldigheid van het vijf cent duurder wordende overstapje uit te breiden. Bin nen een tijdsbestek van één uur zal de trampassagier voor zijn drie dubbeltjes twee keer mogen overstappen. Voor de autobuslijnen 53, 54 en 55 zal de gel digheidsduur van het overstapje nog met een kwartier worden verlengd. Gezien het geringe gebruik van abon nementen achten B. en W. het niet wen selijk de prijs daarvan te wijzigen. B. en W. verwachten dat met de voor gestelde tariefsverhoging het voor dit jaar geraamde verlies van het gemeen telijke vervoersbedrijf van rond zeven miljoen gulden zal kunnen worden te ruggebracht op rond vier miljoen. BREDA (ANP). De Chassé-ka- zerne in Breda krijgt vandaag een paar exclusieve wapens twee zevenvelders, stukken luchtdoelge schut die voor de oorlog bij de Nederlandse artillerie werden ge bruikt. De vuurmonden zijn enige tijd gele den gevonden in een Amerikaans oe fencentrum bij Neurenberg. Met toe stemming van de Amerikanen zijn ze naar Utrecht getransporteerd,waar zij in hun oude staat zijn terugge bracht. Vandaag zal een detachement van het Amerikaanse leger in Duitsland de kanonnen overdragen aan de in specteur van de artillerie generaal- majoor J. Th. Winkel. Het trompet- terskorps van de luchtdoel artillerie ui' Ossendrecht zal er de nodige mu ziek bij maken. Gered'. Na een angstige nacht te hebben doorgebracht in de donkere schacht waar hij gisteravond in was gevallen, wordt de verkleumde driejarige Wolfgang Muth boven de grond gebracht. FRANKFURT (AP) „Mut- ti, Mutti, help mij, ik heb het zo koud." Deze woorden klonjcen vaag in de oren van de driehon derd mannen die de hele afge lopen nacht bezig zijn geweest om in Frankfurt een driejarig jongetje te redden uit een schacht van ruim vier meter diep met een diameter van der tig centimeter. Vanochtend vroeg kon het kind, de driejarige Wolfgang, zoon van de tramcon ducteur K, Mutlh, uit de schacht worden bevrijd. Wolfgang was gisteravond bij het spelen in de schacht geval len, die op een bouwterrein was geboord voor grondonderzoek. Op drie meter diepte was hij klem geraakt. Zijn moeder was er vlug bij, maar noch zij, noch de politie en brandweer zagen kans hem uit de put te trekken. Er werd toen een beroep gedaan op het Amerikaanse leger, dat enkele honderden geniesoldaten met graafma chines stuurde. In negen uur tijds werd daarmee naast de schacht een kuil ge graven, en vanuit die kuil groeven bij het licht van schijnwerpers de red ders een gang naar de schacht- Al die tijd zat de moeder van het kind voor de ingang van de schacht geknield, om snikkend Wolfgang moed in te spreken. „Kalm maar kindje. Ik ben bij je. Blijf maar kalm. Het duurt niet lang meer," zei zij steeds opnieuw, als de kleuter klagelijk vroeg „Wanneer komen de ooms me er nu uithalen. Ik heb het zo koud en ik wil naar bed." Toen het kind, dat veel kalmer was dan zijn ouders, eindelijk boven de grond werd gebracht, kon mevrouw Muth slechts zijn naam stamelen. Zij omhelsde de kleine Wolfgang en bracht hem daarna naar de wachtende zie kenauto, die dadelijk naar een zieken huis reed. Uit het onderzoek bleek dat h(j waar schijnlijk geen enkel nadelig gevolg van zijn angstig avontuur zal hebben, hoewel hij wel van de kon had gebib berd, want hij droeg slechts een korte broek, overhemd, dunne pullover, sok jes en schoenen. Voor zijn ademhaling in de schacht was steeds gezorgd door het inpompen van zuurstof. ENTHOVEN bloemen in Utrecht agent 'op zijn hoofd rondreed. Toen hij en de overigen zagen wat er gebeurde, sprintte hij, met de helm van de agent op, achter de zwarte rijders aan, gevolgd door al die anderen. De slag was echter zo onverwacht ge weest dat de ploeg ongrijpbaar was ge worden. Om beurten deden Post, Ent hoven, Geldermans, De Roo, Sluis, Lotz, Van der Klundert en De Groot het zware kopwerk. Het was een uitstekend team, ook al moest Sluis wegens een frame- breuk afvallen. Van een halve minuut in Tiel groeide de voorsprong tot 1 minuut en 20 secon den in Ommeren. Toen reed Post een lekke band. Nimmer zal een renner zo vlug een achterwiel verwisseld hebben als hij dit deed, doch door tempovertra ging van zijn ploeggenoten raakte de cadans zoek. In Rhenen betekende dat het Waterloo voor de moedige vluchte lingen. Toch zouden zij nog een succesje boe ken. Twintig kilometer voor de eind streep, in Austerlitz, liep uit het weer compacte peloton een groep van zes renners weg, onder wie Geldermans. Het werd eindelijk eens een etappezege voor de in het buitenland zo succesrijke Ne derlandse renner. Captein won kort daarop de sprint van het peloton. Ook deze Ronde van Nederland, bijna dramatische Ronde van Nederland, be hoort weer tot het verleden. De uitslag van de laatste etappe. Steen bergenUtrecht (250 km) was; 1. Geldermans (ploeg Middelink) 6.23.42 (een minuut bonifi catie inbegrepen); 2. Nijs (België) (ploeg La- keman) 6.24.12 (met 30 sec bonificatie); 3. Tro che (Duitsland) 6.24.42 4. Zilverberg (ploeg Jansen) z t; 5. Van der Ven (ploeg Buchly) z t; 6. Pos (ploeg Heil) z t; 7. Captein (ploeg Jansen) 6.27.05; 8. Van der Putten (ploeg Buchly); 9. Post (ploeg Middelink); 10. Kersten (ploeg Jansen); 11. Snijder (ploeg Buchly); 12. Van Hees (ploeg Buchly); 13. De Boo (ploeg Middelink); 14. Van der Klun dert (ploeg Middelink); 15. Wim van Est (ploeg Buchly), allen z. t als Captein Het eindklassement werd: 1. Enthoven (ploeg Middelink) 44.26.46 2. Zilverberg (ploeg Jansen) 44.36.47 3. Captein (ploeg Jansen) 44.40.01; 4. Van der Ven (ploeg Buchly) 44.40.52; 5. Post (ploeg Middelink) 44.42.26 6. De Groot (ploeg Middelink) 44.42.35; 7. Snij der (ploeg Buchly) 44.43.55; 8. Wim van Est (ploeg Buchly) 44.45.38; 9. Kersten (ploeg Jansen) 44.47.52; 10. pos (ploeg Heil) 44.51.44; 11. Westdorp (ploeg Lakeman) 44.52.49; 12. Steenvoorden (ploeg Buchly) 44.53.30; 13. Van der Klundert (ploeg Middelink) 44.55.34; 14. Geldermans (ploeg Middelink) 44.58.21; 15. Sluis (ploeg Middelink) 44.58.41. Eindklassement ploegen: 1. ploeg Buehlv 113.24.41; 2. ploeg Middelink 113.47.44 3. ploeg Jansen 113.49.09; 4. ploeg Lakeman Van onze correspondent BONN Hoewel de Duitse justitie het onderzoek in de zaak-Stalmann nog met heeft afgesloten, neemt het hoofd van de afdeling buitenlandse handel van het Westduitse ministerie van landbouw deel aan de besprekingen tussen de han delsdelegaties van zijn land en Denemar ken. Zoals men weet is dr. Stalmann in op spraak gekomen nadat van Nederlandse zijde de Duitse regering ingelicht werd over het vermoeden, dat dr. Stalmann steekpenningen zou hebben aangenomen. De Duitse justitie greep onmiddellijk m en arresteerde Stalmann. Nadat hij enige tijd in hechtenis had doorgebracht ging hij wegens zijn slechte gezond heidstoestand enige tijd met verlof. Smds enkele weken is hij weer in func tie. Dr. Stalmann heeft de laatste jaren steeds de Westduitse delegatie hij de handelsbesprekingen met Denemarken geleid. Van onze correspondent LONDEN. In een hotelkamer m het Engelse plaatsje Southport deed men gisteren een verschrik kelijke ontdekking: men vond er het lijkje van een meisje van zes jaar dat sinds de vorige avond vermist werd. Vermoedelijk is het kind, Amanda Graham, gewurgd. Donderdagavond kwam de kleine Amanda met enkele vriendinnetjes terug van de kermis. In de buurt van haar huis stapte ze de bus uit. Een van haar vriendinnetjes zag en hoorde nog dat ze een onbekende man vroeg haar te helpen bij het overste ken van de weg. Hand in hand met deze man liep Amanda naar de over kant. Daarna heeft niemand haar meer gezien. Eigen nieuwsdienst -ASHINGTON President Kennedy gaat niet naar Wenen om met premier Kroesjtsjef te onderhan delen over een oplossing van tal van internationale politieke vraagstukken maar om hem duidelijk te maken dat het Amerikaanse volk wel pal staat voor handhaving van de vrijheid maar niets voelt voor vrede tot elke prijs. w Dit beluisterde het Amerikaanse Con gres, gisteren in verenigde vergadering van Senaat en Huis van Afgevaardig den bijeen, in een boodschap waarin Kennedy een nationaal urgentiepro gramma ontvouwde, waarvan uitbrei ding van ruimtevaartprojekten en in grijpende reorganisaties van het defen sieapparaat de voornaamste punten waren. President Kennedy proclameerde in zijn boodschap de „doctrine van de vrij heid". De strijd voor het behoud van de vrijheid, zei hij, zal in de komende jaren uitgevochten moeten worden op het gehele zuidelijke halfrond, waar steeds meer volkeren onafhankelijk worden. Die strijd kan volgens hem ja ren en jaren duren, en het Amerikaan se volk zal alles in het werk moeten stellen om de overwinning mogelijk te maken. Hard tegen hard Het zuidelijk halfrond is volgens Ken nedy echter niet het enige strijdtoneel. Ook in de wereldruimte zal het hard tegen hard moeten gaan in de strijd tegen het communisme, dat naar de wereldheerschappij streeft. Daarom moet het Amerikaanse volk zich zoveel inspanningen getroosten dat nog voor het einde van dit decennium Amerikanen als eersten de maan berei ken, en daarna veilig naar de aarde terugkeren. „In feite", zei hjj, „zal het niet een Amerikaan zijn die een dergelijke reis naar de maan maakt, maar de gehele natie. Wij allen zullen ons moeten in spannen opdat dit doel kan worden bereikt." Kennedy vroeg het Congres daarvoor dit jaar 531 miljoen dollar extra uit te trekken. In de komende jaren zou voor de verwezenlijking van de droom van dr. Wernher von Braun nog veel meer geld nodig zijn, stelde hij in het voor uitzicht. Verder vroeg Kennedy het Congres 23 miljoen dollar extra voor het werk aan een raket met kernvoortstuwing (het projekt Rover), 50 miljoen dollar extra voor communicatiekunstmanen, en 75 miljoen dollar extra voor meteo rologische kunstmanen. Extra inspanning De Amerikaanse industrie zal zich extra moeten inspannen, aldus Kenne dy, opdat zo spoedig mogelijk zal blij ken welk land de sterkste raketmotoren ter wereld heeft. Op defensiegebied bevatte de bood schap van Kennedy de duidelijke aan wijzing dat Amerika het zwaartepunt gaat verleggen van de met kenrnwapens uitgeruste strijdkrachten naar de con ventionele en die laatste wil uitbreiden en beweeglijker wil maken. In dit verband viel het op dat hij met betrekking tot de kernwapenconferen tie in Genève liet uitkomen dat de Amerikaanse regering haar geduld vrij wel had verloren, en dus de hoop op een kernwapenverbod zo goed als ge heel had opgegeven. Kennedy vroeg het Congres 60 mil joen dollar extra voor een uitbreiding van de sterkte van het korps Mariniers, een zelfstandig wapen, tot 190.000 man. Hij kondigde aan dat de Amerikaanse strijdkrachten beter dan tot nu toe ver trouwd zullen worden gemaakt met de techniek van de psychologische oorlog voering en van de guerillestrijd. De met kernwapens uitgeruste strijd krachten gaf hij een nieuwe naam; onconventionele strijdkrachten. Het Congres begreep daaruit, hoewel het een versterking ook van die eenheden in het vooruitzicht kreeg, dat de Ame rikaanse regering in haar buitenlandse politiek voortaan minder de nadruk op de kernwapens wil gaan leggen. Over zijn komende gesprek met pre mier Kroesjtsjef zei Kennedy dat bij nog altijd persoonlijk overleg met de Russische leider nuttig acht maar dat er geen sprake zal zijn van onder handelingen. Daarom was er ook geen agenda vastgesteld. Hij zou Kroesjtsjef duidelijk maken dat het Amerikaanse volk op de bres wil blijven staan voor vrijheid en vrede en niet naar de wereldheerschappij streeft. Toen niemand nog wist.van het heuglijke nieuws dat radio en televisie die avond bekend zoutjen maj&en, jg[ach\_prinse$ Margaret, gisteren een bezoek aan een Loudens ziekenhuis voor keel-, neus- en oorpatiënten, waar zij prijzen uitreikte aan enkele verpleegsters. Van onze correspondent LONDEN. Prinses Margaret verwacht de komende herfst een baby. Dit verheugende nieuws werd gisteren laat in de middag in Londen bekendgemaakt door Kensington Palace waar de prinses Van een onzer redacteuren ROTTERDAM. U behoeft er wat ons betreft echt niet naar toe te gaan. Wij bedoelen de tentoon stelling „Meer door beter", die met ingang van vandaag bijna vier maanden lang in he Bouwcentrum te Rotterdam wordt gehouden. Niet dat het doel niet sympathiek of nut tig is. Ook wij voelen alles voor verbetering van de kwaliteit van al lerlei produkten. Wij betwijfelen echter of de manier waarop de or ganiserende Stichting kwaliteits dienst voor de industrie te werk is gegaan, veel zoden aan de dijk zal zetten. „Dit, mijne heren", zei drs. J. D. N. de Fremery als directeur van de stich ting, „wordt een tentoonstelling met een pioniersfunctie. Zij wil de sneeuw bal van de kwaliteitsverbetering aan het rollen brengen. Er moet nodig een einde komen aan de meer-produceren- psychose. We moeten de produktie gaan ombuigen naar meer kwaliteit." Akkoord, maar laat men het dan zó doen, dat de actie ook de massa iets te zeggen heeft. Drs. De Fremery liet ons een fikse stapel stencils over handigen. waarin in veel vage zinnen werd gepoogd telkens ongeveer het zelfde te zeggen. Wist U, dat bij de programmakwaliteit ook „de feedback van de produktiekwaliteitservarmg en analyses nazorgkwaliteit" om de hoek komt kijken? Doet het u verder iets, dat produktiekwaliteit óók inhoudt het „ontwerpen van kwaliteitsprestatie- beloningssystemen"? Het klinkt alle maal nogal tamelijk duur en vrij vermoeiend. Deze tentoonstelling doet ons heel erg denken aan een ander kostbaar evenement, enkele jaren geleden ook in het Bouwcentrum. Die tentoonstel ling heette „Tal en last". Zij wilde de problemen van de ruimtelijke ordening aan iedereen duidelijk maken. Een groot man op dit gebied was echter van mening, dat het sop de kool niet andere vormen van welvaart achter blijven. F Kwaliteit, zette ir. Van Ettinger uit- waard was. Op enkele tientallen goed- willenden na bleven kijkers weg. Toen en nu ook weer; een tentoon stelling die overwegend uit maquettes en schema's bestaat. Hele rijen borden vol opsommingen van woorden en fei ten. De fabrikanten zullen die wel ken nen, de gemiddelde consument zal er weinig of geen belangstelling voor heb ben, nog daargelaten of hij er veel van zal begrijpen. Wie er toch heen wil, moet wel even de diepere betekenis van deze zin op zich in laten werken: „Het optimale rendement van een bezoek aan deze illustratie van de vele en verschillende mogelijkheden die een modern kwali teitsbeleid bied, verkrijgt men indien dit per groep van 15-25 personen ge beurt, met voor- en toelichting van een deskundige. Enfin, om het kort te maken, er zijn twintig van die deskun digen beschikbaar. Toch is de aanleiding tot de tentoon stelling belangrijk. Ir. J. van Ettinger zei er dit van; „In onze kinderlijke onbekendheid hoe we de welvaart moe ten verdelen, zijn we met elkaar bezig aan een grootscheepse, nutteloze ver spilling. Elke dag weer kopen wij din gen die te duur zijn of te slecht voor het bedrag dat we er voor geven." De heer Van Ettinger was net terug van een bezoek aan Amerika. Hem was de schrik om het hart geslagen bij het zien van al die vrouwen daar, die zich in de winkels zelfs met meer bewust zijn van wat zij nodig hebben. Zij graaien en kopen maar en komen niet eens meer toe aan essentiele dingen. „Wij in Nederland, met onze jonge welvaart na eeuwen van armoede, zijn eigenlijk nog niet volwassen. Wij hebben nog een hongerwinter in ons onderbewustzijn zitten. Consumenten hebben geen kritisch vermogen, win kelbedienden willen alleen maar zo veel mogelijk verkopen. We zouden het echter meer in de kwaliteit moeten gaan zoeken. Als wij te snel alles wil len hebben wat er te koop is, zullen een, is een fundamenteel vraagstuk voor de hele westerse industrie. Meer produktie is niet hetzelfde als meei welvaart; het zou wel eens minder met haar echtgenoot, Antony Arm strong-Jones, woont en door Cla rence house, de residentie van de koningin-moeder. De prinses en haar man zijn bijzonder blij over de komst van hun eerste kind. liet men gisteren nog weten. Eerder op de dag had prinses Mar garet nog prijzen uitgereikt aan ver pleegsters in een der Londense zie kenhuizen. Hoewel er al herhaaldelijk geruchten de ronde deden, dat zij in verwachting was, vermoedde niemand dat de bevestiging daarvan nog don derdag zou komen. Onlangs kon men in een aankondi ging dat de prinses en haar man eind volgend jaar gaan verhuizen naar een grotere woning, al een vingerwijzing zien dat op gezinsuitbreiding kon dui den. Het heeft toch nog verscheidene weken geduurd, eer men zekerheid had. Afspraken afzeggen Tot na de geboorte van haar eerste kind zal prinses Margaret geen offi ciële verplichtingen meer op zich ne men. Ze zal wel het huwelijk bijwonen van haar neef, de hertog van Kent, begin juni m York. Er zullen door het blijde nieuws heel wat afspraken moeten worden afgezegd, aangezien de actiev prinses haar koninklijke zuster heel wat representatief werk uit handen placht te nemen. Gisteravond waren de prinses en haar man rustig samen thuis, terwijl de Britten via radio en televisie ver namen dat zij inderdaad in verwach ting is. Voor de avondbladen kwam de officiële aankondiging te laat. Het eerste kind van de prinses en haar echtgenoot die nog altijd ge woon meneer Armstrong-Jones is, komt als vijfde in aanmerking voor de troonopvolging. Prins Charles, prins Andrew en prinses Anne, de kinderen van koningin Elizabeth zijn de eerste erfopvolgers, dan komt in aanmerking prinses Margaret zelf. Men vraagt zich nu af of Antony Armstrong-Jones thans wel over te ha len is een titel te aanvaarden. Ten tijde van zijn huwelijk weigerde hij zich in de adelstand te laten verhef fen. Gedacht wordt aan het predikaat Markies. Wil de man van de prinses ook thans geen gebruik van deze mo gelijkheid maken, dan nog kunnen zijn kinderen op last van de kroon be schouwd worden als zijn zoons en dochters van, bijvoolbeeld, een mar kies. Prinses Margaret wordt in augustus 31 jaar, haar man is thans al 31. Zij traden vorig jaar mei in het huwelijk. welvaart kunnen betekenen. Wij moe ten meer in de mens zelf gaan inves teren, in kunst, woningen, vervoer. Eten we alles op, dan verliezen we het spelletje. Tenslotte: de Nederlandse fabrikan ten moeten volgens de directeur van het Bouwcentrum niet alleen naar de koek voor zichzelf kijken, maar ook naar die voor de maatschappij. An ders gezegd: In deze welvaartsmaat schappij moet ons economisch denken grondig worden herzien.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 9