Stralend feest in Stockholm ONRUST ONDER AMBTENAREN99 MASSALE BESCHERMING WAS NEGERS TE VEEL Worms spant kort geding aan tegen advocaat Antwerpen ligt achter bij Rotterdam en Amsterdam Sjah van Perzië bekort vakantie M. S. Vaz Dias onderscheiden DAMBA GEHEEL GEÏSOLEERD Begum vertrekt naar Italië Centrale van rijkspersoneel Vrijdag 26 mei 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 7 Weigering STUURMAN TRICON IN HOGER BEROEP Stichting wil nood van dieren lenigen „Negen en negentig jaar wachten te lang99 Vervolg van pag, 1 Ongeacht ras Belgisch blad over toekomst Rijnvaart UNIEK LISSABON (Reuter). Rebellen heb ben de plaats Damba, gelegen aan de grens van Angola en Congo omsingeld en bereiden een aanval voor, aldus meldt het Portugese persbureau Lusitania. De stad is al enige dagen geheel geïsoleerd. Volgens een door de Portugezen gevan gen genomen opstandeling zouden de re bellen van plan zijn de stad in te nemen voordat de versterkingen die intussen uit Luanda vertrokken zijn, zullen zijn aangekomen. Om de aanvoer van versterkingen te vertragen hebben de opstandelingen de brug over de rivier de Lucossa vernield. Ook uit andere plaatsen in Noordahgöla worden gevechten gemeld. De rebellen hebben daar verscheidene dorpen over vallen, waarvan de hoofden de Portu gezen welgezind waren. Volgens het Portugese persbureau zou den in het district Malanje verscheide ne stamhoofden opstandelingen uitleve ren aan de Europese gezagsdragers. Van onze speciale verslaggever DEN HAAG De heer L. Worms heeft de Haagse advocaat rar. W. D. v. d. K. in kort geding gedagvaard. Deze advocaat was de man die hem de belangrijkste in lichtingen verschafte op grond waarvan de heer Worms meende het ministerie van economische za ken te kunnen inlichten over ver. moedelijke fraude of het aannemen van steekpenningen door de heer D. Spierenburg vice-voorzitter van de Hoge Autoriteit. Mr. D. v. d. K. heeft bij zijn ver hoor door de officier van justitie, die de daarna door de heer Spierenburg tegen de heer Worms ingediende aan klacht onderzoekt, het verhaal dat hij de heer Worms had gedaan, bevestigd. Hij weigerde echter vooralsnog de bewijsstukken, die hij volgens ziin zeggen in bezit heeft, aan de offi cier van justitie en aan de heer Worms over te leggen. Hierdoor is de hjter Worms in de merkwaardige positie gekomen, dat de belangrijkste getuige, die zijn bewe ringen over de heer Spierenburg zou kunnen staven, weigert het bewijs te leveren. Aangezien de officier van jus titie een getuige niet kan dwingen be wijsstukken te overhandigen, is de heer Worms ertoe overgegaan deze stukken op te eisen in een kort ge ding. In de dagvaarding, die gisteren is uitgebracht door de Rotterdamse ad vocaat mr. B. J. Pot, wordt mr. W. D. v. d. K. aangemaand de stukken ter beschikking te stellen op straffe van een dwangsom van tienduizend gulden voor iedere dag dat hij weiger achtig blijft. Een merkwaardige omstandigheid in dit kort geding is, dat de officier van justitie mr. dr. J. C. Maris als getui ge zal optreden. Mr. Maris zou kun nen bevestigen, dat mr. D. v. d. K. ook voor hem de beschuldigingen aan het adres van de heer Spierenburg heeft herhaald. In de Nederlandse rechtspraak is het wel een grote bijzonderheid, dat een officier van justitie als getuige in een proces wordt gehoord. De heer Worms deelde ons over deze uitzonderlijke verwikkeling nog mee. dat hij mr. D. v. d. K. een ul timatum had gesteld, dat gistermid dag om twaalf uur afliep. Voor dat tijdstip had, volgens mededeling van de heer Worms, mr. D. v. d. K. hem telefonisch gezegd, dat hij nog in twee strijd was over de vraag wat nij met de bewijsstukken zou doen. Kort voor het verstrijken van het ultimatum zond mr. D. v. d. K. aan mr. Pot een telegram waarin hij de raadsman van de heer Worms mee deelde, dat hij de stukken niet ter be schikking van de heer Worms zou stel len. Hij stelde dat de heer Worms zich in deze zaak tegen de heer Spie- OSLO (Reuter) Blijkbaar is de toe stand in Perzië op het ogenblik zo ern stig dat de sjah zijn oezoek aan Noor wegen heeft bekort. Het officiële gedeel te van dit bezoek was achter de rug, maar de Sjah en de keizerin zouden nog een reis naar het noorden van het land maken. Vandaag zal het paar uit Bergen vertrekken naar Zurich om van daar door te reizen naar Teheran. De sjah heeft tijdens zijn bezoek aan Noorwegen dagelijks naar Teheran op gebeld en hij heeft ook verscheidene ma len overleg gepleegd met de staf van de Perzische ambassade in Oslo. isa proces methylalcohol: Van onze correspondent MALMÖ. De 34-jarige le stuurman van de coaster Trigon A. A. L. K., in Mal- mö veroordeeld tot anderhalf jaar dwangarbeid wegens het veroorzaken van de dood van vier mensen,is van plan, beroep tegen het vonnis aan te tekenen. De slachtoffers hadden methylalcohol gedronken, die K. had verkocht. K. blijft volhouden er geen idee van te hebben gehad, dat zich in de flessen, die hij bij afval in de haven had gevonden, de giftige drank had bevonden. Behalve de behandeling in hoger be roep zal ook nog een proces volgen ever de betaling van schadevergoeding aan de nabestaanden. Er wordt aanspraak gemaakt op vergoeding van de begra feniskosten, alsmede in sommige geval len op een lijfrente voor minderjarige kinderen. renburg niet liet leiden door zuivere motieven. Er zou, naar de mening van mr. D. v. d. K. bij de heer Worms rancune in het spel zijn. De president van de Haagse recht bank zal dit merkwaardige kort ge ding volgende week vrijdag behan delen. VOORAFGEGAAN door twee pages en gevolgd door de beide vorstelijke bruids meisjes schrijden prins en prin ses met opgeheven hoofd en in eengestrengelde handen tussen de haag adellijke gasten door. Het huwelijk is zojuist gesloten en de juichende tonen van Mo- zarts Hochzeitsmarsch uit de Figaro vertolken aller blijde ge voelens (links). Het bruidspaar is in het open rijtuig gestapt en maakt een korte rijtoer door de binnenstad die een ware triomftocht wordt. Jubelend begroet de bevolking haar geliefde prinses en onge dwongen wuift het knappe paar terug. Birgitta kwam vaak han den tekort want de wind dreigde meermalen haar sluier als sou venir te ontvoeren (onder). Glunderend keken Birgitta en Johann Georg naar de geest driftige menigte en hun gezich ten spraken voor de Stockhol- mers dezelfde taal als de stra lende zomerzon boven hun hoof den (rechts). Foto rechts onder: Moeder en dochter op de trouwdag einde lijk even alleen. Het gaat bij een huwelijk van vorstenkinderen al niet anders dan op een burger manstrouwpartij: tijd om el kaar even in een onderonsje te vinden is er bijna niet. De dag is om voor het goed en wel is beseft en dan is de scheiding van ouders en kinderen defini tief. Van onze correspondent UTRECHT. Vele ambtenaren ge neren zich ervoor aan hun kennissen te vertellen dat ze ambtenaar zijn, omdat iedereen dan gelijk weet met armoedzaaiers te maken te hebben, Zo illustreerde de heer J. A. Bou quet, secretaris van de Centrale van rijkspersoneel met 16.638 leden de grootste van de organisaties die zich in het Ambtenarencentrum hebben verenigd de salarispositie van de ambtenaren. Hij deed dat in de alge mene vergadering van de centrale, die gisteren in Utrecht werd gehouden. De heer Bouquet zei te geloven dat de ambtenaren nu spoedig de beloofde „franje" zullen krijgen. Men moet zich daar echter volgens hem niet Te veel op verheugen, omdat het slechts gaat om een bedrag van één tot zeven gulden per maand. Twee miljard Een andere bestuurder van de centra le, de heer G. Kenemans, merkte op dat de belastingdienst door onderbezetting ruw werk aflevert. In plaats van één miljard zou de belastingopbrengst twee miljard boven de begroting kunnen lig gen als er maar genoeg competente amb tenaren zouden zijn om de zaken te on derzoeken. De heer Kenemans berekende dat de achterstand in de salariëring van de be lastingambtenaren met tweehonderd mil joen gulden zou kunnen worden wegge werkt. De belastingopbrengst zou met een veelvoud daarvan toenemen. Het he le volk zou dan kunnen profiteren van een tariefsverlaging, Daarvóór had de voorzitter van de centrale, de heer J. Landman, als zijn mening uitgesproken dat de ambtenaar geen rechtmatig aandeel in de welvaart heeft gekregen. Het salaris van grote groepen ambtenaren ligt niet alleen ach ter op dat van de andere werkers in Ne derland, maar het heeft zelfs minder koopkracht dan het vooroorlogse ambte narensalaris. Alles wat het Ambtenarencentrum in het georganiseerd overleg aan de orde stelt wordt bij voorbaat door de zuilen organisaties afgewezen, klaagde de heer Landman. Volgens hem zal de strijd te gen de dictatuur van deze organisaties zwaar zijn. Behalve de achterstand van het overheidspersoneel in het algemeen, zijn er ook scheve verhoudingen tussen groepen ambtenaren onderling. „Deze on billijkheden schreeuwen om een oplos sing", zei de heer Landman. „Er is on rust, in het bijzonder bij de middelbare ambtenaren." De voorzitter was het ook niet eens met de beslissing van de regering over de werktijdverkorting. „Het overheids personeel wordt gebruikt als een rem op de ontwikkeling van de vijfdaagse. Dat kan onze goedkeuring niet wegdragen", aldus de heer Landman. Motie De vergadering gaf in een motie het bestuur opdracht bij het Ambtenaren centrum aan te dringen op voortzetting van het streven naar samenwerking met de drie zuilen, die partner zijn in het georganiseerd overleg. Voorts moet het bestuur ijveren voor een overgangstoe lage waardoor de achterstand in de sala riëring al vast zou worden ingelopen in afwachting van een algehele herziening van de salarispositie, en voor een jaar lijkse gratificatie, zoals die bij particu liere bedrijven gebruikelijk is. Als deze eisen niet binnen een rede lijke termijn worden ingewilligd, moet met de andere organisaties uit het ge organiseerd overleg een gezamenlijke protestvergadering worden belegd, aldus de motie. Eigen nieuwsdienst LEIDEN Met het doel de nood van dieren te lenigen is gisteren in Leiden de dr. mr. Willem Hugenholtz-stichting opgericht. Mensen uit alle delen van Nederland hebben het initiatief daartoe ünomen. Zij wilden daarmee hun dankbaarheid uiten jegens dr. mr. Hugenholtz, die op nationaal en internationaal gebied veel heeft gedaan voor de dierenbescherming. Dominee Lawson was een van de inzittenden van de eerste autobus, die onder zware bewa king met zeer grote snelheid van Montgomery (Alabama) naar de staat Mississippi was gebracht en, hoewel New Orleans de plaats van bestemming was, niet verder kwam dan Jacksonville. In Jacksonville arresteerde de politie de deelnemers aan de actie nadat zij in strijd met de wetten van de staat Mississippi de alleen voor blanken bestemde wachtkamers van het autobus station binnen waren gegaan. Dominee Lawson en de zijnen bleven bij hun weigering, gevolg te geven aan de opdracht, die wachtkamer weer te verlaten. Zij handelden daarmede in de geest van Uriah Fields, een van de leiders van hun verzetsactie, die minister Robert Kennedy in ant woord op diens verzoek cm opschor ting van de actie had getelegrafeerd: „Ware er geen afkoelingsperiode ge volgd op de burgeroorlog dan zouden de negers nu vrij zijn geweest. Ne gen en negentig jaar is voor het af koelen van de gemoederen toch lang genoeg geweest, mijnheer de minister van justitie?" Het was op 12 april van dit jaar pre cies honderd jaar geleden dat de Ame rikaanse burgeroorlog uitbrak die vier jaar later eindigde met de opheffing van de slavernij van de Amerikaanse negers. Een van de Amerikaanse protestant se kerkgenootschappen, de ruim drie miljoen lidmaten tellende United Pres byterian Church (Calvinistisch), schaarde zich eergisteren achter de verzetsbeweging van de Amerikaanse negers. De algemene synode van die kerk sprak zich in Buffalo uit voor het recht van het vrije belijden van geloof door een ieder, ongeacht het ras. Daarmede distancieerde die kerk zich van de zeer vele andere Ameri kaanse protestantse kerkgenootschap pen die de rassenscheiding toepassen. De synode besloot tot aanmoediging van al diegenen die er naar streven met niet gewelddadige middelen gelijk heid voor allen te bereiken. Een min- MANTUA (AFP). Het gedenkteken van de Tyroolse vrijheidsheld Andreas Hofer dat is opgericht in Cittadella, de plaats waar Hofer in 1810 werd gefu silleerd, is met behulp van springtstof vernield. Op een fragment van de zuil werd een briefje gevonden waarop stond: „Vrije Italiaanse groepen". derheid uit de zuidelijke staten stem de tegen. Het argument van die min derheid, dat het niet juist is dat de kerk aanzet tot overtreding van de zui delijke rassenwetten, werd niet aan vaard. Kritiek op het verzoek van minister Kennedy om een periode van afkoe ling werd ook geuit door de gouver neur van Mississippi, Ross Darnett. Hij verklaarde met nadruk dat be' reizen in Mississippi beslist niet gevaarlijk was en dat het er even rustig en vre dig was als waar ook in het land. Gouverneur Barnett meende dat de deelnemers aan de verzetsactie van de negers teleurgesteld waren omdat zich geen moeilijkheden hadden voorge daan. Hij geloofde het bewijs te heb ben geleverd dat Mississippi in staat is orde op eigen zaken te houden. „Ik ben blij dat alles zo vlot is gegaan", zei hij. Het gewapende escorte van de eer ste autobus met verzetsstrijders die Montgomery verliet was indrukwek kend. In de colonne, die met een snel heid van zestig tot honderd kilometer BRUSSEL (ANP Vandaag wor den te Brussel de besprekingen tus sen België en Nederland hervat over de verbetering van de verbinding tus sen Schelde en Rijn. Van Belgische zijde wordt grote betekenis aan deze besprekingen gehecht. Men hoopt dat de onderhandelingen nu eindelijk op gang zullen komen. Verscheidene Belgische kranten ge ven uiting aan een zeker ongeduld over de trage gang van zaken. Zij wijzen erop dat de kwestie bijna al een eeuw oud is. Het wordt tijd dat België voor de moderns binnenvaart een betere vaarweg krijgt die Ant werpen met de Rijn verbindt. Opvallend is hetgeen het Brusselse Het Laatste Nieuws schrijft: „De Belgische positie is bijzonder kwetsbaar". Het blad wijst erop dat Rotterdam in 1960 er meer Rijnverkeer heeft bijgekregen dan Antwerpen in totaal te verwerken kreeg en dat ook Amsterdam, voor de oorlog als Rijnhaven van bijna geen be tekenis, Antwerpen reeds voorbij is ge streefd. Duitsland Ook waarschuwt Het Laatste Nieuws dat de Duitse zeehaven Wilhelmshaven plannen heeft om zich als Rijnhaven per uur voortraasde over de weg naar de grens van Mississippi, bevonden zich 42 auto's, waaronder vrij veel auto's van verslaggevers en persfotografen en reportagewagens van radio en tele visie, In de autobus waren de journa listen sterker in aantal dan de verzets strijders. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. De heer M. S. Vaz Dias, die gisteren in het Amsterdamse Amstelhotel onder bijzonder grote be langstelling zijn tachtigste verjaardag vierde, is benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau. De onder scheiding werd 's ochtends door de staatssecretaris "an O., K. en W. mr. Y. Scholten aan de jubilaris uitgereikt. een positie te verwerven. Het wil door verbetering van de spoorwegverbindin gen een deel van het goederenverkeer uit Rijn- en Ruhrgebied aan zich trek ken. De Brusselse krant schrijft verder: „Op het ogenblik, dat het Rijnverkeer het verzadigingspunt zal hebben bereikt zal Antwerpen niet eens meer kunnen rekenen op een bescheiden aandeel in de constante uitbreiding daarvan. Het ge vaar is groot, dat de Antwerpse positie als Rijnhaven onder Nederlandse druk spoedig daarna zal afbrokkelen. Het is immers geen geheim, dat de Rotter damse haven sedert het einde van de oorlog „over-investeringen" heeft ge daan en de leemte tussen vraag en aan bod zo vlug mogelijk wil overbruggen." Het blad meent voorts nog, dat het weinig zin heeft het prijsgeven van de Rijnvaartpremies in de onderhandelin gen met Nederland als „losgeld voor een concessie" te beschouwen. „Het dient te worden erkend, dat deze premies (in ver schillende vormen verleend aan de bin nenvaart tussen Antwerpen en de Rijn door de Belgische regering) indruisen tegen de beginselen van de vrije mede dinging", zegt Het Laatste Nieuws. In het Bergweg ziekenhuis te Rotter dam is de 78-jarige heer D. Smit over leden aan de verwondingen die hij Tweede Pinksterdag had opgelopen toen hij in de Berkelselaan door een auto was aangereden. DEN HAAG. De ambassadeur van Pakistan in Den Haag begum Raana Liaquat Ali Khan is benoemd tot ambassadeur in Italië en zal eer lang ons land verlaten. Zij vertegenwoordigt sinds 1954 haar land en is sinds enige tijd deken van het Corps Diplomatique in Den Haag. Met het vertrek van de eerste vrou welijke ambassadeur in Den Haag ver liest deze stad een van de meest schil derachtige leden van het Corps Diplo matique. In de bijna zeven jaar dat zij de witte Pakistaanse residentie aan het Plein 1813 bewoonde heeft zij zich in Den Haag en ook ver erbuiten vele vrienden gemaakt. Reeds voor haar komst in Den Haag was zij bekend met de internationale po litiek. Samen met haar man, Pakistans eerste premier Liaquat Ali Khan, reisde zij de wereld door en maakte kennis met vele belangrijke staatshoof den. Na de tragische dood van haar man besloot zij zich geheel te wijden aan de opbouw van het jonge Pakistan. Zij richtte vrouwenorganisaties op en stond vooraan in de strijd voor emancipatie van de Pakistaanse vrouw. Dat zij in 1954 tot ambassadeur werd benoemd droeg in niet geringe mate bij tot versterking van de emancipatie gedachte in dit Mohammedaanse land, waar de vrouw een traditioneel onbe langrijke rol in het openbare leven speelt. De begum heeft zich tijdens haar ambtsperiode in Nederland diepgaand beziggehouden met het leven in ons land. Zij heeft in deze jaren een kennis van ons land verworven, die maar door weinig diplomaten wordt geëvenaard. Zij bezocht talloze sociale instellingen, onderwijscentra, fabrieken, waterwer ken en olievelden. Ze daalde af in de mijnen, woonde operaties bij, hield le zingen voor verschillende organisaties. Kortom. zij zorgde er voor dat Pa kistan in Nederland bekend werd maar ook dat Nederland in Pakistan bekend werd. De rapporten van de eerste vrou welijke ambassadeur onder de moslims zijn voor de regering in Karachi bij de opbouw van het jonge land van groot nut geweest. 4

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 7