OPGEWEKTE BERECHTING VAN .HEILIGE DADERS" Requisitoor van officier: sonoor stukje sarcasme r> Ludendorffbeweging in Duitsland ontbonden Edith Piaf geopereerd Request verzonden aan prins Rernhard ELKE MILITAIR MOET WETEN WAAR HIJ NAAR TOE KAN D Groot Moefti na aanslag - ongedeerd Een dode door ontploffing in fabriek Waardeloze brieven dekten ongebreidelde fantasie Eis: twee jaar en drie maanden resp. één jaar Engeland wil het wel goedmaken met Spanje Tsjombe's ziekte valt wel mee Meer geld voor studie Joan Sutherland „gedeserteerd" Pag. 5 Landsmeer verliest geding om huizen PROTEST TEGEN ONDERSCHEIDING Jongetje in zee verdronken Vervolg van pag. 1 Ameland wil een dam, Schiermonnikoog niet Nederlandse burgemeesters naar congres in Amerika Kamerlid Blom over oprichting bureau voor rechtsbijstand Vrijdag 26 mei 1961 Van onze rechtbankverslaggever AMSTERDAM. Wat zich gisteren in de kleine zaal van de Amsterdamse rechtbank heeft afgespeeld, was eigenlijk niet veel anders dan een komische schets voor twee heren. De Heilige Daders, Jolle J. en Machiel V., welbekend om hun verbindingen met de affaire-Socrates, stonden terecht, en de humor is vrijwel geen ogen blik de zaal uit geweest. Af en toe werd er geschaterd en het was meer pro forma dan in ernst, dat de president, mr. Heintz, de hamer hanteerde. Hij en zijn mederechters hebben zich, te oordelen naar hun gezichten, kostelijk geamuseerd. om was een reis naar de heilige stad dringend noodzakelijk. Jolle en Dreis togen opgewekt naar Italië. „En", zei Jolle gisteren, „Ik heb Dreis verscheidene keren het Vaticaan binnen zien gaan. Zomaar passeerde hij de eerste en de tweede Zwitserse wacht pas na een paar uur kwam hij eruit". Jolle zelf mocht niet met de prelaten praten, had Dreis gezegd. Want dat het Vaticaan meewerkte aan een bovenkerkelijke, bovennationale organisatie moest strikt geheim blijven. Men zal zich het geval herinneren: In de herfst van het vorige jaar werden op het Centraal Station twee mannen gearresteerd, die zich tot ieders verbazing plotseling op een di plomatieke status gingen beroepen. Het waren de veertigjarige Jolle J. en de 42-jarige Machiel V. Zij noem den zich legaat en deken van de boven nationale, bovenkerkelijke organisatie De Heilige Daad, waarvan de ze tel in Wiesbaden gevestigd zou zijn en waarvoor de paus, zijn kardinalen en bisschoppen grote belangstelling aan de dag zouden hebben gelegd, ja, er zelfs 158 miljoen Duitse marken voor ter beschikking zouden hebben gesteld. Het was natuurlijk allemaal scherts, maar toch voldoende ernstig opgezet en gespeeld om de politie aanleiding te geven tot ingrijpen. Er waren mensen geweest, die geld hadden ge stoken in de Heilige Daad en het ver moeden rees dat hier weieens sprake kon zijn van uitgebreide oplichting. VERDUISTERING De officier van justitie, mr. Hart suiker, is daar inmiddels van over tuigd geraakt en hij eiste tegen Ma chiel V. een jaar en tegen Jolle J. twee jaar en drie maanden gevange nisstraf. Jolle J. kwam er zo slecht af omdat hij volgens de officier be halve de oplichting ook nog een bij zonder trieste verduistering op zijn geweten heeft. Toen die ter sprake kwam, verstrakten zich de gezichten van de rechters en heerste de ernst in de zaal. BELEGGING Het slachtoffer van de verduistering vertelde hoe hij aan Jolle 28.000 gul den opgespaard om na zijn dood te dienen voor het onderhoud van zijn geestelijk onvolwaardige dochter, was kwijtgeraakt. Hij had hem het bedrag gegeven om het te beleggen in Horecabedrijven. Maar Jolle had er zijn privé-verplichtingen mee vol daan. Het geld is op. De termijn van terugbetaling is nog niet verstreken, want die loopt tot september 1962. Er is dus nog hoop. Behalve bij het verduisteringsgeval viel er geen grein tje ernst te bewaren bij wat giste ren allemaal uit de stukken en de verhoren te voorschijn kwam. Het werd een volslagen raadsel hoe er mensen kunnen zijn geweest die ook maar één moment hebben geloofd in de fantasterijen, waarmee het twee tal stad en land heeft afgereisd. PAUS ENTHOUSIAST Ze hingen verhalen op over de bis schop van Mainz, die op voorspraak van een Duitser Theodor Dreis, „pre sident" van De Heilige Daad, op een late avond, ergens in 1959, de paus zelf had gebeld. De paus was wild- enthousiast geworden over de ideeën die in de breinen van Jolle en Ma chiel waren opgekomen en hij had onmiddellijk zijn zegen gegeven. Welke waren die ideeën? Er moest, zo hadden Jolle en Ma chiel na een stevige maaltijd in Em merich met de directeur van Socra tes, Nic. den B., en de Duitser Dreis vastgesteld, een organisatie ko men, die ervoor zou waken dat een nieuw filmprocédé (driedimensionaal) niet in handen zou raken van alleen maar commerciële instellingen. Want het leek naar niets, dat blote BB's en oorlogszuchtige schurken de al leenheerschappij op het doek bezaten. De drie-d-film bood een unieke gele genheid tot een algehele reformatie. ATOOMBOM De gedachten van de herep namen een hoge vlucht: Ze vonden, daarbij vooral gesteund door de met allerlei filosofieën volgepropte Duitser Dreis, dat het niet bij de bemoeiingen met de film moest blijven. Er moest iets worden opgezet dat wereldwijd was en dat de sociale en geestelijke no den van de mensheid zou lenigen: „De atoombom is in de hand van één mens, en de wereld leeft in angst". Zo werd De Heilige Daad gebo ren. De officier, die bij de voorbereiding van zijn requisitoor op zijn werkka mer een sonoor stukje sarcasme had neergeschreven, meende dat overvloe dig wijngebruik wel niet vreemd zou zijn geweest aan het denkwerk van de heren. Maar Nic. den B., die als ge tuige werd gehoord, schudde van nee. Het was dus als een ernstige zaak opgezet. De mannen namen afscheid en na een poosje kwam Dreis opda gen met de mededeling, dat hij de bisschop van Mainz had gesproken en dat die „in" was. Er was een katho lieke bank, die iets te maken had met een eucharistisch congres, en die zou wel vijf miljoen Duitse Marken willen voorschieten, om te beginnen. Het mocht echter niet bekend wor den dat de roomse kerk er achter zat. Dus moest het geld van de Duit se bank worden gehaald, die het op haar beurt weer van de katholieke bank had gekregen. STRIKT GEHEIM Jolle reisde naar Duitsland, maar haalde nul op zijn rekest. De Duit se bank wist van niets. Jolle vroeg Dreis hoe dat zat en die kwam met zijn verhaal van het telefoongesprek tussen bisschop en paus, dat „über- nachts" was gevoerd. De paus zou hebben gezegd, dat de zaak in Rome moest worden aangesneden en daar- met een korreltje zout werd geno men. „Zie naar Kennedy", zo riep hij uit, onmiddellijk voor algeheel ge- gnuif in de zaal zorgend. „De Ame rikaanse president heeft plannen met een vredeskorps. En wat zeggen de deskundigen in Nederland? Het is te dilettantisch opgezet, het mankeert vooral aan een wetenschappelijke voor opleiding. En dat was nu juist wat De Heilige Daad voorstond". HOOGST NAÏEF Hoe moet men deze mensen nu zien? Zijn het kinderlijke wezens met een ongebreidelde fantasie, zoals ze door de psychiater zijn beschreven? Die wees in zijn rapport op hun ge brek aan kritisch vermogen en hun neiging om het niet al te nauw te ne men met de gebruiken en regels van eer. geordende maatschappij. Misschien heeft hij wel gelijk en zijn Jolle en Machiel in hun hart dood goede lieden. Ze zijn in ieder geval hoogst naïef. Gisteren stonden ze wat lacherig te doen, toen werd voorge lezen hoe ze zich hadden laten bedot ten door Dreis, die hen brieven stuur de met als onderschrift: „God helpt, God beloont". PRACTICAL JOKE De president memoreerde vrolijk een telegram, dat Jolle, nadat hij was „benoemd" tot legaat, uit Rome had gekregen. „Aan zijne hoogwaar dige excellentie monseigneur Jolle J." luidde de adressering. Er volgde een felicitatie in het Frans. Zou Jolle heb ben geloofd in het papier? Nu zegt hij: „Het zal wel een practical joke var. Dreis zijn geweest". Vandaag zullen de verdedigers van Jolle en Machiel, de mrs. Wijngaar den en Van Zorge, alle goede kanten van hun cliënten belichten en aan dacht vragen voor wat op het betoog van de officier valt aan te merken. Over twee weken zullen de rechters uitspraak doen. MGR. DAMEN Jolle kon daarvan de redelijkheid wel inzien. Bij Machiel evenwel rezen twijfels. Ook hij reisde naar Rome, mèt Jolle, en hij wist door te drin gen tot monseigneur Damen, verte genwoordiger van hqt Nederlandse episcopaat bij het Vaticaan. Dat was in 1959. Inmiddels had Dreis Jolle en Machiel grote geloofsbrieven (in het Frans) verschaft, waarop ze als le gaat en deken van De Heiige Daad stonden aangeduid. Machiel liet de papieren aan de monseigneur zien, vertelde van de plannen en van een door Dreis aangekondigde Vaticaanse garantie van 158 miljoen marken (Pe truspenningen) De prelaat vond het allemaal erg fantastisch en geloofde niet dat er verdere informatie bij het pauselijke secretariaat nodig was. Maar Machiel bleef aandringen en monseigneur Da- men beloofde zijn best te zullen doen. De dag daarop kreeg hij een agen davelletje toegestuurd, waarop Jolle en Machiel hem vroegen voorlopig maar geen stappen te ondernemen. Later, tegen het eind van het jaar, kreeg hij van de heren een telegram uit Las Palmas op Mallorca: „Zalig Kerstfeest. Stop. Gelieve nog te wach ten met informaties. Stop. Telefo nisch contact volgt". Was Dreis erin geslaagd om de twijfels, die tegen hem waren gerezen, weg te nemen? Of hadden Jolle en Machiel besloten om zich maar verre te houden van de harde waarheid, omdat anders al les wat ze hadden opgebouwd in dui gen zou vallen? DRUKWERK Opgebouwd is eigenlijk niet het goede woord. Beter kan men zeggen: Afgebroken. Want de heren hadden met hun volstrekt waardeloze ge loofsbrieven (waarvan de drukkosten op het ogenblik nog niet zijn be taald) flinke gaten geslagen in de ka pitalen van anderen. De directeur van Socrates Den B. had een paar ton af gestaan, diens secretaresse had drie duizend gulden gegeven (tegen vijf honderd gulden rente in drie weken), een oud timmerman had wat gege ven, een zekere wigwam op Mallorca fourneerde duizend gulden, allemaal voor reizen na-ar het buitenland. De geldschieters was ver-teld dat daar de grote financiële klap kon wor den geslagen. Iedereen geloofde het grif. Den B. alleen vond het een beet je een onoverzichtelijk geval. Hij had op bewijzen van het bestaan van De Heilige Daad aangedrongen en zelfs - ruzie gemaakt. Maar de zaak was nooit op de spits gedreven, want ten slotte, vrienden onder elkaar werken niet met het mes op tafel. BRIEF VAN VATICAAN Omstandig zette Den B. gisteren voor de rechtbank zijn positie uiteen. Hij vertelde over geschillen, die hij met Machiel over diens commissie- geld had gehad. Machiel deed af en toe wel eens iets voor de N.V. Socra tes. Eens was er een arbitrage-colle ge benoemd, waarin o.a. de toenmali ge onderdirecteur van de Amster damse Bank, H„ zitting had. Of dat college ooit gewerkt had, kwam niet uit de verf. Den B. zei tegen de rechters, dat hij Jolle noch Machiel als oplichters beschouwde. Volgens hem was de Duit-' ser Dreis de kwade genius achter het hele geval. Dat zeiden ook Jolle en Machiel. Zij hadden geloof in hem ge steld, omdat hij op een gegeven ogen blik met een brief van het Vaticaan voor de dag was gekomen, getekend door een kardinaal en bedrukt met het opschrift „Maestro di camera" on der het pauselijke wapen, tiara en sleutel en alles. „Wat moesten we doen" vroeg Jol le de rechters. „Hadden we moeten zeggen: Dreis is toch een oplichter? Dan was het wel zo'n slechte geweest als zich maar denken laat. Als we die documenten even hadden laten con troleren was hij door de mand geval len". Dat controleren was nu juist, waar het de rechters om ging. Eén van hen merkte droogjes op: „Ik had dat dan maar gedaan". Ook de officier van justitie zag in het gebrek aan kritisch handelen de spil waar alles om draaide. Hij vond dat hier van een zg. voorwaardelijke «opzet tot oplich ting moest worden gesproken. Jolle en Machiel hadden kunnen weten, al thans sterk kunnen vermoeden, dat er kwade trouw in het spel was. Ze had den meer op hun qui vive moeten zijn en hadden zich nooit het recht mo gen aanmatigen om op grond van hun schaarse gegevens bij anderen voor geld aan te kloppen. MERCANTILE BANK De officier had een arrest van de Hoge Raad uit 1940 bij de hand om zijn stelling te ondersteunen. Hij vond het maar helemaal niets, dat Ma chiel een bank had gesticht, de Uni versal Mercantile Bank (kapitaal pre cies één gulden), onder het brief hoofd waarvan hij zich garant had gesteld voor een transactie van enke le miljoenen. Dat ging om grondaan koop op Mallorca, waar De Heilige Daad een universiteit zou stichten. Jolle toonde zich er gisteren tij dens zijn verhoor zeer verbaasd over, dat die universiteit door de rechters Van onze correspondent DONN. De organisatie van de anti- Semitische Ludendorffbeweging, die streefde naar een centraal en autoritair geregeerd weerbaar en vrij Groot- Duitsland, vrij van invloeden van de joden, van de kerken (vooral van de r.k. kerk) en van de vrijmetselaars, is gisteren ontbonden. Zij wordt door de ministers van binnenlandse zaken van de deelstaten in strijd geacht met de bepalingen van de Grondwet. Er zijn donderdagmorgen in heel West- Duitsland 131 huiszoekingen uitgevoerd, waarbij een grote hoeveelheid geschrif ten en boeken in beslag is genomen. Het vermogen van de aangesloten verenigin gen is geconfiskeerd. Er zijn geen arresta ties verricht. Naar het bondsministerie van binnen- Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM De vordering door de gemeente Landsmeer van twee hui zen van de Nederlandse Dok- en Scheepsbouw Maatschappij is in strijd met het contract dat de N.D.S.M. met de gemeente heeft gesloten. De vorde ring is dus nietig en ook in de toekomst mag de gemeente de huizen niet vor deren. Dat heeft de president van de Amster damse rechtbank gisteren bepaald. Hij verbond aan zijn uitspraak in het kort geding geen dwangsom, omdat „er op gerekend kan worden dat de gemeente lijke overheid aan een rechterlijke uit spraak voldoet." In het contract tussen de gemeente en de N.D.S.M. staat dat 178 huizen ir Landsmeer permanent beschikbaar moe ten zijn voor personeel van de scheeps werf. De twee bewoners van de om streden huizen waren door de N.D.S. M. ontslagen en moesten dus de huizen verlaten, de gemeente had echter ge weigerd mee te werken aan de ontrui ming en had door vordering gepro beerd de woningen voor de bewoners te behouden. TOERNEE IN GEVAAR Van onze correspondent PARIJS Edith Piaf heeft het Amerikaanse hospitaal te Neuil- ly bij Parijs een operatie onder gaan. Haar toestand is zeer bevre digend. De zangeres leed aan een verkle ving van de darmen, waardoor de spijsvertering gestoord was. Zij voel de zich al enige dagen niet goed. Eergisteren liet haar arts haar in het ziekenhuis opnemen. Enige uren la ter is zij geopereerd. Het optreden van Edith Piaf in Ne derland zal in ieder geval op de aan gekondigde dagen niet doorgaan. Het is zeer de vraag of zij later nog een toernee kan maken. Alle schouwbur gen zijn volgeboekt. De enige moge lijkheid is een nachtconcert in het Concertgebouw te Amsterdam. Lord Home voor vertrek: Van onze correspondent LONDEN. Het is het oogmerk van de Britse regering nauwere en vriend- schappelijker betrekkingen tot stand te brengen met Spanje. Aldus verklaarde Lord Home, de Britse minister van bui tenlandse zaken, gisteren voor zijn ver trek naar Spanje en Portugal. Hij zal deze landen officiële bezoeken brengen. Het is volgens Lord Home beslist niet de bedoeling van zijn regering de me ningsverschillen en verschillen van in zicht met Spanje te laten voortbestaan. Overigens was de minister niet van mening dat de opmerkingen van But ler, de Britse minister van binnenland se zaken, in Madrid gemaakt, een wij ziging van het Britse standpunt ten op zichte van Spanje betekenen. De heer Butler was als gast aanwezig op een diner dat een particulier karakter droeg en -hij gaf zijn persoonlijke mening weer, aldus Lord Home. Het is onge lukkig dat deze opmerkingen openbaar werden gemaakt, voegde hij hier nog aan toe. Zoals bekend zei de heer But ler dat het hoog tijd wordt dat Spanje weer volledig wordt opgenomen in de westelijke wereld, landse zaken te Bonn mededeelde is uit het gevonden materiaal duidelijk geble ken dat de Ludendorfbeweging in strijd handelde met de Grondwet en dat zij ideeën voorstond die niet overeenkomstig het streven naar toenadering tussen de volken zijn. De Ludendorffbeweging had naar schat ting vijf- tot zesduizend leden. De belang rijkste man van de beweging was Franz Karl von Bebenburg, schoonzoon van de 83-jarige mevrouw Mathilde Ludendorff, die de uitgeverij Hohe Warte leidt, waar de tijdschriften Der Quell en Volkswarte verschenen. De stichter der beweging, generaal Erich von Ludendorff, in de eerste wereldoorlog eerste generaal kwartiermeester bij Von Hindenburg, is in 1937 overleden. Zijn vrouw zette zijn werk voort. De activiteiten van de Ludendorffbe weging waren de laatste tijd sterker ge worden. In de afgelopen jaren heeft zij maandelijks ongeveer dertig lezingen gehouden, die een groot aantal belang stellenden trokken. De beweging trachtte vooral invloed te krijgen op de jeugd. De politie heeft ook bij mevrouw Ludendorff huiszoeking verricht. Zij woont te Tutzing in Beieren. Onlangs heeft de gemeenteraad van Tutzing op onaangename wijze de aandacht op zich gevestigd door de straat die naar de woning van mevrouw Ludendorff loopt de naam Ludendorffstraat te geven. Als" gevolg van optreden van hogerhand, uit gelokt door de scherpe kritiek in de pers, moest men het besluit ongedaan maken. Advertentie Van onze correspondent PARIJS. Twee Noordafrikaan- se terroristen hebben gisteren, op de dag waarop een van de groot ste mohammedaanse feesten, Aid el Kebir, werd gevierd, getracht de Groot Moefti van Parijs in de mos kee te vermoorden. Zij verwondden daarbij een koster van de moskee, die juist op de Groot Moefti toetrad om hem thee te serveren, met een kogel in de hals en namen daarop de vlucht. Na de feestelijke dienst zette de Groot Moefti zich neer in de grote ont vangstzaal om hooggeplaatste moham medanen te ontvangen. Het Franse te levisiejournaal begon opnamen van de plechtigheid te maken, toen plotseling een Arabische fotograaf naar voren trad, die een revolver trok en twee schoten op de Groot Moefti afvuurde. Hij trof de koster en nam de vlucht via de openstaande tuindeuren. In de tuin voegde zich een tweede terrorist met een revolver in de hand bij hem en samen namen zij via de moskee de vlucht. Vermoedelijk komen zij beiden op de televisiefilm yoor, zodat de politie goe de hoop heeft hen spoedig te kunnen arresteren. De gewonde koster maakt het redelijk. LEOPOLDSTAD (Reuter) President Tsjombe van Katanga, de gevangene van de Congolese re gering in Leopoldstad, heeft gis teren bezoek ontvangen van enige vertegenwoordigers van het Inter nationale Rode Kruis. Eerder was bericht dat de president van Ka- tanga ernstig ziek zou zijn, maar het schijnt dat de ernst van de ziekte nogal meevalt. Wel heeft de gevangenschap een ongunstige invloed gehad op zijn zenuwge stel; hij heeft daarom verzocht zijn persoonlijke lijfarts te mogen ontvangen. De speciale vertegenwoordiger van de Verenigde Naties in Congo, Dayal, is afgetreden. Premier Nehroe van Indië die het ontslag van Dayal be vestigde, zei dat het heen-gaan van Dayal niet van invloed zal zijn op de Indische politiek in Congo. De In dische brigade zal in Congo blijven. Nehroe wilde zich niet uitspreken over de redenen van het ontslag van Dayal. DEN HAAG Het huis waarin eens Johan de Witt heeft gewoond wordt in zijn oude luister hersteld. De restaura tie wordt gefinancierd door een levens verzekeringsmaatschappij, die eigenaar van het pand is, en door de Dienst mo numentenzorg. In Leeuwarden krijgt de zestiende eeuwse toren De Oldehove een grote beurt. Ook enkele andere historische ge bouwen van de Friese hoofdstad zullen hersteld worden. In de gemeente St. Aagten in Noord holland is men van plan de resten van de zogenaamde Dwangburcht Nuwen- doorn voor het nageslacht te bewaren. De burcht stamt uit de middeleeuwen. Ir. P. F. S. OTTEN Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Is men in Nederland nu vrijwel algemeen doordrongen van de noodzaak om te sparen voor de toekomst, dat neemt niet weg dat men bij de besteding van het gespaar de vaak al te eenzijdig denkt aan in vestering in machines en gebouwen. Het is de vraag of men evenzeer over tuigd is van de noodzaak om meer in mensen te investeren. In deze geest sprak gisteren ir. P. F. S. Otten, voorzitter van het college van commissarissen van Philips, tijdens de tweede efficiencydag van het N.I.V.E., het Nederlands instituut voor efficiency. Er zijn aanwijzingen, zo zei hij, dat deze investering, in de vorm van onder wijs en vorming, een grotere bijdrage tot de groei van de welvaart vormt dan men vaak aanneemt. Volgens gegevens van de Unesco maken de Westeuropese landen in dit opzicht ten opzichte van de Verenigde Staten en de Sowjetunie bepaald geen florissante indruk. In West-Europa zou men nog sterker de onrust moeten voelen, die men in Ame rika kan waarnemen over de dreigende achterstand bij de Sowjetunie terzake van de opleiding van technici. Te weinig studenten komen in ons land voort uit de „lagere" milieus, zo meende ir. Otten. Er kunnen ongetwij feld nog reserves aan intellect worden aangeboord. Vance Packard, de Ameri kaan die het boek De Statuszoekers heeft geschreven, heeft er zeer terecht op gewezen dat de academische vor ming steeds meer entreebiljet gaat wor den voor de hogere regionen van het bedrijfsleven. Het is dan ook een eis van rechtvaar digheid dat men dit entreebiljet niet re serveert voor hen die voldoende koop kracht voor de academische vorming bezitten. De bedrijven moeten ook van hun kant hun veelbelovende krachten de kans geven om hun opleiding desnoods op latere leeftijd te voltooien, wanneer zij in hun jeugd de kans daartoe mis ten. Ir. Otten merkte voorts o.m. op dat de noodzakelijkerwijs steeds voortgaan de groei van het beambtenapparaat bin nen de bedrijven zorgvuldig moet wor den bewaakt. Een voortdurende strijd tegen de bijna onvermijdelijke buro- cratisering is onmisbaar. SOHEVENINGEN Zonder dat iemand het heeft gemerkt is gisteren de tienjarige jongen A. de Besten uit Voorburg bij Scheveningen in zee ver dronken. Het lijkje spoelde een uur later bij de pier aan. De jongen is de eerste zwemmer, die dit badseizoen is verdronken. De heer Doelman uit Naald wijk heeft gisteravond te zamen met twee andere leden van het Voormalige Verzet in Neder land een request aan prins Bern- hard verzonden, waarin namens de oud-illegaliteit bevreemding en te leurstelling over het toekennen van de koninklijke onderscheiding tot uitdrukking wordt gebracht. Uit de Rijnstreek werd gistermiddag gemeld, dat uit Ter Aar aan de leden van het Veteranenlegioen een protest brief tegen de onderscheiding van de Delftse adjudant is verzonden. Procedure Om misverstanden te voorkomen, geven wij hier de procedure die wordt gevolgd bij de voordracht tot een Ko ninklijke onderscheiding. Een groep burgers maakt de burge meester attent op de wenselijkheid een bepaalde persoon voor te dragen voor een onderscheiding. (De burgemeester kan ook op eigen initiatief te werk gaan.) Acht de burgemeester de wen selijkheid aanwezig, dan laat hij meestal door de plaatselijke recherche een onderzoek naar het verleden van de persoon in kwestie instellen. Is het resultaat van dit onderzoek vol gens de burgemeester bevredigend, dan stelt hij een voordracht tot onderschei ding op. De autoriteiten, die deze voordracht in behandeling krijgen, verlaten zich op de door de burgemeester verstrek te gegevens. In laatste instantie be reikt de voordracht het ministerie, waaronder de betrokkene uit hoofde van zijn werkzaamheden ressorteert. De minister laat daarop het koninklijk be sluit gereed maken, dat dooi; de Ko ningin wordt ondertekend. Onderzoek In het geval-Delft moet dus de bur gemeester van Delft het verleden van adjudant B. hebben laten onderzoeken. Het resultaat van dit onderzoek moet voor de burgemeester aanleiding zijn geweest de adjudant voor een onder scheiding voor te dragen. Hierbij rijst de vraag: Welke gege vens stonden de burgemeester bij het beoordelen van B.'s gedrag tijdens de oorlog ten dienste. De burgemeester heeft verklaard, dat een na de oorlog opgemaakt rapport B. van iedere blaam heeft gezuiverd. galiteit in onze stad wordt de juistheid van het rapport (en door sommigen zelfs het bestaan ervan) in twijfel ge trokken. Bovendien bereikten ons uit dezelfde kringen opmerkingen als zou de burgemeester (opzettelijk) verkeer de voorlichting met betrekking tot het verleden van de politieman in kwestie hebben ontvangen". Opzettelijk In de Delftsche Courant van gister avond stond een uitgebreide beschou wing over de kwestie. Hierin staat, met betrekking tot het rapport: „Wij hebben op gezag van de burgemeester onmiddellijk aangenomen, dat het rap port bestaat. Dat doen we nog. Doch in de kringen van de officiële oud-ille- VENETIE (AP Reuter). De Aus tralische sopraan Joan Sutherland is van de generate repetitie van Bellini's Sonnamhula weggelopen omdat zij het met de dirigent oneens was. Gisteravond is in de Opera van Ve netië voor de deelnemers aan het we reldcongres voor „public relations" een galavoorstelling van de opera gegeven. De rol van Anima, die door Joan Sutherland gezongen zou worden, was overgenomenn door de Italiaase so praan Elvina Ramella. De boze zangeres is naar Londen ge vlogen. De directie van de Venetiaanse Opera heeft haar van contractbreuk be schuldigd. Later op de avond heeft de zangeres in Londen laten weten dat zij op dok tersadvies rust moet houden en voorlo pig niet mag zingen. Van onze correspondent ROERMOND. Een explosie in de Chemische fabriek aan de Molenweg in Roermond heeft gisterochtend de zes tigjarige Ambonees Estaphanus Noya het teven gekost. De man werd getrof. fen door een neerstortende balk. De ontploffing is waarschijnlijk ver oorzaakt, doordat in een silo opgesla gen, zeer fijn gemalen pigmentstoffen hebben blootgestaan aan de lucht. Dat een dergelijke vermenging explosief is, was niet bekend. De chemische reactie ging gepaard met een geweldige knal. Meteen daar na stortte het dak van het gebouw in. De heer Noya, die alleen in de ruim te aan het werk was, werd door de balk doodgedrukt. Door neerstortende brokken steen werd de hele technische installatie in dat deel van de fabriek vernield. Een huis in de buurt werd zwaar beschadigd. De brand die na de explosie uitbrak, heeft niet veel schade meer kunnen aanrichten. De brandweer wist het vuur snel in te perken. De schade was gis teren nog niet te schatten. AMELAND^ Een dam in de Wad denzee, die één van de eilanden aan het vasteland zou vastklinken, zou in Ameland met vreugde worden begroet. Dat heeft de burgemeester van het eiland mr. F. G. A. Huber, laten we ten tijdens de proefvaart van de veer boot Johan Willem Friso, die straks voor de verbinding tussen Ameland en Friesland zal zorgen. ,,Deze boot", zei de burgemeester voorts, ,,zou niet overbodig worden. We zouden er rondvaarten mee kunnen ma ken op het binnenmeer dat door de dam zou ontstaan." De heer O. G. de Boer, burgemeester van Schiermonnikoog, wilde niets we ten van een dam van zijn eiland naar het land. Zijn enige wens: een betere bootverbinding. De gedachte van een dam in de Wad denzee is enige tijd geleden gelanceerd door de voorzitter van het economisch -technologisch instituut voor Friesland. ROTTERDAM (ANP). De burge meesters van Rotterdam, Haarlem, Arnhem, Nijmegen, Scheemda, Bergen op Zoom, Geleen, Delden, Gorinchem en Helmond zullen in Washington de World conference of local governments bijwonen, die daar van 15 tot 20 juni wordt gehouden. Op het congres, waaraan gemeente besturen uit de hete wereld deelnemen, zulten problemen omtrent het regiona le bestuur worden besproken. Het Nederlandse gezelschap, dat wordt aangevuld met drie wethouders, één gemeentesecretaris en een verte genwoordiging van de Vereniging van Nederlandse -gemeenten, vertrekt 12 ju ni in gezelschap van talrijks Europese collega's. Van onze speciale verslaggever E ACTIE voor verbetering van de rechtspositie van de dienstplichtigen vindt weerklank. In zijn veertigjarige strijd staat de heer P. de Boer uit Drachten niet meer alleen. Het plan is geboren om tot oprichting te komen van een algemeen, onafhankelijk bureau, waar de militair, die in juridische en medische problemen verwikkeld is geraakt, kosteloos rechtsbijstand en voorlichting krijgt. Na de publikatie van onze serie artikelen over dit onderwerp, heeft het bestuur van de Bond van mobili satie-invaliden en de Stichting De Nederlandse soldaat besprekingen ge voerd met enkele leden van de Tweede Kamer. De bespreking stond onder leiding van het socialistische Tweede- Kamerlid J. Blom, bij wie de gedachte aan het bureau van rechtskundige bij stand was opgekomen. De beide organisaties die door de heer De Boer worden geleid, hebben zich dezer dagen met een rekest gericht tot alle fracties van de Tweede Kamer waarin instemming met dit plan wordt gevraagd. Het ligt in de bedoeling binnenkort in Utrecht een vergadering te houden waar deze zaken nader zul len worden uiteengezet. Mening Ter inleiding hebben wij aan Kamer leden, juristen, militairen en leidende figuren van instellingen en organisaties die hierbij nauw betrokken zijn, hun mening over dit onderwerp gevraagd. Als initiatiefnemer van het te stichten bureau, opent de heer Blom thans de rij. Reeds vaker heb ik in het parlement gewezen op de leemten die bestaan in de rechtspositie van hen, die ten ge volge van ziekte of ongeval de dienst moeten verlaten, aldus de heer Blom. Hij zei waardering te hebben voor het werk van de heer De Boer. Daarom was hij ingegaan op zijn suggestie om gezamenlijk te zoeken naar een be vredigende oplossing. Met de constatering, dat de dienst plichtigen geen sluitende regeling heb ben waarin hun rechtspositie is ver zekerd, wordt een schrijnend probleem aan de orde gesteld. Uit een bescherm de maatschappij met sociale voorzienin gen en de ruggesteun van de vak organisaties, komt de dienstplichtige zodra hij onder de wapenen is ge roepen in een luchtledig. Voor de dienstplichtigen is er geen vakorganisatie. De dienstplichtige hangt in de lucht, hij weet niet waar hij steun en bijstand moet zoeken wanneer hij in moeilijkheden raakt. Onaanvaardbaar Deze toestand acht de heer Blom onaanvaardbaar, temeer omdat de ge meenschap militaire verplichtingen eist van de burgers. In wezen is de dienst plichtige een gevorderde ambtenaar. Voor hem zouden er feitelijk nog betere regelingen moeten zijn dan voor degene die uit vrije wil in overheids dienst gaat. Het leger is er om alle sociale ver worvenheden en onze vrijheid te ver dedigen. Dit veronderstelt toch zeker, dat dit leger zelf in de eerste plaats sociaal verzorgd is. Dat is bepaald niet het geval voor de man, die wegens ziekte of gebreken uit de dienst wordt ontslagen. In dat ge val maakt de administratie uit of hij in aanmerking komt voor pensioen of uitkering, wat hij krijgt en hoeveel. Pas als deze beslissing is genomen en zij kwetst het rechtsgevoel, dan staat de ex-militair de weg naar beroep open. Hij moet dan echter tweemaal in be roep gaan bij dezelfde administratie die een afwijzende beslissing nam. Er is niet veel fantasie voor nodig om te begrijpen, dat de beslissing op deze be roepen gelijkluidend zullen zijn aan de eerste beslissing, die dezelfde instantie reeds nam. Pas daarna staat de lange weg vol obstakels open naar de rechter. De moeilijkheid is dat de meeste dienst plichtigen, die met deze problemen te maken krijgen, niet weten hoe zij moeten handelen. Dure plicht Het is een dure plicht van de over heid, zo betoogde de heer Blom, dat de rechtspositie wordt gewaarborgd in een regeling met kracht van wet of in een afzonderlijke wet, die alles regelt waarmee de dienstplichtige te maken kan krijgen. Het zakboekje van de militair moet daar duidelijk uitsluitsel over geven. Elke militair die wordt afgekeurd wegens ziekte of gebreken nadat hij enige tijd dienst heeft gedaan, moet een briefje meekrijgen waarin hem wordt meegedeeld waar hij zich kan vervoegen en hoe hij kan handelen om recht te verkrijgen. Er moet een onafhankelijk bureau komen waar de dienstplichtige juri dische en medische voorlichting en bij stand kan krijgen, zonder dat hem dat geld kost. Dit bureau moet gefinan cierd worden door de regering. Het moet desondanks volkomen onafhanke lijk zijn van de minister. Voor de oprichting en instandhouding van het bureau zal jaarlijks een vaste post op de begroting van defensie moeten komen. Het lijkt er op of defen sie daardoor weer duurder zal wor den, zo merkte de heer Blom op, maar in de praktijk zal blijken, dat het tegendeel het geval zal zijn. Immers, nu wordt ontzaglijk veel werk gedaan, dat handen voi geld kost, zonder dat de noodzaak van al dit werk duidelijk is. Ook al zouden de kosten hoger komen te liggen, dan nog zijn wij aan de op- geroepenen verplicht hun rechtspositie te verzekeren. Klein bureau Erg kostbaar hoeft het bureau niet te zijn, meent de heer Blom. Het moet vooral een klein bureau zijn, met één vaste jurist. Verder dienen voor elk geval afzonderlijk in de naaste om geving van de rechtzoekende een jurist en/of een medicus te worden aange wezen om dit speciale geval te behan delen. Zo kunnen de kosten beperkt blijven tot ieder geval afzonderlijk. Niettemin dient voorop te worden gesteld, dat de rechtskundige, de ge neeskundige en de sociale bijstand de dienstplichtige geen cent mag kosten. Boven het bureau zal een commissie van toezicht moeten komen. De heer Blom zei dat bijvoorbeeld twee leden van deze commissie kunnen worden aangewezen door de Stichting van de Arbeid (één werkgever en één werk nemer). De voorzitter zou benoemd moeten worden door de Kroon, bijvoor beeld iemand van het departement van sociale zaken. „U begrijpt dat dit zo maar globale aanwijzingen zijn", zo zei de heer Blom. „Het gaat er om dat op korte termijn een vast onderwerp voor gesprek ont staat, waaruit een vastomlijnd ontwerp moet voortkomen."

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 5