OUD-LEDEN ILLEGALITEIT VERBIJSTERD OVER GANG VAN ZAKEN IN DELFT r Arabier en poppenkast; op Neerlands festival DROOGTE TEISTERT ALGERIJE fgjj IX Als U werkelijk van Uw pijn af wilt, helpt ASPIRIN Onrust groeit in Zuid-Afrika Giro gaat achterstand inlopen Het gaat niet om de man maar om de onderscheiding van iemand met zo'n 31 MEI NADERT C en A. en Voss kregen boete Ontsnapte bij inbraak gepakt VERKEER NEEMT TOE EN PERSONEEL IS STEEDS MOEILIJKER TE KRIJGEN MAAR... Bezwaar tegen ponsen in Apeldoorn PORTUGAL ZENDT OPNIEUW TROEPEN NAAR ANGOLA waar BAYER achter staat Woensdag 24 mei 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 5 REQUEST AAN PRINS BERNHARD Beraad vooraf „Diep schamen" Nog op post Grootste kermis Poppenkast Geen strand „We wisten het" Fout" takt volle twee-takt rijders gebruiken Esso 2-T motor oil Echtpaar gedood door kolendamp ASPIRIN* met 3 - voudige werking INBREKER BLEEK OMSINGELD Van een onzer verslaggevers DELFT In vele delen van Nederland zijn oud-leden van de illegaliteit, vooral van de roemruchte K.P., verbijsterd over de toekenning van een koninklijke onderscheiding aan de Delft se adjudant van politie B. Hun verontwaardiging richt zich niet in de eerste plaats tegen B., over wiens aandeel in de mislukking van een overval op het Delftse politiebureau wij zaterdag schreven. Zij zijn gegriefd door de omstandigheden dat adjudant B. een onderscheiding is verleend hoewel het vaststaat dat hij zich in 1944 niet als een goed vaderlander heeft gedragen. HET bitterst was het ver haal dat wij optekenden uit de mond van mevrouw A. J. van der Sloot-Van Meesen. Zij is de weduwe van een verzetsstrijder-politieman, die na de mislukte overval te Delft werd gefusilleerd. Bijna huilend van woede zei zij ons: „De mensen die hem voor die on derscheiding hebben voorgedragen kunnen nooit de hele waarheid heb ben gezegd en zij zijn dus medeschul dig. B. kun je deze misplaatste on derscheiding niet kwalijk nemen, daar is hij te dom voor. Wel wist het hele Delftse politie korps dat hij in de oorlog niet tot de „goeden" kon worden gerekend." Mevr. Van der Sloot-van Meesen bleef in 1945, toen haar man was ge fusilleerd, met vijf kinderen achter. Haar werd in 1945 een politiepensioen geweigerd; haar man, zo werd meege deeld, was na de laatste overval her kend, moest onderdduiken en werd door de toenmalige n.s.b.-commissaris van politie Verschoor ontslagen. „Hij was dus ontslagen vóór zijn dood en dus heeft u geen recht op pensioen", aldus de lakonieke mede deling. Toen zij las van de onder scheiding aan B. zei ze verbitterd: „Laat hem er gelukkig mee zijn. Maar hoe zo iets kan gebeurenik begrijp het niet." Nog duidelijker antwoord kregen wij van de tegenwoordige brigadier der gemeentepolitie in Bloemendaal, de heer A. Post. In ons artikel van zaterdagmorgen schreven wij, dat agent Arie Post in de bewuste nacht de gevangen illegale werker Toonen in de cel gerust had gesteld. We schre ven echter, dat wachtmeester Van der Sloot een deur van het politiebureau heeft opengemaakt. Dit was niet juist. Wachtmeester Van der Sloot was die nacht niet in het politiebureau en de toenmalige agent Post heeft de verzets strijders binnengelaten. De heer Post vertelde ons het vol gende: „In 1944 waren er al zoveel over vallen op politiebureaus gepleegd, dat iedere politieman bij zichzelf te rade moest gaan, wat zijn gedrag zou zijn wanneer ook zijn post zou worden over vallen. In de week voor de Delftse overval was er nog een in Den Haag op een politiebureau gedaan; daar was bij ons druk over gesproken". „Voor de „goede" agenten was het helemaal geen probleem. „We zullen onmiddellijk onze handen in de lucht steken en de jongens hun gang laten gaan", zeiden ze tegen elkaar. „We zullen alleen vragen of ze ons buiten weten willen slaan, zodat we gedekt zijn tegenover de Duitsers. Het argument van de burgemeester van Delft", zo vervolgde de heer Post, „is meer dan belachelijk. Er is bij B. geen sprake geweest van een reflex-reactie. Hij heeft doelbewust willen voorkomen, dat de gevangenen werden bevrijd." We vertelden de heer Post, dat bur gemeester De Loor üe „bijzondere pro motie" van adjudant B. tijdens de oor log als een staaltje van n.s.b.-propa- ganda wilde uitleggen. Hierop werd de ronde brigadier echt kwaad; „Waarom zou B. uit propa- ganda-overwegingen zijn bevorderd en waarom werd ik naar een concentratie kamp gebracht Ik heb me door de K.P. bewusteloos laten slaan, maar ik moest aan de Duitse veiligheidspolitie, de S.D. worden uitgeleverd en B. kreeg een buitengewone promotie". „Laat hem gelukkig zijn met zijn lintje", mengde mevrouw Post zich in het gesprek. „De mensen, die hem heb ben voorgedragen, behoren zich diep te schamen. Zij moeten op de voor dracht gewoon de vijf oorlogsjaren hebben weggeknipt." Bij de Delftse politie moet vlak na de oorlog een zeer merkwaardige toestand hebben geheerst en blijkbaar is dat nu nog zo. Waarom zijn de volgende po litiemannen, die tijdens de oorlog on verdacht goed waren en van wie velen een actieve rol in het verzet hebben ge speeld, allen na de oorlog uit het Delft se corps verdwenen: H. Hogerwaard, Neuteboom, W. Naye, B. Lejewaan, A. Post en J. van Looijen 1 Opperwachtmeester Post heeft ons een antwoord daarop gegeven: „Na de overval in 1944 werd ik door eigen politiemannen gevangen geno men, tezamen met twee andere colle ga's, die zich tijdens de overval als goe de vaderlanders hadden gedragen. We werden onder geleide van de adjudant Pr. ook deze heeft thans nog een verantwoordelijke positie in Delft naar de overvalwagen geleid om naar de S.D. in Rotterdam te worden ge bracht. In de auto ontgrendelde adjudant Pr., die toen nog brigadier was, zijn revol ver en zei dreigend tegen ons: „Ik weet niet wat jullie van plan zijn, maar ik neem geen enkel risico." „Toen ik na de oorlog uitgeput uit het concentratiekamp Oranienburg kwam, zaten B. en Pr. nog allebei op hun post en er scheen niets veranderd. Anderhalf jaar later mocht ik weer voor halve dagen werken. Ik kreeg in Van onze speciale verslaggever DE ARABIER is de komende week niet thuis. Hij zal van vandaag tot volgende week woensdag ergens in München te horen zijn, op de Königs- platz, de St. Jakobsplatz of nog een andere Platz en tien tegen een, dat hij omgeven zal zijn door een zwerm kaasmeisjes. Wij Nederlanders gaan ons de komende zeven dagen in Mün chen, de stad aan de Isar, ver kopen en niet zo zuinig ook. Als er wat te handelen valt, dan weten wij nog steeds van wanten en zijn wij opnieuw jongens van Jan de Witt zeker wanneer het er om gaat onszelf aan de man te bren gen. Daarom sturen we, wanneer ergens een Hollandse week wordt gehouden, ons grootste en mooiste draaiorgel de grens over en laten we bevallige kaas- en bloemenmeis jes en nog tientallen andere belang wekkende zaken van ministers tot klokkenspelen met de muziek meetrekken om ver van huis Neer lands lof te zingen. Na Hamburg (1958) en Stuttgart (1959) is het dan deze keer München. München, de hoofdstad van Beie ren waarvan de folders vertellen, dat het de stad is van de gastvrij heid, omdat er vijftienduizend hotel- en pensionbedden de bezoekers wachten, van de wetenschap, dank zij de Ludwig-Maximilian univer siteit en andere instellingen van hoog en hoger onderwijs, en van de levensvreugde, door zn carnaval, z'n Marzenbier en Maibock, en z n Oktoberfest, de grootste kermis in ElVanahet balkon van het stadhuis van deze stad zal vandaag om pre cies tien minuten over elf het Jacht hoornkorps van de (*renad!®r,s'ai^ gala. met luid iaehthoonutesehal den volke kond doen van het b»mn van de Nederlandse week. Burgers van München. Nederland presenteert.. Het presenteert in de eerste plaats ziin minister van economische zaken, drs. J. W. de Pous, die na het geschal van de grenadiers met wel gekozen woorden de week officieel zal inleiden. Daarna zal het, zeven dagen lang, op tientallen manieren laten zien en horen wat het is, doet en presteert. Een andere Nederlandse minister, mr. J. M. L. Th. Cals, zal in het stadsmuseum de tentoonstelling „Holland, land en volk" openen, de ATabier zal spelend door de straten trekken, de Koninklijke militaire kapel zal concerteren evenals het Residentie-Orkest en het Nederlands Kamerkoor, de Amsterdamse pop penspeler Jan Nelissen zal optreden, en het Scapino-ballet, en een klom penmaker en een diamantslijper zul len hun ambacht tonen. Burgemees ter mr. G. E. van Walsum van Rot terdam zal een kijkje komen nemen in München (morgen) en de Duits- Nederlandse kamer van koophandel zal uitgebreid vergaderen. De Dutch Swing College Band, Rita Reys met het trio Pim Jacobs en Godfried Bomans zullen laten zien en horen, dat niet alle Nederlanders altijd even zwaar op de hand zijn. De Hollandse week zal, kan het Hollandser, worden besloten door de muziek van de Arabier. Dat gebeurt echter pas volgende week woensdag, om vijf uur, op de Kurfürstenplatz. U hoort nog van ons voor die tijd. al zou het alleen al zijn om te vertel len hoe f'in de Duitsers het vinden Nederlanders op visite te krijgen (ook al kunnen ze natuurlijk nooit zo'n strand aanbieden als dat van ons). het begin uiteraard wat gemakkelijk werk. Toen ik daar de eerste dag mee bezig was, kwam de waarnemend com missaris M. bij me en zei grijnslachend: „Je mag die Duitsers feitelijk wel dank baar zijn, want aan hen heb je nu toch maar een mooi baantje te danken". De heer Post vervolgde: „Nee, ik kon het in Delft niet meer uithouden en alle jongens, die tijdens de oorlog „goed" waren geweest, kregen in Delft een weerzin om te werken onder men sen, die tijdens de oorlog zoal niet „fout" dan toch in ieder geval trouwe dienaren van de Duitsers waren ge weest. Ik heb overplaatsing naar Bloe mendaal aangevraagd, hoewel ik er in salaris op achteruit ging". De heer Piet Doelman in Naaldwijk, in 1944 leider van de K.P.-Westland, was al tot actie overgegaan, toen wij hem bezochten. „Met nog twee andere mannen gaat er deze week namens de oud-K.P.-ers van Westland en Delft een request naar Prins Bernhard. Daar in zal leedwezen worden uitgesproken over het feit, dat een figuur als B. in aanmerking is gekomen voor een on derscheiding". De heer Doelman zei bijzonder na drukkelijk: „Het gaat niet om ons. Wij, K.P.-ers hebben na mei 1945 niet op dank gerekend. Maar wij achten het een plicht ten opzichte van onze ge vallen kameraden te protesteren tegen deze onderscheiding. Dit hebben zij niet verdiend". De heer Doelman, die de bewuste overval op touw had gezet en die naderhand alle overlevende K.P.-ers, die het bureau zijn binnengedrongen, over de kwestie heeft gehoord, ver klaarde zeer nadrukkelijk: „B. heeft niet menselijk gereageerd. Hij heeft zich doelbewust tegen onze mannen verzet Door het lawaai, dat werd ge maakt zijn wij niet in staat geweest ons werk te voltooien, wat tenminste één gevangene het leven heeft gekost". De heer Jelle Kramer uit Vlaar- dingen is een van de vijf mannen ge weest, die het wachtlokaal zijn bin nengedrongen en daar in gevecht raak ten met de nu onderscheiden adjudant en diens collega. Hij zegt: „We waren van te voren gewaar schuwd, dat we tegenstand konden verwachten. Een uur voor de overval- had men ons verteld: Er zitten twee „foute" kerels van de politieke politie op het bureau. Onze opdracht kon ech ter geen uitstel lijden". „Toen ik als derde man het wacht lokaal binnenstapte, zag ik de wacht commandant naar een op de tafel lig gend pistool grijpen. Deze meneer had enkele dagen daarvoor verklaard, dat hij zich tot het uiterste zou verzetten, wanneer er een overval zou komen. Ik dook dus over de tafel heen griste de revolver voor zijn neus weg. Toen zag ik, dat B. naar zijn revolver greep. Ik sprong op hem af en sloeg hem tegen de grond. Hij was echter zo sterk als een beer." „Hoewel we in enkele seconden met vier man bovenop hem zaten, wist hij ons van zich af te schudden en over eind te komen. Weer greep hij naar zijn revolver. Toen zijn we met zijn allen op hem toegesprongen en hebben Van onze correspondent A LGIERS Algerije schijnt aan de -TA. rand van een hongersnood en van een economische catastrofe te staan. Bij de stilstand van het eco nomische leven, het gevolg van de ge beurtenissen van de laatste maanden en van de onzekere toekomstverwach tingen, heeft zich een nieuwe ramp gevoegd: de droogte in die gebieden, waarvan de bevoorrading van het land afhankelijk is. Volgens een voor lopige schatting zou de opbrengst aan graanprodukten nog niet de helft van die van vorig jaar bedragen. In be paalde streken is de graanoogst zelfs geheel mislukt. In een groot deel van het landbouw areaal, waar de normale regenval per jaar 1200 mm bedraagt, is het afgelopen jaar slechts 280 mm gevallen. In het departement Constantino, dat bekend staat als de graanschuur van Algerije, heeft de oogst door de droogte geleden. In het departement Batna is het gewas vrijwel niet opgekomen en de oogst totaal mislukt. Bij dit alles wordt de tabaksaanplant geteisterd door meeldauw. Men heeft slechts 500 hectare van de 8000 hiertegen kunnen vrijwaren. De opbrengst van de andere 7500 hectare zal vermoedelijk vrijwel nihil zijn. Wat de veestand betreft is vrijwel een kwart ongeveer VA miljoen dieren van dorst omgekomen of voortijdig ge slacht. Hieronder bevinden zich ruim een miljoen schapen. Om een hongersnood te ontgaan heeft de Franse regeringscommissaris, Morin, een invoer van ongeveer 600.000 ton graanprodukten toegestaan. Alle scheeps- ruimte, vooral in de oostelijke havens, zal hiervoor worden gebruikt. er op los geslagen. We hadden duide lijk bij onze binnenkomst gezegd; „Handen, op, we komen de gevangenen bevrijden," maar B. heeft als een beest gevochten om onze overval te doen mislukken. V* „Was B. misschien bang voor de Duitsers?" vroegen we. .Meneer," antwoordde Jelle Kramer, „ik heb aan tientallen overvallen mee gedaan. Op politieposten en distribu tiekantoren en noem maar op. Nergens hebben we onze revolver behoeven te gebruiken. Geen enkele Duitser kon het de mensen kwalijk nemen, als ze tegen gewapende overvallers het on derspit dolven. B. heeft ten koste van alles willen voorkomen, dat de gevan genen werden bevrijd. Dit verbaasde ons niet, want hij stond in heel Delft als „fout" bekend, hoewel hij geen lid was van de n.s.b." Advertentie Zelfmengend Beperkt slijtage tot minimum Voorkomt lagercorrosie Ideaal voor alle typen 2-takt motoren Verkrijgbaar in bussen vat» At en 1 liter Hei klaargemaakte produkt van ESSO benzine en 2-T Motor Oil MET ESSO BENT U BETER UIT! Eigen nieuwsdienst GELDROP. De 71-jarige L. P. F. R. Leinweber en zijn 66-jarige echtge note zijn gisterochtend dood in bed ge vonden in 'hun huis aan de Kettingstraat in Geldrop. Zij zijn vermoedelijk door kolendamp vergiftigd. Het echtpaar bewoonde het huis al leen. Een schoonzoon vond de twee mensen, toen hij hen kwam opzoeken, Advertentie stilt snel de pijn doet de koorts dalen activeert bet organisme «5 P} JOHANNESBURG (Reuter). De naderende uittreding van Zuid- Afrika uit het Britse Gemenebest op 31 mei gaat gepaard met een toenemende onrust in het gehele land. De politie verricht nog steeds arrestaties „als voorzorgsmaatre gel" en gisteren maakte zij bekend dat men in twee particuliere huizen in Durban een voorraad eigenge maakte bommen en granaten had aangetroffen. Zeker één van de betrokken arres- Doorgeefactie niet juist Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM De zogenaamde Voordeel-doorgeefactie van de textiel bedrijven C. en A. Brenninkmeyer n.v. en de dochteronderneming B. J. Voss en zonen n.v. heeft de firma's voor de rechter gebracht. De econo mische politierechter te Rotterdam legde hen gisteren boetes op van res pectievelijk duizend en vijfhonderd gulden. De reclamecampagne was dit jaar kort voor de wettelijk vastgestelde uitverkoop gehouden. Het publiek, zo zegt het von nis, heeft de indruk kunnen krijgen van een vroegtijdige opruiming of uitverkoop. Dat is in strijd met de uitverkopenwet. Er was tegen C. en A. drieduizend gul den en tegen Voss duizend gulden boete geëist. „Ons bedrijf heeft net als andere jaren geprofiteerd van gunstige aanbiedingen. Die waren afkomstig van fabrikanten, die na het seizoen nog een surplus aan goederen hadden", aldus de reclamemana ger van C. en A„ die als getuige-deskun- dige optrad. „Van een feitelijke oprui ming was geen sprake", verklaarde hij verder, „de artikelen zijn met de normale winstmarges verhoogd. De prijzen lagen uiteraard nog ver onder het gewone peil." Normaal De gemaohtigde van de bedrijven, mr. H. Blaisse uit Amsterdam, verklaarde: „Zowel C. en A. als Voss hebben zich er voor gehoed de indruk van een uitver koop te wekken. De goederen waren ver kocht in een normale seizoenactie met rustige etalages en advertenties, een actie waarmee het algemeen belang was ge diend." De officier baseerde zijn eis.op de ad vertenties, waarin veel superlatieven waren gebruikt èn op het tijdstip van de actie. Vorig jaar hebben beide firma's voor een soortgelijke actie bekeuringen ge kregen. De Amsterdamse officier van justitie heeft de zaak toen geseponeerd. DEN HAAG. Een vluchteling uit het rijksopvoedingsgesticht te Amers foort, de negentienjarige Rotterdamse kok A. J. L., is gisternacht op heter daad betrapt bij een inbraak in een strandtent te Scheveningen, die hij sa men met een 21-jarige Haagse tuinder pleegde. De eigenaar, die in de tent sliep, werd door gestommel gewekt; hij wist de kok te grijpen. De tuinder ontkwam, maar meldde zich later bij de politie. Van een onzer verslaggevers TYEN HAAG Begin volgende week zal de Postcheque- en Girodienst zijn achterstand van twee volle werkdagen hebben teruggebracht tot een halve dag. Daarmee zal een veel gunstiger situatie zijn ontstaan dan waarvan de laatste maanden sprake is geweest. Het is echter mogelijk, dat de achterstand in juni tijdelijk weer wat groter zal worden. Hij be perkt zich overigens tot de driedelige girobiljetten en de cheques-adviezen. De behandeling van de stortingen, verzamelgiro's, verzamelcheques, de periodieke- en incasso-overschrijvingen ondervindt geen vertraging. De giro maakt speciaal de laatste weken een moeilijke periode door. Het verkeer neemt ieder jaar met zeven tot acht procent toe, maar personeel is ook bij deze dienst steeds moeilijker te krijgen. Op vele tafels staan de machi nes onaangeroerd. Alleen de afdeling rekening-courant kijkt met haar ruim elfhonderd man al tegen tweehonderd lege stoelen aan. Iedere maand weer nemen een dertig jongelui afscheid, eenvoudig omdat zij wel eens wat anders willen. NOODGEDWONGEN De vorige maand heeft de centrale telkamer noodgedwongen de nacht dienst moeten afschaffen. Veel voor bereidend werk moet nu tot de volgen de ochtend blijven liggen. Oorzaak: steeds minder jonge mensen die 's nachts willen werken. Gevolg; een dag vertraging. Van de normale gang van zaken: vandaag de overschrijving posten, mor gen in behandeling, overmorgen de af rekening in de bus, kan op deze manier niet veel terecht komen. De stapels „rose post" zijn enkele weken lang telkens twee dagen onaangeraakt blij ven liggen. De drie dagen worden er zo al vijf. Vallen er zon- en feest dagen tussen zoals de laatste tijd geregeld het geval is geweest dan verloopt er al gauw een week tussen posten en ontvangen. Zo was het verklaarbaar dat er gis teren op 23 mei dus ook legio formulieren van 16 en 17 mei in be werking waren. Laten de verzenders van girobiljetten zich echter niet vast bijten in de data die zij op hun formu lieren invullen. We hebben gisteren een duik geno men in de bakken vol nog gesloten enveloppen die de vorige nacht waren binnen gekomen. Uit een enveloppe, gestempeld op 20 mei, kwamen vijf biljetten, gedateerd op elf mei! Vraag: Waar zijn zij die 9 dagen gebleven? Op de schoorsteenmantel, in de portefeuille van meneer, of ergens in de bood schappentas van mevrouw? Uit een andere enveloppe: twee bil jetten, één van de achttiende mei, één van de negentiende. Hoeveel post voor de giro blijft hier of daar op een post kantoor achter, gewoon omdat ook daar te weinig handen beschikbaar zijn om alles de deur uit te krijgen? Stapels rose post arriveren ongestempeld bij de giro. Geen mensen! MAATREGELEN Natuurlijk zijn er maatregelen geno men om deze moeilijke periode beter door te komen. Personeel van andere afdelingen is de achterstand in de over schrijvingen en cheques te lijf gegaan. Op beperkte schaal is de zaterdag- dienst ingeschakeld. Deze maand bij voorbeeld wordt tweemaal een hele zaterdag gewerkt. U mag ook zeggen: de anders vrije zaterdag bij de giro is gedeeltelijk in het gedrang gekomen. Iedere week zes dagen werken zou een groot deel van het personeel niet vol houden. Dit werk motiveert de directie vergt een te grote perma nente inspanning. We zijn daarom erg voorzichtig met werken op meer zater dagen. Een derde verbetering zal ontstaan als in augustus wordt begonnen met het overbrengen van de 35.000 Lim burgse rekeninghouders van Den Haag naar Arnhem, 's Lands tweede giro kantoor kent gelukkig geen personeels tekort. en deze maatregel bespaart Den Haag het werk van zestig tot zeventig man, iedere dag weer. NIEUWE „OOGST" Tenslotte is de hoop gevestigd op aanvulling van de nu lege plaatsen na afloop van de mulo-examens. Het vorige jaar is de „oogst" erg tegen gevallen. Het hield op bij nog geen honderd jongens en meisjes. De vraag naar jongelui met mulo-diploma is nu eenmaal veel groter dan het aanbod. Toch hoopt de giro deze zomer op een kleine 250 nieuwelingen. De vakanties zullen dit jaar geen grote vertragende invloed hebben. Zij zijn met opzet over een zeer lange periode verdeeld. Ook de vrees dat het tekort aan per soneel het aantal fouten groter zou maken, is ongegrond gebleken. Dat aan tal is gemiddeld bij één op de dertig duizend boekingen gebleken. Ais u nu ook nog weet, dat er op een dag als gisteren rond 875.000 boekingen zijn verricht, dan komt dat neer op nog geen dertig fouten. tanten behoorde tot de Engels-gezin de organisatie Unessa (United En glish speaking South-Africans). Deze strijdbare organisatie Is al enige tijd een gezocht doelwit van de Zuidafri- kaanse politie, die vele leiders ervan in verzekerde bewaring heeft gesteld. Het hoofdkantoor van de organisatie is thans naar een geheim adres over gebracht. In Johannesburg zijn gisteren vier honderd arrestanten voor de rechter gebracht, waarmee het aantal aan houdingen sedert de jongste arresta- tiegolf van vorige week donderdag tot vijfentwintighonderd mensen is geste gen. In Pretoria, waar vooral veel men sen van Boerenafkomst wonen, heb ben vele vrouwen zich in schietvere nigingen georganiseerd. Ook in Zuid- west-Afrika zijn vele verenigingen van deze aard uit de grond gestampt. De vrouwen oefenen zich vooral in het pistoolschieten. In een klein negerdorp op vijftig ki lometer afstand van Johannesburg heeft de politie alle verkoop van ben zine en andere brandbare vloeistoffen verboden, nadat garagehouders had den gewaarschuwd dat de verkoop van losse benzine in flessen en bus sen abnormale afmetingen had aan genomen. Men achtte de kans groot dat hiervan molotofcocktails zouden worden vervaardigd. Er wordt nu nog slechts benzine verstrekt voor rechtstreekse verkoop aan automobi listen in hun autotanks. Indische jeugdleiders in Transvaal hebben de Indische ouders aange spoord hun kinderen van maandag af drie dagen niet naar school te sturen. Ook organisaties van negers hebben opgeroepen tot soortgelijke protestde monstraties. Intussen heeft de regering van pre mier Verwoerd het parlement te ver staan gegeven dat het onnodig en on wenselijk is te debatteren over het re geringsverbod op alle vergaderingen voor de periode tussen 19 mei en 26 juni. Verwoerd zei ook dat het niet waar was dat er gedeeltelijke mobi lisatie was afgekondigd, maar dat er slechts verloven voor bepaalde eenhe den waren ingetrokken. DEN HAAG Een groot deel van het personeel van de ponskaartencen trale der belastingdienst heeft ern stige bezwaren tegen de voorgeno men overplaatsing van de centrale van Den Haag naar Apeldoorn. Het heeft in een brief aan de vakbonden gevraagd die bezwaren onder da aandacht te brengen van de direc teur-generaal der belastingen. Door een dergelijke overplaatsing wor den gezinnen naar een ander deel van het land verplaatst of uit elkaar ge rukt, zo stelt de brief. Het personeel herinnert eraan dat het al eerder op 15 maart over de overplaat sing aan de minister heeft geschreven. Op dat schrijven, dat vermoedelijk in het archief van het departement is op geborgen, is nooit antwoord gegeven en men gaat rustig door met de uit werking van de plannen, aldus de brief. Van het Ministerie van financiën ver nemen wij dat die plannen nog niet geheel gereed zijn, zodat op het ogen blik niet vast staat wanneer en op welke wijze de overplaatsing van de centrale naar Apeldoorn zai geschie den. Dit is de reden dat het personeel op zijn brief nog geen antwoord heeft gekregen. Het ministerie heeft overigens nog meer plannen in Apeldoorn: Het wil er een nieuw, centraal belastinggebouw op trekken. De grond hiervoor is enige tijd geleden aangekocht; wanneer de bouw kan beginnen valt nog niet te zeggen. Jaar met aftrek geëist DEN HAAG. Een jaar gevangenis straf met aftrek heeft de officier van justitie bij de Haagse rechtbank geëist tegen de 25-jarige mozaïekwerker J. M. T. uit Den Haag, die op 15 april was betrapt bij een inbraak in een filiaal van een levensmiddelenbedrijf, „Te lui om te werken", zoals de pre sident en de officier het uitdrukten, slenterde T„ die voorwaardelijk in vrij heid was gesteld, na een vonnis van anderhalf jaar wegens een vermogens deliet, die dag wat in de stad rond. Bij de winkel zag hij, dat de filiaal houdster de sleutelbos in de zak van haar jasschort borg en vervolgens vertrok. Hij volgde de vrouw en 's avonds brak hij bij haar in. Hij bemachtigde de sleutels en daarmee ging hij naar de winkel terug. Een van de sleutels bleek van de kluis te zijn. T. kon daar zonder enige moeite ruim twaalfhonderd gulden uithalen. Juist toen hij weer wilde vertrekken, zag hij dat de winkel aan alle kanten was omsingeld. Hij werd gegrepen zon der dat hij enig profijt van zijn diefstal had gehad. LISSABON (Reuter) Weer is een Portugees schip uit Lissabon vertrokken met versterkingen voor de opstandige kolonie Angola aan boord. Het is het vrachtschip Luanda, dat militaire voertuigen en wapens moet overbrengen. Enkele uren eerder was er ook al een schip met wapens en uitrusting naar Angola vertrokken. Zaterdag zal een troepenschip Lissabon verlaten met ongeveer duizend man aan boord. De minister voor de overzeese ge biedsdelen, Adriano Moreira, die een bezoek van drie weken aan Angola heeft gebracht scheen weinig optimis tisch bij zijn terugkeer in de Portu gese hoofdstad. Hij zei ten minste „Er wacht ons Portugezen nog een zware taak in Angola en wij zullen nog vele belangrijke en dringende besluiten moeten nemen." De opstandelingen verweren zich nu ook tegen de Portugese luchtmacht Men zou uit de laatste berichten kun nen opmaken dat zij over wapenen beschikken die bestrijding van vlieg tuigen mogelijk maken. Het Portu gese persbureau heeft bekend gemaakt dat twee toestellen die militaire voorraden overbrachten beschoten zijn. Gisteren zijn twee burgervliegtuigen onder vuur genomen. Het ene toestel werd licht beschadigd, het andere kreeg zoveel schade dat het een nood landing moest uitvoeren. de Het vierjarig zoontje van Gijsen te Thorn (Limburg) is avond onder een auto gekomo- dood familie gister. De 32-jarige bromfietser S. Lm., uit Appelscha is gistermiddag op ee„ onbewaakte overweg te Assen onder een trein gekomen en gedood.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 5