EERSTE NEDERLANDSCHE Ringrij dersfeesten op derde Pinksterdag traditiegetrouw ÏÏRISlKm» Schooljongens hielden huis in vogelreservaat Discussie over uitbreidings plan in raad Bruinisse N.V. Dijksbouw verleent medewerking aan de ZIM- manifestatie Kamperland In St. Laurens jukebox als begeleidingsmuziek door Zeeland Ergerlijk vandalisme in Dreischor LEES Toevallig? Schoonvissen in Waddenzee DOE HET ZELF Uientelers staan op tweesprong Woensdag 24 mei 1961 ZEEUW SCH DAGBLAD Pag. 3 LANS EN PAARD BEHEERSTEN WALCHEREN ARNEMUIDEN GRIJPSKERKE OOSTKAPELLE SOUBURG VEERE ST. LAURENS Oud-wethouder Janse Oostkapelle overleden Veekeuringen Veere WAT U VAN KOELKASTEN MOET WETEN Auto in volle vaart tegen motorrij der Minimumprijs kruisbessen Ongelukken in Terneuzen Tussentijds ontslag weth. De Bruijne Smeulend rokertje veroorzaakte brand Veertig klutennesten vernield Gewonde bij ongeluk in Terneuzen POLS GEBROKEN W oningtoewijzing Bergstraat open? Koninklijk zilver voor landibouwersknecht Mosselzaadvisserij was bevredigend Verkeersongevallen in Zeeuws-Vlaanderen tij dens Pinksterdagen Groot dorpsfeest in Westerschouwen VLISSINGEN 19 VING GEVAARLIJK „VISJE" Advertentie N (7 MIDDELBURG. Overal op Walcheren werd gisteren (Derde Pinksterdag) weer traditiegetrouw de ring gestoken. Gekleed in hun boerenpakje of wit kostuum en luid aangemoedigd door het publiek dat door het fraaie weer in groten getale achter de touwen stond, trachtten de rijders, die met verbeten gezichten als het ware op de rug van hun ros zaten vastgelijmd, zich „in de prijzen" te rijden. In Arnemuiden werd tevens het vijftienjarig bestaan van de ringrijders- vereniging herdacht. In Sint-Laurens werd een verwoede strijd ge streden om de beker van de nieuwe ambachtsheer, mr. F. S. K. J. graaf van Randwijck, burgemeester van Nieuwland, in handen te krijgen. Piet Rooze en P. Gilde eindigden beiden met zes van de zes ringen en gaven elkaar dus niets toe. Na kamp kwam de beker in bezit van Piet Rooze. De nieuwe ambachtsheer reikte zelf deze beker uit. In Veere werd de heer P. J. Maljers, die voor de vijftigste keer de ring stak, in het zonnetje gezet. De heer Maljers, die nu 72 jaar oud is, mocht uit handen van de voorzitter, de heer G. Koppejan, een prachtige standaard in ontvangst nemen. Op het Schorretje bonden elf rijders de strijd om de meeste ringen aan. De uitslag was: 1. A. van Dalen met 21 r., 2. J. Maljers met 19 r., 3. I. Boone met 15 r., 4. W. Schuit met 12 r., 5. W. Du- vekot met 9 r„ 6. R. de Nooijer met 9 r. De beker van de burgerij werd ge- wonnen door W. Schuit, een prijs be schikbaar gesteld door burgemeester A. Hack, werd gewonnen door C. de Loof. Deze ere-prijzen werden door de burge meester uitgereikt. De pollepel kwam in handen van A. van Dalen. Hier kwamen ook elf rijders aan de start die in 34 beurten elkaar betwistten. 1. P. Poppe met 26 r., 2. A. Poppe met 22 r., 3. P. Geertse met 21 r., 4. C. Dingemanse met 20 r., 5. M. Louwerse met 18 r., 6. J. Francke met 18 r., 7. M. Goedhart met 18 r. Voor de bekers werden acht beurten gereden en A. Poppe die alle acht rin gen aan de lans reeg won de beker van de gemeente Grijpskerke. De tweede beker was voor P. Geertse met zeven ringen. 3. P. Poppe met zeven ringen, 4 C. Dingemanse, 5. M. Goedhart, 6. j'. Francke. Met elf volgringen kwam P. Poppe in het bezit van de prijs die hiervoor beschikbaar was. Hij won de pollepel. koudekerke Hier werd een wedstrijd voor ongehuw- den georganiseerd waaraan door dertig rijders werd deelgenomen In 32 beur ten scoorde J. Reijnierse Azn. 28 maal en werd eerste. 2. G. Sinke met 25 r., 3 Abr. Roelse met 22 r 4 W van de Voorde met 22 r„ 5. K Wielemaker met 21 r 6 P Hollebrandse met 20 r. De beker van burgemeester J. L Dreg- mans die ook de prijzen uitreikte werd gewonnen door G. Sink® met de zes ringen. Tweede beker P. Holle brandse met 5 rm/en„Pe^deA^®ke£3 v d Voorde met o r. Vierde Abi. Roel se met 4 r. Vijfde J. Reijnierse Azn. met 4 r. Zesde K. Wielemaker met i r. Zevende D. Vos met 3 r. Extra prijzen beschikbaar gesteld door verschillende middenstanders uit Koudekerke werden gewonnen door P. Hollebrandse, K. Wie lemaker, C. de hooit, G. Sinke, J. Reij nierse Azn. De medalje voor de kleine finale was voor J. Willemstem, die voor de zes jongste deelnemers voor W. Kluijfhout. K. Wielemaker kwam in het bezit van de pollepel. Dertien stoere rijders bonden hier de striid aan. De uitslag was als volgt: 1 J. A. Lous met 25 r., 2. S J. Lous met 22 r., 3. Z. Francke met 22 r„ 4. b. Brouwer met 21 r., 5. P. Maljaars met 19 r., 6. A. Poppe Kzn. met 19 r. S. Brouwers ontving uit handen van bur gemeester F. G. Sprenger de door hem beschikbaar gestelde beker. De andere bekers werden gewonnen door Z. Franc ke, J. A. Lous, Jan Poppe, Joh. Mal jaars, S. Lous in eigendom, A, Roose sr. en A. Roose jr. De heer Maljaars ontving een lauwerkrans. Standaard A. Poppe, Pollepel Jan Geldof. Bij de ge huwden werden de meeste volgringen gestoken door J. A. Lous die negen keer raak stak. Bij de ongehuwden werd 5. Lous met vijf ringen eerste. Prijzen voor de versiering van de paarden, wer den gewonnen door I. W. Geldof, 2. Joh. Maljaars en 3. S. Lous. In Souburg kwamen achttien deelne mers aan de start. M. Janse werd met 25 ringen eerste op de voet gevolgd door M. Filius die 24 keer de ring meenam. 3. J. van Eenenaam met 23 r. 4. P. de Visser met 22 r. 5. J. Melse met 22 r. 6. A. W. Bakker met 22 r. Er waren drie wisselbekers die werden gewonnen door J. van Eenenaam, M. Janse en B. van de Kreke. De meeste volgringen, negen, had M. Janse. De pollepel was voor D. van Eijkeren. Op het voormalige sportveld streden veertien ringrijders hier om de eer en de prijzen. Uiteraard toonden ook de Oostenrijkse muzikanten veel belang stelling voor deze oeroude sport en zij waren evenals wij verbaasd om te zien hoe de rijders als vastgenageld op hun dravende rossen het kleine ringetje wis ten mee te nemen. Als overwinnaar kwam L. P. Brasser jr. uit de bus met dertig ringen. J. en W. Maljers en zijn vader L. P. Brasser sr. zaten hem ech ter met 29 ringen direct op de hielen. Vijfde werd H. Gidionse met 23 r., 6. J. Mesu met 22 r., 7. P. de Visser met 22 r. De beker van burgemeester jhr. I. F. den Beer-Poortugael werd door hem zelf uitgereikt aan de heer W. Maljers. De beker van de V.V.V. was voor J. Maljers, de andere bekers werden ge wonnen door L. P. Brasser jr, P. de Visser. Standaard voor J. Mesu, medal- jes door L. P. Brasser sr., H. Gidion se en A. de Visser. De meeste volgrin gen haalde J. Maljers, de pollepel was voor L. P. Brasser jr. Op het sportveld kwamen veertien rijders binnen de touwen die in 32 beur ten probeerden de winst binnen te ha len. Iets nieuws was hier de jukebox die voor de muziek zorgde, een onder nemende middenstander had het initia tief hiertoe genomen. De beker van de ambachtsheer kwam in het bezit van Piet Rooze. De uitslag was: 1. M. Koo- le met 26 r., 2. M. Verhage met 24 r., 3. P. Rooze met 23 r., 4. C. Abra hamse met 21 r., 5. D Willemse met 21 r, 6. S. de Visser met 15 r. De beker van de burgerij was voor P. Gilde met zes van de zes ringen. De andere bekers werden gewonnen door S. de Visser, C, Abrahamse, D. Wil lemse, M. Koole en M. Verhage. De ex tra prijs een koekoeksklok aan geboden door burgemeester W. Baas werd na kamp met vier ringen eigen dom van de heer M. Koole. De prijs voor de meeste volgringen veertien en de pollepel kwamen in bezit van M. Verhage. NIEUWLAND Ook te Nieuw- en Sint Joosland werd op 3de pinkster de ring gereden. Rij ders en de vele toeschouwers hadden de wind en de zeilen, omdat de ring- rijderij begunstigd werd door goed we der. Er zijn 36 beurten gereden en de uitslag was als volgt: le prijs. Jac. de Klerk 27 ringen. 2e prijs. L. de Voogd 21 ringen. 3de prijs P. Hoebeke 20 rin gen. 4e prijs. Chris Reijnoudt 16 rin gen. 5e prijs C. A. Polderdijk 16 rin gen. Bekers werden behaald als volgt: le beker van de ambachtsheer Jac. de Klerk., 2de beker van gemeentebestuur Nieuwland L. de voogd. De pollepel werd gewonnen door de heer A. Men- heere. De meeste volgringen 10 stuks werd gereden door Jac. de Klerk. Na afloop van de ringrijderij had er nog een kleine finale plaats, waarvan de uitslag was als volgt: 1. Joop Men- derhoud pyramide., 2. A. Menheere bekertje en 3. David Janse lepeltje. OOSTKAPELLE. Gisteren overleed in de ouderdom van 92 jaar de heer Krijn Janse. De heer Janse maakte van juli 1913 tot september 1935 deel uit van de raad. Hij had zitting voor de hervormde kiesvereniging gemeente belang. Van augustus 1916 tot 1935 was de heer Janse wethouder. De begrafe nis is vastgesteld op vrijdag a.s. om twaalf uur op de algemene begraaf plaats in Oostkapelle. VEERE. Aangevoerd waren 23 dieren. Uitslag was als volgt: 1ste kalfskoeien Min- cke 5 van L. Brasser, la. Hildtje 45 van a. de Nood. lb. Schep van H. Joose. 2a. Irene 5 van Jacs. de Nood. 2b. Puk van H. Joose. 2c. Alida van H. Joose. 3a. Annie van H. Joose. 3b. Poelster van A. Gideonse 3c. 2de kalfskoeien: Marijke 8 van L. P. Brasser la. Flora 10 van A. de Nood 2a. Corrie van W. Kasse 2b. Jantje 4 van A. Gideonse 2c. Hildtje 8 van A. de Nood 3a. Mieke van W. Kasse 3b. 3de kalfskoeien: Mineke 3 van L. P. Brasser 1a. Flora van A. de Nood 2a. Hidtje 44 van A. de Nood 2b. Mea van A. de Nood 2c. 4de kalfskoeien: Marijke 4 la. Beatrics lb van L. P. Brasser. Oudere koe ien: Emma van A. Gideonse la. Vaarzen; Mineke 6 van L. P. Brasser 1. De afdeling Wolfaartsdljk van de Ned. Chr. Vrouwenbond kwam bijeen onder leiding van mevr. H. A. van Lie- re-Hoek. Ds. P. Homburg uit Vlissingen sprak over de zin van ons leven. Op de volgende vergadering op 15 juni a.s. zal mevr. Engel uit Woerden, hoofdbe stuurslid van de N.C.V. als spreekster optreden. De voetbalvereniging Waarde speel de een nederlaagwedstrijd tegen Hein- kenszand I. De thuisclub won deze wed strijd met 51. De C.J.V. jongensclub Biezelinge heeft de ringvoetbalwedstrijden gewon nen welke in de afgelopen weken zijn georganiseerd door de ring van jongens leiders op de Bevelanden. De Biezeling- se club kwam hierdoor in het bezit van de wisselbeker. De Herv. Gemeente Biezelinge heeft de eindafrekening ontvangen van de Herv. Kerkbouwaktie 1959. Int totaal brachten de gemeentelden bijeen 2408.Voor de eigen kerkelijke bouw- behoefte kreeg de gemeente hiervan ter beschikking een bedrag van 1119,12. Advertentie Dat staat uitvoerig beschreven in het juninummer van het Maandblad DOE HET ZELF. Het bevat <>ok interessante artikelen voor automobilisten. Dit keer gaat het over de remmen en over kokend en te koud koelwater. Voor amateurfotografen wordt een beschrijving gegeven van het zelf- maken van een vergrotingsraam. Zij zullen zich ook interesseren voor de lezenswaardige beschouwingen over kleurenfilm en vergrotingstechniek. Voorts bevat DOE HET ZELF duide lijke aanwijzingen en adviezen voor het zelfmaken van een leuk wandmeubel; 9 solide werkbank; 9 kleedtentje voor op het strand; vouwstoeltje etc. En dan is er nog de uitvoerige ru briek voor liefhebbers van bloemen en planten. Koop het juninummer voordat het is uitverkocht bij een kiosk, boek of tijdschriftenhandel. Voor abonnementen: Postbus 955, Rotterdam. Tel. 010127295. OUDELANDE In volle vaart is za terdagmorgen, omstreeks half -acht, op -de Dierikweg de melkauto van J. B. uit Baarland met aan het stuur A. op 't Hof tegen de motorrijder L. J. L. uit ',s-Gra- venpolder gebotst. De auto reed geheel links van de weg; voor de politie was het daarom niet moeilijk de schuldvraag vast te stellen. Het spoor van de auto wees uit, dat het voertuig 50 meter met het linkerwiel aan de linkerkant, buiten de verharde weg had geredenDit werd onverklaarbaar genoemd, omdat er verder geen verkeer aanwezig was. De motorrijder moest met een ernstig ge wond onder-been naar het ziekenhuis te Goes worden gebracht. KAPELLE De produktencommis sie voor kruisbessen van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen heeft besloten met ingang van maandag 22 mei voor dit produkt een minimumprijs- regeling te laten gelden. Beneden 32 ct. per kg zal dit produkt niet meer mogen worden verkocht. Deze regeling is en kel van toepassing voor de grote kruis bessen. Ook rijpe kruisbessen zijn niet aan de regeling onderworpen. Regelma tig zijn er de afgelopen week in Zee land reeds flinke partijen .groene kruis bessen verladen, in hoofdzaak naar Zwe den. De prijs bleef vrij goed op peil en liep van 1.20 tot 1.70 per kg. HAAMSTEDE. Vorige week trokken twee dames uit Haamstede, o.w. de vrouw van de Ned. Herv. predikant naar Bergen op Zoom teneinde wat te winkelen. Voor een winkel met fraaie handtasjes geko men, bekroop hen de lust een dergelijk sieraad te kopen. In de winkel gekomen werd al spoedig een keuze gemaakt en trokken de dames wel voldaan verder de stad in. Thuis ge komen bleek dat het tasje van des dominees ega tamelijk dik was. Dit komt altijd voor met winkeltasjes, teneinde het ar tikel een meer koopwaardige vorm te geven. In het bewus te tasje bleek een netjes op gevouwen stuk krant te zitten. Bij nadere beschouwing kwam ze echter tot de merkwaardi ge ontdekking dat in dit stuk krant een foto van haar man stond. Toevallig? TERNEUZEN. Nabij de Westsluls had een aanrijding plaats tussen de bromfietsberijder J. de R. uit Hoek en de wielrijder J. A. B, uit Biervliet. De R. reed in de richting Terneuzen, B. kwam van tegengestelde richting en doordat deze enkele wielrijders voorbij reed kwam hij op het linker gedeelte van het rijwielpad. Bij de botsing werd B. gewond en bekwam naar alle waar schijnlijkheid een hersenschudding. Bromfiets en rijwiel werden bescha digd. Op de Axelsestraat 'had een aanrijding plaats doordat de toestuurder van een bestelauto, "W. D. uit Terneuzen, die van de richting Driewegen komende links het terrein van de waterleiding op wilde rijden -geen voorrang verleen de aan de bromfietsberijder F. J. D. eveneens uit Terneuzen. D. werd -bij de botsing gewond en liep waarschijnlijk een hersenschudding op. De bromfiets werd zwaar, de bestel auto licht beschadigd. Voorstel raad Baarland De heren A. Beulens, C. van Damme, M. Elenbaas, C. J. de Mol en H. de Vriend, allen lid van de gemeenteraad, hebben aan de raad van Baarland het voorstel gedaan te besluiten tot -het ver lenen van tussentijds ontslag aan wet houder L. de Bruijne conform artikel 87a der Gemeentewet, waarbij tevens verzocht is om belegging van een raads vergadering. In verband hiermede zal vrijdag 26 mei a.s. des avonds half 8 een raads vergadering worden gehouden. BRUINISSE Een der huisgenoten van de heer S. Kik had na het opsteken van een rokertje de asbak in de ven sterbank gezet en was aan de maaltijd gegaan. De inhoud van de asbak was aan het smeulen gegaan. Ook de gordij nen (vitrage) vatten daarop vlam en toen men de maaltijd beëindigd had en in de kamer terugkeerde was het vuur bezig zich een weg te banen in het plafond, waarin reeds een gaatje ge brand was. De vensterruit was door de hitte gespronken. Gelukkig slaagde men er in de brand in de kiem te smoren. ZIERIKZEE. De deelnemers aan de zaterdagmiddag gehouden excursie van de vogelwacht Schouwen-Duiveland hebben bij een bezoek aan de vogel broedplaats „Het Dijkwater" drie jon- TERNEUZEN. Twee Terneuzena- ren, J. van der H. en A. van G., had den bij een autorijschool een auto ge huurd. Bij het naar huis rijden zijn zij nabij Spui uit de bocht gevlogen en te gen een boom kwamen zij tot stilstand. Van G. werd met een bekkenfractuur naar bet Juliana-zie'kenhuis te Terneu zen overgebracht, Van der H. kon, na te zijn verbonden, naar zijn ouderlijke woning worden gebracht. De auto werd totaal vernield. Afweer tegen parasiet BRUINISSE Teneinde de versprei ding van de mosselparasiet die in 1950 de percelen in Zeeland verwoestte, op de Waddenzee te bestrijden is door het Produktschap voor Vis en Visproducten besloten over te gaan tot het opvissen van mosselen, halfwasmosselen en mos selzaad in een strook van de Wadden- ie. Gerekend wordt da't alle beschikbare vaartuigen in Zeeland zich voor dit be langrijke werk zullen inzetten, want zo als dr. P. Korringa vorig jaar in de ver gadering van Zevibel te Tholen verklaar de, het zal niet mogelijk zijn de mossel- parasiet van de Waddenzee te verdrij ven, maar wel hoopt men te kunnen be reiken dat de opmars van de parasiet naar het gebied waar de meeste en bes te mosselpercelen liggen aanmerkelijk zal kunnen worden vertraagd. En in die tijd kan gezocht worden naar nieuwe af weermiddelen. Het schoonvissen zal aanvangen op 5 juni en vermoedelijk drie weken duren. Het ligt in de bedoeling van het be stuur van de muziekvereniging „Accele rando" te St. Annaland vandaag een pa pieractie te houden, teneinde de kas te verstevigen. O Ten overstaan van een door de pro vinciaal commandant B.B. benoemde commissie heeft het brandweerkorps van Sint Annaland een vaardigheidsproef afgelegd. COLIJN5PLAAT. De heer M. T. te Colijnsplaat, die per rijwiel door de Ha velaarstraat reed, kwam zo ongelukkig te vallen, dat -hij zijn pols brak. Het -on geval gebeurde, doordat hij bij het pas seren van een geparkeerd staande auto uit moest wijken voor een uit de tegenovergestelde richting komende au to, waardoor de fietser tegen het trot toir reed. BRUINISSE De raad heeft uitvoerig gediscussieerd over de uitbreidingsplannen 'in West. De voorzitter was ontstemd over het gedrag van sommige raadsleden die hebben gestemd voor aanne ming van de uitbreidingen in Plan West maar die aan de bewo ners van huizen, die daar in de buurt grond moeten afstaan, heb ben geadviseerd, de uitvoering van het plan tegen te houden door hun grond niet te verkopen of te gen een hogere prijs te verkopen. Terwijl hij als voorzitter alles in het werk stelt om de uitvoering van dit plan te bespoedigen, wer ken anderen de uitvoering tegen. De heer Jumelet zei dat hij inderdaad, nog voor de vorige raadsvergadering enkele personen had geadviseerd hun grond niet aan de gemeente te verkópen. Het betreft hier grond achter drie wo ningen in de Noordstraat, die straks als de straat achter deze woningen zal zijn aangelegd, geheel worden ingebouwd, terwijl ze nu een flinke tuin hebben. Een gedeelte van die tuin willen ze af staan, een kleiner deel willen ze voor zichzelf houden en hij vond het helemaal niet unfair, om op een bepaald punt het plan zodanig te wijzigen, dat de kool en de geit worden gespaard, m.a.w. dat de bewoners van de reeds bestaande woningen niet al hun grond kwijt raken ten behoeve van de nieuwe bewoners. De voorzitter zei dat twee der eigenaars van de huizen als door Jumelet bedoeld reeds afstand van hun grond hebben ge daan. Ook de heer Hoogerheijde had de situatie achter de bedoelde woningen bekeken evenals de heer De Koning. Beiden waren verbaasd over de enorme brede strook grond die voor de huizen bouw daar wordt gevorderd. De heer Hoogerheijde was verder ont stemd over het feit, dat een wacht meester van de Rijkspolitie en enige personeelsleden van de Deltadienst wel een woning toegewezen kregen, terwijl de heer Abrahamse, eveneens een po litieambtenaar, zij het dan van het Be stuur der Visserijen geen woning kreeg. De voorzitter zei dat alles wordt gedaan om de bedoelde ambtenaar aan een woning te helpen. De woningcom missie en B. en W. doen alles om de beschikbaar komende woningen zo goed mogelijk toe te wijzen. Hij verde digde het beleid door de toewijzingsmo tieven uiteen te zetten, alsmede andere plannen in de sector Woningbouw. Een financieel overzicht van Inkom sten en Uitgaven van het Wederopbouw- plan, dat bij de stukken was gevoegd gaf aan, dat na 1945 in de Gemeente is uitgegeven voor Rioleringen en be stratingen: ƒ1.169.451,02. In diit bedrag is begrepen een bedrag van bijna 9.000 voor „Beplantingen". Nog terug te ontvangen van. het Rijk 98.259.56, z.g. „Algemene kosten". Een langdurige bespreking volgde op de mededeling van de voorzitter, dat men voor de bewoners van de Berg straat, een verruiming in het leven had geroepen, wat betreft het openstellen voor gewone fietsen. Verschillende raadsleden drongen aan de Bergstraat onbeperkt open te stellen voor fietsen en bromfietsen, maar juist over deze laatste heerst verschil van mening en het gemeentebestuur wil een langdurig proces vermijden. Een verzoek van de Schippersver eniging Schuttevaer om de verorde ning op de heffing en invordering van kade-, haven- en overscheepgel- gelden enigszins te verruimen werd den aangenomen. Afgewezen werd echter de sugges tie om de vissershaven open te stel len, voor schepen zonder heffing van havengeld, van zaterdag tot maandag, z.g. om de schippers de gelegenheid te geven de kerk te bezoeken. Men wil niemand beletten de kerk te be zoeken, maar vindt het juister dat schippers die de zondag hier willen door brengen met hun schip de vlucht- haven inlopen. In een toch al overvolle vissersha ven is geen ruimte genoeg voor het onbeperkte toelaten van binnensche pen. In de begrotingswijziging komt ook een post voor bouw aula. Het bevreemd de de heer Jumelet, dat deze nog niet is opgeleverd, daar betrekkelijk weinig meer moet worden afgewerkt. Uitvoe. rig werd over deze aula en het bijbeho rende lijkenhuisje gesproken. Op voor stel van de heer De Koning zal een lessenaar, in de aula worden aange bracht om de dominee die spreken moet de gelegenheid te geven, dit met gebruikmaking van een lessenaar te doen. De heer De Koning wilde ook nog een bank in de aula plaatsen, maar B. en W. waren van mening, dat daar door te veel ruimteverlies ontstaat. GOES De Nederlandse uientelers- wereld staat op een tweesprong. Het gaat er om welke richting men uit wil. Zal men voortgaan met het zoeken naar een alsmaar hogere opbrengst per h.a. zoals de laatste jaren het geval is ge weest, toen men door het kweken van bepaalde rassen en een steeds sterkere kuns'tmestgift steeds hogere opbrengsten haalde, waardoor men of met onver koopbare voorraden bleef zitten of met een uitvalpercentage ten gevolge van koprot, waardoor men uiteindelijk de voorraad wel kon verkopen, maar een nog veel groter deel van de opbrengst moest weggooien. En de ui verliest in het buitenland steeds meer terrein wegens haar min dere houdbaarheid, dan het product van Egypte of Italië. Wat men in Nederland nodig heeft is een sterk uienras, dat op de buitenland se markt door sterke houdbaarheid het verloren terrein weer kan herwinnen. Gaat dit dan ten koste van de op brengst, dat wil zeggen brengt dit ras dan minder kilo's per ha op dan men de laatste jaren gewoon is, dan zal men daarmee toch gaarne genoegen nemen. In het seizoen 19601961 werden 160 miljoen kg Nederlandse uien geëxpor teerd. BRUINISSE De loco-burgemeester, de heer D. van den Berg heeft op zijn 65e verjaardag de zilveren medaille ver bonden aan de orde van Oranje-Nassau uitgereikt aan de heer D. Bal te Brui nisse. Deze onderscheiding werd hem toegekend wegens het feit, dat hij ruim 50 jaar onafgebroken als landbouwers knecht in dienst was bij de familie Kre- pel. Bij het uitreiken van de onderschei ding heeft de wnd. burgemeester de heer Bal geprezen voor zijn ijver en plichts betrachting gedurende een halve eeuw getoond, de heer P. L. Krepel, oud pa troon van de heer Bal sprak eveneens over de trouw en de degelijke manier waarop de heer Bal altijd zijn werk had gedaan en nog deed. BRUINISSE De mosselzaadvisserij op het Friese Wad is beëindigd en de mosselzaadvangst, waarmee de perce len op de Waddenzee mochten worden bezaaid, is bevredigend geweest. Er waren weinig nieuwe zaadbanken, zodat de hoeveelheid nieuw jong mossel zaad dat kon worden gevist betrekkelijk gering was, maar er was nog een hoe veelheid overjarig mosselzaad, overschot van de rijke zaadval van I960, waarmee het tekort redelijk kon worden aange vuld. Gisteren begon de Mosselzaadvis serij op het Groninger Wad. Dit mag naar Zeeland worden vervoerd om daar te worden uitgezaaid. gelui op een ergerlijk staaltje van van dalisme betrapt. Toen de vogelwach ters het gebied betraden zagen ze na melijk hoe de knapen iets van de grond raapten om het daarna stuk te gooien. Dichterbij gekomen bleken dit eieren te zijn... Niet minder dan veertig van de in Nederland zo zeldzame kluten- nesten waren geheel vernield. Voor het bedrijven van hun euvelda den hadden de jeugdige barbaren zelis een. plank gebruikt. Boven het links en. rechts verspreid liggende eierstruis klonk het angstig krijsen van de vo gels. De knapen die onmiddellijk in de kraag werden gevat bleken leerlingen van de l.o. school te Dreischor te zijn t.w. K. H., L. v. d. L. en K. v. d. Z. allen dertien jaar oud. De politie te Dreischor heeft proces-verbaal opge maakt. De heer N. Lysen, secretaris van de Vogelwacht zal zich, naar aan leiding van het gebeurde, in verbin ding stellen met alle schoolhoofden van Schouwen-Duiveland. SAS VAN GENT. In Zeeuws-Vlaan deren kwamen het afgelopen week-einde verscheidene verkeersongevallen voor, die allen echter no» tamelijk goed af liepen. In Sas van Gent reed maandag omstreeks half zes een bestelauto be stuurd door V. uit Sas van Gent in de richting Philippine toen een uit de te genovergestelde richting komende wa gen plotseling op de linkerweghelft kwam en tegen de bestelauto botste. Daarin bevonden zich de bestuurder en zijn echtgenote, waarvan de vrouw ern stig werd gewond. De bestuurder vjn de bestelauto kwam evenals zijn vrouw en kind, die zich eveneens in de auto bevonden met de schrik vrij. Omstreeks elf uur op maandag vond tussen het douanekantoor en de grens een botsing plaats waarbij slechts ma teriële schade werd opgelopen. Een gro te personenauto wilde een bus inhalen in een bocht, waardoor het uitzicht werd belemmerd en de bestuurder van een uit de richting België komende personenauto niet bemerkte. Een botsing was onver mijdelijk, De bestuurder van de Neder landse personenauto was A. uit Sas van Gent. In de nacht van vrijdag op zaterdag! vond eveneens te Sas van Gent een vri.i ernstig ongeluk plaats, 's Nachts oiïi half één wilde de bestuurder van eeil groentewagen uit Terneuzen zijn ver voermiddel op de grote weg keren. Een motorrijder, de R. uit Axel, bemerkte dit te laat en reed met vrij grote snel heid tegen de groentewagen op. Hij liep hierbij een vrij ernstige hoofdwonde op. Toen de politie een kwartier later ter plaatse aanwezig was, was er van het ongeluk niets meer te bemerken want de bestuurder van de .groentewagen had het slachtoffer reeds naar het gemeen tehuis vervoerd. Dat de snelheid van de motorrijder vrij groot moet zijn geweest werd afgeleid uit het feit dat de motor niet minder dan 42 meter van de plaats van het ongeluk was weggeslingerd. Besteding geldprijs HAAMSTEDE. De door de toenmalige gemeente Haamstede bij het Fruitcorso van 1960 in Goes gewonnen dorpsprijs van 1000 gul den, gaat zijn bestemming tege moet. Zaterdagmiddag kwamen op het gemeentehuis een aantal belanghebbenden bijeen, om tot een definitief programma te ko men. Hiertoe werd allereerst een speciale feestcommissie benoemd, bestaande uit de volgende heren: P. L. Vis, voorzitter en B. Bos- sers, N. Dambruin, L. Hack, M. O. Hanse Sr, J. Jonker en L. Leeuwe leden. Verder zal de heer J. D. v. Nieuwenhuize namens V.V.V. nog gevraagd worden in het comité plaats te nemen. Het feest zal gehouden worden op 29 juni, de dag waarop Z.K.H. Prins Bernhard 50 jaar wordt. On der voorbehoud echter dat deze dag als nationale feestdag wordt gekenmerkt. Indien dit niet het geval zal zijn, wordt de feestdag verschoven naar de zaterdag daar op volgende, dus 1 juli. Getracht zal worden een groot scheepse optocht te organiseren, waaraan alle verenigingen uit de kernen Burgh, Haamstede en Re- nesse mee kunnen doen. Aan de mooiste wagens in deze optocht zijn zeer hoge prijzen verbonden. Ook particulieren kunnen hieraan deelnemen. De te gebruiken on derwerpen zijn vrij doch het zou niet gek zijn als de nationale feest dag er in verwerkt werd, maar de fruitteelt, zou ook een dank baar onderwerp zijn. Alle sport verenigingen en ook beide mu ziekgezelschappen zullen gevraagd worden hun medewerking te ver lenen. De optocht bezoekt de bo vengenoemde kernen in de namid dag. In de voormiddag worden de schoolkinderen getraeteerd. Mede werking verlenen verder de Oran jeverenigingen. In de optocht komt ook een afdeling voor van ver sierde fietsen voor groot en klein. Op hoge prijs wordt gesteld de medewerking van de charmante fruitfee 1960, die reeds vorig jaar toen ze hier een officieel bezoek bracht, vele harten sneller deed slaan. KAMPERLAND. Naar wij vernemen heeft de N.V. Dijksbouw (de aannemers, die in combinatie het Veerse Gat hebben gesloten) door de bemiddeling van ir. M. W. de Lint besloten medewerking te verlenen aan de manifestatie van Care! Briels „Delta", einde eerste fase" te Kamperland. Deze medewerking bestaat uit het beschikbaar stellen van bulldozers, drag lines en loaders, alsmede het aanleggen van een pijpleiding in de duinpan, waar het spel op vrijdag 22 en zaterdag 23 juni a.s. zal worden opgevoerd. Bovendien is de verwachting gewettigd, dat naast de Kon. Landmacht (C.O.A.K.-milltairen) ook een detachement van de Kon. Marine te Vlis singen medewerking zal verlenen aan de manifestatie. VLISSINGEN. In de nacht van zondag op maandag ving schipper L. Marijs met zijn Vli. 19, tijdens het vis sen in de nabijheid van IVestkapelle, een even vreemd als gevaarlijk visje. Een zwaar en gevaarlijk projectiel, waarschijnlijk een restant uit de afgei lopen oorlog, raakte in de netten ver strikt en maakte het vissen verder on mogelijk. Schipper Marijs staakte de vangst en zette koers naar de rede van Vlissingen waar hij onder de Vlaamse kust ten anker ging waar bij een on tijdig ontploffen geen gevaar voor om geving bestond. Loodswezen en Kon. Marine werden gewaarschuwd. In de vroege morgenuren begaf zich een vaartuig van de MOD (Marine Op ruimingsdienst), dat normaal gestatio neerd is aan de marinesteiger in de buitenhaven, naar de Vli. 19. Gezamen lijk begaven zich beide vaartuigen, na een inspectie van het oorlogstuig naar het Sloe, waar het projectiel op de schorren werd gedeponeerd. Bij laag water zullen de specialisten van de marine trachten de granaat te demon, teren of anders door ontploffing on. schadelijk te maken.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 3