Meisje liep onder tram Thales TRICOTBEST JONGE DUITSERS NA ROOFTOCHT KLEM GEREDEN CHURCHILL GING NAAR LAGERHUIS Gedenkteken op graf van Skroup Zaak-Moerman voor het hof Zaterdag 20 inei 1961 ZEEUWSCII DAGBLAD Pag. 6 Het „persoonsbewijs" wordt bekeken en de groten moeten plaats maken voor de armoedzaaiers van de plas UITSTEL VERLOF WAS "MEDISCH ONGEWENST Buitenlands bankpapier 4 MISS HOLLAND 1961 preekuu Langzaam nadert de halve cirkel der kurken de rietkraag. Ken snoekbaars wordt gemeten. Blok van Cronesteyn met een joekel van een karper: twaalf pond en twee ons. ANGZAAM gleed de lange kurkenboog over het water van de plas. Zachtjes kabbelend verrieden die honderden kurken op hun stille tocht naar de rietkraag waar, tot op de bodem van het bijna rimpelloze meer, het lange net van witte nylon ge luidloos voortsloop door het water. Alle vis die zich zou ophouden voor dat net moest worden opge jaagd, naar het riet, en als de vis geen uitweg meer zou zien zou zij terechtkomen in de diepe zak van de zegen, en vervolgens in de bun van de bootjes, wachtend langs de oever. En dan Neen, dan niets van verkoop of export. Zelfs par ticuliere smulpape- rij was niet pri mair. Iets heel an ders was hier aan de orde. De vis werd niet belaagd uit grofstoffelijke overwegingen. In de rietkraag, op platboomse schuitjes, stonden stoere mannen van de Organisatie ter verbetering van de binnenvisserij, hier verder aan te dui den met O.V.B. Hun gelaarsde voe ten zetten zij schrap tegen de scheepsboorden, zwaar en moei zaam trokken zij aan de tuien. Het binnenhalen van een zegen is man- newerk, werk vqor véle mannen, al deed in de zeven tiende eeuw de Grote Boer van Lekkerkerk het in zijn eentje, naar men zegt. Dat moet dan echt wel een beer van een man geweest zijn. Jaap Izaks met een baaskerel van een aal. PLAATS VAN HANDELING: het water van Het Piashuis, gerenom meerd hengelaars- paradijs te Noor den, in het Zuid hollandse. DOEL VAN HET KARWEI: Inven tarisatie van de visstand in het water voornoemd. OORZAAK ON ZER AANWEZIG HEID: een vrien delijke invitatie plus een onlesbare nieuwsgierigheid naar het leven van het geschubde wa tervolk. Een fraaie dag, vrienden. Een zon die zilveren vonken spatten doet uit de plas. Een meer koet, geluidloos Wegen en tabelleren. NIJMEGEN Drie jonge Duitsers hebben het gisternacht ondanks een woeste rit met hun auto af moeten leg gen tegen de snelheid van de telefoon. Ze zitten nu in de gevangenis van Kre- feld. Het drietal was na een uitgebreide rooftocht door de grensstreek tussen Nij megen en Tegelen betrapt door een agent. Dat gebeurde in Tegelen. De Duitsers een negentienjarige decorateur, een twintigjarige bankwerker en een even oude metaalslijper, allen uit Düsseldorf renden onmiddellijk naar hun auto en reden als wilden naar de grens om het telefoontje van de politie naar de douane voor te blijven. Dat was bijna gelukt. Zij waren al over de grens doch werden achternaald en klem gereden door de Duitse douane. Het drietal had in Nijmegen drie ge parkeerde auto's naar een stil plekje gereden en daar leeggeplunderd. In het plaatsje Heyen hadden ze een sigaretten automaat geforceerd. Zij hebben verder bekend in Roermond «en auto te hebben gestolen. De politie neemt aan dat het drietal meer inbraken en diefstallen op zijn kerfstok heeft. OL DEN HAAG Er is nog geprobeerd het verlof van dr. Platteel, de gouver neur van Nieuw-Guinea, uit te stellen tot na het bezoek van de parlementaire missie, aldus blijkt uit de antwoorden van minister Toxopeus op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid De Kadt. Dat bleek voor de gouverneur en voor mevrouw Platteel medisch onge wenst en het zou zeer bezwaarlijk zijn geweest voor de reeds getroffen reisre- gelingen. Dr. Platteel had reeds in augustus vo rig jaar te horen gekregen dat er in prin cipe geen bezwaar bestond tegen een ver lof beginnend in mei 1961. De minister is het er niet mee-eens dat de afwezigheid van de gouverneur af breuk zou doen aan het karakter en de waarde van het onderzoek van de parle mentaire missie. Uit mededelingen van de voorzitter van de missie blijkt immers dat de ont moeting met de Nieuw-Gumearaad het belangrijkste onderdeel van het bezoek is. Bovendien komt gouverneur Platteel op 24 juni in Nederland, zodat hij dan be schikbaar is voor besprekingen met de missie. - zonder sigaar - LONDEN Sir Winston Churchill was gisteren weer voldoende opge knapt om Londen te verlaten. Hij brengt de Pinksterdagen door op zijn buiten Chartwell. Zoals gemeld hield hij donderdag het bed omdat hij zich niet goed voelde. Ferm leunend op zijn wandelstok, stapte de bejaarde staatsman gisteren zijn Londense huis uit en nam hij plaats in zijn grote zwarte auto. Voor hij in stapte lachte hij naar de omstanders. Mevrouw Churchill kwam als eerste naar buiten. Ze werd onmiddellijk be stormd door journalisten. Hoe gaat het met Sir Winston, wilden ze weten. Vrien delijk antwoordde mevrouw Churchill: Kijk zelf maar. Op dat ogenblik kwam haar man naar buiten, zonder sigaar. Dat was niet de enige verrassing die Churchill de Britten gisteren bezorgde. Voor het eerst sinds 22 jaar verscheen er vrijdag namelijk een vraag van hem op de dagelijkse lijst verzoeken om in lichtingen aan de regering die in het lagerhuis wordt behandeld. Het was een vraag die om een schriftelijk antwoord vroeg. De vraag behelsde een technische i kwestie betreffende de vorm van de be groting van de minister van financiën. Minister Selwyn Lloyd wilde daar graag iets over openbaar maken. Hij koos daarvoor een wel meer gevolgde weg en vroeg een lagerhuislid hem er een vraag over te stellen. Hij koos daarvoor Sir Winston uit om dat die de oudste oud-minister van fi nanciën is die lid is van het lagerhuis. Churchill was kanselier van de schat kist van 1924 tot 1929. Het gebaar werd in het parlement gisteren bijzonder ge waardeerd. ROTTERDAM Onvoorzichtigheid bij het oversteken heeft gisteren omstreeks het middaguur het leven gekost aan een achtjarig Rotterdams meisje, Aaltje Lan- genberg. Haar vriendinnetje, de even oude Marianne Luijendijk, werd gewond. De meisjes werden op de Brielselaan aangereden door een tram. Aaltje kwam eronder, Marianne kreeg een klap van de motorwagen. van haar nest met acht gespikkelde eieren te water glijdend bij onze trage nadering. Een moeder-eend, bezorgd haar twaalf donsballetjes wegsturend van ons scheepje. Een grote koepel van broze, blauw en gouden stilte boven plas en polder. Niets te hengelen, helaas. Het is de eerste juni nog niet, wat zullen we nou hebben? Maar wel vis. De stoere Blok van Cronesteyn, kenner van doen en laten onzer vissen bij uitnemendheid, had 'm al gezien: binnen de halve cirkel van de zegen, nu snel de rietkraag naderend, had zich een machtige rug vin bewogen. Karper. En een beste. EEN JUWEEL Nou, en of het een beste was. Toen de zak van de zegen langszij de plat- boom kwam envaardige handen be gonnen te manipuleren met het schep net, spartelde hij haantje-de-voorste bovenaan: een juweel van een spiegel- karper, zo op het handje gewogen twaalf pond. En een partij snoekbaars van comme ea. En een aal van geweld. En nog een fikse karper. En een knappe baars. En brasem. En kolblei. En en zovoorts, ja. Koers: de wal. Daar in de zon voor Het Piashuis, hadden de mannen van de O.V.B. hun utensiliën neerge zet. Een guillotine achtige apparatuur met haken en klem men en een grote weegschaal, een tafel met tabellen, een tafel met meetlatten, een serie plastic emmers, kortom: een fraai openluehtlaboratorium. Daar werd alle gevangen vis behan deld in een tempo als gold het een ziekenfondsspreekuur: meten, wegen, uit elke vis een schubbetje trekken met een pincet en dat schubbetje bij het „persoonsbewijs" van de vi» voegen, de algemene conditie van de vi» bekijken, de gegevens netjes noteren en dan: daar gaat-ie weer, het water in, goedgekeurd voor alle diensten. Ge vraagt: Wat heeft dat allemaal voor zin? Ik zal het u duidelijk maken. Jaap Izaks, die samen met zijn charmante vrouw zij heeft een knap pe hand van aal stoven, naar wij in loco constateerden, en een goede hand van snoek vissen eveneens, naar men ons zei Het Piashuis beheert, zit er nu goed een jaar. Gelukkige kerel: zijn vak is hotelier, zijn hobby is hengelen en waar zou hij dat beter kunnen com bineren dan hier? Jaren bij Max Tailleur gewerkt in cabaret De Doofpot, zegt hij, dat was ook leuk. Dit is beter. Tailleur vist ook machtig graag, maar in De Doof pot kon dat niet. Hier wel. Alleen: hij had er niet zo erg veel idee van wat er allemaal in die wateren rondom Het Piashuis zwierf. De mannen van de O.V.B. wilden wel eens komen kijken en raad geven. Nu kunnen die mensen, specialisten als zij zijn, aan de conditie, de groei, de schubben van de vis heel veel zien dat u en mij, misschien heel beste hengelaars maar in wetenschap pelijk opzicht nu eenmaal grote kin deren, gewoon ontgaat. Mannen als Blok van Cronesteyn, Bangma en Hofstede, jaren al pikeurs op het gebied van het leven der vissen, ontgaat niet veel. Het is een beste plas, zo was de conclusie. Maar jullie moeten niet alle gevangen vis terugzetten. Hè? Da's toch sportief? Ja, maar daardoor komt er op den duur te veel vis in. Er kan toch nooit te veel vis in een hengelplas zitten? Wel wis en waarlijk. Een water heeft maar een bepaalde maximum hoeveelheid voedsel voor een bepaalde hoeveelheid vis. Zit er te veel vis of te veel van één bepaalde soort dan is er te weinig voedsel voor elke vis afzonderlijk en dus groeit de vis dan te langzaam. Conclusie: te veel grote karper in een water is fout. Eruit met die loe- bassen. Een joekel van twaalf pond is een dure kostganger en verhindert de voorspoedige groei van de kleinere. Te veel kolblei en brasem houdt de groei tegen; zij blijven dan allemaal armoedzaaiers, kleine schobberdebon kers. Aan de schubben kun je het zien, dat vis te oud is voor haar lengte. Grote palingen? een fantastische hengelvis. Maar: Paling is een stoere kuiteter. Te veel grote paling is gevaarlijk in een water. (Die raad is, gelijk hierboven ter loops opgemerkt, meteen ter harte ge nomen. De machtigste der alen die in de zegen kwamen kregen een enkele reis fornuis. De koppen werden zorg vuldig bewaard; daar zitten de gehoor- steentjes in en dr. C. Deelder van net Rijksinstituut voor Visserijonderzoek kan aan de hand van die steentjes als ze gepolijst zijn haarfijn der alen jaren bepalen). Wat een mooie hoeveelheid jonge en ook grote snoekbaars brengt de zegen boven! Ja, en het merkwaardigste is: bij mijn weten is hier nooit snoekbaars uit gezet. Wel snoek, daar zitten er zat, en grote, al komen ze vandaag niet in de zegen. NIET TERUG Ze kunnen nog diep in riet en krag- gen liggen, natuurlijk, 'tls vroeg in de tijd. Denk erom, zegt Blok van Crone steyn, dat grote snoek onder geen be ding na de vangst terug mag in het water. Snoek groeit hard: na een jaar is zij twintig tot 24 centimeter, na twee jaar veertig, als de omstandigheden goed zijn. Snoekspecialist Bangma: In de karperkwekerij Valkens- waard hebben we snoekjes van vijf maanden gehad die veertig tot 54 cm. lang waren. Uitzonderlijk goede om standigheden natuurlijk. Werkend met de zegen, roeiend over de plas, vissend, metend en wegend, en later zittend bij een glaasje bier, kan een mens, hengelaar van aard en aanleg zijnde, urenlang redekavelen over de vis, het leven van een vis. de groei van de vis, de kansen op vangen van de vis en ga zo maar door. Ik heb een keer een snoek van elf centimeter gevangen, die een snoek van zes cen timeter had opge slokt; de staart stak nog uit zijn bek. En dat kleine snoekje had er weer een van drie centimeter in zijn maag. Geen sterk verhaal, zelf gezien en opgetekend. Snoeken zijn nu eenmaal kanni balen. Ik heb gehoord dat na het paaien het wijfje het mannetje aller smakelijkst opeet. Neen, zegt de snoekenspecialist, dat heb ik nooit geconstateerd. Hoewel wijfjessnoek wel stukken groter wordt dan het mannetje; een man van meer dan tien pond wicht is nooit gevangen maar de dames halen gelijk bekend meer dan het dubbele. Ja vrienden, het was nog gesloten tijd en we hadden daar rondom Het Pias huis gevist met de zegen, zeven trekken astublieft, hetgeen een zware dag werk is. We hadden in afwachting van de gouden eerste juni als het seizoen weer opengaat gepraat over vis, vis gezien, vis gegeten, en weer gepraat over vis. Wat wil men meer? Ja, nog één ding wil men: de consta tering dat er op 1 juni vis zal zijn. Wel, laat ik dit zeggen: de foto's iiegen er niet om. AMSTERDAM, 19 mei De goud- en zilvernoteringen zijn deze week ongewijzigd gebleven. Veredelingsgoud noteert dus I 4.1004.150, binnelands goud 4.250 en zilver IOC—111.50, alles per kg fijn. De Informmatiekoersen voor gouden munten lui den: tientjes 29,2530.25 (29—30). ponden 33—38 (onv.), napoleons 28.5030.50 (onv.), vrenelis 28.50—30 (onv.), 20 Belgische fran ken 28—20.50 (onv.) Een schubbetje wordt uit zijn rug gehaald. Rappe handen trekken de zak van de zegen binnenboord. Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. Op het graf van de Tsjechische componist Frantisek Skroup, op de Rotterdamse begraafplaats Crooswijk, wordt zaterdag 3 juni een gedenkteken onthuld. De onthulling geschiedt door de Tsjechische gezant in ons land, de heer B. Mucha. De avond tevoren geven leden van het Nationale theater uit Praag in het mu seum Boymans-Van Beuningen een con cert ter nagedachtenis aan deze com ponist, die de schepper is van het Tsjechische nationale volkslied. Alle mooie meisjes, die graag Miss Holland 1961 wilden worden, toonden zich op hun mooist in prachtige, flatteren de badpakken. Zowel tijdens de voorverkiezingen als bij de finale droegen zij allen Tricotbest-badpakken van Enkalon-mousse. Vraag Uw winkelier ernaart U baadt ermee in weeldei Eigen nieuwsdienst VLAARDINGEN De omstreden Vlaardingse arts C. Moerman krijgt op 15 juni de gelegenheid zijn grieven tegen de inspecteur van de volksge zondheid in het openbaar te uiten. Hij is gisteren hij het gerechtshof in Den Haag in beroep gegaan tegen een schorsing, die hem op grond van een rapport van de inspecteur werd opgelegd door het medisch tuchtcollege. Aanleiding was zijn nog steeds in medische kringen druk besproken the rapie tegen kanker. Hij zou de erecode van de Maatschappij tot bevordering der geneeskunst hebben geschonden. Door het hoger beroep is de schorsing voorlopig ongedaan gemaakt. AMSTERDAM, 19 mei. De advieskoer- sen voor buitenlands bankpapier, geldend in Amsterdam op de volgende werkdag, luiden: Engels pond 1010.10, Amerikaanse dollar 3.57-—3.61, Canadese 3.61—-3.66, Franse frank (100) 73—73.50, Belgische (100) 7—7.06, Duit se mark (100) 90.20—90.70, Zweedse kroon (100) 69.10—70.10, Zwitserse frank (10) 82.95 —83.45, Italiaanse lire (10.000) 57.50—59.50, Deense kroon (100) 51.6052.60, Noorse (100) 49.85—50.85, Oostenrijkse schilling (100) 13.80 13,90, Portugese escudo (100) 11.9512.10, Spaanse peseta (100, gr. coup.) 5.976.12. WAARZEGGERIJ wordt, zoals van tijd tot tijd reportages mel den, nog steeds bedreven in bur germansachterkamertjes.. Behalve de kaarten, het koffiedik of de gla zen bol vindt men er geen instru mentarium van betekenis, er is geen kartotheek van de clientèle en het meubilair maakt noch een wel varende noch een smaakvolle in druk. In deze omgeving worden voor goed geld tips gegeven, die, onfeil baar als ze zijn, aanmerkelijk moe ten bijdragen tot de materiële wel stand van de bezoekers. Nu zit er wel een aardige boterham in dit bedrijf, maar vergeleken b.v. bij de uiterlijke tekenen van welstand van vele artsen kan het toch nooit zo bijster lucratief zijn. Voorspellen zij zoals een arts zijn eigen gezin ook niet behandelt zichzelf dan misschien niet de winnende num mers van de loterij en het beurs- beloop? Zulke vragen stelden zich de Grieken wel eens, als ze zagen, hoe simpel, om niet te zeggen armoe iig hun wijzen en wijsgeren leef den. „Wat koop je voor al die ken- ais, voor al die bespiegelingen?" zeiden ze dan: Socrates leefde van zijn vrienden, Diogenes woonde in een ton. Ze vroegen het ook eens aan Thales van Milete, de groot ste theoreticus van zijn tijd, zo on geveer 600 v. Chr. LET maar eens op!" zei Thales. Net als de Duitse metereologen kon hij op grond van zijn astrono mische (of astrologische) kennis voorspellen, dat de komende zomer een goede olijvenoogst zou opleve ren. Hij had éen beetje geld en ge bruikte dat heel slim: hij huurde, toen het nog winter was, alle olijf persen in de omtrek en betaalde al vast een kleinigheid vooruit, waar door hij het recht verkreeg van eni ge huurder te zijn. Toen de enor me oogst kwam en iedereen om olijfpersen schreeuwde, kon hij voor duur geld zijn gebruiksrechten overdoen aan de bezitters van olijf gaarden en veel geld verdienen. „Zo zien jullie", zei hij, „voor een ge leerde is geld verdienen een klein kunstje: als hij het niet doet, is het, omdat het hem niet interes seert." Was hij een groot filosoof? We weten te weinig van hem af om die vraag te kunnen beantwoorden Volgens de latere Grieken had hij in elk geval nagedacht over de schepping en de materie. Dat had den al velen vóór hem gedaan maar ze hadden er altijd een be paalde scheppingsmythe bij nodig, volgens welke een of andere god heid de hele wereld min of meer kant en klaar had geschapen. Of schoon Thales wel degelijk aan go den geloofde, probeerde hij een soort oerstof te vinden, waaruit vol gens een of ander natuurlijk pro ces alles was ontstaan, en die moest dan het water zijn. Of hij dit nauwkeurig heeft uitgewerkt, weten we niet. De kracht, die het water in andere dingen doet over gaan, kwam volgens hem niet van buiten, maar was in de materie aanwezig: geen scheppende god dus maar alles is zelf van leven, van „goden" vervuld. Als bewijs dien de de magneet, die een levende aantrekkingskracht bezit. AL gaat dit alles niet heel diep, het is toch, doordat het de my the buiten beschouwing laat, het begin van de wetenschappelijke spe culatie. En dat de Grieken hier voor, als eerste volk in de historie, aanleg hadden, bewijst de lange rij van denkers, die op Thales volgde. De Griekse gemeenschap was vrij klein, de grote geesten waren ver re van ongenaakbaar, en zo weet men altijd tal van anecdoten en ge zegden van hen te vertellen, zoals wij in onze families rarigheden en feestigheden van Tante Zus of Ome o bewaren. Zo wilde Thales' moe der zo graag, dat hij trouwde, maar hij had er weinig zin in en zei steeds: „Ik heb er de leeftijd nog niet voor." Toen hij de middelba re leeftijd had bereikt en zijn moe- der hem weer eens aanporde, zei hij: „Ik heb er de juiste leeftijd niet meer voor." Waarom hij dan geen kinderen wilde? „Omdat ik te veel van kinderen houd", was dan woord3" zelfkennis getuigende ant- TJIJ placht ook te zeggen, dat er Al geen verschil was tussen leven "Waarom ga je dan niet dood? zei dan altijd wel een vriend, die lollig wou zijn. „Om dat het toch geen verschil maakt!" antwoordde Thales dan. Hij was het lot om drie redenen dankbaar: ten eerste, dat hij een mens was en geen dier, ten tweede, dat hij een man was en geen vrouw en ten derde, dat hij een Griek was en geen barbaar. Een hieruit af te lei den evenredigheid schikt de vrouw tussen het dier en de barbaar en dit oordeel over de vrouw klopt wel met zijn tegenzin in het huwelijk. Maar zijn gevoel voor humor werd toch geen cynische spotzucht: toen een echtbreker hem eens vroeg, of hij zou zweren, dat hii geen echtbreuk had gepleegd, zei Thales: „Meineed is niet mihder erg dan echtbreuk!" En een laatste woord van hem als motto voor een paedagogisch adviesbureau: Vraag: „Wat moeilijk?" Antwoord: „Jezelf leren kennen." Vraag: „Wat is gemak kelijk?" Antwoord: „Een ander raadgeven!" 1 in badpak van

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 6