NIEUWE HAVEN IN GEBRIUK RAKONA Katseveer is „Katseveer" niet meer Laatste en eerste vaart droeg sober karakter Z.L.M.-forum plaatste Nijenrode'-studenten in landbouwproblematiek Concentratie polders op Walcheren voorlopig niet aan de orde KRIS ZCra* Qverknkm door Zeeland Zeeuwsch Dagblad BENOEMINGEN BIJ POLDERS Zo zijn nu de afvaarttijden Zes maanden voor Troost Terneuzen Bijbelleesmiddag te Goes Commissaris als laatste aan boord Eerste vaart Verbetering Schoolhygiëne laat te wensen over HUUR EEN KOELKAST Auto vloog uit bocht man zwaar gewond Ds. Kats in herfst naar Goes Luxe auto vernield Twee tankmijnen gevonden O.K.K. in nieuwe uniformen Rioolbelasting in in Krabbendijke Kleine waterschappen betalen lagere lasten Zeeuwen maken goede kans op concours hippique Concert Middelburgs Muziekkorps PINKSTEREN ingooien van ruit Nieuwe vogelbroedplaats op Schouwen-Duiveland biiëlse Zaterdag 20 mei 1961 ZIEUWSCH DAGBLAD Bag. 3 Protestants-Christelijk J-JET is de taak van de krant het nieuws bekend te maken. De le zer verzekert zich door het nemen van een abonnement op de geregel de toezending van een dagblad, om dat hij op de hoogte wil blijven met het gebeuren in binnen- en buiten land. En de journalist heeft te zor gen dat de lezer „bij" blijft. Omdat aan die eis van de lezer een zeer redelijke eis moet wor den voldaan, is een dagblad geen amusementslectuur. Zeker, er is prettig nieuws in de wereld, maar er is ook veel helaas té veel dat doet huiveren en vrezen, dat droefgeestig stemt en in grote inner lijke spanningen brengt. Het nieuws van deze eeuw is dik wijls meedogenloos hard. En toch willen wij het lezen, want wij wil len de wereld kennen en kunnen de krant niet missen, geen dag. Toen de Here Jezus op aarde was heeft hij de droefheid,- de eenzaam heid en de spanning van alle eeuwen al voorzien en Hij wist dat het mensdom troost nodig had, in de tijd van Nero, onder Alva, onder Hitier en in de periode van de ruimtevaart en de spanning tussen welvaart en welzijn. Daarom is de Heilige Geest gezon den. In de verwarring van deze tijd hebben wij behoefte aan een Troos ter, die, als zekerheden ontvallen en wereldmachten een koude oorlog voe ren, ons Christus en al Zijn welda den deelachtig wil maken. De Trooster, de Heilige Geest wil ons leiden en ons kracht geven. Om te getuigen. De dagbladlezer, die telkens op nieuw kennis neemt van verwarring en ontwrichting in het volkerenleven, mag zich getroost weten door het ge tuigenis van de Heilige Geest, dat het laatste nieuws al het andere, dat geweest is overschaduwen zal. Het Pinksterfeest wordt wel het laatste heilsfeit genoemd. Het is ech ter het op één na laatste, want op Pinksteren zal de wederkomst van Christus volgen. In het tweede ad vent troost de Heilige Geest ons met verwijzing naar de heilsfeiten, die geweest zijn en met onze intense aandacht te vragen voor de glorieu ze finale der heilshistorie. Tegelijk roept de Geest ons op tot activiteit. Pinksterfeest is daarom zendings- feest. Naarmate de ontkerstening toe neemt, komt het zendingsveld dich ter bij. N.V. Philips' Gloeilampenfabriek te Eindhoven is van plan in Terneu zen een spreidingsbedrijf te stichten, waarin na verloop van tijd ongeveer vierhonderd mensen werk kunnen vinden. Dit belangrijke bericht is met een paar woorden gezegd. Het zal evenwel voor Terneuzen verstrek kende gevolgen kunnen hebben. Het is verheugend dat het bedrijfsleven steeds grotere belangstelling gaat to nen voor Zeeuwsch-Vlaanderen, dat nog steeds een overschot aan werk krachten heeft. De industrie-adviseur van het pro vinciaal bestuur, dr. ir. F. Q. den Hollander, heeft verleden jaar be toogd dat Terneuzen uitermate aan trekkelijk is voor vestiging van nieu we bedrijven. Philips blijkt het met dit stand punt eens te zijn. Voor Terneuzen begint een nieuwe tijd. MIDDELBURG. Bij Kon. Besluit zijn benoemd tot: Gezworene polder Oud Vogel schor of Zuid Westenrijk A. H. A. van Dries- sen te Terneuzen. Plaatsvervanger van de dijkgraaf polder Visart J. Verhelst te Ter neuzen. Dijkgraaf van de calamiteuze polder Thomaes P. M. J. de Clerck te Biervliet. Plaatsvervanger van de dijkgraaf calamiteu ze polder Thomaes J. Kouijzer te Biervliet. Dijkgraaf van de calamiteuze polder Hoofd plaat A. J. M. Cammaert te Hoofdplaat. Dijk graaf van de calamiteuze polder Adornis J. J. Sehijve te Groede. Dijkgraaf van het wa terschap Lamswaarde-ca. Th. J. D. Bauwens te Hontenisse. Gezworene van het water schap Lamswaarde-ca. J. M. Moerman te Hontenisse. Dijkgraaf van het waterschap Aan- en Genderdijke W. Dieleman te Zaam- slag. Dijkgraaf van de polder Noord-bij-Neu- zen W. Dekker te Terneuzen. Dijkgraaf van de Kanöalpolder A. F1, van Hijfte te Philip pine. Gezworene van de Kanaalpolder D. den Hooglander te Hoek. Plaatsvervanger van de dijkgraaf van de Oud-Westenrijkpolder C Murre te Hoek. GOES Naar wij: vernemen orga niseert de afdeling Goes van het Ned. Bijbelgenootschap dit jaar weer een bij belleesmiddag. De datuVn van deze mid dag is. bepaald op zaterdag 3 juni om half drie in de Öosterkerk. Het onder werp voor deze bijeenkomst luidt: „In houd én vormgeving van ons geloof." Gelezen zal worden Amos 5 door ds. C. Metselaar, herv. predikant te Goes en Romeinen 12 vers 1 tot 8 door ds. N. H. Heiner, geref. predikant te Hein- kenszand. De plaatselijke afdeling van de N.C.V.B. te Zierikzee heeft een verga dering gehouden in het N.H. verenigings gebouw. Ds. H. A. van Herwaarde hield een lezing over de Jonge Kerk op Nieuw-Guinea. De volgende vergadering is op 14 juni. KATS. Sinds gistermiddag tien minuten voor twee is Katseveer „Katseveer" niet meer. Op dat tijdstip werden de trossen van de Koningin Emma voor de laatste keer losgemaakt van de steiger van het oude veer. Ruim anderhalf uur later, omstreeks half vier, meerde het schip, terugkerend uit Zierikzee, voor de eerste keer in de nieuwe veerhaven te Kats. De nieuwe afvaartplaats van de veerdienst op Zierikzee was in gebruik genomen. Om met de woorden van de commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casem.broot, gebezigd in een toe spraak aan boord van de Koningin Emma, te spreken: „Katseveer is begraven, het trajekt naar Zierikzee is weer ingekort. Bovenstaande: de nuchtere constate ring van een feit dat opnieuw de dui zelingwekkende ontwikkeling, ook op het gebied van de verbindingen van het Zeeland na de ramp markeert. Een ontwikkeling die hopelijk nog ver sneld zal worden door de verwezenlij king van het plan tot de bouw van de Oosterscheldebrug. Het was hierop dat de commissaris der Koningin doelde, toen hij tijdens zijn speech aan boord van de Koningin Emma de hoop uit sprak, dat wanneer de nieuwe veerha ven over twee maanden geheel klaar zal zijn, ook de piketpaaltjes voor de bouw van de brug op de dijken zullen kunnen worden uitgezet! De laatste vaart van Katseveer naar Zierikzee verliep zonder enige vorm van officieel vertoon. Nadat alle passagiers zich aan boord hadden begeven, voegde jhr. mr. De Casembroot zich als laatste bij hen. Hij werd o.m. vergezeld door de heer M. J. van Poelje, lid G.S., de heer ir. H. D. J. Swaters, hoof dingen ieur-di- rekteur van de provinciale waterstaat en mr. J. L. Nieuwenhuis, directeur van de provinciale stoombootdiensten in Zeeland. Onder een grauwe hemel kwam de Ko ningin Emma bij de val te Zierikzee aan. Hier begaven zich, naast de gewone pas sagiers, de genodigden voor de eerste tocht van Kats aan boord. Onder hen be vonden zich o.m. B. en W. van Zierik zee. Een in groten getale toegestroomd publiek keek toe hoe de eerste auto's (eerste was een veeauto van gebr. Hen- drikse uit Kerkwerve) de te Kats aan gekomen Koningin Emma verlieten. Omstreeks vier uur voer de eerste pro vinciale boot officieel de nieuwe veerha ven uit op weg naar Zierikzee. Er was toen een groot gezelschap genodigden aan boord en na een doordringend ge loei van de scheepsfluit hield de com missaris der Koningin een even korte als kernachtige toespraak. Hij memoreerde beknopt de geschiedenis van de verbin ding Middelburg-Zierikzee en wees erop dat de afvaartplaatsen steeds dichter bij Zierikzee waren komen te liggen. De heer De Casembroot deelde ver volgens mede dat de tarieven voor de overtocht niet zullen worden veran derd. Hij dankte allen die medewerk ten. aan de totstandkoming van de nieuwe veerhaven. Na bekend te heb ben gemaakt, dat alle zich aan boord bevindende passagiers een consumptie zou worden verstrekt, vertelde de com missaris der Koningin dat komende zomer, tijdens het vakantieseizoen, de Noord-Beveland zal worden ingelegd om de drukte te helpen opvangen. Na de toespraak van jhr. mr. De Casem broot werd tijdens deze vaartocht ter ge legenheid van de officiële ingebruikne ming van de nieuwe afvaartplaats niet meer gesproken waardoor de plechtig heid een sober maar ongedwongen karak ter kreeg. In Zierikzee aangekomen wer den verversingen gebruikt in restaurant „De Val", waarna aan boord van de Ko ningin Emma de terugreis naar Kats werd aanvaard. De nieuwe afvaartplaats is een grote verbetering. De afstand Zierikzee-Katse- veer bedraagt vijftien kilometer, de route Zierikzee-Kats is maar zeven kilometer. Hierdoor is de tijdsduur van de overtocht met minimaal een kwartier verkort. Zo lang er nog geen zekerheid bestaat over de bouw van de Oostersdheldeforug zul len de boten met zijlading in de vaart blijven. Zou eventueel worden besloten om geen brug over de Ooster- schelde te slaan dan zullen boten met koplading, zoals in de dienst VlissingenBreskens in gebruik worden genomen. De veerhaven te Kats is dan ook zo gebouwd dat deze na slechts enkele onbe tekenende veranderingen o.m. het plaatsen van een „fuik" ge schikt is voor boten met koplading. RILLAND Naar aanleiding van een klacht die was binnengekomen over dc hygiënische toestanden op de openbare lagere school, heeft de raad gisteravond een nieuwe instructie opgesteld over het onderhoud van het schoolgebouw. Ook volgens het verslag van de school- artsendienst liet de hygiëne te wensen over, en wel zodanig dat hierin ver betering diende te komen. De heer R. Rijk (K.V.P.) merkte in dit verband op dat aan een goed onderhoud van de, school ook de kinderen een steentje kunnen bijdragen. Hij achtte dit ook een kwestie van opvoeding. De raad besloot in de nieuwe instructie te doen opnemen dat de lokalen minstens elke dag een beurt moeten hebben, met bovendien één maal per week een extra schoon maakbeurt. De nieuwe regeling zal ter stond van kracht worden. Voor een bedrag van 26.500 gulden besloot de raad de oude Herv. kleuterschool van het schoolbestuur over te nemen, met inbe grip van de overdekte speelplaats. Na aankoop zal het pand aan de R.-k. school vereniging worden overgedragen. Advertentie Door ons verhuursysteem kunt U nu direct een gloednieuwe koelkast in Uw kei/ken hebben. Huurtarief vanaf 9.15 per maand met RECHT VAN KOOP. Keuze uit alle merken. Een koelkast in huis betekent, ZUINIGER LEVEN GEZONDER LEVEN SMAKELIJK ETEN Vraagt inlichtingen bij: Breda: Ginnckenstr. 61 telefoon 34850 Waalwijk: Grotestr. 281, telefoon 3062 Bergen op Zoom: Kre- merstraat 4, telef. 3068 's-HEER ARENDSKERKE. Op dc Rijksweg nabij 's Heer Arendskerke is gisteravond om kwart over zeven een kleine personenauto door tot nu toe on opgehelderde oorzaak uit de bocht ge vlogen en op een lager gelegen stuk wei land terecht gekomen. De beide inzittenden, de heer en me vrouw De K. (broer en zuster) raakten daarbij gewond. Mevrouw De K. die achter het stuur zat kwam er, hoewel haar uiterlijk het ergste deed vrezen, be-* trekkelijk goed van af. Haar broer, die naast haar zat liep echter een schedel breuk op. De beide slachtoffers waren afkomstig uit Rotterdam. GOES. Op de gemeentevergadering, cjie gisteravond in de gereformeerde Öosterkerk werd gehouden, werd de ver wachting uitgesproken dat de beroepen predikant, ds. Kats, in de herfst naar Goes zal «komen. Na-ast de bespreking van verschillende zaken, het kerkelijk le ven betreffende, heeft dr. J. W. Note- boom een causerie gehouden over het onderwerp ,,De taak van de diaconie in de nieuwe tijd". RILLAND Op de kruising Hoofd wegTweede weg deed zich gisteravond een aanrijding voor die voor de betrok kenen een wondergoede afloop heeft gehad. Gezien de toestand van de wagen van mevrouw B. M. J. A. T. T. uit Zundert, mag het een wonder heten dat zij er met haar beide kinderen onge deerd kon afkomen. De wagen kwam in botsing met een bus van de A.M.Z., werd in de flank gegrepen en in de sloot ge smeten. De auto werd daarbij zeer zwaar beschadigd. Ook de bus liep frontaal beschadigingen op. BRESKENS. De landbouwer A. M. Manneke heeft op een laag gelegen stuk grond nabij het viaduct aan de nieuwe haven een tweetal tankmijnen gevonden toen hij daar met een tractor bezig was met egalisatiewerkzaamheden. De eerste vond hij toen zijn tractor in de losse grond wegzakte. De eerste mijn heeft hij zelf versleept, hetgeen goed is afgelopen, getuige het feit dat hij het kon navertel len. Toen hij even later op een tweede mijn stuitte, werd het hem te bar. Hij waarschuwde de politie die onmiddellijk maatregelen nam. Momenteel is het ter rein afgezet voor een nader onderzoek. De commissaris ivas de laatste die aan boord ging van de laatste boot. KATS Nu de tarieven niet veranderen is de enige be langrijke afwijking van de si tuatie. zoals deze was toen de provinciale boot nog van Kat seveer vertrok, dat de afvaart tijden zijn veranderd. Met in gang van vandaag zullen tot 28 mei wanneer de nieuwe zo merdienstregeling wordt bekend gemaakt de volgende af vaarttijden gelden. Van Kats: Eerste boot 6.05, daarna 8 uur en vervolgens steeds om de twee uur tot 21.45 uur de laat ste boot naar Zierikzee ver trekt. Van de val, Zierikzee: Eerste boot 5.15 uur, daarna 7 uur en vervolgens weer om de twee uur tot om 21 uur de laat ste boot naar Kats vertrekt. Voor beide afvaartplaatsen geldt dat er aansluitende bus verbindingen zijn. WESTKAPELLE In het verenigings gebouw ,,Westkapelle herrijst" heeft de muziekvereniging O.K.K., gestoken in slinternieuwe uniformen, haar apwach- ting gemaakt voor een groot aantal ge nodigden. Aanwezig waren o.m. de ambachts heer jhr. mr. F. A. J. W. Schorer, de burgemeester van Westkapelle, mr. T. H. de Meester, de wethouders en prac- tisch de gehele raad. De voorzitter van O.K.K.de heer P. Minderhout, sprak een dankwoord, waar in hij vooral betrok het comité nieuwe uniformen voor hun vasthoudende arbeid, de ambachtsheer voor zijn royale gift, en uiteraard de hele bevolking voor zijn goedgeefsheid die zij heeft betoond. Na het dankwoord van de heer Min derhout, sprak de burgemeester zijn felicitaties uit. Een rondwandeling van het corps door een gedeelte van het dorp vormde het besluit. KRABBENDIJKE. De gemeente raad komt op donderdag 23 mei, des avonds om acht uur, in openbare ver gadering bijeen. B. en W. stellen voor tot algemene invoering van dè riool belasting. Bij ministeriële beschikking is besloten met ingang van het uitke ringsjaar 1960 het bedrag per inwoner te verhogen met 4.72 en te stellen op 22,79. Voor de berekening van deze verhoging zijn de ministers er van uit gegaan, dat door de gemeente aan be lasting ontvangen wordt een gemiddeld bedrag van 25 gulden per jaar van al le percelen, die van riolering zijn voor zien. B. en W. stellen voor, gelet op de financiële toestand der gemeente, de maatstaf van de minister op te vol gen. Een ander voorstel is het bouwen van twee woningwetwoningen aan de Westweg, naast het complex van de rijkspolitie. Ged. Staten hebben alsnog twee woningen toegewezen, zodat in 1961 tien woningwetwoningen gebouwd kunnen worden. Verder wordt voorge steld de bouw van deze tien woningen onderhands aan te besteden aan aan nemersbedrijf P. C. Soffers te Hooger- heide voor 124.123. Voor de afdeling Krainingen en om streken van de Bond van Plattelands vrouwen hield mej. I. Oele, lerares aan de landbouwhuishoudschool te Kruinin-i gen een lezing over haar reis naar Amerika. GOES. De Z.L.M. heeft in het Wilhelminahuis te Wilhelmina- dorp door middel van een forum en een inleiding van ir. J. D. Dorst, directeur Keuringsdienst en Provinciaal Voedselcommissaris de studenten van „Nijenrode" een inzicht trachten te geven in de problematiek van de landbouw in het algemeen en in het bijzonder van die in Zeeland. Ir. Dorst gaf een uiteenzetting van vraagstukken van de landbouw in Ne derland en in de wereld en beklemtoon de het grote belang van de agrarische bedrijfstak voor de economie van ons land. Hij wees op de moeilijkheden ver band houdend met arbeidskracht en weersomstandigheden. Na deze inleiding gaf het forum, dat onder leiding stond van ir. M. A. Geuze, gelegenheid 'tot het stellen van vragen. De studenten gaven er blijk van de kern van de problema tiek van de landbouw volledig te heb ben begrepen. Er werden dikwijls bui tengewoon spitse en scherpe vragen ge steld, o.m. over de te verwachten stij ging van de graanprijzen in geval van realisering van de E.E.G.. de gevaren van het toenemend 'toerisme met het MIDDELBURG. Met de con centratie van polders in Zeeland gaat het niet van een leien dakje. De voorzitter van de Polder Wal cheren heeft in de jongste alge mene vergadering van dit lichaam nog eens de wenselijkheid uitge sproken van één waterschap op Walcheren, maar er zit geen schot in. De eilanden Schouwen-Duive- land en Noord-Beveland waren al gauw „geconcentreerd." Zij waren door de watersnood geteisterd en iedereen begreep er dan ook de noodzaak van. Maar de concen tratie op Walcheren en in Oost- Zeeuws-Vlaanderen levert aan zienlijk meer hoofdbrekens op. Er is de laatste tijd een briefwisse ling geweest tussen de voorzitter van de Polder Walcheren en Gedeputeerde Staten over de concentratie op Walche ren, maar het schijnt dat er voorlopig geen beslissing wordt genomen. Er zijn teveel faktoren die een der-gelijke con centratie aanvechtbaar maken, omdat het sociaal element hierin rijk vertc- genwwordigd is. Abrahams schoot In een gesprek dat wij over deze ma terie met het lid van Gedeputeerde Sta ten de lieer C. Philipse mochten heb ben kwam dit duidelijk tot uiting. In de eerste plaats zijn de lasten in de kleine polders in het oostelijk deel van Walcheren aanmerkelijk lager dan die van de grote polder op het „eiland". Het Veerse Gat is afgesloten en straks wanneer de dijft in het Zuid-Sloe ge reed zal zijn, liggen volgens de heer Philipse die kleine poldertjes dan helemaal in Abrahams schoot. Wij kregen de indruk dat de gedepu teerde staten het onverantwoordelijk vinden om de lasten van de „kleine luy- den" op te trekken tot het peil van de polder Walcheren. In Oost-Zeeuws- Vlaanderen heeft men nog geen vaste concentratie vorm kunnen vinden. Getrouw aan zijn godsdienstig en christelijk-historisch principe bezit de heer Philipse een sterk rechtsgevoel, dat zich manifesteert in zijn beleid ten aanzien van de waterschappen en niet uitsluitend op het terrein van de con centratie. De heer Philipse vindt het boven dien ook volkomen verantwoord dat niet alleen de ingelanden van de pol der, die vlak achter de zeedijk is ge legen en hij bekeek daarbij de zaak globaal Zeeuws bijdragen in het onderhoud, maar ook de eigena ren in de achter twee, drie of meer dijken gelegen polders. Wat dit be oog op sociale en geestelijke ontwrich ting, het huidige belastingstelsel en het wegtrekken van de arbeidskrachten naar de stad. Het forum wist echter alle vragen na genoeg afdoend te beantwoorden. In het algemeen is deze poging van de Z.L.M. om de landbouw meer in het licht van de publiciteit te plaatsen dan ook geslaagd te noemen. BERGEN OP ZOOM. Op Tweede Pinksterdag wordt op het terrein „Kijk in de pot" het jaarlijkse grote nationa le concours hippique gehouden door de West Brabantse harddraverij- en de Concours Hippique Vereniging te Ber gen op Zoom. In de morgenuren is om 10 uur het springconcours. Hieraan zullen 34 deel nemers (sters) uit het gehele land mee doen. Er is dan ook een dressuurnum- mer voor de jeugd en een dressuurnum- mer van de landelijke ruiters uit West Brabant en Zeeland. In totaal doen hier 20 deelnemers aan mee. Om half twee begint het programma met eerst de landelijke nummers voor stamboek mer ries om de zilveren wisselbeker van de Ned. Hippische Sportbond. De heer H. Brooijmans uit St. Anna- land, die reeds twee maal deze beker heeft gewonnen maakt een mooie kans die nu definitief in zijn bezit te krijgen. Dan zijn er de aangespannen tuig- paarden (7 inschrijvingen uit Zeeland en Brabant) concours jachtpaarden (8 deelnemers), landbouwrijpaard (29 deel nemers). Hierna is het groot m.a. springconcours om de zilveren wissel- ker van de gemeente Bergen op Zoom, welke wisselbeker vorig jaar werd ge wonnen door de heer L. v. d. Slikke uit N. en St. Joosland. In dit nummer ko men 15 van de beste ruiters van Ne derland uit. Het spring-concours met twee paarden, dat vorige jaar zo'n at tractief nummer bleek te zijn wordt weer verreden nu door 14 ruiters met 28 paarden. Tot slot is er weer de tra ditionele jachtrid over de renbaan. GEDEPUTEERDE PHILIPSE Verantwoord beleid. treft verschilt de heer Philipse van mening met het onlangs opgerichte comité van actie in Oost-Zeeuws- Vla anderen. Draagkracht De bijdrage van het Rijk is weer een onderwerp apart. De heer Philipse huldigt het standpunt, dat het rijk de taak heeft land dat aan de zee ontrukt is te beschermen. Dat daarbij de in gelanden naar vermogen hun steentje bijdragen, is verder volkomen billijk. De gedeputeerde vindt het niet rechtvaardig, dat de lasten de draagkracht van het waterschap te boven zouden gaan. Volgens hem moet die draagkracht liggen op een derde van de pachtwaarde. Komt zij daar bovenuit, dan gaat het rendement verloren. MIDDELBURG. Vrijdagavond 26 mei om acht uur geeft het Middelburgs Muziekkorps in de Graanbeurs op de Dam het eerste zomerccmcert van dit seizoen. Het programma, dat onder lei ding staat van de heer Piet de Rooij, luidt als volgt: 1. Telefunken, mars van J. Evert, arr. Molenaar; 2. Carna val, ouverturen van F. van Suppé, arr. H. Jakma; 3. Dans les Montagnes, duo 2 clarmetten, solisten de heren Baren- drecht en Kramer), van A. Delbecq: 4. On the Mall, mars van E. F. Goldman: 5. In een Chinese tempeltuin van A. W. Ketelby, arr. K. Veenendaal; 6. Hoch- zeit der Winden, wals van J. Hall, arr. Fr. Jakma; 7. Marching String van M. Ross; 8. Sluierdans. karakterstuk van jP. van Overbeeke; 9. The Fleet's in (port again, mars van N. Gay, arr. J. Pinkse. NCYB te Goes bijeen GOES. De afdeling Goes van de Ned. Chr. Vrouwenbond kwam in ver gadering bijeen onder leiding van mej. N. Glerum. Spreekster was mevr. Ka- relse uit. Goes, die het onderwerp: „Ge- tuigen-zijn" behandelde. Besloten werd om op 5 juli een uitstapje te maken naar Arnhem en omstreken. De 'te Colijnsplaat gehouden Emma- bloemcollecte heeft 322,50 opgebracht. De afdeling Colijnsplaat van de Ned. Chr. Landarbeidersbond vergaderde on der voorzitterschap van de heer D. van Gilst. De heer M. D. den Hollander, hoofdbestuurder van de Z.L.M. sprak over de vrije zaterdag. De muziekvereniging „Excelsior" te Kloetinge geeft zondagmiddag van twaalf tot één uur een concert van ge wijde muziek in de .tent op het Markt veld. De bevolking van Kamperland heeft deelgenomen aan het T.B.C.-onderzoek. In totaal werden 979 personen onder zocht. Onder leiding van mevr Klap-Breel vergaderde de N.C.V.B. van Kamper land. Tot bestuurslid werd gekozen mevr. Karreman-Dingemanse. De heer Y. Koopmans sprak over het onderwerp „Het nut en noodzakelijkheid van de lichamelijke opvoeding". De afdeling Middelburg van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrou wen hield een middag, waarop mej. Smidts namens de Ned. Huishoudraad uit Den Haag een lezing hield over „Moderne wasbehandeling." De in Axel gehouden inzameling ten bate van „Het Bejaardencentrum" heeft de volgende resultaten geboekt: vrije giften 3.668,50, jaarlijkse bijdra gen 1.193,50, renteloze voorschotten 100 en rentedragende voorschotten 2.000. De verwachting is dat genoem de bedragen nog zullen stijgen. De Postduivensociëteit ,.De Ver wachting" te Axel hield een prijsvlucht op Mouscron. De uitslag was: 1. Ch. Tieleman. 2-7 C. Verstraten. 3-4. E. Pie- ters. 5-10. M. Klaassen. 6. C. den Engels man. 8. A. Peersman. 9. E. van Dorsse- laar. De collecte voor „Sakor" bracht in Zoutelande 190 op. De Chr. Openbare Leeszaal hield te Axel haar ledenvergadering. In zijn jaarverslag wees de secretaris op de bloei van de leeszaal waarvan het le dental thans omstreeks vierhonderd bedraagt; in het afgelopen jaar waren ruim 18.000 boeken uitgeleend en onge veer achthonderd personen hadden een bezoek aan de leeszaal gebracht voor het naslaan van tijdschriften enz. O In het bericht over de Zeeuwsch- Vlaamse Jazz Sociëteit te Terneuzen, van 17 mei. stond vermeld dat het Jazz orkest „The River Side" gedeelten uit Porgy and Bess speelde. Dit was on juist, zij speelden in de zaal van „Por gy and Bess" te Terneuzen. H<?t Pinksterfeest moest eigenlijk het grootste feest van de Christenheid zijn. Want Pinksteren is de geboortedag van de Kerk. Morgen is het dus de verjaardag van de Kerk. En wie viert zijn verjaardag nu niet met blijdschap? Wat het precies is, dat is niet zo gemak kelijk te formuleren, maar in Nederland staat Pinksteren echt niet op de eerste plaats in de rij der christelijke feesten. Het komt, wat de gang van het kerkelijk jaar betreft, achteraan en wat belangstelling en vreugde betreft, vaak ook. Op het zending^1 veld is dat wel anders. Daar is het met-germaanse-romantiek-omgeven- kerstfeest nog niet zó •overheersend ge worden als dat bjj ons het geval is. Daar voel je nog de vurigheid van de Geest en het gegrépen zijn. „Blus de Geest niet uit" zegt Paulits in Thess. 5 vers 19. Je zou haast zeggen dat dat zelfs met hét oog op de viering van het Pinksterfeest al gezegd moet worden. Hoeve.ei te meer moeten we deze tekst echter toepassen op het leven van de Kerk en Iiabr leden in het algemeen. Want het kan toch ook soms zo ontzettend lauw zijn temidden der chris tenen en zo vormelijk ook. Als nu werke lijk eens een keer een mens zou kunnen zingen van dankbaarheid jegens God, dan heeft hij daar practisch niet eens de kans voor, want anderen zouden hem verstoord aankijken om zoveel uitbundigheid! Als iemand nu werkelijk eens geweldig enthou siast zou worden vanwege Gods grote barmhartigheid, dan durft hij dat zo maar niet te uiten, vanwege de nette vast staande liturgie van onze kerken! En we worden allemaal in ons keurige vaderland zo geremd in onze uitbundigheid door het algemeen erkende fatsoen. Neem nu eens dat verhaal van die kreu pele uit Handelingen 3 die, nadat hij gene zen was de tempel inging „wandelende en springende en lovende God". Zo iets zie ik al gebeuren in qnze nette kerkgebouwen.... Wij nette Hollanders, die we zijn, heb ben door onze nuchterheid het christendom het aanzien gegeven van keurige netheid: alles precies volgens de vaststaande „Orde van Dienst", niets wordt aan het toeval overgelaten. We doen tegenwoordig ook aan „planning" in de kerk, we organiseren, we stellen normen en we bezigen zelfs de uit drukking „dat het ook in de kerk wel eens wat zakelijker zou kunnen toegaan" enz. En achter dat alles zal wel een goede be doeling zitten. Dat zal wel, ja. Maar aan de andere kant dreigt nu dan toch ook weer een groot gevaar: dat de Geest haast helemaal geen ruimte meer heeft. „De Geest waait waa?heen Hij wil"Laten we er toch voor oppassen dat wanneer de Geest nu werkelijk eens vaardig over ons wordt (en dat kan van daag aan de dag óók!) en ons drijft tot een vreugdeuiting, die wellicht helemaal niet past in ons nette christelijke kader, we ons weer keurig laten inpassen in ons vaderlandse christen-zijn. Blus de Geest niet uit! Wees een vrolijk en dankbaar christen. Bedenk wat de Here God voor u heeft gedaan. En smoor dan uw blijdschap niet, laat liet maar naar buiten komen, in woord en daad, in stijl van leven en offer. Want dan pas is het elke dag Pinksteren voor u; en dan is het ook werkelijk pas feest. Middelburg ds. H. A. van Hertvaarden Uitspraken rechtbank MIDDELBURG. De Middelburgse rechtbank heeft gisteren de in Sint La- rens geboren Rotterdammer H. V. ver oordeeld tot zes maanden gevangenis straf met aftrek. De eis was geweest acht maanden. De rechtbank achtte be wezen dat V. op 9 april jl. een straat klinker door een etalageruit had ge gooid en daarna een poging had ge daan sieraden te ontvreemden. De Bredase transportondernemer J. v. M. werd veroordeeld tot een maand voorwaardelijk met een proeftijd van een jaar en een geldboete van 200 gul den. Het betrof hier een appèlzaak. De officier van justitie was in hoger beroep gegaan van het vonnis van de Middel burgse kantonrechter dat Van M. ver oordeelde wegens overtreding van de jacht- en vuurwapenwet. De rechtbank gelastte vernietiging van het vonnis van de kantonrechter en gaf nog boetes van 25 gulden (voor het jagen op zondag), 20 gulden voor de buks en vijf gulden voor de munitie, met teruggave echter van de inbeslaggenomen auto. ZIERIKZEE. De vogelvereniging van Schouwen-Duiveland heeft medege deeld dat ruim 20 ha. van de Koude- kerkse Inlagen onder beheer is gesteld van de Ned. Vereniging tot Bescher ming van Vogels. Dank zij een goede samenwerking tussen het waterschap Schouwen en de vogelbescherming kan deze mooie en belangrijke broedplaats van kluten dus worden behouden. Advertentie 9 De „Arflex" tentoonstelling is nog geopend. Dinsdag 23 mei zijn onze beide vestigingen de gehele dag gesloten middelburg-goes gratis advies van enz* binnenhuisarchitecten franco levering door heel nederiand

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 3