KRYPTOGRAM Dl Een grootmeester met talloze kwaliteiten TIMZ ENTHOVEN IN ORANJE NA VIERDE ETAPPE BOSCH Aangestoken door schaakkoorts Nederlandse zwemploeg voor strijd tegen Engeland Strijd in Ronde van Nederland vlamde op Steenvoorden KNVB-elftal is harde noodzaak Bijna half miljard voor de sport Zaterdag 20 mei 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 19 Niet lang Zich zelf gebleven Goodwill de animator Groeneweg de winnaar De slag Trekken Doorzetten Niet vergeefs Onbekend meisje BOUGIES IN FRANKRIJK DR. MAX EUWE 60 JAAR Horizontaal: 1 Die knoeierij is 'te vies, ala alarm (11); 8 Zeg man, riep de vrouw, elk ei is jouw (5); 9 Hier Teun, dat is Flora's wildste kind (11); 11 Het orgaan van de naald (3); 12 Vreemd veergeld voor wie bijna ad patres gaan (7); 15 Het eerste teken in de dieren riem doet ter zake (5); 16 Een zekere.... (3); 17 Geestdriftige versregels voeren ons in de kringloop der tijden (7); 18 „Ook uw hen wil dat wel" zei de boe rendochter (5); 21 De bozen in de poli tiek (5); 23 De man van Livisto voert in onze fantasie de boventoon (7)25 Geef er een in de zij.hier zijn wij glad voor (3); 26 Grondstof voor gloeikousjes in het leger (5); 28 De bekoring van haar oog (7); 31 Woord van gering ge wicht (3); 33 Goedaardig waterreptiel in onze bloementuin (11); 35 Strek de be nen, zitten blijven (5); 36 Fraai meu belstuk voor de beste kamer (11). Verticaal: 1 Waar ook een tam spel letje schaak toe leidt (3); 2 Maak het overwinnings-teken en let op haar neus (5)3 Een man van eer is niet een belachelijk iemand, maar het kan verke ren (5); 4 Twee noten, dat is al wat rest (4); 5 „Er was eens een man in de Lemmer.... (5); 6 Wilskrachtige kin: voorteken voor goed salaris (7); 7 Zo goed moet men roeren dat de zelfkant verandert (6); 10 Een priester te Silo behoorde daartoe (5); 13 Zelfs een vors- TEMPLE CITY (ANP) Bij een honk balwedstrijd voor junioren in Temple City (Californië) kreeg de negenjarige Barry Babock een met kracht geslagen bal zo hard tegen de borst, dat hij ter plaatse overleed. Zijn vader die aan de kant de wedstrijd bijwoonde, trachtte nog wel door kunstmatige ademhaling de le vensgeesten op te wekken, maar slaagde daarin niet. stenzetel kan daarin ontsteken (5); 14 Met goed fatsoen kan men dit dier niet groot noemen (3); 15 ....en wee (3); 17 Italiaans vaatwerk, zeer lang en breed (2); 19 Van zulk een woord krijgt zelfs de puzzelaar een dot van een kronkel in de tong (5); 20 Latijns voegwoord in firmanamen (2); 21 Ruwe bolster, goe de schuier (7); 22 Waar deze gemeente ligt? Iedere puzzelaar weet het, wij doen er een eed op (3); 23 Volbloed in- sekt (3); 24 Na Spa moeten we met één riem roeien (5); 25 Een boterham met stroop, wel bekome het u (6); 27 Waar men alles uitkraamt, waar men alles kramt (5); 29 Wie nergens voor deugt, wil nu de ton nog (5); 30 Ha, mal moge het zijn het is een spelletje voor moe der in de vestibule (5); 32 Hoe ijl ze lijkt en hoe rijp hij (4)34 Lig niet zo te krijsen, mens! (3); KRUISWOORDRAADSEL OPLOSSING Horizontaal: 1 rundvee; 8 zaniken, 14 oever, 14 omber; 16 Goes, 18 als, 20 page, 21 een, 23 twoseater, 25 men, 26 N.H., 27 ooi. 28 tel, 29 bul, 30 na, 31 Eos, 33 egge, 35 toen, 37 tin, 38 neon, 40 argon, 42 leed, 43 leges, 45 strak, 47 route, 48 alk, 49 arend, 50 telen, 52 de ken, 53 pril, 55 opper, 58 sein, 61 roe, 62 stro, 64 Earl, 67 nee, 68 eb, 69 vlo, 70 lor, 72 ook, 75 de, 74 som, 76 Ax- mjnster, 77 bef, 78 ster, 80 set, 81 peri; 82 ruine, 85 renet, 87 ergeren, 88 intrest. Verticaal: 1: regeneh, 2 noen, 3 des, 4 v.v., 5 eeuwig, 6 er, 7 allee, 8 zo, 9 amoebe, 10 n.b., 11 iep, 12 kram, 13 niemand, 17 oehoe, 18 aster, 19 salto, 21 genie, 23 toe, 24 run, 32 solutie, 34 gek, 36 ons, 37 tekenen, 39 netel, 41 ga lop, 42 Lares, 44 gel, 46 rak, 51 nor, 52 dra, 53 pressie, 54 robot, 56 polis, 57 eerst, 59 ieder, 60 neofiet, 62 sla, 63 toxine, 65 roeren, 66 lor, 71 oneer, 75 merg, 77 bete, 79 rue, 81 per, 83 ir, 84 en, 85 R.I., 86 N.T. -ANDAAG viert dr. Max Euwe zjjn zestigste verjaardag. Tussen het tijdstip waarop hij zestig jaar geleden in Watergraafsmeer werd geboren en het huidige, ligt een halve eeuw waarin Euwe zijn stempel op het nationale en internationale schaakleven heeft gedrukt. Reeds op tienjarige leeftijd won Euwe een kleine wedstrijd en nog tien jaar later was hij de sterkste schaker van ons land. In de jaren tussen 1920 en 1935 boekte Euwe tal van prachtige successen. De kroon op zijn werk zette hij in 1935 toen hij dr. Aljechin versloeg en daardoor beslag legde op het wereldkampioenschap. DOOR deze geweldige prestatie werd het Nederlandse volk door de schaakkoorts aangestoken: iedereen wilde schaken leren. De clubs vlogen als paddestoelen uit de grond en men zag overal mensen schaken; in hotels, in de trams en zelfs op straat en in zwembaden. Van die tijd af stond Nederland in het buitenland be kend als het „Schachparadies Holland". Naast zijn successen als speler heeft Euwe misschien nog meer naam gemaakt als schaakauteur. Hij heeft vele hoeken geschreven. Zijn glasheldere betoogtrant maakte hem uitermate geschikt voor het schrijven van leerboeken voor beginners. Zeer velen hebben het spel uit zijn boeken geleerd. Daarnaast heeft Euwe evenwel ook veel geschreven voor gevorderden en voor experts. Tal van zijn boeken zijn in de voornaamste talen vertaald en zij vinden overal gretig aftrek. Advertentie TAR. EUWE is slechts een korte tijd in zijn loopbaan schaak meester van professie geweest. Dat waren enkele jaren na de tweede wereldoorlog. Daarvoor was hij wis kundeleraar aan het Meisjeslyceum te Amsterdam. Het beroep van schaakmeester was te beperkt voor de capaciteiten van Euwe. Het duurde slechts vijf jaren. Daarna keerde hij terug van de dwalingen zijns weegs en vatte zijn beroep van leraar weer op. Enkele jaren geleden ontdekte een grote Ameri kaanse onderneming, dat de schaak- en wiskundecapaciteiten van de Ne derlander van onschatbare waarde waren voor het ontwikkelen en ver beteren van elektronische rekenma chines. Sindsdien is Euwe geen le raar meer. Voor hem ligt een ge weldig terrein braak op het gebied van de automatisering. Reeds is de ex-wereldkampioen, die niet voor niets dikwijls het genie van de orde wordt genoemd, bezig om dit ter rein stukje voor stukje te ontginnen. ONDANKS zijn succes is dr. Euwe steeds met beide benen op de be gane grond gebleven. Behalve mis schien in het jaar 1937 toen hij zich door allerlei experts er van had laten overtuigen dat hij de revanchematch tegen Aljechin zonder al te veel moeite zou winnen. Ook nu nog is het onbe grijpelijk dat onze landgenoot destijds verloor. Was dr, Euwe toen even nuchter geweest als bij andere gele genheden, dan was hem de titel niet door Aljechin afhandig gemaakt. Door de stellige beschouwingen van ande ren heeft hij zich de zaak te gemak kelijk voorgesteld. Hoe gevaarlijk dat is, bleek de laatste maanden weer eens uit het verloop van de tweekamp tussen Botwinnik en Tal. desigaardiemen zelfs in Havanna importeert! U kunt EXPORT ook hier kopen een forse 20ct sigaar Een achttien banen tellend bowling- centre wordt op 27 juni aan het Gevers Deynootplein in Scheveningen geopend. Bowling is zeer populair in Amerika. Het wordt gespeeld met tien kegels in plaats van negen zoals bij het in Ne derland gangbare kegelspel. Van een onzer verslaggevers DOETINCHEM. Er zit strijd in de Ronde van Nederland. Dat kan door niemand worden ontkend. Er wogen dan fouten in de organisatie zitten, de voor haar taak volkomen berekende jury kijkt steeds weer vrolijk naar al dat strijdgewoel. Zo ook gisteren. Piet Steenvoorden was de animator in de vierde etap pe EmmenDoetinchem. Hij trok negen renners na enkele kilometers solovlucht in zijn kielzog mee, onder hen twee kandidaten voor de oranje trui: Enthoven en Zilver berg. Hun voorsprong werd groot genoeg om Van der Ven de oranje trui te ontnemen. Ruim twintig minuten winst op de eindstreep waren voldoende om het begeerde tricot over de schouders van Ent hoven te laten glijden. Met ruim acht minuten voorsprong op Zilverberg gaat de 25-jarige Am sterdammer vandaag in het oranje van start. Het zou weieens een be slissende voorsprong kunnen zijn, want hij heeft nog steeds mannen als Pie- ter Post, Ab Geldermans en Jo de Roo als ploeggenoten. Hoogeveen was de plaats waar de slag werd ingeluid. Daar nam Piet Steenvoorden spoorslags de wielen naar Zwolle. Tot 45 seconden groeide zijn voorsprong uit maar hij reali seerde zich kennelijk dat nog tweehon derd km alleen rijden wel wat veel was. Nauwelijks ging hij op zijn ge mak een sinaasappel schillen of attente jongens in het peloton schoten weg. Eerst Van Egmond, Enthoven, Ver- straete, Sluis en Captein, vervolgens Zilverberg en tenslotte Pos, Snijder en Groeneweg. De ploeg van Klaas Buchly, tweede in het ploegenklasse- ment, wa-s met de drie renners ver dwenen, bovendien twee renners van ploegleider Middelink, die ook wel kopwerk wilden toen omdat bij grote winst Enthoven de oranje trui van Van der Ven zou overnemen. Het werd derhalve een strijd om het verschil zo groot mogelijk te krijgen en daarin slaagde het tiental volko men. Onder aanvoering van Enthoven, die de geur van het nieuwe tricot reeds in de neus had en Van Steen voorden die zijn eerste pogfn be loond zou zien met een eerste plaats in het ploegenklassement, werd er ont stellend hard getrokken in de groep. In Zwolle, waar de voorsprong reeds zes minuten was kreeg Enthoven een lekke band, maar met de wil om vandaag in het oranje te rijden kreeg hij alleen na zeven km weer aan sluiting, In het peloton werd eens links en rechts gekeken, eens voor en achter, Joop Captein, befaamd om zijn eindsprint, moest in Doetinchem Groe neweg voor laten gaan. maar er gebeurde niets. Een enkele ontsnappingspoging, o.a. in Deventer door Pieter Post, liep op niets uit. Het peloton boog het hoofd toen het hoorde dat de achterstand op dat mo ment reeds tot zestien minuten was aangegroeid. Wie inmiddels niet het hoofd boog was Ab Sluis, die de kopgroep door een lekke band had moeten loslaten. Zodra de band was vernieuwd begon hü aan een achtervolging die hem acht minuten achter de vluchtelingen maar 14 minuten voor het peloton hield. In gesloten formatie kwam de kop groep Doetinchem binnen. Kort voor WIE het niet heeft meegemaakt kan nauwelijks geloven hoeveel good will dr. Euwe heeft gekweekt in het buitenland met zijn schaaksuccessen als speler en als auteur. Dat is ove rigens ook niet de enige oorzaak. Meer nog dan deze successen heeft het prettige optreden van dr. Euwe tot het ontstaan van deze goodwill meegewerkt. Overal, in Duitsland, Zwitserland, Zuld-Slavië of Rusland, is de naam Euwe een begrip. Voor Euwe doet men alles. Aan zijn klein ste verlangens wórdt onmiddellijk vol daan. Daar staat tegenover dat dr. Euwe kosten noqh moeite spaart óm aan de wensen van vrienden en ken nissen te voldoen. A LLÉ vooraanstaande schakers we- A ten dat een beroep op Euwe niet gauw vergeefs zal zijn. Als hij naar het buitenland gaat voldoet de Neder lander tussen de bedrijven door aan vele verlangens, verlangens tussen de behoefte aan schaakliteratuur van de één, en voor de in zijn vaderland niet verkrijgbare maagtabletten van de ander. Alles bij elkaar is dr. Max Euwe zonder twijfel de sterkste schaker die ons land ooit heeft voortgebracht. Moge het de nu 60-jarige beschoren zijn zijn aktiviteiten nog vele jaren voort te zetten. DEN HAAG (ANP) De Nederlandse Spingelen, Johan Bontekoe, Leo Verburgt zwemploeg, die vrijdag 2 en zaterdag 3 juni in Cardiff tegen Engeland uitkomt, is als volgt samengesteld: Dames: 100 m vrije slag: Adrie Lasterie (Naarden) en Cockie Gastelaars (Esca); 400 m vrije slag: Adrie Lasterie (Naar den) en Corrie Schimmel (Het Gooi); 100 m rugslag: Ria van Velsen (Zian) en Corrie Winkel (GDZ); 200 m school slag: Betty Heukels (PSV) en Gretta Kok (HDZ); 100 m vlinderslag: Aty Voorbij (KNZB) en Marian Heemskerk (KNZB); 4x100 m vrije slag: Adrie Lasterie (Naarden), Cockie Gastelaars (Esca), Erica Terpstra (HZ en PC) en Ineke Tigelaar (De Robben). Schoon- springen (telt niet voor de landen- wedstrijd): Judith en Thea Dupont (Simaica). Heren: 100 m vrije slag: Ronnie Kroon (ZAR) en Leo Verburgt (PSV) of Wim van Spingelen (HZPC); 400 m vrije slag: Johan Bontekoe (HPC) en Leo Verburgt (PSV); 1500 m vrije slag: Johan Bontekoe (HPC) en Joop de Witte (AZC Apel doorn); 200 m rugslag: Jan Jiskoot (Merwede) en Boudewijn de Jong (HPC); 200 m schoolslag: Rudi van Empel (EZPC) en Arie Kalkman (VZC Vlaardingen); 200 m vlinderslag: Garrit Korteweg (DZV) en Rudi de Wit (Zwemlust); 4 x 200 m vrije slag estafette: Wim van de finish voelde sprinter Captein zich reeds zeker van de zege. Hijt keek rechts achterom en hoorde toen links van hem Groeneweg langs zich schieten. Dick Groeneweg reed de 215 kilometer in 4 uur 54 minuten en 55 seconden (een minuut bonificatie inbegrepen); 2 Captein 4.55.26 <30 sec bonificatie inbegrepen); 3 Steenvoorden 4.55.56; 4 Verstraete z t; 5 Ent. hoven z t; 6 Van Egmond z t; 7 Snijder z t; 8 Zilverberg z t; 9 Pos 4.36.03; 10 Sluis 5.04.42; 11 Almaviva (It) 5.17.13; 12 Aanraad z t; 13 De Haan 5.17.17; 14 Van der Klundert z t; 15 Post z t; 16 Van der Steen z t; 17 Van Hees z t; 18 Rentmeester z t. Het dagploegenklassement ziet er als volgt Uit: 1 ploeg Buchly 14.47.48; 2 ploeg Lake- man 15.08.10; 3 ploeg Jansen 15.08.40 4 ploeg Middelink 15.17.50; 5 ploeg Heil 15.30.34; 6 Italië 15,51.49. Na de vierde etappe ziet het algemene klassement er als volgt uit: 1 Enthoven 20.28.04 2 Zilverberg 20.36.30 3 Groeneweg 20.40.40 4 Captein 20.41.10; 5 Steenvoorden 20.14.10; 6 Snijder 20.44.18; Van der Ven 20.44.56; 8 Westdorp 20.45.34 9 Rentmeester 20.45148; 10 Pos 20.45.49; 11 Kersten 20.46.42; 12 Van der Borgh 20.48.00; 13 Wim van Est z t; 14 De Groot z t; 15 Baens 20.48.18. Na de vierde etappe luidt het algemene ploegenklassement: 1. Ploeg Buchly 57.19.32. 2. Ploeg Jansen 57.35.48. 3. Ploeg Lakeman 57.40.32. 4. Ploeg Middelink 57.48.28. 5. Ploeg Heil 59.06.23. 6. Italië 59.21.38. en Gerrit Korteweg. De wisselslagploegen zullen ter plaatse worden samengesteld. Niet Lenie de Nijs, of de voor Rome geselecteerde Rini Dobber zullen dus Nederland naast Ria van Velsen op de 100 m vertegenwoordigen, maar een vol komen onbekend Gronings meisje: Corrie Winkel. Dit zestienjarige zwemstertje heeft dezer dagen tijdens de training een prachtige tijd van 1 min. 11.7 sec. gemaakt en is op grond van die prestatie geselecteerd voor de landenwedstrijd. Door ziekte en blessures kunnen niet uitkomen Tineke Lagerberg en Jan Bouwman; Wieger Mensonides en Bert Sitters moeten om studieredenen verstek laten gaan. Advertentie WIJ ZIJN HIT RENS •lasflfeh rijden ttiBrmamiast/t afgestemd op liet hedendaagse verkeer Altesnwif. N.V. V/Ü!«m von WTn Anuterdam.W. Pottbut 8005 Einde van deze maand vertrekt Jos van Dijk, kunstschilder en cineast, naar Israël om een filmdocumentaire over dit land te gaan maken. Hij blijft drie maanden weg. De première van zijn film is vastgesteld op 7 oktober, in het Koninklijk Instituut voor de Tropen te Amsterdam. H. J. JANSEN: NAAR aanleiding van de zeer matige resultaten, die het Nederlandse voet balelftal in de voorronde van het we reldkampioenschap heeft behaald, schrijft de heer H. J. Jansen, Leerinkstraat 5 uit Doetinchem, ons het volgende: DE Koninklijke Nederlandse Voet balbond (KNVB) zou een zuiver beroepselftal (met reserves) moeten samenstellen èn betalen. Een nationaal elftal dat alléén voor de bond speelt, kan resultaten boeken. Daarvoor zijn nodig; intelligente jongemannen met een lenige en krachtige lichaamsbouw en een sterke mentaliteit; voetballers, die beide benen kunnen gebruiken. Hun salaris zou minimaal 8000 per jaar en maximaal (o.a. door premies) 15.000 moeten bedragen. Een pen sioenregeling, die rekening houdt met „het gauw te oud worden van een voetballer" is noodzakelijk. Niet nodig ZOU na langdurige selectie zo'n elftal zijn samengesteld dan is een eigen terrein niet nodig. Het „KNVB- team" zou bijvoorbeeld oefenwedstrij den kunnen spelen tegen de clubs uit de eredivisie (tegen elke vereniging twee maal in het jaar) en tegen ste delijke elftallen, waar een goed ter rein beschikbaar is. Ook wedstrijden met buitenlandse teams als tegenstan der zouden op het programma moeten staan. De oefenwedstrijden tegen elftallen in Nederland kunnen aantrekkelijker wor den gemaakt door het uitloven van een beker. Over de entreegelden kan een overeenkomst tussen de clubs en de KNVB tot stand komen. Op goede weg WANNEER het „KNVB-team" twee maal in de week op deze manier een oefenwedstrijd zou kunnen spelen is het op de goede weg. -Vanzelfspre kend zal daarnaast veel tijd aan trai ning worden besteed. Wie dat allemaal moet betalen? Och door recettes, door KNVB en toto, door desnoods de hulp van „hogerhand" kan zo'n elftal heus wel worden verwezen lijkt Wanneer dit plan (dat uiteraard slechts de lijnen aangeeft) in enkele jaren uitgevoerd zou worden, kan Ne derland bogen op een ploeg, die zich met ere tegen buitenlandse nationale teams kan meten. Het zou voetbalminnend Nederland veel deugd doen." Dr. Euwe voor de klas. Hij bezit de gave zijn wetenschap uit te dragen. De foto werd in 1949 gemaakt. Van onze correspondent PARIJS. Niet minder dan 1225 sportvelden en stadions zullen voor einde 1965 in Frankrijk worden ge bouwd. De regering heeft hiervoor een bedrag van 470 miljoen gulden beschikbaar gesteld en de gemeenten, die van deze nieuwe installaties zul len profiteren zullen gezamenlijk zes honderd miljoen gulden moeten op brengen. Dit heeft de heer Faye, de Franse minister van onderwijs, aan de Franse Nationale Vergadering meegedeeld aan het begin van een debat over een wets voorstel, dat ten doel heeft het aantal sportinstallaties in Frankrijk op te voe ren tot een redelijke hoogte. Naast de 1225 reeds genoemde wedstrijd- en trainingsvelden alsmede overdekte oefengelegenheden zullen nog worden aangelegd zevenhonderd velden, te ver delen over drie takken van sport: bas ketbal, volleybal en tennis. ZALEN EN BADEN Tevens zullen 53 nieuwe gymnastiek zalen worden gebouwd en 850 bestaande zalen uitgebreid. Met het geld zullen tevens twaalf watersportcentra worden aangelegd, drie wedstrijdzwembaden van vijftig meter en tien van 25 meter; verder tien zwembaden van vijftig meter, 175 van 25 meter en 525 les- baden. VOOR SCHOLIEREN Van dit nieuwe plan zullen voorlopig alleen de gemeenten met meer dan duizend inwoners profiteren. Minister Paye heeft in zijn toelichting gezegd dat, zodra het werk voldoende gevorderd is, het leerplan gewijzigd moet worden, dat de schooljeugd van de nieuwe in stallaties volledig gebruik zal kunnen maken. De proef, genomen met de nieuwe dagindeling voor de scholen Cs morgens les en 's middags sport) heeft uitstekende resultaten opgeleverd en zal binnen enkele jaren voor geheel Frankrijk gelden. Verder stelt hij in het vooruitzicht een uitbreiding van de eind- examenstof voor sport en lichamelijke opvoeding.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 19