Dr. Scharf: „apartje" met zijn vriend dr. Drees CAMERA INRUIL ACTIE LUYCKS KINDEREN VAN SS'ERS: SPECIALE OPVOEDING Kennedy: eerst met bondgenoten praten blijf fris erf gezond naar de drogisf eerst naar de maan Drink mi GESCHENKEN IN ROTTERDAM *ga' Jongeman pleegt aanslag op zijn familie 3 JUNI FRANS VAN CAUWELAERT - 31 JAAR - OVERLEDEN Eichmann verklaarde joods bezit ijverig verbeurd voor „Lebensborn" VON THADDEN EERST AAN DE BEURT Concrete bezwaren tegen situatie in koninkrijk Frans-Algerijnse Amerika het kolonisten naar argentinië frites saus NE Donderdag 18 mei 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. *ga zéker eens per week! Surinaamse premier: IN DRONKEN BUI Net gered Jongetje verdronken UW OUDE FOTOTOESTEL IS 7.50, 10.- óf 15.- waard! - Inlichtingen bij uw fotohandelaar Zuidafrikaanse reserves zijn verder gedaald In e.e.€. minder kolen en meer staal geproduceerd Strijder voor Vlaanderens rechten Confiskeren Voor gesprek met Kroesjtsjef Geen vragen Indruk vermijden Verre houden Wel degelijk De laatste PERUTZ COLOR films. Kleuren-fleur! Van een onzer verslaggevers TyEN HAAG Waar is de presi dent toch, vroegen leden van de Oostenrijkse kolonie zich gis termiddag af. In de Witte Socië teit in Den Haag hadden zich twee honderd Oostenrijkers verzameld om president Scharf nog eens te kun nen zien. De president kwam, begroette hoog leraren, ambachts- en handelslieden, had voor menig landgenoot een vrien delijk woord en verdween. Waarheen? Naar een der rustige bovenvertrekken van het gebouw, waar hij een gesprek had met zijn persoonlijke vriend, oud premier dr. W. Drees. Een deel van dat gesprek werd door de socialistische fractieleider mr. J. A. Burger bijge woond. Tijdens de daaraan voorafgegane ge sprekken met landgenoten had dr. Scharf aan enkele gehelmde mijnwer kers gevraagd, waarom zij in Neder land werk hadden gezocht. „We wilden iets van de wereld zien en zijn hier toen blijven hangen", luid de het antwoord. Eén hunner mompel de: „Cherchez la femme", althans woorden van gelijke strekking. Rijn-Donau De dag van gisteren begon voor dr. Schart met een bezoek aan Rotterdam. Begeleid door prinses Irene betrad hij kort voor tien uur het Rotterdamse stadhuis, waar burgemeester mr. G. E. van Walsum woorden van welkom sprak- Een kleine expositie Rotterdam und das Meer werd met veel be langstelling in ogenschouw genomen en daarbij ontspon zich al spoedig een gesprek tussen dr. Schart en mr. Van Walsum over de betekenis van de Rijn- Donauverbinding. Bij het verlaten van het stadhuis plaatsten de Oostenrijkse president en prinses Irene hun hand tekening op een fraai gecalligrafeerde bladzijde van het gulden boek van Rotterdam. Het gezelschap reed naar de Euro mast, waar de maquette van Europoort werd bezichtigd en waar gasten en gastheren van het prachtige uitzicht over stad en haven genoten. Mejuffrouw Nela Oerlemans bood president Scharf bij het afscheid een kristallen bokaal en prinses Irene een kristllen vaas met inscriptie aan. Galavoorstelling Een galavoorstelling in de Koninklij ke Schouwburg te Den Haag besloot de tweede dag van het staatsbezoek. Koningin Juliana, prins Bernhard, de Oostenrijkse president en hun gevolg betraden tegen half tien de prachtig versierde schouwburg. Nadat beide volksliederen ten gehore Advertentie waren gebracht, gaf het Nederlands Ballet onder de muzikale leiding van Willem van Otterloo een uitvoering van de Serenade van Tsjaikowsky en de Suite en Blanc van Eduard Lalo. SCHIPHOL (ANP). De ronde-tafel- conferentie met de West is niet geboren uit enig sentiment. Zij is een noodzake lijkheid om in Suriname de staatkundi ge en de sociale ontwikkeling te kunnen aanpassen aan de snelle economische ontwikkeling. Het uitgangspunt op de r.t.c. zal naar wij hopen het streven worden naar volledige gelijkwaardigheid in het Koninkrijk, zo zei gisteren op Schiphol de Surinaamse premier mr. S. D. Emanuels. Hij was zojuist met twee andere leden van de Surinaamse dele gatie naar de r.t.e. uit Paramaribo aangekomen. De premier zei dat de Surinaamse delegatie niet zo zeer concrete voor stellen heeft voor een eigen buitenlandse vertegenwoordiging, als wel concrete bezwaren tegen de huidige situatie. Ne derland en Suriname, zo ging hij voort, zijn vrienden, en wanneer die om een tafel gaan zitten dan kunnen ze best samen een oplossing die een verbete ring is zoeken en vinden. De r.t.c. zal op 29 mei in Den Haag beginnen. De 38-jarige motorrijder B. van Beek uit Bergen op Zoom is gisteren bij Sint Willebrord tegen een stilstaande vracht auto gereden en omgekomen. Advertentie PERUTZ-COLOR film: Binnen 36 werkuren weer ontwikkeld aan u retour! 1 - y:- Eigen nieuwsdienst TILBURG Een 24-jarige Tilbur- ger heeft in een dronken bui gepro beerd zijn vader en moeder en zeven broers en zusters te vergassen. Hij had alle maatregelen genomen om het gas vrij door het huis aan de Jan Gre- wenstraat te laten stromen, voordat hijde gaskraan opendraaide. Daarna ging hij de deur uit. Door zijn branie praat ginv het plan niet door. Hij zit nu in de cei. Het misdrijf, maandagavond laat al gepleegd, is nu pag bekend geworden. Uit de bekentenis van de arrestant is komen vast te staan, dat hij het week einde had gebruikt om zich eens goed met alcoholica te laven. In een dronken bui was hij toen tot zijn daad gekomen. Iedereen was al naar bed en daardoor kon de man rustig zijn gang gaan. Na enige tijd was hij naar huis terug gekeerd om na te gaan, hoe een en ander was afgelopen. Door bonzen en roepen overtuigde hij zich ervan dat niemand meer reageerde. Hij nam aan, dat het hele gezin was gestikt. Vol overmoed liep hij daarna naar een patatkraam, waar hij de eigenaar en enkele klanten van zijn daad vertelde. Van verscheidene kanten werd daarop de politie gewaarschuwd. Die kwam juist op tijd om de gas kraan dicht te draaien en de slachtoffers naar buiten te brengen. De dronken Tilburger, die er intussen vandoor was gegaan, werd nog dezelfde nacht ge arresteerd. Eigen nieuwsdienst BREDA. De vijfjarige Pieter van Geenen uit Breda is gisteren verdronken in het Oosterhoutsekanaal. Militairen van de duikersschool te Keizersveer hebben de hele middag ver geefs naar het lijkje gezocht. Advertentie In het restaurant van de Rot terdamse Euromast kreeg de Oos tenrijkse president dr. Scharf gis teren een kristallen bokaal aange boden. Op de achtergrond een glim lachende prinses Irene, Advertentie WERNHER VOIS BR AVIS: BUENOS AIRES (A.P.) In Ar gentinië zullen zich 250 gezinnen van Frans-Algerijnse kolonisten vestigen. Zij zullen in het noorden van het land, in de provincie Santiago del Estero, stukken grond krijgen van vijftig tot honderd hectare., De kolo nisten zullen zelf voor alle landbouw gereedschappen zorgen. De eersten zullen nog deze week in Argentinië aankomen. JOHANNESBURG (Reuter) De Zuidafrikaanse discontoverhoging en de- viezenmaatregelen hebben nog weinig uitwerking gehad. In de afgelopen week zijn de Zuidafrikaanse goud- en devie zenreserves g-edaald met 6,25 miljoen rand. Óp 5 mei beliepen de reserves 156,74 miljoen rand. Sinds 31 maart zijn zij ongeveer 28 miljoen rand gedaald. LUXEMBURG (AP). De staalpro- duktie in de landen van de Europese Economische Gemeenschap bedroeg in de eerste vier maanden 24.845 ton. Dit is 3,3 procent meer dan in dezelf de periode van 1960. De grootste bijdra gen leverden Italië met 9,8 proeent en de Nederlandse staalbedrijven met 8,2 procent. Ondanks een stijging in de produktie van de Nederlandse mijnen met elf procent, nam de produktie van steen kool in de E.E.G.-landen in de eerste vier maanden met 2,3 procent af. De ko- lenproduktie in Frankrijk daalde met 6,7 procent en in België met 8,9 pro cent. Advertentie over Van onze correspondent BRUSSEL Gisterochtend is Frans van Cauwelaert, minister van staat, op 81-jarige leeftijd over leden. Enkele weken geleden was hij wegens algehele verzwakking in een Antwerps ziekenhuis opgenomen. Gedurende een groot deel van zijn zestig jaren van politieke activiteit, waarvan hij er 52 in de Kamer van volksvertegenwoordigers doorbracht, is Van Cauwelaert, filosoof en jurist, propagandist en staatsman, de leider geweest van een katholiek Vlaanderen dat geloofde, dat de Vlamingen zich een volwaardige plaats in de Belgische gemeenschap zouden kunnen verwer ven, zonder dat aan de staatsgemeen- schap behoefde te worden geraakt. In lange perioden van zijn leven heeft Van Cauwelaert daarom strijd moe ten leveren op twee fronten. Tegenover het Frans sprekende Bel gië, dat vol honend en hatelijk onbe grip tegenover de Vlamingen stond, is hij opgekomen voor de rechtmatige verlangens van zijn volk. Gent is een Vlaamse universiteit geworden. Taal wetten zijn er gekomen. In het leger staat de Vlaamse reeruut minder on der kader dat zijn taal niet spreekt. Volhardend Deze en andere resultaten zijn tus sen de twee wereldoorlogen afgedwon gen in een volhardende strijd, waar bij Van Cauwelaert zijn politieke te genstander en vriend Camille Huys- mans naast zich had. Veel meer dan Huysmans echter heeft Van Cauwelaert in eigen kring strijd moeten voeren. Toen de eerste wereldoorlog kwam, begon de actie voor vernederlandsing van de univer siteit van Gent nog maar net vruch ten te zetten, maar de eenheid van Vlaanderen, dat zich bewust geworden was van zijn rechten, leek bereikt. Met de eerste Duitse bezetting kwam echter de verbreking van die eenheid. Van Cauwelaert kreeg Vlaamse natio nalisten en activisten tegenover zich, die niet wilden aannemen dat de Vla mingen binnen de Belgische eenheids staat tot volle ontplooiing zouden kun nen komen, en die derhalve ageerden, tijdens en na de oorlog, tegen dé Bel gische eenheid. Daar veel activisten gebruik hadden gemaakt van de door de bezetter ge boden diensten leek aan het einde van de wereldoorlog geheel de Vlaamse beweging in een niet begrijpend Bel gië verdacht gemaakt. Burgemeester Tegen al deze moeilijkheden heeft Van Cauwelaert moeten doorzetten. Het is hem gelukt dank zij zijn zelf vertrouwen en zijn snel groeiend aan zien in geheel België. De Vlaamse propagandist werd burgemeester van Antwerpen en deze Brabander uit On ze Lieve Vrouwe Lombeek is een groot burgemeester geweest. Toen de strijd om de taalwetten af gesloten was, werd Van Cauwelaert minister van staat. In 1939 werd hij voorzitter van de Kamer. De eerste wereldoorlog had Van Cauwelaert grotendeels in Nederland doorgebracht, de tweede bracht hem naar Zuid-Amerika, waar hij als di plomaat met gezag voor de belangen van zijn land kon opkomen. In den vreemde groeiden bij hem ideeën, die hij na 1946 binnen en bui ten België beleden en gediend heeft: Benelux, een verenigd Europa, de Ver enigde Naties, de Navo. Sedert 'de strijd om Vlaanderens basisrechten voltooid was, is Van Cau welaert zijn volk een voorbeeld ge weest, dat toonde hoe door culturele •standing, wijs overleg en begrip voor anderen een gelijkheid in rechten zich tot gelijkheid in feiten moest ontwik kelen. Nederland verliest in Van Cauwe laert een vriend en In de dialoog over Antwerpens belangen een eerlijk te genstander; de Nederlandse cultuurge meenschap in haar geheel verliest een van zijn grote bezielers. 'EW YORK Op grond van een herwaardering van de Ameri kaans-Russische krachtsverhou dingen in de ruimtevaart is dr. Wern- her van Braun tot de overtuiging ge komen dat Amerika de maan eerder kan bereiken dan de Sowjetunie. Dr. von Braun, onder wiens leiding de Amerikaanse plannen voor vluch ten van onbemande en bemande ruim teschepen naar de maan voorbereid worden, gaf deze verrassende opvat ting weer in Milwaukee. Hij zei het niet langer juist te achten dat steeds maar weer werd gezegd dat de Sowjet unie in bijna elk opzicht een voor sprong op de Verenigde Staten heeft. „In sommige opzichten liggen wij voor", zei hij. ,,De Russen hebben nooit veel gepresteerd op het gebied van meteorologische kunstmanen, com municatiekunstmanen en andere kunst manen die nuttig gebruikt kunnen wor den." Dr. von Braun zei dat in het alge meen Amerika veel meer wetenschap pelijke gegevens heeft verkregen met behulp van kunstmanen dan de Sowjet unie. De Verenigde Staten en Rusland beschikken nog niet over raketten die krachtig genoeg zijn om een bemand ruimtevoertuig naar de maan te zen den, zei hij. „Maar", zo voegde hij er aan toe, „ik ben er toch van over tuigd dat wij de Russen zullen ver slaan." Advertentie s i us Q O. I NEDERLAND GEBOTTELD MET LICENTIE VAN PEPSI-COLA COMPANY. NEW YORK Van onze rechtbankverslaggever TNERWIJL joodse kinderen bij bonderden, duizenden en tienduizenden werden vermoord, ge- bruikten de Duitsers joods geld en goederen om de kinderen van S.S.'ers een speciale, uitge lezen opvoeding te geven. „Lebensborn" (bron van leven) heette het instituut, waar dat gebeurde. Frans van Cauwelaert Eichmann had er een speciale be langstelling voor en drong er bij ondergeschikten op aan om zoveel mogelijk fondsen aan te boren. In een brief over een joodse kliniek, waarvan de inventaris te gelde moest worden gemaakt voor Lebens born, heet het dat de inbeslagne ming daarvan een beetje spoedig moest geschieden, omdat anders de luchtmacht de S.S. wel eens voor zou kunnen zijn. Het was gisteren weer een dag vol documenten. Op zijn minst tachtig brieven, telegrammen en besluiten wer den overgelegd, die alle de signatuur van Eichmann of diens plaatsvervan gers droegen, en die stuk voor stuk een ingreep betekenden in het lot van joden. Het hoofdaccent lag op Eichmanns ijver bü het confiskeren. Hij klaagde er steeds over, dat sommige joden hun geld en effecten verstopten. Daardoor werden, zo redeneerde de perfecte bu reaucraat, de belangen van het rijk geschaad, die moet er een einde aan komen. Hij kwam ook tussenbeide in het ge val van een Thailandse diplomaat, die Duitse lessen nam van een joodse le raar. In een brief aan het ministerie van buitenlandse zaken klaagde hij, dat de Thailander de leraar aanhield om hem van deportatie te redden. De toon van de macht, die uit dit schrijven spreekt, Advertentie PERUTZ COLOR films. Kleuren-fleur! Van onze correspondent WASHINGTON. De senaatscommissie voor de buitenlandse betrekkingen heeft gisteren te horen gekregen dat president Kennedy een ontmoeting met de Russische premier Kroesjtsjef overweegt. Dat was het eerste officiële nieuws over de ophanden zijnde conferentie tussen de twee leiders. De voorzichtige termen waarin deze eerste mededeling was vervat contrasteerde sterk met de zekerheid waarmee men in Washington algemeen over de ont moeting van Kennedy en Kroesjtsjef praat. De senaatscommissie werd toege sproken door Chester Bowles, onder minister van buitenlandse zaken. Hij voegde aan zijn voorzichtige mede deling toe dat de president nog geen besluit bad genom-n. Tezelfdertijd liet de Oostenrijkse reigering weten dat zij elk ogenblik het bericht verwachtte dat Kennedy en Kroesjtsjef elkaar in Wenen zouden ontmoeten. De Amerikaanse regering had door haar ambassadeur laten vragen of de ontmoeting in Wenen kon plaats heb ben. Van Russische zijde waren de Oostenrijkse regering geen vragen ge steld en de Russische ambassade houdt nog altijd vol dat zij niets weet van een ontmoeting tussen de polititieke leiders van de Sowjetunie en de Ver enigde Staten. Wel is uitgelekt dat enkele leidende figuren van die am bassade plotseling naar Moskou zijn vertrokken. Kennedy zal alvorens naar Wenen te reizen overleg plegen met de bond genoten. De Gaulle ziet hij vanzelf, want zijn bezoek aan Wenen volgt on middellijk op zijn eerste ontmoeting met president De Gaulle. Onze correspondent in Londten tele foneerde ons gisteravond dat het niet onmogelijk is dat premier Macmillan ook naar Parijs zal gaan om samen met de Amerikaanse president en met De Gaulle van gedachten te wisselen over de ontmoeting van Kennedy en Kroesjtsjef. Zelfs is er spprake van dat ook de Duitse kanselier Adenauer naar Parijs zal wordten uitgenodigd. Op het ogenblik voert Kennedy in Ottawa be sprekingen met de Canadese politieke leiders. Uit alles blijkt dat president Kennedy de indruk wil vermijden dat hü zich zelf beschouwt als leider van de Wes telijke wereld' en in Wenen met Kroesjtsjef ondershands tot enig ak koord wil komen. Daarom is het niet denkbeeldig dat hij te Parijs ook over leg zal plegen met andere bondgenoten, zoals b.v. de kleinere leden van de Navo. doet geheel de indruk te niet, die een andere brief, dit keer uitgaande van het ministerie van buitenlandse zaken maakt en waaruit men, geïsoleerd, zou kunnen opmaken, dat men daar meer te zeggen had dan op het bureau van Eichmann. De brief maakt melding van arresta ties van joden in Hongarije, en stelt vast, dat daarvoor nog geen richtlij nen zijn gegeven. Eichmann wordt ver zocht zich voorlopig van deportaties verre te houden. Een van de Duitse getuigen a déchar ge, Eberhard von Thadden, is gisteren bijzonder gecompromitteerd. Deze man, die op het ministerie van buitenlandse zaken de jodenproblemen voor zijn re kening had genomen, maar die steeds heeft gezegd dat hij nooit heeft gewe ten wat er eigenlijk met de joden ge beurde, blijkt aan Eichmann een brief te hebben geschreven over het kamp Bergen-Belsen. Daaruit wordt zonneklaar dat von Thadden wel degelijk heeft geweten wat er geschiedde. Hij schrijft nl. aan Eichmann dat de moorden' in Belsen misschien op den duur in slechte pro paganda zullen resulteren. Von Thadden bevindt zieh in Duits land op vrije voeten. Hij heeft ook eens aan Eichmann voorgesteld om dertig duizend joden af te zonderen voor ruil tegen Duitse staatsburgers in door ge allieerden bezet gebied. Eichmann stem de in deze emigratie van joden toe, onder voorwaarde dat er werkelijke belangen van het rijk mee gediend zou den zijn. Wat er van het plan is gewor den, kwam gisteren niet uit de verf. Het geld dat Eichmann uit de joden perste, gebruikte hij, behalve dan voor het project Lebensborn, voor het fi nancieren van de „Endlösung". Tij dens het vooronderzoek heeft Eich mann zich voor tal van bevelen tot confiscatie van kunstschatten beroe pen op Goering, die een speciale in teresse hiervoor aan den dag legde. Vandaag begint verhoor van Duitse getuigen BONN Vandaag begint het verhoor van de Duitse getuigen in het proces-Eichmann. De eerste is Eberhard von Thadden, in de oorlog hoofd van de afdeling joodse aangelegenheden op het ministerie van buitenlandse zaken. Hij zal te Neuss (bij Düsseldort) worden verhoord. Het verhoor wordt vrijdag voort gezet met de vroegere comman dant van de S.S.- en politietroepen in Hongarije, Otto Winkelmann. Dit verhoor zal plaatshebben in Bodesholz bij Rendsburg. Vier dagen later zal dr. Veesenmayer, in de oorlog Duits gezant te Buda pest, in Darmstadt getuigen en op 24 mei prof. Six, oud-officier van de geheime staatspolitie. Six ver toeft niet in het buitenland zoals de eerste berichten luidden, maar ligt in een sanatorium. In voorarrest De gewezen S.S.-generaal Von dem Bach Zelewski, die zich in hechtenis bevindt, wordt 25 mei in Neurenberg verhoord. Op 29 mei komt de Berlijnse advocaat dr. Mertens aan de beurt. Hij was in de oorlog bij de Duitse bezetting in Griekenland. De data voor het verhoor van de S.S.-Obersturm- bannführer Krumey, die verdacht wordt van medeplichtigheid aan moord op honderdduizenden Hon gaarse joden, en van de laatste commandant van Auschwitz, Baer, staan nog niet vast. Beiden zijn in Frankfurt in voorarrest. Voor hun verhoor heeft men 26, 30 en 31 mei vrijgehouden. Deze door de verdediger van Eichmann genoemde getuigen a décharge moeten na elkaar wor den verhoord omdat bij de ver horen een vertegenwoordiger van het openbaar ministerie van het Hof in Jeruzalem, Erwin Schim- ron, aanwezig zal zijn. Ook de laatste (voor zover bekend) door Eichmann getekende brief kwam ter tafel. Hij werd geschreven in januari 1945, enkele maanden voor het einde van de tweede wereldoorlog, en heeft het lot van een Griekse jood tot onderwerp. De ongelukkige verbleef in het kamp Bergen-Belsen, en steeds was er door allerlei instanties naar zijn lot ge ïnformeerd. Het was een van de zeld zame gevallen waarin Eichmann be reid bleek om inlichtingen te geven. Hij stuurde de instanties het over- lijdenscertifieaat van de Griek. Daar tekende hij bij aan, dat de bezittingen van de overledene waren overgegeven aan diens zoon, die eveneens in Ber gen-Belsen verbleef. Men behoeft zich maar even de gruwelijke beelden voor ogen te halen van de toestand van het kamp bij de bevrijding door geallieerde troepen, om te beseffen welk een geweldige leugenachtigheid achter deze ambte lijke missive schuil gaat. (Gegevens ontleend aan de be richtgeving van Associated Press.) Advertentie Een PERUTZ-COLOR film. 36 prach tige kleuren-dia's! In het Canisiusziekenhuis in Nijmegen is de negentienjarige heer F. Meurs overleden aan de verwondingen die hij zaterdag had opgelopen toen hij met zijn scooter tegen een motorrijder bots te. De motorrijder was op de plaats van het ongeluk overleden. Advertentie

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 7