Bezoek van Scharf begon met grote schok BATAVIS Conferentie Laos eindelijk op gang DRIE MINISTERS VAN GIZENGA IN ARREST KOREAANSE VOLK ONDER JUK VAN DE RAMPSPOED BONDSPRESIDENT BEWONDERDE NEDERLANDSE MEESTERWERKEN Galadiner was rijkverzorgd Voorlopig vijf jaar voor Widmann De Vifa hoeft boycot niet op te heffen Bouw niet overbodig maar wel efficiënt Risico-clausule in proefproces Geen vervolging in zaak-Stalmann Handschrift van echtgenote werd man noodlottig Familie uit heel de wereld bijeen Vergroot produktie volgens plan MINISTER VAN AARTSEN TOT WERKGEVERS Ook Indië kibbelt met V.S. over luchtvaart TARIEVEN VOOR LUCHTVRACHT NAAR AMERIKA VERLAAGD Finland nu osk lid van E.V.A. met horten en stoten Man die zoon stak veroordeeld Muiters in Katanga gestraft MAN LIET BALLON TEGEN DE WIND IN DRIJVEN Speelbal van verdeeldheid en internationale spanningen CHEQUEBOEK NIET JUIST GEBRUIKT Woensdag 17 mei 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 7 Van onze verslaggevers DEN HAAG. In flonkerende pracht eindigde gisteren in de koepelvormige Oranjezaal van Huis ten Bosch de eerste dag van het bezoek van de Oostenrijkse president dr. Adolf Scharf aan ons land. Op hortensialinnen van 1837 fonkelden een verguld zilveren Engels plateau, Amsterdams glaswerk, sèvres-servies, bestek met het rijks- en fruitbestek met het Engelse wapen. Flakkerend kaars licht verhoogde de glans van avondtoiletten, juwelen, onder scheidingen en uniformen en verdiepte de kleuren van irissen, rozen en anjers. In deze sprookjesachtige steer zaten de koninklijke familie, de president en diens familie, leden van de hof houding, ministers en andere promi nenten aan een rijkverzorgd gala diner aan. Tijdens dat diner hield Koningin Juliana een toespraak, waar in zij de wederzijdse beïnvloeding van kunsten en wetenschappen rele veerde. „Ik mag u dit zeggen in de- Advertentie DÜSSELDORF (D.P.A.). Ir. AI bert Widmann die in de oorlog ter- wille van scheikundige proeven ge vangenen met vergiftigde kogels liet doden, is daarvoor gisteren door een rechtbank in Düsseldorf tot vijf jaar tuchthuisstraf veroordeeld. De twee jaar die hij in voorarrest heeft door gebracht zullen worden afgetrokken. Widmann werd in 1959 gearresteerd Hij was toen chef van de scheikundige afdeling van een groot bedrijf in Stutt gart. In de oorlog werden onder Widmanns leiding proeven genomen met vergiftig de kogels. Om de uitwerking ervan vast te kunnen stellen liet Widmann op 11 september 1944 drie gevangenen van het concentratiekamp Sachsenhausen ermee beschieten. De slachtoffers stierven en kele uren later onder afschuwelijke pij nen. Widmann vertelde gisteren dat de proeven verband hielden met een plan om op de conferentie van Teheran een aanslag op Stalin te plegen. Met de hem gisteren opgelegde straf is de kous voor Widmann nog niet af. Hij moet zich ook nog verantwoorden voor het doden van geesteszieken in spe ciale vergassingswagens en in mijngan gen. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG. Na meer dan een jaar is nu door het uitbrengen van de dag vaarding het proefproces formeel begon nen. dat de Raad van bestuur bouw bedrijf aanhangig heeft gemaakt tegen Rijkswaterstaat inzake het verbod tot toepassing van de risico-clausule, neer gelegd in de prijzenbeschikking voor het bouwbedrijf van begin vorig jaar. Het ligt in de bedoeling het proces zoveel mogelijk te bespoedigen. Om te beginnen is de zaak reeds bij prorogatie aangebracht bij het Haagse gerechtshof, waardoor dus meteen in tweede instantie een uitspraak wordt verkregen. Daarna zal zo mogelijk cassatie worden aangete- ken. Het zal vermoedelijk toch wel begin volgend jaar worden, twee jaar na de fa meuze bouwstaking, alvorens de juridi sche waarde van de omstreden beschik king is bepaald. Rijkswaterstaat heeft ingestemd met het verzoek, als grootste opdrachtgever in ons land, als tegenpartij te fungeren. Door het verbod derven de aannemers een bedrag van vele miljoenen guldens en het is daarom alleszins de moeite waard geoordeeld daarover in hoogste instantie een rechterlijke uitspraak te Zoeken. zelfde stad, waar Mozart zijn eigen muziek deed klinken", aldus de vorstin. President Scharf herinnerde op zijn beurt aan de Leidse medicus Gerard van Swieten, die de Weense medische hogeschool heeft gesticht. Hij roemde de vele Nederlandse meesters, wier werken in Oostenrijkse musea zijn te bezichtigen. Schokkend Zo statig en rustig de eerste dag eindigde, zo schokkend was ze begon nen. Het bezoek van dr. Scharf begon met een schok de schok waarmee de koninklijke trein die de hoge gast uit Salzburg had opgehaald, /oor het rode tapijt op het Haagse station Staatsspoor tot stilstand kwam. Dr. Scharf, zijn dochter en zijn schoon zoon, dr. Bruno Kreisky, de minister van buitenlandse zaken en alle andere leden van zijn gevolg moesten haastig steun zoeken om niet voor de ogen van onze Koningin om te rollen. De Marinierskapel speelde het Oos tenrijkse volkslied en even later stap te Oostenrijks president in jacquet, grijs haar, vriendelijk twinkelende Van onze - orrespondent ALKMAAR. De Alkmaarse recht bank heeft gisteren de 59-jarige opper man P. de V. uit Castricum, die vorig jaar tijdens een vechtpartij zijn 23-jari- ge zoon drie steken met een dolk had toegebracht, overeenkomstig de eis ver oordeeld. Hij werd tot één jaar gevan genisstraf met aftrek en terbeschik kingstelling van de regering veroor deeld. De V. was in het psychiatrisch rap port sterk verminderd toerekeningsvat baar genoemd. ogen. intelligent gezicht op het ta pijt om Koningin en Prins te begroe ten. Krans Op Huis ten Bosch werd het noen maal gebruikt en vandaar brachten snelle auto's de hoge gasten naar Am sterdam. Dr. Scharf legde daar een krans aan de voet van het Nationaal Monument op de Dam en bracht er een bezoek aan het Stedelijk Museum en aan het Rijksmuseum. In de tuinzaal van het Stedelijk Mu seum vertelde burgemeester Van Hall hoe oud de vriendschap tussen Oos tenrijk en Nederland wel is. „Het was keizer Maximiliaan van Oostenrijk, die in 1489 aan Amsterdam het privi lege schonk de keizerskroon in het stadswapen te mogen dragen. Deze kroon siert tot op de dag van heden Amsterdams hoogste kerktoren", aldus mr. Van Hall. DEN HAAG. Er zal in ons land geen vervolging worden ingesteld in de zaak-Stalmann. De officier van justitie in Den Haag, mr. J. C. Maris, ziet namelijk geen termen om daartoe over te gaan naar aanleiding van de aanklacht wegens belediging, die na mens dr. Otto Stalmann is gedepo neerd bij het parket in Den Haag. De heer Maris heeft overwogen, dat in de aangifte geen bepaald feit is aangeduid en geen enkel vermoeden is gebleken dat zou kunnen leiden tot vervolging. Als gemeld werd dr. Stalmann, die leider is van de afdeling buitenlandse handel van het "Westduitse ministerie van landbouw, beschuldigd steekpeningen te hebben aangenomen, o.m. van Neder landse organisaties. Deze beschuldiging, die via de Nederlandse minister Marij- nen (landbouw) te Bonn zou zijn terecht gekomen, leidde tot de arrestatie van Stalmann, die evenwel na korte tijd weer werd vrijgelaten. Het onderzoek te Bonn in de zaak- Stalmann breidt zich over een steeds wijder veld uit. Het zal ongetwijfeld nog enige tijd vergen. Het openbaar ministe rie in de Westduitse hoofdstad onder zoekt op het ogenblik in het bijzonder de activiteiten van dr. Stalmann als on derhandelaar bij de sluiting van de West duitse handelsverdragen met Nederland en de Scandinavische landen. DEN HAAG. Voor de vierde maal in een reeks van vijf jaren heeft de heer G. Ramaekers uit Maastricht de hoofd prijs gewonnen in de jaarlijkse bazen- prijsvraag van het Nederlands instituut voor efficiency (N.I.V.E.). Deze prijsvraag had dit jaar d'e werk tijdverkorting tot onderwerp. Een geld prijs van honderd gulden en de Unielever- wisselprijs zijn hem gisteren uitgereikt. Eigen nieuwsdienst GENÈVE De conferentie van Genève over de status van Laos is eindelijk begonnen. Zij stuitte al meteen op grote moeilijkheden door dat de delegatie van de „wettige ko ninklijke regering" weigerde de ope ningsbijeenkomst bij te wonen uit protest tegen de aanwezigheid van afgevaardigden van de communis tische beweging Pathet Lao. Evenmin waren aanwezig de afge vaardigden van Zuid-Vietnam en Siam, landen die ten nauwste betrokken zijn bij de toekomstige status van Laos. Zij worden pas vandaag in Genève ver wacht. Voorzitter van de eerste bijeenkomst was de Russische minister van buiten landse zaken Gromyko. Dit was een LEOPOLDSTAD (Reuter). An- toine Gizenga, de leider van het be wind van Stanleystad, heeft drie van zijn ministers en vier anderen, onder wie hooggeplaatste officieren, laten arresteren. De drie gearres teerde ministers, André Mandi (bui tenlandse zaken), Charles Badjoko (landbouw) en Etienne Guestan (volksgezondheid), en de vier ande ren hebben steeds voor een gema tigde politiek gepleit. Minister Mandi nam onlangs deel aan de conferentie van Afrikaanse en Aziatische landen in Casablanca. Er werd niet bekend gemaakt waar om Mandi en de zes anderen gearres teerd waren. Muiterij In Elisabethstad, de hoofdstad van Katanga, werd bekend gemaakt dat de deelnemers aan de muiterij van het leger in Albertstad waren veroor deeld door een krijgsraad. De opge legde gevangenisstraffen varieerden van negen jaar tot vier maanden. De muiters waren de vorige week per vliegtuig van Albertstad overgebracht naar Elisabethstad. Zij sloegen de vo rige week aan het muiter uit ontevre denheid. De soldaten Hadden er onafgebroken drie maanden oerwouddienst opzitten, hoewel zij de belofte hadden gekregen van twee weken verlof na twee maan den oerwouddienst. De minister van binnenlandse zaken van Katanga, Godefroid Moenongo, Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM. De Vifa, de vereni ging van importeurs en fabrikanten van verbruiksartikelen, hoeft de boycot te gen de Larense kruidenier S. niet op te heffen, zo heeft de president van de Amsterdamse rechtbank, mr. U. W. H. Stheeman, uitgemaakt. De vereniging had de kruidenier uitge sloten van levering omdat hij goederen beneden de vastgestelde verkoopprijs had verkocht. In een kort geding dat de kruidenier tegen de vereniging had aangespannen, eiste zijn raadsman vo rige week de onmiddellijke opheffing van de boycot omdat S. in geen enkel op zicht aan de voorwaarden van de ver eniging gebonden zou zijn. De raadsman van S. had zich in zijn pleidooi nog beroepen op de internatio nale verdragen die door Nederland zijn gesloten (de verdragen van de E.E.G. en Benelux, de conventie van Rome en de universele verklaring van de rech ten van de mens). De president over woog in zijn vonnis, dat de raadsman niet had aangegeven in hoever deze ver dragen grond zouden kunnen geven aan de eis tot opheffing van de boycot. die deel uitmaakt van het drieman schap dat Katanga bestuurt in afwe zigheid van premier Tsjombe, heeft de portefeuille van buitenlandse zaken tijdelijk overgenomen. De minister van buitenlandse zaken, Evariste Kim- ba, is met Tsjombe in Coquilhatstad geïnterneerd. Moenongo, die het driemanschap geen ideaal bestuurscollege acht, schijnt de verwachting te hebben uit gesproken dat hij binnenkort staats hoofd van Katanga zal worden. gevolg van een voorstel van Krisja Me- non, de Indische minister van defensie, die betoogde dat men bij het bepalen van het voorzitterschap (Grorqyko en de Britse minister van buitenlandse za ken Lord Home zijn beide voorzitter) zich maar moest laten leiden door de alfabetische volgorde. Volgens de In dische minister is dat de enige manier om getwist te vermijden. Vandaag zal dus Lord Home voorzitter zijn en over morgen is het weer de beurt aan Gro myko. Een uur De eerste bijeenkomst duurde een uur. De man die het initiatief voor deze conferentie en voor de wapenstilstand in Laos had genomen, prins Norodom Sihanoek, de premier van Cambodja, hield de eerste toespraak. Hij bracht het doel van de conferentie in herin nering. Laos moet een eeuwig neutraal land worden naar het voorbeeld van Oostenrijk. Hij vroeg de grote mogend heden, die deze status van Laos moeten garanderen, aan Cambodja eenzelfde status te geven. Van de zijde van de koninklijke Lao- tiaanse regering is te kennen gegeven dat de conferentie niet had behoren te beginnen aleer er in Laos een coalitie regering zou zijn gevormd, zodat één enkele delegatie Laos ter conferentie had kunnen vertegenwoordigen. Drie Italiaanse vliegers zijn gisteren om het leven gekomen bij een botsing tussen twee straaljagers van de Itali aanse luchtmacht. Het ongeluk gebeur de in de buurt van Foggia. In het Julianaziekenhuis te Apeldoorn is de veertienjarige H. J. van 't Slot uit Vaassen, gemeente Epe, overleden aan de gevolgen van een ongeluk. Hij had zondag bij zijn vader achterop de bromfiets gezeten toen die in Wenum door een auto werd aangereden. De va der was enkele uren na de aanrijding overleden. Van onze correspondent ROERMOND. Het mooie handschrift van zijn vrouw heeft de 59-jarige ge meentesecretaris van Sint Odiliënberg, J. van der L. voor de Roermondse recht bank gebracht. Wegens falsificaties in de gemeentelijke boekhouding veroordeelde die hem gisteren tot vier maanden ge vangenisstraf waarvan drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Bij de behandeling van de zaak veer tien dagen geleden kwam niet uit de verf of Van der L. geld in eigen zak heeft gestoken. „Ik heb de posten alleen maar fout geboekt", zei hij. „Het is in Sint Odiliënberg een publiek geheim dat posten die moeilijk zijn onder te brengen (representatiekosten, tractaties) als ar beidslonen of onderhoud wegen werden geboekt," merkte hij op. Dat was een ambtenaar van de pro vinciale griffie ook opgevallen. Deze man vond bovendien dat de handtekeningen van de arbeiders voor ontvangen lonen uitzonderlijk mooi waren geschreven. Dat werd onderzocht. Toen bleek dat me vrouw Van der L. er ongeveer honderd vijftig had gezet. De vroegere burgemeester van Sint Odiliënberg had als getuige verklaard, dat hij niets van de knoeierijen had ge weten. Wel had hij bij Van der L. aan gedrongen op een betere administratie. Volgens de secretaris-ontvanger moest de burgemeester wel op de hoogte zijn geweest. Van onze correspondent BORNE. Uit alle hoeken van Ne derland en uit diverse delen van de we reld zijn gisteren 148 nazaten van Salo mon Jacob Spanjaard en Sara van Gel der naar het Twentse dorp Borne ge stroomd. Zij kwamen er om het eeuw feest van hun familieverbond, „Berith Salom" genaamd, te vieren en om de jaarlijkse toekenning van studiebeurzen en een bruidsschat te bespreken. Hun stamvader was er neergestreken als gesjochlen textielhandelaar met slechts een stuiver 05 zak. Hij legde er de grondslag voor éen van de grootste textielfabrieken van Twente. De Spanjaards werden ontvangen op het gemeentehuis, een villa die vroe ger door Albert Spanjaard is bewoond. Verder bekeek net gezelschap de tex tielfabriek en maakte het een rondrit. Een ander deel van het familiever bond heeft het eeuwsfeest gisteren in Israël gevierd. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Economische verheffing van de ontwikkelingslanden is alleen mogelijk door een krachtige vergroting van de produktie der economisch ont wikkelde volken. Daarom zullen wij ons bewust moeten instellen op vergroting van onze produktie en zouden wij er goed aan doen jaarlijks een bepaald nationaal groeipercentage voor onze economie als streefcijfer te stellen. Dit zei gisteren de heer A. Borst Pzn. als voorzitter in zijn jaarrede ter jaar vergadering van het Verbond van protes tants-christelijke werkgevers. Volgens hem moet men trachten ook in het verband van de E.E.G. en van de Atlantische gemeenschap tot een dergelijke gedragslijn te komen. De heer Borst bepleitte dat de regering in overleg met de Sociaal-economische raad, met een centraal economisch plan als basis, de mate zou vaststellen waar mee in een bepaald tijdvak onze natio nale produktie zou moeten toenemen. Professor dr. K. Posthumus is voor het tijdvak van 9 mei 1961 tot 31 augustus 1964 benoemd tot rector magnificus van de technische hogeschool te Eindhoven. De driejarige IJde Kommerie uit Dan- tumawoude is bij het oversteken onder een auto gelopen en doodgereden. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG. Minister mr. J. van Aartsen van Volkshuisvesting en bouwnijverheid heeft gisteren een beroep op de werkgevers ge daan in verband met de gespannen bouwmarkt hun aandacht te schen ken aan drie punten als het om plannen voor industriële bouw gaat. In de eerste plaats moeten zij over bodige bouw achterwege laten (met Van een onzer verslaggevers DEN HAAG. Drie maanden ge vangenisstraf, waarvan twee maan den voorwaardelijk, heeft de Haag se officier van justitie gistermiddag geëist tegen de 29-jarige J. M. J. M. uit Boskoop, die door een geme ne streek de prijs van een ballon nenwedstrijd in Boskoop had kunnen winnen. Vorig jaar april werd in Boskoop een wedstrijd met ballonnetjes gehouden. Aan iedere ballon zat een kaartje en wiens ballon het verst kwam, zou een fiets als prijs krijgen. M. wachtte niet af, wat het lot hem zou brengen. Hij stuurde de kaart naar een kennis m Engeland, de 32-jarige C. A. S., een Nederlandse tuinder bij wie hij had gewerkt Deze stuurde de kaart terug alsof de ballon op zijn erf was gedaald. Daarop kreeg het broer tje van M., op wiens naam het kaartje stond, de fiets. „Geintje" „Het was een geintje", verweerde M. zich voor de rechtbank, waar hij we gens het uitlokken van oplichting te recht stond. Dat bezorgde hem de wind van voren. „Ik noem dat een gemene streek, teken van een ergerlijke menta liteit. Ik begrijp niet dat iemand in het dorp nog iets met u te maken wil heb ben", voegde de president hem toe. Weinig overtuigend stamelde M„ dat hij toch wel inzag fout te zijn geweest. Maar de fiets had hij nog niet vergoed. Het bleek overigens, dat M. al met een, door een grote domheid, tegen de lamp had kunnen lopen. Alle ballonnen waren door een zeer sterke wind naar het oosten gedreven. Het kaartje van M. kwam juist uit het westen. „Uw ballon was tegen de wind in gegaan" merkte de president op. Ge ruchten in het dorp hadden de zaak ten slotte aan het licht gebracht. In een grote stad was dit wellicht niet gebeurd, zo meende de officier. Hij vond dat dit soort knoeiers dat onschul dige wedstrijdjes bederft, flink gestraft moest worden. Hoewel M. een blanco straflijst be< zat, vond hij toch een geheel voorwaar delijke straf niet juist. Dat had hij wel tegen de niet verschenen S. ge- eist, n.l. drie maanden voorwaardelijk en 250 gulden boete. De zeventienjarige bromfietser B. Mooybroek uit Landsmeer is gisteren in het ziekenhuis te Zaandam overle den. Hij was er maandag opgenomen, nadat hij onder een vrachtwagen was gekomen. het oude kantoorgebouw kan wellicht nog wel even langer worden gedaan), voorts moeten zij streven naar me thoden van bouw die besparing van werkkrachten opleveren en tenslotte moeten zij zoveel mogelijk het oog richten op bouwconstructies waarbij bespaard wordt op het gebruik van bakstenen. Als gast De minister zei een en ander gis teren toen hij als gast het woord voerde in de jaarvergadering van het Verbond van protestants-christelijke werkgevers, die in het Kurhaus werd gehouden. Andere gasten uit het kabi net waren de ministers De Pous en Zijlstra. In de sector van de Industrie be liepen de aangehouden werken, dat zijn de werken waarvoor al wel rijks goedkeuring is aangevraagd maar nog niet verleend, op 1 mei 290 miljoen gulden. Op 1 april van het vorig jaar was dat riechts vijftig miljoen gulden. Van die 290 miljoen neemt Zuid-Hol land honderd miljoen voor zijn reke ning en dat terwijl de bouwmarkt daar al het meest gespannen is. De wacht tijden bedragen in deze provincie voor industriële bouw een jaar, tegen acht maanden normaliter in de rest van het land. De tachtig miljoen gulden waarmee de bouw in deze sector onlangs is ver ruimd, heeft dan ook ten doel de wachttijden niet al te lang te maken, zo zei minister Van Aartsen. Bakstenen Over het probleem van de hoeveel heid bakstenen zei hij dat het tekort niet verschrikkelijk groot is, maar dat elk tekort aan dit bouwmateriaal al tijd ernstige moeilijkheden geeft. Het aanbod van stenen zal dit jaar waar schijnlijk 1680 miljoen stuks belopen, d.w.z. een produktie van 1600 mil joen plus voorraad en invoer. De bin nenlandse behoefte kan worden ge raamd op iets meer dan 1600 miljoen stuks. Daarnaast komen echter nog een export van 140 miljoen stuks en enige voorraadvorming. De baksteenpositie baart dus enige zorg, aldus de minister. NEW DELHI Ook tussen Indië en de Verenigde Staten bestaat er onenig heid op het gebied van de burgerlucht vaart. De Indische regering wees gisteren de Amerikaanse voorstellen voor een nieuwe luchtvaartovereenkomst tussen de twee landen van de hand. Daarin was in een uitbreiding voorzien van het aantal vluchten van Amerikaanse passagiersvliegtuigen naar Indië, zonder vergroting van het aantal vluchten van de Indische luchtvaartmaatschappijen. De regering-Nehroe wil de Amerikanen pas toestaan meer op Indië te vliegen, wanneer er meer Indische vluchten naar de Verenigde Staten mogen worden ge maakt. Bovendien schijnt er nog een factor in het spel te zijn. De belangen van de Britse luchtvaartmaatschappij B.O.A.C. zouden in het gedrang komen bij een toeneming van het aantal Amerikaanse passagiersvluchten op Indië. Ook dat is voor de regering in New Delhi onaan vaardbaar. Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM De tarieven voor luchtvracht van Europa naar de Verenigde Staten zullen aanzien lijk worden verlaagd, in sommige gevallen zelfs met 65 procent. De luchtvaartmaatschappijen, die hier- Van een onzer redacteuren Weer vloeit er bloed en dreigt er chaos in een land dat al ver voor onze jaartelling een speel bal was van internationale belan gen en innerlijke verdeeldheid. Het geteisterde Korea heeft in de laatste eeuwen nooit de tijd ge kregen de ban van rampspoed te doorbreken. Voordat het land van het ene on heil was bekomen, diende de volgen de ellende zich al weer aan. Korea, dat met Japan het ontwikkelste ge bied van Oost-Azië vormt heeft door strijd en bloedverlies zoveel kracht verloren dat zijn herstel zeer traag verloopt. Deze traagheid is de oor zaak geworden van de revolutie die gisternacht losbrak. Beschaving Strijd is er in en om Korea bijna altijd geweest. Vroeger was het een strjjd tussen Chinezen en Japanners. Nu is het een strijd tussen wereld ideologieën, tussen Rusland en Ame rika. Het land bezit een beschaving die al op een zeer hoog peil stond, toen de Batavieren nog in holle boomstammen hun vrouwen aan het verdobbelen waren. Een uit China gevluchte keizer stichtte omstreeks 1200 vóór onze jaartelling een rijk op het schiereiland dat in de daarop volgende eeuwen een toevluchtsoord werd voor Chinezen die zich niet met de binnenlandse politiek van China konden verenigen. Aan het begin van onze jaartelling viel Korea in drie rijken uiteen waarvan Koryo zo belangrijk werd dat het in 936 een Koreaanse (Koryose) eenheid tot stand bracht. Een tijd van grote culturele bloei volgde, sterk gesti muleerd door dt Boeddhistische be schaving die in de zevende eeuw in het land haar intrede deed. Japan, in die tijd nog vrij onbeschaafd, stichtte op Korea een bruggehoofd dat wel dra de verbindingsplaats werd tussen het hoogbeschaafde China en het achterlijke Japan. Voordat het Ja panse volk, dat altijd nijver gebruik heeft gemaakt van de mogelijkheden van vreemde beschavingen, sterk ge noeg was om zijn invloed op Korea uit te oefenen, drongen de Mongolen omstreeks 1250 Korea binnen. Deze invasie werkte bevruchtend; er ont stond vrij spoedig een vermenging van culturen die Korea tot grote bloei bracht. Invasie In 1592 trof Korea een ramp waar van het land economisch gezien nooit volledig is hersteld. Het sterk ge worden Japan voerde met een leger van 250.000 man een invasie op Korea uit. De havenstad Poesan was de eerste stad die in vlammen opging. Achttien dagen later werd Seoel be reikt en vernietigd. Wel werden de Japanners met behulp van China verslagen met het eerste pantser schip dat de wereld heeft gezien werd een groot deel der Japanse vloot in de grond geboord maar Korea was zo grondig verwoest, dat zelfs rustiger eeuwen die het land wachtte, geen volledig herstel had den kunnen geven. Door deze invasie ontstond in Korea een Jappenhaat die tot op de huidige dag duidelijk merkbaar is. Isolement Moe van het buitenlandse twisten, die op zijn grondgebied werden uit gevochten, poogde Korea zich van 1600 tot de helft van de vorige eeuw streng te isoleren. Rust was het land echter niet gegeven, want behalve door regelmatige Chinese rooftochten werd de bevolking doorlopend op geschrikt door binnenlandse revolu ties. Zo kwam Korea arm en ver zwakt in de moderne geschiedenis, waarin Japan, China, Engeland en Amerika om beurten, tezamen of te gen elkaar in poogden op het onge lukkige schiereiland beslag te leggen. Het met Westerse techniek uitgeruste Japan bleek aan het begin van deze eeuw de sterkste partij. Korea werd een Japans wingewest en voorzien van spoorwegen, industrieën en mo derne communicatiemiddelen. Om dat de voordelen van dit alles naar Japan afvloeiden kwam Korea in 1919 in opstand. De revolte werd door de Japanners neergeslagen en in het buitenland werd een regering in ballingschap gevormd waarin een jeugdig politicus, Syngman Rhee, zit ting had. Slagveld Tijdens de laatste oorlog besloten de geallieerden Korea na de strijd de zelfstandigheid te geven, maar toen Japan kapituleerde waren de mooie plannen gewijzigd: Korea werd bij de beruchte 38ste breedte graad in Noord en Zuid verdeeld. Het Noorden dat de communisten kregen toegewezen, had vele econo mische voordelen boven het Zuiden, dat zich onder Syngman Rhee bii het Westen aansloot. Niet alleen lagen alle industrieën in het Noorden, maar het agrarische Zuiden had per vier kante kilometer bijna vier maal zo veel (verpauperde) inwoners dan het Noorden. De strijd om „hereni ging" werd zowel door Noord als door Zuid onmiddellijk na de deling ingezet. Op 25 juni 1950 trokken de communisten de 38ste breedtegraad over, waardoor Korea drie jaar lang een slagveld werd dat bloed eiste van bijna alle volkeren der wereld. Het zwaarst werd echter Korea zelf ge troffen. Toen op 27 juli 1953 het be stand werd getekend en de militaire situatie dezelfde werd van vóór 25 juni 1950, was Korea één rokende puinhoop. De president van Zuid Korea, Syng man Rhee, had zich reeds gedurende de strijd en vlak daarna in verhevig de mate een gevaarlijke autocraat getoond, die weinig eerbied voor de democratie bleek te hebben. Na 1953 ontwikkelde hij zich tot een vrij duistere politicus die in hoge mate corrupt was. Miljoenen dollars die het Westen voor de opbouw en het economische herstel van Zuid Korea ter beschikking stelde, verdween in de zakken van zijn vrienden; poli tieke oppositie werd een halsmisdrijf. Het was een harde tijd voor de Zuid-Koreanen, die aan de totale ver paupering waren prijsgegeven. Te schrijnender was het lot voor de grote groep intellectuelen die het land heeft. Vele academici steunden daarom het vorig jaar de studenten toen zij in april een revolutie begon nen. De opstand slaagde, Syngman Rhee werd weggejaagd en in augus tus werd via eerlijke verkiezingen de democraat Joen Bo-Soen tot pre sident gekozen, Deze rustige zakelij ke figuur kreeg als premier de zacht moedige en weinig doortastende Tsjang Mioen. T ragiek Tegen deze regering is gisternacht een door officieren ontketende rebel lie losgebroken. De legerfunctiona- rissen verwijten de regering dat zij niets heeft gedaan om het lijden van het volk te verzachten. Een wat wonderlijk verwijt: Hoe kan een re gering in acht maanden herstellen wat in eeuwen werd verwoest? En temidden van dit alles staat het arme volk van Korea. Nog niet bekomen van de wereidstrijd van acht jaar geleden beleeft het binnen het jaar zijn tweede revolutie. Een tragisch volk dat beschaafd genoeg is om zijn tragiek ten volle te beseffen. over in Montreal al maandenlange onderhandelingen hebben gevoerd, zijn het nu met elkaar eens gewor den. Wanneer de regeringen de nieuwe tarieven goedkeuren, zullen zij met ingang van 1 september van kracht worden. Voor de K.L.M. geldt dat het nor male tarief per kg. van Schiphol naar New York via de noordelijke route wordt verlaagd van 10,92 tot 8,69. Het tarief van 45-100 kg. daalt van 8,19 tot 5,99 per kg, dat van vijfhon derd kg. tot duizend kg. van ƒ7,10 tot ƒ2,71. Tussen de honderd en vijfhonderd kg. zijn twee nieuwe gewichtsgrenzen ingevoerd en wel van 100250 kg. te gen 4,17 per kg. (was 8,19) en van 250500 kg. tegen ƒ3,36 (was ƒ8,19). In oostwaartse richting wordt een tarief ingevoerd voor ladingen boven 7.500 kg. tegen 2,56. Dit was 7,10 per kg. Het tariefschema voor speci ale goederensoorten is vereenvoudigd. De tarieven naar Montreal zijn even eens gedaald. De tarieven over de zuidelijke route zijn enigermate aan het nieuwe schema aangepast. Eigen nieuwsdienst Amsterdam. Met ongedekte chè- ques heeft de 25-jarige Amsterdamse typiste S B van der B. 25 winkeliers opgelicht. Zij heeft tegenover de politie verklaard met de chèques voor onge veer acht a negenhonderd gulden kle ren en andere gebruiksartikelen te heb ben gekocht. Vorige week kwam men er achter, dat de typiste wat te royaal met de chèques omsprong. In Rotterdam sloeg de politie gisteren toe. „Ik had geen geld en ik had allerlei dingen nodig", zei de typiste. „Het chèqueboek heeft mij toen in verleiding gebracht". HELSINKI (AP). Finland heeft zich bij de Europese vrijhandelsassociatie aangesloten. Het Finse parlement nam gisteren een desbetreffende wet met 146 van de 200 stemmen aan. Tot dusver behoorden alleen Enge land, Denemarken, Noorwegen, Zweden, Oostenrijk, Zwitserland en Portugal tot de E.V.A. Bij de stemming in het Finse parlement kwam er op het laatste ogen blik verzet van de sterke communistische partij onder Hertla Kuusinen. Maar zij verklaarde zich niet te zullen verzetten tegen een tweede voorstel, waarin aan de regering de machtiging wordt ver strekt om tot het jaar 1970 de verplich tingen van de E.V.A. na te komen.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 7