Restanten kapel verdwijnen EEIS 36™ Winkelpersoneel contra middenstandscentrale „Nijenrode"-bezoek begon in de Wilhelminapolder van Geringe belangstelling ingelanden voor algemene waterschapsproblemen op Nders hp! FILMS door Zeeland Dochter van parochiekerk Liever dinsdagsluiting Rustig maar produktief jaar voor Groene Kruis Uit de kerken Bijbeltentoonistelling Streekdag V.V.H. Hengelconcours Middenstawdsexpositie Geen verschuiving naar maandag Predikant uit ambt ontheven Afscheid op huishoud school te Bruinisse Viaduct te Bruinisse Buitenlands bezoek met Pinksteren Woensdag 17 mei 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 5 v YERSEKE. Wat overblijft van een fraai kapelieke als de eeuwen van strijd en van rampen er overheen zijn gegaan is weinig meer dan een betrek kelijk waardeloos fundament. Dit ondervond men op Yersekedam toen men bij graafwerkzaamheden de „zielige" resten vond van een kapel die eertijds als dochter gefungeerd heeft van de middeleeuwse Yersekse parochiekerk. Als de stenen spreken konden, dan zouden ze waarschijnlijk een gespierd verslag ge ven van Spaanse roversbenden, van brandstichting en van moord. Maar ze zou den ook spreken van middeleeuwse devotie en van een volk dat ernst maakte met zijn godsdienstige plichten. Op de „Dam" liggen de resten, maar ze kun nen zo hecht en sterk niet zijn, of ze moeten het afleggen tegen het geweld van de slopershamer. De laatste resten van de kapel gaan verdwijnen. Hoe het kleine bouwwerk er destijds moet hebben uitgezien is niet meer pre cies te reconstrueren. De bouw, die waarschijnlijk in het prille begin van de vijftiende eeuw geplaatst moet wor den, was noodzakelijk toen bleek dat de Dammenaars in verband met de bijzon der slechte toestand van de weg niet meer in Yerseke ter kerke konden gaan. Vooral onder slechte weersomstan digheden was de toestand zo erg dat het ziekenbezoek en zelfs het uitdelen van de genademiddelen der kerk aan de stervenden niet zelden stagneerde. Een soort dependance van de grote kerk was dus bepaald geen overbodi ge luxe, temeer ook omdat de Dam veel doortrekkende reizigers had waardoor de kapel in een grote be hoefte voorzag Uit verschillende documenten blijkt dat het bouwwerk in later eeuwen in particuliere handen is overgegaan en zelfs als „turfkot" in gebruik is geweest. In de loop van de eeuwen moet de ka pel door rampen en oorlogen „gesneu veld" zijn. Bij welke ramp de kapel het defini tieve slachtoffer is geworden valt niet precies uit te maken. Het kan zijn dat de grote brand van 1525, die de Dam teisterde, hiervoor aansprakelijk ge steld moet worden, maar er zijn ook andere rampzalige jaartallen te noe men. In 1572 werd Yersekedam getroffen door de uitspattingen van een groep soldeniers, voorts kan de beeldenstorm genoemd worden en de vrij frequent op tredende ellende als gevolg van stropen de benden. Zelfs nog in 1640, toen dus ZIERIKZEE. De jaarlijkse leden vergadering van het Groene Kruis vond plaats in hotel van Oppen. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek dat 1960 een betrekkelijk rustig jaar is geweest. Op 31 december 1960 bedroeg het aantal leden 1450. Door de wijkverpleegster werden maar liefst 5136 bezoeken afgelegd. Het aantal zuigelingen en kleuters dat het consultatiebureau bezocht bedroeg respectievelijk 215 en 426. Ten behoeve van de t.b.c.-bestrijding werden 335 bezoeken afgelegd en voor kinderhygiëne 1001 bezoeken. Voorts werden in het verslagjaar verschillen de cursussen gegeven. Het wijkgebouw werd uitgebreid met een moderne spoelkeuken. De penning- meesteresse kon mededelen dat voor het eerst sedert 1952 een batig saldo van 922 gulden kon worden geboekt. Dr. C. M. van Hoorn werd bij accla matie herkozen als bestuurslid. Als afgevaardigde naar de provinciale jaarvergadering werd gekozen de heer L. van Schell. Raad Scherpenisse SCHERPENISSE. De raad komt donderdag 18 mei om half vier in open bare vergadering bijeen. Op de agenda staan o.m. wijzigingen der algemene po litieverordening, vaststelling verkeers maatregelen, wijziging gemeentebegro tingen 1960 en 1961 en aankoop grond m het uitbreidingsplan. GEREF. KERKEN (VRIJGEMAAKT) Beroepen te Bunschoten-Spakenburg, 4de p.p.: R. Timmerman te Hijken- Hooghalen: te Drogeham, bij accl.: D. Noort, kand. te Katwijk aan Zee. NED. HERV. KERK Beroepen te Gorinchem (vac. P. M. van Galen), toez. C. van den Bosch te Bodegraven. Bedankt voor Garderen: H. Goedhart te Rotterdam-Delfshaven; voor St An- naland en Klootwijkerbroek: I. Kok te Zegveld, die in verband met zijn voort gezette studie geen verdere beroepen in overweging kan nemen. Beroepbaarstelling: De heer R v d Kleij, theol. kandidaat te Rotterdam Claes de Vrieselaan 175a is beroepbaar. GEREFORMEERDE KERKEN Tweetal te Utrecht: (vac. G. Laar man) J. Goumare te Hilversum en A. T. Besselaar te Eindhoven. Beroepen te IJsselmuiden en Graf horst: L. de Nood, godsdienstleraar te Utrecht; te Almelo, 4de p.p.: J. Gouma re te Hilversum; te Zijlwijk: H. Wij mans kand. te Amsterdam. Aangenomen naar Heemstede: H. J. Bavinck te Loenen a. d. Vecht; naar Zeist, (5de p.p.); A.Corporaal te Edam te Edam, die bedankte voor Roermond. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Apeldoorn-Zuid: M. H. Nieuwenhuijze te Amsterdam. Aangenomen naar Veenendaal, vac. W. Heerman: C. Langbroek te Nieuwe Pekela. Bedankt voor Schiedam en Werken dam: I. de Bruijne te Rotterdam-Cen trum; voor Zeist: D. Henstra te Delft. het eind van de tachtigjarige oorlog reeds „in zicht" was, werd de Dam nog bezocht door een troep Spaanse zeeschuimers, die alle huizen op de Dam in brand staken en de bezittingen roofden. Het is te verstaan dat de ka pel al deze rampen niet ongemerkt zal hebben doorstaan. Op het ogenblik staan de Yerse- kenaars te kijken naar de verdwij nende restanten. Veel is er niet meer te zien, maar er is wel veel bij gedacht. Ieder waagt zich, heel privé aan een bespiegeling, maar er is een grote historische kennis voor nodig om zich een enigszins betrouwbaar beeld voor de geest te halen van de wereld van toen, die zo totaal verschilde van die van nu. WATERSCHAP SCHOUWEN ZIERIKZEE. In de algemene ver gadering van het waterschap Schouwen heeft de voorzitter, de heer A. M. Ge luk, er op gewezen dat de belangstel ling van de Ingelanden voor de water schapsproblemen niet altijd even groot is. De moeilijkheden in beroep en be drijf zijn vaak zo overheersend al dus de voorzitter dat men een te ge ringe belangstelling heeft voor de al gemene zaken. Men moet echter niet vergeten dat een goede zeewering het algemeen belang dient en mede de koers van ons werken bepaalt. Het afgelopen jaar konden de herstel werkzaamheden aan glooiingen en zee weringen normaal voortgang vinden, hoewel de voorzitter in dit verband op merkte dat er een groot tekort is aan arbeidskrachten. De kosten van de ont watering waren het afgelopen jaar in verband met de grote regenval zeer hoog. De polder Schouwen b.v. heeft ondanks een goede ontwatering toch een schade geleden, vooral waar het de fruitteelt betreft. Het waren vooral de polders, die normaal erg gevoelig zijn voor droogte, die nu juist de grootste wateroverlast hadden, aldus de voorzit ter. De waterstaatkundige werken die in uitvoering zijn zullen ook voor Schou wen Duiveland hun consequenties heb ben. Na de voltooiing van de dam die bet Veerse Gat afsluit zal de dienst Del tawerken nl. de volle aandacht beste den aan de Grevelingendam en aan de dam door het Brouwershavensegat. Wij dienen te zorgen aldus de heer Ge luk dat de regionale belangen vol doende aan hun trek komen. In verband met de bijdragewet Del tawerken, die binnenkort zal worden in gediend, deelde hij nog mee dat het waterschap hiervoor grote belangstel ling heeft en dat het streven er op ge richt dient te zijn dat ook de autono mie en de zelfwerkzaamheid van de waterschappen gewaarborgd dient te worden. De vergadering werkte vervol gens vlot de agenda af. Medegedeeld werd dat men veel last heeft van ko nijnen die de zeeweringen doorgraven. Bestrijdingsmaatregelen worden over wogen. Met de P.Z.E.M. zal een ge sprek worden gevoerd over eventuele speciale tarieven. Dit laatste vooral in verband met het feit dat de bemalings- kosten over 1960 hoger bleken te zijn dan in 1959. Aangenomen werd een voorstel tot verbetering van de J. J. Boeyesweg te Haamstede. Dit werk zal inclusief de aanleg van een parkeerter rein 70.000 gulden kosten. Het werk zal overigens volgend jaar ter hand wor den genomen. Besloten werd tot aan koop van enkele percelen in Bruinisse voor een gezamenlijk bedrag van 6925 gulden. Een voorstel om het maaien van de wegbermen op te dragen aan de betreffende grondgebruikers, ont moette enige tegenstand. Bij stemming bleken echter slechts vier tegen te zijn. TERNEUZEN. Het Leger des Heils organiseert a.s. woensdag 17 mei jn Pro-Rege een bijbeltentoonstelling, waar voor het Nederlands Bijbelgenootschap te Amsterdam de materialen heeft af gestaan. Deze tentoonstelling wordt om halfacht geopend en om acht uur is er een film ,,Hoe de Bijbel tot ons kwam", met toelichting door brigadier G. J. Jan sen, die 30 jaar zendingsofficier van het Leger is geweest. Voor de kinderen is deze tentoonstelling- en film om half vijf te bezien. Damesvolleybaltoernooi in Nieuwerkerk ten einde NIEUWERKERK. Vorige week wer den de laatste wedstrijden gespeeld voor het dames-volleybaltoernooi van dit sei zoen. Mevo uit Zierikzee, dat tot dus ver alle wedstrijden gewonnen had liet deze laatste avond tegen de Plattelands vrouwen een steekje vallen en behaal de dus maar 4 punten in deze wedstrijd inplaats van de gebruikelijke 6. En Bruinisse mocht ook dit keer niet het genoegen smaken enkele punten mee naar huis te nemen. Nieuwerkerk en de Plattel. Vr. behaalden elk 4 pnt. De uitslag van dit toernooi was; Brui nisseNieuwerkerk 5—15 9—15 (02), MevoPlattelandsvrouwen 715 1315 (02), NieuwerkerkMevo 1215 11 15 (02)Plattelandsvrouwen—Bruinis se 1510 1511 (2—0), BruinisseMe vo 8—15 11—15 (0—2). De einduitslag was: Mevo 28 punten, Nieuwerkerk 18 punten. Plattelands vrouwen 10 punten en Bruinisse 4 pun ten. Mevo kreeg voor haar zeer mooie prestatie in deze competitie het mooie bekertje en Nieuwerkerk een fraaie me daille. Maar ook voor de Plattelands vrouwen wss er een medaille, en zelfs Bruinisse kreeg nog een medaille mee naar huis. Bij de Postbrug in Wemeldinge vond een aanrijding plaats tussen twee per sonenauto's. Beide wagens werden fron taal ernstig beschadigd. MIDDELBURG. Tijdens de Wal- cherse Streekdag van de V.V.H. die on der leiding van mevrouw J.-E. Israël- Maas werd gehouden, deelde mej. B. C. J. Vroom mede dat de regering in oktober of november gedragsregels zal uitvaardigen die in acht moeten worden genomen tijdens rampen of een onver wachte aanval, met kernwapens. Het plan is deze regels verplicht te stellen voor de gehele bevolking en ze op ste vig karton in elke gemeente te laten verspreiden vergezeld van een schrij ven van de desbetreffende burgemees ter. De V.V.H. verwacht dat hierop vele vragen zullen rijzen bij de bevolking en daarom wordt de opleiding van vrouwen uit alle lagen van de bevolking en alle delen van het land tot voorlichtster met verdubbelde kracht voortgezet. In Mid delburg zal in oktober dan ook een drie dagen durende cursus gegeven worden voor de Walcherse vrouwen. Verder besprak mej. Vroom de ver schillende aspecten van de V.V.H. voor al die betrekking hebben op de veilig heid in het dagelijks leven en vooral de huishouding. Mevrouw J. E. Israël-Maas deelde mee dat de actie voor uitzending van vermoeide huisvrouwen naar Hedenesse een eclatant succes heeft. De animo hiervoor is zelfs zo groot dat voor de eerste weken geen aanvragen meer in overweging kunnen worden genomen. Verschillende artsen komen uit zich zelf met aanmeldingen van dringende gevallen. Mej. W. J. H. Westera sprak over het bejaardenwerk en mevrouw E. v. d. Bosch-de Jongh over de bouw van het kindertehuis in Chrysoupoulos in Griekenland. Zij stelde voor alle ge organiseerde vrouwen in Zeeland een dubbeltje te laten geven voor dit doel, waarmee het werk al een eind op de goede weg is. Aankomende landbouwers uit St. Hilaire op Schouwen-Duiveland ZIERIKZEE. Een groep van veer tig jongeren van de landbouwschool uit St. Hilaire is voor een bezoek van vier dagen aan Schouwen Duiveland in Zie rikzee gearriveerd. De jonge agrariërs werden ontvangen door de burgemeester van Zierikzee, Mr. F. Th. Dijckmeester en door het hoofd van de lagere landbouwschool, de heer D. Eveleens. De jongelui staat een aantrekkelijk pro gramma, uiteraard op agrarisch gebied te wachten. Bovendien zal men a.s. don derdag een excursie maken naar Rot terdam, waarbij natuurlijk een rond vaart door de havens zal worden ge maakt. De jongelui zijn ondergebracht in het dorpshuis te Dreischor en enkelen bij verschillende boeren in de omgeving. KAPELLE. Zaterdagmiddag hield de Kapelse ihengelvereniging „De Ka naalvissers" een vrije wedstrijd in de Schelde <bij Yerseke. Tijdens deze wed strijd werd zeer veel vis gevangen want de 44 'hengelaars welke er aan mee deden haalden 491 vissen op het droge. De prijs voor de grootste bot werd behaald door de heer A. Hoogesteger, namelijk een van 490 gram. De uitslag was als volgt; 1. P. J. Lepoeter; 2. C. J. van Liere; 3. J. Ver- sehure; 4 C. Coomans; 5 J. P. Lepoe ter; 6 C Burger; 7 L. C. Ribbens; 8 P. C. Bruynzeel; 9. Chr. J. van Zwe den; 10. J Oele. Over vier weken zal er weer een vrije wedstrijd worden georganiseerd, dan in het kanaal door Zuid-Beveland. TERNEUZEN. De V.V.V. zal in samenwerking met de Terneuzensé mid denstandsvereniging „Klimop" een ten toonstelling houden op de terreinen aan het Oostelijk Bolwerk. Deze expositie, die van 27 augustus tot 2 september zal duren wordt geopend met een muziek festival en besloten met een show van drumbands. Advertentie 20 STUKS F!.. MIDDELBURG. Het Middel burgse winkelpersoneel heeft zich uitgesproken tegen het voorstel van de Middelburgse midden- standscentrale. Dit voorstel be oogde te komen tot een overgangs regeling met betrekking tot de vijfdaagse werkweek door de be staande winkelsluitingsregeling te wijzigen en de dinsdagmiddagslui ting te verzetten naar de maan dagmiddag. Daaraan zou vol gens het voorstel zijn verbon den de mogelijkheid geheel op basis van vrijwilligheid de maan dagmorgen vrijaf te geven aan het personeel. Deze verschuiving zou alleen gelden voor bedrijven die nu een „verplicht gesloten" op dinsdagmiddag kennen. Het winkelpersoneel deed zijn uit spraak in een vergadering, belegd door de samenwerkende vakorganisaties. Het wilde niet vooruitlopen op de landelijke regeling die in voorbereiding is. De bijeenkomst, die onder leiding stond van de heer De Troye, werd bij gewoond door de heer D. C. Dorr, die ■al® landelijk bestuurder van de bedrijfs groep detailhandel van de samenwer kende organisaties een uiteenzetting gaf van het landelijk streven om te ko men tot een vijfdaagse werkweek. Hier over heeft de staatssecretaris van eco- WILHELMINADORP. Met drie volle bussen zijn de ongeveer 150 studenten en vijf docenten van het opleidingsinstituut voor de buitenlandse handel „Nijen- rode" te Breukelen gisteren naar Zeeland gekomen. Zij komen op initiatief van de kringen west en oost-Zuid-Beveland van de Z.L.M. en zullen tijdens hun bezoek, dat tot vrijdag duurt, kennis kunnen nemen van de vele facetten van de Zeeuwse landbouw en de an dere sectoren van het Zeeuwse be drijfsleven. De Z.L.M. wil met dit eerste bezoek een nog maar be scheiden stap doen in de richting van public relations" en om meer begrip te kweken tussen stad en platteland. Het was de voorzitter van de kring oostelijk Zuid-Beveland van de Z.L.M. de heer C. J. v. d. 'Werff te Rilland, die met een enthousiaste toespraak de jongelui in het Wilhelminahuis verwel komde. In zijn speech gaf de heer v. d. Werff antwoord op de vraag waarom de Z.L. M. de leerlingen van „Nijenrode" heeft uitgenodigd. In de eerste plaats geldt dit bezoek om de „public relations" meer tot zijn recht te laten komen. Bo vendien neemt de specialisatie in de economie zoveel toe, dat de verschillen de bedrijfstakken steeds meer van el kaar afgroeien. Het derde punt, dat de kringvoorzitter aansneed was de con troverse tussen stad en platteland. „Een zaak, die de landbouw nog al hoog zit en niet altijd even prettig ligt" aldus de heer v. d. Werff, die er onmiddellijk aan toevoegde, dat ook de landbouw daaraan schuldig is. „Moge dit bezoek bijdragen tot opheffing van de tegen stellingen". Voorts legde de heer v. d. Werff de nadruk op een vijftal punten, die tijdens het bezoek van belang zijn. Ten eer ste gaat het om het verblijf bij de Zeeuwse boer zelf. Daarnaast mag het bezoek aan diverse bedrijven, die nauw bij de landbouw betrokken zijn, niet uit het oog worden verloren. Als derde punt noemde spreker het bekijken van de oester- en mosselcultuur in Yerseke. Ook het deltaplan met alle daarmee sa- I)e bedrijfsgebouwen van de Wilhelminapolder genoten een grote belangstelling van de „Nijenrode"- leerlingen. Op de foto ziet u een groep hijceii bij de graansilo, luisterend naar een deskundige uiteenzetting. menhangende problemen zal ruim schoots belicht worden en tenslotte krij gen de jongelui tijdens de forumavond op donderdagavond in het Wilhelmina huis een groot aantal landbouwzaken te horen. Na dit openingswoord kregen de stu denten onmiddellijk te maken met het eerste onderdeel van hun programma. Ir. J. Minderhoud, directeur van de Ko ninklijke Maatschappij „De Wilhelmina polder" gaf een interessante uiteenzet ting over het wel en wee op dit grootste particuliere landbouwbedrijf van ons land. De heer J. Stavenuiter, die stage heeft opgelopen op het bedrijf van de Wilhelminapolder, sprak een hartelijk woord van dank voor het welkom na mens de leerlingen waarna het gezel schap in drie groepen verdeeld, de ver schillende bedrijfsgebouwen met intense belangstelling bekeek. Des avonds was er ruimschoots gelegenheid om met de gastheren en hun gezinnen van gedach ten te wisselen. Vandaag worden de coöperatie te We meldinge, de veiling te Goes, het ko ninklijk kweekbedrijf van de fa. v. d. Have en een oester- en kreeftenbe- drijf in Yerseke bezocht, met 's avonds een inleiding van burgemeester A ,C. Willemsen van Yerseke over verleden, heden en toekomst van de oester- en mosselcultuur. Deze bijeenkomst vindt plaats in hotel Nolet. nomische zaken advies gevraagd -aan de SER, die hiervoor bereids een com missie heeft ingesteld. Een commissie uit het hoofdbedrijfschap detailhandel gaat zich eveneens met dit probleem bezighouden. Beste oplossing De heer Dorr betoogde dat in ver band met andere bedrijven de afstand wat de vrije tijd betreft niet groter moet worden, terwijl ook gelet' dient te worden op het gezinsleven en de sport beoefening. De consument zal verder zoveel mogelijk tegemoet gekomen moe ten worden. Met het oog op het verloop van per soneel, het bezorgen van goederen en het bezoeken van handelsreizigers is de beste oplossing: Wanneer iedereen een vrije zaterdag heeft, een verplichte win kelsluiting op zaterdagmiddag en maan dagmorgen. De koopgewoonten dienen gewijzigd te worden, dat op de zater dagmorgen inkopen worden gedaan, waartoe degenen die nu reeds een vrije zaterdag hebben, zullen worden opge wekt. Twee jaar? De heer Dorr deelde mee dat een vrije zaterdagmiddag in de detailhan del nog wel twee jaar op zich kan laten wachten. Hij was bereid het standpunt te verdedigen van een koopavond op vrijdag, gevolgd door een sluiting van de winkels -op zaterdag. Dit laatste ech ter speelt voorlopig nog maar in het achterhoofd van de bedrijfsgroep. De vergadering besloot dus geen me dewerking te verlenen om in Middel burg de wihkelsluitingsregeling gewij zigd te krijgen. Eensdeels omdat men de dinsdagmiddag verre verkiest boven de maandagmiddag en anderdeels ge let op het vrijwillige karakter van een eventuele maandagmorgen vrijaf te krijgen, welk karakter geen enkele waarborg biedt. Mej. A. v. d. Leeden over werk van Plattelandsvrouwenbond GOES. Mej. A. v. d. Leeden gaf tijdens de vergadering van de Ned. Bond' van Plattelandsvrouwen afd. Zuid- Beveland in de Prins van Oranje, een overzicht van de werkzaamheden van do landelijke Bond. Zij memoreerde hierbij de verschillende werkzaamhe den die verricht worden op het terrein van ontwikkeling, ontspanning, kleding, tuinieren, recreatie, redactie en wat dies meer zij. Zij noemde ook een ont zagwekkend aantal organisaties zowel landelijk als internationaal waar de Plattelandsvrouwenbond bij aangesloten is. Vooral het contact tussen de vrouwen van diverse landen is bijzonder aanbe velenswaardig omdat de vrouw van nu de toekomstige leidende generatie op voedt en daarom veel kan bijdragen tot een goede verstandhouding van de vol ken onderling. Zij roemde daarom voor al het werk van de contactcommissie met de bonden in het buitenland, die nog niet lang geleden is opgericht, maar een steeds belangrijker plaats zal gaan innemen. Na de pauze werd de Z.L M - film „Journaal 1960" vertoond. DEN HAAG. De classis Appinge- aam van <&e Gereformeerde Kerken heeft ds. P. N. Kruyswijk te Schildwol- de op zijn verzoek uit zijn ambt ont heven. Ds. Kruyswijk heeft verklaard bezwaren te hebben tegen de belijdenis, met name tegen de kinderdoop. Hij is een aanhanger van de Pinksterbewe ging. Ds. Kruyswijk, die pas tien maan den predikant is, werd in juli 1960 te Schildwolde in zijn eerste gemeente be vestigd. BEURSBERICHT GOES, 15 mei. Aardappelen, Bintje 35 mm. opw., binnenlandse sortering 5—/ 7,50. Alpha, 35 mm. opw., 4. Naar bintje voor export bestond geen vraag. Prijzen per 100 kg., geleverd aan de sorteerinrichting, sor- teerkosten voor rekening van koper. Voeder aardappelen noteerden 1,752,25 per 100 kg. Vlas. Goede kwaliteit ongerepeld vlas, af boerderij 15—18 cent per kg., afwijkende kwaliteit 1015 cent per kg. Goede kwali teit gerepeld vlas, af boerderij 2025 cent per kg., afwijkende kwaliteit 15—20 cent per kg. Eieren. Voor de eieren kan een prijs worden gemaakt van 2,05—2,09 per kg. GOES, 15 mei. Kruisbessen export 1.14 1.65. BERGEN OP ZOOM. Asperge veiling 16 mei: aanvoer 14.000 kg, AA extra 3.10, AA A e*tra 3.15. Al 3.00, B extra 3.05, BI 2.85, C extra 2.20, Cl 1.60, Dl 1.15, El 1.30, Ell 1.00, F 1 2—40, stek 0.65. COLIJNSPLA ATVISMIJN. Export gar nalen 1197 kg U .01—2.45, schar 346 kg, bot 315 kg, wijting 34 kg, tong 487 kg. rog 11 kg, paling 18 kg, tarbot 1 kg, wulk 87 kg, onges. vis 37 kg, doongedr. vis 136 kg» De pelsjagers van de Slangenrivier De pelsjagers van de Slangenrivier is een film die de verovering van het Westen van de Verenigde Staten door de blanke kolonisten uitbeeldt. Als zo danig het gewone patroon: pistolen die In Grand Goes. Maitresse Sophia Loren maakt furore in de film Maitresse (City Middelburg) waarin zij met als tegenspeler Tab Hunter blijk geeft ook in Amerikaanse films met haar emotionele spel uit de voeten te kunnen. Het onderwerp is weinig ver heffend voor de cultuur en ontspanning zoekende mens. Voor beulen geen genade Electro Middelburg brengt de keihar de film „Voor beulen geen genade", waarin Brian Donlevy de hoofdrol speelt. In deze film vieren misdaad en straf hoogtij. Wie behoefte heeft zich hieraan anderhalf uur op te offeren, kan in Electro terecht. Bloed in de prairie Luxor in Vlissingen vertoont weer eens een wild-west drama waarbij het nogal ruig toegaat. Twee Indianen vervallen een postkoets en doden een dokter, maar ze worden ten slotte ge grepen. De geschiedenis is pover van opzet, doch boeit wel. Dat het recht ze geviert is eigenlijk het enige positieve aan dit product. Zal wind erven Een onderwijzer verkondigt op zijn school de Darwin-theorie en wordt hier om gearresteerd. Dit speelt zich af in een gemeenschap waar de wet geldt dat men niet mag spreken over dingen die in strijd met de bijbel lijken te zijn. Er ontstaat een boeiende en tevens komische strijd tusse advocaat en open bare aanklager waarbij men meerma len de adem inhoudt. Mede door het voortreffelijke spel van Spencer Tracy als advocaat is „Zal wind erven" (Al- hambra Vlissingen) een uitstekende film geworden. BRUINISSE. Op de Huishoudschool te Bruinisse, heeft mevrouw Bruil-van der Kooy, die na haar huwelijk nog als tijdelijk lerares was aangenomen af scheid genomen. Door de leerlingen werden haar nog enkele presentjes als afscheidscadeaus ter hand gesteld. De eigenlijke huldiging met afscheidsca deaus en speeches had in 1960 plaats, toen zij aftrad als directrice. Het werk van mevrouw Bruil, wordt thans overgenomen, door mejuffrouw C. van der Hoeven uit Den Haag. BRUINISSE. Te Bruinisse is men begonnen met het heiwerk voor het via duct in de weg die van de Grevelingen dam loopt naar Rijksweg 18, (de weg Zijpe Zierikzee. Dit viaduct komt over de Cornells Hageweg, de weg langs de Noorddijk). Het is de bedoeling 60 palen te heien. Het werk wordt uitgevoerd door de Ne- derl. Hei Mij., dezelfde firma die het heiwerk voor de sluisdeur verrichtte. Het jeugdcircus „Hoger Op" uit Goes gaf onder leiding van de heer Kaaisteker een goedbezochte uitvoering te Wolf aartsdijk. Er werd een gevari- eerd programma van acrobatiek, mu ziek, zang en dans geboden. De collecte voor de kinderbescher ming (Sakor) heeft in Wolfaartsdiik 93,50 opgebracht. De postduivenvereniging „De Brue- se Trekker" te Bruinisse nam deel aan de wedvlucht uit St. Ghislain. De uit slag was: 1, 3, 4 en 5 P. Zanddijk te Sirjan-sland, 2, 6 en 8 C. Bal te Sir- jan-sland, 7 en 10 D. de Koning, 9 A. J IJzelen-berg. Tot postcommandant van de rijks politie te Nieuwerkerk is benoemd de heer I. C. van Ardenne. opperwacht meester van de rijkspolitie te Bier vliet. In Zierikzee ZIERIKZEE. Vrijdag a.s. zal een delegatie van 40 jongelui uit St. Hilaire en 40 uit Hatfield in Zierikzee arrive ren in het kader van de uitwisseling van bezoeken tussen Zierikzee en beide plaatsen. De buitenlanders zullen zater dagmorgen officieel op het stadhuis worden ontvangen door burgemeester mr Dijckmeester. Hierna, omstreeks S? rpf zal de burgemeester van St. Hilaire, de heer Cheval op het Kraamplein het monument ter herinne ring van de jumelage onthullen. Deze gedenkplaat is aangeboden door St. Hi laire en is een duplicaat van het in 1960 in deze plaats onthulde monument. Tij- d.ei??j e Pinksterdagen zullen sportwed strijden worden gehouden, terwijl een rondvaart op de Oosterschelde op het programma staat.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 5