„Ontwikkeling niet meer te stuiten" DE FINISH IN ZICHT 1 \W"m MufT -y &w\ «mjaKssr - r 1 A■mrV' \ZMb wBMBÊ^SjP 't^uA-.ZARkov. IKWIL^ koelkasten Heb tneett ue/ikockfe, tn&tJi tiv SuJiopd EERSTE KAMER KRITISEERT BELEID VIJFDAAGSE Strafvervolging minister Visser gaat niet door TiBp1 will KAPPIE EN DE SLAAPSLAVEN Teleurstelling in Arnhem over plan t.h. in Enschede ROYAAL AANVAARDEN OOK VOOR AMRTENAAR Spaarbankbond naar Vlissingen Woensdag 17 mei 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 2 Niet vooraan 431647 ZIJ GAVEN Harde noten Tekort Dreigend verlies wereldreis weddenschap RAAD THOLEN illlllililllllllliil FLITS GORDON in het heelal t door Dan Barry MIERTldNALSHIJ Bid KOMT, A iiiiiiiiiiiiii DE lm TINTELS door I Jack gg Dunkley 1 iiiiiniiiiiiraiii!!» Elfen nieuwsdienst ARNHEM. B. en W. van Arnhem (hebben in een adres aan de Tweede Ka mer hun teleurstelling uitgesproken over het plan van minister Cals de derde technische hogeschool niet in Arnhem maar in Enschede te vestigen. B. en W. zijn het niet met de minis ter eens dat een t.h. in Arnhem excen trisch zou liggen voor Twente. Volgens het Arnhemse gemeentebestuur is Arn hem met de openbare vervoermiddelen veel makkelijker bereikbaar dan En schede. Slechts acht procent van het openbare vervoer in Gelderland is op Enschede gericht, aldus het adres. De minister had ook aangevoerd dat een hogeschool in Arnhem remmend zou werken op de ontwikkeling van het 'hoger onderwijs in Eindhoven, Utrecht en Nijmegen, omdat een t.h. in Am- hem haar studenten voor een deel uit het zelfde gebied zou moeten krijgen, als het hoger onderwijs in die drie ste den. B. en W. van Arnhem stellen daar tegenover dat dat ook enigszins het geval zal zijn bij een t.h. in En schede. Het aantal studenten dat bij vestiging van een hogeschool in Arnhem meer aan Nijmegen en Eindhoven zal worden onttrokken, dan bij een vestiging in Twente is zeer klein, zo zegt het adres. Voor Utrecht zou een vermindering 'geen bezwaar zijn, zo menen B. en W., want in het rapport spreiding hoger on derwijs wordt voor Utrecht enige ont lasting gewenst geacht. ROTTERDAM. Op de hoek van het Weena en de Karei Doormanstraat wil Esso een grote, bovengrondse parkeer garage gaan bouwen. De architect H. A. Maaskant heeft de schetsontwerpen gemaakt. Binnen drie maanden moe: de beslissing vallen of de bouw doorgaat Op de tentoonstelling, die op opbouw dag morgen dus in het Rotterdam se Bouwcentrum wordt geopend, is di plan te zien. Van onze parlementaire redacteur D£n HAAG - Deze maatschappelijke ontwikkeling is niet te stuiten en men doet dan wijs om haar ook niet te stuiten. Met deze uitroep heeft gisteren het a.r. Eerste Kamerlid prof. mr. W. F. de Gaay Fortman de vrije zaterdag tegen het regeringsbeleid in verdedigd. Hij voegde er namelijk aan toe: Men moet deze ontwikkeling royaal aanvaarden, ook voor de ambtenaren. Deze verklaring werd afgelegd op het ogenblik dat het kabinet in kri tieke onderhandeling, juist over de kortere werktijd voor het over- heidspersoneel, bijeen was op het mi nisterie van Justitie. Niet doen alsof het een ramp zo luidde verder het advies van prof. De Gaay Forman; er zitten heus wel goede kanten aan. Ook de vrijetijds besteding zelf zal zich moeten ont wikkelen. Maar het is wel zeker dat de vrije zaterdag zal worden besteed aan werk dat maatschappelijk heel nuttig kan zijn. Ons land loopt met de vrije zater dag niet vooraan in het gelid der na ties, meende de k.v.p.-er J. A. Mid delhuis. Wij moeten zorgen onze plaats Van een onzer verslaggevers VLAARD1NGEN. Nog tien dagen voor de boeg en nog maar 1.206,22 is er nodig om het doel van de actie voor garage Wouters te bereiken! Op de giro van het comité te Vlaardingen kwam gisteren 1340 gulden binnen. Verder werden een losse gift van 2,50 en een brief met een tien dollarbiljet (36 gulden.) ontvangen. In Tilburg werden gisteren onder N.N. vier bijdragen gestort me-t een gezamenlijk bedrag van 36 gulden, zodat het saldo van gisteren 1.414,50 was. Daarmee is thans, tien dagen voor de fatale datum, in totaal al een bedrag binnen van 7.145 gulden! Zo zijn wij met één klap in het zicht van de haven gekomen. Nog zo'n d>ag en wij zijn er! Het comité is optimistisch ge stemd. Uit de opwekkende woorden op sommige girobiljetten valt af te leiden, dat de milde gevers dat ook zijn. Dat blijkt uit kreten als: „Dit doen veel te weinig" en „Houdt er de moed maar in, mijnheer Wou ters". Dat blijkt ook uit de bijdrage van de Bovagafdeling op Flakkee, en uit de vraa-g van de Rijkspolitie te water uit Wemeldinge, die de bij drage vergezeld liet gaan van de vraag: Wie volgt? Er zijn steeds meer loftuitingen voor de trouwe monteur Wim Bie- rings. Een van de schenkers specifi ceerde zelfs hoe zijn bijdrage moest worden verdeeld tussen de heer Wouters en zijn trouwe knecht. Verder was er een suggestie van een inzender om een werkkapitaal van tienduizend gulden bijeen te brengen, dat als renteloos voorschot ter beschikking zou moeten worden gesteld aan de heer Wouters, opdat hij weer helemaal op streek kan ko men. Wij kregen reeds enkele toe zeggingen dat men daarvoor een flink bedra-g beschikbaar wil stel len. Eén lezer gireerde maar vast f 25.-. Het comité komt hedenavond bij een. Verschillende van deze sugges ties zullen worden besproken. Mor gen zullen wij daar nadere medede lingen over doen. Thans staan wij voor het feit, dat vóór het verstrijken van de termijn van uitstel het direct nodige bedrag bijeen kan zijn. Aan de vooravond van Kerstmis 1958 werd beslag gelegd op garage Wouters. Zullen wij Pinksteren 1961 tot een waar feest maken voor dit gezin? Hier is nog eens het gironummer: ten name van W. N. Benoist, Van Hogendorplaan 105C, Vlaardingen. Hieronder volgt de lyst van bij dragen die gisteren binnenkwam: P. den Hartog Groot Ammers 10, mevr. M. S. Smalbil-Onseli Den Haag 10, J. v. d. Stel Eindhoven 4, Ga rage L. Hamers Heerlen-Limb. 5, P. A. van Straten Gem. Everdingen 10, D. Basoski Rotterdam f 10, H. Reijnen Heerlen 10, N.N. Utrecht 10, L. Hordijk Pernis 2,50, N.N. 10, Lijn- vaarder („Bestemd voor bedrijfskapi taal") Rotterdam 25, A. M. van Loon Vlaardingen 2,50, mevr. Meijler-Tho- massen Rotterdam 10, Personeel Rijkspolitie te Water te Wemeldinge f 10, Joh. C. Louman Rotterdam 10, mevr. C. de Leeuw („Een lintje en gou den medaille voor Wim") Santpoort 15, K.B. Rotterdam 10, H. Vrees- wijk Rotterdam 5, N.N. f 10, Wim, Theo en Marian Meerdink Europoort- Rozenburg 10, wed. L. Dekker Zuid Beijerland 5, A. W. Voorwinde Hoek van Holland 10, W. H. Oogjen, schip Willem Waspik 10, H. Ringlever Bas- tiaans („Voor de zaak waar een trou we knecht werkt") Rotterdam 2,50. Jac. Bamak Leiden 5, D. Wijckels- ma Rotterdam 10, N. J. Elzenga, Norg 25, A. M. Tjebbes Groningen 10, D. Aalbers Arnhem 10, Fa. H. Groene veld K. Jager Hoogezand 10, P. Leijsma Assen 10, F. Sieuwerts 't-Harde 5, H. Poort Groningen voor Comité Wouters 10, voor sigaretten Wim Bierling 5, Antony Warnaars Enschede 100, N.N. Rijkspostspaar bank Amsterdam 25, J. F. van Waal wijk Rotterdam 10, N.N. Delft 10, Aard Lagerwaard Capelle a.d. IJssel 10, Fotex Handelsond. Rotterdam 25. N.N. Utrecht 1, E. Tims Rot- terdam 10, J. L. van Ouwerkerk n.v. Rotterdam 25, G. T. de Klerk Rotterdam 20, Handelsond. „Pimaro" Rotterdam 15, L. M. de Roo Rotter dam 10, P. M. v. d. Heuvel Rotter dam 10, H. Elzenaar en Zn. Vlaardin gen 10, M. J. de Koster 's-Gravenpol- der (Z.) 2,50, mej. G. C. Telders Den Haag 5, C. D. Oosterwijk's Handel- Mij. Den Haag 25, E. A. Kersseboom Rotterdam 2,50, M. de Koomen Rot terdam 10, Fa. N. van Rijsoort Gouda 5. Garage V.D. Wissekerke 50, N.N. Zeist 5, J. G. Drewes Utrecht f 5, The United States Equipment Ga rage-Uitrusting n.v. Rotterdam 25, W. Ruiter Alblasserdam 2,50, Fa. H. Tie- leman Cz. Zonen Melissant 15, G. Zanen Rotterdam 25, J. J. Koedood Azn. Rotterdam 10, P. C. van der Zande Rotterdam 10, P. E. de Mil- liano Breskens 10, wed. C. Dominicus Goes 10, P. L. M. Albers Rotterdam f 5, Dalro Rotterdam 7,50, W. Acker- man Rotterdam 10, Fr. Fr. Jonker (Opm.: 400 autorijders x 25 10.000 als renteloos voorschot Te ver rekenen na b.v. 1, 2 of 3 jaar en dan alleen door levering van olie, benzine of kleine reparaties. Dit is bedoeld als grondkapitaal om mee te werken. Ik ben no. 1.) Voorschoten 5, H. A. v. Velzen Rotterdam 10, K. C. L. Nw. Helvoet 7,50, C. Kruyt Brielle 5, H. de Groot Leidschendam 10, J. La- gerweij Utrecht 25, N.N. Rotterdam 10, J. P. Kooy Café „Centrum" Ar- kel 5, H. Jonkers Rotterdam 10, K. F. W. Smalt Rotterdam 10, Rede rij v.h. J. C. v. d. Linden n.v. Rotter dam 30, J. M. Castendijk Den Haag 5, wed. J. B. Zeist 10, E. van Waal Voorburg 5, N.N. Schiedam 5, J. van Bergeijk Breda 5, C.v. G. Delft 5, Th. J. Fossen („Houd er de moed maar in meneer Wouters") Am sterdam 2,50, J. Boogaard Aagteker- ke 2,50, I. Cohen (I. Aribo) Leiden f 2,50, N.N. Rotterdam 10, W. van der Griendt Haarlem '5, H. Verschuur Rotterdam 10, N.V. tot Exploitatie der Winkelzaken van Vis van Heemst („Dit doen we nog veel te weinig") Middelharnis 10, C. B. Breda 5, N.N. Rotterdam 25, Bovag afd. Flak kee Jan Nijsse Oude-Tonge 25, Druk kerij Hoogland Delft 50, Dr. K. H. E. Gravemeyer Wassenaar 25, J. R. Rohlfs Leidschendam 25, N.N. Schie dam 5, N.N. Hardinxveld 2,50, mevr. Meeder Rotterdam 10, B. C. van Dip ten Rotterdam 5, mevr. Annie Hans Rotterdam 5, J. A. de Ruijter Rot terdam 10, B. M. P. Kornet Katwijk- Zee 2,50, A. J. Koster Lzn. Schiedam 5, A. H. Weezenaar Rotterdam 2,50, N. W. Muys Vlaardingen 10, Drukke rij „De Maasstad" Rotterdam 50, J. Hilhorst Rotterdam 5, J. J. Stalen burg Alphen a.d. Rijn 5, J. G. de Ruyter Noordwijk f 20, J. H. W. Neger Scheveningen 10, Kunststoffenindustrie Van Boven Gorinchem 25, N.N. Rijn- wijk 2,50, Foto Boer Vlaardingen 10 dollar. in de rij weer in te nemen. Het rege ringsbeleid mag hier niet ontaarden in angstvalligheid. De socialist C. W. van Wingerden zei versteld te staan van het gebrek aan beleid in dit opzicht. Hij kon niet veel goede woorden vinden voor de manier waarop de arbeidstijdverkor ting in ons land tot stand komt, nog minder over het tempo waarin dit ge> beurt. Ook over het loonbeleid in het al gemeen werden harde noten gekraakt, met name over de sfeer tussen de re gering en de Stichting van den arbeid. Er wordt teveel tot voorzichtigheid gemaand, merkte de afgevaardigde Middelhuis op. De regering had meer vertrouwen moeten stellen in de stich ting. Het stelsel van de gedifferentieerde loonvorming kan volgens prof. De Gaay Fortman alleen goed werken als minister, rijksbemiddelaars en Stich ting van den arbeid het in grote lijnen eens zijn. De loonpolitiek is niet door te zetten tegen de algemene wens van het bedrijfsleven in. Hij wilde uiter aard volledig rekening houden met de eigen verantwoordelijkheid van de re gering, maar het bedrijfsleven zal de ze pas aanvaarden nadat er uitvoerig overleg over is gepleegd. Dit overleg is nodig, zei prof. De Gaay Fortman, opdat er geen onbera den stappen op ongelegen tijdstippen worden genomen. Hij meende voorts, dat het bouw bedrijf maar eens moet beseffen welke enorme sociale verantwoordelijkheid het draagt. Het uitvaardigen en een maand later weer intrekken van de algemene aanwijzing, die de vijfdaag se voor de bouw moest tegenhouden, noemde prof. De Gaay Fortman een tekort doen aan de rechtszekerheid; de voorstellen van het bouwbedrijf pasten nl. volgens hem in de spelregels, De socialist Van Wingerden ging nog een stap verder en zei dat er levens gevaarlijk spel was gespeeld met de gegroeide verhouding tussen overheid en bedrijfsleven. Dit kabinet had vol gens hem niet voldoende begrip voor hetgeen de vakorganisaties in de af gelopen jaren hebben gedaan voor het behoud van de arbeidsvrede in ons land. Het zal met dit kabinet ook nu waarachtig wel weer gaan, merkte de afgevaardigde Van Wingerden op, maar men houdt zijn hart vast bij de gedachte dat deze minister als loods moet fungeren. De kvp-er Middelhuis vroeg zich af of minister Van Rooy dan werkelijk zo'n vreemdeling in het Jeruzalem van de loonpolitiek is. Wat de regering heeft gewonnen door het tussentijds openbreken van c.a.o.'s niet toe te staan .dreigt weer verloren te gaan door de snelle uit breiding van de verkorting van de werktijd, zo meende de liberale prof. dr. H. J. Witteveen. Het optimisme van prof. De Gaay Fortman over het „inverdienen" van de verkorting ko hij maar gedeeltelijk onderschrijven. Hij achtte het nog niet bewezen, di men met het huidige systeem va loonvorming de spanningen in onze economie de baas was gebleven. On danks het soms krachtdadig ingrijpen van de regering lijkt toch de loon bereikt. Erg gerust over de ontwikkeling in de toekomst was prof. Witteveen niet. In de periode die voor ons ligt, kan lang niet zulk een grote stijging van de produktiviteit worden bereikt als in de afgelopen jaren. De kans is groot dat sommige bedrijfstakken zich bij het vernieuwen van de c.a.o.'s. juist gaan baseren op de gunstige ontwikkeling van de afgelopen tijd. Daar komt bij, dat juist dan de gevolgen van de ver korting van de werktijd ten volle merkbaar zullen worden. Prof. Witteveen vond het jammer dat de regering zo laat de S.E.R. om advies had gevraagd over een her ziening van de richtlijnen voor de loonpolitiek. Wanneer dat advies komt, in het najaar, dan is de tweede fase van de gedifferentieerde loonpolitiek al in volle gang. De regering zou, volgens hem, heel wat tijdiger voor den dag moeten komen met de volgende huurverhoging, in elk geval voordat de tweede fase van de vrijere loonvorming is begon nen. Dat is de enige mogelijkheid om te bekijken of de compensaties die voor deze huurverhoging zullen wor den gegeven, binnen de ruimte van de stijging van de produktiviteit kun nen worden opgevangen. Hij pleitte verder voor een grotere vrijheid bij de loonvorming, al gaf hij toe dat het in een periode van grote spanningen gewenst kan zijn tijdelijk remmende maatregelen te nemen. 51 Hun nieuwsgierigheid naar het verloop van de weddenschap was zo groo: dat ze er eenvoudig niet aan dachten de bagage van de drie reizigers te controleren. En toen het drietal buiten kwam werden ze opgewacht door een paar allerlief ste meisjes, die hun geurige bloem slingers om de hals hingen terwijl ze hen met een hartelijke kus ver welkomden. Vanzelfsprekend waren de gebruikelijke persfotografen er ook weer met hun flitslampjes. Maar pas de volgende dag, toen de plaatselijke journalisten ernst maakten met hun verwelkoming, be grepen de neven wat de ware reden van die hartelijke begroeting op het vliegveld was geweest. Die twee snoezige meisjes hadden namelijk met hun vriendjes gewed dat ze sa men met de globetrotters gefotogra feerd zouden worden. En die twee meisjes van het eiland, die van hel zuivere ras schenen te zijn, bleken doodgewone Europeaantjes: een van hen was geboren in Schaerbeek, een voorstad van Brussel, en ze sprak Frans met een perfect Brussels ac cent. Toen ze zaten te eten m Tops, een buitengewoon gezellige snackbar, wees Abel op het menu. „Kijk eens", zei hij, „het is nog steeds de achttiende!" „Zo nu, dat is dan voor het eerst dat ik tweemaal per dag op dezelfde tijd heb gedineerd", zei Mare. „En dan te bedenken dat die twee restaurants ongeveer vijfdui zend mijl van elkaar liggen en de vliegtocht twintig uur duurt!" Toen ze wakker werden wierpen de ritselende palmbomen fantasti sche schaduwen op de muren, en vlak onder hun ramen hoorden ze het gebruis van de golven. Ze keken naar buiten. Er werd al druk ge zwommen en gedoken, en de glij- planken schoten door de branding. Het verdriet om het verlies van Di nette begon al wat te verminderen. Ze ontbeten op het zonnige terras, waar ze heerlijk bleven luieren. De twee meisjes die ze de vorige avond hadden ontmoet kwamen hen halen om te gaan zwemmen. Hun bikini's waren zo gedurfd dat de be scheiden zwembroekjes van de rei zigers er vreemd bij afstaken. Trouwens, ze ontdekten tot hun ver bazing dat de algemene dracht op Hawaii volstrekt niet uit bikini's be staat, maar uit de evenzeer bekende mu-mu, een soort felgekleurde nachthemd dat van de nek recht neervalt tot aan de tenen. „Iedere keer als ik zo'n ding zie krijg ik de neiging om „wel te rus ten" te zeggen", merkte Abel op. „Wie zou die zotte dracht in 's he melsnaam uitgevonden hebben?" vroeg Bertrand. „Wel", zei Bertrand, „ik geloof dat die in de vorige eeuw door zen delingen werd bedacht. Eén van hun goede werken.." „Hoe kom je daarbij?" „Iedereen weet dat de inboorlingen hier vroeger zo naakt als in het pa radijs rondliepen. Die goede zende lingen hadden zo'n ernstige opvat ting van de beschaving dat ze op de merkwaardige inval kwamen die meisjes in hun oude aardappelzak ken te hullen." „En jij denkt zeker dat die pin-up meisjes van ons er leuker uit zou den zien in zo'n gestreepte zak", veronderstelde Abel. „Ja, jij bent een van die lui die denken dat de fles beter is dan de inhoud", zei Mare. „Precies", zei Abel. „Maar aard appels of snijbonen ik hèb iets tegen die zakken!" „Jongens, kom mee", zei Bert rand, „dat water ziet er zo verlei delijk uit!" Ze gingen zwemmen en al hun zorgen omtrent de weddenschap gle den van hen af. Ze leefden bij het ogenblik en dat kost nergens ter wereld zo weinis moeite als op Hawaii. Die middag nam Bill Hiss, de be faamde zeiler, hen mee in een cata maran een soort zeilbootje dat bij een goede wind wel dertig knopen maakte. Als een pijl schoot het ran ke vaartuigje over de golven. Soms danste en sprong het als een vurig paard, zodat ze achterover sloegen met hun benen in de lucht. Het was alsof het bootje hapte in de schuim- massa's op de toppen van de golven die een stortbad van druppels op hen deden neerdalen. (Wordt vervolgd) VLISSINGEN. De jaarvergadering van de Nederlandse Spaarbankbond zal dit jaar, op uitnodiging van de Vlissing- se Nutsspaarbank, gehouden wm-den op 26 mei a.s. te Vlissingen in het Schel- dekwartier, het ontspanningsgebouw van de N.V. Koninklijke maatschappij „De Schelde". De plaatselijke spaar banken zullen daar door ongeveer 600 bestuursleden uit het gehele land zijn vertegenwoordigd. De vergadering be gint 's morgens te 10 uur met de jaar rede van de voorzitter van de Neder landse Spaarbankbond, mr. J. J. C. R. van der Bilt. THOLEN. De raad der gmeeente Tholen komt vrijdagavond half acht in openbare vergadering bijeen. Punten van behandeling zijn o.a.: benoeming onderwijzer aan de openbare school voor uitgebreid lager onderwijs, vast stelling nieuw reglement van orde voor de vergaderingen van de raad, verkoop grond aan de N.V. P.Z.E.M., verhuur viswater enz. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. De procureur-gene raal bij de Hoge Raad heeft meege deeld, dat hij de minister van defen sie niet zal vervolgen. De 61-jarige voormalige sergeant-konstabel van de Koninklijke Marine, de heer Fonteijn had daarom verzocht. De minis'ter had hem een onderhoud geweigerd over de manier waarop de heer Fonteijn voor de dienst was afge keurd. Volgens de sergeant had de mi nister met zijn weigering misbruik van gezag gemaakt. De procureur-generaal heeft hem nu meegedeeld, dat hij niet aan het ver zoek kan voldoen. Volgens de wet op de ministeriële verantwoordelijkheid kan een strafvervolging tegen een mi nister alleen worden ingesteld in op dracht van de Koningin of de Tweede Kamer. In Hoenderloo is gisteren het huis van de familie Dalhuizen uitgebrand. De vrouw des huizes had het vuur ont dekt en de brandweer gewaarschuwd, maar die stond met de handen in het haar tegenover het felle vuur. Advertentie f J5T6VE NOG BUI- Rr >7/1L TEN KENN15 ■HStoriniv DALE? fuiV/aStI pW:jB I li V/wl 8 g M IBHR y m MM K .(Ar ^2^im MM ijiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiitiuiiiiiiiiiiiniiiiiiiiinniiiiiiiiiiiHniiiinftiiiiiiitniiiiiinniiiiiiiiiiiiiiiinitiiiiininiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitntiiiiiniiimiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiüiiiiiiiiimiiiiniiiiiiiiiiii^ BOSCH Alleenvert. N.V.Willem van Ri|r», Amsterdam-W. - Postbus 8005' 4. Nadat het radiopraatje met de „Bel la" zo vreemd was geëindigd, beende Kappie opgewonden naar de stuurhut. „Koers veranderen, jong!" riep hij de maat toe. Deze zuchtte opgelucht. „Graag, ik zal gauw maken dat we uit de buurt van de Tweeling-eilanden komen," antwoordde hij, een ferme draai aan het stuur gevend. „Om de bliksem niet!" riep Kappie, de fout herstellend. „We varen recht op de eilanden af, klont! Er is daar iets vreemds aan de hand met een ander schip." De stuurman voerde het bevel met tegenzin uit. „O. oh., dat gaat mis met ons.." dacht hij, „net als met dat stoere fre gat uit het lied! Ik voel aan de tril lingen in mijn eksteroog, dat het niet pluis is op die Tweeling-eilanden.." Intussen tuurde Kappie de zee af om iets te ontdekken van de „Bella". Het andere schip kwam tegelijk in zicht met de eilanden, waarvan de va ge omtrekken opdoemden uit zee. Maar Kappie had daar geen oog voor. „Wat zou er op dat schip gebeurd zijn..?" mompelde hij bezorgd. „Drom mels... moet je zien! Het laveert als een duizelige krab en dat in volle vaart...! Als we niet uitkijken ramt het ons ja nog!" 24. Bij het schijnsel van de toorts kon Otto Rochus duidelijk herkennen. De lageveldse hoofdman begroette het vrouwspersoon onderdanig, terwijl zijn mannen wat onwennig toekeken. De ou de toverkol had uit het struikgewas een kort laddertje gepakt en zette dat tegen de paal, waarna .e, met een paar gemompelde woorden de vogel weer in zijn hok zette. Daarop wendde ze zich tot Rochus en na een paar woorden met hem gewis seld te hebben, nodigde ze hem uit met haar mee te gaan en beval ze de ande ren, op dezelfde plaats achter te blij ven. Zoveel kon Otto vanuit zijn schuilhoek duidelijk opmaken en hij vond, dat wan neer hij zich hier nu toch eenmaal in gevaar bevond, bij maar beter zoveel mogelijk kon weten van alles, wat er omging. Bovendien wond de aanblik van al dat geheimzinnige gedoe hem zo op, dat hij, eerlijk gezegd, vreselijk nieuws gierig was. Hij haastte zich dan ook, zorgdragend, geen geluid te maken, in de richting van de weg, waar het oude mens langs was gekomen. Voordat zij met Rochus dat punt bereikt had. zag hij schemerig het smalle slingerpaadje voor zich liggen.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 2