Dreigbrieven voor wie in Israël wil getuigen Brand gesticht in woonhuis COMMENTAAR VAN KIJKER BEHANDELD IN PROGRAMMA Willy van Hernert: twaalf keer naar één toneelstuk ONONTPLOFTE V-l WORDT NA 17 JAAR OPGERUIMD DE SCHANDE VAN HET TEGENWOORDIGE DUITSLAND Jongelui wegens mishandeling van kelner berecht I B.B.C. haalt jeugd voor het scherm SLOTUITZENDING ACTIE-TOLTÈN „DE KAUKASISCHE KRIJTKRING" programma's In Frankrijk geen grondspeculaties Puistjes-Pukkels DERMASEPT-ZEEP Woensdag 17 mei 1961 zeeuwsch DAGBLAD Pag. 11 „blok ijs" „onmogelijk" humor EIS: 15 MAANDËN Chansons, songs, liedjes Italië-Engeland Werkzaamheden duren drie maanden IN HET KORT Meer kleuren-t.v. in Rusland Stereofonisch concert vandaag vandaag Van onze rechtbankverslaggever T\E schande van het tegenwoordige Duitsland is gisteren in Jeruzalems Beth Ha'am onthuld. Een oude predikant, Heinrich Grueber, een van de persoonlijke slachtoffers van Adolf Eichmann, vertelde dat mensen, die joden hebben geholpen, op het ogenblik in Duitsland opnieuw worden bedreigd. „Ik zou", zo vertelde hij het hof, „hele stapels dreigbrieven kun nen overleggen, die ik heb ontvangen nadat bekend was geworden dat ik naar Israël zou gaan om te getuigen". De mededeling van dominee Grueber kwam, nadat rechter Halevy hem had gevraagd of het niet als een eer werd beschouwd, wanneer men in de oorlog joden had geholpen. „Inder daad", zo antwoordde de getuige. „Het is een eer, maar iemand die deze eer te beurt is gevallen staat nog steeds bloot aan bedreigingen". „Ik heb hem nooit gesproken", ver klaarde ds. Grueber gisteren. De predikant moet worden be schouwd als een van de kernfiguren uit het verzet van de kerken tegen het regime van Hitier. „De enige met wie wij spraken was Bernhard Loesener, voor wie ik na de oorlog graag een denazificatie-papier heb getekend." Dr. Servatius heeft dominee Grueber nog aan een uitvoerig kruisverhoor on derworpen. Hij wilde o.m. van hein we ten of het op Eichmann geen invloed zou hebben gehad als de Duitse kerken zich allemaal tegen Hitier hadden ver zet. Hij citeerde uit een tijdschrift van de Evangelische Kerk, waarin een ar tikel pro-Hitler stond Oipgenomen. Dommee Grueber gaf sarcastisch ten antwoord: „Ik weet niet of Eichmann zijn morele dogma's door de kerken liet voorschrijven. Wel weet ik, dat vele christenen verblind zijn geweest. Maar er is een groot verschil tussen het Heil Hitler-geroep van de eerste dagen van het regime en de misdaad, waar- Dit onthullende detail kwam ter spra ke, omdat dominee Grueber de naam van een Duitser, die hem in de oorlog had bijgestaan bij het helpen van joden, niet wilde noemen. „Ik moet eerst zijn toestemming hebben. Ik wil het hof wel zeggen wie hij is, maar dan achter ge sloten deuren". Ds. Grueber was in 1943, wegens zijn activiteiten ten behoeve van de joden, gearresteerd. Dit is, volgens de open bare aanklager, geschied op bevel van Eichmann. Ds. Grueber wist zelf niet aan wie hij zijn gevangenneming te wij ten had. Wel kon hij zich Eichmann nog goed herinneren. Hij had veel met hem onderhandeld en hem steeds bezworen om toch op te houden met de vervol ging van de joden. „Maar hij leek wel een blok ijs, zo onaandoenlijk zat hij daar in zijn kan toor". Anders was het gesteld met o.a. de vader van de voor de oorlog door een Duitse verzetsstrijder doodgescho ten Duitse attaché in Parijs. Die oude man was steeds vol mede dogen, en hielp ds. Grueber bij zijn po gingen om joden te redden. De grijze predikant gaf een perfecte beschrijving van de Duitser in het algemeen, en van Eichmann in het bijzonder: „Vanaf het ogenblik dat hij zijn uniform aan heeft, is hij volstrekt ongevoelig voor recht en zet hij zijn geweten aan de kant" Toch stond ds. Grueber niet op de katheder in Beth Ha'am om haat en verderf te prediken. Hij verontschuldig de zich zelfs tegenover Eichmann: „Ik hoop niet dat de verdachte het mij kwa lijk neemt als ik dingen over hem zeg, want ik ben hier niet gekomen om wraak te oefenen". Het moet ontroerend zijn geweest de ze woorden te horen uit de mond van een man, die door toedoen van Eich mann het allerergste heeft ondergaan, wat hem in zijn lange leven is overko men. Sprekend over zijn ervaring in het kamp Dachau zei hij: „Het is onmoge lijk om een schets te geven van wat daar gebeurde. In Dante's Inferno wordt een beschrijving gegeven van de hel, maar daar kon men tenminste zfjn mond nog opendoen en klachten uiten. Deze hel was nog afschuwelij ker." Ds. Grueber vertelde andermaal van executies en vergassingen, van wagons vol kinderkleertjes, van het uitzinnige cynisme van de Duitsers. „Als een mens werd neergeschoten was er niets aan de hand, maar, als er een schop werd vermist, moest er een rapport worden opgemaakt." De nu 69-jarige predikant is gered dankzij een van die sentimentele be vliegingen, die de Duitsers zo eigen kunnen zijn. Ds. Grueber was gedoemd om als voorwerp te dienen voor de ex perimenten van een zekere dr. Rascher. „Toen ik in zijn spreekkamer kwam noemde hij mij een zwijn, want dat was de gebruikelijke aanspreektitel. Hij ver telde me dat zijn grootvader een domi nee was geweest. Ik zei hem, dat zijn grootvader gewandeld had op de weg van de waarheid, maar dat zijn ziel geen rust kende omdat hij wist wat zijn kleinzoon nu deed. Plotseling begon dr. Rascher mij mijnheer te noemen en hij liet me vrij. Hij liet een ambulance komen en behandelde mij achteraf voor al mijn ziekten, en gaf een ver klaring dat ik ongeschikt was voor verdere gevangenschap". Dominee Gruebers getuigenis bevat enkele bijzonder onaangename elemen ten voor de tegenwoordige Duitse staatssecretaris, dr. Hans Globke. Die heeft altijd beweerd dat hij ge durende de oorlog zijn hoge post aan het ministerie van binnenlandse zaken (afdeling „joden") is blijven bekle den, omdat hij voor het redden van nazi-slachtoffers in contact stond met de kerken. voor we op het ogenblik hier bijeen zijn." De predikant vertelde verder dat hij met Eichmann had gesproken over het gerucht, dat hij van joodse afkomst zou zijn. (Dit is een van de sprookjes, die vlak voor het proces opnieuw wer den verspreid ter ondersteuning van de theorie, dat Eichmann zou hebben gehandeld uit zg. „Judische Selbsthass") Eichmann heeft in het gesprek met do minee Grueber het gerucht, dat inmid dels volledig is weerlegd, bevestigd noch ontkend. Even heeft het gisteren in Beth Ha'am gedaverd van het lachen. Men moet de sfeer daar kennen om te be grijpen, dat ieder stukje humor wordt aangegrepen om de spanning die er heerst, te verlichten. Het gebeurde terwijl een vrouwelijke getuige op de katheder stond. Zij stelde het hof honderd ghetto-kronen (vol strekt waardeloos, ook al in de tijd van de Duitsers) als bewijsmateriaal ter be schikking. „Durft u ons al dit geld toe te ver trouwen?" grapte president Mosche Landau. Het lachen klaterde hoog op in de rechtszaal. En ook Eichmann bleek geamuseerd. Een van de verslaggevers, die het voorval bijwoonde, schrijft: „Hij grijns de van oor tot oor, maar zijn dunne lippen bleven opeen geklemd, zoals al tijd." (Gegevens ontleend aan de be richtgeving van Associated Press) Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Op 5 februari zou het in een huis aan de Paradijslaan bijna een hel zijn geworden wanneer de buren van de 22-jarige kok J. K. S. niet hadden gemerkt dat er in de woonkamer van S. brand was uitge broken. Meer dan dat: de brand was gesticht door de op dat ogenblik in een vlaag van verstandsverbijstering verkerende kok, die gisteren voor de Rotterdamse rechtbank terechtstond. S. heeft bekend op vier plaatsen in zijn woonkamer een brandende papieren zak bij gordijnen en andere brandbare voorwerpen te hebben gehouden. De officier eiste wegens het zeer grote ge vaar dat de brand heeft opgeleverd voor mensen en goederen een jaar en drie maanden gevangenisstraf. Het huis was voorbeschikt om als een fakkel te branden: de parterre is in gebruik van een fineerinrichting, op eerste, tweede en derde verlieping samen wonen zeven gezinnen in kamertjes, die voor een groot deel door houten wanden en hardboard van elkaar zijn gescheiden. Men moet er niet aan denken, aldus de officier van justitie, wat er zou zijn gebeurd wanneer een buurman niet toe vallig de brand had ontdekt. Verdachte bevestigde zijn verklaring voor de rech- ter-commissaris afgelegd. Daarin heeft hij gezegd in een zwaarmoedige stem ming te hebben verkeerd omdat zijn vrouw, voor wie hij de hun beschikbaar gestelde woonruimte helemaal had op geknapt, hem enige dagen na hun intrek, met haar kind had verlaten. Dr. Heinrich Grueber, een voor aanstaande figuur in de Duitse evangelische kerk, legt zijn getui genis af. Dr. Grueber heeft Eichmann persoonlijk gekend. Zijn bemoeienis met de vluchtelingen leidde er toe, dat Eichmann hem naar het concen tratiekamp Dachau liet zenden. Advertentie Advertentie CALVÉ Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM. De Rotterdamse rechtbank heeft gisteren twee van de drie jongelui die hebben bekend op de Westzeedijk in Rotterdam een kelner zo te hebben mishandeld dat hij waar schijnlijk een oog zal moeten missen, tot gevangenisstraffen veroordeeld. De zaak van de derde verdachte, de 23-ja, rige classificeerder P. van V., is naar de rechter-commissaris teruggewezen in afwachting van het psychiatrisch rap port dat over hem zal worden uitge. bracht. De jongste van het drietal, de acht tienjarige bankwerker A. J. G. van K., kreeg zeven maanden met aftrek waarvan drie voorwaardelijk met drie jaar proeftijd, de 22-jarige magazijnbe diende C. van W. acht maanden met aftrek waarvan drie voorwaardelijk met drie jaar proeftijd en toezicht. Eigen nieuwsdienst HILVERSUM. Woensdagmiddag 24 mei verzorgt de Italiaanse televi sie een televisiereportage van de voetbalwedstrijd ItaliëEngeland, die in Rome wordt gespeeld. Leo Paga- no is de verslaggever. De uitzending duurt van vijf voor vier tot kwart voor zes. Een week later, 31 mei, komt de finale om de Europacup op het scherm. De ploegen van Barcelona en Benfica zullen elkaar van vijf voor zeven tot kwart voor negen bekam pen in het Wankdorfstadion te Bern. De verslaggever is ir. A. van Emme- nes. Diezelfde middag wordt om drie uur een reportage verzorgd van de jaarlijkse derby op de renbaan te Epsom in Engeland. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het komt zelden voor dat de kritieken van een kijker een heel televisieprogramma tot ge volg hebben, waarin alle plussen en minnen van 's mans op- en aan merkingen de revue zullen passeren. Achter de titel „Chansons, songs, liedjes", die het programma van vanavond dekt, staat zo'n man, die een tijd geleden naar de pen greep, waarna de Vara zich een heleboel werk op de hals haalde. „De directe aanleiding was de uit zending van Gilbert Bécaud", zo steekt die bewuste kijker, de heer Kruit uit Amsterdam, van wal. „Iedereen vond het fantastisch, maar ik betwijfelde de oprechtheid van die lofzang sterk. Zon der mij op de borst te willen kloppen, kan ik zeggen dat ik meer van de vreemde talen versta dan de gemiddel de kijker, maar ik kon nog geen tien procent van Bécauds spraakwaterval thuisbrengen. Toen ik daarna eens steekproeven nam bij buren, kennissen en op kantoor, bleek dat niemand ook maar iets van de teksten had begrepen. Daarom vroeg ik mij af: wat heeft het voor zin om deze grote, dure ar tiesten voor de Nederlandse televisie te halen, als vrijwel niemand ze be grijpt, en: waarom dan niet alles ge daan om goede Nederlandse teksten te krijgen, gezongen door Nederlandse ar tiesten?" Die opmerkingen legde de heer Kruit aan de Vara voor en na een bezoek van de regisseurs Kruidhof en Knap pert werd besloten om deze hele kwes tie eens grondig te behandelen. Speurtocht Dat gebeurt nu vanavond. De samen stellers hebben wekenlang een soort speurtocht door het wereldje van de lichte muze gehouden om bij compo nisten, tekstschrijvers, muziekuitgevers, vocalisten en grammofoonplatenmakers hun licht op te steken. Wie zich alle maal zullen uitspreken over deze pro blemen, is nog'niet met zekerheid te zeggen, want hieraan zitten ook com merciële belangen verbonden. Wel is men erin geslaagd een aantal vocalisten te engageren die diverse voorbeelden zullen geven van liederen die wel en die niet vertaald kunnen worden. Bovendien zullen de dichters Simon Vinkenoog, Hans Andreus en Remco Campert in de studio aanwezig zijn, waar zij aan de tand gevoeld zullen worden op het stuk van verant woord vertalen van bekende buiten landse liedjes. Vanavond dus een uitzending die oorspronkelijk is, waarin hopelijk felle debatten zullen ontstaan en waarin ook de heer Kruit uit Amsterdam zijn me ning nog eens onomwonden naar voren zal brengen. Van onze correspondent LONDEN. Tijdens de komende zomervakantie gaat de B.B.C. een aantal televisie-uitzendingen verzor gen, speciaal bedoeld voor de jongens en meisjes die op het punt staan de school te verlaten. Gedacht wordt aan de jeugd van omstreeks vijftien, zes tien jaar. „Jullie wereld", zo heet dé nieuwe serie waarin onder meer aandacht wordt geschonken aan de verhoudingen In de gezinnen en aan problemen die verband houden met het trouwen op jonge leeftijd. Het is de bedoeling over deze on derwerpen eerst een gedramatiseerde documentaire uit te zenden. In het volgende programma wordt een aan tal jonge mensen uitgenodigd om in de televisiestudio over het uitgezonden programma te komen discussiëren. Het is niet de bedoeling dat er di recte sexuele voorlichting wordt ge geven in de nieuwe televisieprogram ma's, maar het is heel wel mogelijk dat dit onderwerp tijdens het uitwis selen van meningen ter sprake komt. Televisiekijker Kruit uit Amsterdam Eigen nieuwsdienst HILVERSUM. Dinsdag 23 mei, precies een jaar na de aardbevings- en overstromingsramp in Chili, wordt in een gelijktijdige radio- en televi sie-uitzending het definitieve resultaat bekend gemaakt van de actie-Toltèn. In dit programma spreken ds. J. A. van Nieuwenhuyzen van de V.P.R.O., die het initiatief tot deze hulpactie voor het verwoeste Chileen se dorp Toltèn heeft genomen, en dr. Max Stork, consul van de republiek Chili in ons land. Ook zal getracht worden de luiste raars en de kijkers een indruk te ge ven van de stand van zaken in het her bouwde Toltèn. Van een onzer verslaggevers LAREN Het toneelstuk van Bertold Brecht „De Kaukasische Krijtkring" komt op de televisie. Vrijdag 30 juni zullen de camera's in de Amsterdamse schouwburg staan, waar dit stuk, dat in het Hol land Festival wordt gegeven, spe ciaal nog eens ten behoeve van de televisie wordt opgevoerd. Wat zo'n reportage voor een televisieregis seur betekent, bespraken wij giste ren met Willy van Hemert, die deze uitzending verzorgt. „Er is een fundamenteel verschil tussen een studio-opvoering en een re portage uit een schouwburg" zo zei hij. „In de studio zeg ik als het ware tegen de mensen: ik wil dat u dat en dat ziet en werk daardoor met blikvangers: in het tweede geval moet ik zorgen dat mijn televisiepubliek op de beste plaatsen in de schouwburg zit." Zoomer Op de vraag hoe een dergelijk om vangrijk spel zonder speciale camera repetities op het scherm kan worden gebracht, vertelde Van Hemert: „15 juni is de première van de Krijtkring en dan kunt u mij iedere avond tot en met de 29ste bij de voorstellingen aan treffen, omdat ik de hele mise-en-scène tot in de finesses uit mijn hoofd moet kennen. Met Richard Flink ga ik na tuurlijk eerst het draaiboek helemaal doornemen. Van groot belang is verder waar ik mijn camera's kan plaatsen in de schouwburg en of ik de zoomerlens kan gebruiken, die de scènes dichtbij en veraf geeft zonder schakelen." Van Hemert is bijzonder blij met deze opdracht, die hij nu als free-lance re gisseur heeft gekregen. De maand juni is overigens een uitstekende start voor hem als vrij man. „Donderdag 8 juni regisseer ik het Rotterdams Toneel, dat dan „Poker" van Reginald Rose voor de televisie camera's speelt, met o.a. Ton en Luc Lutz, Ann Hasekamp, Emmy Meunier, Max Croiset en Pim Dikkers en woens dag 14 Juni gaat een spel van mijzelf uit, dat ik om zo te zeggen op het lijf heb geschreven van de vijf eindexami- nandi van de Amsterdamse toneel school. Het heet „Het kind huilt" en is te beschouwen als een aflevering in de serie „Bijna twintig", die overigens nogal hortend en stotend van de vloer komt." WILLY VAN HEMERT televisieregisseur op vrije voeten Van onze correspondent DELFT Wanneer de zaken lo pen zoals ze zijn uitgedacht, zal de firma J. de Vries en Zoon 23 mei beginnen met het opruimen van de V-l die sedert 1944 in het land zit van de veehouder D. P. A. Zuyd- geest in de Lage Abtswoudepolder bij Delft. Het zal een karwei wor den, dat zeker drie maanden zal duren. De V-l werd in 1944 gelanceerd van het terrein van de Lijm- en gelatine- fabriek en kwam hemelsbreed geme ten niet verder dan vijfhonderd meter. De Duitsers vertelden de vee houder Zuydgeest, dat er een Engels vliegtuig was neergekomen en dat hij de resten maar met aarde moest be dekken. Het gelukte de Duitsers later niet het projectiel tot ontploffing te bren gen. Daardoor kampt de gemeente Delft nu bij zijn uitbreidingsplannen met duizend kilo explosieven, een meter of acht onder de oppervlakte. De gemeen teraad heeft al zeventigduizend gulden gevoteerd voor het opruimen van de machine. Men hoopt zo weinig mogelijk schade aan te richten. Maar het werk wordt bemoeilijkt doordat niet precies vast staat, waar het explosieve materiaal ligt Wel heeft men de ligging van de vleugels kunnen vaststellen. Het eerste graafwerk wordt machi naal gedaan. Als men tot ongeveer een meter boven de V-l is gekomen, zal verder met schoppen worden gewerkt. Het projectiel zal daarna helemaal schoon gemaakt moeten worden om te kunnen zien welke ontstekingen moe ten worden verwijderd. Helpt het weg nemen van de ontstekingen niet, dan moet de romp worden opengeboord. Zou men evenwel het apparaat meteen tot ontploffing moeten brengen dan zul len er heel wat maatregelen nodig zijn. Honderd meter verder loopt de spoor lijn Den HaagRotterdam. De veehou der Zuydgeest is in ieder geval al ver zekerd voor schadevergoeding. Daarop zal de pachtkamer toezien. DONDERDAG 18 MEI RADIO HILVERSUM I 402 M KRO: 7.00 Nws; 7.15 Gram; 7.30 v.d. jeugd; 7.40 Gram; 7.45 Morgengebed; 8.00 Nws; 8.18 Gram; 8.50 V. d. vrouw; 9.35 Waterst; 9.40 Schoolradio. NCRV; 10.00 Gram; 10.15 Morgendienst; 10.45 Gram. KRO: 11.00 V. d. zieken; 11.45 Gewijde MUZ: 12.00 Middagklok - noodklok; 12.04 Lichte muz; 12.25 v. d, boeren; 12.35 Land en tuinb; 12.38 Lichte muz; 12.50 Staatsie- bez; 13.00 Nws; 13.15 Zonnewijzer; 13.20 Pianospel; 13.40 Volksliederen; 14.00 Amus muz; 14.25 Gram; 15.40 Vocaal kwart; 16.00 Verkenningen in de Bijbel; 16.20 Kamer- muz; 16.55 Gram; 17.00 V d jeugd; 17.30 Gram; 17.40 Beursber; 17.45 Metropole- ork; 18.15 Sportrubriek; 18.30 Kamermuz; 18.50 Sociaal perspectief; 19.00 Nws; 19.10 Op de man af; 19.15 Pianorecital; 19.30 Ra diokrant; 19.50 Polit lezing; 20.00 Promena de ork; 20.50 Nieuw-Guinea en wij; 21.05 Lichte muz; 21.25 Gram; 21.50 Periodieken Parade; 22.00 Orgelconcert; 22.30 Nws; 22.40 Avondoverdenking; 22.55 Boekbespr; 23.00 Gram; 23.30 Een langspeelplaat uit de Kerk van het Oosten; 23.55 Nws. HILVERSUM II 298 M AVRO; 7.00 Nws; 7.10 Gym; 7.20 Gram; VPRO: 7.50 Dagopening AVRO: 8.00 Nws; 8.15 Gram; 9.00 Gym; 9.10 De groenteman; 9.15 Gram; 9.40 Morgenwijding; 10.00 Gram; 10.50 V d kleuters; 11.00 Kookpraatje; 11.15 Gram; 11.45 Het Continent van de dollar, 12.00 Tiroler muz; 12.30 Land- en tuin bouw; 12.33 Gram; 12.50 Uit het bedrijfs leven; 13.00 Nws; 13.30 Dansork; 14.00 Viool en piano; 14.30 Cabaret; 14.50 Volksliedjes; 15.10 Voordr; 15.30 Gram; 16.00 Gram; 16.30 Lichte muz; 17.00 V d jeugd; 17.30 Gram; 17.40 Staatsiebez: 17.50 Regeringsuitz; 18.00 Nws; 18.15 V d jeugd; 18.30 Lichte muz; 19.00 V d kind; 19.05 Gevar progr; 19.55 Ronde v Nederl; 20.00 Nws; 20.05 Lezing over Gustav Mahler; 20.15 Gram; 22.00 Jazz; 22.30 Nws; 22.45 Act; 23.00 Sportact; 23.10 Discotaria; 23.55 Nws. TELEVISIE 1 NTS: 20.00 Journ KRO: 20.20 In woord en beeld; 20.30 Documentair progr; 20.45 Kunstkron; 21.10 Zwarte kant, toneelstuk Daarna: NTS: Staatsiebez; Daarna: Ronde v Nederland. DUITSLAND 17.00 V d kind; 17.20 V d kind; 17.40— 18.05 V d kind; (Regionaal progr; NDR: 18.25 Progr. overz; 18.30 Die Nordschau; 19.25 Karibische Welt# WDR: 18.40 Hier und Heute; 19.15 Dotto); 20.00 Journ en weer- overz; 20.20 Documentaire; 20.50 TV-spel; 22.20 Laatste nws; VLAAMS BELGIË 19.00 V d jeugd; 19.30 Filmrep; 19.50 Poppenfilm; 20.00 Nws; 20.30 Speelfilm; 22.15 Documentaire 22.40 Nws. FRANS BELGIË 19.30 Reflets du Libéralisme; 20.00 Journ; 20.30 Quizprogr; 21.15 Onbekend; 21.30 Film Daarna: Journ. Eigen nieuwsdienst MONTREUX. De Russen gaan hun uitzendingen van de kleurentele visie volgende maand belangrijk uit breiden. Dit heeft Konstantin Koesa- kof, de voorzitter van de Russische staatscommissie voor de televisie gis teren in Montreux verteld op de in ternationale televisietentoonstelling die daar wordt gehouden. Op het ogenblik kunnen de kijkers in Moskou en Leningrad per week ge durende anderhalf uur naar uitzendin-, gen in kleuren kijken. Dat wordt in juni vier en een half uur. „Wij zijn met onze kleurenuitzen- ding al lang het experimentele sta dium voorbij", aldus Koesakof. „De ontvangers voor deze uitzendingen zijn echter zeer kostbaar. Het aantal kijkers is als gevolg daarvan in Rus land maar germg." Eigen nieuwsdienst HILVERSUM. Zondagmiddag 21 mei verzorgen de K.R.O. en de Avro een stereofonisch concert over Hilver sum 1 en 2. Het omroeporkest en het groot om roepkoor onder leiding van Bogo Les- kovic voeren tut het concert voor co loratuursopraan en orkest van Rein- hold Glière met als soliste de sopraan Nada Vidmar; Le lac enehantée van Ljadow en het Stabat Mater van Karol Szymanowski met als solisten Nada Vidmar, Bogdana Stritar en Scipio Co lombo. radio WOENSDAG. Gustav Mahlers vijftigste sterfdag wordt in de Ne derlandse radioprogramma's her dacht met twee uitzendingen, die echter beide in de middaguren val len. Om kwart voor twee geeft Hil versum I het slotdeel uit de Vierde symfonie in een uit 1905 daterende opname. 's Middags om kwart voor drie kan men Kathleen Ferrier en Dietrich Fischer-Dieskau over dezelfde zen der beluisteren in „Kindertotenlie- der" en Lieder eines fahrenden Ge sellen". Het Radio Filharmonisch Orkest concerteert vanavond om tien over acht over Hilversum 1 onder leiding van Erich Leinsdorf. John Blot is so list in het Eerste Pianoconcert van Rachmaninoff, dat nog stamt uit de tijd dat de componist het conserva torium in Moskou bezocht. Een kwart eeuw later ontstond een nieu we versie van het jeugdwerk en het is welhaast zeker dat John Blot het werk in deze uit 1917 stammende vorm zal uitvoeren. Leinsdorf opent het programma met een uitvoering van de Tragische Ouverture van Brahms. De V.P.R.O. brengt in de rubriek Rijp en Groen (half acht) drie pro- gramma'tjes, die het beluisteren waard zijn: het filmpraatje over de Franse thriller, Ton van der Horsts Jazzrondo en Simon Vinkenoog met Het woord betrapt. Voor de liefhebbers: Oscar Peterson speelt tien minuten in het program ma van Hilversum 2 (om half tien). Denkt u aan Paulus? televisie 1 Woensdag. Vandaag in ruim drie uur acht verschillende uitzendingen, te beginnen met de zangwedstrijd voor kinderen om vijf uur. 's Avonds het journaal, het weeroverzicht en de rubrieken „Achter het nieuws", „Kent gij het land?" en „Vrije nieuwsga ring", om kwart over negen gevolgd door een kritisch programma onder de titel „Chansons, .songs of liedjes?". Tot besluit van de dag een extra jour naal over het bezoek van de Oosten rijkse president (10.20) en nog een film verslag van de Ronde van Nederland. (10.30) Belgie Vlaams: Voor de tv-kijkers die niet geïnteresseerd zijn in het van de Nederlandse televisie overgenomen treurspel „Iphigeneia in Tauris" van Goethe met in de hoofdrol Ank van der Moer (8.30) blijft er vanavond wei nig meer over dan het nieuws en eeu aflevering van het feuilleton „Ivan- hoe" (7.30). Belgie Frans vertoont een film van Jean Sacha „Oss 117 is niet dood" met in de hoofdrollen Yvan Desney, Ma- gali Noel e.a. (8.30). Met „Lectuur voor allen" om 10.00 uur besluit het programma. Duitsland: „De firma Hesselbach" beleeft vanavond weer een nieuw avon tuur. Het gaat over een spaarvarken, waarin geld gestopt moet worden als men een flesje bier of zoiets neemt uit de zelfbedieningskeuken....(8.20». In „Afscheid van het onderontwikkel de dorp" wordt en lans gebroken voor grotere eentra op het platteland in plaats van de vele (onderontwikkelde) nietige dorpjes (9.10) Alice Babs, Svend Asmussen, Ulrik Neumann en het Bengt-Halberg-Trio zorgen voor een half uur pittige muziek uit Scan dinavië (9.40). Van onze correspondent PARIJS. Sudrëau, de Franse mi nister van bouwnijverheid, heeft bekend gemaakt dat de Franse regering geen enkel krediet meer zal verlenen voor bouwwerken, die geplaatst worden op grond die als gevolg van grondspecula ties te duur is geworden. De minister zal binnenkort het parle ment een wetsontwerp aanbieden waarin grondspeculatie kortweg wordt verboden. Voor de strijd tegen deze speculatie heeft de Franse regering reeds een be drag van ruim tweehonderd miljoen gul den beschikbaar gesteld.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 11