Toestand op Schouwen is zeer z or gelijl GRANT ITI CADZAND-BAD BOUWT KRIS 36*» FRUITKWEKERS OP SCHOUWEN ERNSTIG GEDUPEERD Grote schade aan fruitbomen in de Schouwse Westhoek GASTHUISKERK NU MEER ZICHTBAAR Diepgaand wetenschappelijk onderzoek noodzakelijk halfzwaar door Zeeland Haven van Walsoorden groeit wel duidelijk uit z'n jas Z.L.M. OVER STRVCTWROMSTANDIGHEDEN Gebed verhouding tussen Nederland en Indonesië Provinciaal weg- kampioenschap in Hoeven St. Willibrord bouwt in Paauwenburg die lekkere shag in de handige doos 95 ct. Eigen lucifers van „Schelde galm" Bomen aangetast door water Visconeours van Goese hengelsportvereniging Strop voor kwekers Scholenbouw in Nieuwdorp Cijfers laten zien dat men vast loopt Oud-directeur veiling Kapelle overleden Aandacht van C.H.U. voor ledenwerfactie „Theo Middelkamp" met renner op Man Duisburgse jongeren naar Westkapelle Dinsdag 16 mei 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 GOES. Het dagelijks bestuur van de Z.L.M. heeft gisteren een belangrijke bespreking gewijd aan de structuuromstandigheden in onze provincie. De toestand op Schouwen en op enkele andere kleine punten o.a. in Oudorpe is zeer zorgelijk. Het weer van de eerstko mende weken zal moeten uitmaken of er nog een kleine oogst zal groeien. Wat de oorzaken betreft staat men eigenlijk nog voor een raadsel. Het is opvallend dat polders als Bruinisse en Oosterland, die betrekkelijk kort geinundeerd geweest zijn en waar het even zeer geregend heeft, goed groeien. De grond in Schouwen is evenwel ook een andere. Een diepgaand wetenschappelijk onderzoek is hard noodzakelijk. Een handicap is dat Nederland geen bij uitstek struk- tuurdeskundige bezit. Ondertussen zal de aandacht van alle andere betrokken instanties, speciaal ook van overheidszijde, voor de moei lijkheden van de boeren in de polder Schouwen gevraagd worden. Het is het bestuur bekend dat de herverkavelingsinstanties wat dit betreft thans op volle toeren draaien, doch de vraag is of er vol doende personeel voor de nazorg is. Het lijkt welhaast onvermijde lijk dat van die zijde een belangrijk aanvullend krediet nodig zal zijn om in de optredende moeilijkheden te voorzien. Het bestuur besloot nadere kontakten te leggen met de centrale cultuurtechni sche commissie en met de financieringsinstanties teneinde de ern stige problemen te bespreken. Akkerbouw De heer J. B. Becu deelde mede dat van de zijde van het Landbouwschap wordt aangedrongen op een toeslagre geling voor het vlas, zoals in België weer is ingevoerd. De resultaten der besprekingen zijn tot nu toe niet erg hoopgevend. Tevens worden pogingen ondernome voor het koolzaad een ga rantieregeling te bewerkstelligen. Voor Zeeland zal een dergelijke maartegel vooral van invloed kunnen zijn met het oog op bet verkrijgen van meer ruim te in de tarwesektor, die over geheel Nederland gezien dan ontlast gaat wor den. De afsluiting van een lang-term kontrakt met Frankrijk voor tarwe is wellicht onafwendbaar. De gevolgen van een en ander dienen nog te wor den afgewacht. In de voergraansektor zijn niet veel wijzigingen der maatrege len te verwachten. Deze zullen vermoe delijk alleen het heffingssysteem betref fen. Door de grote uitzaai van gerst, ook in het buitenland, moet, onder nor male omstandigheden, met een beperk te toekomstige afzet van brouwgerst re kening worden gehouden. De exportsub- sidue op aardappelen heeft tot resul taat gehad dat een deel derpartijen kon worden geruimd. Tevens is een verdere terugval der prijzen voorko men. Naar aanleiding van deze gevol gen zijn besprekingen gevoerd omtrent het verder voorzetten van soortgelijke maatregelen ten behoeve van de aard appelteelt. Duidelijk is geworden dat een areaalheffing in verband met de geliberaliseerde handel hier niet van toepassing kan zijn. Tuinbouw Over de vruchtzetting is nog geen oordeel te geven. Bovendien zijn de verschillen van gebied tot gebied aan zienlijk. De indruk is voorlopig gemid deld normaal. Ook in de tuinbouw zijn er belangrijke gevallen van waterscha de gekonstateerd. Naar aanleiding van een tweetal rap porten betreffende de kontraktteelt worden er uitvoerige besprekingen aan dit onderwerp gewijd. De vérgadering is van oordeel dat de snelle ontwikke ling van de teelt op kontrakt maatrege len noodzakelijk maken, waardoor de belangen van de teler op een goede wij ze worden behartigd. Met -een provin- Gereformeerde kerken HOEVEN. De provinciale wegkam- pioenschappen van Brabant en Zeeland worden zaterdag 20 mei verreden over een afstand van 165 km. Zoals bekend is de geringe deelname er oorzaak van geweest dat het Zeeuwse kampioen schap niet meer in eigen provincie wordt gehouden zoals enkele jaren ge leden. Ook thans zal waarschijnlijk niet meer dan een tiental Zeeuwse amateurs om de titel strijden. Omdat zij gelijk met de Brabantse deelnemers van start gaan, kan misschien niet van een zui vere krachtmeting van Zeeuwen met el kaar worden gesproken. Hij die zich za terdagavond Zeeuws kampioen mag noemen zal in ieder geval uit het goe de wielerhout gesneden moeten zijn want reeds alleen de grote afstand zal het uiterste van de renners vergen. Ger Deegens, momenteel weer in be hoorlijke vorm, zal ongetwijfeld alles in het werk stellen om zijn titel van vo rig jaar te prolongeren maar 'hij heeft drie rivalen die moeilijk te kloppen zul len zijn. We denken aan Henk de Waal, Ko Tolhoek en Fenand Boonman. Voor al laatstgenoemde zal onzes inziens een greep naar de titel doen. Voor ons is hij uitgesproken favoriet. Tevens wordt een provinciale nieuwe lingenwedstrijd verreden waar meer fa vorieten voor aan te wijzen zijn, bijvoor beeld de Zeeuws-Vlamingen Verschuu- ren en Van Poecke en de Zuid-Bevelan ders Kosten en Hoogerland. De nieuwe lingen rijden 62 km. De organisatie be rust bij de wielerclub ,,Willebrord wil vooruit". Deputaten voor het uitschrijven van bid- en dankstonden in de Gereformeer de kerken zijn van verschillende zijden opmerkzaam gemaakt op de steeds slechter wordende verhouding tussen Nederland en Indonesië, waarbij ook de belangen van de kerken de zending ten nauwste betrokken zijn. Deputaten hebben zich over deze dingen zeer ern stig beraden en zijn tot het besluit ge komen de kerken op te roepen tot ge bed op zondag 7 mei in de morgendienst. ciale organisatie van tuinbouwveilingen zal kontakt worden opgenomen, ten- eide de hiermede samehangende pro blemen te bespreken. Een voorstel van de tuinbouwkom- missie der A.L.M. tot reorganisatie en verdere uitbouw van het werk van deze kommissie wordt door het dagelijks bestuur aanvaard. Door dit besluit zal het mogelijk zijn dat in iedere kring dei: A.L.M. een kommis sie wordt samengesteld, die de belan gen van de tuinbouw behartigt. Met de P.Z.E.M. zijn besprekingen gaande over de elektriciteitsaansluiting ten plattelande. Een, in overleg met de andere landbouworganisaties, door de Z.L.M. ingesteld onderzoek brengt de bespreking in een nieuw stadium. Het probleem der plattelandsaansluitin gen zal hierdoor vermoedelijk dichter bij een oplossing komen, omdat het aantal nog aan te sluiten percelen be langrijk lager blijkt te liggen dan aan vankelijk werd verondersteld. VLISSINGEN. Het bestuur van de katholieke woningbouw vereniging „St. Willibrord" beeft in principe besloten over te gaan tot de bouw van vijftig a zestig wo ningen in het uitbreidingsplan Paauwenburg, en daartoe een aan vraag ingediend bij het gemeente bestuur. Hoewel deze plannen nog geen vaste vorm hebben aangeno men, verwacht men wel dat met de uitvoering ervan een bedrag van omstreeks een miljoen gul den zal zijn gemoeid. Daar de woningen in de z.g. vrije sec tor gebouwd zullen worden betekent dit voor de vereniging dat er een bedrag van rond een ton op tafel zal moeten worden gelegd. De uitvoering en finan ciering van dit plan hangt echter nauw samen met een ander project dat op stapel staat nl. het opknappen en her stellen van de huizen van de woning bouwvereniging die storm- en waterscha de hebben opgelopen. Hoewel het voor namelijk huizen betreft die veelal niet ouder dan tien jaar zijn, zal hiermee door de niet zo solide constructie van de nieuwbouw, een aanzienlijk bedrag ge moeid zijn. Advertentie HANSWEERT. Teneinde de festivi teiten ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de harmonievereniging „Scheldegalm" financieel mogelijk te maken heeft zich een comité gevormd dat in nauwe samenwerking met de ju bilerende vereniging wil trachten de gelden te verzamelen die voor deze feestviering onontbeerlijk zullen zijn. Als eerste actie heeft dit comité een partij lucifers met een speciaal merk doen vervaardigen, die zeer binnenkort, huis aan huis, ter verkoop zullen wor den aangeboden. Bedoeld muziekfeest zal worden geor ganiseerd tegen medio juli, waarvoor men reeds toezegging voor deelneming ontving van diverse muziekgezelschap pen. Een vierde Zweedse vrouw wordt in mei als geestelijke in de lutherse kerk geordend. Het is een 24-jarige theologe, die ook de sociale academie heeft ge volgd en aan die school thans ook les geeft. De drie reeds bevestigde vrouwe lijke geestelijken voldoen heel goed, zo heeft een bisschop in een radiotoespraak verklaard. De Chr. Lagere school in Domburg hield een ouderavond, die door ds. J. van Vliet werd geopend. Twee groepen leerlingen der hoogste klassen bekainp- ten elkaar in een vragenspel. Het hoofd der school, de heer J. Donker, gaf een openbare les vaderlandse geschiedenis en de heer A. Labruijère gaf een uit eenzetting omtrent bouw en financiering van een nieuwe onderwijzers woning in 't Poldert je. De P.V. De Telegraaf te Middel burg hield een wedvlucht over 118 km van St. Ghislain. De uitslag: 1—2. P. Philipse. 3. Sturm. 4. C Daane 5 J de Kuyper 6 S. Kodde. 7 M. Onder- dijk 8. W M Walraven 9. P. Brand 10. J. J van der Slot Aan de Noordstraat te Axel open den de heren Faas Naeije hun ge heel verbouwde en gemoderniseerde Da mesmodezaak. Prachtige bloemstukken fleurden de moderne zaak op, die een be langrijke aanwinst voor Axel en omge ving betekent. Een keur van dameskle ren biedt de koopsters ,,elck wat wils". CADZ AND De meest in trek zijnde hadplaats van ZeelandCadzandis op het ogenblik bezig met een grootscheepse uit breiding van de wijk Cadzand-Badde uitgestrekte woon- en verblijfwijk aan de boorden van de Noordzeewaar in de loop der jaren vele hotels en pensions werden opgetrokken en villa's en bungalows een permanente bewoning kregen. Cadzand-Bad is uitgegroeid tot de modernste badplaats van Zeeland met een prachtig strand en tamelijk brede duinen Aan de grote weg van het dorp naar de haven treft men thans een bord aanwaarop de eerste bebouwingsfase van hei uitbrei dingsplan Cadzand-Bad is aangegeven. Op enkele perceeltjes na is de fase thans voltooidMen is inmiddels reeds begonnen met de realisering van de tweede fase waarvan thaps vier hectaren in exploitatie is. Ongeveer 29.000 vierkante meter zal be stemd zijn voor bouwgrond en 11.000 vier kante meter vóór plantsoenen, speeltuinen, aanleg wegen en openbare werken. Op deze vier hectaren zullen komen 23 bungalows, tien winkelpanden, enige pen sions en normale woningen. De kosten van de openbare werken worden geraamd op f 182.500. BURGH. De fruitkwekers in de Westhoek van Schouwen zitten in zak en as. De waterschade aan de bomen op de verdrogende gron den heeft zulke verontrustende vormen aangenomen, dat men ge rust van een kleine ramp kan spre ken. Een kweker in Haamstede, wiens boomgaard voor tachtig pro cent weg is, heeft er zelfs het bijl tje bij neergelegd. De andere» le den iets (minder schade ,maar er is Voor uw advertentiepdrachten en tekstverzorging kunt u ook overleg plegen met onze verte- genwoordigers: J. Huisman, Nach- tegaatlaan 106, Goes, telefoon 01100—6176, en W. J. de Hoop, Westerscheldestraat 15, Middel burg, tlefoon 011804676. bijna geen kweker wiens vrucht bomen niet aanzienlijk in waarde zijn gedaald. De oorzaak van de ramp moet wor den gezocht in de wateroverlast van het afgelopen jaar. Het water tastte de haarworteltjes van de bomen aan, wel len worteltjes voor een groot deel zijn weggerot. De boom werd daardoor van haar voedingsstoffen afgesneden. Tuin- bouwvoorlichtingsambtenaren schatten dat ongeveer veertien hectaren volledig kan worden afgeschreven. Van het weer hangt verder af of er nog meer hecta ren verloren zijn. Het ergst kreeg te lijden de Cox Orange, in mindere mate de Yellow Transparant en de James Grieves. De Jonathan scheen het best tegen het water bestarujl. Van de zijde van de fruitteeltorgani saties zal al het mogelijke worden ge daan om de hoogste autoriteiten op de ze massale strop te wijzen. Misschien dat met renteióze kredieten nog iets te redden valt. Een langere droogte zal nog funester worden voor de kwekers. GOES. De Eerste Goese Heugel- sportvereniging hield een visconeours in het kanaal door Zuid-Beveland. Ruim 100 hengelaars hadden weer en wind ge trotseerd om In totaal 1157 gram vis te vangen. De uitslag was als volgt: 1. P, Bruel, 315 gram, 2. W. Visser jr., 220 gram, 3. G. Krijger, 172 gr., 4. P. v.d. Male, 160 gr-, 5. J. Knuist, 143 gr., 6. L Meulenberg, 72 gr. De heren P. de Munck, P. Tilroe, J. M. Steenhard!, L. R. Bruins en R. Versteegen verwierven ieder 15 punten. Deze stand is gelijk aan die in de competitie om de titel van Koningsvisser. Aan de Pontschool te Terneuzen slaagden voor het diploma machine- schrijven de dames: J. A. Hamelink; A. C. de Mul; W. N. Meijler; J. A. van Oppen; M. C. Fieret; E. C. Tie- leman; L W. Wisse; P. M. J. de Vriend; Verder nog de heren J. P. H. Provoost; M. P. N. M. de Kunder; J. A. Tholens; J. P. Drees en A. J. Naeye. Vlucht van duiven uit Moeskroen ,,De Eendracht" Terneuzen. Snelheid eerste duif 1078,5 meter, laatste prijs winnende duif snelheid 974 meter. I. C. van Driel; 2. J. Willemsen; 3, A. J. Faas; 4 en 7. J. F. v. d. Veen; 5 J Dooms; 6 A. A. Moes; 8. H. F. Koch en zn; 9 C D. de Rijke; 10. J. Buijze. De heer J. Harthoorn te 's-Graven- polder, werkzaam bij de Rotterdam- sche Bank te Goes, is met ingang van 1 juni benoemd tot bijzonder procuratie houder bij de Rotterdamsche Bank te Zierikzee. HAAMSTEDE. Een deputatie van het Rijkstuinbouwconsulent- schap heeft gisteren een rondrit gemaakt door de Westhoek van Schouwen om zich op de hoogte te stellen van de omvang van de schade aan de fruitbomen in de Westhoek. De schade aan de fruit bomen komt vooral voor op die gronden, die nu aan droogtever schijnselen lijden en deze winter onder water stonden. De na-weeën van de grote water, overlast in het afgelopen najaar en winter komen nu duidelijk aan het licht. Het vele water had tot gevolg, dat de vooral diep gelegen wortels van de vruchtbomen afrotten. Wat is er nu ver der gebeurd? Het water is in de loop van het voorjaar gaan zakken en het peil is momenteel al tot onder het nor male gezakt. De diep gelegen wortels die nu voor het benodigde water moe ten zorgen, functionneren niet meer. De bovenste nog in leven zijnde wor tels kunnen niet bij het grondwater, zo dat de boom langzaam achteruit gaat. Eerst kon de boom nog op zijn reser ves tot volle bloei komen, doch nu gaan het jonge blad, en de vruchtjes han gen. Het begin van het afsterven heeft een aanvang genomen. Zeer grote re genval zou mogelijk nog kunnen helpen dat de boom in leven blijft, doch dan moet het volgend jaar niet op groei en bloemen gerekend worden. Volledig her stel van het wortelgestel zou dan 2 a 3 jaar duren. De kweker heeft dus in 3 a 4 jaar niets meer aan zo'n boom en kan ze beter rooien. Het is wel op merkelijk dat de op zwakkere onder stammen geplante bomen, (de z.g. type IX), bomen die maar zeer oppervlak kig wortelen en ook erg klein blijven, niet dood gaan. Wordt dit voor de kwekers een strop? We kunnen rustig zeggen dat Iedere kweker er mee te maken heeft. Er zijn echter kwekers waar 600 bomen doodgaan, dat is meer dan een gemet. Kwekers waar in totaal ongeveer een gemet doodgaat zijn er meerdere te vin den. Het juiste aantal is nog niet be kend, daar er elke dag nog bomen bij komen. Zijn dit nu bomen van een ras dat niet veel meer waard is en toch ge rooid moeten worden, dan is de strop niet zo groot, doch indien dit rassen zijn van het allereerste plan, zoals Cox en Delicious dan kan men dit rustig een ramp noemen. Daar komt nog bij dat de ene boom dieper wortelt dan de an dere, zodat niet eens een volle rij dood gaat, maar hier en daar gaten in de rij en komen met alle ongemakken die daar aankleven. Raad 's-Heer Arendskerke 's-HEER ARENDSKERKE. De ge meenteraad komt vrijdag in vergade ring bijeen. Burgemeester en wethou ders delen aan de raad mede dat uit een ingesteld onderzoek is gebleken dat bij de bewoners van de Schippersweg te weinig belangstelling voor de vuilop haaldienst bestaat om de route via deze weg te verleggen. Voorts is er een aanbieding van de Bank voor Nederlandsche Gemeenten voor een geldlening van ƒ170.000 voor financiering van scholenbouw in Nieuw dorp. Rijkswaterstaat heeft de instemming gevraagd voor de verbetering van het kruispunt Oude Rijksweg - Nieuwe Rijksweg ter hoogte van „De Oranje boom" te 's-Heer Hendrikskinderen, nu ter plaatse een dubbele rijbaan wordt aangelegd. Teneinde een volksfeest te kunnen organiseren op zaterdag 1 juli a.s. heeft het bestuur van de Oranje vereniging 's-Heer Arendskerke (dorp) de beschikking gevraagd over het school plein aldaar, o.m. voor een openlucht bal. De opbrengst van de collecte voor de stichting gezamenlijke militaire fond sen bracht in 's-Grayenpolder 58 op. WALSOORDEN. De haven van Walsoorden is te klein. De schepen die er komen laden en los sen moeten niet zelden op een wachttijd van een hele week reke nen. Soms zelfs nog langer. Het haventje is domweg uit z'n jas gegroeid. Vooral nu er in verband met de dijkverhoging extra werk verzet moet worden is de krappe capaciteit van de havèn maar al te goed merkbaar. Walsoorden heeft een getijdehaven, die bij eb goeddeels droog valt. Een belangrijk nadeel omdat dus gedurende verschillende uren niet gemanoeuvreerd kan worden. Zodra de schepen dan ook een decimeter water onder de kiel heb ben vindt er in de nauwe havenkom een complete volksverhuizing plaats. Soms moeten vijf of zes schepen worden ver haald om een goede en logische gang van zaken te kunnen waarborgen. Dat dit niet altijd even makkelijk gaat en dat cr wel eens zware woorden vallen laat zich verstaan. Voor zover de cijfers ter beschikking staan, laten de laatste jaren een gelei delijke toename van activiteit zien. Als deze ontwikkeling zich voortzet, hetgeen wel te verwachten is, dan zal de situa tie spoedig onhoudbaar worden. Wan'c de lengte van de loswallen groeit niet mee KAPELLE. Na een ziekte van slechts enkele dagen is in het zieken huis Oostwal te Goes overleden de heer A. D. Snoep, oud-directeur van de vei lingsvereniging „Kapelle-Biezelinge en Omgeving" te Kapelle. De heer Snoep wa-s 66 jaar oud. Vo rig jaar eind maart ging hij met pen sioen, nadat hij 35 jaar lang leiding had gegeven aan de ontwikkeling van de vei ling, eerst als- 'boekhouder en later als directeur. Bij zijn pensionering kreeg hij de gouden eremedalje, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Direct na zijn pensionering maakte de heer Snoep een reis naar Canada waar drie kinderen van hem wonen. Een half jaar geleden kwam hij terug uit dit land. Behalve directeur van de veiling Kapelle is de heer Snoep ook meer dan dertig jaar secretaris-ontvan ger geweest van de Ned. Herv. Kerk in Kapelle. De openbare lagere school in 's-Gravenpolder hield een ouderavond onder leiding van het schoolhoofd, de heer A. J. Geemsen. Na de pauze werden dia's vertoond. Burgemeester J. D. Jansen sprak een dankwoord. De in Axel gehouden collecte voor Simavi heeft opgebracht 253,03. en de walaccommodatie blijft op gelijk peil. Bijgevolg groeien de wachttijden van de schepen, zeer tot ongenoegen van de ontvanger, want deze laatste moet contractueel bijbetalen als zijn goederen door onvoorziene omstandig heden een paar dagen te laat binnenko men. Intussen staat er zoals bekend voor de toekomst wel het een en an der op stapel. Rijkswaterstaat werkt een compleet havenplan uit dat bin nen afzienbare tijd aan de gemeente raad van Hontenisse zal worden aan geboden. Van deze plannen is uiteraard nog niets bekend, maar het laat zich toch als hoogstwaarschijnlijk voorspellen dat de nieuwe haven zo diep zal wor den dat hij niet zoals de huidige drie uur na hoog water reeds droog valt. Hoog in de papieren Da't rijkswaterstaat zich met de ha ven van Walsoorden bemoeit is zonder meer de enige oplossing om uit de moeilijkheden te geraken. De haven is n.l. eigendom van de gemeente Hon tenisse en een stevige aanpak van het accommodatie-probleem loopt zo hoog in de papieren dat het voor een kleine ge meente eenvoudig buiten de gezichtsein der valt. Weliswaar heeft de gemeente nog enige baten van de havengelden, maar dit is, gezien in het kader van de dras tische maatregelen die noodzakelijk zijn, niet meer dan een druppel op een gloei ende plaat. De schippers betalen n.l. twaalf cent per tonnenmaat, maar als men bedenkt dat een hoogst noodzake lijke versteviging van een van de loswal len, zoals die enige jaren geleden plaats vond, reeds tonnen kostte, dan is het duidelijk dat een behoorlijke aanpak ver bulten het bereik van de gemeentekas valt. En toch is die aanpak noodzake lijk. Ondanks het feit da'c de haven van Walsoorden in de havens van Breskens en Terneuzen een paar pittige concur renten ontmoet, valt een geleidelijke in tensivering van de activiteiten te be speuren. Maar naast de normale ont wikkeling zal Walsoorden straks ook nog het wegvallen van de Koningin Emma- haven en de Kruispolderhaven moeten compenseren. In verband met dijkver zwaring en inpoldering zullen de beide laatstgenoemde havens n.l. moeten ver dwijnen. Vooral in het bietenseizoen zal dit merkbaar worden. Het behoeft na dit alles nauwe lijks betoog dat de gemeente Hon tenisse lichtelijk gespannen de ha venplannen van Rijkswaterstaat tegemoet ziet. MIDDELBURG. De Christelijk- Gereformeerde Kerk op de hoek Lan ge Delft-Nieuwstraat, beter bekend als de Gasthuiskerk, is zo goed als ont manteld. Haar weinig flatteuze jasje van tegen haar muren klevende hui zen is zij reeds kwijt. Als onderdeel van het saneringsplan wordt behalve deze vrijmaking van de kerk de Nieuwstraat verlegd. Draglines happen gretig enorme stukken puin, stenen en grond en slaan enorme gaten in de tot ver dwijnen gedoemde huizen. Reeds eni ge maanden is de Nieuwstraat voor het verkeer gesloten geweest. Nu de kerk vrijstaat en als een middel eeuws kasteel, door een slotgracht omgeven, haar omgeving beheerst, zullen de werkzaamheden waarschijn- llijk niet lang meer duren. SINT ANNALAND. De kiesvereni ging der Christelijk Historische Unie hield de algemene jaarvergadering in het wijkgebouw van het Groene Kruis. De opkomst was goed. Naar aanleiding van Johannes 17 21 a: „Opdat zij allen een zijn" sprak de heer C. van Winkelen een kort openings woord, daadbij wijzende op de verdeeld heid, niet alleen op het kerkelijk erf, maar ook in de politieke wereld. Hij legde uitdrukkelijk het accent op artikel 1 van het beginselprogram der C.H.U., dat alleen de Heilige Schrift richtsnoer en toetssteen moet zijn bij de uitoefe ning van het Gezag. „Wij, als Christe lijk Historischen zullen, nu in de toe komst het beeld van de provincie Zee land door het Deltaplan gewijzigd wordt, op de bres moeten staan, ook met onze medebroeders van de S.G.P. en de A.R. voor onze Christelijke beginselen ge grond op Gods Woord. Hierbij wordt vooral aandacht geschonken aan de Zon dagsheiliging, waaraan we als leden van de C.H.U. ons volkomen moeten geven. Alle vermakelijkheden op de Dag des Heeren zijn te veroordelen. Als leden van de kiesvereniging der C.H.U. heb ben we voorstanders te zijn van de Zondagsheiliging". De heer J. J. Mosselman gaf een kort resumé over het afgelopen verenigings jaar, waarin duidelijk naar voren kwam dat de belangstelling voor de C.H.U. toeneemt. Met algemene stemmen werd de voor zitter, C. van Winkelen herkozen. Besloten werd, om in verband met de aanstaande gemeenteraadsverkiezing grote aandacht te schenken aan de le denwerfactie. GOES. De wielerclub „Theo Mid delkamp" heeft ook dit jaar weer een invitatie ontvangen om een Nederlandse equipe af te vaardigen voor de wedstrij den voor profs en amateurs op het eiland Man. De keuze der renners moest dit jaar uiteraard worden overgelaten aan de K.N.W.U. Het viertal amateurs dat op 23 juni op Man aan de start komt voor de rit over 181 km is als volgt: R. Gyssels (Eeckloo), E. Beckers (Schaesberg), W. H. Dieperink (Barchem) en Cees van Amsterdam (Breda). Van dit kwartet is alleen Gyssels lid van „Theo Middel kamp". WESTKAPELLE. Een groep jonge ren van de C.J.M.V. uit Duisburg (Did), en een Posaunenkoor brengen met de Pinksterdagen een bezoek aan Westka pelle. In de muziektent wordt zaterdag avond geconcerteerd en de volgende avond in het Hervormd Jeugdgebouw met de leden van de C.J.V. een ont- spaningsavond gehouden. Sportdag scheepsbouwers VLISSINGEN. De afdelingen Vlis- singen en Gorinchem van Bijkers Aan nemingsbedrijf hielden een sportdag. De voetbalwedstrijd werd gewonnen door de gasten, 's Avonds werd in het Con certgebouw «en ontspanningsavond ge houden.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 3