Nederland: verschrikking van het dodengetal Valsemunters uit zaak F.L.N. eind juni voor HET AAN TRAGISCHE ONGELOOF DE EIGEN ONDERGANG Er wordt op je gewacht: een klemmend appèl Evian begint op 20 mei Minister Van Rooy wijkt niet voor aandrang uit de Kamercommissie Vuurwapenwet ook overtreden Jongen overleden na arrestatie Zware eisen voor autodiefstallen Uitvoerige dagvaarding uitgebracht EICHMANN VERLOOR VAN GEZONDE DEENSE MENTALITEIT Boeren tevreden in Denemarken Jong Gereformeerd per reclamevliegtuig Wachtende Heer: het geheim van het leven Nieuwe stakingen in voorbereiding ALGEMENE KINDERBIJSLAG NIET VOOR DE EERSTE TWEE KINDEREN Grondverbetering op Schouwen-Duiveland leidt tot vragen Dr. GRUEBER GETUIGE TEGEN EICHMANN Amerikaanse onderneming wil eigen kunstmaan MONUMENT VOOR VAN EEKHOUT Vrijdag 12 mei 1961 Pag. 9 Van onze rechtbankverslaggever DE afgelopen dagen hebben vooral de getuigenissen over het verzet tegen de uitroeiing van de Joden de sfeer in Beth Ha'am bepaald. Eén land kreeg de lauwerkrans uitgereikt: Denemarken. En daarna volgden Noorwegen en Italië, de laatste n.b. één van Duitslands bondgenoten in de tweede wereldoorlog. Nederland kwam eergisteren ook aan de orde. In het getuigenis daar over, afgelegd door de vroegere Amsterdamse leraar Oude Talen dr. J. Melkman, overheerste de ver schrikking van het getal: voor de oorlog leefden in Nederland 140.000 Joden. Daarvan zijn er 110.000 ge deporteerd. Ongeveer vijfduizend overleefden de hel. In Denemarken, zo bleek uit de ver klaringen en de overgelegde papieren, is de redding van vrijwel de totale Joodse bevolking (5000) te danken aan het feit dat de niet-Joden zich vanaf het begin allen als één man tegen de Duitse maatregelen hebben verzet Daarbij werden ze voorgegaan door de toenmalige koning, Christiaan, die de Duitsers er herhaaldelijk op wees dat zijn volk de rassendiscriminatie nim mer zou dulden. Deense rechtbanken veroordeelden (tijdens de oorlog!) lie den, die zich aan een synagoge ver grepen, tot zware gevangenisstraffen, en ook de redacteur van een anti-semi- tisch weekblad kreeg een vonnis. Gezond liiiiiiiiiiimiiiiiiiii Er was in Denemarken sprake van een door en door gezonde mentaliteit, die tot verzet in alle lagen van de be volking leidde. David Melchior, een journalist die thans in Israël woont, zoon van de rabbijn van Kopenhagen, beschreef hoe hij, toen de Duitsers in 1943 toch begonnen hun acties tegen de Joden door te zetten, op straat door wildvreemden met aanbiedingen voor hulp werd benaderd. Hij slaagde er in met een vissersboot de Zweedse kust te bereiken. Dit geluk deelde hij met duizenden anderen, die dank zij een soort „klein Duinkerken" in veiligheid werden gebracht. Slechts 472 Deense Joden vielen in handen van de Duitsers. Er werd onmiddellijk een Konink lijke Commissie benoemd, die hun lot op de voet volgde. De Duitsers zonden hen naar Theresienstadt. Aan het eind van de oorlog werden zestig slacht offers gemeld. Geen van hen stierf in gaskamers of door executies. Er zijn in Jeruzalem documenten overgelegd, waaruit bleek dat de Duitse autoriteiten het maar moeilijk met el kaar eens konden worden over de hou ding, die tegenover de hardnekkigheid van de Denen moest worden aangeno men. Men kan spreken van een soort paniek-correspondentie tussen de ver antwoordelijke lieden, resulterend in een bevel van Himmler om tot daden over te gaan. Het beeld van te jodenvervolging in Denemarken zou niet compleet zijn zonder de aantekening dat de Denen wel bijzonder geluk hebben gehad. Dr. Mildher, de chef van de Gestapo in Kopenhagen, deelde nl. de burgerlijke autoriteiten het uur U van de grote deportatie mee toen dat nog geheim was. Hoofd geëist iiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiit Eichmann heeft volgens een verkla ring van Eberhard von Thadden, tij dens het Hitler-regiem hoofd van de afdeling „Joden" van het ministerie van buitenlandse zaken, in een rapport aan Himmler het hoofd geëist van de gene, die de deportatie in Denemarken had gesaboteerd. Hij wist toen nog niet, dat hij daar mee eigenlijk het leven van iedere Deen eiste. Dr. Servatius, zijn verdediger, denkt zijde te kunnen spinnen bij een verkla ring van Gestapo-chef Mildner. Die heeft in Neurenberg gezegd, dat von Rippentrop het initiatief tot de acties in Denemarken nam en daarvoor ver antwoordelijk moet worden geacht. Een speurtocht tussen de documen ten over Italië levert de wonderlijkste dingen op. De fascistische regering in Italië blijkt er, toen de Duitsers zich nog niet zo hecht in het land hadden gevestigd, in geslaagd te zijn de deporatie van Joden tegen te houden. Steeds bemoeiden regeringsautoritei ten zich met de anti-semitische acties, zo zelfs, dat de Duitsers elkaar klaag brieven gingen schrijven. Eén van de belangrijkste motieven, waaruit de afwijzende houding van Italië is te verklaren, is de angst voor ingrijpen van de Paus, Pius de twaalf de. In dit verband kwam weer een document ter tafel, dat de openbare aanklager bij zijn taak om Eichmann als de grote man op de achtergrond van de uitroeiing aan te wijzen, tot grote steun zal zijn. Het is een brief van Eichmanns chef Müller aan von Ribbentrop. Eichmann heeft tijdens het vooronderzoek toege geven het ontwerp daarvan gemaakt te hebben. In de brief heet het o m.: ,.De voortdurende aanwezigheid van Jo den in het Italiaanse gebied is voor bepaalde kringen In Europa en Frank rijk een voorwendsel om kalm aan te doen met de behandeling van het Jood se probleem. Men redeneert nl. dat zelfs onze medestander. Italië niet met ons zij aan zij staat in de joodse kwestie". Nederland 'iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiii Het verhaal, dat de getuige over Nederland, dr. Melkman, deed. weer spiegelde geheel het verschrikkelijke lot dat de Joden van ons land heeft getrofffen. Hij vertelde over de eerste uitingen van verzet (o.m. de februaristaking van 1941), maar ook deed hij het relaas van de politiemannen, die in de Joden buurt van Amsterdam meededen aan de huiszoekingen, van de W.A.-mannen en Nederlandse SS-ers. die zich lieten oefenen in het martelen. Hij vertelde over de angsten op de .olderkamers, waar Joden zich ver borgen hielden. Dr. Melkman her innerde toen hij hierover sprak de rechters aan Anne Franks dagboek. Na afloop van zijn getuigenis is hem gevraagd of hij zich Anne Frank, die op de school heeft gezeten waaraan dr. Melkman les gaf, nog voor de geest kon halen. Maar er was hem niets van haar bijgebleven. Zij was geen leer linge van de afdeling Alpha en dr. Melkman doceerde Grieks en Latijn. „Hellevaart" 'iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Bij de behandeling van Nederland werd uitvoerig stilgestaan bij de depor tatie van de patiënten van het Joodse krankzinnigengesticht in Apeldoorn. Voor de Duitsers was dat niet meer dan een incident, maar de vervolging van Eichmann legde er buitengewone naoruk op. Daarvoor was een speciale reden. Men beschikt in Jeruzalem nl. over een verklaring van de vroegere chef van de Gestapo in Nederland (in ons land tot 12 jaar gevangenisstraf ver oordeeld), waarin deze zegt dat Eich mann de evacuatie van de zieken en ouden van dagen heeft bevolen. De Wehrmacht wilde het gesticht als hospitaal inrichten en wendde zich tot het bureau van de machtige SS-Ober- sturmbannführer. Die zond onmiddellijk een telegram, dat hij als „speciaal" codeerde, en hij beloofde treinen voor de afvoer van de Joodse krankzinnigen ter beschikking te zullen stellen. Hij kwam die belofte na. Een verklaring van een Nederland se spoorwegman, die de deportatie heeft medegemaakt, vertelde over de toe dracht. De Joden werden in het holst van de nacht weggehaald. Sommigen waren in nachtgewaad, anderen naakt. Gevaarlijke krankzinnigen werden in hun dwangbuis samen met anderen in één wagon opgesloten. Het was een hellevaart, regelrecht naar de gas kamers. Westerbork iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiint Dr. Melkman vertelde verder over het leven in Westerbork, het doorvoer- kamp in Drente, waarvan Eichmann zich tijdens het vooronderzoek de naam niet meer herinnerde. „Dinsdag is voor ons Nederlandse joden altijd nog een speciale dag", zei hij. „Want iedere dinsdag werden de namen afgeroepen van de mensen die naar Duitsland zouden worden ge deporteerd. En we wisten, dat daar de gaskamers op ons wachtten. Het was, alsof doodvonnissen werden uitgespro ken. We zullen het nooit vergeten". Tragisch ongeloof iiiiiiiiiinummmimnminnniimnmiiifflim In het begin geloofden de Nederlandse joden niet dat de Duitsers tot uitroeiing in staat konden zijn. Toen de Joodse Raad in Amsterdam, door de Duitsers benoemd om hen behulpzaam te zijn bij het doorvoeren van hun maat regelen door een Tsjechische jood werd gewaarschuwd voor de bedoelingen van de nazi's, sloot men ogen en oren. Zo iets was niet mogelijk, werd gerede neerd. Trap miiiiiiiiiip Het was dit tragische ongeloof, dat aanvankelijk aanleiding gaf tot de be slissing om de kinderen uit Wester bork voor te laten gaan bij de trans porten naar Duitsland. Want daar zou het allicht beter zijn dan in Wester bork. 't Dansende jongetje fiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiih Grote ontroering ontstond, toen dr. Melkman het verhaal vertelde van een -jongetje („Van Dam heette hij, zijn voornaam weet ik niet meer"), dat maanden lang op een zolder in Am sterdam verborgen was gehouden. Het knaapje had niet mogen fluisteren, en zich niet mogen verroeren al die tijd. Toch werd hij ontdekt. Toen hij in Westerbork aankwam, dacht hij nog steeds dat hij muisstil moest zijn. En toen hij hoorde, dat hij weer gewoon mocht doen, danste hij uren in het rond, almaar schreeuwend en zingend. „Wat is er met hem gebeurd?", vroeg de president van het gerechtshof, Moshe Landau. Dr. Melkman: „Na drie dagen ging hij naar Mauthausen." Dr. Melkman beschreef wat hij zelf in Duitsland had meegemaakt. In Bergen-Belsen lagen de lijken bij dui zenden opgestapeld. Onder de weinigen, die het leven hadden behouden, heers ten ziekte en honger: „Ik heb gevallen van kanibalisme gezien", zo luidde het getuigenis van de vroegere Nederlandse leraar nu hoofdambtenaar aan het Israëlische ministerie van onderwijs. Hij was de eerste, die tijdens dit omstreden proces de naam van dr. Kastner noemde, bij diens leven eén van de meest omstreden figuren in Israël. Dr. Melkman had hem in Duits land op een station ontmoet in gezel schap van een hoge SS-er. Dr. Kastner had hem gezegd, dat hij zich. geen zorgen moest maken, want dat hij naar een goede plaats ging". Dr Kastner heeft tijdens de oorlog veel met Eichmann samen gewerkt, met het oogmerk om een groep joden van de ondergang te redden. Later werd hij in Israël door de publicist Green- wald van collaboratie beschuldigd. In een smaadproces in 1955 maakte de president van de districtsrechtbank van Jeruzalem, dr. Halevi (in het pro- ces-Eichmann fungerend als oudste bijzittende rechter) uit dat Greenwald gelijk had. Dr. Kastner werd kort na dit vonnis door enkele jonge Israëli vermoord. Later besliste het Hoogge rechtshof. dat dr. Halevi verkeerd ge oordeeld had. De zaak heeft in Israël nogal wat stof doen opwaaien. De publieke opinie was hevig verdeeld. Vlak voor het proces-Eichmann werd er nog eens uit voerig bij stilgestaan, omdat één van dr. Halevi's uitlatingen tijdens de be handeling van de zaak werd gezien als een bewijs van zijn ongeschiktheid om Eichmann te berechten. Dr. Halevi had dr Kastner nl. betiteld als een man, die zijn ziel aan de duivel (Eichmann) had verkocht. Sommigen achtten hem op grond daarvan duidelijk bevooroordeeld. (Gegevens ontleend aan bericht geving van Reuter en A.P.), Staking opgeheven KOPENHAGEN Een opgelucht Dene marken heeft een deel van de stakinas- ellende achter de rug. De boeren zijn weer bereid om hun produkten af te leveren en de arbeiders in de slachthuizen gaan maandag naar alle waarschijnlijk heid weer aan het werk. Na het weekeinde kunnen de Denen, die dan een week lang vis hebben ge geten, weer een stukje vlees krligen en, wat voor de huisvrouwen ten minste net zo belangrijk is, melk. Dagenlang hebben de boeren de melk aan de varkens gevoerd of in de sloot gegooid. Al hun verdere produkten hiel den zij ook in de schuur. Zij deden dat om hun eis tot de regering om compen satie van de hogere kosten en de hogere lonen in het boerenbedrijf kracht bij te zetten. Zij hebben succes gehad met hun actie ook. Op allerlei manieren garantie prijzen, belastingverlaging op bepaalde zaken, en dergelijke hebben zij 460 miljoen kronen verkregen. Per bedrijf komt dat op ongeveer tweeduizend kro nen (ruim duizend gulden) neer. Als voorwaarde voor het beëindigen van hun actie stelden zij ook nog dat de arbeiders in de slachthuizen vaak coöperatief eigendom van de boeren weer aan het werk zouden gaan. Die arbeiders accepteerden toen de loons verhogingen die hun werkgevers hun aanboden Vooral de huisvrouwen mogen blij zijn dat het einde van de voedselblok- kade in zicht is, de stakende haven- en transporf-rbeiders" zijn dat bepaald niet. Zij staken nu al meer dan een maand en zij zijn woedend dat de regering de boe ren zo snel met miljoenen kronen tege moet is gekomen, zonder zich iets aan te trekken van hun bescheiden eisen. Tevreden De boeren zijn nu tevreden. Het ziet er echter naar uit dat zij de directe oor zaak van een belastingverhoging zullen worden. Denemarkens financiële positie was toch al niet zo erg best en het land moet voorkomen dat de Denen voor de 460 miljoen kronen die zij meer gaan verdienen, buitenlandse produkten gaan kopen en zo de toch al ongunstige han delsbalans nog negatiever gaan maken. De Deense minister van financiën heeft al aangekondigd dat omzetbelasting in de toekomst onvermijdelijk is. TONG GEREFORMEERD WACHT OP JE Getrokken door vliegtuig motoren, verscheen gisteren deze tekst tegen de bewolkte Utrechtse hemel, terwijl elfduizend gereformeerde meisjes en jongens optrokken naar de Margriethal van het Jaarbeursterrein. „Er wordt op je gewacht" was het thema van de bondsdag, een thema, dat volgens de bondsvoorzitter ds. G. N. Lammens uit Heemstede, misschien irriterend kan werken: „Wordt er alweer wat van me gevraagd, en dat nog wel op mijn vrije dag?" Op die vrije dag waren ze intussen maar gekomen, zij en vele prominenten uit de gereformeerde jeugdbeweging van vroeger en nu. Evenals vprig jaar was de laatst overgeblevene van het groepje jonge mannen dat in 1880 rondom Vonkenberg in de Amsterdamse Marnixstraat de bond oprichtte, de heer W. J. R. Kamphuijsen, aanwezig en ook een vertegenwoordiger uit verre streken, ds. J. L. van der Velde uit Tres Arroyos in Argentinië. Ds. Chr. W. J. Teeuwen van de stichting Steun Kerkbouw kreeg een bijzonder welkom: „SSK is groot vijf en een half miljoen en ds. Teeuwen is haar profeet." Van onze correspondent PARIJS In Parijs en Tunis zijn gelijktijdig communiqué's gepubliceerd waarin de Franse regering en de voorlopige Al gerijnse regering bekend maken dat de besprekingen te Evian over de toekomst van Algerije op 20 mei zul len beginnen. Op het eerste gezicht is het mis schien een wat vreemde datum omdat het de zaterdag voor Pinksteren is en omdat de Gaulle juist dan naar Bonn vertrekt om Adenauer te ontmoeten. Daar echter de opening van de bespre kingen slechts symbolisch zal zijn, komt het er niet zo erg op aan. Na een toespraak door de hoofden van de twee delegaties gaan namelijk de par tijen weer uiteen om de werkelijke con ferentie pas op dinsdag 23 mei te be ginnen. De namen van de gedelegeer den zullen later bekend worden ge maakt. Het is vrij zeker, dat de gevangen Algerijnse leider, Ben Bella, met zijn medewerkers (voorlopig) geen deel van de Algerijnse delegatie zullen uitma ken. Wel zou overeenstemming zijn be reikt over de overbrenging van Ben Bel la naar een plaats aan de Zwitser se grens, waar hij met de Algerijn se delegatie in contact kan treden. Zijn vrijlating is afhankelijk gesteld van een wapenstilstand in Algerije. Van de Franse delegatie is bekend, dat zij geleid zal worden door minis ter Joxe Zijn plaatsvervanger is staats raad Rolland Cadet. Naar verluidt zouden de eerste on derwerpen van de agenda zijn: de ga ranties voor de Europese minderheid in Algerije en de Franse militaire ba ses. De kwestie van de Sahara zou pas op de agenda geplaatst worden, zodra de gehele Algerijnse kwestie de toe komstige status incluis is geregeld. Eerst dan zal men zich zetten aan een studie over de exploitatie van de rijk dommen van de Sahara ten bate van de omliggende randstaten en van Frankrijk. IN FRANKRIJK: Van onze correspondent PARIJS. De sociale onrust in Frankrijk beleeft op het ogenblik een pauze, die van korte duur zal zijn. Nu de regering woensdag avond bekend heeft gemaakt dat zij bereid is om in de loop van de komende achttien maanden een loonsverhoging van zes procent toe te staan en dat zij een plan voor herclassering op lange termijn in studie heeft, zullen de vakvereni gingen bijeenkomen om deze voor stellen te bestuderen. De vakverenigingsleiders van de beide vervoersondernemingen, de spoorwegen en het Parijse vervoer, hebben reeds laten weten dat zij de voorstellen onaanvaardbaar achten en dat nieuwe stakingen in voorberei ding zijn. Vervoer De vakvereniging van het spoor wegpersoneel, die een verhoging van zeven procent eist voor het einde van dit jaar, met een minimum loon van 365 gulden per maand, alsmede een veertigurige werkweek, zal zaterdag bijeenkomen om zich te beraden over een staking van 24 of van 48 uur, waarbij alle vakverenigingen zich zou den moeten aansluiten. Deze staking zou nog voor het einde van de maand worden gehouden. De vakverenigingen van het Parij se vervoer zullen donderdag 18 mei beraadslagen over een 24-uursstaking. Vandaag komen de vakverenigin gen voor het gas- en elektriciteitsper- soneel bijeen om een datum te kie zen voor een staking, die hetzij vier, hetzij 24 uur zal duren. Het evc'oe'dson' i zal vermoe- del:i!' 'e vn'" "te week een stakings- paro igen. Ir. D. C. Luteyn, gedeputeerde van Overijssel, ligt ziek in Heerenveen. Zijn huisarts, dokter C. H. W. Heus- dens, had zijn diagnose gesteld, maar er was maar één medicus die precies kon weten wat er gebeuren moest prof, dr. W. Löffler in Zwitserland. Die moest eens naar het Heeren- veense ziekenhuis komen om zijn mening te geven. Vandaar woensdag die bedrijvigheid op Schiphol en in Heerenveen. Prof. Löffler kwam met een toestel van de K.L.M. naar Neder land. Op Schiphol stond een helikopter van de luchtmacht klaar en in Heeren veen was een weiland herschapen in een heliport. Het ging allemaal heel snel en woensdagmiddag nóg wist dokter Heusdens wat de professor ervan dacht. In volle snelheid ging prof. Löffling er weer vandoor, want hij wilde zo weinig mogelijk missen van een con gres, dat hij bijwoont. Alleen had de luchtmacht eraan moeten denken, dat de Zwitser een groter hoofd heeft dan dat waarop de helmen berekend zijn. Nu moest dokter Heusdens zelf con sult vragen voordat de vlucht per helikopter kon worden begonnen (foto). HET THEMA was naar verschillende zijden uitgewerkt: de naaste, de wereld, de kerk, het jeugdwerk en de Heer wachten op je. Het werd aan de orde gesteld in klankbeelden en schet sen, met muziek en zang omlijst, en in een vijfminuten-toespraak (een enkele niettheoloog bleek zich daaraan niet te kunnen houden) nader besproken. Mar jan van Oosten en Harry Blaekmon zon gen, Miep Wielenga-Quelle, die ook de regie voerde met Jan de Vries, droeg gedichten voor. De samenzang werd met verbluffend schijnbaar gemak ge leid door Kees Deenik, die de elfduizend bijna unisono liet zingen, ook waar soms midden in een regel solo- en samen zang elkaar afwisselden. Hij werd kun dig geruggesteund door Koos Bons aan de vleugel en Gerrit Schotman, trompet. In zijn openingswoord ging ds. Lam mens terloops in op de vrees voor massaliteit, die men wel eens ten aan zien van bondsdagen uit. „Je kunt hier zitten zoals je bent", zei de bondsvoorzitter: het gaat om ieder persoonlijk en vandaaruit om ons alle maal. God zoekt de enkeling èn Hij zoekt zich een volk. Het thema, zo zei hij even later, kan de reactie opwekken: „alweer een leus; van idealen komt alleen maar oorlog". Maar er is ook een andere kant aan de zaak. Hoe zou het zijn, ais niemand wachtte? En zo gezien ir het toogdag- thema bevrijdend en verrukkelijk. Onbekend De naaste. De naaste wacht op je. Maar wie is de naaste, wie is dat bij voorbeeld van al de tienduizend mede- toogdagbezoekers? De naaste is, zo zon der meer, een onbekende. De enige naas te die wel bekend is is Jezus, aldus ds. P. Heinen. Wie in Zijn licht wandelt en zich Beschikbaar stelt, die vindt op zijn gebed de naaste op zijn pad. Onze opdracht is Jezus te verwacnten door te letten op de mensen uit onze omge ving. De wereld. Op woorden zit de we reld niet te wachten, aldus de heer T. M. Gilhuis. Van die woorden zegt men in de wereld ten hoogste dat ze prach tig zijn. Zonder daden is een woord steriel. Iemand heeft gezegd: „Voor mij is God, wat u doet". In verband met de oproep van o.m. president Kennedy en de Ned. Jeugd gemeenschap zei de heer Gilhuis, dat niet iedereen zich kan laten uitzenden. Maar de roep om een nieuwe maat schappij mogen wij niet voorbijgaan. Wij weten uit de Schrift hoe het moet, en hoe het worden moet. Daarom riep hij op tot storting van één procent van het inkomen voor de achtergebleven ge bieden, voordat het moet. Tegenover het verkondigen van halve waarheden door hele mensen (het com munisme) mogen wij niet stellen het verkondigen van de hele waarheid door halve mensen. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. Het socialistische Tweede-Kamerlid Egas heeft in vra gen aan de minister van landbouw gezegd, dat de stand van de gewas sen in de herverkavelingsgebieden op Schouwen-Duiveland veel te wensen overlaat. Daardoor zou ern stige schade worden geleden. De heer Egas vraagt of het juist is, dat de verbetering van de grond, met name de afwerking, in vele ge vallen onvoldoende is. Het Kamerlid meent te weten dat sommige bedrijven, slechts ten dele in orde gebracht, door de aannemer van het grondwerk zijn verlaten. Hij Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. Minister Van Rooy voelt er niets voor de Algemene kin derbijslag bijslag voor iedereen on- geacht of hij loontrekker is of niet te doen gelden voor alle kinderen uit een huwelijk. In het wetsontwerp, reeds ingediend door het laatste kabinet-Drees, wordt het parlement voorgesteld de algeme ne kinderbijslag te doen gelden voor het derde ep de volgende kinderen. Dit in afwijking van de bestaande re geling voor loontrekkenden, die reeds voor het eerste kind bijslag ontvan gen. De commissie van voorbereiding uit de Tweede Kamer heeft mondeling overleg met de minister gepleegd. Daarvan is thans het verslag versche nen. Uit de commissie is de minister met aandrang gevraagd, dat hij de algemene bijslag ook zou doen gel den voor het eerste kind, maar de minister meent, dat dit veel te duur zou worden. Daartegen werd aangevoerd dat een regeling als de minister wil tot grote onbillijkheid zou leiden. Immers, de premie wordt mede betaald door on- gehuwden, kinderloze gehuwden, ge- vraagt de minister om maatregelen, pakte. LONDEN, Canada (A.P.). De zes tienjarige Goudewijn de Lange, de zoon van een Nederlandse Immigrant, is dinsdagavond in het Canadese stadje Londen overleden, nadat hij door de po litie was opgepakt. De politie had de jongen nagezeten, omdat hij een jong meisje op straal een kus had gegeven. Toen hij in de politie-auto werd ondervraagd, viel hij ineens flauw. Hij overleed kort daarna. Het leek erop dat Boudewijn een hart aanval had, vertelde de vader. Getui gen zeiden dat de jongen er erg angstig uit had gezien, toen de politië hem op- Geestesgave huwden met één kind en die met twee kinderen. De leden, die op de ze onbillijkheid wezen, vroegen zich af „hoeveel vijanden men tegen het onderhavige wetsontwerp nog verder in het leven zou kunnen roepen. De solidariteitsgedachte betekent m Ne derland nog allerminst, dat men er bijzondere voldoening in schept voor een ander te mogen betalen". De minister handhaafde evenwel zijn standpunt, tegen verlenging van kinderbijslag vanaf net eerste kind voor de niet-loontrekkenden ernstige praktische Dezwaren te koesteren. In dat geval zou het premiepercentage 5,4 zijn, hetgeen hij voor de indivi duele premieplichtige niet draaglijk achtte. Ook was hij er tegen dat uit de staatskas premie zou worden be taald. Het wetsontwerp komt waarschijn lijk volgende maand in openbare be handeling. AMSTERDAM (ANP) De offi cier van justitie bij de Amsterdam se rechtbank heeft wcensdag tegen de 36-jarige autoverhuurder J. M. C. uit Amsterdam voor de diefstal van veertien personenauto's vijf jaar ge vangenisstraf-met aftrek geëist. Te gen de 24-jarige monteur S. P. J. C. eiste de officier wegens dezelfde fei ten drie jaar met aftrek. De beide verdachten zouden er ja renlang een systeem van hebben ge maakt samen auto's te stelen. De auto verhuurder, die alle schuld ontkende, zou de plannen hebben ontworpen en de monteur naar de te stelen wagens hebben vervoerd. De monteur bekende al het tenlastegelegde. Hij had de wa gens weggenomen en ze naar de ga rage van de autoverhuurder gebracht, waar zij bijna onherkenbaar werden gemaakt door onderdelen van de ver schillende auto's te verwisselen. De kerk. Nadat bij het uitgaan van de kerk op het podium een gesprek was gevoerd door een kerklid en iemana die aan de kerk de bezieling van andere groeperingen ten voorbeeld stelde, zei ds. O. Jager van Haarlem-Noord o.m.: Men mag niet doen alsof de kerkge schiedenis pas begint wanneer men zelf voor het eerst de catechisatie bezoekt. God wil dat wij allen bij de eredienst betrokken zijn en ons niet afsluiten in een kringetje van kritiek. De kerk kan kritische jonge mensen goed gebruiken. Het is niet juist uit de kerk te lopen als de mislukte emigrant, die terugkwam met de verklaring „Hun hebben geen kuituur". Verbeteringen zijn niet van een syno de te verwachten: die behandelt wat ze op haar tafel krijgt. Daarop wacht de kerk. Ze zou armer zijn als de jeugd er niet was, omdat alleen het jong- zijn al een gave des Geestes is. Het jeugdwerk. Een onheilsforum gaf een oordeel over de gereformeerde jeugdbeweging dat niet mals was. Daar op ging ds Roos in. Geen perspectief meer? 'En vanwaar dan het feit dat tienduizenden zich in het jeugdwerk be geven? Het is geen soort vrijetijdsbe steding Het jeugdwerk bestaat ook niet omdat het zo leuk is. Maar omdat het steeds op de naaste, de wereld en de kerk gericht wil zijn. De Heer. „Wij moeten niet naar huis gaan als de Emmaüsgangers", zo zei ds. G. N. Lammens in zijn toespraak over De Heer wacht op je. Het is wel mogelijk de naaste en de wereld te zien, zelfs veel voor de kerk te voelen en toch Hem niet te zien. Maar de Heer wacht. Hij heeft zelfs zoveel vertrouwen dat hij tussen Petrus' eerste en tweede verloochening in zegt: „Vraag het mijn discipelen". Waar is de Heer? In het kleine kringetje, waar de Bijbel openligt. In de kerk is Christus en daarom heen kijkt hij ons aan in de verre en nabijé naaste. Waarom wacht Christus? Dat is het geheim van het bestaan. Dat is dat machtige woord: „Welbehagen". Met een lofprijzing, waarbij de spre kers en de zangers en allen elkaar af wisselden, werd deze toogdag besloten. Daarna was er nog grote belangstelling voor een naprogramma dat onder lei ding van Johan Bodegraven werd ge bracht en grote bijval vond. AMSTERDAM (ANP). Medeplichtigheid aan valsheid in ge schrift, het uitlokken van een poging tot valsemunterij en een overtreding van de vuurwapenwet zijn de voornaamste misdrijven die te last worden gelegd aan de Amsterdamse redactie-stenograaf Sal S. en de Griekse ingenieur Michel R. Zij zullen zich op 21, 23, 26 en 27 juni voor de Amsterdamse rechtbank moeten verant woorden. Hun voorarrest is woensdag opnieuw met dertig dagen verlengd. De officier van justitie, mr. H. E. van Renesse, heeft de dagvaarding woensdag laten betekenen. Hij zal twee deskundigen en twee getuigen a charge dagvaarden, onder wie de tijdens het valsemuntersproces in Osnabrück en ook daarvoor reeds veelbesproken Nederlandse typo graaf Hubertus H. Hubertus H. is betrokken geweest bij de internationale groep, die op 10 juni 1960 in Amsterdam, Keulen en Osna- bviick op verdenking van strafbare ac tiviteiten voor het Algerijnse bevrij dingsfront F.L.N. werd gearresteerd. In Nederland waren dat Sal. S. en Michel R. Ook de Haarlemse mevrouw O. werd aangehouden, maar zij kwam spoedig weer op vrije voeten. In een drukkerij te Osnabrück wer den gelijktijdig de Haarlemse chemi- graaf A. O., de Duitse monteur H. S. en de Amstelveense typograaf Hubertus H. aangetroffen. Voorts werd in Keulen de Algerijn Ahmad A. gearresteerd. H. werd na enkele dagen naar Nederland uitgeleid. Informant Tijdens het valsemunstersproces dat kortgeleden tegen O., S. en A. in Os nabrück is gevoerd het drietal werd veroordeeld tot gevangenisstraffen van twee en een half tot twee jaar is gesuggereerd dat H. in deze politiek- criminele zaak de geheime diensten van Duitsland en Nederland als infor mant heeft gediend. Evenals tijdens het proces in Osnabrück zal ook in Neder land de behandeling van deze zaak worden ontdaan van alle politieke franje. Het eerste punt van de telastleg- ging aan Sal S. en Michel R. is mede plichtigheid aan het vervalsen van identiteitskaarten, waarvan er driehon derd zouden zijn gedrukt op de persen van de Amstelveense drukker-publicist Joop Z. De strafzaak tegen hem is in november door de Amsterdamse recht bank voor een nader onderzoek naai de rechter-commissaris teruggewezen. Francs Het tweede punt van de telastiegging slaat op het voornemen om in een druk kerij in Osnabrück 960.000 bankbiljet ten van tienduizend oude Franse francs - waarde zeventig miljoen gulden- te laten drukken. De Haarlemse chemi- graaf O. zou daarvoor de cliché's heb ben geleverd. Hoewel de persen al had den proefgedraaid, is men aan het drukken niet toegekomen door het in grijpen van de Duitse en Nederlandse justitie. Het derde punt waarvoor S. en R. zich moeten verantwoorden over treding van de vuurwapenwet slaat op de bestelling van een grote hoeveel heid onderdelen voor mortieren, die bestemd waren voor de Algerijnse op standelingen. BERLIJN (AP) Dr. Heinrich Grueber, een vooraanstaande figuur in de Westduitse evangelische kerk,, zal als getuige optreden in het proces Eichmann. Hij wordt dinsdag in Jeru zalem verwacht. De 69-jarige Grueber is de oprichter van het beroemde „Grueber-bureau", dat duizenden vervolgde mensen gehol pen heeft. Hij kent Eichmann persoon lijk, die hem voor zijn hulp aan vluch telingen in 1942 naar het concentratie kamp Sachsenhausen heeft gezonden. Vandaar kwam hij in Daohau terecht, waar hij ternauwernood aan de dood ontsnapte. Grueber is hoofd van de Ma- rienkirche in Oost-Berlijn. WASHINGTON (Reuter) De Ame rican Telephone and Telegraph Compa ny, een van de reuzen onder de gro te ondernemingen in de Verenigde Sta ten, wil graag zelf de lancering van een communicatiekunstmaan bekostigen. De vice-president van AT&Tj James Dingham, deelde de commissie voor wetenschappen en ruimtevaart uit het Huis van Afgevaardigden gisteren me de dat zijn maatschappij bereid is daarvoor vijftien miljoen dollar te be talen In december van het vorige jaar, aldus Dingham. bereikte de Amerikaan se rijksdienst voor luchtvaart (NASA) het verzoek van AT&T, een lanceer- raket beschikbaar te stellen. Van onze correspondent Staatssecretaris mr. J. 27 mei aanstaande te -nt ter nagedachtenis N ieuw-Guineapionier die o.m. resident is 'dia. geboortig uit Horst, mea gestorven en be- momirnent werd vervaar- HORST - Bot onthu't Horst ee" van de Jan van geweest Jan van 1 is op Nieuw graven. Het digd door de kunstenaar Rob Stultiens. Waarschijnlijk wordt de onthulling bijgewoond door een delegatie Papoea's.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 9