CONFERENTIE LAOS NOG STEEDS ONZEKER DE DRIEDUIZEND RUIM VOORBIJ goed) advies/ voor móéder-, ^dagj *ga naar] de drogist] Nederlandse tegenspraak van Westduits bericht Comiimnisten vervalsten geluidsband Leden van C.J.V. bijeen op bondsdag in Gouda KarelIr4 Uitstel topconferentie Zes nu zeer ongunstig Kamerleden en kinderen: Amerika en Engeland mogelijk niet van de partij Doe op zondag winkels dicht van Shepard Jarman levert kritiek op hervatting bespreking Moederdag moet anders zijn... Schipper herriep verklaringen Grootste groepen uit Friesland en Zeeland „Feestjes"-club te Kerkrade opgerold Gluurder gegrepen Gave vertolkingen in Diligentia AFFAIRE-STALMANN IN VREEMD LICHT Himmlers laatste geld geconfisceerd Tanker Armagnac te water gelaten ENKELE UREN VOOR HET EERST? „WEL DEGELIJK" Isfunc Twee Franse generaals op non-actief Dr. Kamma vraagt ontslag als zemlingspredikant Gevaren Europa nemen toe Pleidooi voor bureau rechtsbijstand aan dienstplichtigen Vixjüug 12 niüi iyol ILL^BLAD Pag. 7 Advertentie Eigen nieuwsdienst DEN HAAG De Tweede-Ka* merleden Van de Wetering (c.h.) en Van Eijsden (a.r.) hebben staatssecretaris Veldkamp ge vraagd het aantal toestemmingen aan winkels om op zondag open te zijn, drastisch te beperken. In 333 Nederlandse gemeenten zijn de winkels des zondags kor tere of langere tijd geopend. De vragenstellers willen weten of dat wel m overeenstemming is met doel en strekking van de Winkelsluitingswet. Winkelsluiting op zondag vinden zij een belang rijk sociaal en etisch goed voor het winkelpersoneel en daarom willen zij alleen dan vergunnin gen verstrekt zien als inderdaad van bijzondere omstandigheden kan worden gesproken. In dat ge val zou de goedkeuring door de Kroon altijd nog aan een termijn van ten hoogste twee jaar moe ten worden gebonden. Vit het hart De vragen van de Kamerleden zijn een aantal inkeliers uit Hal steren uit het hart gegrepen. Woensdagavond, voordat Halste- rens raad over het voor en tegen van winkelsluiting op zondag ging praten, verzamelden zeven kinde ren van winkeliers zich voor het raadhuis. „Geef ons één vrijen Zondag", zo luidde het in degelijk Neder lands. Andere leuzen: „Zondags sluiting, wij naar buiten", „Amb tenaren zaterdags vrij, midden standers zondags vrij" en „Onze kinderen zijn zo blij, als wij zijn zondags vrij". De raad van Halsteren heeft zich nog niet over de winkelslui ting op zondag uitgesproken, om dat hij eerst wol weten of ook de andere winkeliers dat willen. Zeven kinderen van winkeliers uit Halsteren verzamelden zich woens dagavond voor het gemeentehuis, waar de raadsleden die avond ovey het voor en tegen van winkelsluiting op zondag spraken. Dat de ouders van de afgevaardigde kinderen hun winkels op zondag gesloten willen houden, bleek duidelijk uit de gevarieerde leuzen. Eigen nieuwsdienst DEN HA AP Minister Marijnen heeft verklaard in te zien dat van de beschuldigingen wegens omkoperij te gen dr. Otto Stalmann geen steek waar is, aldus meldt het Westduitse persbureau D.P.A. De minister zou zich in deze zin hebben uitgelaten te genover de Westduitse ambassadeur in Brussel, Lahr. Nederland zou zich ook hebben verontschuldigd voor de om standigheid, dat hoge Nederlandse ambtenaren hebben meegedaan aan de aanvallen op dr. Stalmann, het hoofd van de afdeling buitenlandse handel van het ministerie van voedsel- Zoals bekend werd een onderzoek be gonnen naar de gedragingen van dr. Stalmann nadat minister Marijnen de Westduitse regering op de hoogte had gebracht van zijn twijfel aan de integri teit. van de hoge Westduitse ambtenaar. Fabel Het bericht uit West-Duitsland dat mi nister Marijnen zich over de onjuistheid van de beschuldigingen zou hebben uit gelaten, is door een ambtenaar van het Ministerie van landbouw in Den Haag tegengesproken. Het moet naar het rijk van de fabelen worden verwezen, zo zei hij. Ook deelde hij mee, dat tot dusver bij het ministerie geen „koele brief" van het Westduitse ministerie van voedsel voorziening was ontvangen. Volgens D.P.A. is een dergelijke brief aan minis ter Marijnen gestuurd om hem mee te delen, dat zijn voorgenomen bezoek aan Bonn maar voor onbepaalde tijd moest worden opgeschort. D.P.A. meldt daarbij, dat tussen het Nederlandse en het Westduitse ministerie een .merkbare afkoeling" van de be trekkingen is ontstaan op grond van de laatste ontwikkelingen in de zaak- Stalmann. Aanklacht Intussen is bij de officier van justitie in Den Haag, mr. dr. J. C. Maris, de aanklacht binnengekomen die de advo caat van dr. Otto Stalmann wegens laster heeft ingediend. De heer Maris verklaar de na eerste lezing van mening te zijn, dat de aanklacht „naar Nederlandse op vattingen niet voldoende concrete aan wijzingen inhoudt". Een dezer dagen zal een beëdigde ver taling van de aanklacht worden gemaakt. Daarna zal de heer Maris zijn mening nader bepalen. Eigen nieuwsdienst NEW YORK De mogelijkheid be. bestaat dat het publiek achter het ijzeren gordijn een volkomen verkeerde indruk krijgt van de eerste reis door de ruimte van Alan Shepard. Technici uit enkele communistische landen schijnen namelijk in New York vervalsingen te hebben aangebracht op de geluidsband van de film die werd gemaakt op de persconferentie die Shepard vorige week heeft ge geven. Zij deden dat in een gehuurde studio in New York, aldus verluidt in deze stad. De oorspronkelijke geluidsband van de film is in drie tot vier talen omgezet voor gebruik buiten de Verenigde Staten. Daarbij zouden de vervalsingen zijn ge pleegd. Zo vroeg men de commander of hij zich onwel had gevoeld tijdens zijn vlucht. Hij antwoordde: „Nee". Op de verminkte geluidsband voor de communistische landen laat men hem zeggen: „Ja, ik was erg misselijk". De F.B.I is van een en ander op de hoogte gesteld door de eigenaar van de studio waar de vervalsingen zijn gepleegd. De overheid doet het zwijgen toe over deze zaak. Joeri Gagarin, de Russische kunstmaan- raarder, zei gisteren voor Radio Moskou dat hij in zijn kunstmaan, de Wostok, naar de aarde was teruggekeerd en niet aan een parachute naar beneden was ge sprongen. Over de wijze van Gagarins terugkeer was de wereld lange tijd in het ongewisse gehouden. Volgens sommige berichten zouden ooggetuigen hem aan een para chute naar beneden hebben zien komen. In andere berichten weer heette het dat BERLIJN (AP.) Het laatste restje van het fortuin van Heinrich Himmler, een bankrekening van 1270 mark, is door het Westberlijnse zuiveringshof geconfisceerd. Het geld was indertijd in beslag ge nomen. Het hof heeft nu het verzoek va' 'T!mmlers weduwe om het geld aan 1 chter Gudrun toe te wijzen, af- .er, hoofd van de S.S., die na .restatie in 1945 zelfmoord pleeg- werd er door de president van het nof van beschuldigd de menselijke incarnatie van het nazisme te zijn ge- weesf hij pas na de landing van de Wostok was uitgestapt. Deze kwestie is belangrijk omdat de Sowjetunie bij de Fédération Aeronau- tique Internationale (F.A.I.) voor Gagarin aanspraak, heeft gemaakt op de eerste wereldrecords kunstmaan-varen. Wie uit de kunstmaan springt voordat deze op de aarde is teruggekeerd, kan volgens de regels van de F.A.I. geen aan spraak op een wereldrecord maken. Volgens het nieuwe verhaal van Gaga rin moet de huid van de Wostok bij de terugkeer naar de aarde zo heet zijn ge worden dat hij de „sluiters" voor de patrijspoorten donkerrood had zien wor den. Toch was de temperatuur in de Wostok constant 68 graden Fahrenheit gebleven. Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. De echtgenote van de president van de British Petroleum Company heeft woensdagmiddag het 48.000 ton grote turbinetankschip Ar magnac te water gelaten. Het schip was gebouwd door Wilton-Pijenoord in Schiedam voor rekening van de Société Frangaise de Transports Petroliers. De Armagnac is de eerste grote tan ker met de opbouw op het achterschip. Tot nog toe werd deze indeling alleen toegepast bij kleine tankschepen. AMSTERDAM (ANP). De inspec teur voor de scheepvaart, de heer J. van Doorn, heeft een zwaardere straf gevraagd voor de schipper van de Scheveningse logger SCH 63, voor wie hij vorige week een berisping had voor gesteld. Wegens schuld aan de stran ding van de SCH 63 op 27 januari vroeg de heer Van Doorn woensdag de schipper zijn bevoegdheid een week te ontnemen. He'c herroepen van het aanvankelijke voorstel was het gevolg van een be kentenis die de schipper woensdag voor de Raad voor de scheepvaart aflegde. Hij gaf toe op 27 januari een oude, afgekeurde ankerketting te hebben ge had. Eerder had hij steeds volgehou den dat hij een nieuwe ketting had ge bruikt. GOUDA 370 leden van het chr. jongerenverbond (C.J.V.) zijn in Gouda bijeen geweest voor hun bondsdag. De provincies Friesland en Zeeland leverden de grootste contingenten afgevaar digden. De organisatie berustte bij de Goudse C.J.V. Daniël. De jongeren waren reeds 's woens dags in Gouda gearriveerd. Op de avond van die dag kwamen zij in Kunstmin bijeen voor de jaarvergade ring. De bespreking van de jaarversla gen, die alle aangesloten verenigingen reeds in druk hadden ontvangen, verg de weinig tijd en daarna kreeg de de avond een luchtig karakter door de uitbeelding van het CJV-werk in caba- retvorm. Een aantal leden van het verbond maakte zich hiermee bijzon der verdienstelijk De afgevaardigden uit alle delen van het land genoten gastvrijheid bij in to taal ongeveer 250 Goudse gezinnen. Op de ochtend van Hemelvaartsdag kwamen zij bijeen in de Sint Janskerk, waar dr. Gerh. Huls een speciale dienst leidde. Hij preekte naar aanleiding van Handelingen 1 1 tot en met 11. Vier seclies Na de dienst splitsten de jongeren zich in vier secties. De grootste groep vergaderde in Kunstmin, de kleine groepen vonden een onderdak in het chr. verenigingsgebouw De Haven. Voor elk der secties werden inleidingen gehouden over belangrijke onderwerpen en de groep voor het zg. open jeugd werk zag bovendien een zeer actuele film: „Waarom zijn zij tegen ons", waarin de problemen worden behan deld die zich tegenwoordig voordien in de verhoudingen tussen «uderen en jeugd. Herenigd in Kunstmin luisterden de jongeren 's middags naar de verslagen die namens elke sectie werden uitge bracht. Een boeiend onderdeel van het programma was tot het laatst be waard: De instudering van enige mo derne geestelijke liederen, onder lei ding van het trio Louis van Dijk. Ds. P. J. van Heerden uit Schevenin- gen, die woensdagavond een begroe tingswoord had gesproken, richtte zich ook in een slotwoord tot de jongeren. Het koor van de universiteit van Springfield in de Verenigde Staten gaat op reis door Europa. Het geeft op 14 juni een concert in Den Haag. CENÈVE (Reuter). Vandaag moet in Genève de conferentie- van-veertien over Laos beginnen. Verreweg de meeste gedelegeerden waren gisteren al in de conferentie- stad aangekomen, maar het stond gisteravond laat nog volstrekt niet vast dat de besprekingen inderdaad zouden beginnen. Voor verscheidene deelnemers, waaronder de Verenigde Staten en Groot-Britannië, is het niet mogelijk aan de besprekingen deel te nemen alvorens er positief bericht uit Laos is ontvangen dat de wapenen in het gehele land rusten. De verklaring dat er in geheel Laos een wapenstilstand heerst, moet ko men van de internationale commissie van toezicht, waarin Indië, Canada en Polen zijn vertegenwoordigd. De ge hele dag heeft deze commissie gis teren posten aan het front bezocht om te proberen de twee partijen ertoe te brengen een bestandsovereenkomst te sluiten. Zij is daar in geslaagd. Er is, enige dagen geleden, gedu rende enkele uren inderdaad een wa penstilstand geweest, maar toen er be sprekingen moesten worden gevoerd over de plaats waar de bepalingen van deze wapenstilstand nader zouden wor den uitgewerkt, stelden de communis ten van de Pathet Lao eisen die de vertegenwoordigers van de wêttige re gering onmogelijk konden inwilligen. De strijd werd daarop hervat. Gisteravond om acht uur zijn in Ge nève de Russische minister van buiten landse zaken, Gromyko, en zijn Britse ambtgenoot lord Home bijeengekomen om te proberen op het laatste ogenblik nog iets te ondernemen wat de confe rentie zou kunnen redden. De twee mi nisters zijn de voorzitters van de con ferentie, omdat de besprekingen zijn ontsproten aan een Brits-Russisch ini tiatief. De veertien landen die aan de con ferentie moeten deelnemen zijn Groot- Brittannië, de Sowjetunie, Frankrijk, de Verenigde Staten, de Ohinese volks republiek, Canada, Indië, Polen, Noord- Vietnam. Zuid-Vietnam, Cambodja, Siam, Birma en Laos zelf. Gistermiddag heeft de Russische mi nister Gromyko besprekingen gevoerd met de vertegenwoordigers van de lan den die het meest bij de kwestie Laos zijn betrokken: de Chinese volksrepu bliek, Noord-Vietnam en Zuid-Vietnam. Ook de Poolse afgevaardigde was bij deze besprekingen aanwezig. Als de conferentie doorgaat zal het voor het eerst zijn dat vertegenwoor digers van de Verenigde Staten en van de Chinese volksrepubliek aan dezelfde tafel plaats nemen. Er is een kans dat de conferentie, ook al rapporteert de commissie van toezicht dat er geen wapenstilstand heerst in Laos, toch doorgaat zij het dan zonder de Verenigde Staten en Groot-Brittannië. Gromyko heeft namelijk verklaard dat er wel degelijk wapenstilstand heerst. „En van dat feit gaan wij uit", zei hij. Met andere woorden: niets staat het begin van de conferentie in de weg. Daar Gromyko, net als Lord Home, voorzitter is, bestaat de mogelijkheid dat 'hij de conferentie eenvoudig laat beginnen zonder zich iets aan te trek ken van de protesten van Groot-Brit tannië en de Verenigde Staten. Landingsrechten K.L.M. Eigen nieuwsdienst WASHINGTON. De luchtvaartan- derhandelingen' in Washington over lan- dinsrechten voor de K.L.M. aan de Amerikaanse westkust, zijn gisteren niet voortgezet. Er is tussen beide delegaties slechts enig informeel contact geweest eerst tijdens een lunch, later tijdens een cocktailparty. De besprekingen bevinden zich in het voorbereidende stadium en het is nog altijd niet bekend wanneer de werke lijke onderhandelingen zullen beginnen. Minister Luns en de staatssecretaris van buitenlandse zaken dr. Van Houten hebben Nederlands belangen verdedigd in Oslo, waar zij met de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Rusk over de begeerde landingsrechten heb ben gesproken. Rusk heeft meegedeeld, dat hij het Nederlandse standpunt zal bestuderen. Het democratische lid van het Huis van Afgevaardigden, Jarman, is over de hervatting» van de onderhandelingen slecht te spreken. Tijdens een rede in het Huis noemde hij die hervatting „een alarmerend voorbeeld van de gewoonte van het departement om de internatio nale luchtmarkt in stukken te hakken ten gunste van buitenlandse maatschap pijen, zonder dat daar een uitwisseling van economische voordelen aan ten grondslag ligt". Het State Department, zo zei Jarman, heeft kennelijk gecapituleerd voor de niet aflatende diplomatieke druk van Nederlandse zijde. De vluchten van de K.L.M. tussen Nederland en Amerika hebben volgens hem vorig jaar 24 maal zoveel opgebracht als die van Ameri kaanse lijndiensten tussen beide landen. Advertentie ELEGANT hUUfl Dat staat als een paal boven 'water: Karei I Elegant is een voortreffelijke bolknak - licht, geurig, smakelijk. Koop hem en geniet. OVER DE GOEDE TOON EN GLADSTONE Ja, Moederdag moet anders zijn dan andere huiselijke feest dagen. Bij alle feestelijkheden heeft de vrouw des huizes het altijd het drukst! Maar met Moederdag Is het héér beurt om verwend te worden. Om eens een keertje helemaal niets te hoeven doen. Heerlijkl Dus, Vader? Dus, kinderen? Doe méér dan een cadeautje kopen. Neem haar Alle werkjes uit handengeef haar het geschenk van het jaar: een vakantiedag in eigen huls! D&t is attent! Overigens, weet U wat ook zo attent is? Gladstone bij U hebben, wéér U ook bent. Want Gladstone is - met of zonder filter - de sigaret die ledereen voldoening schenkt. KING i SIZE VOORNAAM EN AANGENAAM 20 STUKS F I.J Van een onzer verslaggevers VLAARDINGEN Hoewel door Hemelvaartsdag de actie voor ga rage Wouters te Tilburg even is gestokt, is het bedrag, dat tot dus ver aan giften binnenkwam, tot en met gisteren gestegen tot 3367,50. Daarmee is alle hoop gerechtvaar digd dat op 28 mei de ruim acht duizend gulden, die de heer Wouters dan moet betalen, op tafel zullen kunnen worden gelegd. Onder de collega-garagehouders van de heer Wouters in Tilburg is intussen het plan geboren om ge zamenlijk iets te doen voor hun ge dupeerde collega. Men is bezig met de voorbereiding van een plan, waarmee naar men hoopt, een be langrijke bijdrage kan worden ge leverd. LANGE LIJST Woensdag kwam per giro of op ande re wijze binnen: Autoplaatwerkerij W. Pigmans („voor COLLEGA Wouters") Tilburg 100,-, B. Hartensveld, Som- melsdijk 15,-, W. H. Lampe Lelystad 10,-, J. M. de Jong Leeuwarden 10,-, N.N Oosterbeek f 3,-, M. Radius R'dam f 5,-, Jur. Hausmann Den Haag 10,-, N.N. Bergambacht f 5,- Dr. F. A. Me- nalda R'dam 10,-, A. van der Gies- sen Zwijndrecht 2,50, W. Vlugt Drie bergen 2,50, Garage „Nieuwe Brug" J. F. Andrea* Zevenbergschenhoek 5,-, N.N. Rodenrijs 2,50, A. v. d. Tempel R'dam 10,-, Bewoonster van Tilburg 10,-, M. H. L. Groenevelt Leidschen- dam f 5,-, N.N. Schiedam 10,-, A. F, Meij R'dam 2,50, Nirwana-Garage G. Zweekhorst Den Haag 10,-, Karei Straek R'dam f 25,-, F. H. Geelhoed R'dam 10,-, Ir. C. M. Lugten R'dam Lf 5,-, L. A. Verwaal R'dam 5,-, P. L. G. Oostvoorne 10,-, N.N. R'dam f 10,-, Ch. Asselbergs Bergen op Zoom 10,-, Onbekende dame R'dam 5,-, J. P. M. Merckens Leidschendam 10,-, H. Bo- lier Garagebedrijf Scherpenisse 10,-, A. Ringsma R'dam f 25,-, C. den Ou den en A. den Ouden-van der Graaf Den Haag 8,-, N.N. Overveen 10,-, G. E. van den Berg Gorinchem 20,-, A. Roetert R'dam 10,-, J. Barteïs n.v. R'dam 20,-, Swanenveld's Radio Vlaar- d in gen 10,-, Café Centraal Vlaardin- gen f 10,-, Mevr. J. Winkelman-van der Hoek Schiedam 10,-, C. Pieterse R'dam 5,-, N.N. Zwijndrecht 6,-, S. E. Beunke-Bakkers Utrecht 5,-, C. van de Minkelis Rijen N.B. 2,50, A. van Iersel Tilburg 5.-, J. J. M. van Gisbergen Den Haag 5,-, Jan van Luipen Maassluis f 2,50. L. Akkersdijk Doorn 5,-, nagekomen van actie op Rozenburg (die al f 160,- had opge bracht) 10,-, V. Amersfoort f 2,50. In Tilburg kwam bij onze collega, het Nieuwsblad voor het Zuiden, dat via een plaatselijk comité op onze actie inhaakte, de volgende bedragen binnen N.N. f 2,50, N.N. 10.—, N.N. 25.Poetsdoeken- en lederwaren- fabriek Loon op Zand 16.—, De Vries 5.Poetsdoekenfabriek Bra bant 10.—. Gijselhart 2.50, H. de Bruin 2,50, J. Groeneveld 5. A. de Groot 10.J. Dellevoet 10. H. Roelofs 2.50, M. Wentink 10. Daarmee is de totale stand in Tilburg gekomen op t 314.—. De Jeugdclub Soos '59 te Tilburg heeft een weldadigheidsbal voorbereid, dat wordt gehouden op Tweede Pink sterdag. De zaal van de N.K. Harmonie is daarvoor gratis beschikbaar gesteld. Het orkest Jugtown Seven verleent dan belangeloos medewerking. Voor wie blij dragen wil schenken voor het comité voor garage Wouters geven wij hieronder nog even het gironummer van het comité: 431647, ten name van W. N. Benoist, Van Hogen- B dorplaan 105c te Vlaardingen. Van onze correspondent ROERMOND De politie te Kerkrade heeft een club jongelui opgerold die in een oud, leegstaand gebouw regelmatig feestjes organiseerden, waarop zij zich schuldig maakten aan zedendelicten. De leden van de club hebben ook twaalf in braken gepleegd in Kerkrade en de om streken daarvan. De club bestond voor een groot deel uit scholieren. De leeftijd van de leden varieerde van vijftien tot 21 jaar. Aan vankelijk hadden zij feestjes gehouden bij de ouders thuis, maar toen bleek dat deze daar niet meer op waren gesteld, namen zij het oude gebouw „in ge bruik". De feestjes gingen hun zakgeld teboven, zodat zij besloten diefstallen te gaan plegen. De politie heeft vier van de clubleden opgepakt, waarvan zij er een weer heeft losgelaten. Twee van de ge arresteerden zijn inmiddels voor de offi cier van justitie geleid. PARIJS. Bij besluit van de Franse ministerraad is generaal Gra- cieux, inspecteur-generaal van de Franse luchtlandingstroepen, die be trokken zijn geweest bij de militaire revolte in Algerije, op non-actief ge steld. Ook generaal Grout de Beaufort, de vroegere chef van het militaire huis van president de Gaulle, die directeur was van het militair hoger onderwijs en die tijdens de opstand in Algerije in Duitsland in verzekerde bewaring werd gesteld, is van zijn functies ont heven en op non-actief gesteld. Binnenkort is de benoeming te ver wachten van schout-bij-naeht Evenou als chef van het militaire kabinet van premier Debré. Hij volgt admiraal Aubry op, die zijn ontslag heeft ge vraagd. Aubry voelt zich namelijk in zijn functie gecompromitteerd door zijn zwa ger, generaal Nicot, die zich tijdens de Algerijnse opstand bij ex-generaal Chal- le aansloot. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. Dr. F. C. Kamma, zendingspredikant in Nederlands Nieuw- Guinea, heeft de Generale Synode van de Nederlands Hervormde kerk ge vraagd hem te ontheffen van zijn ambt, omdat hij lid van de Nieuw-Guinearaad en van het college van gedelegeerden van die raad is geworden. Hij heeft dat verzoek gedaan omdat volgens de kerkorde van de Nederlands Hervormde kerk een predikant van die kerk geen zitting kan hebben in enig vertegenwoordigend lichaam van de staat. Advertentie STRAATSBURG (A.N.P.) Het Europese parlement is woensdag maar niet eens begonnen aan een debat over de politieke samenwerking van de zes landen van de Europese economische gemeenschap. „Nu de tweede topconferentie van de rege ringsleiders van de Zes is uitgesteld, heeft het voor Ons weinig zin om deze moeilijke kwestie te bespreken", zo redeneerden de afgevaardigden. Zij beperkten zich er toe te luisteren naar een verklaring die namens de poli tieke commissie van het parlement werd voorgelezen en waarin werd gezegd, dat het uitstel van de tweede bijeenkomst van de topfiguren uit de gemeenschap „diepe teleurstelling" heeft gewekt. Deze bijeenkomst zou oorspronkelijk op 19 mei te Bonn worden gehouden. „Het uitstel van de conferentie naar een ver verwijderde en nog niet bepaal de datum", aldus de verklaring, „komt juist op een moment waarin de gevaren die Europa en de vrede bedreigen toe nemen en de eenheid van Europa kenne lijk dringend nodig is". Redenen De politieke commissie wil, zo blijkt uit de verklaring, dat de publieke opinie de gelegenheid krijgt de redenen van het uitstel te beoordelen. De Belgische sena tor Dehousse die als rapporteur van de commissie optrad, vond het officiële com muniqué waarin het uitstel bekend werd gemaakt „verre van voldoende". De verklaring van de commissie kwam in de plaats van een rapport, dat De housse als basis voor het debat in het parlement had uitgewerkt. Daarin wer den politieke samenwerking en het instellen van een politiek secretariaat toegejuicht, op voorwaarde, dat er orga nische banden tussen de nieuwe instel lingen en de bestaande organen van de gemeenschap zouden komen. Het debat is uitgesteld tot 7 juni. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. In een discus sie. tussen enkele socialistische Tweede-Kamerleden en een depu tatie van de Bond van mobilisa tie-invaliden en hun nabestaan den en de stichting De Neder landse soldaat is de wens geuit een onafhankelijk bureau voor rechtsbijstand op te richten, waarop de dienstplichtigen koste loos een beroep kunnen doen. De leider van de delegatie, de heer P. de Boer uit Drachten, zei, dat nalatigheid jegens de militairen oorzaak is geweest van veel leed. Hij betoogde, dat de rechtspositie van zieke en in valide militairen onvoldoende is geregeld. Om aan die situatie een einde te maken zou een bureau moeten worden opgericht, dat bij ge schillen boven de partijen staat. Het zou door het rijk moeten worden gefinancierd. 'ga zéker eens per weekl CAPELLE AAN DE IJSSEL De politie in Capelle aan de IJssel heeft woensdagavond een 25-jarige man op kousevoeten van het dak van de pastorie der Gereformeerde gemeente gevist. Hij gaf na zijn arrestatie toe een ongezonde belangstelling voor slaapkamers te heb ben. De man, een chauffeur luisterend naar de naam J. B. is al eerder voor hetzelfde vergrijp met de politie in aanraking ge weest. Hij werd het eerst gezien door een bewoner van de Doorraanstraat, die een buurman waarschuwde. Deze belde de politie. DEN HAAG Er prijkte woensdag avond na de pauze een klein pijporgel tegen de achterwand van het Diligentia - podium. Gewapend met een scheerspiegel V?? de diriSent te kunnen zien) speelde Albert de Klerk zeer fraai de orgel- partij van Bachs 35e cantate „Geist und Seele wird verwirret" die een verrijking betekende van het Bach-repertoire van het Nederlands Kamerorkest, in het bij zonder waar Aafje Heynis de enige vocale partij zo expressief en tevens zo stijlvol zong. Szymon Goldberg dirigeerde met als resultaat, dat de souplesse van klank en samenspel aanmerkelijk uitstak boven hetgeen het orkest tevoren bereikte in het eerste Brandenburgse concert, waar in Goldberg zittend de obligaat-viool partij speelde. Welgeteld 28 executanten onder wie zes blazers, trachtten hier het gemis van een dirigent te overwinnen door strak spel, bonkend in het ritme, waarbij de klankkwaliteit vaak het loodje moest leggen. Janny van Wering benutte de kans om ook eens op de voorgrond te treden met een gave vertolking van het concerto in E-dur ..voor clavecimbel en strijkers, waarbij Goldberg als dirigent de klank- sterkten m evenwicht met het solo- instrument hield. Er was voor deze Bach-avond veel belangstelling De Witte

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 7