Raad Goes schonk vertrouwen aan het college van B en w Vandalisme ligt raad van Goes zwaar op de maag De heer Roose tot „verdwijn spoedig ;emeester en vrijwillig Deltaconcert muzikale uiting Noordbevelandse vreugde Wandeltocht werd succes Verbijstering bij raad Burgemeester„ook burgerij heeft hierin een taak GEMEENTEBEGROTING 1961 VASTGESTELD In tent aan voet van Deltadam Uitgebreide algemene beschouwingen Sterke groei van Chr. Kweekschool Vrijdag 12 mei 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 Reacties Weinig positiefs Uitgespeeld Landbouwschuur afgebrand in Renesse Benauwend Lof Snackbar in Goese Voorstad Middelburgse advocaat kreeg negen maanden met aftrek Geen gekheid Modder Enthousiasme over vormingsweken Amsterdamse politiekapel zaterdag in Kapelle •ll' w GOES. Zonder enige reserve hebben vrijwel alle fracties hun vertrouwen geschonken aan het beleid van het huidige college van B. en W. Dat bleek duidelijk toen de raad woensdag de gemeente begroting voor 1961 behandelde en vaststelde, nadat tevoren uitvoerig over het ontwerp was gesproken. Onverbloemd kreeg het college veel lof en dank te horen. Slechts op enkele detailpunten waren een paar kritische opmerkingen te beluisteren. Toch waren het niet allemaal prettige zaken, üie aan de orde kwamen. Het was alleen de heer J. H. Roose (kvp), die in uitermate scherpe be woordingen het beleid van het college aanviel. „In de grote lijn vind ik dit beleid een debacle en wat ik als kleingoed zou willen bestempelen wordt de ene fout op de andere gestapeld. Met name de burgemeester moest het ontgelden. „Ik ben uitermate diep teleurgesteld in U. Ik geef U dan ook de suggestie in overweging om spoedig en vrijwillig te verdwijnen!. Uw eervolle aftocht zal dan de onbestuurbaarheid van deze gemeente dui delijk accentueren". De raad nam met verbijstering ken nis van deze uitlatingen, zo bleek uit de reacties. Het was de heer M. Loeve (a.r.), die geloofde dat de heer Roose een gevaarlijk mens begint te worden. Op zijn beurt gaf dit raadslid de heer Roose in overweging zich los te ma ken van dit bestuur. De heer Ph. Ha- verhoek (soc) drukte zich zo uit: „Dit is geen loyale oppositie meer, maar obstructie. Uw uitlatingen zijn grof". Wethouder J. S. Visscher, eveneens fel van zich afbijtend: „Ik vraag me af of de K.V.P. het optreden van de heer Roose nog onderschrijft. En ik hoop, dat de K.V.P. daarop spoedig een ant woord geeft. En burgemeester dr. J W. Noteboom verklaarde tot de heer Roose; „U kan nu nog terug, maar uw rol raakt uitgespeeld". Het was te begrijpen, dat er enkele zaken die in verband stonden met de vertrouwenscrisis ter sprake kwamen. De heer Ph. Haverhoek, die als eer ste zijn algemene beschouwing hield, plaatste daarover ook enkele opmerkin gen. Hij vond, dat de salarispost van twee burgemeesters toch wel wat erg zwaar op de begroting drukt. De socia listische woordvoerder vroeg zich dan ook af of het niet op de weg van het gemeentebestuur ligt om aan te dringen op een spoedige beslissing. En, zo vroeg de heer Haverhoek verder, moet het departement van binnenlandse zaken de salarispost van de buiten functie pijnde burgemeester niet betalen. De heer Roose kon weinig positiefs ontdekken in het beleid van b. en w., al wilde hij wel als verontschuldiging aanvoeren, dat het nieuwe college on der moeilijke omstandigheden aan het bewind kwam. Hij sprak over een groot aantal vergissingen van de di recte van -gemeentewerken. In dit ver verband noemde hij het industrieterrein talen. Misschien via het gemeentefonds. Maar ook deze kans acht ik zeer ge ring. Tot de heer Roose zei de burge meester het volgende: „Uw woorden hebben mij onaangenaam getroffen, hoewel ik toegeef dat U in zeer be roerde toestand bent gekomen. Maar voor het lamenteren over allerlei voorstellen, over ambtenaar zus of zo, die het verkeerd doet en over het voeren van acties heb ik geen be wondering. Uw rol raakt uitgespeeld. Als politieke figuur wordt U uitge schakeld. Uw optreden is onjuist. Tracht Uw hand in eigen boezem te steken voor U de schuld op anderen werpt." De heer Roose wenste de tendens van zijn beschouwing te handhaven en vroeg om concrete punten van de beschul digingen, die tegen hem zijn geuit. Waarop de burgemeester als zijn laat ste woorden verklaarde: de praktijken van het vorige college zijn in feite één en al beschuldiging. Wat dat betreft heeft U er niets van gemaakt. I vind dit verschrikkelijk jammer, want Uw capaciteiten zijn ongetwijfeld groot". Na een vlotte artikelsgewijze behan deling stelde de gemeenteraad de be groting 1961 vast zonder hoofdelijke stemming. Ook de begrotingen van het gasthuis, slachlthuis, gas bedrijf burgerlijk armbestuur werden nage noeg zonder opmerkingen vastgesteld. Alleen de heer Roose wenste aanteke ning tegen de posten „bijzondere tege moetkoming burgemeesters", „vergoe ding voor waarneming van het ambt van burgemeester" en „reis- en ver blijfkosten". Ook de heer Roose had bezwaren tegen vaststelling van de be groting voor het grondbedrijf. Advertentie SIGAREN Geniet er van PARADISO 22 ct SALVATORE 27 ct CAPRlNO .31 ct In doosjes van 5 en 10 stuks RENESSE. Een felle uitslaande brand heeft woensdagmiddag de grote houten schuur van de heer H. Beye ge heel verwoest. Ofschoon, nadat om streeks kwart voor vijf de brand werd ontdekt, de brandweer onmiddellijk ter plaatse was, viel er niets meer te red den. Na ruim een uur blussingswerk stond er nog een rokend geraamte, dat door de brandweermannen is omverge trokken. Het woonhuis dat niet ver van de schuur is verwijderd vatte geen vlam omdat de wind af was. De ver moedelijke oorzaak is kortsluiting. Ove rigens bevatte de schuur geen waarde volle materialen. Schade, die nog niet bekend is, wordt door verzekering ge dekt. De afdeling Rilland-Batli van de NCVB vergaderde onder leiding van me vrouw Verschuure. De heer M. Allewijn uit Goes besprak het boek „Christus wordt weer gekruisigd". ROTTERDAMS PHILHARMONISCH ORKEST lof toe." Voor het optreden van de burgemeester -had zijn fractie alle be wondering. „Wij zijn U zeer erkente lijk en hopen, dat u nog enige tijd op deze wijze leiding mag -geven". Ook de andere raadsleden lieten zich in de ze geest uit. En de heer F. P. J. Poldermand (chu) sprak eveneens zijn erkentelijkheid uit, evenals de heer C. W. Vervest (Ka'th.) die zijn volle vertrouwen aan dit college schonk. m. loeve uitstekend beleid Bij alle woordvoerders werden in de dank tot het college de ambtenaren niet vergeten. De heer Vervest merkte nog op, dat het college op de goede weg is met het personeelsbeleid. „De rust in het amb- enarenkorps wordt niet verstoord". Op één -punt was hij het niet met het col lege eens: de heer Vervest wilde n.l. graag de post verhaal op burgemees ter en wethouders opgenomen zien op de begroting, hetgeen het huidige col lege niet wenst. In zijn antwoord ging wethouder Vis scher o.m. in op de beschouwingen van de heer Roose. Hij meende dat het to taal geen zin heeft om met de heer Roose te discussiëren. Onze inzichten liggen veel te veel uit elkaar. Ietwat geprikkeld zei hij tot de heer Roosè, dat nu de K-VjP. toch spoedig zal moe ten spreken. J. ff. roose beleid is debacle plan-zuid. Wat het personeels- en pro dupe van deze gang van zaken"), de B.B.-kelder, de ambtswoning de aula, de kleuterschool in west en nu ook in team-zuid. Wat het personeels- en pro motiebeleid betreft meende de heer Roose dat de vorm van intimidatie sterk benaderd wordt. „Nog voor zeer veel trouwe dienaren van de gemeente is de toestand ondraaglijk. Teveel on schuldige slachtoffers zijn weerloos Deze toestand kan niet blijven voort bestaan. Zich tot de burgemeester richtend zei de heer Roose diep gegriefd te zijn door de uitlatingen van de heer Note boom over de borrelverhalen. Mijn verzoeken om excuus zijn nog steeds onbeantwoord gebleven. „Mijn trots is, dat ik niets geen van mijn verklarin gen behoef in te trekken. Ik tart u, meneer de voorzitter, mijn verklarin gen te weerleggen. Ik stel vast, dat Uw zakelijk beleid ver beneden de ver wachtingen is gebleven en onttrek U voorts niet aan Uw plicht op het vlak van de menselijke verhoudingen. Goes is nog niet aan zijn dieptepunt" aldus dè heer Roose, die daarna de burge meester de suggestie meegaf om te vertrekken. In antwoord op deze uitlatingen zei- de de heer Loeve in de heer Roose een dwalend, maar eerlijk mens te hebben gezien. Ik moet nu echter mijn mening herzien. U begint een gevaarlijk mens te worden. Gelooft U nu werkehjk, dat U op deze wijze de belangen van de gemeente dient. Dit is beslist beneden alle peil en ik geef U in overweging zich los te ma ken van dit bestuur". W GOES. Een waslijst van wensen en verlangens zijn te berde gebracht tijdens de woensdag gehouden gemeenteraadsvergadering, waar de behandeling van de ontwerp-begroting 1961 aan de orde werd gesteld. Namens alle fracties werden algemene beschouwingen uitgesproken. Het bleek duidelijk, dat het toenemende vandalisme de raadsleden zwaar op de maag ligt. Voorts werd eensgezind de teleur stelling uitgesproken over de toewijzing van 30 woningen aan Goes. De heer Ph. Haverhoek (soc.) open de het spervuur van vragen. Wat het vandalisme betreft informeerde hij of de taak van de parkwachters niet her zien kan worden. De bedoeling van b. en w. om een rapport samen te stellen inzake het badhuis kreeg zijn instem ming. Voor een reorganisatie van een havenbedrijf achtte de heer Haverhoek radicale maatregelen noodzakelijk. Ten slotte uitte hij zijn dank namens zijn fractie voor de samenstelling van de begroting en uitte grote bewondering voor de wijze, waarop he't college van b. en w. de zaken aanpakt. Sprekend over de verhouding tus sen het gemeentepersoneel onthulde de heer Visscher dat 'hem deze zaak be- nauwdt. Nadat e rechter op 18 mei heeft gesproken, zal ik me met deze materie intensief bemoeien. Terwille van mijn taak als wethou der ga ik binnenkort met non-activi teitsverlof en dan zal ik met mijn be scheiden capaciteiten de grootste moge lijke aandacht aan deze zaak geven, met welk gezegde hij tevens antwoord gaf op een bemerking van de heer Loe ve en van de heer Haverhoek. Dr. No teboom ging meer in op de burgemees terssalarissen. „Ik heb zelf de bedra gen niet vastgesteld, maar de minis ter." Met nadruk verklaarde de burgemees ter, dat hij iedere maand tijdens de waarneming van het burgemeester schap er geld bij moet leggen. Ik zelf streef er niet naar om deze Tevoren had de heer Loeve in waar derende bewoordingen zich uitgelaten over het beleid van b- en w. „Ieder van de wethouders komt een woord van GOES. De heer J. L. Lindenberg te Kloetinge heeft het gemeentebe stuur verzocht een aan de Voorstad gelegen perceeltje bouwgrond te mo gen aankopen met de bedoeling daar op een snackbar met bovenwoning te bouwen. De oppervlakte bedraag 124 vierkante meter. B. en W. komen een verkoopprijs van 20 gulden per vier kante meter billijk en redelijk voor. Het college doet dan ook een voorstel van die strekking aan de raad. Lichtpunt burgemeester noteboom ernstige kritiek op vroegere beleid zaak te rekken. In het belang van de gemeente is het inderdaad wenselijk (ook de heer Van Santé had zich in de ze geest uitgelaten) dat er een eina komt aan de huidige situatie. De bur gemeester onthulde, dat de situatie niet zo is, dat niet in de vacature voorzien kan worden. De regering zal spoedig een beslissing nemen ten aanzien van de burgemeester Michaelis. Ik hoop van harte, dat er dan spoedig een be noeming uit de bus komt- Overigens zag de burgemeester niet veel heil om de salarispost van de heer Michaelis via het departement te be De heer J. H. Roose (kvp) zag als een lichtpunt de meerdere armslag van de financiële afdeling ter secretarie in zake de controle op de magazijnen van gemeentewerken. En voorts meende dit raadslid dat de begroting over het grond bedrijf weinig licht verschaft, hetgeen wethouder drs. J. J. Dijkgraaf in zijn antwoord toegaf. Ook was de heer Roo se content over de deelname van de ge meente Goes tot 1965 in de gemeen schappelijke regeling inzake het zieken- vervoer. De heer F. P. J. Polderman (chu) stipte het begrotingstekort van 185.000 gulden aan. Hij hoopte, -dat een ver hoogde uitkering uit het gemeentefonds uitkomst 'biedt. Met een groot aantal voorbeelden belichtte de heer Polder man voorts het toenemende vandalis me van de Goese jeugd. Hij zag graag, dat bij het leegkomen van een woning onmiddellijk de slopershamer er aan te pas komt en dat de Lange Vorstraat en Lange Kerkstraat op bijv. de dins dagen voor en zaterdagen voor de „bromnozems" gesloten wordt. De C.H.U.-woordvoerder vroeg verder meer toezicht bij de woningbouw. En ten slotte vroeg hij de aandacht voor een voetgangerstunnel onder de spoor lijn, de afvoer van het rioolwater, de sanering van Goes-noord en de parkeer- gelegenheden in de De Ruyterlaan en de Frans den Hollanderlaan. De heer N. E. van Santé (vvd) formeerde bij het college wat Goes gaat doen om mee te profiteren van de mo gelijkheden rond het Veerse Meer. Of de keuze van industrievestiging langs het kanaal, dus in noordelijke richting, wel juist is trok de heer Van Santé in twij fel. Temeer omdat het havenbedrijf minder floreert dan vermoed werd. Dit raadslid stond bovendien sceptisch te genover het aanleggen van een spoorlijn naar het haventerrein. Ten slotte wilde de heer Van Santé voor Goes als kern meer aan publiciteit doen, zag graag dat de kade gedempt werd voor par keerterrein en zag in het Schuttershof weinig toekomst, welk plan er ook ter tafel komt. Waakzaam, Namens de a.r. fractie sprak de heer M. Loeve. Hij waardeerde de ruime toelichting van b. en w. op de begro ting. maar meende toch, dat de samen stelling van de begroting zelf duidelij ker kan. De heer Loeve had verder een aantal goede dingen ontdekt, maar ook enkele onaantrekkelijke punten. Het be grotingstekort is niet verontrustend maar maant tot waakzaamheid. Deze spreker wilde graag weten of er reserves aanwezig zijn. hetgeen wet houder Dijkgraaf bevestigde. „Voor ruim 700.000 gulden. Deze reserves zijn voor bijzondere bestemmingen" aldus de heer Dijkgraaf. Uitbreiding van in dustrieterreinen vond de heer Loeve noodzakelijk, die in dit verband op merkte een industrieschap wenselijk te achten. Evenals enkele andere raadsle den sneed hij ook het zwembad aan. Hij meende, dat in dezen geen verwij ten gericht kunnen worden aan het toenmalige en het huidige college van b. en w. Met betrekking tot de open bare orde vond de heer Loeve uitbrei ding van het politiekorps noodzakelijk. De heer Loeve vroeg voorts aandacht voor verbetering van het Schuttershof, de sportaangelegenheden. Ook hij stond ten slotte ietwat sceptisch tegenover het spoorlijnproject. De heer C. W. Vervest was kort met zijn beschouwing. Hij meende, dat het college op de goede weg is met de sportzaken en hoopte nog dit jaaT op verbetering van het Schuttershof. Antwoord In zijn antwoord zeide de heer Dijk graaf o.m. dat hij zal streven naar een meer duidelijke opzet van de begroting, Over een extra uitkering uit het ge meentefonds zijn besprekingen ge voerd. Dit geldt voor 1960. Maar ais er een verhoogde uitkering komt zal ook 1961 kunnen profiteren. Over het indus trieterrein zuidwest eerste fase deelde de wethouder mede, dat nog een kleine 6000 vierkante meter van de totale op pervlakte van 3,5 hectare niet is uitge geven. Voorts zei de wethouder, dat het gemeentebestuur streeft om in Goes goede bedrijven te krijgen, en dat over de reorganisatie van het havenbe drijf diverse besprekingen zijn gevoerd, „Een oplossing is in zicht". Wethouder mevr. C. A. Griep-Duin- leer had weinig te vertellen, omdat er over het onderwijs weinig „kwaad" is gezegd, zo zei zij. Alleen vertelde zij. dat het gemeentebestuur ook streef* naar een verhoging per bedrag per leerling, waarnaar de heer Loeve nad geïnformeerd. Daarna kwam de burgemeester aan het woord. Met een grote kennis van zaken gaf hij antwoord op de ver schillende vragen. Taak burgerij Over het vandalisme zei hij, dat dit kwaad in elke gemeente welig tiert. De politie doet haar best, maar kan niet overal zijn. Met klem wees de burgemeester er op, dat ook de burgerij moet meewerken om de jon gelui van hun daden te weerhouden en de politie in te lichten. Naar mijn oor deel zal het niet gezocht moeten wor den in de uitbreiding van het politie korps, maar in de motorisering, o.a. met een stationcar. Dan is er veel meer effect te bereiken. De burge meester zegde toe, deze 'gehele mate rie, alsmede de verkeers- en parkeer problemen, nog eens met de inspec teur te bespreken. Ook meer toezicht hij woningbouw zullen b. en w. in ernstige overweging nemen. De afvoer van het rioolwater vond de burgemeester een urgente zaak. Hét plan tot sanering van Goes- noord ligt thans bij Ged. Staten, zo ver telde de 'burgemeester verder. Ook hij vond de belangen van Goes bij het Veersemeer zeer groot. Hij zei- de benaderd te zijn door de burgemees ter van Wolf.aartsdijk voor meer sa menwerking in de recreatieve sector. Een feit is, dat Wolfaartsdij'k in dezen erg actief is, hetgeen ook van belang is voor Goes. Dr. Noteboom voelde ten slotte veel voor restauratie van het Schuttershof, omdat hij voor een grote re zaalruimte weinig emplooi zag. Uitspraken rechtbank MIDDELBURG. De Middelburgse advocaat W. F. P. K. is door de arron dissementsrechtbank wegens het plegen van verduisteringen veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest, waarvan drie maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. Een koopman uit Klundert, F. R„ kreeg wegens diverse in Zeeland ge pleegde diefstallen een jaar en zes KAMPERLAND. Om uiting te geven aan hun grote vreugde over de sluiting van het Veerse Gat en de volledige ontsluiting van hun eiland, organiseren de Noord-Bevelanders een groots mu ziekfestijn. Het merkwaardige is juist dat als gastorkest het Rotter dams Philharmonisch Orkest zal optreden, omdat de dirigent van dit gezelschap de uit Wissenkerke afkomstige 65-jarige Eduard Flip- se is. Om de muziekmaat helemaal vol te maken treedt diens broer Marinus als solist op in het derde pianoconcert van Beethoven. Dit grootse Deltaconcert (toepasselij ker naam is nauwelijks te bedenken) vindt woensdag 21 juni om acht uur 's avonds plaats in een tent aan de voet van de Deltadam. De tent kan twaalfhonderdvijftig toehoorders bevat ten, er is een podium voor het hon derd man tellende orkest en speciale electrische apparatuur voor 'het akous- tische effect. De musici kunnen zich in caravans door Deltapersoneel wel willend beschikbaar gesteld, verkleden. Voor busvervoer naar alle delen van Zeeland is gezorgd of voor aansluiting op bus- en treindiensten. Voor muziek minnaars uit Schouwen-Duiveland vaart een extra boot. Het programma is aangepast aan smaken van allerlei aard. Het bestaat uit Liszt's symfonische gedicht „Les Préludes", Beethoven's derde piano concert (met Marinus Flipse als so list), Rossini's Wilhelm Teil-ouvertu re. „An der schonen blauen Donau" („dat slaat dan op het Veerse meer", aldus een opmerking van een der le den van het organisatiecomité) en Bi zet's tweede L'Arlésiennesuite. Het comité, dat de voorbereidingen tot dit voor Noord-Beveland historische concert treft, heeft de heer M. J. Doe- leman als voorzitter en als ereleden o.m. mevr. S. C. de Casembroot-Baro- nesse Van der Feltz, mr. dr. A. J. J. M. Mes, lid van Gedep. Staten, ir, M. A. Geuze, voorzitter van de Z.L.M., burgemeester J. van Halst van Wissen kerke en burgemeester A, A, Schuit van Kortgene, mr. F. W. Adriaanse, voorzitter van de Z.V.U., ir. H. A. M Dibbits, hoofdingenieur-directeur Delta dienst Zuid en mr. J. Moolenburgh, voorzitter Provinciale V.V.V. Op Noord-Beveland is naast de gro te verwachtingen ook bijzonder veel in teresse voor dit concert. Men wil naast het oogpunt de rechtmatige vreugde van het eiland te uiten ook de verbon denheid betuigen met het Rotterdamse Orkest en diens dirigent. Men be schouwt het dus als een „gekheid", een groot symfonie-orkest op een eiland van zevenduizend hectare te laten op treden. Het Rotterdamse ensemble komt maandag 19 juni van een tournee uit Engeland terug en geeft woensdag in Kamperland het concert. Veel tijd om te repeteren is er dus niet. De hon derd musici worden voor het concert rondgeleid op de Deltawerken. Eduard Flipse, een der bekendste en meest in aanzien staande dirigenten van ons land, heeft zijn Noordbeve landse afkomst nooit verloochend. In tegendeel, hij ging er altijd prat op en toont nog steeds grote belangstel ling voor het wel en wee van zijn ge boortegrond. Hij heeft voor het mu ziekleven op zijn eiland bijzonder veel gedaan. Hij heeft het harmonie-orkest van Wissenkerke tot het beste van onze provincie gemaakt. maanden onvoorwaardelijk met aftrek met teruggave van het gestolen geld aan de benadeelden. Voor verduistering werd A. J. de B., textielhandelaar uit Dordrecht, we gens verduistering veroordeeld tot twaalf maanden met aftrek, waarvan drie maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd en onder toezichtstellmg van de reclassering. De Duitser G. M. en de Belgen G. F. S. en W. C. die zowel smokkel, dief stal als bedreiging ten laste waren ge legd, werden bij verstek als volgt ver oordeeld: M. vier jaar onvoorwaardelijk en de twee Belgen tot twee jaar en zes maanden onvoorwaardelijk. Voor alle drie gold voorts de lastgeving van di recte gevangenneming. Maar voor de muziek had Eduard Flipse nog meer over. Vijftig jaar ge leden (hij was toen een jongen van vijftien) ging hij met de boot naar Wal cheren om in Middelburg een concert bij te wonen. Hoe hij in de provincia le hoofdstad arriveerde of weer thuis kwam kon hem niet schelen. Al was het met zijn fiets op zijn nek, wadend door de modder. Hij kreeg muzieklessen in Rotterdam en was dan twintig uur onderweg van zijn geboorteplaats. Zo waren de ver bindingen vroeger in Zeeland. Maar Flipse zette door en is geworden tot wat hij nu is: dirigent van het Rot terdams Philharmonisch Orkest, dat op grondgebied van zijn eigen gemeen te luister wil bijzetten aan Noordbeve landse trots over een vaste oeverver binding. MIDDELBURG. Kon in het jaar verslag over 1960 nog een pessimis tisch geluid worden gehoord over de bouw van de nieuwe school, inmiddels kunnen we optimistischer zijn omdat de rijksgoedkeuring binnen is en de aanbesteding heeft plaatsgehad, aldus de heer J. Hommes, waarnemend voor zitter van de Vereniging tot stichting en instandhouding ener christelijke kweekschool in Zeeland tijdens de jaarvergadering van deze vereniging. De heer Hommes deelde verder mee dat aan het jubileumgedenkboek nog wordt gewerkt. De waarnemend directeur van de school, de heer N. Verboon, gewaagde van de grote bloei van het leerlingen- tal, dat nog nimmer zo hoog was. Het aantal leerlingen op de kweekschool zelf bedraagt 203 en dat op de opleidings school voor kleuterleidsters 71. De zes schoollokalen zijn dan ook lang niet meer toereikend om het onderwijs goed te doen verlopen. Men heeft zijn toe vlucht moeten nemen tot lokalen elders in de stad en zelfs werd de intrek ge nomen in twee noodwoningen, aan het Klein Vlaanderen. Doch ondanks dit alles kenmerkt de school zich door een uitstekende geest. Het aantal leerkrach ten voor beide onderwijsinrichtingen bedraagt thans 21. KRUININGEN. De wandeltocht te Kruiningen is voor de Zeeuwse Wandel- sportbond een groot succes geworden. Niet minder dan 1620 wandelaars en wandelaarsters namen deel aan de door de W.S.V. Kruiningen georganiseerde per sprak een welkomstwoord, waarna hij het startsein gaf. Ms een kleurig lint trokken de deelnemers door de straten van Kruiningen. Op de markt werd een défilé afgenomen door het ge meentebestuur. Des avonds werden de buitenlandse deelnemers, een detache ment van de K.A.F. van de Britse vliegbasis Zeelst bij Eindhoven, ont vangen door het gemeentebestuur. Hen werd een aandenken aangeboden. Ten slotte werd door de jury de uitslag be kend gemaakt. De uitslag luidde als volgt: 25 km. militairen: le prijs C.L.O.G. Kon, Marine, Gilze Rijen; 2e prijs vliegbasis Woensdrecht; 3e prijs detachement R.A.F. te Zeelst. 25 km. (11 groepen) le prijs WSV Er op uit, Sprang-Capelle; 2e prijs WSV Steeds Voorwaarts te Velp; 3e prijs WSV Liberyt te Vlaardingen. 15 km. (30 groepen) le prijs WSV Een dracht te Dordrecht; 2e prijs WSV Steeds Voorwaarts te Velp; 3e prijs WSV Oranje Garde te Klundert. 10 km. (29 groepen) 1 prijs WSV Kruinin gen (buiten mededinging); le prijs WSV Er op uit te Sprang-Capelle; 2e prijs WSV Steeds Voorwaarts te Velp; 3e prijs WSV Liberty te te Sprang-Capelle. 5 km. (4 groepen) le prijs chr. school te Krabbendijke; 2e prijs chr. WSV Oostburg te Oostburg. De heer Verboon deed eveneens me dedeling van de vormingsweken, die buitengewoon nuttig en bij de jeugd zeer in trek zijn. Een enkel woord wijd de de waarnemend directeur nog aan de veelomstreden mammoetwet. Er schuilen grote gevaren in de opschui ving naar beneden van de leerkringen, aldus de heer Verboon. Daardoor zal men de kweekschool alleen als beroeps- school gaan zien en waar blijft de al gemeen vormende taak, die in het wets ontwerp aan het HAVO wordt toege dacht? Indien deze opschuiving zou door gaan, hoe moeten de kweekscholen dan aan het benodigde aantal leerlingen ko men? We zullen ervoor moeten vech ten om de eerste leerkring (het AVO) te behouden. KAPELLE. Zaterdag 13 mei a.s. 's middags van half drie 'tot kwart over vier, zal door de bekende Amsterdamse politiekapel o.l.v. 'haar dirigent Joh. K. Pinkse, een concert worden gegeven op het muziekpodium aan de van der Biltlaan in Kapelle. Het programma van uit te voeren werken is niet be kend gemaakt. Voor dit concert van de ze beroemde kapel wordt een grote be langstelling verwacht. Op de foto: Het défilé langs het gemeentehuis.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 3