EERSTE NEDERLANDSCHE Motie van wantrouwen tegen wethouder in Baarland Binnenkort „A.V.O. meisjes" op land- bouwhuislioudschool „Ziekenhuiskwestie uitvoerig belicht ZO HARD ALS DIAMANT Ovcrknkni KRIS SGvw Raadslid De Vriend: „U kletst veel te veel door Zeeland Zcemvsch Dagblad Ruim 100 Fransen bij herdenking in e ry/f/ ïrtty Felle discussies in gemeenteraad Zevenhandbaltoernooi in Yerseke Meer verlichting in Driewegen Primeur voor Terneuzen Beroepsvervoerders beconcurreerd? Uniform en insigne Stijgend aantal toeristen bezoekt Schouwen-Duiveland Terneuzense koster onderscheiden Publikaties in Bergen op Zoomse kerkbladen Eert mijlpaal van Zwemvereniging in Axel? Aantrekkelijke show van Austin in Concertgebouw zestig jaar huwelijk Hemelvaart Na bezoek café met auto op stap Woensdag 10 mei 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 Protestants-Christelijk Spaar plicht een regelmaat, die bepaald griezelig aandoet, komen instel lingen of instanties met voorstellen naar voren, die de één of andere ver plichting inhouden. Nu is het de Ne derlandse Spaarbankbond, die in zijn jaarverslag over 1960 zonder blikken of blozen stelt, dat voor jeugdige werknemers eigenlijk een verplichting tot sparen zou moeten bestaan. Met andere woorden: Men moet een mo gelijkheid hebben om een deel van het loon af te houden om het te be waren. Met of zonder toestemming van de man of vrouw, die voor een loon werkt. Uiteraard geeft de Spaarbankbond een motivering. Waarom, zo stelt het verslag, moet die verplichting be staan? „Omdat deze jeugdige werknemers nog veel te vaak hun geld aan on nutte zaken uitgeven, zodat zij het risico lopen, wanneer zij eenmaal een gezin willen stichten of bedrijf vesti gen, zonder voldoende middelen te zitten." Wij nemen het de Spaarbankbond niet kwalijk, dat zij een dergelijke ge dachte lanceert, maar dat zij die zo zwak, zo vreemd en zo eenzijdig moti veert, leidt er slechts toe, dat men de idee niet eens serieus zal gaan onder zoeken. Om maar met het laatste te begin nen. Jeugdige werknemers zouden hun geld aan te veel onnutte zaken besteden. In de eerste plaats komt dan de vraag op wat onnutte dingen zijn: bromfietsen, band-recorders, gram mofoonplaten, bioscoop-bezoek? Wat Verstaat de spaarbank daar eigenlijk onder? Zeker, met alle begrip, die wfj kunnen opbrengen voor jongeren, die hun verdiensten op bepaalde wijze uitgeven, overwegen ook wij wel eens of de besteding van dit geld altijd wel even terecht is. Echter, met de sfeer en het temperament, de jeugd eigen, zal men bepaalde zaken door de vin gers moeten zien. Evenwel, is het alleen de jeugd, die haar geld aan onnutte zaken uitgeeft? Natuurlijk niet en daarom is de moti vering van de Spaarbankbond een ge wone slag in de lucht. Elk mens doet wel eens iets vreemds met zijn geld en de oudere generatie is bepaald niet vrij te spreken van een onnutte besteding van zijn inkomen. Het is een universeel verschijnsel, dat zich echt niet alleen bepaald tot de jeugd. In de gedachtengang van de Spaar bankbond zou men dan wel eens alge mene verplichting tot sparen moeten invoeren. En de absurditeit daarvan ligt, dachten wij zo, wel voor de hand. Blijft over de gedachte, die de ver plichting voor de jeugdige werk nemers wel ingevoerd zou moeten worden. Wij schreven hiervoor reeds, <jat wij het bepaald griezelig vinden steeds maar weer pleidooien te lezen, die om „verplichtingen" vragen. Orde, ordening, regelmaat, het zijn evenzovele factoren, die men in een normale maatschappij heeft te aan vaarden. Leiding, begeleiding en vor ming aanvaarden wij in grote mate. Maar om nu ook nog de besteding van het eigen inkomen, dat ten slotte al aan zoveel beperkingen middels sociale maatregelen is gebonden, van buitenaf min of meer te gaan regelen, gaat natuurlijk veel te ver. Het is te dwaas om over te praten, dat de „ge meenschap" of welk ander mooi woord men daarvoor wil gebruiken, de jeugdige werknemers gaat be voogden. In de eerste plaats is er een taak weggelegd voor de ouders, die hun kinderen begrip dienen bij te brengen hoe geld besteed moet worden. En met dit te schrijven leggen wij de eerste verantwoordelijkheid vast voor jeug dige werknemers. De ouders zijn er eerst om te zien, dat er geen onnutte dingen worden gekocht. Voorts heb ben zij erop toe te zien, dat hun kin deren een zekere spaarzaamheid wordt bijgebracht. Als daaraan iets hapert, zal men andere middelen te baat moeten nemen om er verbetering in te brengen. Trouwens, de zogenaamde Zilver vlootactie en de rijkspremiespaar- regeling zijn voorbeelden, die wel aantonen, dat er gespaard wordt als dat sparen aantrekkelijk wordt ge maakt. Ten slotte vragen wij ons af of de Spaarbankbond werkelijk meent met die verplichte spaarregeling te kun nen bereiken, dat jeugdige werkne mers, die hun verdiensten volgens de bond blijkbaar over de balk gooien, meer verantwoordelijkheidsgevoel krijgen of gaan tonen. Wij zullen het maar aan de ouderdom van de Spaar bankbond wijten, dat zij een dergelijk vreemd idee openbaar maakte. (Advertentie) - - ir> BAARLAND. De heer H. de Vriend (gem. bel.) heeft in de ge meenteraadsvergadering het voorstel gedaan een motie van wan trouwen tegen wethouder L. de Bruijne in te dienen, waarin het vertrouwen in deze wethouder wordt opgezegd. Burgemeester W. N. van Liere bracht deze motie in stemming. De heren C. van Dam me (a.r.), M. Elenbaas (s.g.p.) en C. J. de Mol (vrije lijst) steunden de motie. Ook de heer A. Beulens (k.v.p.) zeide volledig achter het voorstel te staan, maar wenste toch blanco te stemmen. Wethouder Driedijk stemde eveneens blanco. Het voorstel van de heer De Vriend werd met vier stemmen voor en twee blanco aanvaard. ben. Daarna kwam de heer De Vriend Aan het slot van deze bewogen verga dering zeide de burgemeester, dat het hem speet, dat het zover is gekomen. Enerzijds kan gezegd worden, dat wet houder De Bruijne te loslippig is en an derzijds is het zo als hij onschuldig is dat er verkeerde conclusies zijn getrok ken. De wethouder zal naar de mening van de burgemeester de gevolgen moe ten trekken uit het raadsbesluit. Discussie Voor tot stemming werd overgegaan had zich een uitgebreide discussie ont sponnen. Dit naar aanleiding van een schrijven van de eerste ambtenaar ter secretarie, de heer I. A. van Royen, waarin deze zich bij de raadsleden be klaagde over het onbehoorlijk optreden van de heer De Bruyne. De heer Van Damme sneed deze zaak aan. De wet houder zou nl. tegen de uitvoerder van de werkzaamheden aan de Hellenburg- straat gezegd hebben, dat er putten in de weg zouden zitten. De heer Van Royen zou dit gezegd moeten hebben. Dit blijkt echter geenszins het geval te zijn. De heer De Vriend verzocht de wethouder zijn ontslag te nemen als wet houder of wel zijn verontschuldigingen aan te bieden. Wethouder De Bruyne voelde daar niets voor, waarna de heer De Vriend deze politiek scherp laakte. ,,U ontziet zich niet de secretarie op straat te gooien. De wethouder kletst te veel en het is hoogst onbehoorlijk een ambtenaar te betichten, die vrijuit gaat." De wethouder hield vol de naam van de heer Van Royen niet genoemd te hebben en zei dat alles op leugens berust. De heer De Vriend hield echter ook vol en verzocht nogmaals aan de wethouder zijn verontschuldigingen aan te bieden. Wethouder De Bruyne bleef halsstarrig en zeide niets gezegd te heb- met zijn motie met bovengemeld resul taat. Tevreden De gehele raad was intussen de over tuiging toegedaan, dat het werk tot ver betering van de Hellenburgstraat naar volle tevredenheid wordt uitgevoerd. Het college van B. en W. zou daarom graag zien, da-t de aannemer fa. A. de Bourgraaf te Wilhelminadorp ook de verbetering van de Dorpsstraat ter hand zou nemen. Deze firma had ingeschre ven voor een bedrag van 23.300 gulden, terwijl de begroting van de gemeente- architect een bedrag aanwees van 24.200,De heer De Vriend verklaar de het voorstel van B. en W. volledig te steunen en niet aan te zullen dringen op een openbare aanbesteding, nu dit in Kapelle tot belangrijke opzetten heeft geleid. Ook de heer De Mol uitte zijn gro te tevredenheid over het werk van de aannemer en ondersteunde het voorstel van B. en W. Na een korte discussie over de uitvoering (het wordt een rij baan van 5,5 meter breedte met daar naast ra-batwerk), werd met algeme ne stemmen besloten de verbetering van de Dorpsstraat op te dragen aan de fa. De Bourgraaf. Het verhaal van wet houder De Bruyne over putten in de weg kwam dan ook als een koude dou che. YERSEKE. De sportvereniging „Neptunus" uit Yerseke organiseert op tweede Pinksterdag het derde interna tionale zevenhandbal-toernooi. In de voorgaande jaren is het toernooi steeds een groot succes gebleken. Er wordt gespeeld op vijf velden van des mor gens half tien tot des middags zes uur. De deelnemende verenigingen zijn: uit Duitsland: S.V. Herbede uit Witten, Haarzopf uit Essen en Kamen uit Ka men, België: Le Progres, Serang, Uilen spiegel, Antwerpen. Tubantia, Antwer pen, K.A.V. Dendermonde uit Dender- monde, en S.A.P.A. uit Antwerpen, en verder: E.M.M. uit Middelburg, Hel las en Tonido uit Goes, Rapid uit Bre da, Fortuna, uit Bergen op Zoom, Ve- locitas, Breda, O.N.O. uit Kapelle, Hon- tenlsse uit Hontenlsse, De Meeuwen uit Heerenhoek en Sporto uit Kruidingen. In totaal nemen 33 teams aan dit toernooi deel. In totaal worden er 72 wedstrijden gespeeld. DRIEWEGEN. De gemeenteraad heeft besloten de openbare verlichting uit te breiden. Het ligt in de bedoeling, dat een lichtmast geplaatst zal worden op de kruising Coudorpseweg Tren- teweg en een lichtmast op de kruising Baandijk Mooldijk Staartsedijk en Westeindsedijk. Daarnaast zullen de nog aanwezige gloeilampen worden ver vangen door H. P. L.-verlichting. Het bedrag per leerling voor het openbaar lager onderwijs werd voor 1961 bepaald op ƒ61,83. Aan de heer G. Goeree werd een premie toegekend voor de verbetering van zijn woning Dorpsstraat 13. Het subsidie-verzoek van de militaire matigheidsmissie werd afgewezen. De raad besloot voorts in te stemmen met de door Ged. Staten van Zeeland voorgestelde herziening be zoldigingsregeling gemeente-secretaris sen terzake korting wegens genot van ambtswoning. Economische politierechter MIDDELBURG Het beroepsver voer in Zeeland, dat volgens een on langs uitgebracht rapport van het E.T.I. het toch al niet voor de wind gaat, heeft blijkbaar ook van niet-beroepsver- voerders concurrentie te duchten. De Krabbendijkse handelaar C. van L. stond daarvoor terecht bjj de economi sche politierechter. Van L. is in het be zit van een vergunning voor eigen ver voer en treedt als transportbezorger op van een conservenfabriek. Van L. bracht rauwe groenten en fruit naar de fabriek en vervoerde ook wel de conserven in omgekeerde richting. Hem werd ten laste gelegd dat hij di verse malen transporten had laten ver richten door zijn auto's voor de fabriek in kwestie, die in de lijn van het be roepsvervoer lagen. Waar Van L. trou wens geen vergunning voor had en zo doende het beroepsvervoer op een niet door de wet getolereerde manier becon curreerde. Een getuige verklaarde dat Van L. het transport zelf had aangeboden en er geen kwestie van was, dat hij de fa briek, die geen vrachtrijder kon vinden, uit de nood hielp. Van L. ontkende dat ten stelligste, wat voor de economische politierechter, mr. P. van Empel, aan leiding was de zaak aan te houden voor het horen van de directeur en de bedrijfsleider van de conservenfabriek. „Ik heb er nu schoon genoeg van", zei de officier van justitie, mr. J. L. Andreae, tegen de Vlissingse schilder A. J. van B., die zonder een vestigings vergunning zijn bedrijf had uitgeoefend. Diverse malen was de zaak ai aange houden om Van B. in de gelegenheid te stellen de nodige examens te laten doen, maar er kwam nooit iets van. Con form de eis luidde het vonnis ƒ200 of twee maanden hechtenis. ..En u krijgt hercontrole", voegde de officier er aan toe. „Dan moet u de zaak wel in ord'e hebben", zei mr. Van Empel. „Het zal niet de eerste keer zijn dat herhaalde overtreders van de vestigingsvoorschriften in de gevangenis terechtkomen." KAPET.LE Ruim 130 Fransen zul len aanwezig zijn bij de herdenking van de doden op de Franse militaire begraafplaats. Deze herdenking wordt gehouden op zaterdag 13 mei a.s. Ook de burgerij wordt verwacht. Het is ech ter noodzakelijk, dat men om uiterlijk half elf op de algemene begraafplaats aanwezig is. Dit jaar zal de herden king weer staan onder leiding van het Nederlands comité „Le Souvernir Fran cais president Pasteur Jospin. Verder zullen aanwezig zijn: de am bassadeur van Frankrijk in ons land, S. E. M. baron de Beauverger, de Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, commandant M. Billerons. commandant van het Franse 271ste regiment infanterie met een delegatie van 35 personen. De plechtigheid op de begraafplaats zal worden begeleid door de Amsterdam se politiekapel onder leiding van direc teur Pinkse. Tevens zal een erewacht van tweemaal 14 man aanwezig zijn. Om kwart voor twaalf zal de Amster- oamse politiekapel met erewacht defile ren voor het gemeentehuis. Des mid dags geeft de politiekapel een concert van half drie tot kwart over vier. TERNEUZEN. Binnenkort zal de landbouwhuishoudschool „De Leeuwtjes" een uitbreiding ondergaan. In de tuin zal n.l. een barak ge plaatst worden van de landbouw huishoudschool te Tholen. Dit al les met het oog op de nieuwe cur sus die met ingang van 1 septem ber aan deze school als de eerste landbouwhuishoudschool in Zee land zal worden gegeven. Het betreft de opleiding Algemeen Vormend Onderwijs voor verzor gende beroepen. Meisjes die twee jaar huishoudschool hebben gevolgd en in het derde jaar het getuigschrift voor assistente in de huishouding hebben behaald, kunnen hieraan deelnemen. evenals zij die h. b. s.- of m. u. 1. o.- onderwijs heb ben ontvangen. De cursus is bedoeld als vooropleiding voor zieken- kraam, of bejaardenver zorgster. De duur is één jaar, waarvan de laatste drie maanden worden door gebracht in een bejaardentehuis of in een inrichting voor chronische zieken. De meisjes zullen niet alleen de aan hen toevertrouwden moeten kunnen ver zorgen, maar ook met hen moeten kun nen converseren, en met kinderen kun nen spelen. Aan 26 huishoudscholen in Nederland is toestemming verleend tot het geven van dit Algemeen Vormend Onderwijs voor verzorgende beroepen. Zij die met goed gevolg de cursus hebben gevolgd, ontvangen een ovaal insigne met de letters A. V. O. Het uni form, dat de meisjes krijgen uitge reikt, wordt grijs, bestaande uit rok met daarover bloeze met ceintuur. Bij het uniform behoort een witte muts en een wit schort. Als de ,,A. V. O.-ers" de drie maanden praktijk in gaan, krij gen ze naast kost en inwoning een ver goeding. Een dokter en een verpleeg- ZIERIKZEE. In het jaarverslag van de V.V.V.-contact Commissie Schou wen-Duiveland wordt er op gewezen dat het het afgelopen jaar weer heeft geleerd dat het vreemdelingenbezoek aan het eiland zich in een stijgende lijn bevindt. Ook de aanvragen voor het seizoen 1961 zijn weer buitengewoon groot en de verwachting wordt uitgesproken dat er een grote drukte zal zijn van be ging juli tot eind augustus. In het ver slag wordt opgemerkt dat een samen werking tussen de eilandelijke v.v.v.'s noodzakelijk is met het oog oP de te verwachten verdere ontsluiting van Zee land. Wat de V.V.V. van Schouwen- Duiveland betreft, de V.V.V.'s van Re- nesse en Haamstede kregen een gezon dere basis door ingrijpende contributie verhogingen. De y.V.V. van Zierikzee kwam tot ontwaking door de maatre gel van het gemeentebestuur om de subsidie met 80 pet. te verminderen. „De tijd zal moeten leren of deze krachtstoot resultaat zal hebben, ook al staat het vast dat het hedendaagse sub sidiebedrag minstens vertienvoudigd zal moeten worden. Benadrukt wordt dat het is te betreuren dat het eiland nog steeds een goede jeugdherberg mist. 9 Ds. P. H. Stoffels, gereformeerd pre dikant te Rilland-Bath, heeft een beroep ontvangen van de kerkeraad van La ren (NH). ster zullen aan de school in Terneuzen les gaan geven. De vakken bestaan o.a. uit: Anatomie, fysiologie, e. h. b. o„ algemene gezondheidsleer, ziekenver zorging, maatschappelijke gezondheids zorg, handenarbeid. Engels, opvoedkun de, muziek en zang. Zolang de nieuwe barak nog niet in gebruik kan worden genomen, zullen een lokaal van het jeugdgebouw en van de schippersschool in Terneuzen wor den gehuurd. TERNEUZEN. De heer P. van Dron- gelen heeft, na 35 jaar koster van de Ned. Herv. Kerk te zijn geweest, zondag zijn kerkelijk ambt neergelegd. Maan dagavond was er in „De Ark" een af scheidsavond, waarop burgemeester mr. H. Rijpstra mededeelde dat het H.M. de Koningin heeft behaagd de zilveren ere- medalje verbonden aan de orde van Oranje-Nassau aan de heer Van Donge- len te verlenen. BERGEN OP ZOOM. In het Ber gen op Zoomse kerkblad van de Gere formeerde Kerk en in „Rond de kerk" van de Ned. Hervormde Gemeente zal in een tweetal artikelen het send- punt worden belicht van protestantse zijde op de „ziekenhuiskwestie van Bergen op Zoom". In het Bergen op Zoomse kerkblad van hede staat het eerste deel hier over. In Rond de kerk zal a.s. zater dag dit eerste deel verschijnen. In dit eerste deel wordt de voor bespreking uiteengezet: Het ontstaan van de plannen tot het stichten van een ziekenhuis en het verzoek van bur gemeester ir. L. A. H. Peters tot een samenspraak tussen deken Van Dijk en de predikanten ds. Wisse en Van der Stoel. Deze samenspreking, aldus dit artikel, had tot doel de mogelijkheden af te tasten om in plaats van het bestaande Algemeen Burger Gasthuis een nieuw ziekenhuis te bouwen op algemeen Christelijke grondslag. De reden daar toe was niet alleen het komen tot de bouw van een nieuw ziekenhuis, waar van het beleid niet meer afhankelijk zou zijn van het politieke spel. Geen verandering De predikanten Wisse en Van dei- Stoel gaven als hun mening te kennen dat zij vooralsnog geen behoefte had den aan een verandering in de bestaan de situatie. In het Algemeen Burger Gasthuis kunnen de rooms katholieken de gees telijke verzorging die zij wensen, volop verkrijgen en de protestantse patiën ten kunnen ook geestelijk verzorgd wor den naar behoefte. Een nieuw ziekenhuis achtten de bei de predikanten wel noodzakelijk. Uiteraard zou een specifiek protes- tands-christelijk ziekenhuis een bege renswaardige zaak zijn, echter, gezien de plaatselijke situatie en de goede verstandhouding tussen rooms-katholie- ken en protestanten in het bestaande ziekenhuis, wensten zij dit te handha ven. Het Algemeen Burger Gasthuis, be zat een toestemming van de minister jaren, maar het was ook een hard huwelijk, in de zin van duurzaam, echt, betrouwbaar. AXEL. De Stichting: „Axelse Bad en Zweminrichting" overweegt plannen om in Axel te komen tot de oprichting van een zwemvereniging. Om bij de jeugd interesse op te wekken voor de zwemsport werden in het Gezellenhuis te Axel, voor de leerlingen der Axelse Scholen, door de heer Kerkhoven, ver tegenwoordiger der Koninklijke Neder landse Zwem Bond, enkele films op het gebied der zwemsport vertoond. VLISSINGEN In het Concertge bouw hield Garage „De Toekomst" een automobielshow waarbij de nieuwste mo dellen van de Austin werden getoond. Onder meer werd de laatste sportwa gen, een zg. Italiaanse Austin die luis tert. naar de naam „Innocenti", getoond. Een juweel van een wagen, die de prijs waarvoor hij verkocht wordt alle eer aandoet. Ook de bijna klassiek geworden sport- cars van het type Healy waren aanwe zig. Deze wagens kwamen al in 1956 op de weg, maar zijn zowel wat vorm als bruikbaarheid betreft nog niet ver ouderd. De allerkleinste en tevens zui nigste auto van deze expositie was de „Austin seven", een bizonder econo misch wagentje met dwarsstaande mo tor. Het geheel vormde een aantrekkelijke show, met wanneer U van een ze ker bedrag af begint te rekenen voor lelke beurs een passende auto. YERSEKE Verscholen achter een enorme fruitmand troffen we gisteren het echtpaar Schrier-Kasteleyn dat naast het fruit ook nog stevig in de bloemen was gezet. De heer en mevrouw Schrier, respec tievelijk 85 en 81 jaar, vierden hun zestigjarig huwelijksfeest. Vjjf van de zes kinderen zijn hun ouders gisteren in het rusthuis komen opzoeken. De zesde, die in Ontario woont, liet om begrijpe lijke redenen verstek gaan. De heer Schrier die practisch zijn hele leven in het boerenbedrijf werkzaam is geweest (van zijn elffde tot z'n 75ste jaar) kan het buitenleven nog niet ver geten. Hoewel het ongelooflijk klinkt, toch is het waar dat hij nog regelmatig op de fiets stapt om zijn geliefde lande rijen op te zoeken. Als er maar niet te veel wind staat toert hij nog een stevig eindje weg. De familie Schrier heeft het grootste deel van die lange termijn van zestig jaar in Oostdijk gewoond. Tegenslagen, zeer ernstige tegenslagen zelfs zoals het overlijden van verschillende kinde ren zijn hun niet bespaard gebleven. Het is overigens een werkzaam leven geweest. Over vakanties of achturige werkdagen werd toen nog niet gespro ken. Toch, ondanks het feit dat het leven uit weinig meer dan werken bestond, getuigt de heer Schrier dat hij gelukkig is geweest in zijn werk. Hij heeft het met plezier gedaan en het is hem nooit teveel geweest. Een groot gezin, een klein, een be lachelijk klein inkomen, en toch met vreugde je werk doen. Dit hebben de heer en mevrouw Schrier beiden ge daan. Maar het is een beeld uit een wereld die reeds lang niet meer be staat. Het huidige geslacht is zes maal rijker en heeft zes maal zo veel vrije tijd, maar of het ook zes maal geluk kiger is blijft een vraag die niemand durft beantwoorden. Het echtpaar Schrier heeft gisteren een onvergetelijke dag gehad. Een dag ook vol van herinneringen. Zij vierden hun diamanten feest en dat heeft In dit verband een dubbele be tekenis. Want het waren zestig harde om een nieuw ziekenhuis te bouwen en het kwam hun voor, dat het College van regenten deze zaak maar moest be hartigen. Deken Van Dijk achtte toen van zijn kant een specifiek rooms-katholiek ziekenhuis wel een ideaal, was echter van mening dat dit geen eenvoudige zaak zou zijn, waarom hij mede de mo gelijkheid van een algemeen christelijk ziekenhuis wilde overwegen, vrij van gemeentelijke inmenging. Aan het einde van de samenspreking deelden de predikanten uitdrukkelijk mede, dat wat door hen gezegd was, niet moest worden beschouwd als hun laatste woord en dat zij tot nader over leg bereid waren. Tot nader beraad zijn zij nimmer uitgenodigd, zij vernamen niets meer over deze aangelegenheid totdat zij er kennis van kregen dat er een rooms- katholieke stichting genaamd St.-Elisa- beth-ziekenhuis gevormd was. Aan de gemeente werd vervolgens van protestantse zijde gevraagd naar het toekomstige lot van het A.B.G. Toen bleek, dat, naar oordel van de St.- Elisabeth-stichting, na het tot stand komen van een rooms-katholiek zie kenhuis er geen plaats meer was voor A.B.G. De gemeenteraad verklaarde zich, des gevraagd, bereid rente en aflossing voor de bouw en exploitatie van een R.K.-ziekenhuis te garanderen, maar drong aan op overleg, waarop in de gemeenteraad was aangedrongen Door het onverwachte initiatief van R.K.-zijde en het niet zo vlot verlopen van het overleg, kwam men van pro testantse zijde in moeilijkheden. Protestants initiatief Om deze redenen besloot men van protestantse zijde een stichting te vor men voor de bouw en exploitatie van een protestants-christelijk streekzieken huis te Bergen op Zoom. Deze stichting, aanvankelijk in op richting, wendde zich tot de minister met het verzoek een ziekenhuis van 150 bedden te mogen bouwen voor de protestanten in Bergen op Zoom en omgeving. De minister antwoordde op dit ver zoek, dat hij de voorkeur gaf aan de bouw van een groot ziekenhuis in het verzorgingscentrum Bergen op Zoom, en dat hij gaarne overleg zag tussen het A.B.G., de stichting St.-Elisabeth en de protestants christelijke stichting. Deze laatsten besloten het overleg ge zamenlijk voort te zetten. In het twee de deel van dit artikel zal het verloop en het resultaat van dit overleg uiteen worden gezet. „Wat staat gij daar en ziet op naar de hemel?" Hand. 1 vers 11. Een eigenaardig woord is „hentel" eigenlijk. Het is moeilijk te vertalen. We gebruiken het soms by wijze van grap en zeggen: het is hier een hemel op aarde. Of we zeggen, vooral jongelui: We zijn samen in de zevende hemel. We hebben van hemel dikwyls een woord gemaakt, dat doet denken aan suikergoed, aan een rustige oude dag, aan een soort premievrij pensioen. Is het feest van hemelvaart: Ontrouw aan de aarde? Heeft Jezus zich terug getrokken in een zalige rust? Integendeel. Hemel is niet, wat zovele mensen nog denken: Ontvluchting van de aarde, maar begin van ernst maken met de aarde. Is de hemelvaart van Jezus dan geen afscheid? Zeker. Hemelvaart is afscheid, maar tegelijk een verzekering: God met ons. Let u eens op het Bijbelverhaal: Een wolk onttrok Hem aan hun ogen. D.w.z. tusssen Christus en ons is niets anders dan een wolk. D.w.z. Hy is daar en wij zyn hier. God is God en wij zijn mensen. Tegelijk zegt het ons: Het is maar een wolk, die ons scheidt. God reikt ons de hand en ieder kan die hand voelen. De boodschap van hemelvaart brengt ons met beide voeten op de aarde. Waar het woord hemel valt, komt de aarde in zicht. Hemel wil zeggen: God, die zwoegt met het welzijn van deze aarde; God, die het volbrachte werk van zijn Zoon uitgevoerd wil zien. Vandaar het woord: gy zult kracht ontvangen en gij zult mijn getuigen zyn. Wat staat gij daar en ziet op naar de hemel? D.w.z.: De discipelen worden naar de aarde terugverwezen, teruggezonden. Ze worden aan het zendingsbevel van Christus herinnerd. Niet zonder meer! Zij worden vertroost, maar op een zeer bijzondere wijze, niet met de belofte van hun hemel vaart, Christus achterna, eens, later: neen, ze worden vertroost met zijn wederkomst. Hier wordt de christen plaats en taak op deze wereld gewezen! Christus' hemelvaart is geen vlucht uit deze wereld, geen loslaten van haar, want Hij komt terug. Zo is aan ons mensen de tijd gelaten ons te bekeren; aan de kerk de tijd >om haar zendingstaak te volbrengen. Hemel vaart is daarom naast de bemoediging door het feit van Christus' heerschappij, ook verwyzing naar aardse leven en arbeid, die juist door hemelvaart zin en toekomst hebben, omdat dé toekomst is aan Jezus Christus, die alle macht heeft in hemel en op aarde. Heinkenszand. C. J. Amesz. De N.C.L.B. in 's-Heer Arendskerke hield een vergadering onder leiding van voorzitter J. van Sabben. Hij reikte pen ningmeester M. Kole, wegens zijn vijftig jarig dienstjubileum op de hofstede Domeinplaat, een geschenk namens het hoofdbestuur uit. Ook kregen enkele leden het gouden C.N.V.-insigne voor 25-jarig lidmaatschap. SINT ANN ALAND. Enkele jongelui kregen na het bezoek van een café te St. Annaland een „lumineus" idee. Zij besloten n.l. om met de personenwagen van de heer Van der Jagt een ritje te maken. De jongelui voegden de daad bij het woord en ver trokken richting Poortvliet. Aan vankelijk verliep de rit naar wens, maar in de Weihoek ge komen scheen de inhoud van de geledigde glaasjes hen parten te spelen. De chauffeur verloor de macht over zijn stuur, ramde verschillende langs de weg ge plaatste boompjes, waarna de auto met de inzittenden in de sloot terecht kwam. Wonder bo- ven wonder deden zich geen per soonlijke ongelukken voor, maar de auto werd aanzienlijk be schadigd. Het zal voor de jon gelui ongetwijfeld een dure re kening worden 9 Op het groepsbureau van de rijks politie te Bruinisse zijn inlichtingen te bekomen over de volgende gevonden voorwerpen: kinderportemonnaie met inhoud, een dameshandtas, huissleutel, een zakmesje nset nagelvijltje, zak met grasmeel en een blauw grijze jongens- trui. 9 De te Bruinisse gehouden Emma- bloemcoUecte heeft 115 gulden opge bracht. 9 Het 'hervormd kerkkoor te Bruinis se zal zaterdagavond een uitvoering geven in het Zweedse Rode Kruiszieken- huis te Zierikzee. 9 De P.V. „De Reisduif" te St Phi- lipsland hield een wedvlucht uit St Quentin. De uitslag was: J. C. Ver wijs 1, Joh. Reijngoudt en Zn 2, C. Verwijs 3,4 en 10, J. Bakker 5, A. Ver wijs 6,7 en 8, gebr. Fonteijne 9. 9 Met ingang van 1 juni a.s. is tot boswachter van de inrichting Vrederust te Bergen op Zoom benoemd de heer L. de Frel uit Bergen op Zoom. 9 Mej. J. Cappendijk te Terneuzen is met ingang van 16 mei te Kruiningen benoemd als kleuteronderwijzeres. 9 De heer J. Boeye, postcommandant van de Rijkspolitie te Zaamslag, is overgeplaatst naar Souburg. 9 In de zomeravondcompetitie te Ter neuzen speelden de elftallen van de Scheepswerf tegen Spadella. De uitslag was 4—1 in het voordeel van de Scheeps werf. 9 Bij de Postcommandant der Rijks politie te Oosterland zijn inlichtingen te verkrijgen betreffende de volgende ge vonden voorwerpen: Een zware plas- tiekias, (z.g. bromfietsjas). Een motor- handschoen, een gummi-jas, een gum mibroek, een vulpen, een nieuw kin derschoentje en een doosje met enig geld. 9 Bij de spaarbank der Coöp. Boe renleenbank Nisse-Ovezande werd in anril ingelegd 83.795.84 en terugbetaald 115.463.52. Het saldo per 30 april be droeg 3.223.587.32. In deze maand wer den 7 nieuwe spaarders ingeschreven 9 Ds. Wapenaar uit Grijpskerke sprak tijden een jeugddienst in Zoutelande over ..Zondagsviering". Clubleden speel den daarna het vorige onderwerp als mede „Zondagsrust". De heer B. van de Vrie is benoemd tot kerkvoogd van de Herv. Gemeente te Biezelinge. Advertentie

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 3