GETUIGE RIVKA YOSILEVSKA: IK BAD OM NOG EEN KOGEL JEUGDIG KWATTA HARDE BESPREKINGEN TE VERWACHTEN Zo'n heerlijke reep cadeau i voor 10 Kwatta-soldaatjes Twee doden bij aanrijding DE NATUUR I KAPPIE EN DE DIEPZEEDUIKERS I Overleg landingsrechten begonnen STRIJD IN LAOS LAAIT WEER OP Eichmann hoort en ordent zijn papieren JL 1\1 KJ DEODORANT NIEUW OPLOSSING VAN HET SPEL DER ZEVEN VERGISSINGEN Dr. Platteel in juni in Nederland Vragen in Kamer over luchtvaartoverleg Zand uit Haringvliet is te koop A.W.W.-WET WORDT HERZIEN wereldreis als weddenschap DE TINTELS in en om uw huis VEEL GROENTEN EN TOGAL TABLETTEN bij verkoudheid Dinsdag 9 mei 1961 ZEEIU SCH DAGBLAD Pag. 2 Van onze rechtbankverslaggever IN Jeruzalems Beth Ha'am is het zoeklicht sinds gistermiddag gericht op Eichmanns activiteiten in West-Europa. De landen van Oost-Europa (Rusland, Polen, Letland en Litauen) zijn afgehandeld. De stemmen van de laatste getuigen uit die gebieden zijn verklonken, en de documenten over Duitslands misdrijven daar berusten genummerd en wel bij de rechters. Voor de openbare aanklager Gideon Hausner is een periode van betrekkelijke rust ingetreden. Voorlopig zal een van zijn assistenten het woord voeren: Gabriël Bach, een rijzige, welbespraakte man van nog niet ver in de dertig, met een speciale belangstelling voor Nederland, omdat hij daar een tijd gewoond heeft. Hij is gistermiddag meteen be gonnen met het produceren van een onafzienbare reeks paperassen: brieven van Eichmann of van diens plaatsvervangers, waaruit blijkt dat het bureau, waarvan hij de leiding had (IV B vier) rechtstreeks de de portatie van de joden uit Frankrijk. België en Nederland beval. Ook werd aangetoond, dat Eichmann zijn gezag kon uitoefenen op het minis terie van buitenlandse zaken. „Met het oog op de Endlösung" verbood hij de emigratie van Joden uit de West-Europese gebieden, hoewel het ministerie daarnaar om allerlei redenen soms wel oren had. Eich manns centrale positie bij de voor bereiding van de massamoord werd helemaal zonneklaar uit een brief, waarin melding wordt gemaakt van zijn bevel aan zijn plaatsvervanger in het westen om uit Frankrijk er. Nederland elk veertigduizend en uit België tienduizend joden weg te Auschwitz aangewezen. Auchwitz aangewezen. vier of vijf Duitsers. Ze lieten ons 24 uur buiten staan. Daarna kwamen er vrachtauto's. Ze zeiden ons dat we daar in moesten gaan. Wie geen plaats kon vinden, moest maar achter de auto's aanrennen. Ik hield mijn doch tertje in mijn armen. We renden de hele weg. Wie viel, schoten ze dood. Ongeveer drie kilometer van het dorp kwamen we bij een veld, waar hali werd gehouden. We moesten op de top va een kleine heuvel gaan staan, met onze ruggen naar een grote kuil. SS-ers stonden tegenover ons. De mensen werden naakt op rijen gezet. Wij dachten: misschien wordt dit wel weer een marteling, want er was nog steeds hoop dat we net er levend af zouden brengen. Ik keek om, en zag op de bodem van de kuil drie of vier rijen mensen liggen. Mijn dochtertje zei: mammie, waarom heeft u mijn kle ren voor Sabbath aangetrokken? Ze gaan ons toch doodschieten?" Hier stokte even het getuigenis van Rivka Yosilevska. Vorige week had zij eigenlijk al gehoord moeten worden, maar toen leed ze nog aan de gevolgen van een lichte hartaanval. Na even diep te hebben ademgehaald, ging ze gisteren verder: „We wilden dat het allemaal snel voorbij was. Alleen mijn vader wilde zich niet uitkleden. Hij werd geslagen. Ze scheurden hem de kleren van het lichaam en daarna schoten ze hem neer. Toen na men ze mijn moeder en schoten ook haar dood. Daarna mijn grootmoeder, tachtig jaar, en de twee kinderen, die ze in haar armen had. Toen de zuster van mijn vader. Zij droeg ook twee babies op haar arm. Ze werd dood geschoten. Mijn jongere zusje smeekte de Duit sers om haar te laten gaan. Ze namen haar van top tot teen op en schoten haar toen neer, met haar vriendinne tje, dat met haar had willen weglopen. Daarna werd mijn tweede zuster dood geschoten en toen was het mijn beurt. Mijn dochtertje en ik gingen met het gezicht naar de kuil staan en de Duit ser vroeg: Wie zal ik eerst doodschie ten? Ik voelde dat hij mijn kind van mijn arm nam, het gilde en het werd met één schot gedood. Toen richtte hij op mij. Ik hoorde een schot, maar ik bleef staan. Toen nog een schot. Ik viel op de bodem van de kuil, tussen de lichamen van de anderen. Ik voelde niets. Ik voelde een soort loomheid en dacht: dit is het gevoel dat na de dood komt. Toen merkte ik dat ik adem te kort kwam. Mensen vielen over me heen'. Ik bad om nog een kogel, om een eind aan mijn lijden te maken, Ik merkte dat ik omhoog klom naar de rand van het graf. Ik had een wond aan mijn achterhoofd. Er waren ontzettend veel doden. Niet allen waren dood. Kinderen rie pen Mamma, Mamma. Niemand stond op. Ik kon ook niet staan. Na drie dagen vond een boer mij." Dit, en al de andere ellende, werd door de Duitsers zelf vastgelegd in ambtelijke geschriften. Een daarvan werd gisteren geciteerd: „Deze uitroei ingsacties hebben geen voorbeeld in de geschiedenis. Ze zijn verschrikke lijk om aan te zien. Tot nu toe zijn in de Oekraine ongeveer 250.000 Joden gedood, zonder dat men rekening heeft gehouden met de slechte uitwerking daarvan op het moreel van de troepen, die anderszins nuttig hadden kunnen zijn." Een schoon voorbeeld van de pro- dukten van de cynische bureaucraten, die hun moordrapporten aan Hitier tikten op een schrijfmachine met een uitzonderlijk grote letter, opdat „der Führer" ze gemakkelijk zou kunnen lezen. (Gegevens ontleend aan berichtge ving van Associated Press). Ordelijk Ik kan me zo voorstellen dat Eich mann tijdens het overleggen van al dit materiaal weer ijverig aantekeningen heeft gemaakt. Dat heeft hij tot nu toe steeds gedaan, als er documenten ter sprake werden gebracht. Het was dan, alsof hij zijn oude kantoor weer ge opend had. Alle fotocopieën lagen in keurige mappen ordelijk voor hem uit gestald. Hij kon er bijzonder goed de weg in vinden. Geen wonder, want grotendeels waren het bescheiden die hij twintig jaar geleden bijna dagelijks onder ogen had gehad. De ochtend is gisteren geheel be steed aan het horen van de laatste ge tuigen van de massamoorden in Oost- Europa. Het was opnieuw een schrik beeld van marteling en moord, onbe vattelijk en juist daarom zo angstaan jagend Shmoel Horowitz, getuige, over een slachting in een Russisch ziekenhuis in 1943: „de enigen die er lagen, waren ongeveer dertig vrouwen en twee kin deren- Op een dag kwamen de Duitsers, en gaven bevel dat ze allen het zie kenhuis moesten verlaten. Ik zag met mijn eigen ogen dat twee vrouwen, die te ziek waren om naar buiten te gaan in hun bedden werden doodgeschoten. De twee kinderen werden uit het raam gesmeten". Rennen Mevrouw Rivka Yosilevska, in Rus land geboren, over de verschrikkingen in haar stadje in 1942: „Op een Sabbath moesten onze kinderen meenemen. We moest enonze kinderen meenemen. We begrepen dat dit geen normaal appèl Was Tegenover iedere Jood stonden Advertentie Advertentie DDTC Geniet van de wel daad van 8x4 toi letpoeder het nieuwe deodorant is actief. Ook in spray en zeep. Een product van Beiersdorf. Kies bij Uw winkelier uit: melk, puur, hazelnoot, pinda, mokka en Biskie (20 ct) Van onze correspondent WASHINGTON Het Nederlands- Amerikaanse overleg over de landings rechten van de K.L.M. in de Verenigde Staten is gistermorgen op het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken begonnen. Op de eerste vergade ring heeft men zich beperkt tot de kennismaking en tot de openingsver klaring van beide delegaties. Daarover is geen communiqué uitgegeven. De besprekingen zullen waarschijnlijk vandaag worden voortgezet. De indruk bestaat dat er harde bespre kingen te wachten staan. Het grote strijd punt is de kwestie van de verhouding van vluchtcapaciteit en frequentie tot de bestemming van de passagiers. Van Amerikaanse zijde wordt gezegd, dat de wens, deze aangelegenheid gelijk met de kwestie van de landingsrechten voor de K.L.M. aan de Westkust te be handelen, niet speciaal tegen de K.L.M. is gericht, maar is ingegeven door de algemene luchtvaartpolitiek van de Ver enigde Staten. Ook zonder de verlangde concessie aan de Westkust zou de kwes tie van frequentie en capaciteit zijn op geworpen, zeggen de Amerikanen. Nederland neemt 'het standpunt in dat aan het beginsel van vrijheid van lucht verkeer moet worden vastgehouden. De Amerikaanse regering is daar de laatste jaren steeds meer van afgedwaald. Nederland acht uitbreiding van de frekuentie van vluchten van de K.L.M gerechtvaardigd door de grotere belang stelling in Nederland voor reizen naar de Verenigde Staten, evenals die van Amerikaanse burgers voor een bezoek aan Nederland. Het rechtstreekse lucht verkeer tussen Nederland en de Verenig- Op de gewijzigde tekening: 1. Ontbreekt aan de linkerkant een pol gras. 2. Is de steen achter het liggende stuk zuil verdwenen. 3. Is de meest rechtse zuil van de ruïne langer. 4. Heeft de fotograferende toe rist een smallere kraag 5. Mast de tweede toerist van links het lint van zyn hoed. 6. Staat het overhemd van de man met de bril van onderen verder open. 7. Staan de benen van de man met de zwarte broek verder uit elkaar. HOLLANDIA (ANP). Gouverneur en mevrouw Platteel zijn gistermorgen uit Hollandia naar Biak vertrokken. Vandaar gaan zij naar de Philippijnen en Hongkong om dan via de Verenigde Staten naar Nederland te reizen, waar zij i" H" '°oo van iuni zullen aanko pt ir'iatteel zal over vier maanden naar Nieuw-Guinea terugkeren. DEN HAAG. De Tweede-Kamerleden Blaisse (kath. v.) en Korteweg (lib.) hebben premier De Quay en de ministers Luns en Korthals vragen gesteld over de Nederlands-Amerikaanse luchtvaarton derhandelingen. Zij vrezen dat geen oplossing kan wor den bereikt als het waar is dat de Ver enigde Staten uit protectionistische over wegingen alleen bereid zouden zijn de K.L.M. landingsrechten aan de Westkust toe te staan onder voorwaarden, die de rol van Nederland bij het internationale luchtverkeer van en naar de Verenigde Staten ernstig zouden belemmeren. Zij vragen de regering daartegen passende stappen op het hoogste Amerikaanse regeringsniveau te doen en daarbij duide lijk te maken dat de betrekkingen tussen beide landen zouden worden benadeeld als de onderhandelingen door een derge lijke houding zouden mislukken. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Als de gemeente Hel- levoetsluis zand nodig heeft voor haar industrieterrein, wil minister Korthals bekijken of zij het uit de Deltawerken vrijkomende zand kan kopen. In het Haringvliet zullen grote hoe veelheden zand worden gebaggerd, die slechts voor een deel in de afsluitings- werken kunnen worden gebruikt. Op vragen van het Tweede-Kamerlid de heer Scheps ontkent de minister dat dit over tollige zand door de Deltadienst als afval wordt beschouwd en in zee wordt ge gooid. de Staten is in 1960 ten opzichte van 1959 met 25 procent toegenomen. Nederland verwerpt de Amerikaanse opvatting dat de onderhandelingen over de landingsrechten aan de Westkust zou den kunnen Warden geokppeld aan voor- -fgaande vastomschreven voorwaarden Daarom dient te worden aangenomen dat Nederland er niet mee zal kunnen ■nstemmen dat kwesties van capaciteit en frequnentie als onderhandelingsbasis zullen worden aanvaard. Gezien de uiteenlopende standpunten kan worden gerekend op een langdurig overleg, tenzij reeds spoedig mocht blijken dat zich geen mogelijkheid voor overeenstemming aftekent. VIENTIANE (Reuter). Hoewel de vertegenwoordigers van de inter nationale oommissie die toezicht moet uitoefenen op de naleving van de wapenstilstand in Laos in dat land zijn aangekomen, is de strijd giste ren toch weer opgelaaid. Het is nog niet duidelijk of het slechts een plaat selijke schietpartij was of dat er ge loof moet worden gehecht aan be richten dat de Pathet Lao tot het laatst toe zal proberen zoveel mo gelijk gebied te bezetten. De voorbereidselen voor de interna tionale conferentie over Laos die vrij dag te Genève moet beginnen, gaan ge woon door. De conferentie zal echter moeten worden uitgesteld wanneer de internationale commissie van toezicht rapporteert dat de strijdende partijen zich niet aan de wapenstilstand houden. De delegaties van de Chinese volks republiek en van Noord-Vietnam zijn al in Genève aangekomen. Vandaag ver vacht men de vertegenwoordigers van de Sowletunie ook reeds. De Britse re dering en de Russische hebben deze con ferentie voorbereid en ook de uitnodi gingen verzonden. Van verscheidene uit genodigde landen is nog geen antwoord ontvangen. Laos zelf en ook Cambodja hebben laten weten dat zij niet aan de besprekingen zullen deelnemen. DEN HAAG. De algemene wedu wen- en wezenverzekering- zal worden herzien. Minister Van Rooy deelt de Eerste Kamer mee dat een ontwerp hiertoe waarschijnlijk nog deze zomer zal verschijnen. LEERSUM (ANP). Twee mensen zijn gisternacht op een wegkruising tus sen Amerongen en Leersum om het le ven gekomen. Het waren de twintigja rige mejuffrouw N. C. Hammink uit Arnhem en de 26-jarige Hongaarse ko perslager G. Votin uit Driebergen. Met hun wagen schoten zij onder een autobus van de Nederlandse Buurt-1 spoorweg Maatschappij. De auto is ver moedelijk geslipt op de door regen en hagel glad geworden weg. 45 Mare, die tot zijn blijdschap con stateerde dat hij nog leefde na die adembenemende rit, sloeg zijn met gezellen medelijdend gade. Toen be gon hij om zich heen te kijken. Op eens uitte hij een doordringende kreet en hakkelde toen: „Jongens - K-kijk daar eens even die lui! Hij wees op een paar reizigers die ook in de rij stonden. Ze hadden stukjes wit gaas over hun mond, die met bandjes bij de oren waren vast gebonden. De vrees voor bacillen is in Japan zo groot dat men die grie zelige maskers voorbindt zo gauw men zijn huis verlaat. ,,Zeg hoe spelen mensen die op elkaar verliefd zijn het eigenlijk klaar?" informeerde Abel. ,,Hoe kun je elkaar nou zoenen met zo'n lap op je snuit. De romantiek heeft maar weinig kans in een land waar de radio-activiteit tot zo'n ziekelijke angst leidt!" De Pullmanwagen en het restau ratierijtuig bleken uiterst comforta bel. De banken waren zacht, in de op de tafels vastgeschroefde vaasjes stonden bloemen en er lagen aller lei buitenlandse tijdschriften. Iedere coupé was voorzien van een soort balcon, een ideaal plekje om het vertrek van de trein gade te slaan. Toen dit ogenblik aanbrak sprong het hele stationspersoneel, van de chef tot de vegers, in de houding alsof er een bevel had geklonken. „Wat aardig van die mensen", zei Mare voldaan. „Je zou zeggen dat ze ons overal al kennen!" Instinctief schoven Abel en Bert- rand hun dassen recht, teryvijl Mare wuifde. Bij elk station volgde dezelf de ceremonie. Het landschap was eentonig loodsen, grote schoorste nen, fabrieken, steden waar melaat sen woonden. Dit was het industrie gebied van Japan hoe ver leek Ma dame Butterfly Na de lunch begon het echte Ja panse sprookjesboek fris-groene velden met hier en daar aardige boerderijtjes, beschermd door sym metrische heuvels met speelgoed boompjes, waar speelgoedstadjes aan speelgoedmeertjes in de zon la gen te stoven. Laat in de middag kwamen ze in Kyoto aan. Hoe kan iemand Kyoto beschrij ven? Men zou even goed op zoek kunnen gaan naar vergane tijden! Kyoto is een rustige stad met heel - ABEL ARMAND BERTRAND D'OULTREMONT veel kunstwerken, een stad die men niet kan verlaten zonder te worden bekropen door een onbestemd gevoel van melancholie, van spijt het is alsof men hier weer een gouden eeuw beleeft. Als men Kyoto heeft gezien begrijpt men die Franse stu dent, die tijdens de laatste oorlog het Pentagon heeft gesmeekt Kyoto en Nara te vrijwaren voor aanvallen van de geallieerde bommenwerpers. De hele stad ademt de Japanse es- tetische regel: water, mos, steen de fundamentele elementen der vol maaktheid. Typerend voor de hele omgeving was de oude monnik, die, in vroom gepeins verzonken, rondwandelde in het Gouden Paviljoen, met zijn ge bedsmolen in d" hand. Tegen de avond gingen ze terug naar Tokio. Daar wachtte hun een droevige mare Dina, die allerlief ste Dina was dood! „Wat een slag!" kreunde Abel. Eén enkele zielige kikker kwaakte het hem na.... Moe en verreisd als ze waren beloofden de wereldreizigers elkaar dat ze de overlevende prima zouden verzorgen. 17 Oktober bleek een feestdag te zijn die in de Tochigi-tempel werd ge vierd ter ere van de stichters van de familie Tokugawa, die in de zes tiende eeuw de godenstatus verwier ven. Het feest vond plaats in Nikko, twee uur sporen ten noorden van de hoofdstad. De reizigers hadden ge hoord dat ze deze populaire feestdag niet mochten missen als ze iets ty- pisch-Japans wilden zien. Per slot van rekening waren ze al in Kyoto, Nara en Osaka geweest, dus waar om zouden ze ook niet eens naar Nikko gaan? Ondanks hun verdriet over de dood van Dina besloot het trio dit "eest bij te wonen. Nikko is °en grote stad en zij ligt te midden van bergen die veel op de Alpen lijken met dezelfde houten chalets, dezelfde zuivere lucht en de zelfde gevaarlijke rotsachtige berg paden. De optocht, het voornaamste deel van de ceremonie, trekt door de nauwe straten van de stad, maar in het park heeft men er een heel goed gezicht op. De hele bevolking van de stad wordt nog uitgebreid met een groot aantal pelgrims uit alle delen van het eiland. Er is nau welijks een plaatsje te bemachtigen, zo vol is het overal. Bertrand moest zelfs in een wegwijzer klimmen om te proberen een, opname te maken van de stoet. (Wordt vervolgd) Wedvlucht Noyon KAPELLE Met 84 duiven nam de p.v. „O. w.T.B." :n ^apelle deel aan een wedvlucht uit Noyon. Z.D. 6.13 9 MEI 1282 De uitslag van deze vlucht was als volgt: 1, 6, 8 Joh. Nijsse; 2 A. J. L. Luteyn; 3, 10 J H C Poley; 4 J J Ridderhof sr; 5 P I Butler; 7 J de Schipper 9. 12: Jac Scihrier, 11 F Janssens; 13, 14 A v d Does. S huttersconcours Kapelle KAPELLE Door de handboogso ciëteit „Willem Teil" te Kapelle werd zaterdagmiddag een concours op de staande wip georganiseerd, waaraan werd deelgenomen door 39 schutters van 12 sociëteiten. De uitslag was als volgt: Hoofdvogel H A Moll „Willem Tell", Kapelle; le zijvogel W N van Liere „Edele Handboog" Oudelande; 2e hoofdkal L de Jonge „Concordia" 's-Hee- renhoek; opvolger le onderkal W N van Lie re „Edele Handboog" Oudelande; 2e onder- kal mevr Stenaart „A.D.L.M." Rwadendam- me; meeste kleine vogels L Rijk „Concor dia" 's Heerenhoek; opvolger meeste kleine vogels L Verdonk „Concordia" 's-Heeren- hoek; le klep A de Jonge Pzn „Willem Teil Ovezande; 3e klep H A Mol „Willem Geil Ovezande; 3e klep H A Mol „Willem Teil Kapelle. (IK HEB EROVER LOPENPIEKE- R.SN LiePOEsWAAR DITFEEST VOOR IS—IK BEDOELWAAR- OMwuoecwr... Eschscholtzia californica is meer al gemeen bekend als juliaantje; geen won der overigens want ze bloeit mei prachtige oranjekleurige bloempjes; pri ma sn'Ijbloempjes waarvan men erg veel plezier kan hebben. Men heeft er geen kassen of bakken voor nodig; er kan direct ter plaatse' in de volle grond van de tuin gezaaid worden. Stop het zaad vooral niet te diep in de grond; het is al voldoende als het juist onder de oppervlakte zit. Advertentie Leef gelukkig, maar zonder verkoudheid. Eet veel groente, sla, fruit en neem Togal tabletten. Helpen snel-afdoend. Haal meteen een flacon in huis. U kunt het onverwacht nodig hebben. Bij apoth. en drog. Togal 0.95; 2.40; 8.88. een bedankje te wachten! •nillllllllllllll1l|IM|||||t||||||Ull||||||||lllll|lllllll!ltllllllllllllllI<l!l!llllllllllllllll!IIIIIIIIIIIItniltlUlllllllllllllllintlllll!IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII!llllllllllllllll!llllll!lllllllllIIIIIIIIIIIIII!ll||tl||||||||||||||||||||1l 68. Tot grote blijdschap van de maat, de meester en Okki knapten Kappie en Balein al spoedig op. „Donder en bliksem.... wat hangt er hier een vislucht!" waren Kappie's eer ste woorden Toen staarde hij Balein aan. „Kerel nog ereis an toe, we zijn gered!" riep hij uit. „Nou en of!" zei Okki. „De potvis heeft jullie netjes afgeleverd, zonder op „Wat....?" vroeg de viskundige. „Is hij zomaar weer vertrokken? Dat is he lemaal Arie, ten voeten... eh, ten vin nen uit. De bescheidenheid zelf." „Maar toch is het jammer van mijn woordenboeken..." voegde hij er wat bedrukt aan toe. „Afspraak is natuur lijk afspraak, maar toch... al mijn we tenschappelijk werk van jaren is ver loren! „Hm", peinsde Kappie, zijn snor droogknijpend. „Beter dat wetenschap pelijk werk verloren, dan wij, moet je maar denken, jong! Maar wel vraag ik mij af, wat die vis verder met jouw boeken gaat doen...!" Balein haalt zijn schouders op. Ten slotte kon men de naslagwerken niet alleen gebruiken om menselijke woor den te vertalen in povische, maar ook. omgekeerd! 18. Boiwer en Otto volgden Rochus 6e trap op. De bovengang was donker. De drie manner onderzochten iedere schuilhoek, maar van enige indringer was geen spoor te bekennen. „De mislukking van gisternacht zit je zeker nog dwars, Rochus", zei Boiwer zuur. ..Of misschien is het bier van- flaag teveel voor je geweest. Jij ziet Rheanen waar ze niet zijn!" „Hij wès hier!" stoof Rochus op.„lk zag hem .angs die muur schuiven. Het Acht viel op zijr gelaat!" Hij bemerkte het onge.oof van de anderen, snoof, en hield zijn mond. In de stilte hoorden ze het xrsken van een deur. Met inge- houden adem gingen ze er op af, en op hun Kloppen deed Tortruda open. Zij droeg eer. lang kleed en haar haren hing. en los o\ er haar schouders. „Rocaus beweert, dat hij hier in de burcht eer Rheaan heeft gezien. Tor- truaa zei Bc ,wer. r"ïk miTR' deur goed sluiten", zei Tortruda. „Ik hoorde gerucht' (oen .k Uw stemmen hoorde gerust gesteld." Rochus deed een stap naar voren. „Laten wij eeis: even uw kamer door. zoeken, vrouwe' zei hij, en hij maak- "Lenen beweging om nkar bSnen tê fad V h'i Otto op zijn vröïwe eeZn Vfndrtogere v«b|?gt",at zei Je zwaard, Rochu^" 36 Wa" maken m* m^ar was ik

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 2