Nereus en Njord: hun lessen geleerd Hans Tak als eerste in Noordwijk tern ©O kk De roeiers zijn VARSITY NABIJ Karavaan Tulpenrally weer thuis TIMZ BOTWINNIK, PION MINDER, KAN ZICH HANDHAVEN Kryptogram Leidse vier is morgen favoriet Winnaar Skogh of Walter? Sport in het kort Volle winst voor Donner Zaterdag 6 mei 1961 ZEEUWS,H DAGBLAD Pag. 17 iar: 1 he t S] pel -4 1 KciJ li J ueginnen Nog geen finaleplaats voor Benfica Kolesnikov zwoin wereldrecord Wielrenner Fantini overleden de sigaar die van 'n belastingman'n mild man maakt! Negentiende partij afgebroken STEEDS HETZELFDE FELLE STRIJD NAAR SLOT geeft de moderne toon aan! RUSSISCHE ZEGE IN TIJDRIT Ir o i Van een onzer verslaggevers IN 1954, op de Europese kampioenschappen te Amster dam, werd de Nederlandse roeiwereld met een onaan gename schok wakker. De Russen met hun merkwaar dige stijl en roeiend in ouderwetse en wrakke gieken gingen met daverend geweld over de Bosbaan en braken alle bestaande baanrecords met tientallen seconden. De toeschouwer zag dat er veel te bereiken was met een ons geheel onbekende en volledig van het orthodoxe roeien afwijkende stijl. EENZAME EENLING HET Nederlandse roeien was niet slecht in die jaren, maar beperkte zich op inter nationaal niveau voornamelijk tot een eenzame eenling in de skiff, zoals Van Mesdag en Neumeier en tot een enkel duo, zoals de tweeën van Het Spaarne. Onwillekeurig gingen onze gedachten terug naar die emo tionele kampioenschappen in Amsterdam, waar de Amster damse studenten roeivereniging Nereus zijn oude vier op de Bosbaan voor de Varsity voor bereidt. Het is vooral Nereus geweest, dat in die jaren de les van de Russen goed heeft begrepen. De omstandigheden waren daar niet» ongunstig voor: de Amster damse studenten hadden net een nieuw botenhuis gekregen, een Varsity-overwinning stimu leerde de toeloop van een groot aantal roeiwilligen en een aantal oude coaches kwam ter beschikking. De successen kwamen in een lan ge reeks. Ook in dit nog jonge sei zoen werd al een handvol ereprij zen veroverd. S. J. Blaisse, telg uit een roemrijk Nereusgeslacht, blokte intussen op Romeins recht en het Burgerlijk Wetboek om half april zijn kandidaats te halen. Tot die tijd roeide de man met de mees te plakken niet mee, doch hij hield wel zijn conditie op peil met enig scullen en indoortraining. Anderhal ve week geleden stapte hij in de boot en hij hoort aan de vooravond van de Varsity al weer bij het lichte Amsterdamse team (gemid deld gewicht 74 kg). TALENTVOL ZEER geconcentreerd roeiend is de ze stuurboordroeier een der talent- volsten. S. Castelein is de enige twee dejaars tussen zijn derdejaars ploeg genoten. Achter lijkt zijn haal iets kort, een tikje meer doorvallen zou hem beter in het ritme van de overi gen doen passen. De student Nederlands S. Wartena kan op twaalf blikken op zijn schoor steen bogen; slag E. W. Veenemans kreeg achttien keer het eremetaal in handen gedrukt. De boeg en slag kennen elkaar uit de twee-zonder, die ons land in Ro me vertegenwoordigde. De staat van dienst van deze vier is buiten kijf. Tijdens de training ziet men slechts de spelenderwijs uitgevoerde roei-oefe- ning; men proeft het talent, men ademt de zuivere mentaliteit van vier lieden, die plezier hebben in hun sport. Roeitechnisch is de ploeg wat kort, maar dit wordt gecompenseerd door een redelijk uitgevoerd hoog tem po wij drukten tijdens de interval- training zelfs eenmaal tempo 42 af. HOOFDNUMMER T/OOR HET hoofdnummer der Varsity een wat lichte ploeg. Het laag over het water terugsche- ren der riemen kan gevaarlijk zijn, doch dit is met enig manipuleren met de stand der dollen te verhel pen. De vier is zeker niet geheel klaar maar toch als een aangenaam verrassende outsider te beschouwen. C. W. H. van Dam is het sturen wel toevertrouwd. De vier ligt op boei 3, niet ongunstig temidden van haar rivalen. Begeven wij ons naar Utrecht waar naast de botenloods van de studenten roeivereniging Triton een eenvoudig houten schuurtje ligt. In dit loodsje huist Wim Heuvelman, die tussen de krullen en het zaagsel behoedzaam een riem repareert. Op deze plek bouwde hij met zijn vader een twee honderdtal ranke gieken bestemd voor nen, heid en acht ieder overbodig gewicht aan zijn boot een halsmisdaad. Cor Heuvelman, reeds 39 jaar botenbou wer kent de eisen van zijn klanten. Hij experimenteerde veel en zo ont wierp hij in 1936 de zogenaamde op lopende slidings, waardoor de roeier beter voor zijn werk komt te zitten. Drie jaar later keerde een roeioffi- cial enthousiast uit Londen terug en wilde de oplopende legger in Neder land als het allernieuwste introduce ren. Triton had met en misschien door deze vondst al drie maal ge wonnen... HEUVELMAN-SCHEPPING TRITONS OUDE VIER komt dan ook uit in een Heuvelman-schepping, waaraan de moderne vondsten niet vreemd zijn. De vier heeft tijdens de traming heel wat misère gehad. Tot overmaat van ramp kreeg de slag last van een spierontsteking. Het zag er naar uit voor de jonge vier, die het vorige jaar keurig de Varsity in dat num mer won. Toen kreeg coach Van Waning een goed idee. Hij haalde boeg H. J. Ritzema van Eek naar voren, verschoof de drie naar de tweeplaats en verhuisde twee Tjeerd van Wimersma Greidanus naar het voorste plekje in de boot. Het resul taat was een Italiaanse opstelling met een bakboordslag. Het roeien van de vier, die wij met een tussenpoos van een week zagen oefenen was ziender ogen vooruitgegaan. De haal was lan ger en efficiënter geworden, er zat dui delijk pret in de boot, die bij de eerste maal na iedere haal practisch stil leek te liggen. ALL-ROUND ROEIER DE VIER wordt voorgeslagen door J. W. G. Jansen (79 kg) die een all round roeier is. Achter hem zit nu dus de Rotterdammer Ritzema van Eek (79 kg), die een goede vooropleiding genoot in een jeugdvier van De Maas. Hij roeit een goede partij, voelt zich nog wat onwennig op de hem volsla gen onbekende drieplaats en zou zijn rug nog iets beter kunnen inzetten. De juridische student A. Tonnaer (86 kg) zit veel beter op de twee plaats en juist doordat zijn lichaams houding erg „Duits" is, bezit hij veel kracht. Hij moet echter oppassen niet later dan de drie, met wie hij in deze MotoGuzzi-opstelling de motor van de ploeg moet vormen, ten achter te blij ven. Voorts is een verdere doorhaal en daardoor een zuiverder finish aan bevelenswaard. De bioloog Tj. B. van Europese voetbalbeker WENEN (ANP) Het is nog niet zeker of de Portugese ploeg Benfica zich in de finale van het toernooi om de Europese voetbalbeker voor clubs heeft gespeeld. In de donderdag gespeelde tweede wedstrijd voor de halve finales tegen Rapid Wien beëindigde de Engelse scheidsrechter Leafe de ontmoeting we gens ongeregeldheden in de 89ste minuut. Het Oostenrijkse publiek was het met de leiding van Leafe niet eens. Er ont stond in het slot van de strijd een grote rel, waarbij vijftig personen, onder wie een politie-agent, werden gewond. De Europese Voetbal Unie zal nu moeten beslissen of de wedstrijd moet worden overgespeeld, of dat de stand 1—1 blijft gehandhaafd waardoor de Portugezen naar de eindstrijd gaan Benfica won namelijk de eerste ontmoe ting in Lissabon met 30. AKEN (ANP) Alemannia Aken zegevierde met 92 over Fortuna '54 in dé finale van het toernooi van de landen zonder grenzen. Bij rust was de stand 42 in het voordeel van de Duitsers. MOSKOU (ANP) Tijdens zwem wedstrijden in Moskou heeft de Rus Leonid Kolesnikov het wereldrecord 100 meter schoolslag op zijn naam gebracht. Hij zwom de afstand in 1 min. en 11,4 sec. Dit is ook een nieuw Europees record. De oude records stonden met 1.11,5 op naam van Wladimir Minasjkin, eveneens een Rus. TRIER (ANP) De Italiaanse wiel renner Alessandro Fantini is gisteren in het ziekenhuis in Trier overleden. De 29-jarige Italiaan, die op de eind streep van de zesde etappe van de Ronde van Duitsland in een massasprint kwam te vallen, werd daarbij ernstig gewond. De Duitse specialisten die vrijdag een spoedoperatie uitvoerden (zoals bekend had Fantini een schedelbasisfractuur opgelopen) konden zijn leven niet meer redden. De favoriete vier van Njord: H. Wamsteker (slag), A. P. de Ruiter, A. Y. Stelma en F. Moerman (boeg). Stuurman is J. C. van Ravenswaay Claasen. Tritons oude vier zal in Italiaanse opstelling worden gevormd door 3. W. G. Jansen (slag), Ritzema van Eek, A. Tonnaer, Tj. B. van Wi mersma Greidanus (boeg) en stuurman P. R. Hein. J^oordwijk aan Zee (ANP) Precies om 18.37 uur gister avond stopte de rode Mercedes 300 SL van de Tulpenrallyrijder Hans Tak met piepende remmen als eerste bij de finishcontrole van Huis ter Duin in Noordwijk. De Nederlander was een uur te vroeg binnengekomen. Hij moest zelfs nog vijf minuten wachten voor bij zich kon afmelden. De Amsterdammer lag twintig minu ten voor op de Britse Austin- Healey-rijders Allen en Hill en de Duitse Mercedes-equipe Crone- Peemöller. Hans Tak mag dan de snelste zijn geweest in de laatste etappe van Eindhoven naar Noordwijk, het applaus was voor Pat Moss en Ann Wisdom, de voortreffelijke Engelse Austin Healey-equipe, die de Coupe des Dames vrijwel niet meer kan ontgaan. „Een pracht-rally", zei Pat, terwijl zij uit haar glanzend gepoetste sport wagen klom om een boeket tulpen in ontvangst te nemen. Achter Pat Moss en Ann Wisdom kwam de gehele vloot van Austin Advertentie Vraag AMIGO eens, 'n lekker sigaartje (1.20 de 20 stuks). Wimersma Greidanus (84 kg) is wat zwaar en niet geheel geschikt voor deze hoogtechnische plaats. DOMPT MINDER DE hele ploeg loopt aardig door en dompt veel minder dan in een vroeger stadium. Toch moeten wij de vrees uitspreken, dat deze opstelling veel te laat is gevonden en dat de Utrechters niet in topvorm naar de Varsity gaan. De loting is voor Tri ton ongemeen gunstig; op boei 2 tus sen Nereus en het sterke Njord. Stuur man P. R. Hein, die de ploeg door en door kent kan de roeiers door een felle voorlichting een goede steun zijn. Zoals Nereus zijn les van Amster dam had, is er voor Njord uit Lei den de les van Duisburg geweest. De Europese kampioenschappen aldaar toonden, dat de Duitsers de roeihege- monie van de Russen overnamen. Ne derland zag in, dat men de methoden voor dit snelle Duitse roeien eens moest gaan bekijken. Langzaam sie pelden berichten over intervaltraining, kracntontwikkeling en conditie naar ons land door. De Nederlandse Roei- bond nodigde sprekers uit voor zijn coaches en stencilde actief. De brede bladen vonden hun weg naar de Ne derlandse dol. Njord vond in coach Vervloet de uitvoerder van deze mo derne trainingsopvattingen. Naast Nereus deed Njord in het roeiseizoen 1960 van zich spreken: dead-neat met Argo op de Varsity, twee recordverbeteringen op Hollandia, sublieme zege op eigen stormlustrum, alle prijzen op de Argosprint, en als climax de afvaardiging naar Rome. ZELFDE VIER TAIEZELFDE VIER gaat de Leidse aJ universiteit vertegenwoordigen op de Varsity. In oktober voelden de roeiers er weinig voor om weer met een in de boot te stappen, die zij zo juist met een Romeinse kater hadden verlaten. Bovendien drong na een el lenlang seizoen de studie zeer. De vier studenten bogen zich over de medische handboeken, die hen tot arts zouden maken. Maar Njord had geen opvolgers voor dit suulieme stel studenten en zo be gonnen de vier in februari de tenta mens af te wisselen met een lichte training om voor de laatste maal als studentroeier aan Head en Varsity deel te nemen. Het grootste nadeel voor deze on tegenzeggelijk snelste oude vier is het feit, dat hij uitgesproken favoriet is. Dit heeft al menige ploeg gebroken. Deze las*, lijkt echter wel te dragen als men do ploeg tijdens een oefening op de Vliet beschouwt. Zeer goed uit gevoerde tempowisselingen bij de in tervaltraining afwisseling van in spanning (harde haal, hoog tempo) met perioden van ontspanning (lichte haal, iaag tempo) accentueren, dat de roeiers zeer lang bijeen zitten. Slag Wamsteker (90 kg) gaat zijn vierde Varsity in het hoofdnummer te gemoet. Zijn roeiérsgeweld is be rucht en hij mag hoewel o.i. soms iets lastig te volgen als een der sterkste slagroeiers van Nederland worden betiteld. SUBTIELER DE overige roeiers zijn subtieler van haal, voelen elkaar goed aan en volgen de slag goed. Drieroeier is A. F. de Ruiter (85 kg), die een fraaie haal met eer stevig doorgetrokken doorzet ten toon spreidt. Op twee zit A. V. Stelma (78 kg), iets lichter en kleiner dan de rest, die zich echter goed aanpast en er meestentijds in slaagt dezelfde lengte van haal te produceren. Op boeg zit F. Moerman (82 kg) die zeer mooi lichaamswerk in de boot laat zien. Stuurman is J C. v. Ravenswaay Claasen. Een snelle ploeg met een lange haal hoewel iets korter dan in de Olympische periode soms wat ver moeid roeiend als gevolg van de zwa re combinatie roeien-doctorale studie, maar anderzijds toch wel de hardste en snelste vier van de laatste jaren. Logisch redenerend heeft Njord de grootste kans op. het eremetaal. MOSKOU De negentiende partij van de tweekamp Tal-Botwinnik om de wereldtitel schaken is na 41 zet ten afgebroken in nagenoeg gelijke stand. Weliswaar heeft Tal een pion meer, maar daartegenover heeft Bot winnik een loper tegenover een paard en in de afgebroken stelling heeft de loper wat meer kracht. Zoals hekend heeft Botwinnik lij pnt. tegen Tal 6h pnt. De uitdager behoeft slechts 12£ pnt. om zich weer wereldkampioen te noemen. De partij wordt vanavond voortgezet. Botwinnik heeft deze partij wat slap gespeeld en zich bovendien vergist. Hij heeft gemeend de zwarte c-pïon te kun nen heroveren (hij had zelf een pion ge offerd), doch dat ging niet door. In hevi ge tijdnood echter heeft Tal vermoede lijk niet op zijn sterkst gespeeld. Hoe het zij, Botwinnik wist vrijwel alle moeilijk heden te doorstaan. Wit: M. Botwinnik Zwart: M. Tal Ko nings-Indisch 1. d2d4 Pg8—f€ 2. c2c4 d7d6 3. Pblc3 glg6 4. e2—e4 Lf8g7 5. f2—f3 00 6. Lele3 a7—a6 7. Ddld2 c"c6 8. Lfld3 e7—e5 9. d4xe5 d6xe5 10. Pc3a4 b7b5 Van Botwinnik een nu bekende opstelling: de Samischvariant met f3, alsmede de merk waardige opstelling van de beide lopers op d3 en eS. Tal kiest een wat andere methode, nl. de snelle ontwikkeling van de damevleu gel en de opmars van de pionnen aldaar. Die opmars laat ook echter zwakke plekken achter. 11. Pa4—b6 Ta8a7 12. Ld3c2 Lc8—-e6 13. Dd2xd8 Tf8xd8 14. Pgl—e2 Ta7b7 15. cic5 a6a5 Botwinnik heeft voorlopig zijn doel bereikt. Zwart zit met een zwakke c-pion. Maar ook zljri eigen pion op die lijn is geen kracht patser en wordt het doelwit van de zwarte aanval, t 16. Kei—f2 j. Lg7-f8 17. Thl—dl Td&Xdl 18. Talxdl Pf6—d7 Natuurlijk niet direct 18Lxa2 wegens 19. Tal en wit wint de pion met interest terug. Advertentie -V- f- 1 prikkelbaar 'nerveus gejaagd Vraagt Uw Apotheker of Drogist 19. Pbfixd7 Pb8xd7 20. Lc2—bl Lf8xc5 21. Le3xc5 Pd7xc5 22. Tdl—cl Pc5a6 23. f3—f4 23. Txc6 faalt op 23. Pb4 en 24. Lxa2 en zwart wint. 23e5xe4 24. Pe2xf4 c6c5 25. Kf2—e3 Kg8—f8 26. e4e5 Als steeds telt Botwinnik het materiële ge win niet, maar de ruimte. De beheersing van velden is voor hem belangrijker dan het bezit, maar hij blijft een pion achter. 26Kf8e7 27. Lble4 Tb7c7 28. „a2—a4 b5xa4 29. Tel—al Le6b3 30. Pf4—d5t Lb3xd5 31. Le4xd5 Tc7—d7 32. Ld5—C4 Pa6b4 33. Talxa4 Td7d4 34. Lc4b5 Het moeilijke in dit soort stellingen is het verschil in kracht tussen loper en paard te taxeren. De zwarte stukken staan actiever opgesteld, 34Ke7—e6 35. Ta4xa5 Pb4—d5f 36. Ke3—f2 Ke6xe5 37. Lb5—e2 Ke5—e6 38. Ta5a6f Ke6—d7 39. Ta6a7f Pd5—c7 40. b2b3 Td4—Ö2 Deze zet hadden we eerder van Tal ver wacht en dan met meer kracht. 41. Kf2—f3 Afgebroken. Zwart gaf zijn zet af. Healey's: de wagen van Dave en Garry Morley (de winnaars van 1959), de equipes GGrimshawMelia en Smith en Smith. Ze zeiden het allen met andere woor. den, maar in grote lijnen kwam het op hetzelfde neer: d>e „clientèle" van Piet Nortier was zeer tevreden over het werk van het organisatie-comité. Vrijwel unaniem waren de rijders het er over*eens dat de Tulpenrally van 1961 zeer gunstig afstak bij de sterrit van het vorige jaar. Toen immers moesten de „coureurS" zo'n kleine duizend kilo meter over goede wegen rijden voordat, kort na Vichy, het gevecht pas echt kon beginnen Het gevecht van dit jaar is voor sommigen overigens wat triest afge lopen. Tegen pech valt bijzonder moei lijk te vechten en dat hebben Meijer en Kluck aan de lijve ondervonden. Zij strandden met hun Fiat in het zicht van de haven; een zege in de tweede nationale Tulpenrally ging aldus ver loren. Kort voor de tijdcontrole van Luxemburg moest de combinatie door pech de strijd staken. Het ziet er nu naar uit dat de Saab- rijders Martini-De Jager de voornaam ste kanshebbers zijn in de nationale rally. De equipes van de internationale rally voerden op de terugweg een felle strijd. Ook nu weer was Hans Walter, de su persnelle Porsche-Carrerarijder, de man die sterk op de voorgrond trad. Zowel op de Col de Leques als op de Ballon d'AIsace en de Col de Ia Fau- cille was de 1600 Porsche de snelste van alle wagens. En die paar keren dat de Duitser niet de beste tijd van het veld maakte, ging het gevecht om de eer voor namelijk tussen Hans Talc en Pat Moss. De Nederlander mocht dan op de Col de Rousset zijn vermaarde Britse tegenstand ster verslaan, op de Col de Braus en de Col St. Jean was het de charmante Britse die de beste tijd opeiste. De onzekerheid over de afloop van het duel Skogh—-Walter is groter dan ooit. In de rallykaravaan zelf is men geneigd Walter met zijn imponerende tijden de beste kansen te geven. In Noordwijk, waar de controlekaarten van de deel nemers minutieus zijn bestudeerd, ver wacht men dat de gebroeders Skogh minstens een even grote kans op de eind zege hebben. Donderdagnacht vertrokken de equipes uit Champagnoles in de Franse Alpen Er werd koers gezet naar Belfort waarna uiteraard weer een klassementsproef op de Ballon d'AIsace volgde. Nadat ook op de Trois Epis en bij Breitenbach de proe ven waren afgelegd werd omstreeks 9 uur gistermorgen de Luxemburgse grens bereikt,Via Luxemburg, Francherchamps en Hasselt ging het vervolgens op Neder land aan. Voor Dee en Gorris kreeg de interna tionale Tulpenrally een zeer onprettig slot. Bij Sarre Union (N.-Fr.) werd de fabrieks Sunbeam Rapier van de Neder landers uitgeschakeld. Tijdens een onge luk waarvan de toedracht echter nog niet bekend is, werd de wagen totaal vernield. Belde rijders bleven echter gelukkig on gedeerd. In een wedstrijd voor het troosttoer- nooi van de strijd om de Europese bas- ketbaltitel voor heren heeft Nederland gisteren te Belgrado met 7279 verloren van Finland. In Boitsfort heeft de Nederlandse jockey Henk van der Kraats gisteren met de volbloedpaarden Dear Gallows en Parnassian de Prix Rodrigue en de Prix de la Dreve gewonnen. De Oostduitse voetbalspeler Jürgen Herdliclka voert op het ogenblik bespre kingen om een contract met Ajax te sluiten. Herdlicka speelde vroeger voor Wismuth. Een half jaar geleden vluchtte hij uit Oost-Duitsland. Hij speelde zeven maal voor het Oostduitse elftal. Advertentie <T ^FONGERS Stem In en koop een FONGERS de keus voor het leven! HORIZONTAAL: 1. Zit niet in' tjé um Wanneer iets kapot is, te kust enTte keur vind je iets anders (4); 4. „ekses": verkeerde spel ling, maar we kunnen- er toch wel in treden (5); 8. Zet alle zeilen bij', ze zit m brak water (4); '11. Attribuut der fortuin (3); 12. Oak .een lange lat kan op de voordracht staan (3)13. Afkor tingen mogen uit den boze zijn, onbe storven is zij op" ftahr plaats - (3)14. Een lelijke jaap maar nooit weer (4); 16. Het begin van elke politieke tinne gieter is door en door keurig (5); 17. Wena's stroom aeh-ter het ijzeren gor dijn (4); 19. De taille van de' schoeh- makersvrouw (5); 21. Met de naaiwin kel begint alle onheil (3); 22. Ma is gek wanneer ze „geen rust neemt (5); 23. Krom, kort maar eeh pape gaai vliegt er overheen (3); 25. Onze Engelse bedrijfsleider noemt hem en het paard bovendien (3); 28. O, hij laat zich geen knollen voor citroenen verko pen (7); 33. De Venus van Müo deed toen opgeld (4); 36. .Als een dreun klinkt het in de oren: het is een schone stad (5)37. Wat mén nooit engoed verliezen moet (4); 39. Eerst te voor schijn toveren en dan pas kunnen we stemmen (7); 40. Zolang er erven zijn, doet men het hemelhoog (7); 41. Van top tot teen voedsel (4)42. Hèt woord je van Jantje secuur (5); 44. Wat ik en gij te goed kennen als we willen vis sen (4); 45. Om de les te lezen moet men gevestigd zijn (7); 48. Wierook toezwaaien? welke mens? (3); 49. Om 't mijn en dijn (3); 52. Amor speelt er een rol in (5); 54. Benjamin begint door de mand ,,te„vgllen (3); 56. Je zal van je troon dalen vals je meer wil dragen dan je kan»(6); 59. Om Ka is alle opschudding-'begonnen (4); 60. Na men noemen als".'je aandringt tot be talen (5)61.'Hoe'een kale streep feest- kledij doet_ keunen-Sf)62. Wie in bed kruipt -en in Morpheus' armen is toch schuldig (3); 63.'i'Si>iëmaal bij de Ro meinen (3)64. vslTdèn en terug een zeurpiet (3); 65. moeder van de duivel (4); 66, '.Vut Tneu .altijd nog te baat neemt en 'geniét' (5)67. In het begin der frenesie? W de zenuw der din gen reeds te vind«t»..(.4). Verticaal: 1- K1°P iemand'dèspêls uit/ ros iemand af alleen om-;.dè. önlspanning (4). 2. Waarin men dé ufép '.kan verduren (4). i. Haal daar hetjovesschot voor de dag en ga daar betnidn (5)5. Je moet hem niet te na komen, anders spuwt hij vuur en vlam (4), 6. Waar gerekend wordt heeft men aan die zijde zijn ge hoor nodig (7). 7. Lees: prunus spino- za (4)8. Ik ben- die ik ben en bij ge vaar ga ik op de loop (5). 9. Waar men bij een dame óp komt (4). 10: Zo'n klodder kalk geeft een slag (4).' 15. Een dier met fatsoen (3). 18. Maak een begin maar help jezelf niet in de sloot (3). 20. Wandelend gaat de kat hem nieuwsgierig achterna '(3). 22.*-tèl9= lag op de lever en dan heb 'je er-last van (3). 24. Volgens de oerzede trok men er door (7). 25. Men moet niet denigre rend doen, maar hem eren (7). 26. Ieder kere eigen vloer, hoe groen het buiten is (5). 27.. Met zeil en .treil houd je maat (5). 29. Door tulen zie jo niet veel, maar'hét kan verkeren (5). 30. Wij leven, maar het uitzicht is niet helder (5). 31. Een langzaam dier reist per vuurpijl (5). 32. Laster onder de mjveren is je reinste vergif (5). 34. Tol en draai zoveel je wilt,- je kunt het niet ontlopen (3). 35. De onbekende (3). 35. De onbekende (3). 37. De steeg moogt ge niet kennen, de weg vindt ge wel (3). 38. Een veteraan in de olie (3). 43. Daar wil ik niet voor tekenen (7). 45. Wat je rijk liefst "zelf wil doen (3). 46. „Daar zit lijn in, zei het paard" (3). 47. Dit bedrag is nu eenmaal mos (3). 48. Pas op, er-, is wak weer op komst (5). 50. Dag, en bij de rechter spreken wij elkander nader(5). 51. Kom op, als je lef hebt (3). 52. Maar in dit kader bezien is de oplossing ge makkelijk (4). 53. Daarvoor is moed nodig (4). 54. Tabé dan, het moge pro fijt opleveren (4). 55. Wie heeft naar zo'n iemand oren? (4). 57. Het made liefje in de Maasstad (4). 58. Af en an rollen de assen erin (4). Oplossing Horizontaal: 1. dreg; 4. navrant; 9. abdij; 13. een; 14. te; 15. val; 16. ei; 17. eik; 18. uiig; 20. d.d.; 22. ik; 23. tree; 24. gereed; 26),preken28. ski; 31. coterie; 33. vergaan; 36. es; 37. pat; 39. el; 40. ut; 42. t.t.44. baker; 46. en; 47. om; 48. val; 49. isolement; 50. are; 51. E.K.52. p.p.; 53. telen; 54. sr.; 56. es; 57. na; 59. tin; 61. id.; 63. truffel; 65. nerveus; 67.' ègo: 70. bister; 72. fei len; 76. toog; 78. ab; SO. G.G.; 81. robe; 83. eed; 84. da; 85. weg; 87. eb; 88. ton; 89. eren; 90. legioen; 91. bast. Verticaal: 1.-deuk-; 2. rei; 3. enig; 4. nederig; 5. v.v.'; '6. nat; 7. al; 8. teke nen; 10. Bern; fi. dié; 12. ijken; 19. gewest; 21. de; 22. 'ir; 23. tergen; 25. ds; 26. pi; 27. zo; 29. krakeling; 30. na; 31. couvert; 32. te; 34. al; 35. Nemesis; 37. palet; 38. temen; 41. tak; 43. tip; 44. bot; 45. ren; 46. ets; 47. ore; 52. paf- fig; 55. rivier; 57, nu; 58. mentaal; 60. lenigen; 62. de; '64. ra;1 66. ui; 67. er; 68. of; 69 stee; 70. bode; 71. eb; 73. eg; 74. nota; 75. bent"; '77. oer; 79. wei; 82. bos; 85. w.g.; 86. Gcr, POZNAN (ANP). De eerste helft van de vierde wiéleretappe in de wegwedstrijd War schau - Praag - Berlijn, een ploegentijdrit over 42 km van Swieci naar Bydgoscz, is gisteren gewonnen door de Russische equi pe. De Russen reden de afstand in 1 uur,1 3 min. en 34 sec. De Nederlandse ploeg ein digde als elfde. De uitslag: 1. Rusland 1.03.34; 2. Zweden 1.03.39; 3. Oost-Duitsland 1.05.24; 4. Polen 1.05.30; 5. Denemarken 1.05.40; 11. Neder land 1.07.01. Het tweede gedeelte werd gewonnen door de Rus Petrow, die de 125 km van Bydgoscz naar Poznan aflegde in 3 uur, 31 mn. en 48 sec. De uitslag: 1. Petrow (Rusland) 3.31,48; 2. Melichow (Rusland), z.t.; 3. Lullau (Noorwegen) z.t.; 4. Weissleder (O. Did) z.t, 5. Denson (GB) z.t.; 6. Hoehne (O.Did). 3.31.56; 7. Cosma (Roemenië) 3.33.25; 8. Kro- lak (Polen) 3.33.29: 9. Aranyi (Hong) 3.33.32 10. Paul (Ned) 3.33.35. DEN HAAG. Mr. E. Spanjaard uit Utrecht heeft zieh om gezondheidsrede nen moeten terugtrekken uit de strijd om het Nederlands schaakkampioenschap. Zijn vier gespeelde partijen zijn ongel dig verklaard, maar veel invloed op de stand heeft dit niet. Als compensatie bood hij alle deelnemers een boekje aan uit naam van een „afgeknapte deserteur". Donner speelde een Nimzo-Indiër met 2wart tegen Jonkman positioneel beter, won een pion en daarna de partij, ondanks de lopers van ongelijke kleur. Jongsma was zo opgeveerd door de nul minder wegens het uitvallen van Span jaard dat hij op ouderwetse wijze tegen Van Donk van leer trok, een keurig offer bracht en vervolgens een stuk won. De partij werd afgebroken, doch Jongsma zal gemakkelijk winnen. Datzelfde geldt voor Van den Berg, die glad gewonnen staat tegen De Rooi. Roessel won op bepaald goede wijze van Branicki, die in een toch al moeilijke stand de tijd over schreed. Van de Pol—Langeweg was een merkwaardige Catalaan met by wit de opstelling Te3 en pion e2. Toch werd het remise. Tan was vrij. De stand luidt: 1. Tan 3% uit 4; 2. Donner 3Va uit 5; 3. Van de Pol 3 uit 5; 4, 5 en 6. Branicki, Langeweg en Roessel 2% uit 5; 7 en 8. Van Donk en De Rooi 2 en een afg. uit 4; 9. Van den Berg 1 en een afg. uit 4; 10. Jonkman Vs uit 5; 11. Jongsma 0 en een afg. uit 4.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 17