sluis in Haringvliei DE MELK IN OF OP DE (PLASTIC) FLES Wedgwood Benn herkozen als lid van Lagerhuis BOSCH BOSCH Laos stelt voor „conferentie van verzoening" Bondsdag keurt Nederlands-Duits verdrag goed LEES en DOE HET ZELF Is er gevaar of zijn het de praatjes van betweterige paranormalen LORD WEIGERT ADELSTAND Zaterdag 6 mei 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 15 Fabriek Vatenbank Moeizaam GAAT U KAMPEREN? PRODUKTIE OP GANG GEEN STRAF VOOR SURINAMER PROF. DR. TENHAEFF MET DAT AL kent Nederland nog PROF. dr. J. F. Reith, hoogleraar 2 fakt-bougies batterijen Zwaarwichtig en moeizaam •De eerste moot van de eerste der zeventien nablaliggers is in beton gegoten. In afwachting van verdere behandeling staat hij in het gram- mofoonpiatenrek. Machtig rijst de vijftig meter hoge brugkraan boven het kunstwerk uit. B&ukVFvr HARtH&raer MSf'é/ Van een onzer verslaggevers SCHARNIEREN ter grootte van kleine personenauto's zullen nodig zijn om de zeventien dubbele stalen schuiven van de kilometerlange uitwateringsluis in het Haringvliet vast te maken aan driehoekige betonnen segmenten met fantastische afmetingen. De bovenkant van die segmenten moet tegelijk dienst doen als verkeersweg met vier rijstroken. Zo zwaar zijn dergelijke constructies nog nergens uitgevoerd. Des te grotere verbazing wekt het, dat de onderdelen steeds stukken met een gewicht van een paar honderdduizend kilo's worden gemaakt met de nauwkeurigheid van een Zwitsers horloge. De driehoekige segmenten zijn dan ook werkelijk iets bijzonders Zij worden nablaliggers genoemd naar de Griekse naam voor een mu ziekinstrument: een tiensnarige lier, die de vorm heeft van een driehoek met de punt naar bene den. Ook de betonnen nabla's wor den zo geplaatst. Er is wel enig verschil, want elk van deze zeven tien holle balken met zestig centi meter dikke wanden is ongeveer zestig meter lang, 22 meter breed en twaalf meter hoog. Het werk in de bouwput is nu zover gevorderd, dat het begin is te zien van de ingenieuze manier, waarop de na blaliggers worden gemaakt. Dat gaat stukje voor stukje, maar dat betekent bier in moten van telkens 250.00U ki lo's. De aannemers hebben aparte ge reedschappen en werktuigen ter waar de van vijf miljoen gulden aangeschalt om dit bijzondere karwei te klaren. Alleen al de elektrisch rijdende brug kraan vergde anderhalf miljoen. Zon der deze reus van bijna vijftig meter hoog en met een overspanning van 75 meter zou het werk niet kunnen wor den uitgevoerd. Op vier betonnen vloeren tussen de tot meer dan tien meter boven N.A.P. opgetrokken pijlers is in de open lucht een meer dan tweehonderd meter Lan ge fabriek ingericht. Daar worden de stalen bekistingen van de twee meter dikke moten samengesteld. Vele tientallen ronde gaten moeten er in worden uitgespaard. Hier door heen komen later dikke kabels, waar mee de 22 moten van elke balk aan elkaar worden geregen. Ter vergro ting van de sterkte komen pols- en armdikke staalkabels ook in dwarse en schuine richtingen. Typisch doet het aan. dat naast kei hard beton en weerbarstige bundels staaldraad teer lijkende plastic doppen nodig zijn om een waterdichte afslui ting van moeren te verkrijgen. De mannen in bruine overals praten dan over pastoors- en kardinaalshoedjes. In deze vreemde fabriek staat een bouwsel van plasticdoek. Dit is de stcomtent Zij wordt gezet over een moot. zodra de bekisting is verwijderd. De driehoek wordt gestoomd om de verharding van het beton te versnel len Dan komt de gigantische brugkraan eraan te pas Niet om de moot op zijn plaats te tillen hoog boven de vloer Zover is het nog lang niet. De kraan legt de moot op een staal constructie, die eruit ziet als een scVmmeistoel. Dit gevaarte van der tigduizend kilo heet officieel kantel- stoel, maar de populaire naam is va tenbank. Met behulp hiervan komt de moot overeind te staan, dat wil zeg gen op zijn punt. De kraan pakt haar dan opnieuw beet om het over een huizenhoge pijler te zetten in een reus achtiggrammofoonplatenrek. Daar hebben de mannen met een landmeterinstrument vastgesteld waar weer ander hulpgerei moet komen. Op de millimeter precies moet een inge wikkelde stalen stelling met neerklap- bare vleugels worden verschoven, want hierop komen de moten in hun laatste tijdelijke positie. Op die steunen staan zij een halve meter uit elkaar. De tussenruimten worden met beton opgevuld. Zo ont staat stukje voor beetje een ligger, waarin de kabels gelijkmatig worden aangetrokken. De kabels monden uit in „trompetten", die worden afgeslo ten met deksels in de vorm van wiel doppen van een auto. Eindelijk is hij sterk genoeg om alleen op de einden te rusten. De hulp constructie gaat er onderuit, vijzels tillen de ligger enkele centimeters op en de ligger wordt dan definitief neer gelaten op de rubberblokken van de pijlers. Inderdaad een moeizaam en zwaar wichtig karwei, dat groot respect af dwingt wegens het onhandelbare, weer barstige materiaal dat eraan te pas komt. Met de eerste moot zijn nu erva ringen opgedaan. Het is allemaal vlot ge gaan. Pas in oktober evenwei zal e eerste ligger compleet zijn. Dan is dit machtige en interessante werk zover op gang, dat na elke zes tot zeven weken weer een lig ger klaar is en ge- voorgespannen" zijn steunpunten kwart miljoen kubieke meter beton is verwerkt. Elke keer opnieuw als men hier een bezoek brengt, staat men versteld over de eenvoud en rust, waarmee dit haar fijn uitgedachte gigantische object wordt uitgevoerd. Achteloos loopt men voorbij de betonfabriek, die elk uur 120 kubieke meter beton levert, en langs de krachtcentrale. In de verte staan ronde stalen loodsen van hon derd, zestig en veertig meter lengte de werkplaatsen voor de vervaardi ging van de vele kilometers stalen kabels, die door de nablaliggers moe ten worden getrokken. Op enige afstand wordt gewerkt aan het gebouw, waar de schuiven zullen worden bediend. Het valt nog niet op, maar het dak komt bijna 33 meter boven N.A.P. te liggen. Van die plaats zal het uitzicht over het gehele com plex van afsluitingswerken in de mon ding van het Haringvliet uniek zijn. Vóór 1968 komen de elektronische hersenen van dit werk, dat met recht een kunstwerk belooft te worden, ech ter niet in bedrijf. Vier jaar eerder zullen de sluizen dan al gereed zijn gekomen, maar dan komen nog de afsluitdammen aan weerszijden ervan aan de beurt. heel op rust. Zeventien nabla liggers moeten zo worden samengesteld. Zij volgen het werk aan de uitwatering- sluis op de voet, want alle vloeren zijn ïog niet ge stort. evenmin alle pijlers. Met het stor ten van het beton is men nu juist over de helft Precies twee jaar is men laarmee bezig. Het is moeilijk zich voor te stellen, dat al bijna een Op deze kantelstoel van dertigduizend kilo komen de nablamoten terecht voordat zij naar hun defini tieve bestemming gaan. VIENTIANE (Reuter) De ko ninklijke regering van Laos heeft een beroep gedaan op haar linkse tegen standers om naar de residentie Loeang Prabang te gaan voor een „conferentie van algemene verzoe ning". De afgevaardigden van de Pa- thet Lao-beweging zijn welkom in de residentie op 10 mei tussen twaalf uur in de middag en zes uur 's avonds. Hoewel er nog altijd geen werkelij ke wapenstilstandsovereenkomst is ge sloten, rusten de wapenen aan alle fron ten. Groot-Britannië en de Sowjetunie hebben besloten de internationale wa penstilstandscommissie zonder verder uit stel naar Laos te zenden. Op 11 mei zal het parlement van Laos •bijeenkomen. Een dag later moet de in ternationale conferentie van veertien landen te Genève beginnen. De neutra- listische premier van Laos, Soevanna Phoema, die door beide partijen wordt erkend als premier, is niet van plan naar Genève te gaan. Het is de bedoeling van deze conferen tie dat Laos een door alle betrokken mogendheden erkende status krijgt als neutraal land, naar het voorbeeld van Oostenrijk. De communisten hebben tot nu toe met die gedachte ingestemd. De leiders van alle staten in het vroegere Frans Indochina zijn met het idee van een permanent neutraal Laos akkoord gegaan, Van onze correspondent BONN. Met grote meerderheid heeft de Westduitse Bondsdag het algemene verdrag tussen Nederland en Duitsland goedgekeurd. Het ver drag bevat o.a, een regeling van de schadevergoeding aan Nederlandse slachtoffers van het nationaal-socia- lisme en de gedeeltelijke herziening van de grenscorrecties van 1949. Slechts enige liberalen stemden tegen omdat zij zich niet konden ver enigen met het afstaan van Duitse grond aan Nederland. Mèt hen oefen den de sociaal-democraten kritiek op de Bondsregering, met name op de minister van buitenlandse zaken, om dat deze onvoldoende rekening zou hebben gehouden met de bezwaren van de vertegenwoordigers van de gemeente Wyler bü Beek (Nijmegen). Uit die gemeente zullen voortaan 23 gezinnen op Nederlands gebied wonen. Op 26 en 27 mei wordt in Bussum een „gala-militaire taptoe" geblazen. De taptoe wordt ingeleid door een demonstratie van de groep bewakings honden van de Koninklijke Luchtmacht, Advertentie Lees dan in het meinummer van het maandblad Doe Het Zelf, hoe U zelf een luifeltent kunt maken. Een dankbaar werkje, waarvan U plezier zult beleven. Hetzelfde geldt voor de vervaardiging van een eenvoudig zonnescherm; een rotantafeltje; een bergmeubel voor de kinderkamer; een gemakkelijke stoel met armleuningen; een paraplubak en tuin< gereedschap. Doe Het Zelf biedt elk wat wils. Het bevat ook artikelen over het houden van bijen en konijnen; werken met pitriet; hang- en sluitwerk. En tevens interes sante rubrieken voor automobilisten, amateurfotografen en liefhebbers van bloemen en planten. Koop het meinummer voordat het is uitverkocht bij een kiosk, boek- of tijdschriftenhandel. Voor abonnementen: Postbus 955, Rotter dam. Telefoon 010127295. Van een onzer verslaggevers D ARANORM ALE gene zers hebben beweerd, dat het verpakken van JJL levensmiddelen in plastic gevaarlijke ge volgen voor de volksgezondheid kan hebben. Wichelroede-ex perts beweren te kunnen aan tonen, dat bijvoorbeeld medicij nen in plastic worden aangetast. Merkwaardig is dit. Nauwelijks was bekend geworden, dat er een plastic melkfles op de markt zou komen, of er doken verhalen op, die plastic als ver pakking in een kwaad daglicht wilden stellen. Bestaan er inderdaad gevaren! Wij hebben de vraag voorgelegd aan men sen van de wetenschap, ook aan hen die zich speciaal bezig houden met het onderzoeken en beproeven van allerlei soorten plastics. Hun antwoorden zijn in zekere zin geruststel lend. Een rechtstreeks ja of neen bevatten zij echter niet. Zij zeggen wel: Dit zijn geruchten met een neurotische ten dens. Verhalen als deze komen steeds uit dezelfde hoek, van mensen die met een verkeerd begre pen gevoel voor verantwoordelijkheid rondlopen. Zij bedrij ven een soort massa psychologie. Goed, maar waar uit zouden de gevaren dan moeten bestaan en welke zouden de gevolgen künnen zijn? Tot goed begrip diene, dat een aantal soor ten plastic alleen dan technologische waar de heeft, als er een zogenaamde „week maker" aan wordt toegevoegd. Die moet het materiaal soepel en buigzaam maken. Sommige van die weekmakers ziin ech ter- zeker geen brood belegging; met andere Woorden: zij zijn inderdaad gevaarlijk voor de gezondheid. Zij hebben de eigen aardige gewoonte, dat zij door bepaalde vethoudende levens middelen weer uit de plastic worden gehaald en als het ware door de levens middelen worden ge absorbeerd. De mens die dergelijke voe ding gebruikt zo is de redenering krijgt iedere keer een beetje van een giftige stof binnen. Het gaat er dus om, uit te maken, welke grondstoffen wèl en welke niet kunnen worden gebruikt De industrie ontwikkelt zich echter zeer snel. „Het tempo heeft de laatste vijf jaren zo hoog gelegen, dat de wetenschap min of meer is overrompeld en het maar moeilijk bij kan houden. Wie garan deert ons op deze manier, dat er niet wat door kan slippen?" IN Dessau werkten Oostduitse vrou wen in een margarinefabriek. Zij De plastic melkfles staat voor de deur. Nu alleen nog: maar fi guurlijk, binnenkort ook in de letterlijke zin van het woord. Direct na afloop van de tentoonstelling Ma- cropak waarop de fles met haar typisch ge vormde hals voor het eerst is getoond zal de produktie op gang komen: iedere maand tweehonderddui zend stuks. De plastic melkfles zal veertig tot vijftig cent kosten, dat is ongeveer het dubbele van haar glazen voorgangster, maar zij kan acht maal zo lang mee. Ondanks de hogere prijs dus een belangrijk voordeel voor de melkfabriek. Bovendien levert de plastic fles bij het trans port van iedere duizend liter melk een besparing op van duizend kilo aan gewicht. Tenslotte: De fles zal ons verlossen van het lawaai dat „melkboe ren" eigen is, en van glassplinters in onze melk. Zij kan niet stuk, ook al wordt er mee ge gooid. Stel u gerust. Door deze manier van „ver pakken" zal er geen bij smaakje aan uw glas melk komen. Natuurlijk is het wel zo, dat u (of uw leverancier!) ook de ze flessen liever niet in de zon moet zetten. Van onze correspondent LONDEN Op een manier die niet is mis te verstaan hebben de kiezers in het district Bristol South- East te verstaan gegeven dat zij in het Lagerhuis vertegenwoordigd wensen te worden door Anthony Wedgwood Benn, dezelfde man die hun belangen tot kort geleden heeft behartigd. Zoals bekend overleed de vader van deze socialistische politicus onlangs. Aangezien Wedgwood Benns vader des tijds in de (erfelijke) adelstand werd verheven, ging zijn titel bij zijn over lijden automatisch over op zijn zoon. Anthony Wedgwood Benn heette van dat moment af Viscount Stansgate. Zoals men weet kondigde Wedgwood Benn onmiddellijk aan dat hij afstand wenste te doen van zijn titel. Hij wilde niet toetreden tot het hoge gezelschap van het Hogerhuis zoals de gebruiken in Engeland dat voorschrijven. Hij wil lid blijven van het Lagerhuis. Wat hij sinds de dood van zijn vader ook ondernam, het Lagerhuis liet hem niet meer toe en de regering bleef on vermurwbaar. Er werden tussentijdse verkiezingen in het district Bristol South-East uitgeschreven. Wat nu? De socialisten stelden opnieuw Wedg wood Benn kandidaat, een felle verkie zingsstrijd volgde en Anthony kwam als overwinnaar uit de strijd te voor schijn. Zijn meerderheid was meer dan twee keer zo groot als bij de vorige verkiezingen. Wat gaat er nu gebeuren? De conser vatieve kandidaat in het district, die dus verslagen is, gaat in de eerste plaats een juridische beslissing probe ren uit te lokken dat de verkiezing van Wedgwood Benn ongeldig is. Dat is zo volgens hem omdat de gekozene, lid van de adelstand, nu eenmaal niet in het Lagerhuis kan komen. Van zijn kant gaat Wedgwood Benn dit doen: maandag gaat hij gewoon naar het Lagerhuis om zich daar aan te melden als de rechtmatig gekozen volksvertegenwoordiger voor Bristol South-East. Van socialistische zijde is al een motie bij het Huis ingediend waarin geëist wordt dat hij wordt toe gelaten. Het ziet er niet naar uit dat de regeringsmeerderheid ditmaal anders zal beslissen dan onlangs, ondanks de steun die Wedgwood Benn ook bij som mige conservatieve parlementsleden geniet. hadden het niet te breed en stopten van tijd tot tijd een pakje margarine in de zakken van hun plastic schorten. Het vet in de margarine haalde gretig de weekmaker uit de plastic ver giftiging onder de gebruikers. Een jaar of zeven geleden is in ons land hetzelfde gebeurd met de bekende plastic boodschappenmandjes. Toen is men zich rekenschap gaan geven van de risico's. Denk aan de plastic bakjes waarin vrouwen zo graag etenswaren in de koelkast zet- ten; aan de aard- gen doen, of waar- gaan spelen. l||B| Nu wordt over de jgspSil Amerika moet een BBIBHBsHhI fabrikant kunnen bewijzen, dat iets Prof. dr. ,1. F. Reith onschadelijk is. Bij ons niet. Hier moet de overheid voordat zij kan ingrijpen kunnen aantonen dat iets schadelijk is. Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM. De 24-jarige Suri naamse bankwerker A. M. R. B. bij genaamde Jimmy, die in de nacht van 2 op 3 februari de werkman J. H. met een dolkmes levensgevaarlijke wonden had toegebracht is gisteren ontslagen van rechtsvervolging. B„ zo concludeerde de Amsterdamse rechtbank, heeft uit noodweer gehan deld. In de nacht van 2 op 3 februari was hij afgekomen op het geroep van zijn vriendin, de prostituee Mappie. In haar huis op de Oudezijds Achterburgwal vond hij de vrouw, vechtend met een man. Beiden bloedden hevig. De bankwerker bedacht zich geen ogenblik en ging de man met een dolk mes te lijf. Daarna smeet hij hem de deur uit. De rechtbank achtte de beschuldiging poging tot doodslag niet bewezen. „Aangezien de aanranding zich op het eerste gezicht zeer ernstig liet aan zien", zo verklaarde zij, „kan worden aangenomen, dat B. onder hevige ge moedsbeweging heeft gehandeld." Er was drie jaar tegen de Surinamer geëist. hoogleraar parapsychologie: „Het zijn niet allen koks die lange messen dragen. Wat moet ik er van denken, als lieden met een wichel roede schadelijke stoffen willen aan tonen? Ik ontken de mogelijkheid niet, want zij bestaat in principe wel, maar dan zou de kwestie toch terdege in een wetenschappelijk instituut moeten worden onderzocht." „Ik wil maar zeggen: Er zit onder de groep zogenaamde para normale genezers een leger van char latans, die het voor de anderen ver knoeien. Gaat het hier om fantasten, of om mensen met paragnostische be gaafdheid? Laat men de uitlatingen eerst maar eens bewijzen, althans Prof dr w H c aantonen. Daarna Tenhaelf zal de chemicus nog moeten uit maken, of het waar is, evengoed als een medicus moet bevestigen of be weringen over een ziektegeval juist zijn." Ook in dit geval is het laatste woord aan de wetenschap. Zelfs al zou een man als Croiset de beweringen hebben gedaan, dan nog zou ik er niet op afgaan. Het zou wel een reden voor me zijn, in het laboratorium te laten onderzoeken in hoeverre hij gelijk heeft." Nabij toekomstbeeld: melk In een plasticfles, bezorgd in een plastic krat. F LABORATORIA aan de Utrechtse Catharijnesingel wordt inmiddels veel nuttig werk gedaan. Een afde ling van het Centraal instituut voor voedingsonderzoek beoordeelt veelal ten behoeve van industrieën nieuwe plasticsoorten en de daarin gebruikte weekmakers. Er zijn methoden tot analisering ontwikkeld, die een be trouwbaar advies garanderen. Voordat dit gegeven wordt, moet echter on omstotelijk vast staan, dat een week maker onschadelijk is, respectieve lijk zich niet meer kan losmaken van de plastic. „Natuurlijk zijn er potentiële geva ren", werd ons op het instituut ge zegd, „maar om die te keren is er nu juist ons onderzoek. Aan de ont wikkeling van de plastic melkfles is bijvoorbeeld een jaar gewerkt. Voor dat het definitieve type werd gemaakt zijn dan ook verscheidene grondstof fen geprobeerd en onderzocht." Over neurose gesproken. „Zij gaat zo ver, dat er maar één rode kleur stof is goedgekeurd die in heel Euro pa mag worden gebruikt. Natuurlijk weten we te weinig en wordt er wel eens een foutje gemaakt, maar het is krankzinnig, dat een kleurstof in snoepgoed wordt verboden en in lip stick wordt toegelaten". GEEN WET geen wettelijke regeling voor de verpakkingen. Wel is een commissie bezig met het bestuderen van deze vragen: 1: Welke stoffen worden gebruikt en hoe kunnen zij langs chemische weg worden aangetoond? 2: In hoeverre gaan deze stoffen over in levensmiddelen? 3: Welke schade kan dit overgaan berokkenen aan de mens? (Het antwoord op de laatste vraag kan alleen worden afgeleid uit het re sultaat van proeven op dieren). Behalve het C.I.V O. houden ook bet Rijksinstituut voor de volksge zondheid en de afdeling levensmidde- lenleer en toxicologie van de rijksuni versiteit te Utrecht zich met onder zoek bezig In hoeverre is hun werk echter een garantie dat er geen onge lukken kunnen gebeuren? VERTROUWEN aan de Utrechtse universiteit: „Een aantal stoffen, waarover men de meeste zorg kan hebben, is uitge schakeld. Er bestaat echter altijd nog een aantal andere stoffen, dat minder zorg geeft, maar nog niet is onderzocht. Er moet dus nog veel werk gebeuren." „Niettemin heb ik het gevoel, dat de riskante stoffen er nu wel zijn uit gehaald. Dit is een vertrouwen dat ik heb, ook al kunnen er in de rest ver rassingen zitten. Er zal echter nooit een acuut gevaar optreden Mocht er al sprake zijn van schade, dan zal die toch slechts heel langzaam ont staan. Het is denkbaar, dat het men selijk organisme hier of daar zwak be schadigd zou kunnen worden, maar pas op de zeer lange duur zou er iets ern stigs kunnen gebeuren". Heel nadrukkelijk stelt prof. Reith vast: „Ik heb goede hoop, dat de wet die nu in voorbereiding is, over twee jaar een feit zal zijn. Volgens mij kan er vóór die tijd geen schade van enige betekenis aan de volksgezond heid zijn aangericht. Ik zou er nog op willen wijzen, dat wij in het leven al lerlei risico's nemen, waarbij 'ik. denk aan het verkeer, de ontwikkeling van de moderne industrie. De risico's/-ver bonden aan het gebruiken van allerlei plastics, zullen we door studie moeten opvangen." Advertentie tflBrmammstiC afgestemd op hel hedendaagse verkeer en roor het starten als eerste kracht Affe»nv#rt. M.V, Willem «en Itfj» AmiterdamAV. foitbet 900$

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 15