DE NEDERLANDSE MAN IS Honderd Amerikaanse vrouwen zetten in Den Haag clubtraditie voort FANTASTISCH VLOERBEDEKKING KIEZEN EEN ZAAK VAN HANDIG AANPASSEN PALTH E Nieuwtjes van de week Niet zomaar een theekransje, maar een kring van heel actieve, sociaal bewogen vrouwen Goed thuis Vooral zelf helpen de beschermende basis voor blijvende schoonheid PRAKTIJKDIPLOMA BOEKHOUDEN MODERNE BEDRIJFSADMINISTRATIE RESA - HILVERSUM (bekende Schriftelijke Cursus) Levenslang voor Max Gufler Loos brandalarm, safe geforceerd Zij kan lachen! Spontaan Arabische vrouwen De Italiaanse Ernstiger en rustiger Weer dienstmeisjes Pluim voor mannen Nederland 't best Za. 0 6 mei 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 13 Juist in Nederland voelen Amerikanen zich zo thuis, zegt mevrouw Ruth St. John (links) in de bar van haar Haagse huis, die „De twee kreeften" heet. Rechts Mrs. Alberts: Al een echte Parisienne. Links Miss Gerbach: Van de Italiaanse vrouwen heb ik veel geberd. Mevrouw Prante, rechts, kwam helemaal uit Saoedi Arable. Links twee Amerikaansen, die zich al echte Haagsen voelen. f door Rita Beukman. TPTE ZIJN al zó Hollands gewor- AN Óen, dat we het liefst de hele I dag op het water zouden zitten, regt mevrouw Ruth St. John, een Amerikaanse die al jaren lang in ons land woont. In haar huis aan de Stadhouderslaan in Den Haag was zij deze week gastvrouw voor een honderdtal van haar landgenoten. Dat waren Amerikaanse vrouwen die in Europa wonen, zoals zij, of in India, Saoedi Arabië en Libanon. Uit 23 verschillende landen kwa men die Amerikaansen naar Sche- venjngen, om in het Kurhaus aan een congres deel te nemen. Dat congres werd door Fawco, de Fede ration of American Women's Cl.ubs Overseas, georganiseerd. Die Ameri kaanse vrouwenclubs hebben, over vele Europese en oosterse landen verspreid, duizenden leden. Amerikanen voelen zich over het algemeen juist in Nederland goed thuis, zegt mevrouw St. John die uit Michigan komt. Als presidente van de Fawco heeft zij er voor gezorgd, dat Nederland ditmaal voor dit congres als gastland werd uitgekozen. De fa milie St. John heeft een motorjacht, om op de Hollandse meren en rivieren te varen. In hun tuin staat tussen de tulpen en andere Nederlandse lentebloemen e££i grote barbecue, om af en toe weer eens echt Amerikaans te doen en bui ten een grote „T-bone-steak" klaar te maken. Voor watersport is het hier ge lukkig méér goed weer, dan om die grill buiten te gebruiken zegt mevrouw St. John, terwijl ze ons in de kelder van haar huis de Amerikaanse bar laat zien, die „De twee kreeften" heet. In Amerika is bijna iedere vrouw lid van een Women's Club. Dat is niet zo maar een theekransje voor de gezel ligheid. Die Amerikaanse vrouwen- Advertentie Endocil vloeibare crème Endocil cleansing tonic Endocil dagcrème Endocil nachtcrème H U I ORGiNGSPREPARATEN VAN ORGANON O S S Duizend-en-één mogelijkheden voor toepassing in en om huis biedt het nieuwe plastic materiaal, dat wij deze week voor u ontdekten. Dat materiaal is enkele millimeters dik, gegolfd en per meter, negentig centimeter breed, verkrijgbaar. Het is onder andere in geel, rood, groen, turkoois en wit voor handen, en bijvoorbeeld te gebruiken als kamerverdeler, achtergrond voor een wastafel, windscherm, dakbedek king voor een schuurtje, enzovoort. Het plastic kan met een schaar geknipt worden en eventueel met spijkers of schroeven worden gemonteerd. Ook van plastic vervaardigd is de bekende serie dierfiguren, ontworpen als wandversiering voor de kinderka mer. Aan die serie zijn weer enkele nieuwe figuren uit populaire verha len voor de jeugd toegevoegd. De beesten, met schuimplastic gewatteerd en eveneens geschikt als speelgoed voor de allerkleinsten, zijn sinds kort ook met piepertjes verkrijgbaar. Even een briefkaartje en u hoort van ons, waar deze noviteiten te vinden zijn. TV[A de grote schoonmaak vallen ze meestal pas goed op, de J- versleten en verschoten plekken in de vloerbedekking van een vertrek. U hebt een stoel verzet, een tafel anders opgesteld, een hoek opnieuw aangekleed. De oude inrichting heeft echter overal op de vloeren onuitwisbare sporen achtergelaten, zodat het geheel er niet mooier op geworden is. Juist in deze tijd van het jaar wordt daarom in menig gezin de aanschaf van iets nieuws voor op de vloer overwogen. De heer P. van Bentum, expert op het gebied van vloe ren en vloerbedekkingen van het Bouwcentrum in Rotterdam, vertelde ons waarop daarbij speciaal moet worden gelet. Er zijn zoveel mogelijkheden op dit gebied, dat het echt niet zo eenvoudig is een goede keuze te doen. Men begint steeds met zich af te vragen wat de funktie is van de ruim te die men wil gaan bekleden, zegt de heer Van Bentum. Het antwoord op die vraag kan voor eenzelfde ver trek in verschillende gezinnen anders zijn. In een gezin met kleine kinderen bijvoorbeeld zal in de badkamer meer met water worden geknoeid, dan in een Advertentie In MEI beginnen de cursussen voor: Handelscorrespondentie (Ned., Fr., D. en Eng.) Examen dec. 1961 (gevorderden) en juni 1962 (beginners). Vraag zo spoedig mogelijk een prospectus aan bij: Ook uitstekende opleiding voor S.P.D. Hoofdcorr. en V.T.H. WENEN (Reuter) De vijftigja rige handelsreiziger Max Gufler, die de „Oostenrijkse blauwbaard" wordt genoemd, is gisteren door een Ween- se rechtbank tot levenslange gevan genisstraf veroordeeld. Hij werd schuldig bevonden aan vier moor den, twee pogingen tot moord en een reeks andere misdaden. De openbare aanklager beschreef de verdachte, die alle schuld ontkende, als een lafhartige en verraderlijke moordenaar. Gufler nam zijn slachtof fers. allen vrouwen, mee op een auto tocht, tracteerde ze vervolgens op cher ry-brandy die vergiftigd was en wierp de bewusteloze slachtoffers dan in de rivier. Drie vrouwen werden op deze manier vermoord. Een vierde vrouw bracht hij door wurging om het leven. De bezittingen van de vermoorde slachtoffers zijn na de arrestatie van Gufler in oktober 1958 in zijn woning aangetroffen. LONDEN (Reuter) Vier mannen die in Londen een vals brandalarm hadden gegeven en vervolgens na het uitrukken van de brandweer de safe in de kazerne hadden geforceerd, zijn tot zware gevangenisstraffen veroordeeld. Twee van hen kregen elk drie jaar en de twee anderen ieder een jaar gevan genisstraf. De brandkast bevatte de lonen van de brandweerlieden, totaal 281 pond sterling (bijna drieduizend gulden). De omnium voor profs in Kopen hagen komt op 7 mei op de televisie. Aansluitend volgt een reportage van de finales van het internationale concours hippique in Rome. Advertentie Zij heeft tijdig haar beste japon, het goeie pak van haar man en de zondagskleding van de kinderen een Palthe kwaliteits behandeling laten geven. Het hele gezin ziet er met Pinksteren weer piekfijn uit Laat ook uw goed nu door Palthe halen gezin dat uitsluitend uit volwassenen bestaat. Ook in het woonvertrek moet de vloerbedekking wel degelijk op de aanwezigheid van kinderen berekend zijn: Morsen aan tafel. Denk aan de kinderen Belangrijke vragen zijn ook: Wat mag de nieuwe vloerbedekking kosten en welke eisen stelt men er aan wat de levensduur aangaat. In een gezin met kinderen is het dikwijls aan te raden een goedkope vloerbedekking te kiezen, zegt de deskundige van het Bouwcentrum. Vrijwel elke vloer wordt in korte tijd door trappelende kleuter voetjes beschadigd. De goedkopere materialen zijn echter na enkele jaren versleten, zodat men ze zonder bezwaar door een nieuwe kan vervangen, wan neer de kinderen wat ouder geworden zijn. Hetzelfde geldt voor nieuwbouw en inwoning. In het eerste geval wordt de vloerbedekking soms grondig be dorven door het vocht, dat nog in het huis aanwezig is. In het tweede geval is het mogelijk dat men plotseling een grotere woonruimte krijgt, waar de oude vloerbedekking niet past. Makkelijk weer schoon Bij de keuze van iets nieuws voor de aankleding van de vloer, maakt men onderscheid tussen gladde en ve zelachtige materialen. Gladde vloerbe dekkingen, vooral in gemarmerde des sins, zijn over het algemeen makkelij ker schoon te houden en hebben een langere levensduur dan de vezelach- ffj. dle weer „warmer" staan. Bij de gladde vloerbedekkingen heeft m?n onder andere de keuze uit vilt- zeil, linofelt, linoleum, plastic in tegels of banen, rubber en parket. Viltzeil behoort tot de goedkope soorten. Het is niet zo sterk, maar wanneer het niet al te intensief belopen wordt, in slaap kamers bijvoorbeeld, gaat het toch jaren mee. Linofeit is een goedkopere uitvoering van linoleum. Het bestaat uit een laagje linoleum op een onder grond van viltpapier en is voor een deel in dezelfde dessins als deze duur dere vloerbedekking voorhanden. Bei de materialen worden op dezelfde ma nier onderhouden. Vlekken verwijdert men met wat zeepsop. Boenen uit de tijd De meeste Nederlandse huisvrouwen kunnen het nog steeds niet laten hun vloeren regelmatig in de was te zet ten zegt de heer Van Bentum. Dat is met alleen niet nodig, maar zelfs min of meer gevaarlijk. De meeste gladde vloerbedekkingen nemen geen was op en worden er alleen maar glad door. Wanneer men toch erg op een glan zende vloer gesteld is, kan men voor het onderhoud daarvan speciale mid delen kopen. Nodig is dat echter niet, want de vloer blijft ook zonder wrij ven mooi. Ook bij de plastic tegels, die de laatste jaren steeds meer in keukens en badkamers worden toege past, moet men boenneigingen maar onderdrukken. Ze nemen geen was op en worden van veel boenen eerder le lijk dan mooi. Plastic heeft voor de bekleding van de keuken op linofeit en linoleum vóór, Speelhoekjes met linoleum in de kinderkamer. dat het bestendig is tegen allerlei huis houdelijke zuren. Het moet in tegen stelling met de andere vloerbedekkin gen steeds geplakt worden op de on dergrond. Een belangrijk voordeel van een geplakte vloer is de langere le vensduur. Wanneer een vloerbedek king los ligt is het geluiddempend ef fect echter weer groter. Wie de voorkeur geeft aan een glad de vloerbedekking, maar toch graag het gevoel heeft op een tapijt te lopen, kan tegenwoordig zogenaamd spanta- pijt kiezen. Zo'n tapijt bestaat uit een makkelijk te onderhouden plastic laag op een verende ondergrond van vilt. Dat nieuwe materiaal is echter vrij prijzig. Plaktapijten Een belangrijke plaats in het moder ne interieur nemen ook de zogenaamde plaktapijten in, zegt de heer Van Ben tum. Die tapijten zijn in twee uitvoe ringen voorhanden. Het echte plak- tapijt bestaat uit een dikke viltlaag, die onder hoge druk op een met lijm bestreken jute of ruibber ondergrond wordt geperst. In het begin pluist zo'n vloer nogal, maar wanneer mén er de eerste weken elke avond een feestje op organiseert en niet met een stof zuiger in de buurt komt, is dat snel afgelopen. Voor mensen die astmatisch zijn en in woningen van ouderen, waar over het algemeen weinig gelopen wordt, zijn dergelijke tapijten minder geschikt, zegt de deskundige van het Bouwcentrum. Bij de tweede soort plaktapijten wordt de pool door een rubber onder grond gestoken en daarna aan de ach terzijde vastgeplakt. Een belangrijk voordeel van de plaktapijten is, dat men er een vlek eenvoudig uit kan snijden en er een nieuw stukje voor in de plaats kan leggen. Uit Rome en Madrid komen deze Amerikaansen. links gravin A. Paolozzi, steeds op rois tussen New York on Rome voor het People to People Program. Rechts mevrouw Ross uit Madrid: In Spanje hebben wij weer dienstmeisjes. In het midden mevrouw Brady: Bloemen hebt u hier even mooi als wij in Italië vrouwen. clubs houden zich heel actief met al lerlei sociaal werk bezig. Dat gebeurt nog met de oude pioniersgeest, die men in Amerika vooral bij de vrouwen nog heel sterk voelt. Men beperkt zich be slist niet tot het inzamelen van geld. De leden van zo'n vrouwenclub staan óók altijd voor eigenhandige hulp klaar. Het is geen uitzondering dat zij, ondanks het vele werk waarvoor zij als huisvrouw dagelijks staan, enkele uren per dag als verpleegster in een ziekenhuis gaan werken, meehelpen bij de verzorging van gebrekkige kinde ren, een school helpen schoon houden, enzovoorts. Dat doet men allemaal van uit een spontaan gemeenschapsgevoel, een „community spirit", zoals wij in Europa nauwelijks meer kennen. Het gemeenschapsgevoel is zo mogelijk nog sterker in de Women's Clubs, die in de dertiger jaren in Europa werden op gericht. Zodra er zich in een Europese .a. I Ook met een gladde vloer is een huis gezellig. stad enkele Amerikaanse families ves tigden, zette men op die manier de Amerikaanse traditie voort. Om de twee jaar ontmoeten verte genwoordigsters van die Amerikaanse vrouwenclubs elkaar in een van de grote Europese steden. Dat gebeurt reeds sinds 1931. Er wordt tijdens zo'n tweejaarlijks congres onder andere een programma opgesteld voor het sociale werk, waarmede men zich de komende jaren vooral zal bezig houden. Dat so ciale werk is afgestemd op de bewo ners van het land, waar men gastvrij heid geniet. De Women's Clubs hebben tevens tot doel vriendschap tussen de verschillende nationaliteiten te bevor deren. Ook daar zet men zich spontaan en met grote gastvrijheid voor in. Wij vinden het belangrijk de jeugd internationaal nader tot elkaar te bren gen, zegt mevrouw St. John. In alle landen stelt de daar gevestigde Ameri can Women's Club voor jonge meisjes beurzen beschikbaar, om in Amerika te gaan studeren. Daar is veel belangstelling voor en wij hopen de komende jaren dit pro gramma nog uit te breiden. De kosten van die studiebeurzen worden onder andere betaald uit de opbrengst van een internationaal kookboek, dat de leden van de Amerikaanse vrouwen clubs in Europa en het oosten, onder ling samenstelden. Mevrouw Prante vloog helemaal uit Abqaiq in Saoedi Arabië naar ons land', om dit internationale congres bij te wonen. Het is erg moeilijk kontakt met de Arabische vrouwen te krijgen, zegt zij. Wij wonen in een groot bungalowpark midden in de woestijn. Allemaal Amerikaanse ge zinnen. De Arabische vrouwen zouden graag meer met ons omgaan en grij pen elke gelegenheid tot nadere ont moeting gretig aan. Maar zij leven nog zeer geïsoleerd. Hun echtgenoten zijn er meestal niet op gesteld, dat zij met Westerse vrouwen praten. Overal zijn de vrouwen nog zwaar gesluierd' daar. Onder de zwarte ge waden dragen ze echter dikwijls prach tige kleren van zijde m fantastische kleuren. Vlak bij ons kamp is een groot Arabisch winkelcentrum. Dat is de Alkhobar, waar je prachtige stof fen, gouden sieraden, allerlei Arabisch huisraad, maar ook moderne koelkas ten, eLectrische huishoudelijke appara ten, televisietoestellen en zelfs auto's kunt kopen. In dat winkelcentrum komen gesluierde Arabische vrouwen met een caö'iilae winkelen. Dikwijls rijdt er nog een cadillac achter hun wagen aan, om d'e aankopen mee naar huis te nemen. Er zaten twee bijzonder elegant ge klede dames aan een van de tafels in ■het Indische restaurant Minangkabau, waar de K.L.M. deze Amerikaanse be zoeksters uit 23 verschillende landen als gast ontving en met een rijsttafel liet kennis maken. De een leek een Italiaanse, ó'e andere een Parisienne. Beiden waren echter puur Amerikaans. Miss Gernsbach woont al jaren in Rome, Mrs. Alberts, een van de jonge vice-presidentes van de Fawco, kwam uit Parijs naar het Schevenmgse Kur haus. Beiden bleken in kleding en voorkomen reeds helemaal de allure van het land waar zij nu wonen, te hebben aangenomen. Ze maakten zelfs heel levendige gebaren bij het spreken. Hoe voelt een New Yorkse zich in Rome, waar het leven zo heel anders is dan in düe moderne, zakelijke me tropool? Ik vind het heerlijk in Italië zegt Miss Gernsbach, gekleed in een heel vrouwelijke creatie van een Ro meins modehuis. Live to love life, leven om van het leven te houden; de Italianen verstaan die kunst beter dan wie ook. Eerst moest ik aan de manier van doen van de Italiaanse mannen wel erg wennen. Ik werd' woedend, als men je zo maar op straat complimentjes gaf. Dat zal in Amerika geen man in zijn hoofd •halen. Van de Italiaanse vrouwen heb ik als Amerikaanse veel geleerd. Een Ita liaanse vergeet nooit en nooit, dat ze een vrouw is. Zij weet hoe ze een man zich belangrijk kan laten voelen. Ze weet ook hoeveel prettiger het voor haar is, als hij zich belangrijk voelt. In Amerika hebben we die kunst ver leerd. Daardoor heeft, juist voor de vrouw, het leven veel van zijn charme verloren. Ook uit Rome kwam gravin A. Pao lozzi. een Amerikaanse die met een Italiaanse architect is getrouwd. Te genwoordig reist zij herhaaldelijk tus sen New York en Rome heen en weer, om in het kad'er van het People to People Program van president Ken nedy, de vriendschapsbanden tussen Amerika en Europa te bevorderen. Zij geeft colleges aan de universiteit van Boston en zal als afgevaardigde van de Verenigde Staten dit jaar aan d'e Afri kaanse conferentie van de Unesco deelnemen. Als ik in New York ben valt het me telkens weer op, dat men in Amerika voor een kentering staat, zegt zij. Men wordt ernstiger, rustiger, er is een groeiende culturele belangstel ling. Materiële dingen, grote luxe is geen hoofdzaak meer. Dat brengt ons vooral nader tot Europa. Mevrouw Ross. die uit Madrid kwam, was helemaal in Balenciaga stijl ge kleed. Ze begon, na de kennismaking, dadelijk vloeiend Nederlands met ons te praten. Ik ben met een Amerikaan getrouwd en woon al tien jaar in Spanje, vertelt zij. Amerikaanse vrou wen vinden het heerlijk daar. Ze kun nen er weer dienstmeisjes krijgen, en dat is voor hen een onvoorstelbare luxe. Ze leven er helemaal van op, als ze weer huishoudelijke hulp hebben. De Amerikaanse vrouwenclub in Madrid heeft leden, die in Amerika voor een gezin met drie of vier kin deren de huishouding helemaal alleen moesten doen. In Spanje hebben ze nu twee of drie meisjes. De Ameri kaansen krijgen in Madrid weer de kans veel tijd aan zichzelf te be steden, zoals vele Spaanse vrouwen deen. Zij leren ook heel veel van de goede Spaanse smaak. Na enkele maanden zijn ze al even gedistingeerd als de Spaanse dames gekleed. Van de dikwijls overdadige make-up, die men in Amerika nog veel ziet, is dan geen spoor meer over. Over de Nederlandse mannen hoorden we in dit gezelschap van Amerikaan se vrouwen niets dan lof. Ook over de Nederlandse gastvrijheid, waardoor een Amerikaanse zich juist in ons land heel gauw thuis blijkt te voelen. Ik vind de mannen hier fantastisch, zei een Amerikaanse die met een Neder lander is getrouwd. Wij spitsten onze oren en wilden natuurlijk graag weten, waar dit compliment voor het sterke geslacht in ons land aan te danken was. Een Nederlandse man is echt het hoofd van de familie, zonder de baas over je te spelen, zei mevrouw Water reus, die drie leuke Nederlandse kin deren heeft en uit Amerika naar ons land kwam als secretaresse van Cla rence Hunter. In Amerika moet je veel meer naast de man alle ver antwoordelijkheden voor het gezin op je nemen. Zoals het hier is, ligt het je echter veel beter als vrouw. Voor mij gaat er dan ook niets boven een Ne derlandse man. Van alle Europese landen voelen wij ons het best in Nederland thuis, zei me vrouw Kressin, die ich al helemaal een Haagse voelt. Zij kwam uit Mateo bij St. Francisco hierheen. Het is hier net als in Amerika, overal even gastvrij. Als je je hoofd ergens om de deur steekt hoor je: kom binnen, de koffie is klaar. Die Nederlandse gastvrijheid is geweldig, dat vind je haast nergens. Ook die gewoonte hebben wij in Ame rika vast wel van de Hollanders over genomen. De vrouwelijke Amerikaanse gasten uit alle delen van Europa en het oos ten, werden deze week door de burge meester van Den Haag op een recep tie ontvangen. Op uitnodiging van de Stichting Havenbelangen kwamen zq ook naar Rotterdam. Zes dagen lang is er verder in het Kurhaus hard gewerkt, onder andere aan het samenstellen van een programma voor het sociale werk in de verschillende landen waar, huiten Amerika, Women's Clubs ge vestigd zijn. Advertentie Miljoenen moderne vrouwen voelen zich met o.b. tampon* veilig altijd en overal! Want de o.b.-methode is beter om de volgende redenen: o.b. geeft Onmerkbare Bescherming: o.b. tampons, inwendig gedragen, voelt men niet, merkt men niet, ziet men niet. Gemakkelijke toepassing: Bii o.b.tampons heeft men geenschuif- koker nodig. Men kan ze meenemen in het kleinste tasje en na gebruik onge» merkt wegdoen. Volkomen bewegingsvrijheid: Niet langer gehinderd door gordef, zwachtel of spelden, kunt u gewoon talles blijven doen; sport, fietsen, dan» een, uitgaan, baden enz. Onopvallend: o.b. tamponskunnen zich niet aftekenen onder dunne, nauwsluitende kleding of badpak. Absoluut safe: Men voelt zich overal en onder alle om» standigheden veilig beschermd. Medisch verantwoord: Wetenschappelijk onderzoek in Ame rika en veie Europese landen heelt aan getoond, dat de o.b. methode aan alla eisen van de moderne hygiëne voldoet. tampons de moderne hygiëne- Per pakje van 10 tampons voldoende voor maandelijks gebruik* Normaal 11.., Speciaal f 1.25 PGRATIS""""""""^ 3 Aan Drogerijen Mij., Mijdrecht Gelieve mij in discrete bianco envelop te zenden gratis en franco, uw uitvoerige, geïllustreerde brochure met proefpakjo o.b. tampons. Naam-r-.m.ni.-.-i.—,m Straatr. Woonplaats

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 13