Mysterie van glimlachende Blake MOEDER MOEST KIEZEN EN GING ALLEEN TERUG ASTRONAUT SHEPARD DE KALMTE ZELVE Generale synode geref. kerken (vrijgemaakt) AMERIKAANSE BALLON OP RECORDHOOGTE CONSERVATIEVE AANVAL HANDIG AFGESLAGEN DE NATUUR BEGINSELVAST MAN ZOU OP DODENMARS BEKEERD ZIJN Dodenherdenking in Rotterdam HEILOO: BRENG MAAR TERUG TWEE AUTO'S OVER DE KOP Gunstig weer verwacht PRACHT VAN EEN VIERLING Vrijdag 5 mei 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pas. t> In zomerkleding „Blondje" Weerzin Schade SINISTER RAPPORT OVER STRIJD -TEGEN JOODS VERZET- Lusteloos debat in Belgisch parlement Patiënt ontvlucht in en om uw huis Twee jaar geëist tegen net vrijgekomene Besparingen achter bij andere instellingen Van onze speciale verslaggever ELDEN zijn de flegma tieke bewoners van Engeland zo zeer ge schokt door een binnenlandse aangelegenheid, als na bet pro- ces van George Blake. Deze jongeman, die in betrekkelijk korte tijd Engeland op belang rijke posten in het buitenland vertegenwoordigde, beeft ge glimlacht, toen hij hoorde, dat hem 42 jaar gevangenisstraf waren opgelegd. Hij heeft ook zo geglimlacht, toen hij negen jaar geleden als held werd inge haald, toen hij na een ver schrikkelijke gevangenschap in het vaderland terugkeerde. Waarom heeft hij het gedaan, vragen de Engelsen zich ver bijsterd af. Voor zover bekend heeft Blake met zijn spionage geen geldelijk voordeel behaald. Het antwoord klinkt nogal ongeloof waardig: Hij werd bekeerd tot het communisme. Dat moet zijn gebeurd onder uiterst barre omstandigheden. In 1950 werd Blake als vice-consul in de Koreaanse hoofdstad Seoel door de communisten gevangen genomen. De mensen, die deze gevangenschap met hem hebben gedeeld, verklaren, dat hij zeer loyaal was tijdens deze gevangenschap. Een Engelse journalist, die in dezelfde cel heeft gezeten als Blake, zei: Wij zaten zo dicht opeen gepropt, dat we ons niet konden bewegen zonder elkaar aan te raken. We deelden zelfs onze luizen met elkaar. Een andere gevangene vertelt, dat Blake het zich veel gemakkelijker had kunnen maken, wanneer hij niet zo positief stelling had genomen tegen de communisten. Dan volgt het verhaal van de doden mars dwars door Korea, begonnen met 750 personen en drie maanden later beëindigd met driehonderd overleven den. De gevangenen moesten in zomer kleding dag en nacht door bittere win terkou marcheren. Wie uitviel werd neergeschoten en de lijken moesten door de overblij venden worden ge dragen. Uit de spaarzame berichten, die over de zitting achter gesloten deuren de ronde doen ,valt op te maken, dat Blake tijdens deze mars „bekeerd" zou zijn tot het communisme. Hij zou toen hebben leren inzien, dat het communis me een beter stelsel was dan de west- terse democratie. Hij zou toen hebben besloten zijn leven in dienst van het communisme te stellen. George Blake heeft geglimlacht, toen hij eergisteren hoorde, dat hij ten minste 28 jaren in de cel zal moeten zitten. Hij is tot 42 jaar gevangenisstraf veroordeeld en als hij zich zo gedraagt, dat alle mogelijke verkortingen van zijn straf kunnen worden toegepast, dan zal hij nog een man van 66 jaar zijn, als hij weer vrij komt. Ergens in Engeland wonen op het ogenblik zijn vrouw en zijn twee doch tertjes. Zijn vrouw verwacht 'haar derde kind. Toch heeft George Blake geglimlacht. Blake heeft verteld over hersenspoe ling. Zijn medegevangenen in Korea vertellen hierover: In het begin was het kinderachtig prutswerk, maar na enkele maanden gevangenschap verscheen een Russisch officier, die „Blondje" werd genoemd. Soms werd er een hele dag besteed aan het onderrichten van de gevangenen. Een van de vroegere gevangenen vertelt, dat hij zichzelf tijdens het onderricht met ontzetting betrapte op de gedachte, dat er inderdaad grote fouten kleefden aan het democratische systeem, zoals dit in het Westen wordt toegepast. Tegelijkertijd verklaart deze vroegere lotgenoot van Blake, dat hij nooit iets aan Blake heeft gemerkt. Hij weer stond de „hersenspoeling" altijd zeer kranig en haalde zich vaak het grote ongenoegen van zijn bewakers op de hals door zijn weerzin tegen het com munisme kenbaar te maken. Terug in Engeland heeft niemand iets aan hem gemerkt. Hij werd inge haald als een held en trad onmiddellijk weer in dienst van het ministerie van buitenlandse zaken. Men zond hem naar Berlijn en tenslotte naar Kairo, waar hij een dure cursus moest volgen in de Arabische taal. George Blake was wat men noemt een schrandere jongeman, die bezig was een briljante carrière in de Britse buitenlandse dienst op te bouwen. Nu zit hij in een cel. En hij glimlacht. Wat heeft George Blake precieg ver raden aan de Russen en wat zijn de gevolgen van dit verraad? De Engelse buitenlandse dienst zwijgt en weigert zelfs te vertellen aan welke afdeling Blake was verbonden. De rechter die het vonnis velde heeft alleen maar gezegd, dat hij zowel land verraad als spionage had bedreven. „Voor deze vergrijpen zou u in oor logstijd de doodstraf hebben gekregen. Daarom eis ik de hoogst denkbare straf die Engeland buiten de doodstraf kent. U hebt het land onnoemelijk veel schade berokkend." George Blake glimlachte. Wellicht is het mysterie, dat achter deze glimlach schuilgaat, voor de rechtbank en de buitenlandse dienst even groot als voor het gewone publiek, dat in feite buiten de hele zaak is gehouden. George Blake glimlachte en heeft gisteren hoger beroep tegen het vonnis aangetekend. CHICAGO (Reuter). De aandeel houders in Mai shall Field Co. heb ben een splitsing van de aandelen m de vernouding twee op een goedgekeurd. Het aantal uitstaande aandelen is daar mee op acht miljoen gebracht. De maatschappij verwacht een goed jaar 1961. -M- Mevrouw Frieda Mazia was een van de getuigen, die gisteren in het proces-Eichmann over de Duitse verschrikkingen vertelde. Dr. Meir Dvorjzecki, getuige te gen Eichmann, vertelde gisteren over zijn ontmoeting met een jongetje in het ghetto van Wilna, dat hem vroeg: Wie wil mijn vader zijn? Eigen nieuwsdienst KAAP CANAVERAL De weersverwachting is vrij gunstig. Deze mede deling verhoogde gisteren het uitzicht op de lancering van de eerste Ame rikaanse bemande kunstmaan weer iets. Zekerheid diat de kunstmaan van daag gelanceerd zou kunnen worden, was er echter nog steeds niet. Wel zeker was het dat technisch alles gereed was voor de lancering en dat Alan Shepard en zijn plaatsvervanger, John Glenn zowel fysiek als lichame lijk in perfecte conditie waren. Shepard en Glenn namen actief deel aan de voorbereidingen op de lanceer basis. Zij toonden grote belangstelling voor een serie nabootsingen van de komende echte vlucht met de kunst maan, of, zoals zij die schertsend noe men, de „blikken bus". Als een bus Die nabootsingen, waarbij de kunst maan elektrisch werd doorgemeten, stelden de technici in staat na te gaan of de apparatuur van de kunstmaan in orde was. Alles in de blikken bus klopte als een bus. Toen Shepard en Glenn zich daarvan hadden kunnen overtuigen, gingen zij hun spieren wat ontspannen op het JERUZALEM (AP, Reuter) „Er zijn geen joodse huizen meer in Warschau", zo begon het sinistere rapport van de generaal-majoor bij de S.S., Jürgen Stroop, over het bre ken door de Duitsers van het joodse verzet in het ghetto van de Poolse hoofdstad. In het proces-Eichmann diende gisteren het openbaar mi nisterie dit rapport in. Het toont aan hoe onmenselijk wreed van Duitse zijde tekeer is gegaan in Warschau. Stroop werd in 1947 door een Ameri kaanse krijgsraad in Dachau ter dood veroordeeld. Later werd hij aan Polen uitgeleverd, waar hij na een proces in Warschau in september 1951 aan de galg stierf. Zijn rapport bevat de volgende ont hullende woorden over Duitse „kame raadschap" en „trouw". MEEDOGENLOOS Miiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiii „Wij konden het verzet van de joden alleen breken door dag en nacht onze troepen meedogenloos en energiek te gebruiken. Daarom besloot ik de ge hele joodse woonwijk te verwoesten door elk huizenblok in brand te steken. Toen kwamen de joden uit hun schuil plaatsen. Vaak bleven zij in de bran dende gebouwen, totdat zij door de hitte en de vrees om levend te ver branden, tenslotte werden gedwongen uit de bovenverdiepingen te springen nadat zij matrassen en dergelijke naar beneden hadden gegooid. Met gebroken ledematen poogden zij nog over de straat te kruipen naar gebouwen die nog niet brandden. Hoe langer het verzet duurde, des te harder werden de Waffen-S.S., de politie en de Wehrmacht. Zij vervulden hun taak onvermoeibaar in trouwe ka meraadschap en steunden elkaar als voorbeeldige soldaten. Alleen door het voortdurende en on vermoeide werk van alle betrokkenen Zijn wij er in geslaagd 56.065 joden te pakken te krijgen, van wie de vernie tiging kan worden bewezen. Bij dit aantal moeten nog degenen gevoegd worden die het leven lieten bij ont ploffingen of in branden, maar van wie wij niet met zekerheid het aantal kun nen zeggen." Volgens Stroop bedroegen de verlie zen aan Duitse kant zestien doden en negentig gewonden. TERECHTWIJZING Ook gisteren vertelden een reeks ge tuigen, die van dichtbij de verschrik kingen der Duitsers hadden meege maakt, over hun ellende en hun leven, hun vaak wonderbaarlijke redding en de strijd tegen de Duitsers. Dit alles leidde tot een scherpe te rechtwijzing van de president van de rechtbank Landau, aan het adres van de procureur-generaal Hausner. De pre sident zei, dat Hausner de getuigen veel te weinig leiding gaf. Toen Hausner daarop betoogde dat alle getuigenissen volgens hem ter zake waren, ant woordde Landau: „Neen, meneer. U moet de getuigen er toe brengen alleen verklaringen af te leggen die op deze zaak betrekking hebben." Hausner be loofde, na een nieuw debat met de pre sident. zich aan diens aanwijzigingen te zullen houden. ..HONDENVANGERS" .imnniimniniiniiiinwiiiimiiiiiiiiNiiHii Mevrouw Frieda Mazia was ver pleegster in Sosnoviece in Oost-Silezië (West-Polen) toen de Duitsers in 1939 binnenvielen. De bezetters begonnen direct met het platbranden van syna- goges. Wanneer daarbij de aangrenzen de huizen vlamvatten, mochten de be woners die niet verlaten op straffe van te worden doodgeschoten. Tal van mensen zijn natuurlijk levend ver brand, aldus mevrouw Mazia. Direct ook in die eerste bezettings- dagen werden de joden opgepakt door Duitsers die in vrachtauto's rondreden, „als hondenvangers die jacht maakten op loslopende honden". De getuige vertelde voorts dat bij een actie in juni 1942 ook een zieken huis moest worden ontruimd. „Moe ders die pas een kind hadden gekregen, namen de Duitsers ook mee; kinderen van de kinderzaal smeten zij uit de ramen in vrachtauto's." De Duitsers eisten in Sosnoviece dat alle Joden de terechtstellingen bijwoon den. De lijken moesten op straat blij ven liggen en de gehangenen werden eerst na twee of drie dagen van de galgen gesneden. „Joden werden terechtgesteld als zij zich aan zwarte handel hadden schul dig gemaakt. Als een moeder er in slaagde een ei te bemachtigen voor haar uitgehongerde kind, dan noemden de Duitsers dat zwarte handel. In 1940 deed het verhaal de ronde dat we voorzichtig moesten zijn omdat er een zeer gevreesde Duitser in de buurt was die in Palestina geboren was en Hebreeuws sprak." Op de vraag van Hausner of de naam van deze gevreesde Duitser genoemd is, antwoordde mevrouw Mazia ont kennend. Eerder in het proces heeft 'n getuige verklaard, dat Eichmann hem tijdens een ontmoeting in Wenen ver teld had dat hij in Palestina geboren was en Hebreeuws sprak. In werkelijk heid is Eichmann echter in de Duitse plaats Solingen geboren. CERTIFICAAT ,,iutuiuiiiniiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiii Getuige dr. Meir Dvorjzecki, afkom stig uit Wilna in Litouwen vertelde: „De rantsoenen in het ghetto van Wilna bevatten 200 calorieën per dag, dat is een vijfde van wat een normale ar beider nodig heeft. Daarnaast voerden de Duitsers in ons ghetto een nieuw persoonsbewijs in, een zg. Lebensschein (levenscertificaat) Iedereen die werd gesnapt zonder een certificaat, was gedoemd te sterven. De moeilijkheid was dat er per gezin maar één certificaat werd uitgereikt, waarop slechts vier personen mochten worden ingeschreven. De man die in deze kwestie het be vel voerde, heette Franz Murer. Hij zou nu een belangrijke functie in de landbouw in Oostenrijk hebben. Mijn vrouw en ik hadden geen kinderen. Daarom liet ik mijn zuster inschrijven als mijn dochter. Als ons tweede kind lieten we een jongen registreren die we op straat hadden ontmoet en die iedereen vroeg: „Wie wil mijn vader zijn?" Abba Kowner, de vroegere leider van de ondergrondse in Wilna, deelde als getuige mee, dat een jonge Duitse sol daat, Anton Schmidt, zijn leven heeft gewaagd om joden te redden. „Onze joodse ondergrondse ontmoette Schmidt, een Oostenrijker, in 1942 in het geheim. Hij zei ons, dat de plaatse lijke Duitse commandanten niets te zeggen hadden. Er is een hond, aldus Schmidt toen, die Eichmann heet en die alles regelt. Korte tijd later werd Schmidt wegens zijn relaties met de joden terechtgesteld. Terwijl Kowner over deze „goede Duitser" vertelde, zag men hoe Eich mann haastig aantekeningen maakte... De getuige Avrahan Karasik deed een sober maar verschrikkelijk relaas over de strijd tegen de Duitsers in de Poolse stad Bialystok. In een z.g. Son- derkommando had hij moeten helpen meer dan twintigduizend lijken van vrouwen, kinderen. Poolse officieren en anderen bloot te leggen. De ongelukkige joden moesten de gouden kiezen van de lijken halen en de resten verpulveren zodat er geen been overbleef. Ook voor deze armza ligen kwam evenwel de dag waarop de Duitsers met hen wilden „afreke nen". Karasik zei hierover: „Op 13 juli 1944 brachten onze Duitse bewakers ons naar een open graf. De Duitsers stonden achter ons met geladen auto matische wapens. Wij bereikten het open graf. Ik stond op de eerste rij en ik zag dat er iemand bij mij kwam. Er klonk een schot en iemand riep in het Jiddisch: „Kameraden, hedden!" Karasik was in het graf gesprongen en er aan de andere kant weer uitge komen. Hollend en sluipend was hij negen dagen in de weer, voordat hij tenslotte de Russische grens bereikte. De arts dr. Aaron Peretz heeft de nazi-inval in 1941 in Litouwen mee gemaakt. „De Dpitsers wrongen de joden slangen in de mond en zetten dan de kraan open, totdat de slacht offers door de druk van het water uit elkaar sprongen". Deze en andere gruwelen, die Peretz heeft meegemaakt, grenzen aan het voor een normaal mens onmogelijke, maar de arts bleek er de man niet naar om tijdens dit proces fabeltjes te ver tellen. Zo vertelde hij hoe Duitse en Oekrainse troepen uit het ghetto van Kowno meer dan tweeduizend kinde ren eenvoudigweg hadden geroofd men heeft de kinderen nimmer meer teruggezien. In datzelfde ghetto van Kowno speelden de kinderen „lijkgra- vertje". Het lijk was steeds dat van Adolf Hitler. „Ik stond", aldus dr. Peretz, „altijd verwonderd over de volwassen hou ding van deze kindertjes. Zelfs zij die drie en vier jaar oud waren en ten dode waren opgeschreven, begrepen blijkbaar de gehele tragedie. Ik zal niet huilen, zo vertelde een jongetje mij voordat hij door de Duitsers werd weggevoerd". Schrijnend tenslotte was het volgen de verhaal van dr. Peretz over het af scheid van de joodse kindertjes van Kowno. „Toen een Duitse vrachtwagen met kinderen uit het ghetto reed, schoot een wanhopige moeder toe en riep dat ze haar kinderen terug wilde hebben. De bewaker van de vrachtwagen vroeg haar daarop hoeveel kinderen ze dan wel had. De moeder antwoordde: Drie, waarop de bewaker antwoordde, alsof het om aardappelen ging: Je kunt er één krijgen. Alle drie kinderen van de vrouw strekten echter hun armen uit. De moeder ging alleen terug, omdat zü niet wist welk kind zij moest kiezen". strand. Beiden waren de kalmte zelve. Van enige opgewondenheid of zenuw achtigheid was niets te merken. Een zegsman van de Amerikaanse rijksdienst voor luchtvaart en ruimte vaart (NASA) deelde mee dat Shepard, Glenn en de derde astronaut, Grissom, drie weken geleden al wisten dat Shepard voorlopig was gekozen voor de eerste kogelbaanvlucht met de kunst maan. Teamwerk Van het ogenblik van de start van de astronaut af zullen de anderen, ook de vier astronauten die onlangs afvielen bij de laatste voorselectie, belangrijke taken te vervullen krijgen. Indien Shepard de wereldruimte ingaat, zul len Glenn en Grissom optreden als technische adviseurs in ae centrale commandopost die per radio in ver binding met de kunstmaan blijft Leroy Cooper zal gedurende de vlucht in de radiokamer zijn en Donald Slay- ton zal persoonlijk in radiocontact met de ruimtevaarder blijven. Scott Car penter en Walter Schirra zullen in straaljagers de kunstmaan in een deel van zijn baan waarnemen. Zo wordt de kogelbaanvlucht van de eerste Amerikaanse ruimtevaarder dus een stuk teamwerk van de gehele ploeg van zeven astronauten. ASSEN. De generale sy node van de Gereformeerde Kerken vrijgemaakt) te Assen heeft in de nieuwe vergader- week een verzoek van de parti culiere synode van Noord-Hol land besproken, waarover ds. J. Meester uit Amsterdam rappor teerde en waarin werd voorge steld om een deputaatschap in te stellen met het oog op de stellen met het oog op de moei lijkheden van de kerken op Soemba en haar predikant, ds. S. J. P. Goossens. Deze is reeds geruime tijd in Holland en is in conflict gekomen met de zen dende kerk van Zwolle. Noord- Holland meende, dat zijn voor stel de synode tijd en geld zou besparen, maar de commissie was van een ander gevoelen. De synode verenigde zich met de Advertentie ELEGANT Uétil Zoekt U naaf DE sigaar? Dan heeft U de Karei I Elegant nog niet geprobeerd. Dat is de-per fecte bolknak, die njets te wen sen overlaat. Van onze correspondent BRUSSEL. Het nogal lusteloze debat over de regeringsverklaring van het katholiek-socialistische ka- binet-Lefèvre, dat woensdag is be gonnen, zal vanavond besloten worden met een vertrouwensvotum. Een beperkt aantal katholieken zal vermoedelijk weigeren de regering haar steun te verlenen. Het debat heeft tot dusverre doen blijken dat het de conservatieven in de christelijke volkspartij en onder hen vooral de Walen, veel moeite kost zich te verzoenen met de gedachte dat twee partijen, die drie maanden geleden tijdens de staking in een strijd op le ven en dood gewikkeld schenen, nu samengaan. Dit verzet van de conser vatieve katholieken heeft zich vooral geconcentreerd op een reeks maatre gelen ten voordele van stakers die de socialistische ministers van justitie en van onderwijs genomen zouden hebben. In de roes van de 1 mei-viering heeft de socialistische pers opgetogen verha len gepubliceerd over het de spons Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Gistermiddag is aan de gevel van het wijkhuis Het Oude Noorden in de Eerste Pijnacker- straat, ter plaatse waar vroeger het wijkgebouw Geloof en Vrijheid was, een door de beeldhouwster Loeki Metz vervaardigd bronzen gedenkteken ont huld. Het is daar aangebracht ter nagedachtenis van de op 18 oktober 1942 in dat wijkgebouw gevallen ver zetsstrijders Teunis van Est, Jacob Jan Hamelink en Emanuel Zwitser. Ook te Rotterdam hebben gisteravond de klokken gebeierd en toen zij zwegen viel alom in de stad een eerbiedige stilte, geaccentueerd door het geruis van bomen, het gefluit en gesjielp van vogels. Bij de ter nagedachtenis van de ge vallenen opgerichte monumenten werden kransen gelegd en by het stadhuis zette zich een lange stoet in beweging voor de jaarlijkse tocht naar de Willemsbrug waar in mei '40 zovele dapperen vielen. halen over de nasleep van de stakin- gen en daarop zijn Waalse conserva tieve kathilieken felle aanvallen begon nen op de regering. Eerste miniser Lefèvre heeft zo ge manoeuvreerd, dat deze aanvallen eenvoudig doodgelopen zijn, zodat zijn conservatieve tegenstanders gistermid dag in een wat ongelukkige positie waren terecht gekomen. Vermeylen, de socialistische minister van justitie, deelde nl. aan de Kamer mee dat se dert hü aan het bewind kwam dertien veroordeelde stakers van een voor- waardeiyk invrijheidsstelling genoten hebben. In elf gevallen was het besluit echter genomen door de procureurs-generaal. Hijzelf had zich slechts met twee ge vallen ingelaten. De socialistische minister van on derwas, Larock, vertelde, dat hij slechts twee zg. preventieve schorsin gen van ambtenaren had opgeheven. Ik hoefde niet meer sancties op te hef fen, zei hij tot de Kamer, want mün liberale voorganger had niet meer sancties genomen. Maar het stond toch allemaal tn de socialistische kranten, zuchtten de conservatieve tegenstanders van de rooms-rode coalitie, wie door de ver klaringen van de socialistische minis ters veel gras voor de voeten was weggemaaid. zienswijze van de commissie en oordeelde, dat alle verzoeken om revisie, die bij haar inkomen, door haar zelf moeten worden behandeld. Het stuk, dat ds. Goossens inzond, zal te zijner tijd dezelfde weg volgen. Anders werken De kerkeraad van Wagemngen had een voorstel ingediend om te komen tot een andere werkwijze van de synode, waardoor men hoopte haar vergader- duur te kunnen bekorten. Wageningen wilde een ver doorgevoerde scheiding van het plenaire en het commissionaire ieel der synode. De commissies wilde men regionaal samengesteld zien, waar door het bijwonen der vergaderingen zou worden vergemakkelijkt. De rapporteur, ds. E. Teunis uit Mon ster, deelde mede, dat de commissie van oordeel was, dat de voorstellen van Wageningen moeilijk een efficiënter werkwijze van de synode zullen kunnen bevorderen, al waardeerde men de goe de bedoeling. Ook acht men een split sing als door Wageningen voorgesteld, niet goed uitvoerbaar. Het zou leiden tot vertraging van het tempo en ver meerdering van de kosten. Regionale samenstelling van commissies is niet mogelijk. Met algemene stemmen ver enigde de synode zich met deze ziens wijze. Militaire verzorging De kerkeraad van Assen stelde voor, dat de generale synode zou terugkomen op de beslissing van de synode van Amersfoort (1948), die besloot niet op nieuw deputaten te benoemen voor de geestelijke verzorging der militairen. Het voorstel van Assen werd gesteund door de kerk van Zeist en door de par ticuliere synode van Drenthe. De kerke raad van Nieuw Amsterdam wilde ech ter bij het besluit van de synode van Amersfoort blijven. De commissie was met Assen van mening, dat het aanbeveling verdient het deputaatschap opnieuw in te stellen. Het kan de kerken bij de regering ver tegenwoordigen ten behoeve van de eigen militairen. De commissie zou aan de te benoemen deputaten willen opdra gen contact te zoeken met predikanten die geschikt en bereid zijn de functie van reservelegerpredikant of van vloot- nredikant te aanvaarden en die in over leg met de kerken die zij dienen bij de overheid voor te dragen. Zij stelde de synode voor vijf deputaten met drie se cundi te benoemen en nader te instrue ren. De synode heeft zich met op één na algemene stemmen met het voorstel der commissie verenigd. De vergadering werd hierna verdaagd. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De psychiatrische inrichting te Heiloo heeft naar het schijnt zo'n groot gebrek aan personeel dat er niemand beschikbaar is om ontvluchte patiënten terug te halen wanneer er weer eens een wordt gepakt! Bij een Rotterdamse familie, die aan de rand van de stad, op de Schulpweg woont, werd woensdagavond laat aange beld door een griezelige man die aan de dochter des huizes vroeg of zij hem onderdak wilde verschaffen. Het meisje riep haar vader te hulp die argwaan kreeg toen de late bezoeker vreemde antwoorden gaf op de vragen die hij hem stelde. Daarom achtte hy het raadzaam de politie te waarschuwen. De dakloze zwerver bleek al een paar dagen gesignaleerd te staan als een ontvluchte uit de psychiatrische inrich ting te Heiloo. De Rotterdamse politie verleende hem ongevraagd onderdak op het hoofdbureau. Gistermorgen zag de Rotterdamse politie zich ook verplicht voor 'smans transport terug naar Heiloo te zorgen: de inrichting had doen weten dat zij vanwege een nijpend gebrek aan personeel de ontvluchte patiënt niet kon komen halen! Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Op Rijksweg no. 13, ter hoogte van de Zweth, zijn gisteravond twee auto's die in de richting van Delft reden met elkaar in botsing gekomen en over de kop geslagen. Volgens de met grote snelheid op de tweede baan rijdende bestuurder van de bij dit ongeluk betrokken personen auto zou de op de eerste baan rijden de combi op de tweede baan zijn ge komen, juist op het ogenblik dat de personenauto hem had willen inhalen. De politie van het bureau Oostervant- straat tel. 35.8.88 zou graag verklaringen van ooggetuigen ontvan gen. De beide auto's kwamen onderstebo ven in de middenberm terecht. De be stuurder van de combi, de 46-jarige vishandelaar M. Verhey uit de Korboot- straat te Scheveningen, is in ernstige toestand in het ziekenhuis-Bergweg op genomen. De bestuurder van de per sonenauto liep minder ernstige verwon dingen op. 1 .g. Hier zijn mijn vier doohters; I een pracht van een vierling, 1 schijnt mevrouw Arlene Cutaian I te willen zeggen. Haar viertal 1 werd op 15 maart in een zieken- I huis in Philadelphia geboren. Twee van de vier, Annette en Bernadette, mochten op 1 mei I naar huis. De twee andere kleln- tjes, Celeste en Denise, verlieten I het ziekenhuis twee dagen later. 1 Gisteren had moeder Arlene haar 1 viertal voor het eerst by elkaar. Van links naar rechts: Annette, Bernadette, Celeste en Denise. TiiiiiiiiriiiiiiimmiimiiiiiimMiiitiimiiiiiimiiiiiiiiimtiiiiimimiiliiiimiiiliiim Kosmos of Cosema is een algemeen bekende eenjarige tuinplant; die kan men dus nu in de volle grond van zaad opkweken. Er zijn tegenwoordig echter ook oranjekleurige soorten en die vol doen ook heel goed. Ze worden lang niet zo hoog als de purperkleurige; de rose en de witte. Ze kunnen dus ook in de kleine tuin geplant of gezaaid worden. MIAMI (AP, Reuter) „Aan de ene kant kan ik dwars over Florida kijken en over Florida heen de Atlantische Oceaan zien. Aan de andere kant heb ik een prachtig uitzicht over de staten aan de Golf van Mexico. Ik zie New Orleans liggen en kan de gehele kust- ïyn van de Golf van Mexico volgen." Deze woorden, die gisteren per radio van zeer grote hoogte kwamen, waren niet de woorden van de eerste Ameri kaanse astronaut maar van de ballon vaarder Malcolm Ross, die pas samen met zijn gondelgenoot, evenals hij ma rineofficier, het hoogterecord voor bal lons had gebracht op 33,55 kilometer. De twee marineofficieren, gestoken, in ruimtepakken maakten de ballon- tocht in een open gondel, evenals de vorige recordhouder, kapitein Joseph Kittinger van de luchtmacht, die in augustus van het vorige jaar een hoog te bereiken van 31,3 kilometer. De ballon, de grootste ter wereld, steeg gisteren op van een Amerikaans vliegdekschip in de Golf van Mexico. De tocht naar de nieuwe recordhoogte duurde ongeveer acht uur. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM. „Het is alleen naar en akelig. Het is zo helemaal geen kunst de linnen kap open te snijden van een auto en er dan uit te halen wat voor het grijpen ligt", zei de president van de Rotterdamse rechtbank gisteren te gen de 47-jarige A. J. G. O., die zonder beroep „stuurloos rondzwerft", zoals de officier van justitie het uitdrukte. Hij vond O. „eigenlijk best een aardige man", hoewel hij twee jaar gevange nisstraf met aftrek eiste. O. was in november van het vorige jaar vrij gekomen na de laatste van zijn acht veroordelingen. Vier van de negen door hem bekende gevallen wa- AMSTERDAM. Bij de Rijkspost spaarbank is in april 73,2 miljoen in gelegd en 64,7 miljoen terugbetaald. In 1961 is tot dusver bij de bank 76 5 miljoen gespaard tegen 64,3 miljoen in hetzelfde tijdvak van 1960. Het te goed van inleggers bedroeg eind april 2.722,3 miljoen. Voor zover thans kan worden over zien nemen de besparingen bij de Rijks postspaarbank minder toe dan bij de an dere spaarbanken. In vergelijking met het eerste kwartaal van vorig jaar blijkt bij de boerenleenbanken 30 mil joen meer te zijn gespaard, bij de lo kale spaarbanken eveneens 30 mil joen meer en bij de Rijkspostspaar bank slechts 8 miljoen meer. ren hem te last gelegd. Zijn buit had onder meer bestaan uit een radio ei twee fototoestellen. De president van de rechtbank nodig de O. dringend uit ook de andere onop gehelderde diefstallen uit auto's in Rot terdam te bekennen, maar O. aanvaard de de uitnodiging niet. De president merkte in dit verband op dat het wel toevallig is dat na de arrestatie van O nauwelijks meer diefstallen zijn gel pleegd op de wijze waarop hij dat placht te doen.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 7