VIER ZEEUWSE CLUBS MOGEN PROMOVEREN Bergmusikkapelle gaat weer op toernee door Zeeland ZEELAND HERDACHT ZIJN GEVALLENEN Koeltechnisch bedrijf in Middelburg bouwt nieuwe industriehal Verkeersexamen in Goes van Bevelandse jeugd Ir. K. C. Box nam afscheid van gemeentewerken De Sloef: vooruit in Volle kracht goede koers Bloemenhulde op de dodenakkers Uit de kerken Vlissingen verliest gewaardeerde kracht K.N.V.B.: Twee vierde klassen zuid Bond legde bezivaren naast zich neer MmkfberichU Aanleg sportterreinen ISieuwland wordt nader bekeken Diensten voor wie onderweg zijn Walcherse kosters verenigen zich Gevonden voorwerpen „Henri Dunant" komt naar Zierikzee Brand met misverstand Baldadigheid in Axel Huidige huisvesting ontoelaatbaar Scheepvaartbeweging Kan. Zuid-Beveland Nieuwe pastoor in Zierikzee Concerten in vier Zeeuwse plaatsen Dr. Berghuis spreekt in Middelburg Huisvuilverbranding in W.Z.-Vlaanderen Sportkledingshow Vrijdag 5 mei 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. MIDDELBURG. In vele plaatsen van Zeeland zijn gister avond de gevallenen uit de twee de- wereldoorlog herdacht. Talrijke Zeeuwen begaven zich, naar de dodenakkers om een een voudige bloemenhulde te brengen. De vlaggen hingen halfstok in een verstild Middelburg dat haar doden van de oorlogsjaren her dacht Een stille omgang startte bij de begraafplaats. Om acht uur was aldaar twee minu ten stilte in acht genomen waar na de stoe zich in volkomen stilte naar de Dam begaf. Nadat O.N.D.A. onder leiding van Bart Leijnse enige geestelijke liederen had gespeeld, hield ds. H. Snoep, her vormd predikant, een toespraak, die op sobere en gepaste wijze de mensen op riep de doden te herdenken. „Wij moe ten aantreden om de gevallenen te ge denken", zei ds. Snoep. „Onze vrijheid is gekocht met het bloed van hen, die toen de strijd aanbonden met de onmen selijkheid: De knokploegen, de bood schappendiensten, de illegale pers." De predikant vond bezinning gepast bij de graven van de doden. Wij allen, aldus de spreker, staan niet tegenover de gevallenen, maar samen met hen voor God. Na zijn woorden speelde O.N.D.A. het Wilhelmus dat door de vele belangstel lenden werd meegezongen. Er werd ge collecteerd voor het werk van de Stich ting 1940-1945. Vlissingen herdacht zijn gevallenen in een stille tocht naar de Noorderbegraaf plaats. Een lange stoet van zwijgende mensen begaf zich naar het monument, terwijl overal in de stad de klokken be- bonnen te luiden ter nagedachtenis van hen die vielen. Langs de weg stonden de mensen eveneens zwijgend de stoet gade te slaan en verkeerden in gedachten weer een ogenblik in die benarde tijd. Alleen eert» enkele branie stoof met luid knetteren de brommer voorbij om te laten zien, dat hij zich echt niets van deze „flauwe kul" aantrok. Zonder vlaggen of ander uiterlijk vertoon, alleen mee enkele boe ketten bloemen, trok de stoet naar de begraafplaats, waar burgemeester B. Kolff, samen met wethouder F. G. Smit een krans legde bij het monument. De zong het lied „Verzuchting" van Felix Mendelssohn Bartholdy en na de krans- legging het Nederlandse volkslied. Op een hoornsignaal werden om acht uur twee minuten stilte in acht genomen. Vervolgens legden burgemeester Kolff en vele andere ingezetenen van Vlissin gen bloemen op de graven en bij het kruis dat werd opgericht ter herinnering aan de gesneuvelde geallieerden. Op sobere, maar uiterst stijlvolle wij ze, herdacht Goes zijn gevallenen. Deze herdenking vond plaats op het marktterrein en begon met het luiden van de zg. „dodenklok" in een der stad huistorens. Tijdens dit klokgelui verza melde zich een groot aantal belangstel lenden voor het stadhuis. Met trompetgeschal werd daarna van uit het stadhuis het tijdstip aangekon digd tot het houden van enkele minuten stilte. Na deze stille hulde aan hen die hun leven gaven waardoor wij in vrede en vrijheid kunnen leven, legde de waar nemend burgemeester van Goes, dr. J. W. Nooteboom, namens het gemeente bestuur een krans aan de voet van de gedenkplaat. Tevoren was de burgemees ter begroet door de heer A. de Roo, oud- wethouder en voorzitter van de afd. Goes der gewestelijke organisatie illegale werkers Nederland die namens deze or ganisatie eveneens een bloemenhulde bracht bij de gedenkplaat. Hierna bracht het katholieke jongens koor onder leiding van de heer E. Hey- blok, muzikaal begeleid door enkele Goese musici, een drietal zangnummers ten gehore. Op treffende wijze werd door dit koor o.a. uitgevoerd een koraal uit de Mattheus Passion en het Ave Verum, waarna dit optreden werd besloten met het eerste couplet van ons volkslied. Na afloop van deze herdenking maak ten vele aanwezigen een rondgang langs de gedenkplaat. In Terneuzen begaven talrijke belang stellenden zich naar het gedenkteken bij de Westsluis. De stoet vertrok van de markt, voorafgegaan door vier le den van de drumband met omfloerste dieptetrommen. Nadat bloemen en kran sen bij het oorlogsmonument waren gelegd speelde de harmonie Terneuzen bij terugkomst op de markt het Wilhel mus. Ook in Zierikzee was er veel belang stelling voor de herdenking der geval lenen, vooral van de zijde van de jeugd. Na de stille tocht en de kranslegging was er een samenkomst in de Gasthuis- kerk, waar het woord werd gevoerd door pastoor J. Dekker en de kapiteit van het Leger des Heils A. v. Engelen. Het hervormd kerkkoor verleende me dewerking. In Axel werden kransen gelegd onder meer door burgemeester M. K. van Dijke. Vertegenwoordigers van diverse verenigingen en organisaties dekten de graven eveneens met bloemen. NED. HERV. KERK Beroepen te 's-Gravenhage als zieken- huispred.J. J. Ph. Valeton aldaar; te 's-Gravenhage, wijkgem. 7 (toez.): D. v. d. Werf te Sneek; te Hagestein: T. Lek- kerkerker, vic. te Lunteren; te Pernis (toez.) vac. J. v. d. Sar: W. Verwey te Zevenhoven. Benoemd tot bijstand in het pastoraat te Baarn: E. A. J. Plug, em. pred. te Egmond-Binnen. Aangenomen naar Sexbierum (toez.): B. W. Steenbeek te Terwispel. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Veendam: drs. W. v. d. Zwaan, pred. voor bijz. werkzaamheden te Amersfoort; te 's-Gravenhage-Loos- duinen. zevende pred. pl.: W. Griffioen te Nijkerk; te Dordrecht, vac. A. Don kers: J. Wilschut te Zeist. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Rotterdam-Charlois: G. de Vries te 's-Gravendeel. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Tweetal te Nunspeet: G. Zwerus te Norwich-Ontario, voorheen te Middel- harnis, en Chr. van Dam, te Rotter dam-Zuid, waarvan eerstgenoemde is beroepen. De classis Delft van de Gereformeer de Kerken heeft préparatoir geëxami neerd en beroepbaar verklaard de heer R. J. v. d. Veen, kandidaat in de theo logie aan de Vrije Universiteit en sedert tal van jaren studentenhulppredikant te Delft. De heer v. d. Veen is terstond beroepbaar. Zijn adres is: Insulinde- weg 242. Delft. HENRY DUNANT" IN TERNEUZEN TERNEUZEN. Dinsdag a.s. komt het hospitaalschip van het Ned. Roode Kruis, de Henry Dunant" weer in Ter- meuzen. Het vaartuig, dat een aantal zieken aan boord heeft, zal tot woensdag blijven liggen. Namens de federatie voor vrijwillige hulpverlening zullen aan de patiënten bloemen en versnaperingen worden aangeboden. VLISSINGEN. „In uw werk was u een van weinig wooredn, maar in uw daden recht op de man af", zei de heer J. C. Dert bij het afscheid van de directeur van gemeentewerken, ir. K. C. Box in 't Anker. En daarmee vertolkte hij de gevoelens van al diegenen die gekomen waren om afscheid te nemen van de heer Box, die hoewel hij in 1957 pas in Vlissingen als adjunct-directeur in dienst trad en in maart 1960 directeur werd, aller waardering onverdeeld genoot door de energieke wijze waarop hij verschillende projec ten, zoals de sanering van de binnenstad en het plan-Pauwen burg, ter hand nam. De heer F. G. Smit, wethouder van openbare werken, sprak de heer Box, namens B. en W- toe. Hij memoreerde verschillende hoogtepunten uit het afge lopen jaar en roemde de .prettige sa menwerking met het gemeentebestuur. Hierna sprak de heer J. C. Dert na mens alle ambtenaren die bij de ver schillende diensten van gemeentewer ken betrokken zijn. Hij noemde de taak MIDDELBURG. Het staat thans vast, dat de promotieregeling betreffende het district Zuid van het zaterdagvoetbal, zoals deze destijds werd vastgesteld, zal worden doorgevoerd. De K.N.V.B. heeft de bezwaren tegen daze regeling van de clubs uit het Land van Heusden en Altena naast zich neergelegd. Dit heeft dus tot gevolg dat de kam- pioenen van de afdelingen Noord-Bra bant en Zeeland naar de vierde klasse zuid promoveren, alsmede de kampioen van de afdeling' Dordrecht (kring Gor- kum). mits deze laatste kampioen af komstig is uif het Land van Heusden en Altena. Voorts zullen promoveren de num mers twee tot en met vier van de af deling Zeeland. Wanneer de verenigin gen Spui, Terneuzense Boys, Wemeldin- ge en Mevo (Zierikzee) van het recht op promotie gebruik willen maken, zul len zij :n het aanstaand voetbalseizoen dus uitkomen in de vierde klasse zuid KNVB. Zoals bekend mag worden ver ondersteld zal volgend jaar uit de bei de dit jaar te vormen vierde-klassen een derde k'asse zuid worden gedestilleerd. Naar wij van clubfunctionarissen vernamen bestaat er bij de Zeeuwse verenigingen die voor de promotie in GOES, 4 mei. Exportveiling. Jonathan KL.I 75-80 60—71. 70-75 69—84. 65-70 64—70, 60-65 55—58. II D 35—37; KL.II 75-80 44—61 70-75 51—66. 65-70 48—59, 60-65 41—52. Golden Delicious KL.I 75-80 97—100, 70-75 95. 65-70 75. 60-65 62. II D 40—45; KL.I! 80-85 78—89 75-80 75—93, 70-75 75—95. 65-70 66—84, 60-65 53—72. Winston KL.I 65-75 72—74, 55-65 50— 58. II D 35—39. Pach. Triomphe KL.II 70-80 5260. 60-70 57. Gewone veiling. Jonathan grof 3646, fijn 2441. Golden Delicious grof 5676, fijn 3046, stek 928. Winston grof 4146, fijn 2632. Zoete Ermgaard grof 35. Aardbeien per doos: I 99123, II 104105. ASPERGEVEILING BERGEN OP ZOOM, 4 mei. Aanvoer 11500 kg. a extra 2,80, aal 2,60, a extra 2,65, al 2,50, b extra 2,55, bl 2,50, c extra 1,75, c 1 1.30, d 1 1, e 1 1,30, e II 0,90, f 1 2.05, stek 0,75. ST. MAARTENSDIJK, 4 mei. Tarwe 26— 32, gerst 2425, haver 2324, schokkers 22 29, groene erwten 22—29, bruine bonen 20— 40, blauw maanzaad 6069. VISMIJN COLIJNSPLAAT. 4 mei. Ex portgarnalen 723 kg, 2.71—3.14; schar 320 kg; bot 88 kg, wijting 104 kg: tong 1398 kg: rog 21 kg; schol 47 kg; wulk 59 kg; tarbot 6 kg; paling 12 kg; kreeft 1 kg; visiever 1 kg; on- gezouten vis 85 kg; doorgedraaide vis 312 kg.ma verzorgd. aanmerking komen zeker de belang stelling het hogerop te zoeken. Ter neuzense Boys en Mevo waren wel zeer positief in hun uitlatingen. We meldinge zal de kwestie evenwel nog in het bestuur moeten bespreken al vorens een beslissing wordt genomen. Bij Spui stond men in principe gun stig ten opzichte van promotie. Om de geiden voor de lange reizen bij elkaar te krijgen zal a.s. zaterdag reeds begonnen worden aan een ne- derlaagtornooi. De eerste wedstrijd speelt Spui tegen Hoek. (Wij zijn verheugd dat de KNVB dit besluit heeft genomen. Daardoor is duidelijk tot uiting gebracht dat het de bond ernst is met de ophef fing van het isolement van het Zeeuw se zaterdagvoetbal, waarvan de kwa liteit te goed is om het maar „in eigen kringetje" te houden, Red. Zd). N1EUWLAND. De raad zal een kostenraming van de Ned. Heidemij. voor het machinaal uitvoeren der werk zaamheden, nodig voor de aanleg van het sportveldencomplex in de gemeen te, in de herfst van dit jaar nog eens nader bekijken. De totale kosten van 16.000 komen pas voor subsidie in aanmerking indien men minstens een jaar wacht voor het werk kan worden begonnen. G.S. hadden hun goedkeuring gehecht aan een raadsbesluit voor de aankoop van bouwland voor sportterreinen en bouwgrond alsmede een geldlening van f 50.000 voor de financiering daarvan. Een voorbereidingsbesluit voor het uitbreidingsplan werd voor de Molen dijk en de Oude Dijk vastgesteld. Een voorstel de presentiegelden der raads leden te verhogen tot 12,50 werd met algemene stemmen aangenomen alsme de een werktijdverkorting voor het ge- meentepersoneel. Districtsbijeenkomst Jonge kerk Kapelle KAPELLE. In het CJV-gebouw Kapelle werd een districtsbijeenkomst gehouden van de Jonge-Kerkgroepen van Wemeldinge, Biezelinge, Kloetinge en Kapelle. De organisatie hiervan be rustte bij de groep uit Kapelle. Ds. E. r\ /ekbhik had de leiding. Ds. Van Cruininghen van. Kloetinge sprak over het mutatievraagstuk in de Hervormde Kerk en de problemen wel- *tZ hierbij voordoen, w pauze werd door de groep uit wemeldmge een ontspanningsprogram- van de heer Box vooral bij het begin van zijn werkzaamheden in 1960 geen sinecure daar hij twee zeer bekwame en algemeen gewaardeerde voorgangers had in de heren Ouwehand en Mol, die thans ook bij zijn afscheid aanwezig waren. Namens de ambtenaren van de secre tarie sprak de heer J. W. Peters. Ook de heer Mol, die voor hem de functie van directeur bekleedde, voerde het woord. De heer Box kreeg enkele boe ken over moderne architectuur en wo ninginrichting en een foto van Vlissin gen, terwijl zijn echtgenote een bloe menhulde ontving. De heer Box sprak zijn oprechte dank uit voor al dit mede leven en bood de burgemeester een foto aan die hij tijdens een van de bijeen komsten van het college gemaakt had. De heer Box vertrekt naar Apeldoorn waar hij de functie van hoofdingenieur bij de technische dienst zal vervullen. Zijn plaats wordt ingenomen door de heer D. Stam. DEN HAAG. In navolging van hetgeen reeds in Blauwkapel ge schiedt zullen in Huis ter Heide ook „drive-in diensten" worden gehouden. De hervormde wijkkerkeraad te Huis ter Heide heeft een commissie benoemd, die de diensten zal gaan organiseren. In deze diensten zullen voorgaan predikanten van verschillen de kerken. De „diensten voor wie onderweg zijn" worden gehouden van 7 mei tot en met 10 september elke zondag ook op Hemelvaartsdag van 9 uur tot 9.30 uur in de N.h. kerk, beter be kend als het „witte kerkje" in Huis ter Heide. Het kerkje dateert uit 1859 en werd in 1960 geheel gerestaureerd. Het ligt aan de weg van Amersfoort naar Utrecht. MIDDELBURG. Tijdens een ver gadering van ds christelijke besturen bond is besloten een afdeling Walche ren van protestants christelijke kosters op te richten. De nieuwe afdeling is gestart met twaalf leden. De samenstel ling van het bestuur is: voorzitter J. H. Verhage te Middelburg, secretaris M. Th. de Looff, Vlissingen, penning meester de heer Langerak, Middelburg. Getracht zal worden het ledental uit te breiden. Opening belastingkantoor ZIERIKZEE, Van bevoegde zijde vernemen wij, dat in verband met de invoering van een vrije zaterdag per veertien dagen, de inspectie van de be lastingen voor het eerst gesloten zal zijn op 6 mei. De openingstijden op an dere dagen zijn verlengd tot 17.20. Het ontvangkantoor blijft geopend voor in voerrechten en registratie. Andere be lastingen kunnen op de vrije zaterdag niet worden betaald, ook zal er geen af gifte plaats hebben van motorrijtuigen- belastingkaarten en delen II voor kente kenbewijzen. Het inspectie-, registratie- en hypotheekkantoor blijft op de vrije zaterdag geopend. Juniorenvoetbal BERGEN OP ZOOM. Afdeling b. klasse II. Vosmeer 4—Tholense Boys 2 03; Dosko 8Tholense Boys 2 13; MOC 7Vosmeer 4 21. Afdeling B: klasse 1. Smerdiek 3— MOC 8 25; Smerdiek 3—Nieuw Borgvliet afgelast. Wedstrijdprogramma voor zater dag 6 mei a.s. afdeling a klasse II Tholen se Boys 2Dosko 8. Afdeling b. klasse I Smerdiek 3—S.C.W. 5. Wedstrijdprogramma op 7 mei, afdeling a klasse II Vosmeer 4— MOC 7; wedstrijdprogramma op 10 mei: af deling a klasse II Tholense Boys 2—MOC 7. KAPELLE. Op het groepsbureau van de rijkspolitie werden gedurende de maand april de volgende in de gemeen te Kapelle gevonden voorwerpen aange geven: een portemonnaie met inhoud; jasje; padvindersriem; een paar kinder schoenen en een paar kinderkousen; kin- derportemonnaie; muntbiljet; autostep; damesschort en vergulde broche. LEUKE FEESTAVOND IN 'T ANKER" VLISSINGEN. Enthousiast werd er geapplaudiseerd toen de maandags- sloepers Krikkemikkeallen de deur werden uitgezet in een van de schets jes die woensdagavond opgevoerd wer den in 't Anker, tijdens de feestavond die werd georganiseerd door het sec tiejeugdwerk „De sloep" van de Her vormde Jeugdraad. De belangstelling voor deze avond was zelfs zo groot dat alle belangstellenden onder wie vele ouders, die de verrichtingen van hun spruiten op de planken kwamen bewonderen bijna niet in de boven zaal van het clubgebouw konden. Wekenlang was er gewerkt en gere peteerd voor deze avond en met name de „Kappies" van de verschillende sloe pen, zoals „De Tjalk", „De Bruinvis", „Zeehonden", De Zeemeeuw" en de „Zeemeermin" evenals de voorzitter, de heer Hinzen hebben vele vrije uur tjes opgeofferd om deze avond tot een succes te maken. En naar het luide applaus en mede leven van de zaal te oordelen waren ze hier wonderwel in geslaagd. RUIMTEGEBREK Hoewel het enerzijds alleen maar ver heugend kan zijn, dat er zo'n grote be langstelling voor het jeugdwerk be staat, wordt het probleem van het ruimtegebrek aan de andere kant te genwoordig wel zeer nijpend. Aan het sloepenwerk doen ongeveer tweehon derd jongens en meisjes beneden de zestien jaar mee, verdeeld in verschil lende groepen, die allen moeten komen in de Noorderkapel. Veel jeugdverenigingen klagen tegen woordig over een gebrek aan belang stelling. Voor de Hervormde Jeugdraad is dit geen probleem, want sinds de op richting in 1946 is de groei zo groot dat er in 1959 al een splitsing gemaakt moest worden tussen jeugdzorgwerk, „De Globe" die onder leiding staat van de heer C. Sc'hot en „De Sloep" die zich meer op het gebied van „kerkelijk jeugdwerk" beweegt. Dit laatste houdt echter niet in dat er voortdurend een soort „kerkje ge- speeld" wordt", aldus de heer Hint zen, „want dan. zou het resultaat waarschijnlijk juist omgekeerd zijn. Er wordt integendeel juist naar ge streefd om zonder in gepreek te ver vallen de kinderen in een vrolijke en ongedwongen sfeer in aanraking te brengen met het praktisch christen dom. Vooral op het laatste wordt de nadruk gelegd", Ook de leiding levert geen problemen, want reeds zeventien jongens en meis jes dragen hieraan geheel belangeloos hun steentje bij. Vaak zijn ze zelf ver scheidene jaren lid geweest van deze groep, en wanneer ze hiervoor te „oud" geworden zijn, en er toch niet uit wil len stappen, gaan ze over tot het lei den van de groepen. Verschillende jon geren die na hun belijdenis graag iets van het christendom op een duidelijk zichtbare manier in de praktijk willen brengen, helpen eveneens mee. Soms is het enthousiasme zelfs zo groot dat ze ietsje afgeremd moet worden, zegt de heer Hintzen, die deze avond dan ook hier en daar opdook, om tussen de be drijven door de touwtjes van de alge mene regie vast in handen te houden. ZIERIKZEE. Op Hemelvaartsdag zal het Rode Kruishospitaalschip „Hen ri Dunant" een bezoek brengen aan Zierikzee. Het schip dat ligplaats zal Kiezen in de Nieuwe haven, heeft pa- tienten uit Rotterdam aan boord. Er zijn plannen in voorbereiding om de patiënten enkele verrassingen te bezor gen. Zo zal de jeugdclub „Vlijtige han den" fruitmandjes uitdelen, de leden van de vereniging van werkende vrou wen bieden de patiënten foto-boekjes van Zierikzee aan en de dames van de stedelijke Rode Kruiskolonne zullen verzendklare prentbriefkaarten van Zierikzee overhandigen. GRIJPSKERKE. De brandweer van Grijpskerke is gisteren uitgerukt op een waarschuwing dat er op de proef- boerderij in Hoogelande een schoor steenbrandje moest worden geblust. Ijlings togen de spuitgasten naar de plaats des onheils om tot de ontdekking te komen dat de melding op een mis verstand berustte. In ieder geval was het een goede oefening. AXEL. Op het terrein van de kleu terschool aan de Evertsenstraat, welke sinds enkele weken in gebruik was ge nomen, werd schade toegebracht aan de beplanting en ook de vlaggemast werd 's morgens in twee stukken aangetrof fen. MIDDELBURG. Een krediet van rond 130.000 vragen B. en W. van Middelburg van de raad voor de bouw van een bedrijfsruimte op het klein- industrieterrein ten behoeve van de N.V. Nederlandse Koeltechnische In dustrie „Fricorona". Het gemeente bestuur zegt sinds enige tijd gecon fronteerd te worden met de huisves tingsmoeilijkheden van deze vennoot schap welke zich ten doel stelt de fabrikage van koelapparaten. Het bedrijf waarvan het hoofdkan toor gevestigd is in Utrecht heeft verscheidene filialen in den lande, maar de koelapparatuur wordt uit sluitend ih Middelburg vervaardigd, van welke plaats uit de filialen wor den bevoorraad. Op het ogenblik bevinden het maga zijn en de fabrikageafdeling zich tussen de Segeerstraat en de Herenstraat. De GOES. Goes stond woens- schooljeugd over het alge dag in het teken van Veilig meen hun lesjes goed geleerd Verkeer. De leerlingen van de hadden. Deze examens worden lagere scholen uit Goes en om- afgenomen door het Verbond geving hebben hun practisch van Veilig Verkeer op de Be- verkeersexamen afgelegd, na- velanden. Het is daarom niet dat zij reeds eerder hun ken- alleen in Goes, dat de jongelui nis over het verkeer aan het getest worden op hun parate papier hadden toevertrouwd, kennis inzake de verkeersre- Aan het verkeersexamen na- gels. In de volgende weken men gisteren niet minder dan worden ook verkeersexamens 430 schoolkinderen deel. In een afgenomen in Yerseke, Ove- onafzienbare rij toonden de zande, Wissenkerke en Krui- fietsende jongens en meisjes ningen. Aan het schriftelijk onder het wakend oog van het verkeersexamen hebben 1400 Goese politiepersoneel en on- a 1500 schoolkinderen deelge- der de altijd enthousiaste lei- nomen. Op de foto is juist Dini ding van brigadier Borrie hun van Stee uit Kattendijk van kunnen in de praktijk. Vastge- start gegaan in de Beatrixlaan steld mag worden, dat de om haar rondje te rijden. reparatieafdeling, het kantoor en de showroom zijn in de Gortstraat geves tigd. De huisvesting in de Segeerstraat is slecht. Mogelijkheden voor uitbrei ding zijn niet aanwezig zodat wordt uit gezien naar een andere onderbrenging. Bedrijven als deze kunnen in de binnen stad bovendien moeilijk worden gehand haafd. Het Middelburgs bedrijf heeft onge veer 34 arbeidsplaatsen. De directie acht de onderneming niet voldoende ge consolideerd om tot grote investeringen over te gaan. Zij overweegt thans gro tere bedrijfsruimte in Middelburg of el ders te huren. Minder validen B. en W. van Middelburg vinden het van groot belang dat de n.v. voor de provinciale hoofdstad behouden blijft. Zij verklaarden zich bereid de totstand koming van een incusirienai en ae ver huur daarvan aan deze n.v. te bevorde ren. De te bouwen hal is op het klein- industrieterrein zo geplaatst dat deze steeds dienstbaar kan worden gemaakt aan een eventuele uitbreiding van de werkplaats voor minder validen. Het bedrijf verkeert ongetwijfeld in een groeiperiode. Het gebruik van diep vriescellen neemt voortdurend toe. In verband met de invoering van do vijf daagse werkweek mag toeneming van de produktie in de nabije 'toekomst wor den verwacht. HANSWEERT. In de maand april pas seerden er door het Kanaal van Zuid-Beve land 7.399 schepen, die een inhoud hadden van 3.976.365 ton. Van deze schepen waren er 4.934 geladen met een inhoud van 2.826.120 ton en 2.465 schepen van 1.150.245 ton waren ledig. Daarvan waren 4.499 geladen motorschepen van 2.095.408 ton en 1.571 ledige van 827.063 ton en 423 geladen sleepschepen van 723.957 ton en 243 ledige van 307.552 ton. Verder passeerden er 639 sleepboten en 24 coasters van welke laatste er 12 ledig en 12 geladen waren. Tot de Rijnvaart behoorden 838 geladen motorschepen van 496.210 ton en 84 ledige van 59.809 ton en 203 geladen sleepschepen van 275.139 ton en 3 ledige van 4.184 ton naar België en 649 geladen motorschepen van 402.534 ton en 86 ledige van 43.144 ton en 72 geladen sleepschepen van 101.849 ton en 2 le dige van 2.999 ton van België. Er passeerden 2.667 geladen motorschepen van 1.277.622 ton en 366 ledige van 174.614 ton en 280 geladen sleepschepen van 546.555 ton en 45 ledige van 35.591 ton naar België en 1.832 geladen motorschepen van 817.786 ton en 1.205 ledige van 652.449 ton en 143 geladen sleepschepen van 177.402 ton en 198 ledige van 271.961 ton van België. In nationaliteiten waren de schepen ver deeld in: 4.172 Nederlandse, 2.310 Belgische, 293 Duitse, 415 Franse, 183 Zwitserse, 17 Lu xemburgse, 8 Oostenrijkse en 1 Zweedse. ZIERIKZEE. Pastoor J. Dekker, die ongeveer tien jaar Zierikzee als standplaats heeft gehad, is met ingang van 12 mei a.s. benoemd tot pastoor van de St. Janparochie te Oosterhout. Hij wordt opgevolgd door Zijne Eer waarde P. Matthijssen, thans rector van het Algemeen Burgergasthuis te Bergen op Zoom. Uitvoering kinderkoor SEROOSKERKE (W). In het Ver enigingsgebouw heeft het Kinderkoor „Klimop" haar jaarlijkse uitvoering gegeven. Na de opening door de heer M. Ossewaarde werd het rijk gevarieer de programma vlot afgewerkt. De diri- gente van het kinderkoor, mej. F. Fre- gerus, heeft veel eer van haar werk ge had. Als pianist trad op de heer Arend- se uit Souburg, Na de pauze werd de operette „De verdwenen kabouter" op gevoerd. Axel in de Pinksterdagen AXEL. Op Tweede Pinksterdag wordt op het terrein aan de Wate-toren een internationaal Concours Hippique gehouden. Op derde Pinksterdag zal weer de traditionele ronde van Axel worden ver reden voor amateurs en onafhankelijken, waarvoor ieder jaar van de zijde van de renners grote belangstelling bestaat. Verder zullen op de Markt weer enkele kermisexploitanten aanwezig zijn met o.a. draaimolens, schiettent enz. Advertentie GOES. Naar wij ver nomen komt de Bergmusik kapelle uit Eisenerz in Oos tenrijk weer naar Zeeland. Deze kapelle zal in de week na Pinksteren onder meer concerten verzorgen in Kwa- dentdamme, Wolfaartsdijk, Veere en Wemeldinge. Daarnaast staat een optre den op het programma in Rotterdam en Amsterdam. Twee jaar geleden maakte dit Oostenrijkse muziekge zelschap ook een toernee door ons land en Zeeland, een toernee, die toen zeer succesvol is verlopen. De Bergmusikkapelle brengt typisch Oostenrijkse volks muziek. Een gastjodlerin zal de toernee eveneens meemaken. Zoals ook twee jaar gele den het geval was verzorgt de heer C. Meeuse uit Goes weer de algehele organisa tie. Gisteren heeft hij ons zijn plannen ontvouwd. Aan vankelijk lag het in de be doeling om een Benelux- toernee voor de Bergmusik kapelle te organiseren, maar door allerlei omstandighe den kon dit geen doorgang vinden. Wel werd de heer Meeuse overstelpt met een groot aantal uitnodigingen voor een optreden van dit eminente muziekgezelschap. Het succes van twee jaar geleden heeft vele reacties teweeg gebracht in die zin, dat een hernieuwde kennis making met de Bergmusik kapelle zeer op prijs ge steld zou worden. Het 'is thans definitief, dat de Bergmusikkapelle enkele Zeeuwse plaatsen met een bezoek zal vereren. Maar eerst is Rotterdam aan de beurt. Daar wordt het gezel schap op de zaterdag voor Pinksteren verwacht. Om één uur wordt in Rotterdam een lunchconcert gegeven in de Euromast. Nog dezelfde dag vertrekken de Oosten rijkse muzikanten naar Meerkerk, waar des avonds een concert zal worden ver zorgd. Kwadendanmie Na de concerten in deze beide plaatsen komt Zee land aan de beurt. Op eer ste Pinksterdag komt het gezelschap naar Kwaden- damme. In dit dorp wordt de Bergmusikkapelle offici eel ontvangen door het ge meentebestuur, waarna in parade-uniform een mars door het dorp wordt ge maakt. Aan deze mars neemt ook het plaatselijke muziekgezelschap „Con Af- fezzione", in Zu'ldbevelands costuum deel. In de avond uren wordt dan een concert gegeven. Op tweede Pinksterdag vertrekken de Oostenrijkers naar Andel in Noord-Bra bant, waar op deze dag een Internationaal muziekfeest wordt gehouden. De Berg musikkapelle zal in deze plaats het slotconcert ver zorgen van het muziekfes tijn. Veere Terug naar Zeeland wordt op dinsdag 23 mei (derde Pinksterdag) Veere met een bezoek vereerd. In Veere wordt op deze dag ook de ring gestoken. Vanuit dit oude stedeke zal een rond vaart naar de dam in het Veerse Gat worden ge maakt, om drie uur ge volgd door een mars door het stadje. Om v'ier uur zal het gemeentebestuur het Oostenrijkse gezelschap of ficieel ontvangen. Na een korte mars door de gemeen te in de avonduren zal in de aloude Domkerk een prome- nadeconcert worden ver zorgd. Een comité, bestaan de uit vertegenwoordigers van de V.V.V., de midden stand en de muziekvereni ging „Veere's Genoegen" zal de voorbereidingen voor het bezoek aan Veere nader ter hand nemen. Voor woensdag 24 mei staat op het programma een tocht naar Amsterdam. De Bergmusikkapelle kreeg de vererende uitnodiging om een openluchtconcert te geven oo de Dam. Aan deze uitnodiging wordt uiter aard gaarne gevolg gegeven. Daarnaast krijgen de muzi kanten volop de gelegenheid de stad 'te bezichtigen. Een rondvaart door de grachten zal onder meer deel uitma ken van het programma voor deze dag. In het Noord brabantse Andel zal over nacht worden. Vanuit deze gemeente wordt op donder dag 25 mei in de morgenu ren een tocht gemaakt naar Waalwijk, waar enkele gro te schoenfabrieken bezocht zullen worden. Wolfaartsdijk Des middags komt het ge zelschap terug naar Zee land, want voor deze dag is een bezoek aan Wolfaarts dijk in het programma op genomen. In Wolfaartsdijk, waar de Oostenrijkers twee jaar geleden zo enthousiast zijn ontvangen, zorgt het gemeentebestuur ook voor een officiële ontvangst. Dat is om vier uur des middags, Voor het concert in het fraaie Dorpshuis begint wordt eerst een mars door het dorp gemaakt, waarbij ook deze keer Oud-Sabbinge niet vergeten zal worden. Wemeldinge Dit concert staat onder aus piciën van het uniformcomi té van de plaatselijke mu ziekvereniging „Advendo". Voor vrijdag, de laatste dag van de toernee door Zee land, 'is een gevarieerd me nu samengesteld. In de morgenuren worden de land bouwbedrijven in de Wilhel- minapolder bezocht en des middags vertrekt de Berg musikkapelle naar Wemel dinge. Ook in deze plaats zorgt het gemeentebestuur voor een officiële ontvangst, die is vastgesteld op half vijf. Samen met het plaat selijke muziekkorps O.K.K. maakt de Bergmusikkapelle een mars door het dorp. En des avonds geven de Oos tenrijkse muzikanten hun laatste concert in Zeeland in de garage van de A.M.Z. Zaterdagmorgen wordt nog een bezoek gebracht aan „De Efteïing" te Kaatsheu vel en daarna reizen de Oostenrijkers via Venlo weer terug naar Eisenerz. pngetwijfeld met koffers vol indrukken (en souvenirs). A.R. Statencentrale MIDDELBURG. De AR-Statencen- trale Middelburg houdt zaterdag 13 mei des middags om twee uur in Wöhler een vergadering. Als spreker hoopt op te treden partijvoorzitter dr. W. P. Berg huis. Het referaat heeft als titel „Met onze politieke opdracht de toekomst in". NIEUWVLIET. Tijdens de raads vergadering van Nieuwvliet werd mede deling gedaan van een beslissing van de minister van binnenlandse zaken en van financiën, dat in 1960 het basisbedrag per inwoner van de algemene uitkering uit het gemeentefonds is verhoogd met 19,35, wat betekent dat over 1960 een verhoogd bedrag is ontvangen van 14.069. Naar aanleiding van een schrij ven van de classicale commissie voor bijzonder kerkewerk, gezinsvorming en maatschappelijk werk der Ned. Herv. Kerk in West-Zeeuws-Vlaanderen werd over 1960 een subsidie uitgekeerd in het exploitatietekort van 104.45. Zonder hoofdelijke stemming werd aan de sa menwerkende verenigingen op het ge bied van de sociaal-pedagogische zorg voor geestelijk minder validen een ge meentelijk subsidie van tien cent per inwoner per jaar toegekend. Desgevraagd deelde de voorzitter wethouder Abr. Brakman, mee, dat er een nieuwe regeling op komst is voor de huisvuilophaaldienst. Er zijn plannen om te komen tot de stichting van een zgn. huisvuilverbranding. Bestelauto over de kop TERNEUZEN. Woensdagavond om kwart over zeven gebeurde op de Koe- e,en onSeluk- J- J- de F. uit Zaam- slag kwam met zijn vrachtauto, gela- nw, kolenslakken, gereden van Terneuzen naar Othene, Uit tegenover gestelde richting naderde een bestel auto, bestuurd door C. T. K. uit Ter neuzen. Op het naast de rijbaan lopen de fietspad naderde een wielrijdster f weg ter PLatse erg smal is en het wegdek bedroevend slecht eist hei, passeren een nauwkeurige manoeu vre Er gebeurde bij het passeren mets, maar daarna geraakte de bestel- auto met de wielen in de zachte berm, begaf zich steeds verder van het smal le pad en sloeg uiteindelijk over de kop, aan de voet van de dijk terecht komend. De bestuurder liep wonder bo ven wonder geen letsel op. De zeer zwaar beschadigde auto moest worden weggesleept. ZIERIKZEE. Dat de modeshow sterk in trek blijft bij velen, werd wel bewezen in Concordia waar de firma sd?and h a3'" jaarllikse show van L .,e.n sportkleding hield Alle modellen die geshowd werden stom den op internationaal peil. Vier manne- Wedfi t0n°nd?n met de sP°^ve hr-tlni. teenagerkleding werd ge- wn d°or Zierikzeese jongelui. De Y?n 1830 tot heda" hadden veel belangstelling. Na afloop werd een ]udo-demonstratie gegeven. Raad Nisse vergadert NISSE. De raad komt dinsdag 9 7= otln vergade"ng bijeen. Op de agen- aan de"so i verlenen van subsidie aan de sociaal-pedagogische '/lira geestelijk minder valide personen en de wijziging van de verordening nr. w bouwen en bewonen van de fero'enfe*

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 5