Vijfhonderd gulden geëist tegen directeur gemeentewerken Goes Rijkspolitie met speciale verkeersongevallenwagen ZWITSAL In Sint-Annaland verrijst een moderne graansilo Verdediger: Gemeentebestuur verantwoordelijkvrijspraak V? RENAISSANCE MOEDER WORDEN... De heer W. Fase geïnstalleerd als nieuwe directeur Balamur Tegenstrijdig Hulp Diefstal dekking verhuizingskosten Gey ser Requisitoir Burgemeester Geuze 65 jaar Benoeming burgemeester in grotere plaatsen moet prevaleren Expositie „Zo tekenen Jeugdnatuur wachters" Nieuwe uniformen voor O.K.K. Restauratie van Lutherse Kerk komt in zicht Waarom in Terneuzen geen Koninginnedag? Houtwormen worden vergast TWEE NOVITEITEN OP ZEEUWSE WEG Assistent-monteur voor technische controle Youth for Christ- rallye te Goes Afscheid mevr. Vermeulen Intrede ds. Coenraad in Den Haag „Zeeland presenteert" op 8 september C. Geervliet 40 jaar bij chr. onderwijs Koster jubileerde Hengelsportvereniging in Wolf aartsdijk Sluiskil maakte bange uren door Bravourrijden leidde tot ongeluk Bevordering en overplaatsing Vrijdag 5 mei 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. MIDDELBURG. De verschryvingsaf faire by de gemeente Goes, die intern by het bestuur van deze gemeente tot grote span ningen heeft geleid en tot een zeer geruchtmakende zaak is geworden, met als klimax op bestuurlijk gebied een raadsvergadering waarin de drie wethouders aftraden, heeft gisteren een vervolg gevonden op de zitting van de Middelburgse rechtbank. De directeur van ge meentewerken, de heer J. O., moest terechtstaan verdacht van het plegen van valsheid in geschrifte en het aannemen van een geschenk. Mede dank zy de voortreffelijke leiding van de president van de rechtbank, mr. P. v. Empel, droeg deze behandeling een zeer waardig karakter, hoewel de spanningen by het bestuur en in het beambten- korps van de gemeente Goes naar voren kwamen, op een wyze die niet zonder tragiek was. De officier van justitie, mr. T. Lebret, eiste tegen de verdachte een geldboete van vijfhonderd gulden, subsidiair vijftig dagen hechtenis. De heer O. werd ten laste gelegd dat hij betalingen had doen verrichten,ter wijl hij zou hebben geweten dat tegen over deze uitgaven geen normale dien sten ot leveranties stonden en dus „ver schrijving" plaatsvond. De heer O. zou betalingsstukken hebben gepara feerd die moesten dienen om deze ad ministratieve manipulaties mogelijk te maken. De schilder De G. in Goes moest van de gemeente een bedrag van achtdui zend gulden hebben voor geleverd werk aan de aula. Het bedrag dat de raad beschikbaar had gesteld voor het bou wen van deze aula, was echter reeds ruim overschreden en daarom kon de schilder aanvankelijk zijn geld niet krijgen. De administrateur van de dienst gemeentewerken, de heer W. R., legde toen de heer O. een nota ter pa rafering voor en de directeur parafeer de. De heer O. zei gisteren voor de rechtbank af te zijn gegaan op de para fen van zijn ondergeschikten, want ook de opzichter, de heer J. de D., had de ze nota geparafeerd. De directeur zei niet te hebben geweten dat de achtdui zend gulden verband hielden met de betaling voor de aula, doch dacht dat het bedrag betrekking had op allerlei andere werkzaamheden die de schilder voor de gemeente Goes had verricht en dat deze achtduizend gulden daarop een voorschot waren. Tegenover deze verklaring van de heer O. staat de beëdigde verklaring van de administrateur R. die beweerde vooraf met de directeur te hebben be sproken dat de meerdere kosten van de aula verschreven zouden worden. Het blijkt dat de opzichter De S. daarvoor aanvankelijk niets voelde doch nader hand toch omdat hij meende dat O. op de hoogte was zijn paraaf had gezet. Dan was er nog een betaling aan twee aannemers in Goes, van V. en De B. Zij hadden een bedrag van ruim 6000 te vorderen waarvoor echter ook geen begrotingscrediet was. De betonfabrikant S. uit LeeuweOórp bleek echter medewerking te willen verlenen toen hij werd bezocht door de administrateur R. en de technisch op zichter de D. Hij stelde hem voor een nota voor de levering van straatklin kers te schrijven tot een bedrag van ruim 6000 en het geld aan de aanne mer te betalen. De fabrikant wilde wel helpen;hij dacht nl. dat de directeur van gemeentewerken achter het plan stond en zag er slechts een kwestie van hulpverlening in om een lastig administratief obstakel te omzeilen. Op dit punt waren er gisteren weer tegenstrijdige verklaringen. R. hield bij hoog en laag vol dat hij met de directeur had besproken via een gefingeerde rekening van de betonfabrikant het bedrag uitbe taald te krijgen door de gemeente- Politierechter Middelburg MIDDELBURG. Te hoge kosten voor een op til zijnde verhuizing dreven de Vlissingse drukker J. J. B. tot dief stal. Hij nam, om zijn eigen financiële nood te lenigen, op diverse tijdstippen in november geld van zijn werkgever weg. Voor diefstal stond hij hij de po litierechter in Middelburg terecht, waar hij een maand voorwaardelijke gevan genisstraf tegen zich hoorde eisen met twee jaar proeftijd, f 50.— boete of tien dagen hechtenis en onder toezichtstel- ling van de reclassering. Het vonnis was conform. Een diefstal van heel wat minder ernstige aard pleegde de Vlissingse wa terklerk D. K., die op 18 maart op het Jaagpad in Middelburg vijf takjes van aan de gemeente toebehorende struiken plukte. Dat kwam hem op een boete van 25.- of vijf dagen, zulks conform de eis. te staan. Eer. woordenwisseling was de inlei ding tot een geval van mishandeling op 5 april in Vlissingen. De betonvlechter J F. vond dat zijn vrouw werd be dreigd door een zekere C. en na enige woorden over en weer, stompte hij hem in het gelaat, waarbij C.'s bril sneuvel de en hij bloedend gewond raakte. De officier van justitie, mr A. W. Rosingh, eiste 25.-- of vijf dagen, het vonnis luidde aldus. In kennelijke staat van dronkenschap bevond zich de Vlissinger J. V. op 1 april, toen hij met zijn motorfiets tegen een stilstaande auto aanreed. De offi cier zei, dat V. al meer voor dronken schap was veroordeeld en eiste een week onvoorwaardelijk en zes maanden ontzegging van de rijbevoegdheid voor motorrijtuigen. Mr. A. W. Thöne, de po litierechter, maakte daar veertien da gen voorwaardelijk van met drie jaar proeftijd en vier maanden ontzegging. De Middelburger J. verkeerde op 23 maart in zijn woonplaats eveneens on der invloed, toen hij op de Bierkaai met zijn bromfiets twee voetgangers aanreed. Conform de eis kostte hem dat 60,-- of twaalf dagen. De Vlissingse brander J. A. de P. reed op 1 april in zijn woonplaats on der invloed op zijn fiets. Ook hier luid de het vonnis conform de eis 60,-. ontvanger, maar O. ontkende met even grote stelligheid van de mani pulatie te hebben geweten. Toen ik, aldus de heer O. de nota van de straatstenen parafeerde dacht ik dat deze klinkers werkelijk waren geleverd. De betonfabrikant zei als getuige dat de ambtenaren van S. en R. hem hadden bezocht en dat was besloten de betalingsmoeilijk heid op te lossen met een gefingeer de nota. De fabrikant is leveran cier van de gemeente Goes. De president tot O.U loochent beslist vooraf met de administrateur R, te heb ben gesproken over een gefingeerde no ta? O.: Ja. Naderhand werd R. als getuige ge hoord. Hij verklaarde de manipulatie met de directeur te hebben besproken en ook de ambtenaar de D. een precies man zoals ter zitting bleek te hebben bewogen in opdracht van O. een onjuiste nota te paraferen. President: U houdt dit on ede vol? R. Ja edelachtbare. De president viel scherp uit tegen de ze getuige die hij verweet als admi nistrateur zijn zaken niet in goede orde te hebben gehouden. U had moeten waarschuwen maar u hebt gespot met de eisen van een goede administratie, voegde de president de getuige toe. Het bleek dat R. in zijn vrije tijd te gen vergoeding administratief werk ver richtte voor de schilder de G. die 8000 van de gemeente had te vorderen. Voor het verrichten van dit werk had hij niet de toestemming van zijn directeur. De president stelde de verklaring en van de verdachte en van de adminis trateur zeer scherp tegenover elkaar. „Een van u beiden staat hier te lie gen", zei hij. Als getuige werd verder nog gehoord de ontvanger van de gemeente Goes A. J. K. die zei dat hij op geparafeerde betalingsbewijzen af ging, een normale zaak overigens. De chef van de financiële afdeling J. J. H. vertlelde iets over de betalings techniek. De opzichter de D. verklaarde een niet juiste nota te heibben geparafeerd omdat de administrateur hierop bij hem had aangedrongen en hij dacht dat de directeur ermee op de hoogte was. De technisch ambtenaar A. van S. zeide aanwezig te zijn geweest bij het bezoek aan de betonfabrikant die was verzocht een gefingeerde nota in te le veren. Hij zei van de directeur te heb ben gehoord dat het zaakje in opdracht van de directeur moest worden opge knapt. Voorts werd O. ten laste gelegd dat hij van de firma T. uit Goes een nieuwe geyser ten geschenke had aangenomen. O. verklaarde dat deze geyser diende ter vervanging van een defect apparaat en dat hij aanvankelijk de nieuwe iet* wat luxueuzere geyser had geweigerd. De schenker drong echter sterk aan op accepteren en liet de geyser in het huis van O. zitten. De directeur van de fir ma T, bevestigde deze lezing. De raadslieden legden schriftelijke verklaringen over waaruit bleek dat O. meermalen aangeboden geschenken had geweigerd. De aannemer J. J. G te Groningen verklaarde gisteren voor de rechtbank in 1959 sigaren en bon bons teruggezonden te hebben gekregen van O. De heer H. C. van der V. hoofdcom mies ter secretarie ontkende dat er in Goes knoeierijen bij schoolbouw waren geweest, zoals weieens is beweerd, en de gemeentesecretaris M. J. T. zei dat B. en W. van Goes indertijd een beter afgewerkte aula wilden hebben dan waartoe aanvankelijk aan O. opdracht was gegeven. Daardoor waren de kos ten gestegen, meende de -gemeentese cretaris, en. daaruit moet de kostenover- schrijding worden verklaard. De Officier van Justitie hechte veel waarde aan de getuigenverklaring van de administrateur S. die hij als basis van zijn bewijsvoering gebruikte. Hij achtte valsheid in geschrifte bewezen en vond het aannemen van de geyser ontoelaatbaar voor een ambtenaar. Mr. Voor uw advertentiepdrachten fii76 en W. J. de Hoop, wiMMteaat 15 Middel burg, tlefoon 011804676. Kwestie-Middelburg DEN HAAG. Voor de gemeente Middelburg kleven er inderdaad bezwa ren aan dat de burgemeester, na een ambtsvervulling van drie jaren, thans benoemd is tot burgemeester van Amers foort. Maar ook in het verleden heeft het belang van een voorziening in de vacature van burgemeester in een gro tere gemeente moeten prevaleren bo ven de belangen van de vertrek-gemeen- te. Dit antwoordde minister Toxopeus op vragen van het Tweede Kamerlid J. H. Scheps (soc.). Van een ombuiging van het beleid in zake benoemingen van burgemeesters is geen sprake. De minister zegt voorts het wel aannemelijk te achten dat in Middelburg van het vertrek van de bur gemeester met verwondering is kennis genomen. TERNEUZEN. Vandaag en mor gen zal in Terneuzen in een lokaal van de r.k. jongensschool, ingang Meidoorn- straat, een tentoonstelling worden ge houden met alt titel ,,Zo tekenen Jeugd- natuurwachers". Op deze expositie is een interessante collectie bekroonde en eervol vermelde tekeningen bijeenge bracht, vervaardigd door Jeugdnatuur- wachters van tien lagere scholen te Ter- neuzen en Sluiskil. De tentoonstelling zal geopend zijn van 14 tot 19 uur, zij is gratis toegankelijk. Op vrijdag 12 en za terdag 13 mei zullen de tekeningen te bezichtigen zijn in het jeugdgebouw ,,De Ark" aan de Louisastraat te Sluis kil (geopend van 15 tot 19 uur). AAGTKERKE. Temidden van/ een bloemenschat en vele'andere ge schenken heeft burgemeester J. Geu ze gisteren zijn vijf en zestigstever jaardag gevierd. Dit betekent dus dat Aagtekerke met ingang -van van daag een A.O.W.-bürgemeester heeft. De Aagtekerkenaren behoeven ech ter nog geen afscheid te nemen van ljun burgervader, die nu zeven jaar aan het hoofd van de gemeente staat. De heer Geuze begon zijn gemeen telijke loopbaan op 25-jarige leeftijd op de gemeentesecretarie in Scher- penisse, vanwaar hij vertrok naar Nieuw-Vossemeer. In 1932 werd hij benoemd tot burgemeester van Wis- 6enkerke, waar hem in 1945 eervol ontslag werd verleend. Tot 1954 was de heer Geuze ontvanger-griffier van negen polders en waterschappen op Noord-Beveland. „Het is me in de periode dat ik nu in Walcheren ben ontzettend mee gevallen, ik zou hier niet meer weg willen", vertelde de heer Geuze ons gisteren. Dat de burgemeester ook bij de bevolking geliefd is bleek wel uit de enorme hoeveelheid geschen ken en wensen. Gisteravond brachten verschillende deputaties van plaatselijke vereni gingen een bezoek -aan hun jarige burgervader. Vanavond zal de mu ziekvereniging een serenade brengen. Het meest in zijn schik toonde de heer Geuze, die een groot paarden liefhebber is, zich met een geheel met de hand gesneden volbloed Bel gisch paard in draf, dat hem werd geschonken door de raad en het ge meentepers oneel. BORSSELE. De muzikanten van O.K.K. zijn voor de eerste maal in nieu we uniform opgetreden. Na een toe spraak door burgemeester P. J. Domi- nicus, die beantwoord werd door de voorzitter van de muziekvereniging, de heer M. F. Boogert, werden de nieuwe uniformen symbolisch overgedragen. Het geheel gaf een verzorgde indruk. Bij deze gelegenheid werd de heer C. L. de Keyzer tevens gehuldigd in verband met het feit, dat hij 50 jaar als wer kend lid aan de muziekvereniging is verbonden. -Israël ,„»aoi vroeger en nu KLOETINGE. Voor de afdeling Kloetinge van de Ned. Chr. Vrouwen bond sprak ds. K. W. Slik uit Wemei- dinge over het onderwerp: „Israël vroe ger en nu". De boeiende lezing ovgr het leven der Joden en over de onderlinge eensgezindheid werd met grote belang stelling gevolgd. In de volgende verga dering op woensdag 7 juni a.s. zal ds. E. Jansen uit Goes spreken over het on derwerp: „Christendom en cultuur". Geslaagden zieken verpleging GOES. Voor het in het Gasthuis te Goes gehouden examen voor het diplo ma ziekenverpleging A slaagden de vol gende zusters: F. van Baal, Schoondij- ke, J. B. de Goffau, Krabbendijke, J. M. de Munck, Yzendijke, E. G. Naye, 's Heer Arendskerke, L. B. Sanderse, Goes, J. W. Sinke. Yerseke, B. van Vegten, Harskamp. In de maand april werd bij de rijkspostspaarbank te Wemeldinge inge legd voor een bedrag van 16.882,73. Terugbetaald werd 16.021,38. In deze maand werden twee nieuwe boekjes uitgereikt. Lebret eiste een boete van 500 of 50 dagen hechtenis. Mr. du Croo en mr. Wieringa, de verdedigers, hielden elk een pleidooi waarin zij betoogden dat B. en W. van Goes een overschrijvingspolitiek wilden en daarvoor verantwoordelijk waren Zij trokken de geloofwaardigheid van de getuigenverklaring van de adminis trateur in twijfel mede omdat deze naar hun mening voor de recherche en de rechter-commissaris afwijkende ver klaringen had afgelegd. Zij kwamen in hun verdediging tot de conclusie dat de heer O. in het naar hun mening te la ken spel van het Goesche gemeentebe stuur is misbruikt en dat voor de ten- lastegelegde vervalsing ontslag van rechtsvervolging en voor het aanne men van geschenken vrijspraak moet volgen. De rechtbank zal 18 mei uitspraak doen. MIDDELBURG. De restau ratie van de Evang. Lutherse Kerk aan de Bree in Middelburg komt in zicht. De minister van onder wijs, kunsten en wetenschappen heeft via Monumentenzorg sub sidie toegekend. Deze subsidie is inmiddels bij Gedep. Staten en bij de gemeenteraad aangevraagd. Ook is om geld verzocht bij de synodale commissie. Evenwel zullen ook de gemeenteleden zelf het een en ander -moeten bijdragen. Daartoe is een werkcomité gevormd, dat ■binnenkort de plannen bekend zal ma ken. Eén actie is reed's gestart: een oud papieractie, die echter niet huis-aan- huis zal worden. Ds. W. F. ten Rouwe- laar verzoekt iedereen die oud papier heeft eens langs de Bree te komen en daar de spullen af te geven aan kosterij of pastorie. De papieren verzameling wordt dan achter in de kerk opgestouwd om daarna verkocht te worden. Advertentie TERNEUZEN. In Terneuzen heerst bij vele inwoners grote ontevredenheid over het niet vieren van Koninginnedag in hun woonplaats. Opmerkelijk is het dat die dag in de meeste steden en dor pen van ons land feestelijkheden worden gehouden. Terneuzen was een van de weinige plaatsen waar Koninginnedag ongemerkt voorbijging, het kleine con cert op de markt door de harmonie er buiten gelaten. Kan een plaats van ruim 16.000 inwoners het niet opbrengen op zo'n dag feest te vieren? Zelfs niet voor de schoolkinderen? Hiervoor moeten toch geen -grote bedragen worden uitge geven. Kleine prijsjes vragen geen han den vol geld, maar de kinderen hebben er een prettige dag door en, Koninginne dag zal voor hen, evenals dit het vroe ger voor de ouderen was, een dag van blijdschap worden. Hopelijk wordt er het volgende jaar iets in die richting gedaan. ZOUTELANDE. De Nederlands Hervormde Kerk wordt deze week met s bewerkt om te trachten de hout worm, die zo overvloedig voorkomt in de balken en het dak, te verdrijven. Om deze reden zal er a.s. zondag geen dienst zijn in de kerk maar in het Ver enigingsgebouw „Middendorp". Daar de gereformeerd Vrijgemaakte kerk gere geld dienst houdt in dit gebouw zullen de diensten van de Ned. Herv. Kerk plaats hebben om 9 en 7 uur. Om 7 uur wordt de jeugddienst gehouden. Ds. Wapenaar zal spreken over „Zondags viering". Na afloop is er gelegenheid tot discussie. De collecte voor het Reumafonds heeft te Borssele 38,69 opgebracht. MIDDELBURG. De rijkspolitie in Zeeland confronteert deze dagen de weggebruiker met twee nieuwigheden. Ten eerste doet een nieuwe wagen zijn intrede: namelijk een technische patrouillewagen (t.p.w.), die als voor naamste taak heeft assistentie te ver lenen bij het behandelen van ongeval len op de weg. En als tweede novi teit krijgt de Zeeuwse weggebruiker te maken met een functionaris, die als assistent-monteur van de wagen commandant der t.p.w., hoofdzakelijk zijn bezigheden op het technische vlak heeft, maar, aangezien de assistent tevens onbezoldigd rijkspolitie-ambte- naar is, kan de verkeersovertreder ook van deze in het grijs gestoken man processen-verbaal verwachten. Deze assistenten zijn ervaren en gedi plomeerde monteurs, die een opleiding van drie a vier maanden hebben ge had, voornamelijk op het politionele vlak, en hebben overigens dezelfde bevoegdheden als de rijkspolitie-amb- tenaren. Zij hebben dezelfde blauwe broek en witte koppel maar alleen hun jasje en pet zijn grijs. Vanaf 1946 heeft de rijkspolitie getracht een aan alle eisen voldoenende onge vallenwagen te vinden. Geruime tijd hebben stationcars daarvoor gediend, maar deze voldeden ten slotte niet he lemaal. De Citroën werd ideaal be vonden en deze blauw-wit geruite wa- Advertentie GOES. De afdling Goes van de Youth for Christ organiseert op zaterdag 6 mei, des avonds om acht uur, een rally e in de kantine van de nieuwe ambachtsschool. Ds. Sj. Zijlstra uit Eindhoven zal op deze bijeenkomst het woord voeren. En verder werken aan dit programma mee de zingende zusjes, Herman Kloppenburg, zanglei der en Guus Hoddenbagh, hammondor gel. BELLAMYPARK 46-48 - VLISSINGEN TERNEUZEN. Tijdens een .verga dering van de federatie voor vrouwelij ke vrijwillige hulpverlening in de vriend schap nam mevrouw Vermeulen-Maarse afscheid wegen drukke werkzaamheden. Mevrouw Vermeulen heeft sedert enke le jaren het presidentschap vervuld. Mevrouw Rijpstra-Knook dankte het scheidende lid voor Ihefc vele dat zij voor de federatie heeft gedaan. Haar woorden gingen vergezeld van bloemen. De collecte voor de Scholen met de Bijbel heeft te Bruinisse 875 en te Tholen 59.91 gulden opgebracht. Advertentie Dit it dc titel van het nieuwe boek van Dr.W. de Kok. Alles over zwangerschap, geboorte, babyverzorging en kleuter- opvoeding. Dit waardevolle boek (184 pagina's In fraaie ontslag) krijgt U ten geschenke bij aanschaffing van een BABYSET DE LUXE M SINT-ANNALAND. Wie in de richting van de gemeente Sint- Annaland rijdt ziet al van ver een Vreemd, rechtlijnig bouwwerk voor zich opdoemen. Het gebouw valt direct op door de moderne architectuur. Het complex vormt de in aanbouw zijnde graansilo van de coöperatieve Aan- en Ver koopvereniging „Eiland Tholen". Deze graansilo wordt gebouwd op het nieuwe haventerrein. De nieuwe silo kan 1500 ton graan bevatten, te verdelen over tien droog- cellen. Zodra het graan van het land komt wordt het gestort en langs me chanische weg naar de cellen gebracht. Het graan kan opgeslagen worden tot op het moment, dat een koper is ge vonden. Dan wordt het produkt per as of per schip vervoerd. Daar de stand plaats van de silo zich in de onmiddel lijke nabijheid van de nieuwe haven bevindt wordt het laden in sterke mate vergemakkelijkt. Hiervoor is een grote Montrolleybaan aangebracht. Het is te begrijpen, dat aan de fun dering van een dergelijk massaal bouw werk hoge eisen gesteld worden. Aan gezien de silo op het opgespoten schor is gebouwd werd de fundering verste vigd met 167 vibropalen met een lengte van 25 meter. Zo'n vibropaal is op zich EINDLES CHR. LAGERE LANDBOUWSCHOOL MIDDELBURG. Burgemees ter B. H. G. ter Haar Romeny gebruikte een variant op een Z.L.M.-ten toonstellingsslogan bij de installatie van de heer W. Fase als directeur van de Middelburgse Chr. Lagere Landbouwschool. Hij sprak van de slogan „Delta einde eerste fase" en maakte daar „Mid delburg begin nieuwe fase" van. Dit alles in zijn functie als voor- GOES. Naar wij vernemen zal de scheidende predikant van de Ned. Her vormde Gemeente Goes, ds. J. W. Coenraad, op zondag 14 mei a.s.' zijn intrede doen te 's-Gravenhage. De be vestiging en intrede zal plaats hebben in één dienst des middags om vier uur in de Bethlehemkerk aan de Laan van Meerdervoort. Als bevestiger zal optre den ds. W. Dijckmeester te 's-Graven- hage, voorheen te Middelburg. YERSEKE. De opening van het oester- en mosselseizoen onder het motto Zeeland presenteertv zal dit jaar in Yerseke gebeuren op vrijdag 8 september. Alle verenigingen op het gebied van oesters, mosselen, kreeften en conserven zullen aan deze dag/ die in de loop der jaren een zeer goede bekendheid, tot zelfs buiten onze landsgrenzen, heeft verworven, hun mede werking verlenen om de openingsdag van het seizoen zo goed mogelijk te doen slagen. Ook zullen weer van de partij zijn de sport- en jeugdverenigin gen. Het produktschap voor vis en visprodukten heeft eveneens alle steun toegezegd. zitter van de commissie landbouw onderwijs van de Z.L.M. Hij zei dat de heer Fase sinds 1951 hoofd van een zusterschool in Oudelan- de was geweest en nu de taak over moest nemen van een directeur, die gedurende 21 jaar en sinds de oprich ting de Middelburgse school leidde. Hij bedoelde daarmee de heer J. K. Voogd, die sinds half november van het vo rige jaar ernstig ziek was. Burgemeester Ter Haar Romeny zei verder dat de benoeming van de heer Fase samenviel met de bestaande nieuwbouwplannen voor de school en dat zodoende van een ware vernieuwing sprake was. Onder de sprekers die de nieuwe di recteur gelukwensten bevonden zich o.m. wethouder J. S. Hoek van Middel burg en de heer W. Cevaal, voorzitter van de Kring Walcheren der Z.L.M. Aan deze installatie was een openba re eindles van de school voorafgegaan, ,die door de voorzitter van de commis sie van toezicht, de heer W. de Buck, werd geopend. Hij deelde mee dat 21 iongens het diploma hadden behaald. Dé heer Ter Haar Romeny deelde de ze met een persoonlijk woord aan de jongens uit. Sprekers waren de directeur van de Coöperatieve Vereniging Eiland Wal cheren, de heer H. J. Ikkink, de heer J. Goedbloed namens de ouders en de heer Js. Vos namens de Kring Walche ren. Aan de beste leerlingen, J. Wisse en P. Goedbloed, werden boekenbonnen geschonken, waarna de jongens ook het plaatsvervangend hoofd van de school, de heer J. de Jong met een boe- kenbon verrasten. De geslaagden waren: J. Wisse, C. Boo- gaart en J. C. Koppejan uit Meliskerke, P. Goedbloed en K. Marinisse uit Sint-Laurens, K. Wielemaker, W. Verhage en J. Brasser Uit Koudekerke, M. Geuze, J. J. Minderhout en J. A. Janse uit Middelburg, C. van der Rreke uit Souburg, P. Louws en A. van Sluis uit Biggekerke, P. J. van Loenen uit Vlis singen, J. P. Kodde uit Nieuw- en Sint-Joos- land, P. Versluis, F. de Witte en G. de Bree uit Zoutelande, J. S. Meyers uit Seroosker- ke en W. van Belzen uit Ritthem. al een wonder van vernuft. Een lange stalen buis, waaronder een losse geslo ten stalen voet is aangebracht, wordt in de bodem gedreven en volgestort met beton. Daarna wordt de stalen mantel weer omhoog gebracht. De beton met de stalen voet blijft in de bodem achter en verhardt daar tot een element, waar op gebouiwd kan worden. Aangenomen mag dan ook worden, dat met dergelij ke voorzieningen de silo gevrijwaard zal blijven van verzakkingen. Het geheel zal eind van de maand vol tooid zijn. De nieuwe oogst zal dan voor een groot deel in de nieuwe graansilo ondergebracht kunnen worden. Aangren zend zijn een kantoor en een kunstmest- loods gebouwd met een oppervlakte van 450 vierkante meter. Over het geheel genomen een fraai bouwwerk, dat door goede samenwerking zijn voltooiing na dert. VLISSINGEN. Maandag was het veertig jaar geleden, dat de heer C. Geervliet, hoofd van de iPrins Bernihard- school te Vlissingen, het feit herdacht, dat hij zijn loopbaan bij het christelijk onderwijs begon. Dit was de reden, waarom leerlingen en personeel der school, samen met het Bestuur der schoolvereniging en inspec teur A. A. Leenhouts zich in de morgen van de tweede mei verzamelden, om de heer Geervliet met deze feestdag geluk te wensen. Onder leiding van het personeel brach ten de leerlingen een afwisselend pro gramma, onderbroken door gelukwen sen, uitgesproken door de heer Jobse namens 'het schoolbestuur en de heer Leenhouts. Tevens werden aan de heer Geervliet door leerlingen en personeel geschenken overhandigd, terwijl hij van het Bestuur een enveloppe met inhoud mocht ont vangen. AAGTEKERKE. De heer F. Kod de herdacht het feit dat hij 25 jaar geleden als koster in dienst van de N.H. Kerk kwam. De jubilaris werd met zijn echtgenote ontboden in de consistoriekamer waar hij werd toegesproken door de Pres- Kerkvoogd de heer J. Moens. Tweede spreker was de plaatselijke predikant ds. L. H. W. Theunissen, die mede namens de kerkeraad de heer Kodde dankte voor al het werk dat hij gedurende deze tijd in het belang van de kerk en de gemeente had gedaan. Beide sprekers boden de jubilaris een enveloppe met inhoud aan, terwijl de echtgenote van de heer Kodde namens beide colleges een bloemstuk kreeg aangeboden. Ook van de jeugdvereni gingen kreeg de fam. Kodde een bloem stuk. WOLPHAARTSDIJK. Onder de be naming visserij- en hengelsportvereni ging ,,De Zandkreek" werd in het Dorpshuis een vereniging opgericht, die zich ten doel stelt de visserijsport in het algemeen en de hengelsport in het bijzonder in de thans van de zee afge sloten Zandkreek tot ontwikkeling te brengen. Reeds thans telt de vereniging 22 leden. Men hoopt reeds dit seizoen enkele onderlinge wedstrijden te orga niseren, terwijl toetreding tot de Alge mene Nederlandse Hengelaarsbomd wordt overwogen. Uit de vergadering werd een voorlopig bestuur gekozen, be staande uit de heren I. D. Westveer, R. Moerman, M. den Engelsman, L. A. van de Kreeke en J. Stroo, allen te Wolpha arts dijk. gentjes zullen binnen afzienbare tijd een vertrouwd en gewaardeerd beeld op de Zeeuwse weg worden. Zij hebben de volgende taken in volg orde van belangrijkheid: 1. assisteren bij verkeersongevallen, 2. het uitvoe ren van technische controle op voer tuigen, 3. observatie, 4. het eventueel bij drukte regelen van verkeer en 5. patrouilleren in het eigen vak. Goed uitgerust De f.p.w.'s zijn zeer goed uitgeruste wagens, die alle mogelijke hulpmid delen op de meest makkelijke en minst ruimte in beslag nemende wijze met zich mee voeren. Men kan het zo gek niet bedenken of de auto heeft het bij zich: een grote sortering van allerlei sleutels en tangen voor de werkzaamheden van de assistent, een bureautje en stoe len voor het verhoren van mensen, een schrijfmachine, een kleine dac- tyloscopische uitrusting, een water bak, een mobilofoon, trek- en sleep kabels, dreggen, allerlei soorten ver keersborden. enz. enz. Op de wagen kan in het donker eea Eisenmannlamp met oranje-geel rond draaiend licht worden geplaatst en ook de rubberkegels en de buizenbar ricade met verkeersborden kunnen met deze lampen in het duister zicht baar worden voor aankomend ver keer. Verder ontbreekt ook een E.H. B.O.-trommel uiteraard niet en is ook een hydraulisch uitdrukapparaat (het enige zware gereedschap dat de auto vervoert) aanwezig. Efficiënt In Zeeuws-Vlaanderen rijden twee t.p.w.'s en de rest van Zeeland wordt met twee andere van deze nuttige wagens vanuit Middelburg bestreken. Het aantal assistenten voor twee wa gens bedraagt vijf, ofschoon er nu nog maar twee beschikbaar zijn. De wa gens waarmee de verkeersgroep van de Middelburgse rijkspolitie rijdt, dra gen de nummers 36 en 37. Zij komen slechts bij zeer ernstige verkeersonge vallen op Schouwen-Duiveland, alwaar een semi-verkeerswagen, de zaken op verkeersgebied regelt. Tholen en Sint-Filipsland vallen onder de verkeersgroep In Breda wat ver keersongevallen betreft. Dat sluit echter niet uit dat via overleggingen per mobilofoon de wagens 36 en 37 in gevallen van nood ook daar dienst doen. Het komt er dus op neer dat op de meest efficiënte en met alle omstandigheden rekening houdende manier de situatie op de weg wordt geregeld en verkeersongelukken het hoofd geboden. SLUISKIL. -De bevolking van Sluiskil heeft gisteren enkele angstige uren beleefd. Een vierjarig meisje vertelde, dat een kindje gekleed in. een blauw jurkje met korte mouw tjes, in de leiding nabij de Bovenweg was gevallen. Onmiddellijk werd de politie telefonisch gewaarschuwd, die met reddingsmateriaal intensief in de vier gaten van de duiker begon te dreggen. De politie van Terneuzen, waarvan te Sluiskil juist enkele men sen aanwezig waren, hielp daarbij, evenals vele omstanders. Het meisje, dat werd ondervraagd, deed telkens hetzelfde verhaal en wees herhaalde lijk de plaats aan waar het door haar genoemde kindje te water zou zijn ge raakt. Ouders van kinderen gingen dodelijk ongerust hun kinderen zoeken en het meisje aan wie men aan de hand van de beschrijving van de peu ter had gedacht, werd later slapende in een stalletje van de buren aange troffen. Intussen gingen de opsporingswerk zaamheden in de leiding voort. Iemand van rijkswaterstaat begaf zich voorzien van lieslaarzen in de modderige gracht, maar alles zonder positief resultaat. Pas later is geble ken dat de kleine die het ongeluk zou hebben zien gebeuren voor het naar school gaan door een tante van de duikerhelling was gestuurd, waar zij met drie andere kinderen aan het spelen was. Daar er geen aangifte van vermissing is binnengekomen, moet worden aangenomen dat het meisje over een te -grote fantasie be schikte. SOUBURG. Op het Jaagpad recht voor het zwembad gebeurde gisteren omstreeks half vijf een ongeluk. Een groepje scholieren kwam per fiets uit Middelburg. Een van hen, de 14-jarige Hans Tienpond uit Vlissingen haalde enkele vrienden in, die hij voorbij reed, juist op het moment dat uit de richting Souburg een bromfiets naderde, die be stuurd werd door de Middelburger J. den H. De bromfietser had niet genoeg ruimte om te passeren. Er ontstond een botsing. De Vlissingse scholier bleef be wusteloos liggen. Hij liep een ernstige hoofdwond op en werd nadat dr. Van Bockel eerste hulp had verleend overge bracht naar het St.-Joseph ziekenhuis in Vlissingen. De bromfietsbestuurder die ook viel, liep geen letsel op. Beide voertuigen werden beschadigd. De politie wijst ons erop, dat scholie ren, die gebruik maken van het Jaag pad over het al-gemeen het niet zo nauw nemen met de verkeersregels. Zij ge dragen zich of het Jaagpad „eigen weg" is voor scholieren. De politie verzeker de ons dat gewoonlijk op het uur dat scholieren voorbij komen iemand van het korps op het Jaagpad patrouilleerd. In ieder geval heeft dit ongeluk weer bewezen hoe gevaarlijk het zogenaamde bravourrijden kan zijn. Met ingang van 5 mei a.s. is de le luitenant A. v. d. Giezen brigadecom mandant van de Kon. Marechaussee le Putte als zodanig bevorderd en over geplaatst naar Arnhem waar hij wordt toegevoegd aan de districtscommandant aldaar. Met ingang van 15 juni a s. is tot brigadecommandant te Putte be noemd adjudant J. F. Oele van de bri gade Vlissingen welke per 1 mei in de ze rang was bevorderd.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 3