TILBURGERS HAKEN IN Advocaten van Stalmann dienen aanklachten in Laotiaanse officieren in contact met rebellen KAPPIE EN DE DIEPZEEDUIKERS Nieuw-Guinearaad overweegt vorming goodwill-missie Kroonprins Jean beëdigd als stadhouder Vragen over verlof dr. Platteel GÖTZENGEEN OMKOPING Btu /lh Boekhouder verduisterde 28 mille Vrijdag 5 mei 1961 BAILEYBRUG SPECIAAL VOOR SCHIPHOL ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 2 LUXEMBURG Gezellisheidsvaart Herv. Jeugdraad R -• C.M.B. bijeen B FLITS GORDON in het heelal Dan Barry r<mts* SJAANTJE Ernie Bushmiiier -1 117111 Financiering kernpunt in scheepsbouw Eigen nieuwsdienst VIENTIANE. Hoge offi cieren van het leger van Laos zullen vandaag tussen Vientiane en Loeang Prabang een ontmoe ting hebben met afgevaardigden van de opstandelingen. Aldus maakte de regering van Laos gisteren bekend. Zij zullen be sprekingen voeren over de wapenstilstand in het land. De minister van defensie van Laos, generaal Phoemi Nosavan, verklaarde gisteren dat eenheden van de communistisch-gezinde Pa- thet Lao de opdracht het vuren te staken, in de wind hadden geslagen en op de regeringstroepen hadden geschoten. Niettemin, zei de minister, zou de regering blijven proberen in contact te komen met de tegenpartij. Ook zou zij zich aan het staken van het vuren houden. Hoop HOLLANDIA De Nieuw-Gui nearaad overweegt een delegatie uit zijn midden naar het buitenland te zenden om bekendheid te geven aan de gedachten, die de papoea's over hun eigen toekomst koesteren. Bij de informele besprekingen die daaraan tot dusverre zijn gewijd, is de vraag naar voren gekomen of daar bij de Nederlandse regering in de arm moet worden genomen, danwel of het Nieuwguinese parlement daartoe zelf kan besluiten. Ook is een veel bespro ken vraag 'naar welke landen de mis sie zou moeten gaan. De voorzitter van de raad, de heer Solléwijn Gelpké, i's voor het instellen van een bijzondere commissie, die met voorstellen moet komen en daar over contact op moet nemen met de Nederlandse regering. Hoewel ver scheidene leden daar aanvankelijk te gen waren, schijnt het toch wei tot de vorming van een dergelijke commissie te zullen komen. Daarbij is evenwel te kennen gege ven dat de Nieuw-Guinearaad, mocht de Nederlandse regering medewerking weigeren hetgeen zeer onwaarschijn lijk wordt geacht alsnog zelf zal beslissen over uitzending van een dele gatie, al zouden dan de diplomatieke kanalen voor haar gesloten zijn. Als leden van de delegatie worden nu al genoemd Kasiepo, Womsiwor en Toray. Over de vraag naar welke landen de delegatie zou moeten worden gezonden bestaat nog geen overeenstemming. Het merendeel van de leden is voor Australië en Nieuw-Zeeland, maar ook Malakka en Indië worden genoemd. Zelfs is de naam van de Verenigde Arabische republiek gevallen, nu dat land het filmjournaal van de opening van de Nieuw-Guinearaad heeft opge vraagd. Overigens hoort men wel de wantrouwige mening verkondigen dat de V.A.R. dat journaal alleen heeft opgevraagd ter doorzending aan het om andere redenen belangstellende Indonesië. De regering in Vientiane zei te hopen dat de besprekingen zullen leiden tot een nationale verzoening, tot vrijheid, neutraliteit en onaf hankelijkheid. Premier Boen Oem zei gisteren, dat hij hoopt dat „buitenlanders" zich zullen onthouden van inmenging tegen de wil van het volk van Laos. Van onze correspondent LUXEMBURG. Kroonprins Jean van Luxemburg is gisteren beëdigd als stadhouder over het groothertog dom Luxemburg. Prins Jean legde de eed af tijdens een besloten plechtig heid in de feestzaal van het groot hertogelijk paleis. Het Luxemburgse parlement was met zes leden verte genwoordigd, onder wie oud-premier Bech, de voorzitter van het parlement. Bech zei in een toespraak dat de be slissing van groothertogin Charlotte om haar zoon als stadhouder aan te stellen een daad was van hoge politieke wijs heid. „Het Luxemburgse volk", aMus pech, „kent de kwaliteiten van uw geest en hart." Vertrouwen Na de eed! te hebben afgelegd sprak stadhouder Jean een korte rede uit waarin hij verklaarde diep getroffen te zijn door de woorden van vertrouwen en aanhankelijkheid. „Et zal doen al wat in mijn macht is om dat vertrouwen waardig te zijn", aldus prins Jean. In zijn functie van stadhouder kan prins Jean nu alle stukken tekenen die de signatuur van het staatshoofd be hoeven. De feitelijke bevoegdheid blijft echter berusten bij groothertogin Char lotte, die op elk moment de bevoegd heid weer tot zich kan trekken. Eigen nieuwsdienst Genietroepen hebben gisternacht over de Schipholweg een Bailey brug gebouwd. Dat is gebeurd speciaal voor de vrachtwagens, die de materialen voor de aanleg van de nieuwe banen van de luchthaven aanvoeren. Die auto's moesten de weg, waarover zestien- tot achttiendui zend voertuigen per dag komen, elke dag vijfhonderd keer over steken. Dat kostte veel tijd. De wagens stonden soms een kwar tier te wachten. De brug heeft daar een eind aan gemaakt. De vrachtauto's rijden nu over het verkeer heen. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. Het socialistische Tweede-Kamerlid De Kadt heeft minis ter Toxopeus heet van de naald vragen gesteld over de afwezigheid van gouverneur Platteel tijdens het bomende bezoek van leden van de Staten-Generaal aan Nieuw-Guinea. De heer De Kadt vraagt o.m. of de minister wel beseft dat door de onmo gelijkheid van een gedachtenwisseling ter plaatse met gouverneur Platteel het karakter en de waarde van het onderzoek door de parlementaire missie ernstig worden aangetast. Is de minister ervan doordrongen, zo vraagt hij voorts, dat de besprekingen van de parlementaire missie met de gou verneur nu pas na diens verlof kunnen worden gehouden en dat daardoor het uitbrengen van het verslag van de missie zal worden vertraagd. De heer De Kadt vraagt zich af hoe tijdens de afwezigheid van de gouver neur in de uitoefening van diens ambt wordt voorzien en of die afwezigheid niet getuigt van geringschatting van de betekenis van het bezoek en van het Nederlandse parlement. SYDNEY (AP). In Melbourne is gisteren een deel van een grote muur rondom de Pentridgegevangenis inge stort. De ineenstorting van de honderd jaar oude muur veroorzaakte een geweldig lawaai, doch de twaalfhonderd gevan genen sliepen rustig door. Ook de gevangenisdirecteur had van het voorval niets gemerkt en dacht dat de politie een grapje maakte, toen hij telefonisch werd ingelicht. Er werden onmiddellijk wachtposten uitgezet bij het ingestorte deel. BONN, (D.P.A.). De beide ver dedigers van dr. Stalmann, prof. Dans en dr. Redecker, hebben gisteren, zo wel in Den Haag als in Bonn, de „auteurs en verspreiders" van de be schuldigingen tegen dr. Stalmann aangeklaagd wegens het uiten van valse beschuldigingen en wegens laster. Zoals Ibekend is het parket te Bonn een onderzoek tegen dr. Stalmann, hoofd van de afdeling buitenlandse handel van het Westduitse minister van voedsel voorziening, begonnen op grond van mededelingen van, de Nederlandse mi nister van landbouw en visserij aan de Bondsregering. De minister heeft tegenover de Bonds regering zijn verontrusting geuit over berichten, volgens welke „een ambte naar van het ministerie van landbouw te Bonn" steekpenningen zou hebben ont vangen, hem o.m. uit Nederland aan geboden teneinde een zo groot mogelijke invoer van landbouwprodakten in de Bondsrepubliek te bewerkstelligen. Dr. Stalmann werd, nadat minister Marijnen zich tot de Bondsregering had gewend, op last van het parket te Bonn gearres teerd maar later, nadat verschillende getuigen in Nederland waren gehoord, vrijgelaten. wil' De verdedigers van dr. Stalmann ver wijten -het parket te Bonn nu, dat het na de vrijlating van dr. Stalmann op 22 april geen concrete feiten heeft mee gedeeld ,op grond waarvan de verden king zou kunnen worden gehandhaafd. De beide verdedigers hebben gisteren in Bonn gesproken met de heer H. Göt- zen, president van het Oost-West-syndi- caat, een dhr Nederlanders die in deze zaak door de Duitse justitie zijn gehoord. Naar in Bonn verluidt heeft de heer Götzen de beide verdedigers meegedeeld, dat hij direct noch indirect omkopings- gelden aan dr. Stalmann heeft doen toe komen en dat hem van een omkoping van dr. Stalmann niets bekend is. Het hoofd van het parket te Bonn deelde mee, dat het onderzoek in de zaak-Stalmann in en buiten Duitsland doorgaat en waarschijnlijk nog vrij lang zullen duren. Het parket zal nu beslissen of de heer Götzen opnieuw gehoord zal worden ter opheldering van tegenstrij digheden tussen zijn verklaringen en die van anderen. Een functionaris van de Duitse justitie 'bevindt zich op het ogen blik voor verdere onderzoekingen in Nederland. 42 „En ik zeg dat het raketten wa ren!" verklaarde een dikke Ameri kaanse bankier op een-toon die geen tegenspraak duldde. De spanning steeg ten top. Een knappe Braziliaanse probeer de een zwemvest aan te trekken, maar haar handen trilden zo dat er niet veel van tereebt kwam. Ze zag kans een gaatje te maken in de luchtballon en die ontplofte met een harde knal. „We zijn geraakt!" gilden wel twin tig stemmen. Een paar mensen gingen staan. Anderen begroeven het gezicht in hun kussen of in hun handtas. Maar het vliegtuig vervolgde zijn weg alsof er niets was gebeurd. Gelukkig greep de stewardes de mikrofoon. „Dames en heren, er is niet de minste reden om bang te zijn. We kwamen alleen een nationalistisch toestel tegen dat op verkenning uit was. Het wilde weten welke kleuren we voerden. Wilt TI weer gaan zitten en Uw riemen vastmaken? Wees vooral niet bang, als er reden tot on gerustheid is zullen we u waarschu wen." En zo vlogen ze door naar Tokio. Boven Okinawa dacht iedereen even aan de tragische uren aan het eind van de laatste wereldoorlog. Snel ging de zon onder in een fee- rieke kleurenmengeling van gloei end rood, paars en blauw. De top van de Fujiyama werd aan het oog ont trokken door de nevels. „Laten we onze punten eens na tellen voor we landen", stelde Mare voor. „We hebben er elf van de twaalf. Dat is helemaal niet gek." „Hoe komen we aan het twaalfde? „Ja, in Bangkok hebben we het le lijk verprutst, maar die gevangen schap van ons geldt toch zeker wel voor een half punt!" meende Abel. „Als ik je goed begrijp", viel Ber- trand hem in de rede, „reken jij die halve mislukking als een halve over winning. Als Ditio het met je eens is, zou je dus iets moeten doen wat een halve punt waard is. Zou Dino daarmee akkoord gaan?" „Waarom niet? We kunnen het in elk geval proberen!" „Ja, dat is allemaal goed en wel, maar wat denken jullie precies te doen?" „Wel, we zouden een rikshawed- strijd kunnep houden in de hoofdstra ten van Tokio" opperde Abel, „Goed idee", oordeelde Mare. .,Ik ben er vlak voor!" „Ik onthoud me van stemming" zei Bertrand, „maar ik ga wel mee om te zien wat jullie voor een figuur zullen slaan in het openbaar!" „Daar krijg je de kans niet voor, want Mare en ik dagen jou uit!" Mare ging er verder op in: „Jij vertegenwoordigt om zo te zeggen Di no. We starten dus alle drie. Als wij tweeën jou verslaan, winnen we een halve punt. Win jij het, dan zijn we het hele twaalfde punt kwijt." Terwijl Bertrand hierover nadacht, overlegden Mare en Abel wat voor kans op slagen ze hadden. Met twee tegen een zou het niet zo moeilijk zijn om de overwinning te behalen. „Gesteld dat ik met dat idiote plan akkoord ga, denken jullie dan dat je in Tokio nog drie punten kunt win nen?" vroeg Bertrand. Ze gingen eens na wat Dino hun precies had opgedragen: zes asbak jes uit zes verschillende hotels, zich verkleden als rikshamannen, een obi op de juiste manier ombinden. Voor zover ze konden zien bood dit alles geen onoverkomelijke moeilijkheden. „Bovendien", voegde Bertrand er aan toe, „is dit helemaal niets nieuws want de hertog van Windsor heeft dit ook al eens gedaan!" „Wat dat strikken van die obi?" „Neen, maar hij heeft zich wel la ten fotograferen in bet kostuum van een rikshakoelie." Het gesprek nam een einde toen de luchthaven van Tokio in zicht kwam en Ie grote Pan-Am aanstal ten maakte om te landen. Hun aankomst verschilde in geen enkel opzicht van de vorige. De pers mensen en de fotografen met hun flitslampjes stonden hen op te wach ten, en een zekere heer Jones bracht de geëerde gasten naar het kantoor van de maatschappij, waar de tradi tionele Amerikaanse cocktailfuif was georganiseerd. De heer Jones bleek een Ameri kaan iets waaraan niet viel te twijfelen hij was klein en zijn leef tijd was moeilijk te schatten. Vijfen dertig veertig vijfenveertig hij was erg vriendelijk en opgewekt en hij glimlachte voortdurend terwijl zij ogen overal rondspeurden. Zijn gezicht verried niets. Kortom, hij was mijnheer Jones, de perschef van de Pan-Am in het verre Oosten. Een paar mooie geisha's in hun,,., fraaiste kimono's stonden klaar om de gasten te begroeten. Het scheen een aardige gewoonte om de bezoe- - kers direct tot aan hun oren in de verleidelijkste „plaatselijke kleur te storten. Vooral Bertrand vond het allemaal prachtig, die was dol op alles wat maar op folklore leek. (Wordt vervolgd) MIDDELBURG. De instuif van de Hervormde Jeugdraad te Middelburg organiseert ter gelegenheid van het be vrijdingsfeest op zaterdag 6 mei aan staande een feestelijke gezelligheids vaart met muziek en lampions op de drijvende jeugdherberg „Jeanette" voor jongens en meisjes van boven de zes- tien jaar. Het vertrek gebeurt om kwart over zes vanaf de Kinderdijk. Om onge veer tien uur kan eventueel vanaf de boot het vuurwerk bekeken worden. De tocht gaat ook naar de Deltawerken. WESTKAPELLE Het bestuur van de G.M.B. afd. Westkapelle vergaderde' onder leiding van de heer A. Huibregtse. Tijdens a'eze bijeenkomst werden de agendapunten voor de landelijke alge-' mene ledenvergadering die in Arnhem wordt gehouden doorgenomen. De"- heer P. Lievense, secretaris van de afdeling zal hier Westkapelle vertegen-'' woorö'igen. Op 26 september wordt eën'* ledenvergadering gehouden. J"'' i door H MED)~„ SCHE PLOEG? ONZIN,SCHILD WACHT. WE KUNNEN LEGITIME—^ Rest, I opera mundi KFS 263 - - "hüM»if*V door WAAROM lOU X KLEI NE JETJE TOCH ZO e HUILEN^^^ KAARTEN voor alle GELEGEN HEDEN. |VERiWARDAGEN| BRUILOFTEN »n m n mnii n r—ar grif-: ïnr—«r—i n 1° 1° i Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM. De Rotterdamse recherche heeft een boekhouder gear resteerd die ervan wordt verdacht in ruim een jaar tijd 28.000 gulden in dienstbetrekking te hebben verduisterd. Van een onzer verslaggevers VLAARDINGEN. De stroom van sympathiebetui gingen met de actie voor Garage Wouters te Tilburg olijft aanhouden. Overal ont staan plannen om te helpen en ook gisteren kwamen weer vele meldingen binnen, dat bedragen waren overgemaakt. Gisteren kwam al honderd gulden binnen van de heer P. Smits te Rotterdam. Heel wat meer is nog onderweg. Het duurt echter enkele dagen eer die girostortingen binnen zijn. POLITIE Deze aanloopperiode van de actie wordt gebruikt voor de verdere uitbouw. Uit Tilburg kwamen daarover prettige be richten binnen. In het politiebureau te Tilburg is een actie begonnen om de garagehouder eveneens daadwerkelijk te steunen. Het comité te Vlaardingen heeft de mededeling gekregen dat de Tilburgse politie het resul taat op gironummer 431647 te Vlaardingen zal storten. Verder werd uit Tilburg meegedeeld, dat het Tilburgs Nieuwsblad heeft ingehaakt op de actie. In de eigen woon plaats van de familie Wouters waar het ongeluk met de onrechtmatig meegenomen bromfiets uit de garage ge beurde waardoor de garage houder opeens voor alle ge volgen werd aangesproken is nu een intensieve campagne begonnen Ook deze loopt via het comité te Vlaardingen. Ter herinnering: girostortin gen op nummer 431647 Vlaar dingen ten name van de heer W. N. Benoist, Van Hogen- dorplaan 105 C. Op het bij strookje vermelden: Actie Garage-Wouters. Bij een bedrijf aan de Gustoweg te Rotterdam was de vijftigjarige J. L. G. van D. belast met het beheer van de crediteurenkaarten. Begin 1960 zag hij kans met deze kaarten zo te gooche len dat hij een bedrag van een paar honderd gulden kon laten overschrij ven op zijn eigen girorekening, zonder dat dit werd ontdekt. De tweede keer lukte het ook en omdat hij het aldus verduisterde geld gemakkelijk uitgaf aan allerhand eigen genoegens, bleef Van D. er mee doorgaan. Het bedrag van zijn fraudes steeg in zestien maanden tot rond 28.000 gulden, een gat dat niet meer was te stoppen toen enige dagen geleden accountants met een routine-onderzoek begonnen. Toen zij de crediteurenkaarten gingen controleren werden Van D.'s knoeierij en al spoedig ontdekt. Van het verduis terde geld zou weinig of niets zijn te achterhalen. Van onze scheepvaartredacteur m ROTTERDAM. Het is normaal dat de vrouw van de reder een schip te water Iaat. De laatste tijd komt het nog al eens voor, dat de vrouw van een ban kier de doopceremonie verricht. Met dit voorbeeld illustreerde de heer F. E. Smulders, adjunct-directeur van de Werf Gusto te Schiedam, hoe sterk tegenwoordig de financiering een rol speelt in de scheepsbouw. Hij roerde dit onderwerp aan in een voordracht op de tweedaagse conferentie over scheepsbouw van de Stichting Contact- centrum Bedrijfsleven-Onderwijs. E Niet alleen meer De heer Smulders si, dat nu proble men op de scheepsbouwer afstormen, waarmee hij vroeger niet te maken had. Zij vergen veel tijd en hij kan die vraagstukken alleen niet meer af. Behalve de gespecialiseerde medewer kers voor het opstellen van het contract met de technische gegevens volgens het bestek, heeft hij anderen nodig voor de behandeling van allerlei juridische za ken. Daarbij is het belangrijk, dat er een waterdichte regeling is voor de ga ranties van de betalingen. De heer Smulders zei: „Niemand in de scheepsbouw heeft kunnen bevroeden hoe gecompliceerd de financiering van schepen zou worden." Hij maakte daar bij nog de opmerking, dat van een scheepswerf de grootste aandeelhouder is.... de fiscus. Een autobus met zestig passagiers is in centraal-Birma in een ravijn gestort, waarbij 23 mensen werden ge dood en dertig gewond. De chauffeur die dronken bleek te zijn sloeg na het ongeluk op de vlucht, maar werd later gearresteerd. 65. „Iefe-kloeg-blabber!" pruttelde Arie, hetgeen zoveel wilde zeggen als: Zijn jullie daar weer?" De viskundige barstte in een lange po- vische redevoering uit, waarin hij Arie prees om zijn trouw, zijn vriendelijk- ïeid en verstand. Maar tegelijk wees hij er de vis op, dat het helemaal niet met zijn vriendelijke aard strookte om de stad Hola Oehoe op te blazen. De potvis keek dubbend naar de bol en zwiepte zachtjes met zijn staart. „Hm., hij lijkt niet erg overtuigd, jong!" bromde Kappie, een woorden boek ter hand nemend. „We zullen uit een ander vaatje moeten tappen. Ik zal eens een aantal krachttermen voor je opzoeken, zoals „als de bliksem", „Bliksiekaters" en zo...." Maar het was niet meer nodig. Arie brak los in een stroom van gepruttelde woorden, die zeer beslist klonken. Ba lein keerde zich met een ongelukkig gezicht naar Kappie. „Hij stemt er in toe de stad Hola- Oehoe te sparen en ons te redden' ver klaarde hij. „Maar... op één voorwaar de: ik moet al mijn studieboeken van de vissentaal in zee gooien!" „Is het anders niet?" riep Kappie uit. „Vooruit, Balein, wat wacht je nog?! Maarre.. ik laat me kielhalen als ik be grijp wat die potvis met jouw studieboe ken wil..!" 15. Bij die voorden van Tortruda p kreeg Otto een vreemd gevoel. Het was hem, alsof hij met zijn gedachten aan:, iets bezig was en zachtjes, in de verte, een stem hoorde, die hem probeerde te waarschuwen, zonder dat hij verstond- wat er werd gezegd. Zo, dus Rochus wilde met Tortruda trouwen. Hij hoef-.! de haar niet te vragen of zij er voor.vo.- voelde, hij wist ai meteen van niet. „Wat vindt gij, Otto? Moet ik heni als echtgenoot aanvaarden?" vroeg ze. Otto keek haar geschrokken in de on deugend lachende ogen. „Wat moet ik daarvan zeggen?" riep hij uit. „Dat is toch een zaak voor uw vader?" „Vindt gij dat", prevelde het meisje;1 vsn „Als het aan mijn vader had gelegen, zat ik nu op de horens van zijn stier. I Dat Rochus nog aan trouwen met mij: kan denken is geheel aan u te danken. Bij de Rheanen zoudt gij in dit geval volledig gezag over mij hebben!" „Wij zijn hier niet bi) de Rheanen", zei Otto snel. De loop van het gesprek beviel hem helemaal niet. Hij keek om zichtig om zich heen. Tussen het feest- rumoer trof hem een geluid,'dat hij nogo f niet gehoord had. de tonen van een vedel. Hij richtte zijn blik op de muzi- kan-ten en jawel, daar zat een vede-f laar op een leeg biervat. „Laten wij eens gaan kennismaken met die vedelaar", zei Tortruda. „Ik zal hem eens vragen of hij voor de nacht al een onderkomen heeft." ■f

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 2