SPION BLAKE: IK KON NIET ANDERS Ontstellende gruweldaden over en weer Eerste giften j binnen i Comité wil i Wouters helpen KAMERLEDEN KOMEN, GOUVERNEUR GAAT de chocolademelk Machtige in Goes: niet alleen schuldig ECONOMISCHE CHAOS BEDREIGT DE DENEN «aas» Regeringsbeleid schadelijk voor bouwbedrijf' Tweede Kamer haalt bakzeil PALADIJN Hersenspoeling in Korea was het keerpunt NIJMEGEN KRIJGT „VIJFDAAGSE" eventjes. Explosie in fabriek: veertien doden Doiiuerdag 4 mei 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pae. 1 Engelsen geschokt na bekentenis Gesloten deuren Wat? Bezoek aan Nieuw-Guinea Tolk Contact Plastic? Hardboard? SNELFIX plakt 't. Doe-het-Zelver - Vakman pakt 't. LUDENDORFF HF,F,FT STRAAT Vervolg van pag. 1 Bezwaren Vrachtauto boort zich in pakhuis Cubaanse rebellen niet aangemoedigd NASLEEP VAN VERSCHRIJVINGEN VOOR MIDDELBURGSE RECHTBANK Kernwapenconf erentie RUSLAND EIST VETORECHT Staking duurt voort Iedereen een gulden voor anti-hongeractie .EVENTJES' AANNEMERSBOND EN PATROONSBOND: IN ANGOLA: Van onze correspondent T ONDEN Schuldig. Vijf maa' klonk dat gisteren uit de mond van de 38-jarige Engelsman George Blake, die in de Old Bailey terecht stond wegens spionage voor de Sowjetunie. Vijfmaal werd hij daarbij veroordeeld tot de maximumstraf die op dat mis drijf staat, alles bij elkaar tot 42 jaar. Sinds mensenheugenis heeft men in Groot-Britannië over nie mand zo'n zwaar vonnis geveld. In tal van andere landen had Blake de doodstraf gekregen. Diep geschokt namen de Britten gis teren kennis van deze veroordelingen, van het feit ook dat Blake die in Rotterdam geboren is en daar ook school ging een volledige bekente nis heef tafgelegd. Van het feit vooral dat hij bijna tien jaar lang landver raad heeft gepleegd. Al die tijd heeft hij de gewichtigste géheimen doorgegeven aan de Sowjet unie, naar hij zegt omdat hij ken nelijk na een hersenspoeling in Korea tot het communisme bekeerd is, een superieur stelsel dat volgens hem alle steun verdient. Door zijn toedoen zijn veel van Engelands inspanningen op velerlei gebied volkomen teniet gedaan. Er is geen enkel officieel document van enig belang dat Blake in handen kreeg toen hij in Britse diplomatieke dienst was dat hij niet aan zijn Russi sche meesters heeft doorgegeven. Deze dramatische, fel schokkende feiten kwamen gisteren in de openbaar heid na een vrij kort proces in de Old Bailey dat voor het grootste deel ach ter gesloten deuren werd gevoerd. Het werd geleid door Engelands opperste rechter, Lord Parker, de Lord Chief Justice. Als aanklager fungeerde Sir Reginald Manningham-Buller, de Brit se procureur-generaal. Uit voorzorg waren de ramen van de oude rechts zaal met luiken afgeschermd toen de zaak-Blake werd behandeld. Zonder twijfel zal wat er aan het licht is gekomen leiden tot een felle politieke storm. Opnieuw zal men pre mier Macmillan in het parlement met klem vragen na te gaan wat er moet gebeuren om Engelands contraspiona gedienst en de andere veiligheids diensten meer waterdicht te maken. Ook de regering zelf is ten zeerste verontrust door al deze onthullingen. Vooral zal men strenge maatregelen eisen omdat nog maar kort geleden is gebleken, bij het andere spionage- proces in de Old Bailey, dat er in Engeland jarenlang naar hartelust voor de Sowjetunie is gespioneerd, en dat nog wel op zeer grote schaal. Wat heeft George Blake precies mis dreven? Dat zal wel nimmer worden onthuld. Vast staat dat hij geen toe gang had tot gegevens over geheime of kernwapens, maar ook zonder dat heeft hij zijn land schade genoeg be rokkend. Wie is George Blake? Hij is ge trouwd en heeft twee kinderen. Kaars recht stond hij gisteren voor zijn rechter toen die het zware vonnis uit sprak. Een vage glimlach speelde om zijn lippen. Toen tikte een bewaker op zijn schouder. Of hij maar mee wil de gaan, terug naar zijn cel. Het pro ces was voorbij. De lange slanke man met de donkere haren verliet de rechtszaal. Tegen het einde van de wereldoor log werkte George Blake als tolk bij de wapenstilstandsonderhandelingen met de Duitsers. Het Foreign Office werd opmerkzaam gemaakt op de schrandere jongeman. Men zond hem spoedig naar Cambridge om Russisch te leren In 1949 werd Blake aangesteld tot Brits vice-consul in Seoel, de hoofd stad van Zuid-Korea. Hij was er zeer gezien, bijzonder populair op feestjes in de diplomatieke wereld van deze stad. Toen de communisten het land binnentrokken en weldra ook Seoel veroverden, geraakte George Blake in gevangenschap, samen met de Britse gezant, kapitein Holt. Drie jaar lang bleef Blake de gevangene van de com munisten. Hij doorstond dapper de ergste martelingen, zo herinneren zijn kampgenoten zich. Een berucht agent van de Russische geheime dienst, die de Britten gere geld ondervroag, had meer succes met hem. Blake werd aan hersenspoelingen onderworpen. Hij bezweek tenslotte voor de argumenten van de communis ten: hij werd zelf communist. Toen Blake in april 1953 uit Koren terugkeerde vermoedde echter niemand wat er met hem was gebeurd. Hij keer de terug naar het ministerie van bui tenlandse zaken, dat hem in 1955 naar West-Berlijn stuurde. Ongetwijfeld heeft Blake in Berlijn intensief contact onderhouden met Rus sische geheime agenten. Dat gebeurde ook toen hij in de herfst van het afge lopen jaar naar Libanon werd overge plaatst. Daar moest hij in de eerste plaats Arabisch leren. Maar het zou niet lang meer duren. George Blake werd enkele weken ge leden teruggeroepen naar Londen en kort daarop gearresteerd. Het net was gesloten. De contraspionage wist ge noeg. Er werd gisteren nog onthuld dat Blake nimmer geld heeft aangenomen voor de inlichtingen die hij de Sowjet unie in handen speelde. Hij had zich vrijwillig als spion aangemeld, vertelde hij. Hij deed dat omdat hij volkomen in het communisme geloofde Het communisme ging bij George Blake tenslotte boven alles. Zelfs ver loochende hij er zijn tweede vader land voor. Hij achtte het zijn plicht door het verraden van geheimen het communisme te steunen. Advertentie Van een onzer verslaggevers VLAARDINGEN Reeds de eerste dag zijn zeer veel goede reacties binnengeko men bij het actiecomité Ga rage Wouters te Vlaardingen. Daaruit valt duidelijk af te leiden dat de poging om het zo zwaar getroffen garage bedrijf in Tilburg, dat door een ongeluk van de jongste monteur te gronde dreigt te gaan te redden, overal weer klank vindt. De eerste spontane giften die binnenkwamen waren af komstig van: garage Van den Berg te Rotterdam 25 gulden; een mevrouw uit Rotter dam (wier naam het comi té bekend is maar die niet bij name wil worden ge noemd) 10 gulden; kooplieden van de Rotter damse markt gezamenlijk 40 gulden. Verder zijn telefonisch bij het secretariaat p/a H. A. Volders, Burgemeester Ver- kadesingel 49 te Vlaardingen tel. 018987804, verscheidene toezeggingen gedaan. Zodra de girostortingen binnen zijn, zullen ook deze giften wor den gepubliceerd. Het gironummer van het actiecomité is Vlaardingen 431047 ten name van de heer W. N. Benoist, Van Hoogen- dorplaan 105 C Vlaardingen. Bij girostortingen vermelden Actie Garage Wouters. IN TWENTE Uit Enschede kreeg het co mité de mededeling van de heer H. Warnaar, Bolhaars laan 67, dat hij in Twente propaganda zal voeren voor het welslagen van de actie. De heer Warnaar heeft zit ting genomen in het comité. Ook uit Amsterdam ont ving het comité een dergelij ke toezegging. Er wordt met de Amsterdamse initiatiefne mer nader overleg gepleegd. Sinds gisteren is ook een accountant aan het comité verbonden. De heer J. Wil lemsen, Mathenesserlaan 286 te Rotterdam, is al begonnen met het opzetten van een boekhouding. Onnodig te vermelden, dat de heer Willemsen zijn dien sten belangeloos heeft aan geboden. Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG. Het gezelschap Eerste en Tweede Kamerleden dat aan het einde van deze maand als derde parlementaire missie naar Nieuw-Guinea zal gaan, vindt daar de gouverneur, dr. Platteel, niet op zijn post. Die is dan al enkele weken weg, voor een grote vier maanden durende zeereis via de Verenigde Staten naar ons land. De afwezigheid van de hoogste ge zagsdrager in dat gebiedsdeel heeft in de kleine kring van de missie enige teleurstelling en ook verwondering gewekt. De verwondering steeg nog Van onze correspondent BONN De gemeenteraad van Tutzing in Opper-Beieren heeft vreemd genoeg eenstemmig beslo ten de weg naar de villa van me vrouw Ludendorff voortaan Luden- dorffstrasse te noemen. Generaal Ludendorff, een van de bekende Duitse generaals uit de Eerste Wereldoorlog, was in de ja ren twintig tijdelijk lid van de be weging van Hitier; hij heeft later de Tannenbergbond opgericht, een or ganisatie die o.m. anti-joods was. Op het Beierse ministerie van bin nenlandse zaken wil men eerst af wachten wat de districtsautoritei ten tegen het besluit van de ge meenteraad van Tutzing onderne men, voordat men zelf stappen neemt. Van onze correspondent NIJMEGEN Nijmegen voert de vijfdaagse werkweek in voor het ge- meentepersoneel. Het besluit daar toe heeft de raad gisteravond met algemene stemmen genomen. Tot I oktober van dit jaar zullen de ambtenaren om de week op za terdag vrijaf hebben; de werkweek is verkort van 48 uur tot 461 uur. Nadien geldt de vijfdaagse werk week van 45 uur. Zaterdag 13 mei zal de eerste vrije zaterdag voor het Nijmeegse gemeentepersoneel zijn. toen men hoorde dat minister Toxo- peus en staatssecretaris Bot er al maan den lang van op de hoogte waren dat de gouverneur in die tijd niet op zijn standplaats zou zijn. In Haagse politieke kringen was gis teren onmiddellijk sprake van gebrek aan elegantie, om niet te zeggen van een verzuim van de kant van de re gering om de parlementaire missie niet in te lichten over de afwezigheid van de gouverneur. Deze gang van zaken is echter een duidelijk toonbeeld van ons democratisch staatsbestel, waarin nu eenmaal een scheiding bestaat tussen de regering en de volksvertegenwoor diging. De regering kan noch onbe' leefdheid, noch een verzuim worden verweten. In februari kwam in de Tweede Kamer het plan om dit jaar weer een paralementaire missie naar Nieuw-Guinea te zenden ter tafel en vorige maand viel in overleg met de Eerste Kamer de beslissing over dit .voornemen. Het parlement kan zo'n besluit ne men en zij behoeft daarvoor vanzelf sprekend niet de toestemming van de regering, die hieromtrent trouwens ook pas daarna op de hoogte werd gesteld. De missie mag dan teleurgesteld zijn de gouverneur niet te zullen aantref fen, maar verder kan men moeilijk gaan, juist vanwege onze democratie, die zulke ongemakken met zich brengt. De regering heeft gisteren wel schie lijk, zij het dan officieus, laten weten dat na ommekomst van de missie de gouverneur in Den Haag geheel ter beschikking zal zijn om alles te ver tellen wat de volksvertegenwoordigers na hun bevindingen in Nieuw-Guinea nog wensen te vernemen. Elegant! LONDEN (Reuter, AP) Met niets ontziende wreedheid wordt de strijd in Angola tussen de Portugese troepen en de terroristen voortge zet. De gruweldaden die gepleegd worden zijn onbeschrijfelijk. Een Britse zendeling, die twintig jaar in Angola heeft doorgebracht, heeft er op een bijeenkomst van de Britse Baptistenvereniging een opsomming van gegeven. De wreedheden die de Afrikanen tegen over de Portugese vrouwen en kinde ren begaan zijn ontstellend, maar de wraak van de Portugezen is niet min der genadeloos. De wraak richt zich niet alleen op de opstandige Afrikanen. Op zoek naar een zondebok hebben de Portugezen nu ook aanvallen gedaan op de buitenlandse zendelingen die zij de schuld geven van de opstandigheid van de zwarte bevolking. De Britse zendeling zei hiervan dat de kerk de Afrikanen alleen het gevoel, van een voudige waardigheid van de mens heeft gegeven. Actief De rebellen zijn gisteren op verscheidene plaatsen weer uiterst actief geweest. Vooral in Noord-Angola is het op vele plaatsen tot botsingen gekomen, waar bij volgens het Portugese persbureau de terroristen zware verliezen zouden hebben geleden. Gisteren heeft pre mier Salazar weer een aantal wijzi gingen in zijn regering bekend ge maakt. Enige ministers en staatssecretarissen zijn vervangen, onder wie de minis ter van binnen- en buitenlandse zaken. Dit is de tweede grote wijziging in het kabinet binnen een maand. Er zou ook de benoeming te verwachten zijn van een nieuwe stafchef van het leger. Het gevaar komt pas, zo luidde de slotsom van de minister, als de niet gesubsidieerde woningbouw dt andere sectoren in gevaar brengt of leidt tot een verstoring van de bouwmarkt. Daarom had de regering de jongste maatregelen getroffen; zij had de be perkingen slechts node opgelegd. Het minst tevreden waren de libe raal mr. D. Schuitemaker en de soci list J. Bommer. De eerste wilde maar het liefst zo spoedig mogelijk van de subsidies af. Hij zag veel heil in af schaffing van alle premies om des te eerder tot normale toestanden te ge raken. De afgevaardigde Bommer toonde zich bijzonder ongerust over de gesubsidieerde woningbouw. Hij drong er sterk bij de minister op aan om te zeggen hoeveel woningen er nu dit jaar in de vrije bouw,zuilen mogen komen, De minister had voor deze sector vijftig miljoen gulden extra aan bouw volume toegestaan boven de vijftien duizend woningen van het bouwpro gramma. Voorts had hij later, weten dat als de ontwikkeling van het eerste kwartaal zich zou voortzetten, de vrije sector met dertig a zesendertigduizend woningen ongeveer 165 miljoen zou ver gen. Kan de minister dan niet zeggen hoeveel woningen die vijftig miljoen extra opleveren, zo vroeg de socia listische woordvoerder. De minister wilde echter geen cij fer noemen, noch van de rijksgoed keuringen, noch van de vrije woning bouw. Hij wilde aanzien hoe het zich allemaal zou ontwikkelen en deze richtlijn gold dan, zoals zijn laatste woord was, zowel voor de vrije sector als voor de industriële bouw. Daar moest de Tweede Kamer het mee doen. Eigen nieuwsdienst GENNEP Een vrachtauto met aanhang is gisterochtend in Gennep te gen het pakhuis van een graanhandel gereden. De 36-jarige A. Naber uit Berk hout kwam om het leven. De chauffeur van de wagen werd licht gewond; een deel van het gebouw stortte in. Het ongeluk wordt toegeschreven aan een defect aan de remmen. Het oprui- mingswerk nam uren in beslag. Pas toen kon het lijk worden geborgen. De zestienjarige Peter van Os uit Amsterdam verloor in zijn woonplaats het leven onder de wielen van een vrachtauto. De jongen had zich door de wagen laten voorttrekken. Hij viel, toen zijn stuur dat van een van zijn vriend jes raakte. Op een met automatische knipper lichten beveiligde overweg bij Heeren veen kwam de 43-jarige S. de Groot uit Nieuweschoot om het leven. Hij werd met zijn auto door een trein geschept. WASHINGTON (Reuter, A.F.P.) Het hoofd van de Amerikaanse inlich tingendienst, Allen Dulles, heeft ten stelligste ontkend dat zijn dienst de lei ders van de rebellie in Algerije ook maar enigermate heeft aangemoedigd. De perschef van het Amerikaanse minis terie van buitenlandse zaken had al eer der de berichten daarover ontkend. Hij noemde die verhalen volslagen nonsens, een propagandastunt van de communisten. Intussen heeft de kritiek op de Ame rikaanse inlichtingendienst er wel toe geleid dat president Kennedy weer een commissie zal benoemen, welke toezicht moet houden op de geheime dienst. Ken nedy had een dergelijke commissie kort na zijn ambtsaanvaarding afgeschaft. Advertentie •a 2 is»r—fvnr -r~. dorstlessende melkchocola Van een onzer verslaggevers rOES. Een rancuneuze voorspelling, die de ex-wethouder van Goes J. H. Roose in december vorig jaar kort na zijn gedwongen aftreden deed, lijkt vandaag te worden bewaarheid. De bestuurscrisis was op een dieptepunt, toen de rooms-katholieke wethouder aankondigde: „Car rières zullen worden afgebroken, reputaties geknakt, gezinnen gedupeerd." Eigen nieuwsdienst GENÈVE. De Sowjetunie wil alleen een verdrag inhoudende een verbod van proeven met kernwapens sluiten met de Verenigde Staten en Engeland indien dat land het recht krijgt een veto uit te spreken over alle voorstellen tot instelling van een internationaal onderzoek naar schen dingen tan het verdrag. De Pus Semjon Tsarapkin zei gisteren in de 301ste vergadering van de kern wapenconferentie dat een verdrag er alleen kan komen indien de twee wes telijke landen de Russische voorwaar den aanvaarden en hun „onverantwoor delijke standpunt" opgeven. De voornaamste van de Russische voorwaarden is het recht van veto in een driehoofdige leiding van het inter nationale orgaan, dat voor toezicht op naleving van het verdrag moet zorgen. Tsarapkin was niet erg doordrongen van de ernst van het onderwerp van de onderhandelingen. Hij zei dat hij al uit zag naar de 400ste vergadering en hoop te dat er voor de 500ste een verdrag gesloten zou kunnen worden. Van onze correspondent KOPENHAGEN. De grote sta king in Denemarken duurt nu al bijna drie weken en de toestand wordt voortdurend ernstiger. Het enige lichtpunt is dat een nieuwe poging tot bemiddeling in de me taalnijverheid een goede kans op succes heeft. De mogelijkheid be staat dus dat de staking in die branche nog deze week eindigt. Bij het transportwezen Is geen ver andering in zicht, in tegendeel. Er staat een verscherping van de sta kingsacties voor de deur die het Deen se economische leven zeer zwaar zal treffen. Vandaag namelijk zal ook het transport van benzine en andere brand stoffen worden stilgelegd. Even ernstig is het dat als gevolg van mislukking van loononderhande lingen vandaag elfduizend arbeiders Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. De Novib begint on der het motto „Bevrijding van honger" een actie tot het bestrijden van de hon ger in Afrika. De stichting hoopt, dat in deze dagen waarin de bevrijding van Nederland wordt herdacht, iedere Ne derlander een gulden zal schenken voor de bevrijding van medemensen van de honger". De opbrengst van de inzameling is bedoeld als aanloopsom voor het pro ject in Afrika. Vanmiddag staat voor de rechtbank de directeur van gemeentewerken van Goes terecht, de heer J. O. Tot voor kort was de heer O. een machtig man in Goes. Deze niet-Zeeuw kwam er in 1949, toen Goes slap geleid door de inmiddels overleden burgemeester Ten Kate een dode stad aan het worden was. De jarenlang gevolgde economische gedragslijn van de tering naar de nering zetten, de begroting sluitend houden, dreigde fataal te worden. Voor geen enkele verbetering was geld beschik baar. De wegen waren slecht, de verlich ting was onvoldoende, vele huizen wa ren niet op de riolering aangesloten. Wanneer een vertegenwoordiger van de gemeente bij het ministerie wilde aankloppen zo wist de burgerij te vertellen kwam hij niet verder dan de portiersloge. De taak die de heer O. te vervullen kreeg was immens. De wijze van ver vulling van die taak werd aan hem overgelaten. De heer O. streefde het slappe bestuur voorbij. Hij, de ambte naar, was na korte tijd geen dienaar meer, hij werd een medebestuurder. Hij verrichtte zijn taak tot voordeel van Goes. Er kwam een ander gemeentelijk bestuur: wethouder Roose, een be kwaam man, wethouder J. J. van Mei- te, een kundig zakenman, wethouder H. B. Bouwman, zachtaardig en ge voelig, bij wie de sociale problemen van de Goese bevolking in goede han den waren. Na het overlijden van de heer Ten Kate werd de heer H. K. Michaelis burgemeester. Na een peri ode van grote onderlinge waardering tussen het college van B. en W. ener zijds en de machtige directeur van ge meentewerken anderzijds kwamen er wrijvingen, later botsingen. Botsingen Burgemeester Michaelis was een krachtiger figuur dan zijn voorganger. Hij dulde de grote macht van de heer O. niet. Wethouder Roose koos bij bot singen de kant van de burgemeester. In dat stadium kwamen de beruchte Goese verschrijvingen aan het licht. Hoe? Dat is een publiek geheim: de heer O. heeft tijdens zijn ziekte met verscheidene raadsleden gesproken die bij hem op bezoek kwamen. De raad had niets geweten van de verschrij vingen, voelde zich gepasseerd en kwam in opstand. Het gevolg was dat burgemeester Michaelis aan de kant werd gezet en dat de drie wethouders (de heer Roose na lange aarzeling) hun ontslag namen. Alle leden van het „afgedankte" college van B. en W. hebben bij aller lei gelegenheden hun hart gelucht over het optreden van de heer O. Bur gemeester Michaelis deed dat met een regelrechte insinuatie bij de verdedi ging van zijn beleid. Toen toonde hij zich verwonderd dat de raadsleden „niet op de gedachte waren gekomen om enige opheldering te vragen over de auto waarin de directeur van gemeentewerken reed" Die auto was „zwart", dat wil zeggen onzichtbaar voor Gedeputeerde Staten. Wethouder Roose sprak over een machtsstrijd waarin de heer O. een kwalijke rol zou hebben gespeeld. Wethouder Van Melle stipte in de raadsvergadering van 17 november, die waarin de wethouders hun ontslag aanboden, de grote schade aan die „die man" (O.) had aangericht. verschrikkelijke modderpoel die door een jarenlang wanbeleid in Goes is ontstaan? Op die vragen zal de door twee advo caten geholpen heer O vanmiddag zelf wellicht het antwoord geven. De grij ze, steeds keurig geklede ambtenaar, vroeger in Goes zowel uitbundig ge prezen als verguisd, is het aan te zien dat hij gebukt gaat onder zorgen, zor gen waaronder (zoals wethouder Roose dat al voorspelde) ook zijn grote gezin lijdt. Hij zal zich geruggesteund voelen door Gedeputeerde Staten van Zeeland, die indertijd over de Goese kwestie een memorandum uitgaven, met onder meer deze opmerking: „Het is wel dui delijk dat dit systeem van verschrij vingen een ernstige misstand vormt die aan een dieper onderzoek niet kan ont komen. Wij moeten ons momenteel gaan bepalen tot het kenbaar maken van deze constatering met de enkele vermelding, dat wij, hoewel dit euvel met name bij de dienst van gemeente werken werd geconstateerd, noch het hoofd, noch de ambtenaren van die dienst uitsluitend als de schuldigen daarvoor kunnen aanwijzen". Advertentie 'n PALADIJN Van .Éventjes' eventjes rusiig genieten.Per 3oosje van 20. CARACAS (Reuter). In een fabriek voor vuurwerk in de hoofdstad van Ve nezuela, Caracas, heeft zich gisteren in de vroege morgenuren een ontploffing voorgedaan, waardoor drie huizen vol ledig werden verwoest en de bewoners onder het puin werden bedolven. Tenminste veertien mensen Zijn om het leven gekomen. Zeventien werden er gewond. Advertentie Modderpoel bij de exportslagerijen in staking gaan. Zij worden gevolgd door drieduizend bosarbeid'ers en enkele duizenden ar beiders op melkerijen en landbouwbe drijven. De Deense slagerijen hebben de uitvoer van slachtvarkens stopgezet. In de steden heerst er al groot gebrek aan varkensvlees. De prijzen stijgen, hetgeen de onrust in het land nog ver groot. Arbitrage Van begin af aan heeft de regering het standpunt gehuldigd dat de ar beidsconflicten op de gebruikelijke manier moeten worden opgelost. Van verplichte arbitrage, zoals de oppositie heeft voorgesteld, wil zij niets weten. Wanneer de staking echter niet binnen enkele dagen eindigt zal de regering- wel tot handelen moeten overgaan Tot brigade-generaal zijn benoemd omd'at dan een complete economische bij de militair-juridische dienst kolonel chaos nauwelijks meer te vermijden mr. P. J. la Gordt Dillie en bij de zal zijn. 1 genie kolonel J. Rothuizen. De heer O. wordt het plegen van valsheid in geschrift te last gelegd, alsmede het aannemen van een ge schenk. De valsheid in geschrift zou 's heren O.'s aandeel zijn in het ver schrijven, waaraan meer ambtenaren hadden deelgenomen. Als het aandeel van de heer O. werkelijk zo groot is geweest, zo vraagt men zieh in Goes af, waarom zijn B. en W. indertijd dan al niet tot tuchtrechtelijke maatregelen overgegaan? Waarom moet er nu voor de strafrechter werden geroerd in de Eigen nieuwsdienst DEN HAAG Het is in strijd geweest met de beginselen van be hoorlijk bestuur, dat de regering anderhalf jaar heeft gewacht met het nemen van een beslissing over de verkorting van de werktijd in het bouwbedrijf. Met deze woorden be klaagde zich gisteren tijdens een vergadering van de Nederlandse aan- nemersbond en patroonsbond, de voorzitter de heer L. J. te Pas over de algemene aanwijzing waarmee de regering het bouwbedrijf heeft ver hinderd de werktijd op de vooi'ge- stelde manier te verkorten. De onzekerheid die door het lange uitblijven van een beslissing van de regering iis ontstaan, heeft een dui delijk verlies aan produktiviteit tot gevolg gehad. De situatie is ook bij zonder schadelijk geweest voor de wo ningbouw, aldus de heer Te Pas. Hij wees er op dat door het vertrek van bouwvakarbeiders naar bedrijfs takken waar wel een kortere werk week is ingevoerd, een veel grotere schade zal ontstaan dan door een ver korting van de werktijd. (Het invoe ren van de vrije zaterdag in de bouw zou een produktieverlies van zes pro cent met zich brengen, dat slechts gedeeltelijk zou kunnen worden op gevangen door een grotere produktivi teit. De heer Te Pas merkte op dat dit jaar bijzonder geschikt is voor het in voeren van een vijfdaagse werkweek. De afgelopen zeer zachte winter heeft een gunstige invloed gehad op de pro duktiviteit. Hij schatte dat de produk- tie daardoor met ongeveer zes procent is gestegen. De algemene klacht van het bouw bedrijf en de grote opdrachtgevers is dat de vergunningen schoksgewijs af komen. Van de zo zeer gewenste con tinuïteit in de produktie komt op die manier niet veel terecht. Er ontstaan afwisselend perioden van zeer hoge activiteit en perioden, waarin het moeilijk is de arbeiders aan het werk te houden. Zowel het vasthouden van arbeiders voor wie er geen werk is als het werken met een te kleine of kwalitatief mindere groep brengt grote kosten mee, die in de bouwprijzen tot uiting zullen moeten komen. De arbeiders in het midden en noor den van Limburg en in het oosten van Brabant hebben, aldus de heer Te Pas, toch al de neiging naar Duitsland te trekken. Als zij door het te laat afko men van vergunningen zonder werk komen, zullen zij veel eerder aan deze neiging toegeven. De voorzitter van de bond was be zorgd over de „grootscheepse export" van werkkrachten, materiaal en mate rieel in onze grensgebieden. Het ge volg daarvan is dat in ons land te wei nig mensen en te weinig stenen over blijven, zodat onherroepelijk minder woningen en andere bouwwerken tot stand kunnen komen. De minister heeft, aldus de heer Te Pas, met de onlangs door hem bekend gemaakte maatregelen zijn beleid om gebogen. Als gevolg hiervan wordt de bouv- van woningen In de vrije sector belangrijk afgeremd. De nieuwe maat regel betekent dat het woningbestand wel zeer achteruit gaat en dat veel gezinnen in woningwetwoningen blij ven zitten, hoewel zij daar op grond van hun inkomen niet in thuishoren.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 7